Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Obama ....sau ... Hillary

    In jos 
    4 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

    Obama sau Mc Cain
    Obama
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Vote_lcap64%Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Vote_rcap
     64% [ 7 ]
    Mc Cain
    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Vote_lcap36%Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Vote_rcap
     36% [ 4 ]
    Total voturi : 11
     
    Sondaj inchis

    AutorMesaj
    Vizitato
    Vizitator




    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:00 pm

    Soimos a scris:
    Un site nu se poate gazdui pe un forum !
    Invers da ...un site poate gazdui si un forum!
    Pai, NoName-ule, hai si ia adresa forumului si fa trimitere de la tine de pe site aici... Laughing Dar sa nu vina ceva Baha' u... din cei negri pe care i-am vazut in poze acolo... Laughing
    Sus In jos
    Efrit
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 62
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 10:27 am

    nu cred ca un sef de stat trebuie sa fie ales in functie de sex, varsta, apartenenta politica, numar de aventuri erotice, culoare, costum, etc. un sef de stat trebuie sa fie un om simplu, drept, deschis la minte. eu il prefer pe obama. mi se pare mai... uman.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 11:05 am

    Eu cred ca nu ar fi fost rau ...daca nu ar fi avut trecutul acela musulman!

    O pozitie de capitulare a SUA in fata islamului condusa tolerant de sus intr-o perioada cand fundamentalismul si fanatismul musulman sunt intr-o puternica ascensiune ...este o greseala la fel de fatala ca si tolenanta Europei si Americii la asceniunea fascismului lui Hitler!

    Deci deja pentru acest "amanunt" ...Obama ....NU!
    Sus In jos
    Efrit
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 62
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:38 pm

    fundamentalismul si fanatismul musulman nu-s mai importante decat fundamentalismul si fanatismul evreiesc sau crestin. ce-i mai important in ce le priveste, este propaganda "anti" care se face pe seama musulmanilor care n-au la indemana atatea media ca sa-si vehiculeze adevaratele ide; tot ce se aude despre islam este fabricat ca sa dauneze acestei religii si ca sa sa-i prosteasca pe toti fraierii din europa si america. scopul este de a-i starni pe crestini impotriva musulmanilor pentru a apara intersele israelului si pentru a justifica agresivitatea statelor unite.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 1:19 pm

    Efrit a scris:
    fundamentalismul si fanatismul musulman nu-s mai importante decat fundamentalismul si fanatismul evreiesc sau crestin.
    Ptr tine proportiile nu exista?
    de ex daca sunt 10 tari fundamentaliste islamice ...asta este egal cu o adunatura de fundamentalisti ortodocsi evrei sau poate vrei sa ne dai exemple de tari fundamentaliste crestine ...nu de alta dar sa vedem cat de egale sunt ele ca importanta!
    In plus de asta te rugam sa ne dai exemple prin care sa ne dovedesti ca fundamentalismul evreu a dus la atentate in Europa si SUA sau alte continente  ...asa cum putem observa cu zecile la fundamentalistii musulmani!

    Citat :

    ce-i mai important in ce le priveste, este propaganda "anti" care se face pe seama musulmanilor

    Crezi ca daca "propaganda" nu ar fi bazata pe fapte ...ar avea acelasi rezultat?

    Musulmanii isi fac singur propaganda  ... atunci cand ucid regizori sau scriitori si oameni nevinovati prin piete sau zone turistice.
    Sus In jos
    Efrit
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 62
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 10:32 am

    state fundamentaliste crestine? aaa, pai hai sa incepem cu america, unde se vorbea nu demult, in nu stiu ce stat de cosangvini sa se interzica avortul chiar in caz de viol sau incest, pentru ca avortul est o crima impotriva zeului... si unde un presedinte declara senin "razboi sfant" ca sa-si convinga larvele de "supusi" sa-i dea bani ca sa invadeze o alta tara in scopuri de jaf si genocid, si mai ales unde supusii ii dau bani ca sa faca acest lucru... dupa care hai sa luam portugalia, unde pana nu demult chiar divortul era interzis. si polonia, alti bigoti periculosi... grecia, exemplu perfect de obscurantism pe pamantul celei mai stralucite culturi din bazinul mediteranean - adica cum distruge biserica intelepciunea unui popor.
    ca state fundamentaliste musulmane eu nu cunosc decat iranul, care se ocupa de treaba lui de cand a murit khomeini. afganistanul este o pura creatie americana, deci nu conteaza... dealtfel nici nu prea mai exista... arabia saudita si emiratele arabe, care sunt cele mai fundamentaliste dintre toate dar de care nu vorbeste nimeni pentru ca sunt slugile supuse ale americanilor si-l ling pe cimpanzeul de la casa alba intre degetele de la picioare...
    iar israelul... asasinate, masacre, decizii arbitrare, trafic de influenta, colonizare, cu toate consecintele ei... totul initiat pe baza unor credinte religioase...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:27 pm

    Nu e chiar asa!
    Ce spui tu este doar parerea ta!
    America este o tara in care exista libertate si democratie ...din cauza asta sunt tolerati tot felul de specimene religioase ...dar nu uita ...America a fost si va ramane un stat condus de Francmasonerie.
    Grecia si Polonia desi mai bigote sunt state DEMOCRATICE ...deci nu sunt fundamentalist religioase ...ca tarile islamice in care Democratia este respinsa ca fiind ceva negativ in schimb lumea e prostita rau de tot cu ajutorul religiei.
    Israelul este o democratie de tip occidental aflata in lupte cu niste maimute care o terorizeaza ...faptul ca statul evreu mai omoara cateva maimute diabolice ...este mult mai putin important ca faptul ca datorita unui alt fel de masacru, numarul maimutelor primate scade pe zi ce trece !
    Sus In jos
    Efrit
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 62
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:30 am

    in america exista o falsa libertate si democratie. exista libertatea sobolanilor de laborator semilobotomizati, drogati cu religie, ignoranta crasa, junk food, credite bancare si nationalism, care se plimba prin labirintul lor virtual si cred ca sunt fericiti. niste oameni capabili sa creada fara sa-si puna intrebari toate tampeniile unui cretin alcoolic si ale unui lobby de asasini (fabricanti de arme), se se vaicareasca pentru 5000 de soldati de meserie morti, fara sa le pese de milionul de victime si de cele cateva milioane de refugiati pe care le-a produs armata lor, nu merita din punctul meu de vedere decat termenul de cretini apatici.
    palestinienii de care vorbesti tu sunt niste oameni jefuiti de tot ce aveau, cu case daramate, pamanturi colonizate, copii ucisi, niste oameni care nu mai au nimic de pierdut, inraiti de saizeci de ani de suferinta si de persecutii. sunt niste oameni saraci care duc un razboi de guerilla impotriva unui invadator de mii de ori mai puternic, dotat cu arme si mijloace tehnice moderne. "democratia" israeliana este gluma proasta. israelul este un stat american : la fel de militarist, arogant si detestabil.


    Ultima editare efectuata de catre Efrit in Vin Mai 16, 2008 10:20 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Ada_Pal
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 297
    Data de inscriere : 22/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:53 am

    http://www.guardian.co.uk/world/2002/nov/24/theobserver


    In curind ,"maimutele"vor da dovada ca-s mai umane decit cei ce-si spun oameni insa sunt "sobolani semilobotomizati".
    Bravo tie Efrit pentru CORECTITUDINEA SI FRANCHETEA de care dai dovada.
    E o reala placere sa -ti citesc postarile,cauza pentru care mai dau pe aici.

    Te salut draga mea cu stima !!!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 10:31 am

    Efrit a scris:
    in america exista o falsa libertate si democratie. exista libertatea sobolanilor de laborator semilobotomizati, drogati cu religie, ignoranta crasa, junk food, credite bancare si nationalism, care se plimba prin labirintul lor virtual si cred ca sunt fericiti. niste oameni capabili sa creada fara sa-si puna intrebari
    Aceste lucruri negative, dar reale, pe care le prezinti sunt tocmai efectul libertatii si a economiei de piata,...in America nimeni nu te obliga sa mananci junk food sau sa te indobitocesti intru fanatism religios ...e o optiune a unora tot asa cum optiunea altorta este sa mance vegetarian sau sa puna pret pe pregatire profesionala si culturala ... deci e libertate ... si democratie (atat cat este si ar fi mai mult daca teroristii din planeta(lumea) maimutelor lui allah NU EXISTA!
    Acolo lobotomizarea si fanatizarea se face printr-un surogat de religie, unde in biserici ale intunericului (semiluna si o stea) niste imami fanatici si iresponsabili leaga religia lor imorala, de POLITICA si indeamna la CRIME si acte de terorism justificandu-le cu "vointa lui allah" !

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Moz-screenshot-2
    Citat :

    palestinienii de care vorbesti tu sunt niste oameni jefuiti de tot ce aveau, cu case daramate, pamanturi colonizate, copii ucisi, niste oameni care nu mai au nimic de pierdut, inraiti de saizeci de ani de suferinta si de persecutii. sunt niste oameni saraci care duc un razboi de guerilla impotriva unui invadator de mii de ori mai puternic, dotat cu arme si mijloace tehnice moderne. "democratia" israeliana este gluma proasta. israelul este un stat american : la fel de militarist, arogant si detestabil.
    Palestinienii de care EU vorbesc ...nu au avut nici o tara caci acolo era Imperiul Otoman ... iar Europenii care au invins pe otomani si au luat in stapanire zona ...au avut dreptul legal obtinut prin razboi sa isi imparta zona asa cum vor ei !
    Faptul ca invingatorii au hotarat infintarea unei noi tari Israel ...nu priveste pe maimutele sau sobolanii care populau zona!
    Faptul ca ONU le-a dat in 1948 o tara palestinienilor ... a fost un cadou (nemeritat) de la Dumnezeu!
    Faptul ca aceasta tara Palestina a atacat Israelul ...a fost optiunea lor care ca orice hotarare aduce CONSECINTE ...iar faptul ca si-au pierdut ca niste lasi si incapabili teritortiul national este una dintre consecinte!
    Faptul ca acesti palestinieni in loc sa isi accepte soarta (tot asa cum germanii au accepta ca si-au pierdut jumatate de teritorii tot in razboi) ... si sa se comporte ca cetateni loiali ai noii tari (asa cum se comporta ungurii in Romania) ...ba sa isi castige dreptusi sociale si politice pe acelasi model UDMR-ist si se viseaza in razboi ...are consecintele ei !

    Sincer sa fiu eu tare ma mir de toleranta evreilor ...care ca si o adevarata democratie ... nu a ales sa puna in practica metoda nazista aplicata de Hitler care pentru un german ucis prindea si spanzura in piata orasului 100 de localnici ...si asta atat timp cat acestia nu intelegeau sa inceteze cu crimele !

    Asa ca daca ai invata ceva din lumea in care traiesti ...ai intelege ca prin forta armelor ...nu mai obtii absolut NIMIC ...chiar daca te cheama palestinian ... singura SANSA este negocierea politica ...si aici e cam greu sa ajungi ca palestinian daca ai stopit de rahat totul in jurul tau !
    Sus In jos
    Efrit
    Pedestras
    Pedestras
    Efrit


    Numarul mesajelor : 62
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 11:10 am

    Citat :
    Aceste lucruri negative, dar reale, pe care le prezinti sunt tocmai efectul libertatii si a economiei de piata,...in America nimeni nu te obliga sa mananci junk food sau sa te indobitocesti intru fanatism religios ...e o optiune a unora tot asa cum optiunea altorta este sa mance vegetarian sau sa puna pret pe pregatire profesionala si culturala ... deci e libertate ... si democratie (atat cat este si ar fi mai mult daca teroristii din planeta(lumea) maimutelor lui allah NU EXISTA!
    Acolo lobotomizarea si fanatizarea se face printr-un surogat de religie, unde in biserici ale intunericului (semiluna si o stea) niste imami fanatici si iresponsabili leaga religia lor imorala, de POLITICA si indeamna la CRIME si acte de terorism justificandu-le cu "vointa lui allah" !

    si de ce ma rog islamul este un surogat de religie si crestinismul sau iudaismul ar fi mai grozave? de unde pana unde imamii sunt singurii care leaga religia de politica? cazatura de bush n-a declarat deunazi razboi sfant? sau europeenii care nu accepta turcia in uniune pentru ca este o tara musulmana? cine l-a ucis pe rabin? niscaiva adventisti rataciti? las-o moale ca macane...

    Citat :
    Palestinienii de care EU vorbesc ...nu au avut nici o tara caci acolo era Imperiul Otoman ... iar Europenii care au invins pe otomani si au luat in stapanire zona ...au avut dreptul legal obtinut prin razboi sa isi imparta zona asa cum vor ei !Faptul ca invingatorii au hotarat infintarea unei noi tari Israel ...nu priveste pe maimutele sau sobolanii care populau zona!

    si daca acolo era imperiul otoman inseamna ca n-au avut nici o tara? dupa logica ta, romanii, bulgarii, gercii, albanezii etc... n-au dreptul la nici o tara pentru ca acolo a fost imperiul otoman... englezii care au "luat in stapanire" zona cum spui tu, n-au luat-o din filantropie, ci ca s-o jefuiasca si ca sa-si construiasca canalul care le facilita accesul la celelalte colonii. deci daca englezii au invadat orientul mijlociu si au creat state artificiale dupa chelia lor, asta inseamna ca populatiile autohtone sunt niste sobolani? observ la tine aceeasi mentalitate ca la orice colonizator: autohtonii, fie ei indieni, algerieni, congolezi, sunt niste animale bune de vanat - o suta de franci perechea de urechi, doua sute scalpul... mi-aduci aminte de o poza teribila unde vezi doi vanatori englezi foarte madrii de ei, cu niste capete de negri infipte in sulite ca trofeu de vanatoare.

    Citat :
    Faptul ca ONU le-a dat in 1948 o tara palestinienilor ... a fost un cadou (nemeritat) de la Dumnezeu!

    aaa, deci zeul era totusi implicat in poveste, contrar afirmatiilor tale cum ca numai imamii sunt niste fanatici!

    Citat :
    Faptul ca aceasta tara Palestina a atacat Israelul ...a fost optiunea lor care ca orice hotarare aduce CONSECINTE ...iar faptul ca si-au pierdut ca niste lasi si incapabili teritortiul national este una dintre consecinte!

    faptul ca statul arbitrar nu lua in cont populatia autohtona si obliga niste oameni sa-si abandoneze pamantul mostenit din mosi stramosi ca sa se lase parcati intr-un teritoriu inclavat si dependent, asta nu ti se pare important?

    Citat :
    Faptul ca acesti palestinieni in loc sa isi accepte soarta (tot asa cum germanii au accepta ca si-au pierdut jumatate de teritorii tot in razboi) ... si sa se comporte ca cetateni loiali ai noii tari (asa cum se comporta ungurii in Romania) ...ba sa isi castige dreptusi sociale si politice pe acelasi model UDMR-ist si se viseaza in razboi ...are consecintele ei !

    ungurii in romania cetateni loiali? bullshit! nici nu vorbesc romaneste, care cetateni loiali?
    Citat :

    Sincer sa fiu eu tare ma mir de toleranta evreilor ...care ca si o adevarata democratie ... nu a ales sa puna in practica metoda nazista aplicata de Hitler care pentru un german ucis prindea si spanzura in piata orasului 100 de localnici ...si asta atat timp cat acestia nu intelegeau sa inceteze cu crimele !

    ce ziceam... sindromul de la stokholm...

    Citat :
    Asa ca daca ai invata ceva din lumea in care traiesti ...ai intelege ca prin forta armelor ...nu mai obtii absolut NIMIC ...chiar daca te cheama palestinian ... singura SANSA este negocierea politica ...si aici e cam greu sa ajungi ca palestinian daca ai stopit de rahat totul in jurul tau !

    tocmai, eu invat din lumea in care traiesc. sunt altii, mult mai puternici decat mine care nu sunt nici macar la gradinita vietii... din pacate. interesul si setea de putere, ce sa-i faci...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 01, 2008 8:26 am

    Ce interesant le mai intorci ...dupa conceptia ta Bush e preot ?
    Pai e om politic sigur ca face politica ...dar ce are biserica cu politica incat imamul sa faca politica in moschee?

    Daca statul arbitrar "Israel" nu lua in consideratie dorintele palestinienilor si acestia au declarat razboi ...si au pierdut razboiul ...de ce crezi ca evreii trebuie sa cedeze teritoriile ocupate ...mai ales voua ...care oricum nu dati doi bani pe democratie si incercati sa va rezolvati problema prin forta armelor ...(daca se poate numi astfel parsivenia murdara si lasa pe care o practicati ...terorismul)
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 01, 2008 8:30 am

    Obama a parasit biserica dubioasa a carui membru era Biserica Trinitatii Unite a lui Isus! ...pe motivul ca pastorul acestei biserici a facut afirmatia ca SUA este un stat rasist injust!
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Obama ....sau ... Hillary   Obama ....sau ...  Hillary - Pagina 2 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Obama ....sau ... Hillary
    Sus 
    Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
     Subiecte similare
    -
    » A inceput Obama cu stangul?

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Politica :: Politica externa-
    Mergi direct la: