Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim

    In jos 
    +9
    cactus
    Soimos
    Hades
    leeloo
    remussatala
    HaymHerman
    Socrate
    FairGame
    No Name
    13 participanți
    Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
    AutorMesaj
    No Name
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 170
    Localizare : romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 26/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 4:51 am

    http://www.ortodoxtv.com/filme-video/sfanta-lumina.php

    Hai sa vedem ce ne spune SCRIPTURA despre acesta lumina ...

    Noi traim aceste inselaciuni astazi.

    cititi APOCALIPSA 13;13 ....Oare este o simpla coincidenta ;APOC 13 cu 13 ???????!!!!
    Sus In jos
    FairGame
    Pedestras
    Pedestras
    FairGame


    Numarul mesajelor : 77
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 5:59 am

    eu am vazut-o
    Sus In jos
    Socrate
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 63
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 2:12 pm


    Iata cum se obtine "marea minune" a stiintei ...pentru a prosti nestiutorii..adica pe cei care cred ...fara sa stie!

    Pentru realizarea marii minuni se foloseste un truc prin care un compus al disulfatului de carbon arde cu o lumina vie atunci cand ia contact cu aerul.

    La inceputul autoaprinderii aceasta flacara nu ataca pielea, dar dupa cateva minute devine o flacara obisnuita.

    Lasati prostiile si nu credeti toate prostiile.
    Nu exista foc care se coboara din cer, etc.
    Sus In jos
    No Name
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 170
    Localizare : romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 26/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 4:46 pm

    Iata un raspuns pertinent: http://tornafratre.blogspot.com/2008/04/lu...tul-mormnt.html

    Lumina lumii este doar ISUS HRISTOS ...conform Ioan 8;12!!
    Sus In jos
    Socrate
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 63
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 24/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 3:59 am

    no name a scris:
    Iata un raspuns pertinent: http://tornafratre.blogspot.com/2008/04/lu...tul-mormnt.html

    Lumina lumii este doar ISUS HRISTOS ...conform Ioan 8;12!!

    Intrebare:Cine este DUMNEZEU?
    Sus In jos
    No Name
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 170
    Localizare : romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 26/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 5:54 am

    Citat :
    Intrebare:Cine este DUMNEZEU?

    1 Ioan 5:20 Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică.
    21 Copilaşilor, păziţi-vă de idoli. Amin.
    Sus In jos
    HaymHerman
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 86
    Varsta : 68
    Localizare : Israel
    Puncte : 7
    Data de inscriere : 19/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Ce inseamna sa ai credinta?   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeSam Mai 03, 2008 10:31 am

    Eu nu sunt lamurit cum se transforma madularele omului prin credinta si a dracilor nu se transforma ,ca si dracii cred! Care-i diferenta intre o credinta si alta? Cu ce incepi, dupa ce crezi ? Si ce crezi? De unde stii ce trebuie sa crezi ? Oare nu credinta ii deruteaza azi pe oameni? Dar fiecare care crede ceva va spune celuilalt ca nu crede bine? Ce este de facut ca oamenii sa nu fie derutati si cel mai rau amagiti.
    Sus In jos
    No Name
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 170
    Localizare : romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 26/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeSam Mai 03, 2008 3:27 pm

    De cînd este cunoscut în public ce s-a întîmplat în Numele lui Dumnezeu sub mantaua religiei şi ce se mai întîmplă şi acum, tot mai mulţi oameni îşi pierd încrederea într-o dreptate, pentru că ei pun instituţia religioasă şi pe Dumnezeu pe aceeaşi treaptă. Istoricii au umplut în decursul veacurilor multe cărţi cu relatări despre aceste stări dezagreabile. Însă ceea ce se aduce în prezent la lumina zilei de unii autori curajoşi este aproape de necrezut.

    În toate religiile există însă oameni care îşi dau seama că nu există doar un domeniu pămîntesc, ci şi unul supranatural. Este clar că omul nu este născut doar pentru a muri, ci pentru a trăi.

    De fapt sînt foarte puţini la număr cei care sînt cu adevărat convinşi că prin moarte totul a luat sfîrşit, dar şi aceştia vor constata, cel puţin în ceasul morţii, că s-au înşelat.Fiecare om este născut într-o anumită ţară, religie sau ideologie, pe care el o acceptă ca fiind cea corectă.

    Afirmaţii care conduc pe lîngă realitatea dovedită provin din acelaşi izvor şi au acelaşi scop, şi anume de a face incredibil Cuvîntul biblic despre relatarea Creaţiei şi de a-L prezenta pe Creator ca inutil.

    De observat este şi faptul următor: proorocii trimişi de Dumnezeu nu au înfiinţat nici o organizaţie religioasă, şi nici nu au intrat în istorie ca întemeietori ai vreunei religii. Nici Enoh sau Noe, nici Avraam sau Moise, nici Ilie sau Isaia - nici un prooroc care a fost cu adevărat trimis, nu a întemeiat vreo religie. Acest fapt este de o mare importanţă. Ei doar au dat mai departe ce au primit de la Dumnezeu. Din cauza aceasta întregul Vechi Testament formează o unitate armonioasă. Numai Unul este socotit ca fiind Cel ce vorbeşte şi înfăptuieşte, adică Domnul Dumnezeu, care a încredinţat planul Său celor pe care El însuşi i-a chemat. Aceşti bărbaţi erau trîmbiţa Lui. Ei au trăit în timpuri diferite şi au contribuit, în măsura însărcinării lor divine, la desăvîrşirea profeţiei şi a planului de mîntuire prezise dinainte. Deşi ei au trăit în epoci şi chiar în milenii diferite, totuşi noi nu găsim nici o contradicţie, ci o concordanţă deplină în scrierile lor.
    Sus In jos
    No Name
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 170
    Localizare : romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 26/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 11:08 am

    Oamenii sunt botezaţi în confesiunile organizate conform tradiţiei şi respectă apoi regulile stabilite acolo: comuniunea, confirmarea, »ultimul sacrament«, primirea »ultimei cine«, care se fac întotdeauna în credinţa că prin ele se ajunge la mântuirea sufletului. Prin tradiţiile bisericeşti, oamenii sunt ţinuţi până la moarte în aceste confesiuni. Dar toate acestea nu au nimic a face cu Dumnezeu, deoarece El nu a poruncit nimic din toate acestea. Ele sunt foarte departe faţă de Hristos şi mântuirea sufletului. Aşa cum în această lume intrăm prin naştere firească, la fel, pentru a intra în domeniul duhovnicesc, trebuie să fim născuţi din nou. Doar atunci devenim copii ai lui Dumnezeu, având viaţa veşnică. Adevărata Biserică a Dumnezeului Celui Viu este formată din toţi cei ce, indiferent de apartenenţa confesională, L-au primit pe Isus Hristos ca Mântuitorul lor personal. Fiecare poate experimenta acest lucru, indiferent de rasă, culoarea pielii sau apartenenţă religioasă. Dumnezeu nu se ocupă de o instituţie, ci de fiecare om în parte.

    Nici una din cele peste trei sute de biserici creştine unite în Conciliul Mondial al Bisericilor sau vreo altă instituţie religioasă, nu poate da mântuirea. Din contra, privirea spre Mântuitor este acoperită de lucrarea omenească, religioasă şi îndreptată spre lucrarea proprie, evlavioasă. Prin activităţi religioase transmise prin tradiţie, oamenii sunt doar consolaţi.

    O adevărată vestire conform Cuvântului îl pune pe Dumnezeu în legătură cu omul şi pe om în legătură cu Dumnezeu. Numai cine lasă doar Cuvântul lui Dumnezeu ca adevăr valabil a primit în sine substanţa divină. Aşa cum Cuvântul rămâne veşnic, la fel vor rămâne veşnici şi cei ce l-au primit neamestecat.
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Interese, pretexte, interese şi iar pretexte   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 5:20 pm

    Eu ştiu că ostaşii pe câmpul de luptă au nevoie de speranţa într-o viaţă viitoare pentru ca pe câmpul de luptă să nu mai ţină cont de viaţa aceasta nici pentru ei şi nici pentru cine li se cere să nu ţină cont.
    Mai ştiu că Isus este un exemplu de sacrificiu de sine şi de sacrificiu al familiei iar de asta au nevoie tot războaiele.
    Mai ştiu că Dumnezeu din cauza creativităţii lui infinite şi a atotputerniciei cu care a CREAT întreg UNIVERSUL a avut nevoie să scoată din Egipt nişte amărîţi de oameni tocmai prin pustie direct la RĂZBOI pentru a CUCERI o PALMĂ DE PĂMÎNT pe care şi aia cică ar vrea să o ia înapoi.
    Mai ştiu că singurul lucru care mai ţine în viaţă azi religia este mîndria de a te arăta societăţii că ai înaintea cui să fi responsabil moral, iar cu teatrul ăsta se poate scăpa de povara argumentelor logice şi de povara faptelor pentru care noi ar trebui să ne arătăm nişte responsabili moral.
    Dar lasă că judecata de apoi va fi apoi şi nu e bine să judacăm acum nimic pentru că dacă nu judecăm nici nu vom fi judecaţi.
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 5:28 pm

    Prima replica deosebita pe care o citesc pe acest forum, de 2 saptamani de cand este infiintat! Smile
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 5:53 pm

    Hei hei stimate David!
    Niciodată nu am primit un asemenea compliment până acum.
    Ăsta mi se pare un forum deja imens şi sunt luat aşa din prima zi la primul mesaj?
    Totuşi poate eşti amabil să îmi spui şi mie cam pe cine aş putea enerva cel mai tare cu un stil ca ăsta.
    Eu mai am oricum destule de spus însă nu îmi place să mă lovesc de tot felul de oameni înfumuraţi şi ignoranţi.
    Eu îi cunosc bine pe cei religioşi şi ştiu mai bine decât ei ce e in interiorul lor.
    Nimeni nu are niciun fel de credinţă ci doar o nesiguranţă în inexistenţa lui Dumnezeu cel mult.
    Deosemirea dintre credinţă şi nesiguranţă e că credinţa e un răspuns la o întrebare pe când nesiguranţa e doar o întrebare şi atât. Dar asta e mai greu de înţeles de către aceia care doar vor să dovedească cum că sunt corecţi faţă de religie.
    Eu zic însă că idealul vieţii este să existe cât mai multe fiinţe care să poată realiza cât mai multe scopuri pe o perioadă cât mai îndelungată de timp.
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 5:59 pm

    Nu stiu pe cine ai putea enerva cu replicile tale, deoarece majoritatea iti semanam la mentalitate. Dar cred ca ai face echipa buna cu LeeLoo sau alte doamne evreice inteligente. E doar o parere! Smile
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:15 pm

    Punerea părţilor faţă-n faţă e libertatea de cunoaştere.
    Înaintea judecătorului trebuie să se înfăţişeze ambele părţi.
    Scopul oricărei discuţii este ajungerea la un acord.
    Deci ce am mai putea discuta dacă deja am fi în acord?
    Sus In jos
    leeloo
    Pedestras
    Pedestras
    leeloo


    Numarul mesajelor : 42
    Localizare : israel
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 11/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:16 pm

    remussatala a scris:

    Eu ştiu că ostaşii pe câmpul de luptă au nevoie de speranţa într-o viaţă viitoare pentru ca pe câmpul de luptă să nu mai ţină cont de viaţa aceasta nici pentru ei şi nici pentru cine li se cere să nu ţină cont.
    Mai ştiu că Isus este un exemplu de sacrificiu de sine şi de sacrificiu al familiei iar de asta au nevoie tot războaiele.
    Mai ştiu că Dumnezeu din cauza creativităţii lui infinite şi a atotputerniciei cu care a CREAT întreg UNIVERSUL a avut nevoie să scoată din Egipt nişte amărîţi de oameni tocmai prin pustie direct la RĂZBOI pentru a CUCERI o PALMĂ DE PĂMÎNT pe care şi aia cică ar vrea să o ia înapoi.
    Mai ştiu că singurul lucru care mai ţine în viaţă azi religia este mîndria de a te arăta societăţii că ai înaintea cui să fi responsabil moral, iar cu teatrul ăsta se poate scăpa de povara argumentelor logice şi de povara faptelor pentru care noi ar trebui să ne arătăm nişte responsabili moral.
    Dar lasă că judecata de apoi va fi apoi şi nu e bine să judacăm acum nimic pentru că dacă nu judecăm nici nu vom fi judecaţi.


    ostasii pe campul de lupta au nevoie de speranta ca se vor reintoarce la familiile lor si de credinta intr-o victorie...
    daca se spune ca Iisus a fost judecat aiurea si condamnat ca un infractor de rand , asta nu implica razboaiele de mai tarziu si nici sacrificiile inutile in numele unor interese materiale, fluturand crucea si scotand sabia in fata oamenilor nevinovati.
    amaratii de care vorbesti au ratacit prin desert vreo 40 de ani , pana s-au pierdut cei cu mentalitatea de sclavi si s-au nascut noile generatii de oameni liberi...
    nu D-zeu vrea bucata de pamant inapoi ci alti oameni, ceea ce nu-i acelasi lucru.
    responsabilitatea morala e bine s-o ai fata de societate si de familia ta...
    pe langa faptul ca exprimarea ta este bolovanoasa si bati usurel campii, eu te anunt ca nu-s de acord cu David in privinta postarii tale, dar iti urez bun-venit pe forum, in speranta de mai bine!
    Sus In jos
    leeloo
    Pedestras
    Pedestras
    leeloo


    Numarul mesajelor : 42
    Localizare : israel
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 11/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:18 pm

    David, multumesc pentru apreciere! sunny
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:28 pm

    Stimată leeloo
    Eu am pus problema din perspectiva presupunerii că religia a fost inventată de necredincioşi.
    Eu definesc psihicul ca fiind capacitatea de a putea avea în plan mental cât mai multe opţiuni de realităţi. Pentru ca noi să putem avea cât mai multe opţiuni de realităţi din care să putem avea de ales ceea ce ne comvine trebuie să şi presupunem anumite lucruri.
    Eu cred că religia a fost inventată de către cei necredincioşi pentru cei credincioşi pentru ca prin ea credincioşii să creadă în necredincioşi.
    Totuşi tu oare chiar crezi în ceea ce ai scris mai sus?
    Sus In jos
    leeloo
    Pedestras
    Pedestras
    leeloo


    Numarul mesajelor : 42
    Localizare : israel
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 11/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:39 pm

    noi doar discutam pe-un text, departe de mine sa vreau agresivitate in replica, chiar daca pare asa.

    despre ce necredinciosi vorbesti?
    cat despre optiuni, n-ai pus-o decat pe cea cu viata de dupa moarte.
    realitatea e una, nu exista realitati.
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:57 pm

    Stimată leeloo
    Prin necredincios eu înţeleg acea persoană care neagă crearea lumii de către cineva.
    Cât despre opţiuni de realităţi eu vreau să spun mai exact opţiuni de viitoruri.
    Eu totuşi cred şi eu în ceva.
    Eu cred că microcosmosul stăpâneşte peste macrocosmos şi acesta este adevăratul ateism.
    Eu cred că legea, puterea şi responsabilitatea şind în microcosmos.
    Medicina de exemplu a evoluat ca ştiinţă din cauză că s-a concentrat asupra felului în care lucrurile mici stăpânesc peste cele mari. Electronica a evoluat ca ştiinţă tot la fel.
    Însă în războaie de exemplu este exact invers. Acolo trebuie să elimini ceva mare pentru că se crede că aia face legea şi deţine puterea şi responsabilitatea.
    În familie de exemplu în loc să găseşti vinovat un cuvânt, o impresie sau o iluzie se acuză persoanele pe de-a-ntrtegul şi ştim mai apoi ce se întâmplă.


    Ultima editare efectuata de catre remussatala in Lun Mai 12, 2008 7:06 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 7:03 pm

    Intre microcosmos si macrocosmos nu credeti ca ar exista o legatura, ca de la parte la intreg? Microcosmos =fiinta si Macrocosmos= Dumnezeu? In acelasi timp, Macrocosmosul, Dumnezeu, impanzeste creatia si creaturile(microcosmos-urile) si alfa in Creator.
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 7:10 pm

    Există legătură între microcosmos şi macrocosmos însă problema care se pune este în care dintre acestea se află legea, puterea şi responsabilitatea.
    Păi dacă ai două avioane identice ca dimensiuni dar unul este din aluminiu şi celălalt din plumb care poate să zboare dintre ele şi de ce? Dacă au ele aceleaşi dimensiuni care ar fi problema?
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 7:19 pm

    Microcosmosul nu stapaneste peste macrocosmos decat limitat. Ceea ce este valabil acum in domeniul stiintific, maine va fi depasit. Orice descoperie stiintifica isi are originea in Mentalul macrocosmic, la care creatura are acces limitat. Exista o memorie macrocosmica in care toate se inregistreaza. Astfel, nimic nu se pierde, nimic nu se uita.

    Legatura Macrocosmosului cu microcosmosul se face la nivelul inimii fiecarei fiinte create. Acolo este locul tainic unde creatura il intalneste pe Creator, pe Marele EU SUNT.
    Creatia este jocul creatorului, care extinzandu-se pe sine din punctul initial, se manifesta la infinit. Scopul creatiei este de a-l cunoaste pe Creator si a se reintoarce i final la el.
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 7:27 pm

    Cauza pentru care doi oameni ajung să se certe este că ei vorbesc despre lucruri diferite pretinzând că vorbesc despre acelaşi lucru.
    Putem avea opinii diferite şi este chiar bine şi constructiv, însă cu ele noi ar trebui să rărpunem la aceleaşi întrebări.
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 7:31 pm

    Cred ca folosim acelasi limbaj, dar vorbim despre lucruri diferite... E mai intalnit cazul in care exista doar diferenta de conceptualizare...

    Dupa cum observi, eu nu sunt ATEU si microcosmos-macrocosmos inseamna altceva Smile
    Sus In jos
    HaymHerman
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 86
    Varsta : 68
    Localizare : Israel
    Puncte : 7
    Data de inscriere : 19/04/2008

    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 8:47 pm

    remussatala a scris:
    Stimată leeloo
    Eu am pus problema din perspectiva presupunerii că religia a fost inventată de necredincioşi.
    Eu definesc psihicul ca fiind capacitatea de a putea avea în plan mental cât mai multe opţiuni de realităţi. Pentru ca noi să putem avea cât mai multe opţiuni de realităţi din care să putem avea de ales ceea ce ne comvine trebuie să şi presupunem anumite lucruri.
    Eu cred că religia a fost inventată de către cei necredincioşi pentru cei credincioşi pentru ca prin ea credincioşii să creadă în necredincioşi.
    Totuşi tu oare chiar crezi în ceea ce ai scris mai sus?
    .................................................................................................................
    Deja ati canalizatdiscutia spre alt sens.Problema a fost la inceput ,bucata de pamint.Acui este si cine vrea s-o ia inapoi.Aici nu este vorba numai de religie .Este vorba de stilul de viata al unui popor,care a dominat istoria ,si dupa semnele prezente o va mai domina.Cu stima.
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Empty
    MesajSubiect: Re: Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim   Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Interese, pretexte,minuni si lumini la Jerusalim
    Sus 
    Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Icoana facatoare de minuni -Sfanta Maria de Guadalupe

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
    Mergi direct la: