Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Click Albumul cu imagini

In jos 
+8
totyo
Apopii
elvar
kahila
kelly
mena
livius
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 04/05/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 08, 2009 12:44 pm

Democratie anti democratie la Chisinau!

Tineri spalati la minte si cu experienta occidentului si a democratiei au vrut sa rastoarne luni ceea ce Duminica au votat democratic majoritatea populatiei!

Deh ... s-au mai crezut in timpul lui Ceausescu cand democratia era un vis ...care s-a spulberat rapid cand a fost pusa in practica de cei care au fost pregatiti in scolile comuniste cum sa o combata!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 09, 2009 9:48 am

Click!

Veste BOMBA: Principele Radu isi anunta intentia de a candida ptr presedintia Romaniei!
Toti "deontologi" si pupincuristii mafiotilor sar ca muscati de sarpe, ba ca compromite Casa Regala ba ca, parintii au fost PSD-isti ... nu stiu ce si asa mai departe, dar toti mancatorii de rahat uita un lucru esential ...si anume ca Romania nu are nici un alt candidat CINSTIT, SERIOS, MORAL, NEPATAT si cu COLOANA VERTEBRALA la nivelul Principelui Radu Duda!

...daca omanii seriosi si morali nu se implica ....toata societatea se vaicareste ca ar fi cazul ca tocmai ei sa se implice ...si daca se implica asa cum vedem in cazul de fata ...dai cu rahat in el cat se poate ... ca e pacat ptr popor si tara sa vina la carma un adevarat OM in locul gunoaielor care si-au dat clar examenul!
Asa ca:

Hai SUS cu Radu Duda ...oameniiseriosi si cinstiti STIU pe cine sa voteze!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Aug 03, 2009 4:46 pm

Crima odioasa in Timisoara la caminul Medicina - Farmacie

Doi tineri de 20 de ani casapesc, transeaza si impacheteaza un batran dornic de "pipi-fleisch" (adica carne tanara) ucigandul pe bietul rom cu peste 50 de impunsaturi de cutit!


Nu as fi postat tema aceasta pe un forum ca acesta daca nu era ceva demn de bagat in seama! Si anume ca studentul criminal era copil de preot care in loc de liceau a frecventat Seminarul de preoti ...iar fata care a fost admsa cu nota 9.90 adica a doua ...la facultatea de medicina era SAMBATARA !

Ca sa luam bine aminte ce fel de educatie face Religia crestina ... o religie fara Dumnezeu dar cu 2 miliarde de farisei!!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 11, 2010 8:42 pm

Astazi la TV germana s-au dat rezultatele sondajului referitoare la increderea in institutiile statului ...cca 35 in Germania.

Surprinzatoare este scaderea spectaculoasa in acest sondaj al increderii populatiei in Instututia Bisericii.

Doar 17 % din populatie mai are incredere in biserica !!!!!!!!! (da si alea probabil ca sunt babe proaste)
In Romania cred ca e invers ...adica ... doar 17 % din populatie nu au incredere in biserica.

Iata ce diferenta uriasa exista intre un stat avansat si ...altul inapoiat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 6:24 am

Iata un articol interesant gasit azi in Jurnalul National articol care se refera la o declaratie a lui Voiculescu, presedintele Partidului Conservator :


STATUL, DUŞMANUL CETĂŢEANULUI
Statul român s-a dezvoltat abe­rant şi, dincolo de problemele de inteligenţă, moralitate sau competenţă ale persoanelor care deţin cele mai importante funcţii pu­blice, acesta are o problemă de fond, care anulează orice şansă de progres - a devenit cel mai mare duşman al propriilor cetăţeni, a declarat ieri preşedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu.
"Statul român îşi impozitează sălbatic proprii cetăţeni, le reduce abuziv sala­riile, le anulează dreptul legal la pensie, le falimentează dis­cre­ţio­nar afacerile şi nu pierde nici un prilej să-i umilească, să le demonstreze forţa arbitrariului şi arbitrariul forţei. Această combinaţie de hoţie şi violenţă se numeşte, în orice dicţionar juridic, tâl­hărie!", spune Voiculescu într-o declaraţie de presă.

Aveti curajul sa-l comentati? ... sau ne-am reintors la vremurile lui ceasca cand iti era frica sa nu-ti fie inregistrata si sunetul pe care il facea-i cand trageai apa la toaleta ?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:39 pm

Ce am mai putea comenta... sunt lucruri pe care le stiam si pana acum. Cand majoritatea oamenilor au o mentalitate de sclavi, primesc ceea ce merita!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Data de inscriere : 16/04/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:51 pm

de parca tu traiesti pe alta gee.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:58 pm

Uite ca tocmai acum 5 minute Ilie Serbanescu explica la TV precum ca imprumutul FMI s-a luat de fapt pentru ... bancile straine ... dar de platit le vom plati noi!

...dar culmea excrocheriei este ca tot strainii ...recte FMI-ul vine sa ne puna conditiile aberante pe care deja le cunoastem ...iar guvernul preia din smash tampenia facuta si o trimite exact acolo unde nu trebuia ...adica lovirea in micile IMM-uri sau in micsorarea punctului de pensie lovind mortal pe cei care si asa nu-si puteau cumpara medicamente din "pensiile nerusinat"(e) de mici!

Foarte bun si capabil guvernul ... nu-i asa?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 7:59 pm

totyo a scris:
de parca tu traiesti pe alta gee.

Daca ai fi inteles ce am spus, nu ai fi folosit aceasta replica! Da, nu traiesc pe alta gee, traiesc pe asta si inconjurat de foarte multi plini de umilinta crestina!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 26, 2010 9:28 pm

nasol
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 7:25 pm

In sfarsit a ajuns si Bese-Voda sa isi vada cu ochii sai (incrucisati ) "pohta ce a pohtito" (aia de nu l-a lasat Tariceanu) ... adica sa conduca singur tara exact asa cum o vede (adica ciocus) ... si asta in compania frumoasa a piticelor si piticilor sai care ii impodobesc gradina, si astfel sa ne dovedeasca noua "prostimii", cat de mare si destept barcagiu este el, ca unul care si-a dovedit virtutile si s-a remarcat deja de mult ca scufundator de nave, pe care vazand ca se scufunda sub el a preferat sa le vanda.

Acum ca a ajuns tara sa nu mai aiba flota ei de scufundat ...iata ca marele carmaci isi propune sa fie primul mare scufundator al tarii, adica un fel de pirat ca Jim Chioru care chiar daca nu are solutii pentru iesirea din criza ... are in schimb foarte multe proiecte sa ne dijmuiasca pe noi la portofele, in cadrul programului Sa traiti Bine, si astfel el va ramane in mod sigur in istorie, ca prima besina care a micsorat pensiile de rfahat (adica si asa mult prea mici) ale unor bieti pensionari, care astfel vor fi condamnati lin cadrul programului Sa traiti Bine! ... la viata vesnica binecuvantata prin alegeri ... binecuvantare care izvoreste din faptul ca pensionarii au de ales intre fie in a-si cumpara medicamente ... si astfel sa moara de foame ... fie isi cumpara de ale gurii si lasa tratamentele privind sanatatea in mana sigura. si atotputernica a milostivului Dumnezeu si a Bisericii sale, binecuvandu-le viata vesnica in moartea din lipsa de bani pentru tratamente !

Cum am putea noi comenta aceasta activitatea a carmaciului nostru ...altfel decat sa ii uram si noi deja traditionalul "Sa traiti si Dvs "bine" ...domnule presedinte!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 18, 2010 4:23 am

Hai sa continuam cu secventele fotografiate din actualitatea romanesca.

Vad clipuri la TV - A3 cu babe care isi revendica banii lor cu care au contribuit la fondul de pensii!

Este legitim dreptul de a te revolta cand ti se taie pensiile care si asa sunt prea mici, dar o asemenea revendicare imi starneste rasul pentru ca plecand de la realitatea ca in timpul lui ceasca salarul era de cca 2500 lei ...adica cca 50 DM deci cca 25 de EURO iar pensia era cca 60% din salar...adica vreo 20 EURO ...eu cred ca acelei femei isterice ar trebui sa i se deie banii ei ...adica 20 de EURO si atat ...si la fel tuturor care nu inteleg ca ei cotizeaza suma pe baza unui contract social in care angajatii platesc nu ptr ei ... ci ptr pensionarii de langa ei ...iar cei care muncesc azi cotizeaza la fond ca sa se plateasca pensii pensionarilor de azi ....pentru ca daca ar fi cum tipa baba aia ... cu cat a cotizat ea ...in mod sigur ca astazi ar muri de foame ...tot asa cum ar pati si cei care azi muncesc si isi doresc la pensionare banii lor si habar nu au ca pensia este un CONTRAT SOCIAL!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 7:31 am

Vedem itot mai des in ultimul timp, sefi revoltati de la sindicatele din invatamant care ne povestesc ca in Germania spre deosebire de Romania, cancelarul Angela Merkel e pusa pe mari economii si restructurari, si cu toate acestea a declarat ca de invatamant nu se va atinge, poveste prin care voiesc sa ne spuna ca acest exemplu ar trebui sa fie urmat si in invatamantul din Romania.
Ce nu stiu sindicalistii este faptul ca scoala germana este radical diferita de scoala romaneasca, si ca absolventii invatamantului german la toate nivelurile, sunt cu totii oameni astfel pregatiti incat sa fie gata integrati in sistemul economic eficient al Germaniei inca de la terminarea scolii.

Rezultatul este o Germanie asa cum o vedem sau o stim, adica prima tara din Europa ca putere economica, a doua mare exportatoare a lumii (dupa China), in timp ce Romania este ultima in Europa, iar scoala romaneasca scoate la absolvire generatii dupa generatii preponderent doar tineri deprinsi cu lenevia si trandaviti in multii ani de frecat coatele inutil pe bancile scolii, si astfel ne este dat sa vedem ca economia Romaniei prin "scolatii" ei este total incapabila de orice competenta...cu putine exceptii.
Adica exact asa cum a zis Basescu "scoala romaneasca formeaza numai "filozofi".... referindu-se la aceasta realitate prezentata mai sus.

Eu cred ca acest lucru ar trebui sa dea de gandit sindicalistilor care ar trebui sa vada nu numai diferenta dintre salarii ci diferenta dintre produsul final OMUL asa cum este el in cele doua tari produs care este razultat al scolii, in speta al diferentei intre cele doua forme de invatamant!
Pana cand invatamantul romanesc nu intelege sa se adapteze la noile cerinte ale unei lumi concurentiale si continua cu aceeasi forma de invatamant dupa modele invechite, orice comparatie facuta in felul acesta ... nu este decat o forma de minciuna escamontata!

Si cum intelepciunea populara ne invata sa punem la caruta caii inaintea carutei ...cred ca este cazul ca si profesorii sa inteleaga ca mai intai trebuie sa formeze "nemti" si de abia dupa aceea sa aibe pretentii la fel ca acestia ...sau credeti cumva ca nemtii inca de la nastere sunt supraoameni asa cum credea Hitler?
Pentru cei care nu inteleg de unde vine diferenta le spun eu ca vine din educatie ...si nu din educatia facuta "In cei sapte ani de acasa" ci in educatia pana la totala integrare sociala a elevului ...lucru total inexistent nu numai in scoala romaneasca ...dar nici macar in mintile maharilor si tzutzarilor din sefia pseudoinvatamantului romanesc!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 9:52 am

asta stim... cei de facut?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 11:46 am

Pai ... sa ne rugam la al de sus ...da asta pana maine.

Daca vedem ca asta nu ajuta ...sa luam unul din modelele asemanatoare german, elvetian, austriac ...sau si mai bine unul nordic de ex cel finlandez ...si sa inlocuim invechitul sistem de la noi.

Daca profesorii nu sunt de acord ... sa fie declarat invatamantul ca falimentar, toti profesorii concediati pana la 1 iulie ...si reangajati pana la 1 septembrie doar cei care accepta schimbarea, adica modelul nou ... ceilalti care nu vor schimbare ... la capsune in Spania!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 12:04 pm

Click ... un alt cliseu politic pe ziua de azi.

Iliescu huiduit la lansarea sa de carte de la Bookfest!
Ce ma intriga este faptul ca toata presa este impotriva tanarului scandalagiu si insusi Iliescu vorbeste despre faptul ca lansarea cartii sale este un eveniment cultural.
Fara discutie ca asa este ...dar ca sa fie totul corect si respectata si cultura ...aceasta lansare de carte trebuia sa se faca la Jilava.
Intr-o lume normala cei care sunt implicati in fapte criminale ... ba chiar implicati in falimentarea tarii, mai intai ar trebui sa fie judecati si condamnati ...si doar dupa ce si-au primit pedeapsa conform legii ... sa li se dea voie sa isi scrie memoriile di celula!
Pana atunci intr-o societate in care prioritatile sunt corect ordonate ... indiferent din ce formatie face parte acest tanar .... el are dreptate ...iar murdarii compromisi prin faptele lor ...care datorita infratirii dintre mafiei din justitie si mafia politica ...nu au fost condamnati, sa-si tina gura si sa se multumeasca ca nu au fost inca linsati de popor asa cum merita.
GUNOAIELE nu trebuie sa aibe cuvant ci doar flegme din partea intregii societati iar atitudinea acestui tanar ar trebui sa fie model tuturor celorlalti tineri ...fie ca sunt angajati politic sau nu!




http://www.antena3.ro/stiri/romania/lansare-cu-scandal-la-bookfest-trei-tineri-l-au-huiduit-pe-ion-iliescu_101341.html
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 30, 2010 11:08 am

Peste tot in tara vedem inundatii catastrofale, cu zeci de morti si mii de oameni care isi pierd bunurile si raman nenorociti si saraci lipiti.
Iata consecintele pe care le traiesti intr-o tara ortodoxa in care Dumnezeu iti trimite nenorocirile, Biserica tace ca porcu-n cucuruz si nu ajuta cu nimic ...si ajutorul il asteptam nu de la Dumnezeu ci tot de la "oamenii mantuitori", adica de cei aflati in slujba societatii in diverse servicii sociale care sunt total neglijate in Romania din cauza ca societatea ortodoxa investeste in biserici, la TV si in scoli se face educatie religioasa ...si culmea prostiei ...toti cand dau de necaz nu mai asteapta ajutor nici de la Dumnezeu, nu se mai bazeaza de loc pe biserica si sarlatanii care incaseaza acolo bani ...dar cu o inconstienta ce frizeaza prostia cronica toti apeleaza la Oamenii Mantuitori sa fie salvati ... si nu la Mantuitor.

Iata un motiv pentru care totti cetatenii ar trebui sa se dezica de o biserica si de un Dumnezeu care nu este prezent decat in a face distrugeri ...sau in cel mai bun caz atunci cand e vorba de colectat bani!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iul 15, 2010 9:02 pm

Desi suntem membrii ai UE care este in primu rand o uniune politica, totusi nu apartinem şi social-cultural aceleiasi Europe pentru ca ceea ce ne desparte pe noi de Occident, este acea socialzare care se diferenteaza in felul in care conducatorii inteleg sa respecte legile sau mai ales sa nu le respecte si asta este o poveste veche care tine de cca 1000 de ani.

Adica de pe vremea cand in Occidentul in care religia era la putere, fiecare om incepand cu vladica si pana la opinca, toti se supuneau Papei si legilor bisericii, caci aceste legi erau mai presus şi decât legile acelei tari in care domnea acel Impărat si astfel absolut toti ...fie vladica fie opinca toti erau chemati sa respecte total legile bisericii, dat fiind faptul ca Papa era considerat reprezentantul lui Dumnezeu pe Pământ!

Iar daca aceasta lege era încălcată chiar si de împărat, acesta era automat "excomunicat", ceea ce în acea perioadă istorica era echivalent cu condamnarea vesnica la focurile iadului, si asta era in mentalitatea lor nenorocirea suprema
Exemplu il avem si in cazul marelui Imparat german Henric al IV-lea, care a fost excomunicat de Papa Grigore al VII-lea, şi apoi, pentru a fi iertat, a fost nevoit să se umilească.
Starea asta de lucruri, că toţi oamenii se supun unei legi şi că legea e mai presus de toată lumea, a prins temei în decursul a peste 1000 de ani, si astfel a intrat si s-a inradacinat în conştiinţa societăţii occidentale.

În Orientul ortodox, lucrurile erau fundamental diferite.
Aici, împăratul sau domnitorul, era automat si şeful Bisericii, deci, practic el era considerat deasupra legii divine, şi a oricărei alte legi si prin urmare, el putea chiar şi să încalce legea, pentru că el era considerat deasupra ei.
Aceasta stare de lucruri, a intrat şi ea în conştiinţa societăţi din Orientul ortodox, si fiinca pentru conducatori era un lucru normal să se considere mai presus de lege, si acest lucru s-a integistrat si el in mentalitatea colectiva pentru că naţiunea din care face parte, aşa a fost educată vreme de cel puţin 1000 de ani si iata o mai vedem si astazi.

... chiar si la Crin Antonescu cel care promite o conducere nu atat de corupta ca si cea a conducerii de acum !!!!

Iata o dovada a faptului pentru care e imposibil să fie socializata/educată o naţiune ortodoxa în spirit occidental, ...adica de a se supune legilor, din moment ce a fost educată vreme de mai bine de 1000 de ani, să permita faradelegea la varful ei.

O dovadă in acest sens este Grecia ortodoxă, care e membră a Uniunii Europene din 1981, si a adoptat legi europene, dar...degeaba: cetăţenii greci, la fel ca si conducerea ...tot asa ca la romani, bulgari, ruşi sau sârbi, au tendinţa de a nu respecta legea pentru ca aceasta este matricea sociala.



Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Iul 17, 2010 9:27 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 17, 2010 9:02 pm

interesant!
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 05, 2010 12:21 pm

Soimos a scris:
Un album virtual cu diferite imagini ca secvente instantanee ale realitatii romanesti

mic, mic, dar priceput…Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Carma11


Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 08, 2010 6:54 am

as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva.
daca cei care ne conduc au fost pusi ac olo ca sa ne gestioneze banii nostrii si sa ne poarte de grija noua de ce oare nu putem la fel de simplu cum i-am pus sa ii si dam jos.
adica de ce trebuie sa suport eu sa fiu batjocorit ,pe banii mei, de un cacat chior si un lindic obedient , repet pe banii mei?
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 08, 2010 6:57 am

cum se face ca eu muncesc de 30 si ceva de ani si nu am reusit sa adun mare lucru iar slujbasii pe care eu si cu altii ca mine i-am pus acolo sunt asa de bogati . teoretic eu ar trebuii sa am mai mult .
mie sila de tara in care traiesc si as pleca si maine daca as putea
Sus In jos
jored
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 35
Localizare : brasov
Puncte : 35
Data de inscriere : 08/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 08, 2010 7:01 am

nu cu mult timp in urma gaozaru a fost ales cu largul concurs al profesorilor al asa zisilor intelectuali de ce oare acum nu le mai convine cand le ia base din bani ca doar ei l-au votat facand spume la gura.
isi merita soarta si poate de aia nici nu protesteaza jegosii
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 08, 2010 7:28 am

jored a scris:
as vrea sa ma lamureasca si pe mine cineva.
daca cei care ne conduc au fost pusi ac olo ca sa ne gestioneze banii nostrii si sa ne poarte de grija noua de ce oare nu putem la fel de simplu cum i-am pus sa ii si dam jos.
adica de ce trebuie sa suport eu sa fiu batjocorit ,pe banii mei, de un cacat chior si un lindic obedient , repet pe banii mei?

Pai se poate ...dar ptr asta trebuie sa existe o majoritate parlamentara care sa fie impotriva Dictachiorului... fie miscari de strada asa cum au fost la Budapesta cand unul dintre ministrii a recunoscut ca s-a mintit!

Si la noi s-a recunoscut acest lucru ...doar ca noi avem un Bucuresti in care la demonstratii se canta si se danseaza ... si nu o Budapesta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeDum Aug 08, 2010 7:37 am

jored a scris:
....mie sila de tara in care traiesc si as pleca si maine daca as putea

Asta nu e calea cea mai buna, sa nu crezi ca strainii se vor bucura ca vi tu sa le iei munca ...asa ca vei fi vazut ca un paria al acelei societati ...si vei fi umilit cat nu ai fost toata viata.

Deja faptul ca un dictachior idiot iti propune sa mergi sa lucrezi in strainatate ar trebui sa te puna pe ganduri ... il crezi tu pe acest trisor nemernic capabil de ceva bun in favoarea tarii sale ?

Deja numai si ptr acest lucru ar fi trebuit sa aibe soarta lui ceausescu ... ca doar pe ala l-am impuscat pentru ca ne-a lasat o tara construita ...si nu una daramata asa cum au facut toti astia care ne jefuiesc de 20 de ani!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 9:27 am

jored a scris:

isi merita soarta si poate de aia nici nu protesteaza jegosii

urat...
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 9:43 am

In diverse discutii pe teme de religie mi-am atras oprobiul conlocutorului/conlocutorilor, atunci cand insistam pe ideea unei ajustari, plieri - nu conteaza cum ii spunem - a religiei pe cerintele si mentalitatile specifice sec.XX(pe atunci) -XXI (acum - ca nu m-am potolit).
http://www.descopera.ro/cultura/5398401-religia-incotro
Materialul de pe descopera.ro vine sa-mi intareasca convingerea. Citatul lui Nietzche este mai actual ca oricand: "Nu pot crede intr-un Dumnezeu care-mi cerseste in fiecare zi rugaciuni".(Q.E.D.).

Si totusi optimismul meu se afla in declin dupa ce am citit zilele astea (nu mai gasesc materialele) despre pericolul in care se afla atat Rusia cat si Finlanda: se estimeaza ca, pana la jumatatea acestui secol religia islamica sa devina majoritara. Eu (sper profund) nu mai apuc acele zile dar, copiii nostri (eventualii viitori nepoti) in ce lume vor trai? Ma sperie gandul asta rau de tot. Islamul este singura religie pe care o detest si as sterge-o intr-o clipa de pe fata pamantului daca as avea o asemenea putere.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 3:15 pm

Nu te ingrijora foarte tare ...pentru ca Europa adevarata este una laica. si nimanui nu i se va permite sa o schimbe, cu atat mai putin musulmanilor.

Ieri aici in Germania a avut loc o ampla actiune a politiei la Centrul Cultural Islamic din Hamburg, ocazie cu care acest "centru" a fost inchis pentru ca s-au gasit multe materiale de propaganda fundamentaliste care sprijineau terorismul.(sa nu uitam ca teroristii care au distrus Gemenele din NY au fost membrii acestui "centru cultural").
Sunt convins ca asemenea actiuni se vor generaliza si in alte tari si ca isi vor dovedi utilitatea pe viitor ...si ca lumea va intelege ca Islamul nu mai este de mult o religie ...si asta o afirma chiar musulmanii!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 10, 2010 7:11 pm

O picatura in ocean deocamdata,Soimos.
Pina cind lumea depinde de petrolul Saudian ,sint slabe sperante.
Magnatii lumii inchid ochii,ca nu-i deranjeaza moscheile din Europa.
Problema e ca dupa ce si fac moschei si se inmultesc ,impun si crestinilor acelasi comportament,ca sa nu-i deranjeze.
Un exemplu elocvent este in Franta,unde francejii, deja se cam temsa impuna anumite reguli ,ca se scoala musulmanii ,si e jale.Defapt scopul lor este declaratinca de la Mahomed.
Cine recunoaste ca Mahomed este profetul lui Dumnezeu traieste ,iar cine nu, nu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 5:47 am

se zice ca de la rasarit vor venii cei care vor conduce lumea! Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_eek .. da, da!
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 7:58 am

Anticristul a scris:

Problema e ca dupa ce si fac moschei si se inmultesc ,impun si crestinilor acelasi comportament,ca sa nu-i deranjeze.
[...]
Cine recunoaste ca Mahomed este profetul lui Dumnezeu traieste ,iar cine nu, nu.
Acum cateva luni a fost un scandal in Elvetia, daca nu ma insel. Erau foarte "sifonati" din cauza ca localnicii nu mai acceptau minaretele lor. Au un tupeu ceva de speriat; nu spune nimeni sa nu-si aiba locurile de inchinaciune (de-ar da hernia de disc in toti!) , dar de aici si pana a urla toata ziua din turnul ala e o diferenta majora; cu ce drept invadeaza ei spatiul public si urechile celor ce-si vad linistit si decent de viata lor.

Eu intr-o lume in care-mi va fi bagat fortat pe gat Mahomedul lor (un pedofil nenorocit) nu accept sa traiesc, dar nu plec asa, cu mana goala, mai iau cu mine si cel putin un musulman...bucati...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 9:18 am

imishaa a scris:
Au un tupeu ceva de speriat; nu spune nimeni sa nu-si aiba locurile de inchinaciune (de-ar da hernia de disc in toti!) , dar de aici si pana a urla toata ziua din turnul ala e o diferenta majora; cu ce drept invadeaza ei spatiul public si urechile celor ce-si vad linistit si decent de viata lor.
Cu acelasi drept cu care si crestinii au invadat teritoriile pagane... Cine nu credea in domnul-zeu, murea si nu omorat de acel domn-zeu inexistent, ci omorat de credinciosii lui, acele oite ”nevinovate” din turma, care propovaduiau iubirea...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 9:32 am

Apopii a scris:
Cu acelasi drept cu care si crestinii au invadat teritoriile pagane... Cine nu credea in domnul-zeu, murea si nu omorat de acel domn-zeu inexistent, ci omorat de credinciosii lui, acele oite ”nevinovate” din turma, care propovaduiau iubirea...
Sunt de acord cu tine si ma intreb deseori (asemeni multora) cum ar fi aratat umanitatea in lipsa religiei. Se apeleaza in continuare la violenta.Totusi suntem in sec.XXI sau e...irelevant...
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 11, 2010 12:16 pm

Probabil, daca nu ar fi existat religiile care au in cartile lor asa-zise sfinte o multime de fapte care sa indrume catre violenta si crima, lumea ar fi fost un pic mai pasnica. Suntem in sec. XXI, calendaristic, dar unii sunt inca in evul mediu cu mintea.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Click Albumul cu imagini   Click Albumul cu imagini - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Click Albumul cu imagini
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Pareri in imagini!
» Realitatea religiei in imagini

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Politica :: Blonda, chioru si piticu-
Mergi direct la: