Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cavalerii Templieri Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cavalerii Templieri Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cavalerii Templieri Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cavalerii Templieri Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cavalerii Templieri Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cavalerii Templieri Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cavalerii Templieri Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cavalerii Templieri

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeJoi Iun 05, 2008 9:15 pm

Templierii .. Cine au fost Templierii ?

Cavalerii Templieri au aparut dupa prima cruciada adica cca 1118 - 1312, si a fost dupa Ordinul Cavalerilor de la Malta al doilea ordin cavaleresc nascut ca urmare a cruciadelor.
Acest ordin a fost creat în urma primei cruciade, pentru a asigura călătoria în siguranţă a numeroşilor pelerini europeni către Ierusalim.
Acest ordin care care a unit idealurile nobilimii cavaleresti avea ca denumirea corecta cea de Pauperes commilitones Christi templique Salomonici Hierosalemitanis ...ceea ce tradus inseamna "Sărmanii soldaţi ai lui Cristos şi ai Templului lui Solomon"
Ulterior ei au fost apreciati de catre Crestini, cruciati, anti-crestini, ca fiind adoratori de demoni sau primul si cel mai mare ordin monastic ce a luptat in timpul Cruciadelor - acestea sunt doar cateva ipostaze in care au fost perceputi templierii.
Totul a inceput dupa victoria din Prima Cruciada, cand un grup de cavaleri, condusi de Hugues de Payens si ruda sa Godfrey de Saint-Omer, veterani ai primei cruciade, propun crearea unui ordin monastic pentru protecţia acestor pelerini si au fost acceptati de regele Balduin al 2 -lea ca forta militara voluntara a Patriarhului Ierusalimului dar si in scopul ingrijirii medicale a pelerinilor si de
ajutorare a celor saraci, veniti sa viziteze locurile biblice.

Ordinul avea un sprijin important în persoana lui Bernard de Clairvaux, un cleric de frunte, şi nepot al unuia dintre cavalerii fondatori, om influent el a convins sustinatorii, şi în 1129, la Conciliul din Troyes, Ordinul a fost oficial recunoscut de Biserică. O dată cu acest act formal, templierii au devenit o destinaţie preferată a donaţiilor din Europa, primind bani, pământuri şi fii de nobili de la familii dornice să sprijinie lupta din Ţara Sfântă si astfel sărăcia templierilor nu a durat multă vreme.

La jumătatea secolului al XII-lea, a inceput declinul, cruciadele începuseră să-şi piardă puterea. Lumea musulmană era mai unită sub lideri eficienţi precum Saladin, si astfel odata cu pierderea Jerusalimului in anul 1187 templierii au inceput sa piarda puterea ceea ce ulterior, prin 1307 in timpul Papei Clement al 7-lea a devenit realitate cand in cardasie cu regele Frantei Filip al IV-lea Marele Maestru Jaques de Molay şi alţi templieri francezi să fie arestaţi simultan. Ei au fost acuzaţi de numeroase erezii, şi torturaţi pentru obţinerea de mărturisiri de blasfemie.
Procesul nu s-a desfasurat fara peripetii, Marele Maestru Jacques de Molay, care mărturisise sub tortură, şi-a retras declaraţia. Asociatul său, Geoffrey de Charney, preceptor al Normandiei, i-a urmat exemplul, şi a insistat pe nevinovăţia sa.
Ambii au fost declaraţi vinovaţi de a fi redevenit eretici, şi au fost condamnaţi să ardă pe rug la Paris, pe 18 martie, 1314.
Se spune că de Molay a rămas sfidător până la sfârşit, cerând să fie legat astfel încât să fie cu faţa la catedrala Notre Dame, şi să îşi ţină mâinile împreunate.[21] După legendă, a strigat dintre flăcări că atât papa Clement, cât şi regele Filip îl vor întâlni în curând în faţa lui Dumnezeu. Papa Clement a murit o lună mai târziu, iar regele Filip într-un accident de vânătoare înainte de sfârşitul anului.


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iun 06, 2008 7:28 pm, editata de 6 ori
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 10:40 am

De unde ai luat "tocana" de mai sus ?
Mostra :
" Numele de Ioaniti vine de la Ioan Botezatorul (ordinul s-a numit si "Cavalerii Ospiciului Sf. Ioan Botezatorul din Ierusalim")..
Cavalerii Ioaniti si Ordinul rival al Templierilor au fost izgoniti din Ierusalim ..."
(bolduirile imi apartin)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 10:54 am

Cum de unde ...din franturi de diverse articole culese de pe net ...dar si de aici:

http://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_des_Johanniterordens
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:13 am

Soimos a scris:
Cum de unde ...din franturi de diverse articole culese de pe net ...dar si de aici:

http://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_des_Johanniterordens

Mda ... scuze, trebuia sa-mi dau seama. Franturi ai cules, ... "franturi" au iesit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:18 am

Cand o sa am mai multa vreme ...voi lega aceste franturi intre ele ...sau o faci tu ?
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:26 am

Soimos a scris:
Cand o sa am mai multa vreme ...voi lega aceste franturi intre ele ...sau o faci tu ?
M8, cand ma apuc sa "scriu o disertatie" pe forum, intai ma documentez bine, bine, fac ciorne, le analizez, le compar cu informatii din alte surse, le finisez si apoi le "dau si altora".
Puteai sa scrii "iata ce am gasit eu in urmatoarele surse ... (urmeaza link-urile). Voi ce parere aveti ? Si atunci era ok. Crede-ma am inceput sa fac alergie la cati afirma pe cele 3 forumuri prin care "navighez", cum/ce/cat de bine stiu ei de toate pentru toti. (nu a fost cazul tau, in aceasta postare; aici m-am "legat" putin de caracterul "dezlanat" al informatiei; sry, dar aduce a afront la adresa celor care citesc).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:31 am

Aici ai dreptate ...dart a fost doar o provocare la discutiii !
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:40 am

Soimos a scris:
Aici ai dreptate ...dart a fost doar o provocare la discutiii !
Ok, in cazul acesta ai reusit, pentru ca am discutat. Nu pe tema topicului ... dar am discutat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:43 am

Pai ...e adevarat ...desi puteam discuta si pe tema topicului ...ptr ca ai vazut in link .. ceea ce am luat de acolo pare fi destul de credibil!
NU?
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:49 am

Ce ar fi sa va mutati la mine pe forum si va fac moderatori! Pe Heuer la Astrologie si/sau Spiritualitate si pe tine la Polemici+ Admin... Vreti? Smile De ce sa stati aci singurei, cand "mama" va iubeste asa mult? Laughing


Ultima editare efectuata de catre Rada in Vin Iun 06, 2008 11:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:50 am

Soimos a scris:
Pai ...e adevarat ...desi puteam discuta si pe tema topicului ...ptr ca ai vazut in link .. ceea ce am luat de acolo pare fi destul de credibil!
NU?
Man, iar ma provoci sa "discutam". Bai bine omule, imi dai un link cu poze interesante si 1km de text in germana. Pai sunt eu obligat sa fiu poliglot ? Io abia ma descurc in romaneste ...
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:51 am

Rada a scris:
Ce ar fi sa va mutati la mine pe forum si va fac moderatori! Pe Heuer la Astrologie si/sau Spiritualitate si pe tine la Polemici+ Admin... Vreti? Smile De ce sa stati aci singurei, cand "mama" va iubeste asa mult? Laughing
Hahahahaha ... mama cui ?
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:52 am

A voastra a tuturor! Doar n-oi fi mastera! alien
Eu n-am nimic nici cu masonii, nici cu satanistii sau legionarii... Toti sunt egali
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:57 am

Rada a scris:
A voastra a tuturor! Doar n-oi fi mastera! alien
Eu n-am nimic nici cu masonii, nici cu satanistii sau legionarii... Toti sunt egali
Eh aici n-ai prea nimerit-o, daca este sa-i dam dreptate lui Petre Tutea, cand vorbeste despre acest gen de egalitate ...

Cat priveste atributul de "mama a tuturor" ... np, dar ai grija ca "matriarhatul a dat faliment de multa, foarte multa vreme". Poate tot mai bine mastera.... Apropo ce inseamna mastera ...?
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 12:03 pm

Atunci stati aici... Sa fiti sanatosi!

Oricum nu esti tu prea activ, Heuer! Cu cele 20 de replici ale tale,te pot bana fara sa sufar o pierdere prea mare! Basketball
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 12:14 pm

Rada a scris:
Atunci stati aici... Sa fiti sanatosi!

Oricum nu esti tu prea activ, Heuer! Cu cele 20 de replici ale tale,te pot bana fara sa sufar o pierdere prea mare! Basketball
Dorinta de putere ne mananca de vii. Cum/cand si unde avem posibilitatea sa fim macar niste mici sefuleti care dispun, dupa bunul lor plac, de unul sau de altul. Pot bana pe oricine, cand vor ei. Daca pe forum-uri nu este o problema prea grava (desi denota un anumit caracter), in viata, a "bana" in stanga si in dreapta numai pentru ca scaunul de sub posterior are picioarele mai inalte, a fost, este si va ramane f.f.f.f. multa vreme o tragedie a speciei umane.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 12:27 pm

Cu siguranta ca ai dreptate. Zeus prefera sa ramana aici si sa fie un mic sef peste toti sefii, spre exemplu... Twisted Evil

In ce ma priveste, la mine acasa fac ce vreau si cinstesc pe cine imi place, chiar daca e vorba de Der Bedeu sau Anton LaVey, amicii mei.
Nu ti se pare ilogic sa iti intre cineva in casa si sa inceape sa ridice piciorul pe la colturi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 1:49 pm

Rada a scris:
Cu siguranta ca ai dreptate. Zeus prefera sa ramana aici si sa fie un mic sef peste toti sefii,
Nu ti se pare ilogic sa iti intre cineva in casa si sa inceape sa ridice piciorul pe la colturi?

Nu si atunci cand casa este un loc public cu destinatie speciala
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 1:52 pm

Ok! Sa fiti iubiti amandoi! La mine e spatiu privat! PaPaaa!!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 1:55 pm

Rada a scris:
Ok! Sa fiti iubiti amandoi! La mine e spatiu privat! PaPaaa!!!

Bine ca stim!

Asta inseamna ca la tine venim doar la miezul noptii ...cand nu ne vad vecinele!
Sus In jos
desan
Pedestras
Pedestras
desan


Numarul mesajelor : 54
Localizare : constanta
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/08/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeSam Aug 30, 2008 3:39 pm

ce aveti bre cu deschisu de forumuri??? bom tot ce stiu e...ca in ako port din antichitate se gaseste o cetate facuta de templieri..foarte bine pastrata in care in fiecare sarbatoare de sukot se face un mare festival de teatru..timp de o saptamana teatrul e peste tot...e o experienta minunata....de care mi-e dor Sad
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras
cactus


Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitimeSam Aug 30, 2008 4:20 pm

Sus In jos
Continut sponsorizat





Cavalerii Templieri Empty
MesajSubiect: Re: Cavalerii Templieri   Cavalerii Templieri Icon_minitime

Sus In jos
 
Cavalerii Templieri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cavalerii de Malta
» Cavalerii de Malta ..conspiratia"vie"?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Istorie :: Evul Mediu-
Mergi direct la: