Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Este oare Isus "Calea" ?????

In jos 
+18
kahila
desan
LeoLuke
Zeus
aurel
Karl_Marx
remussatala
Pinalty
Med
Anticristul
`emy
Rada
Vlad
Hades
HaymHerman
Soimos
No Name
Terro
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:33 am

Nu e suficient sa zici "adu-ti aminte " atunci cand ai uitat un lucru ... poate ar trebui sa apara si in zilele noastre si sa conspecteze miile de legi pe care le-am facut noi oamenii ...si sa isi deie cu parerea asupra lor
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 10:26 pm

Anticristul a scris:
Da iata un verset Gen 26,5: Pentru ca Avraam a ascultat de porunca mea si a pazit poruncile mele, orinduirile mele si legile mele. Care sint LEGILE LUI DUMNEZEU, DACA NU CELE CARE LE A DAT PE MUNTELE SINAI? OR EL A ZIS: ADU-TI AMINTE...DE CE ? PENTRU CA OAMENII LE-AU UITAT.
Imi pare rau, nu ma pricep la Biblie, nici la teologie, dar un lucru stiu: Moise a primit legile acelea pe Muntele Sinai, iar Avraam traia cu mult inaintea lui Moise... Asadar, unde e logica succesiunii evenimentelor, avand in vedere ca nu exista memorie precognitiva? Sau in Biblie nu conteaza acest lucru?
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 8:02 pm

Pai no name ,la potop trebuia sa se termine spita lui Cain ca numai Noe si familia lui din Set a fost salvata.Ce zici ,pe unde sa cuibarit sarpele in corabie iar?
Sus In jos
Pinalty
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 43
Data de inscriere : 23/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 3:47 am

s-a reintrupat din gentile si posetele nevestei lui noe... Very Happy Very Happy
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 11:29 am

Isus trebuia să moară pentru pentru că dacă el ar fi ajuns domn ar fi avut responsabilităţi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 11:33 am

Isus a venit sa faca cunoscut numele Tatalui, asa cum El Insusi declara!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 12:41 pm

Păi domnule David
Tu te iei după declaraţii? Eu unul mă iau după constatările pe care le fac în ceea ce preiveşte câştigurile şi perderile care implică acea problemă. Deci pe mine mă interesează constatările referitoare la mizele care implică problema şi nu simplele declaraţii.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 1:01 pm

Tema propusa are la baza textul biblic. Smile
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 1:12 pm

David a scris:
Tema propusa are la baza textul biblic. Smile
Scrie asta în titlul acestui subiect? Şi cu e ocazie trebuie ca ceva să aibă la bază numai Biblia? Eu nu sunt de acord cu acest mit al Bibliei. Eu vreau să fiu imparţial. Până şi în Biblie spune de foarte multe ori şi în foarte multe feluri că nu e bine să facem părtinire.
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 1:20 pm

Sunt de acord cu tine, dar sunt aici persoane care considera Biblia Singurul Adevar. Atunci cand iti demonstreaza ceva, o fac pe baza de versete biblice. Eu, tot avand la baza aceeasi Biblie, am deschis topicul pentru a le demonstra ca jertfa lui Isus nu era planuita din vesnicii si scopul pentru care a venit nu a fost ispasirea pacatelor, ci un cu totul alt scop.

Acum, tu daca nu ridici Scriptura la nivel de Dumnezeu, de Cuvant al lui Dumnezeu, e ca si cum eu as vorbi de MUSCA, iar tu de AVION. CEVA DIFERIT, adica!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 1:34 pm

Terro a scris:
Sunt de acord cu tine, dar sunt aici persoane care considera Biblia Singurul Adevar. Atunci cand iti demonstreaza ceva, o fac pe baza de versete biblice. Eu, tot avand la baza aceeasi Biblie, am deschis topicul pentru a le demonstra ca jertfa lui Isus nu era planuita din vesnicii si scopul pentru care a venit nu a fost ispasirea pacatelor, ci un cu totul alt scop.

Acum, tu daca nu ridici Scriptura la nivel de Dumnezeu, de Cuvant al lui Dumnezeu, e ca si cum eu as vorbi de MUSCA, iar tu de AVION. CEVA DIFERIT, adica!
Pai aşa ştiu şi eu că Isus a venit să fie lumina lumii. Dar e limitat rău de tot dacă trebuie să respectăm cu toţii presupunerea Bibliei drept singur adevăr. Pot şi eu să fac teologie la fel de bine ca un teolog dar păreri din ăstea sunt perte tot. Eu zic că e mai bine să vedem lucrurile din perspectiva confruntării teologiei cu suspiciunile care decurg din problemele care o implică.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 12:55 pm

Pinalty a scris:
s-a reintrupat din gentile si posetele nevestei lui noe... Very Happy Very Happy

Pinalty, matalutza de ce te scoli asa devreme? La 4 dimineata?
Pai, eu am considerat intotdeauna ca daca cei trei au gresit in Eden, adica Sarpele, Eva si Adam, in final tot ei trei ar trebui sa repare totul. Daca initial Sarpele a corupt-o pe Eva si ea l-a corupt pe Adam, la Sfarsitul Veacurilor, Sarpele va ruga pe Eva sa il aduca pe pe brazda pe Adam, nu crezi?

In plus, este ilogic ca noua sa ne ofere Dumnezeu sansa,si ingerilor cazuti .. NU! Sa nu uitam ca ei erau fiinte majestoase, din familia personala a lui Dumnezeu, fiinte inalt spirituale!

NoName, mata cred ca zici de noi ca suntem un fel de atasati la Ambasada lui Cain aci... pirat
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:02 pm

Rada a scris:
Pinalty a scris:
s-a reintrupat din gentile si posetele nevestei lui noe... Very Happy Very Happy

Pinalty, matalutza de ce te scoli asa devreme? La 4 dimineata?
Pai, eu am considerat intotdeauna ca daca cei trei au gresit in Eden, adica Sarpele, Eva si Adam, in final tot ei trei ar trebui sa repare totul. Daca initial Sarpele a corupt-o pe Eva si ea l-a corupt pe Adam, la sfarsitul veacurilor, Sarpele va ruga pe Eva sa il adupe pe brazda pe Adam, nu crezi?

In plus, este ilogic ca noua sa ne ofere Dumnezeu sansa,si ingerilor cazuti ..NU! Sa nu uitam ca ei erai fiinte majestoase, din familia personala a lui Dumnezeu, fiinte inalt spirituale!

NoName, mata cred ca zici de noi ca suntem un fel de atasati la ambasada lui Cain aci... pirat
Eee! Se mai zice prin Biblie că îngerii sunt fiinţe slujitoare. Dar omul este cea mai evoluată fiinţă pe pe planetă din punct de vedere intelectual. Din alte puncte de vedere omul are foarte multe dizabilităţi comparativ cu animalele.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 1:17 pm

remussatala a scris:
Eee! Se mai zice prin Biblie că îngerii sunt fiinţe slujitoare. Dar omul este cea mai evoluată fiinţă pe pe planetă din punct de vedere intelectual. Din alte puncte de vedere omul are foarte multe dizabilităţi comparativ cu animalele.
Ba mai spune Biblia ca am fi singura fiinta creata din Univers, dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, adica am fi buricul Universului, cu alte cuvinte...Pai, Remus, stii ecuatia luminii!... Cu cat Materia trece in forme din ce in ce mai rafinate, se transforma in lumina. Cum poate fi un butuc pus la acelasi nivel de dumnezeu, pe Tronul universului? In plus, poate un butuc fi mai prejos decat o fiinta de lumina?

Cand Universul infirma Scrierile "Cartilor sacre", ne putem intreba care e cauza, ca de aceea am fost inzestrati cu intelect, nu? Mai degraba mi se pare mai potrivita conceptia Iudaica despre Crearea Universului decat Crestinismul!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 2:21 pm

Rada a scris:
remussatala a scris:
Eee! Se mai zice prin Biblie că îngerii sunt fiinţe slujitoare. Dar omul este cea mai evoluată fiinţă pe pe planetă din punct de vedere intelectual. Din alte puncte de vedere omul are foarte multe dizabilităţi comparativ cu animalele.
Ba mai spune Biblia ca am fi singura fiinta creata din Univers, dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, adica am fi buricul Universului, cu alte cuvinte...Pai, Remus, stii ecuatia luminii!... Cu cat Materia trece in forme din ce in ce mai rafinate, se transforma in lumina. Cum poate fi un butuc pus la acelasi nivel de dumnezeu, pe Tronul universului? In plus, poate un butuc fi mai prejos decat o fiinta de lumina?

Cand Universul infirma Scrierile "Cartilor sacre", ne putem intreba care e cauza, ca de aceea am fost inzestrati cu intelect, nu? Mai degraba mi se pare mai potrivita conceptia Iudaica despre Crearea Universului decat Crestinismul!
Aici nu mai ştiu din interiorul căror presupuneri să gândesc.
Mintea pentru ca să nu se împiedice de cioate are nevoie să presupună că ceva este adevărat pentru ca asfel să se poată merge mai departe cu logica.
Eu de exemplu nu cred nici în Dumnezeu şi nici în îngeri dar pentru ca să pot vorbi despre aşa ceva eu trebuie să presupun că ele există.
Ceea ce am văzut eu ca fiind mai pragmatic în legătură cu Dumnezeu şi îngerii este că o persoană a putut vorbi lumii în calitate de "trimis" să astfel acea persoană şi-a putut face vocea auzită.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 8:38 am

Pe muntele Sinai legile au fost doar reamintite, intrucat fusesera uitate, are dreptate Anticristul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 6:20 am

Marunta treaba acolo pe muntele Sinai !

Sa vezi ce de legi le sunt amintite oamenilor in Codul Civil si in Codul Penal!

Dovada clara ca oamenii sunt mai interesati de legi decat insusi Dumnezeu!
Sus In jos
Karl_Marx
Pedestras
Pedestras
Karl_Marx


Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucarest
Puncte : 0
Data de inscriere : 18/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 5:51 pm

Soimos a scris:
...Vezi tu ca nu mai e nevoie sa devenim oi din turma ...
Nu pot sa-i inteleg pe crestini care cred intr-o religie care-i trateaza ca pe oi. Nu pot intzelege cum biserica crestina nu-si modifica abordarea de acum 2000 de ani. S-o faca si va vedea ca nu-i fug enoriasii.

Soimos a scris:
Stiinta este calea lui Dumnezeu caci stiinta nu face altceva decat ne dezvaluie "legile" si misterele Sale
Corect spus. Nici eu nu am explicitat asa bine la vremea mea. Este contradictie intre stiinta si religie numai in mintea unora care se cramponeaza de dogme si nu-si adapteaza interpretarile vremurilor pe care le traim. Dar poate ca pana la urma se vor lumina si ei sunny !
Karl.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 18, 2008 6:33 pm

Biserica crestina nu poate sa se reformeze in asemenea masura fara sa isi taie propria craca de sub picioare.
De ce nu se poate reforma?
Ptr ca o sarlatanie nu se poate reforma ...si nu e indicat sa scormonesti in rahat ca iasa adevarul la iveala!
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Localizare : Romanica
Puncte : 32
Data de inscriere : 04/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 8:43 am

Degeaba unii cauta si asteapta imparatia lui Dumnezeu in ceruri ...ca aceasta este in noi!

Luca 17. 21.
Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia
lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.

Asa ca atentie mare pocaiti care indemnati la renuntari pe lumea aceasta ... ca renuntati la adevarata Imparatie a lui Dumnezeu .... pentru o minciuna!
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Era Isus bisexual?   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 8:48 am

Iata ca in SUA o fosta calugarita, Kittredge Cherry, ea insasi lezbi, a publicat o carte pe aceasta tema!

Scandal ...sau sunt oarecare temeiuri care o determina sa faca o asemenea afirmatie ?

La ce s-o fi referind acest citat din Ioan 13.23 ?

23.
Iar la masă era rezemat la pieptul lui Iisus unul dintre ucenicii
Lui, pe care-l iubea Iisus.
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
LeoLuke
Pedestras
Pedestras
LeoLuke


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 48
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 5:29 am

HaymHerman a scris:
daca nu e Isus calea, atunci cine e?

......................................................................................................
Daca Isus e calea,ai studiat viata lui?Ai invatat cite ceva din lucrurile cu care se ocupa zilnic?El in Sabat mergea la sinagoga,La sarbatori mergea la Ierusalim,si aducea daruri,si sigur si jertfe,impreuna cu familia sa.Ca asa era legea.Or el nu a desfiintat nimic ci a trait in tocmai dupa lege.Tu dupa ce traiesti?Ca daca el a trait dupa lege si el e calea,atunci legea e calea ca el mergea pe ea.Foloseste logica ca s intelegi scripturile.Cu stima din Israel

......da..... Isus a respectat ce a fost pana la El.....insa a spus la
un moment dat ....vine vremea si iata a si venit......cand nu va veti mai
inchina nici la Ierusalim nici in alte locuri......ci doar in Duh si Adevar.....
caci D-zeu este Duh.....iar la Jertfa Sa .....nu degeaba scrie ca a fost
cutremur si preotul a scapat cutitul iar mielul a fugit......iar catapeteasma
s-a rupt in doua.....chiar degeaba s-au intamplat toate astea ?.....
......nu mai vorbesc de invatatura data de Isus apostolilor cu privire
la randuielile noii biserici crestine.....scrise clar in Evanghelii......
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 28, 2008 6:00 am

... la sute de ani dupa eveniment la porunca unui imparat care a infintat pe baza lor o religie de care Isus nu ar fi avut nevoie caci el traia pentru religia sa...IUDAICA
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras
LeoLuke


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 48
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 09, 2008 7:44 am

Soimos a scris:
... la sute de ani dupa eveniment la porunca unui imparat care a infintat pe baza lor o religie de care Isus nu ar fi avut nevoie caci el traia pentru religia sa...IUDAICA

...,,religia,, lui D-zeu a fost in timp ,,acoperita,, de tot felul de adaugiri iudaice.....pe
care Isus le-a dat la o parte........aratand ca adevarata ,,religie,, nu e altceva decat un mod
curat, bun, frumos, de a trai......pt. ca de fapt cine nu se obisnuieste si nu realizeaza inca
din viata asta ca cel mai important este un caracter mereu ,, cizelat,, spre mai bine.......
.....inseamna ca n-a inteles care e conditia intrarii in viata vesnica.........
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 12, 2008 5:48 pm

Ma da al dracu le mai infloresti!

Odata cu nu e vorba de nici o religie a vre-unui Dumnezeu ci de religia inventata de Moise dupa modelul egiptean a lui Echnaton pe care l-a cunoscut la fata locului!

Acest Moise ca sa isi civilizeze neamul a inventat o religie a sa si atat

Isus a fost Iudeu!
Nu a fost intemeietor de religii ci doar dorea sa fie reformatorul ei si atat
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras
LeoLuke


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 48
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 7:14 am

Soimos a scris:
Ma da al dracu le mai infloresti!

Odata cu nu e vorba de nici o religie a vre-unui Dumnezeu ci de religia inventata de Moise dupa modelul egiptean a lui Echnaton pe care l-a cunoscut la fata locului!

Acest Moise ca sa isi civilizeze neamul a inventat o religie a sa si atat

Isus a fost Iudeu!
Nu a fost intemeietor de religii ci doar dorea sa fie reformatorul ei si atat

.......si cine a despartit Marea Rosie innecand pe faraon & co......o fi
fost Copperfield pe-acolo ?..... farao cherry
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 10:24 am

Poate Baba Cloanta ...

Tu chiar nu intelegi miturile si exemplul de a folosi metafora ptr a accentua unele lucruri convenabile!
Pai dupa logica ta si soarele a fost oprit in loc ptr iudei (.... a proasta din moment ce pamantul se rotea in continuare deci nu se lungea ziua)
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 6:01 pm

Isus este evident "calea" doar pentru oamenii care au ales asta. Toate legendele lumii sunt "calea" doar pentru oamenii care aleg asta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 7:02 pm

remussatala a scris:
Isus este evident "calea" doar pentru oamenii care au ales asta. Toate legendele lumii sunt "calea" doar pentru oamenii care aleg asta.

Ati fauri din legende si povesti propria cale ...se poate ...dar in mod sigur nu e cea mai corecta!

Un om care are viitorul in fata trebuie sa inteleaga cerintele societatii si sa se adapteze si integreze cat mai bine acestora astfel incat sa fie COMPETENT!

Cine alegea calea lui Greuceanu si viseza sa elibereze soarele sau calea lui Isus ...adica acea sa te lasi sacrificat ca oaia pe altar de dragul oamenilor ...in mod sigur ca sunt cele mai proaste solutii!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 7:34 pm

Cu drogurile e tot la fel.
Cu morfina e tot la fel.

Muribunzii şi drogaţii nu trebuie să se simtă şi ei perfect într-un fel sau altul?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 7:42 pm

remussatala a scris:
Cu drogurile e tot la fel.
Cu morfina e tot la fel.

Muribunzii şi drogaţii nu trebuie să se simtă şi ei perfect într-un fel sau altul?
Te referi la faptul ca ei deja sunt pe o cale nu tocmai buna ...si ca in cazurile unor muribunzi ...drogurile nu mai pot dauna?

Asta nu justifica cu nimic ...drogul numit religie!
Ma mir ca acest drog (Un mare ganditor la numit Opium ptr popor) nu este interzis ca alte droguri!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 8:05 pm

Nu e nimic de mirat pentru că aşa a fost dintotdeauna.

Băutura de exemplu nu poate fi interzisă pentru că fiecare şi-o poate face singur de exemplu şi ar fi mai periculos.

Cu ţigările e exact la fel. Dacă noi ne-am face singuri ţigări ar fi şi mai rău.

Dar exemplul băuturii alcoolice cred că e cel mai relevant.
Ţigările cred că ar putea fi ninterzise şi văd că chiar se lucrează la asta din plin şi intens.

Băutura însă oricine şi-o poate face în casă.

La fel e şi cu religia zic.

Aş vrea să te mai gândeşti la asta.
Nici mie nu îmi place să mă gândesc dar religia poate fi fabricată de fiecare foarte uşor în casa lui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 8:07 pm

Ce bine ar fi ca si religia sa si-o faca singur fiecare acasa ...asa cum vrea!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 17, 2008 8:33 pm

Soimos a scris:
Ce bine ar fi ca si religia sa si-o faca singur fiecare acasa ...asa cum vrea!
Poate că ai dreptate.
Poate ar fi mai bună selecţia naturală.

Dar e posibil ca o astfel de selecţie naturală să fie de fapt bună mai mult pentru leligie decât pentru oameni.

Nu ştiu dacă asta ar putea schimba ceva.

Eu am spus ce cred eu.
Lucrurile mici stăpânesc peste cele mari. Dacă se strică un calculator trebuie să îi schimbi piesa stricată şi nu să arunci întreg calculatorul. Datorită acestui principiu a evoluat medicina sau electronica şi numai în asta cred că poate fi găsită nemurirea dacă ea poate fi găsită.
Dar şi în familie sau în oricare relaţii între noi e mult mai bine să dai vina pe o componentă cât mai mică.

Creştinismul nu face aşa. Acolo cică Tatăl a dat până şi pe singurul să fiu din dragoste pentru lume iar mai înainte de împărăţia cerurilor pământul va arde cu tot ce este pe el.

Creştinismul e o religie care are în centru sacrificiul.

Eu am spus că lucrurile mici stăpânesc peste cele mari tocmai pentru ca cele mai mici lucruri să fie sacrificate.

Problema aici e sacrificiul.

Ori sacrifici ceva mare, ori sacrifici ceva mic.

Nu ar trebui să fie greu de înţeles ceea ce spun!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este oare Isus "Calea" ?????   Este oare Isus "Calea"  ????? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Este oare Isus "Calea" ?????
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cine este "seriosul" şi cine este "distratul" în polemica credinţei şi necredinţei?
» De ce este Isus-Christos ... Lucifer?
» Cine este Isus si cine este Hristos?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: