Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 De studiat

In jos 
+3
Soimos
goliath
mena
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 5:16 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu ti face griji ca nu ajunge el acolo.

Eu inca mai cred in minuni! Soimos, vin si eu cu flori la botezul tau.
Eu am crezut intotdeauna in minuni!
Doar ca minunile nu vin de la Dumnezeu prin credinta ci de la Dracu!
De la Dumnezeu minunile vin doar prin STIINTA...sau esti atat de chioara si marginita ibcat nu ti-ai dat seama de acest adevar?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 6:25 pm

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu ti face griji ca nu ajunge el acolo.

Eu inca mai cred in minuni! Soimos, vin si eu cu flori la botezul tau.
De botezat nu stiu daca se va boteza,eu mai degraba cred ca se va circumcide.
Eu nu i cer in nici un caz.
Dar as avea motive sa l determin.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 27, 2013 9:47 pm

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu ti face griji ca nu ajunge el acolo.

Eu inca mai cred in minuni! Soimos, vin si eu cu flori la botezul tau.
De botezat nu stiu daca se va boteza,eu mai degraba cred ca se va circumcide.
Eu nu i cer in nici un caz.
Dar as avea motive sa l determin.


Speranta moare ultima!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 11:04 am

EmaLovesJesus a scris:
Soimos vin si eu cu flori la botezul tau.
Mai bine tine-ti florile pentru curvele care s-au pocait la batranete!
Isus nu cere nimanui sa se lase spalat pe cap sau sa faca baie ca sa devina crestin!
Dar la cat cacat au crestinii in capul lor ar trebui sa fie botezati prin raschetarea rahatului din dovleacu dintre cele doua urechi!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 11:06 am

Anticristul a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu ti face griji ca nu ajunge el acolo.

Eu inca mai cred in minuni! Soimos, vin si eu cu flori la botezul tau.
De botezat nu stiu daca se va boteza,eu mai degraba cred ca se va circumcide.
Eu nu i cer in nici un caz.
Dar as avea motive sa l determin.

Cum sa ma las circumscris la varsta asta?
De unde sa stiu eu ca rabinul acela nu va "gresii" ca Dr. Ciomu si la taietura cu briciul sa ma scurteze de cap?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 12:42 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos vin si eu cu flori la botezul tau.
Mai bine tine-ti florile pentru curvele care s-au pocait la batranete!
Isus nu cere nimanui sa se lase spalat pe cap sau sa faca baie ca sa devina crestin!
Dar la cat cacat au crestinii in capul lor ar trebui sa fie botezati prin raschetarea rahatului din dovleacu dintre cele doua urechi!


In orice cvaz,ii faci de rusine pe atei prin modul tau de viata,prin cuvintele si felul in care interactionezi.Se pare ca ''stiinta''nu te face om.Si eu nu am prea vazut sa sustii niste teorii stiintifice,cred ca nu ai habar cu ce se mananca.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 12:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos vin si eu cu flori la botezul tau.
Mai bine tine-ti florile pentru curvele care s-au pocait la batranete!
Isus nu cere nimanui sa se lase spalat pe cap sau sa faca baie ca sa devina crestin!
Dar la cat cacat au crestinii in capul lor ar trebui sa fie botezati prin raschetarea rahatului din dovleacu dintre cele doua urechi!


In orice cvaz,ii faci de rusine pe atei prin modul tau de viata,prin cuvintele si felul in care interactionezi.Se pare ca stiinta te face din om neom.

Tu nu esti om ci doar o oaie din turma cu aspect uman!
Oamenii se diferenteaza de animale prin faptul ca rationeaza la un nivel superior, ceea ce la tine nu e cazul!
Iar eu ma exprim asa cu tine pentru ca tu esti un TROLL ...si asa vorbesc eu cu animalele lipsite de ratiune care mai sunt si Trolli!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 12:50 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Mai bine tine-ti florile pentru curvele care s-au pocait la batranete!
Isus nu cere nimanui sa se lase spalat pe cap sau sa faca baie ca sa devina crestin!
Dar la cat cacat au crestinii in capul lor ar trebui sa fie botezati prin raschetarea rahatului din dovleacu dintre cele doua urechi!


In orice cvaz,ii faci de rusine pe atei prin modul tau de viata,prin cuvintele si felul in care interactionezi.Se pare ca stiinta te face din om neom.

Tu nu esti om ci doar o oaie din turma cu aspect uman!
Oamenii se diferenteaza de animale prin faptul ca rationeaza la un nivel superior, ceea ce la tine nu e cazul!
Iar eu ma exprim asa cu tine pentru ca tu esti un TROLL ...si asa vorbesc eu cu animalele lipsite de ratiune care mai sunt si Trolli!


In ciuda parerii tale,sa stii ca sunt un om cat se poate de rational,de civilizat,de corect si cinstit!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 1:03 pm

EmaLovesJesus a scris:


In ciuda parerii tale,sa stii ca sunt un om cat se poate de rational,de civilizat,de corect si cinstit!
Lauda de sine PUTE!
Fiecare se crede frumos si inteligent dar toti suntem exact atat de frumosi si inteligenti cat de fapt ne vad si apreciaza cei din jurul nostru.

Daca ai fi inteligenta nu ai sta intoarsa cu fundul catre stiinte, pentru ca inteligenta vine din cunoastere, si daca ai intelege acest lucru ...nici nu ai crede totul asa a proasta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 1:05 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


In ciuda parerii tale,sa stii ca sunt un om cat se poate de rational,de civilizat,de corect si cinstit!
Lauda de sine PUTE!
Fiecare se crede frumos si inteligent dar toti suntem exact atat de frumosi si inteligenti cat de fapt ne vad si apreciaza cei din jurul nostru.

Daca ai fi inteligenta nu ai sta intoarsa cu fundul catre stiinte, pentru ca inteligenta vine din cunoastere, si daca ai intelege acest lucru ...nici nu ai crede totul asa a proasta!


Hai sa dezbatem un text stiintific.Te las pe tine sa vii cu propunerea.Accept provocarea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 9:46 pm

Hai sa-l dezbatem pe ASTA:


Der Urknall (Aussprache: [ˈʔuːɐ̯ˌknal], aus ur- „zuerst“ und Knall) ist nach dem Standardmodell der Kosmologie der Beginn des Universums. Im Rahmen der Urknalltheorie wird auch das frühe Universum beschrieben, das heißt, die zeitliche Entwicklung des Universums nach dem Urknall.

Der Urknall bezeichnet keine Explosion in einem bestehenden Raum, sondern die gemeinsame Entstehung von Materie, Raum und Zeit aus einer ursprünglichen Singularität. Da keine konsistente Theorie der Quantengravitation existiert, gibt es in der heutigen Physik keine allgemein akzeptierte Theorie zum Zustand des Universums zu sehr frühen Zeiten, als seine Dichte der Planck-Dichte entsprach. Daher ist der Begriff „Urknall“ die Bezeichnung eines formalen Punktes, der durch Betrachtung des kosmologischen Modells eines expandierenden Universums über den Gültigkeitsbereich der zugrunde liegenden allgemeinen Relativitätstheorie hinaus erreicht wird. Nach dem kosmologischen Standardmodell ereignete sich der Urknall vor etwa 13,7 Milliarden Jahren.



Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Ian 29, 2013 7:19 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 10:06 pm

De ce nu traduci textul ca, sa fie accesibil tuturor?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 28, 2013 11:02 pm

Anticristul a scris:
De ce nu traduci textul ca, sa fie accesibil tuturor?
Acesta este un text stiintific informativ pe care vreau sa-l dezbat cu Ema cea care m-a invitat la o discutie stiintifica!
Dupa ce discut cu ea pe tema asta ...o sa vi-l traduc cu placere in limitele timpului liber pe care il am, adica in mai multe etape!
Dar pina atunci o astept pe Ema care crede ca are un IQ foarte inalt, sa dezbatem tema pe baza cuprinsului acestui text!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 7:36 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
De ce nu traduci textul ca, sa fie accesibil tuturor?
Acesta este un text stiintific informativ pe care vreau sa-l dezbat cu Ema cea care m-a invitat la o discutie stiintifica!
Dupa ce discut cu ea pe tema asta ...o sa vi-l traduc cu placere in limitele timpului liber pe care il am, adica in mai multe etape!
Dar pina atunci o astept pe Ema care crede ca are un IQ foarte inalt, sa dezbatem tema pe baza cuprinsului acestui text!



Pai eu nu inteleg nimic ,poti sa imi spui despre ce este vorba?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 12:15 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Anticristul a scris:
De ce nu traduci textul ca, sa fie accesibil tuturor?
Acesta este un text stiintific informativ pe care vreau sa-l dezbat cu Ema cea care m-a invitat la o discutie stiintifica!
Dupa ce discut cu ea pe tema asta ...o sa vi-l traduc cu placere in limitele timpului liber pe care il am, adica in mai multe etape!
Dar pina atunci o astept pe Ema care crede ca are un IQ foarte inalt, sa dezbatem tema pe baza cuprinsului acestui text!



Pai eu nu inteleg nimic ,poti sa imi spui despre ce este vorba?
Poi daca nu esti capabila sa intelegi nimic dintr-un text scris intr-o limba in care STIINTELE si cercetarea stiintifica este la ea acasa, cum vrei tu sa te documentezi astfel ca sa poti sa porti o discutie lpe teme stiintifice la modul competent?
Decand un om bine si corect informat, poate avea o discutie pe teme stiintifice cu un analfabet structural care nu stie ce vorbeste?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 3:21 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Acesta este un text stiintific informativ pe care vreau sa-l dezbat cu Ema cea care m-a invitat la o discutie stiintifica!
Dupa ce discut cu ea pe tema asta ...o sa vi-l traduc cu placere in limitele timpului liber pe care il am, adica in mai multe etape!
Dar pina atunci o astept pe Ema care crede ca are un IQ foarte inalt, sa dezbatem tema pe baza cuprinsului acestui text!



Pai eu nu inteleg nimic ,poti sa imi spui despre ce este vorba?
Poi daca nu esti capabila sa intelegi nimic dintr-un text scris intr-o limba in care STIINTELE si cercetarea stiintifica este la ea acasa, cum vrei tu sa te documentezi astfel ca sa poti sa porti o discutie lpe teme stiintifice la modul competent?
Decand un om bine si corect informat, poate avea o discutie pe teme stiintifice cu un analfabet structural care nu stie ce vorbeste?



Poi esti culmea,ce ar fi sa iti dau si eu un text in limba chineza si sa il dezbati?
Spune -mi ce subiect esti dispus sa il dezbatem.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 7:17 pm

EmaLovesJesus a scris:


Poi esti culmea,ce ar fi sa iti dau si eu un text in limba chineza si sa il dezbati?
Spune -mi ce subiect esti dispus sa il dezbatem.
Ce poti discuta cu un om care nu are acces la informatie pentru ca in limba lui documentatia este saracacioasa?

Eu iti propun sa discutam ...dar in termeni stiintifici si bazati pe dovezi stiintifice, despre cum a creat Dumnezeu omul din noroi!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 7:19 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Poi esti culmea,ce ar fi sa iti dau si eu un text in limba chineza si sa il dezbati?
Spune -mi ce subiect esti dispus sa il dezbatem.
Ce poti discuta cu un om care nu are acces la informatie pentru ca in limba lui documentatia este saracacioasa?

Eu iti propun sa discutam ...dar in termeni stiintifici si bazati pe dovezi stiintifice, despre cum a creat Dumnezeu omul din noroi!

OK. Ce teorie o consideri cea mai plauzibila? In ce crezi?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 29, 2013 7:22 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Poi esti culmea,ce ar fi sa iti dau si eu un text in limba chineza si sa il dezbati?
Spune -mi ce subiect esti dispus sa il dezbatem.
Ce poti discuta cu un om care nu are acces la informatie pentru ca in limba lui documentatia este saracacioasa?

Eu iti propun sa discutam ...dar in termeni stiintifici si bazati pe dovezi stiintifice, despre cum a creat Dumnezeu omul din noroi!

OK. Ce teorie o consideri cea mai plauzibila? In ce crezi?
Teoria noroielii, varianta bazata pe argumente stiintifice! Adica cum a facut Dumnezeu, cel care i-a creat pe oameni din noroi, ca unii sa fie blonzi cu ochi albastrii si pe altii bruneti cu ochii negri?
I-a desenat cu pensula?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 7:10 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ce poti discuta cu un om care nu are acces la informatie pentru ca in limba lui documentatia este saracacioasa?

Eu iti propun sa discutam ...dar in termeni stiintifici si bazati pe dovezi stiintifice, despre cum a creat Dumnezeu omul din noroi!

OK. Ce teorie o consideri cea mai plauzibila? In ce crezi?
Teoria noroielii, varianta bazata pe argumente stiintifice! Adica cum a facut Dumnezeu, cel care i-a creat pe oameni din noroi, ca unii sa fie blonzi cu ochi albastrii si pe altii bruneti cu ochii negri?
I-a desenat cu pensula?


Te avertizez inca de la inceput ca voi posta atata timp cat vei folosi un vocabular decent,fara jigniri.
Ca sa putem discuta va trebui sa tii cont ca Dumnezeu are atribute si caracter divin.El este Omnipotent,Omiprezent,Omnistient.Pentru ca fiecare suntem unici si speciali Dumnezeu a pus in ADN-ul tatalui si al mamei tale, ceea ce era necesar ca sa te nasti tu exact asa cum esti. Dumnezeu ne-a creat trupul (vedem psalmul 139)cum Dumnezeu ne-a tesut o broderie aleasa formata din muschi, tesuturi si vene.El ne-a creat si personalitatea.Fiecare avem un rol in aceasta viata, un scop.Scopul meu este sa traiesc in asa fel, ca sa-i slujesc de lauda slavei Lui.Si cea mai mare chemare a fiecarui credincios, este sa spunem si altora vestea cea buna a Evangheliei.Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A, T, C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare secunda, dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine subsisteme si ele de o complexitate ireductibila!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 12:46 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:

Ce poti discuta cu un om care nu are acces la informatie pentru ca in limba lui documentatia este saracacioasa?

Eu iti propun sa discutam ...dar in termeni stiintifici si bazati pe dovezi stiintifice, despre cum a creat Dumnezeu omul din noroi!

OK. Ce teorie o consideri cea mai plauzibila? In ce crezi?
Teoria noroielii, varianta bazata pe argumente stiintifice! Adica cum a facut Dumnezeu, cel care i-a creat pe oameni din noroi, ca unii sa fie blonzi cu ochi albastrii si pe altii bruneti cu ochii negri?
I-a desenat cu pensula?


Te avertizez inca de la inceput ca voi posta atata timp cat vei folosi un vocabular decent,fara jigniri.
Asa cum pe tine te jigneste adevarul si dovezile stiintifice ... pe mine ma jigneste minciuna si prostia!


Citat :

Ca sa putem discuta va trebui sa tii cont ca Dumnezeu are atribute si caracter divin.
Care Dumnezeu?
Dumnezeul lui Moise? ...sau ala pe care l-a nascut femeia pe nume Maria si pe care l-a conceput cu soldatul roman Abdes Pandira, acela de i se mai spune si "Dumnezeul Veacului acesta" adica Diavolul?

Citat :

El este Omnipotent,Omiprezent,Omnistient.
Cine e potent? Dumnezeul ala care este mai impotent decat piticul din gradina nevesti-mi?
Poi eu vad ca e muuuult mai impotent decat Dan Diaconescu, care si-a facut o televiziune tocmai ca sa poata comunica cu oamenii, pe cand "dumnezeul" tau a scris o carte intr-o perioada in care toti oamenii, inclusif "dumnezeul tau" nascut si facut cu un soldat, erau analfabeti! Si asta zau ca e culmea prostiei, si cum Stiinta = Potenta rezulta ca prostia = Impotenta!

Citat :

Pentru ca fiecare suntem unici si speciali Dumnezeu a pus in ADN-ul tatalui si al mamei tale,

Scrie una ca asta in Biblie?
Poi ce dracu ai ajuns sa-ti tradezi religia si credinta asdevarata si te indepartezi de ele ca explici cu "mincinoasa stiinta" ... vezi Timotei?
Tu sa argumentezi cu "adevarurile religiei tale ...nu cu stiinta cea mincinoasa care te indeparteaza de credinta

Citat :

Dumnezeu ne-a creat trupul (vedem psalmul 139)
In psalmul amintit de tine nu vedem absolut nimic, decat eventual o vorba goala!
Tu cunosti vre-un singur om creat de Dumnezeu? nu in vorbe mincinoase ci in fapte?
Nici maca Isus Christos nu s-a nascut din creatie divina ci s-a nascut dintr-o femeie ...exact asa ca si fiul oricarui cioban analfabet si redus in cele mentale!

Citat :

cum Dumnezeu ne-a tesut o broderie aleasa formata din muschi, tesuturi si vene.
De unde dracu mai scoti si prostia asta ca in Biblie nu am gasit nimic asemanator?

Citat :

El ne-a creat si personalitatea.
Minti si bati campii ...ca o gazeta pocaita!
Personalitatea fiecarui copil este rezultatul educatiei sale si al experientelor acumulate pina la maturitate, daca un copil creste in padure impreuna cu salbaticiunile care l-au adoptat ... se va comporta ca un animal salbatic!

Citat :

Fiecare avem un rol in aceasta viata, un scop.Scopul meu este sa traiesc in asa fel, ca sa-i slujesc de lauda slavei Lui.
Ai ales rolul cel mai prost!
Daca erai cu un minut mai desteapta ai fi observat ca omenirea evolueaza de la o generatie la alta, deci rostul tau, daca erai normala, era acela de a ajuta la progresul omenirii...si nu sa prostesti tinerii ca sa se intoarca cu mentalul in comuna primitiva, pentru ca asta pute a inconstienta si a incalcare a legilor Naturii, inclusiv Legea lui Dumnezeu care "a facut" omul ca sa EVOLUEZE si nu sa retgreseze ...cum gresit si aiurea faci tu!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 2:57 pm


Sincer,ma distrez si eu cum de m-am gindit ca fac un bine sa ma angrenez in dialog cu tine!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 6:33 pm

Dialogul tau idiot se numeste TROLL!
Si asta se sanctioneaza!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 7:30 pm

Soimos a scris:
Dialogul tau idiot se numeste TROLL!
Si asta se sanctioneaza!

Abia astept sa ma banezi! Nu stiu cum de m-ai suportat atat de mult timp!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 8:08 pm

Nu te sanctioneaza fii linistita.Ii face placere .
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 30, 2013 9:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Dialogul tau idiot se numeste TROLL!
Si asta se sanctioneaza!

Abia astept sa ma banezi! Nu stiu cum de m-ai suportat atat de mult timp!
Eu nu banez pe nimeni pentru trolling. Asa ca astepti de pomana!
Sus In jos
mihai39
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 14
Localizare : Constanta
Puncte : 14
Data de inscriere : 17/01/2013

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 02, 2013 8:20 pm

Dumnezeu nu doreste se faca cunoscut ca persoana fizica exteriioara venind ca profesor -asta o face extrem de rar si atunci cind considera imperativ necesar.

Dorinta este catre o cunoastere interioara proprie prin transformarea caracterului nostru in mai bine pina la limita maxima asa incit sa fim capabili sa experimentam fericirea de care sint capabili oamenii sfinti- de care de bucura s El .
Orice parinte isi doreste asta pentru cipiii sai. Insa nu poate obliga atit de simplu , insa daca doreste ca cineva sa vrea atunci cind omul este pergatit ii arata pe propria piele reversul -suferinta decaderii incit apoi o doreste ca din gura de sarpe pina cind o va dori din intelepciunea capatata care treptat se adauga si in caracterul lui..

Atit din simbolurile profetiilor NT cit mai ales din cele VT la o priovire mai atenta observam ca exista discret o astfel de promisiue pentru viitor -conform lor o parte din mozaici asteapta pe Domnul Savaot care va fi rege si care se va lupta cu toti dusmanii Lui pe care ii va invinge cu urgia.

Din punctul meu de vedere "Domnul Savaot" nu se refera la Mesia ci la Cel vechi de zile in fata caruia va fi adus cel asemeni Fiului Omului atunci cind i se va da conducerea politica asupra tuturor guvernelor-conducere deja preluata imediat anterior de catre Primul.

este acelasi Dumnezeu care se va arata in ochii tuturor popoarelor ca sa se faca cunoscut dar si cu oarece critica 'asupra lui Gog" ca sa il proviace sa invadeze Israelul si poate nu numai avind in vedere localizarea unde se vor aduna grosul trupelor redat printr-un indiciu istoric.- localizarea exacta fiind zona Pakistan

este acelasi Domn care in Isaia 66 vine sa adune laolalta toate popoarele carora le va da un semn iar ulterior dupa urgia justitiara pe cei scapati cu viata ii va trimite in locurile cele mai departate la oamenii care nu au auzit inca de Numele Sau.

este Domnul Dumnezeul nostru si Imparatul din Zaharia 14 pentru care Muntele maslinilor s eva crapa in doua ca semn al punerii pasului Sau acolo si in fata caruia popoarele care odinioara vor fi pornit imotriva sint obligate sa vinasa i se inchine ca sa nu fie lipsite de pedeaspa prin seceta.

dar si "Ierusalimul" imporiva caruia vor porni toate popoarele inclusiv casa lui Iuda
- El va fi piatra de incercare pentru muti de care se vor impiedica si vor cadea.
- Intruparea Sa va fi Sluga lui Dumnezeu de al carui chip schimonosot prea fara de asemananre cu oamenii multi se vor speria insa apoi vor asculta auzind ce nu stiau .

-este Domnul care nu va mai lasa ca numele Sau cel sfint sa mai fie batjocorit turnid urgia si implinind totodata profetia spusa lui Gog "Vei muri in cimp deschis"

este Domnul care dupa urgie pe buna dreptate va spune lumii "Si acum intoarceti-va la Mine din toata inima voastra si din tot cugetul .."

este Domnul de care Israel isi va da seama ca locuieste in mijlocul sau si ca altul nu este abia dupa implinirea profetiilro pozitive din Ioil 2 cind in sfirsit nu se va mai face de ocara intre neamuri prin necredinta lui venind ultimul alaturi de restul popoarelor in noua religie unica care va prabusi totodata uriasul cu chip de aur al orinduirilor pina atunci prezente simbolizate de cele 4 fiare si carora li se va mai da un timp necesar tranzitiei.
Noua orinduure este numita imparatia sfintilor , epoca adamica se va incheia si va incepe o noua epoca -vremurile fericite promise in care oamenii vor i feriti de incercari grele si in care vor invata lectiile vietii preponmderent din exemple pozitive si trairi inaltatoare . Nu vor mai exista clase sociale , patronate si sclavi pe plantatie.

la finalul Judecatii va exista o singura incginare un singur Nume si un singur Dumnezeu - tot omul i se va inchina Domnului -chiar daca in acea vreme populatia va fi doar o treime din cea actuala.

este Dumnezeul care va da totodata un Avertisment parintesc in legatura cu iminenta pustiirii locasului si a cetatii, razboiului si a urgiei justitiare insa din fanatism orb va fi contrazis de potrivnici -avertsimentul va fi catalogat drept o neavenuita "Amenintare de la (Numele care va fi)" in loc de razboi vor profeti fals ca "Va fi pace" iar in koc de urgia celor 3 zile de intiuneric "Nu va fi nimic" pretextind probabil o razgindire a lui Dumnezeu.
"Oare nu sint tot Eu care le-am spus acestea proorcilor ?"








Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeSam Feb 02, 2013 10:01 pm

Ai impletit vreodata un bici cu 7 coarde?Cund eram mic eu ma ocupam cu asa ceva,dar o astfel de impletitura cum ai facut tu aici e greu de realizat
.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitimeMier Feb 06, 2013 5:09 pm

mihai39 a scris:
Dumnezeu nu doreste se faca cunoscut ca persoana fizica exteriioara venind ca profesor -asta o face extrem de rar si atunci cind considera imperativ necesar.
Zau? Persoana fizica?
Poi Dumnezeu nu este un spirit?
Si apoi cum sa fie profesor daca nu numai ca e mut...dar vedem ca nici la lectii la clasa nu se prezinta!

Citat :

Dorinta este catre o cunoastere interioara proprie prin transformarea caracterului nostru in mai bine pina la limita maxima asa incit sa fim capabili sa experimentam fericirea de care sint capabili oamenii sfinti-
Care fericire?
Cea de a muri in slujba unei ticalosii religioase?

Citat :

Atit din simbolurile profetiilor NT
Care sunt acelea?
Cumva cele facute cu puterile Diavolilor care ii slujeau pe evanghelisti?

Citat :

cit mai ales din cele VT
Cele din VT nu sunt din VT ... ci din Tanach...pentru ca asa se numesc acele scripturi in original!
Asa ca fac parte dintr-un alt film cu alti protagonisti decat cei din sarlatania crestina!

Citat :

la o priovire mai atenta observam ca exista discret o astfel de promisiue pentru viitor -conform lor o parte din mozaici asteapta pe Domnul Savaot care va fi rege si care se va lupta cu toti dusmanii Lui pe care ii va invinge cu urgia.
Zau?
Deci Dumnezeu atotputernicul era constient ca va fi degradat din functia de Master of the Univers la cea de rege peste un mic neam primitiv?
Poi ce o fi facut saracul acolo in ceruri de a fost destituit din functia de Dumnezeu Creator al Universului?

Citat :

Din punctul meu de vedere "Domnul Savaot" nu se refera la Mesia
Tinand cont ca Messia inseamna UNS ...fi sigur ca Dumnezeu nu se refera ca va fi UNS pentru ca el ca Dumnezeu putea unge pe cine voia ...dar nimeni nu putea sa-L unga pe El!

Citat :

ci la Cel vechi de zile in fata caruia va fi adus cel asemeni Fiului Omului atunci cind i se va da conducerea politica asupra tuturor guvernelor-conducere deja preluata imediat anterior de catre Primul.
Un Dumnezeu vechi de zile?
Deci nu vorbesti de Dumnezeul vesnic si nemuritor ci de unul batran care e pe moarte , motiv pentru care a scris nu un Testament ci chiar doua?

Citat :

este acelasi Dumnezeu care se va arata in ochii tuturor popoarelor ca sa se faca cunoscut dar si cu oarece critica 'asupra lui Gog" ca sa il proviace sa invadeze Israelul

Zau?
Pai ce sa intelegem din asta?
Ca Dumnezeu si-a tradat propriul popor de dragul celor care fac pipi pe Legea Sa ?
Citat :

este acelasi Domn care in Isaia 66 vine sa adune laolalta toate popoarele carora le va da un semn iar ulterior dupa urgia justitiara pe cei scapati cu viata ii va trimite in locurile cele mai departate la oamenii care nu au auzit inca de Numele Sau.
In Isaia?
Poi Isaia nu era un vazator de vise?
Unde l-a vazut ca vine ? ...cumva in visele sale profetice?

Citat :

dar si "Ierusalimul" imporiva caruia vor porni toate popoarele inclusiv casa lui Iuda
- El va fi piatra de incercare pentru muti de care se vor impiedica si vor cadea.
- Intruparea Sa va fi Sluga lui Dumnezeu de al carui chip schimonosot prea fara de asemananre cu oamenii multi se vor speria insa apoi vor asculta auzind ce nu stiau .
Unde se va intampla asta?
Tot in vis?
Dar nu inteleg cum sa se impiedice Dumnezeu de el insusi?

Citat :

Noua orinduure este numita imparatia sfintilor , epoca adamica se va incheia si va incepe o noua epoca -vremurile fericite promise in care oamenii vor i feriti de incercari grele si in care vor invata lectiile vietii preponmderent din exemple pozitive si trairi inaltatoare .
Sa fie vorba de imparatia sfintilor crestini care se urineaza pe Legea lui Dumnzeu?
Nu crezi ca aceasta obraznicie sfanta il va face pe Dumnezeu sa le taie aparatul de facut pipi?

Citat :

Nu vor mai exista clase sociale , patronate si sclavi pe plantatie.
Sa stii ca nici in cimitire nu exista clase sociale ... ci doar morti care isi traiesc viata vesnica!
Citat :

la finalul Judecatii va exista o s
.

Uhuhuhu ...la Judecata finala va trebui sa existe un cos urias in care se strang putele taiate ale crestinilor care au facut pipi pe Legea lui Dumnezeu!

Citat :


"Oare nu sint tot Eu care le-am spus acestea proorcilor ?"

Evident va nu!
Dumnezeu nu are nevoie sa faca prorociri pentru ca le- a dat oamenilor o Lege pe care sa o urmeze ...si cine nu respecta legea va fi aspru judecat la Judecata Finala!
Sus In jos
Continut sponsorizat





De studiat - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: De studiat   De studiat - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
De studiat
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
Mergi direct la: