Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Influenţa bisericii şi religiei în politică

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Influenţa bisericii şi religiei în politică Empty
MesajSubiect: Influenţa bisericii şi religiei în politică   Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 5:37 am

Manipularea de cele mai multe ori se bazează pe eliminarea de opţiuni, înafară de una, pe care noi să o alegem sub iluzia libertăţii, spre deosebire de convingere, care presupune evidenţierea pozitivă a unei opţiuni, cu argumente comparative sau experimentale.

Manipularea are avantajul că prin ea poţi determina oamenii să facă ce vrei tu, fără să ai nevoie de argumente, şi evident, fără să fie nevoie să recurgi la constrângere sau forţă, pentru că nu ţi se sugerează ce anume să faci, ci tu singur sub iluzia libertăţii crezi că te-ai gândit să alegi să faci, doar pentru că ţi s-au dezavantajat nişte opţiuni anume.

Mass-media se bazează pe asta, şi chiar poate fi definită prin asta, spre deosebire de ştiinţă, care foloseşte doar convingerea în metodele ei.

Am urmărit şi eu acum reluarea de la emisiunea "Dezvăluiri Zeitgeist Silviu Prigoană la OTV" şi mă tot întrebam de ce Silviu Prigoană evita
să atace religia?

Eu cred că în mod evident îi era teamă să nu fie demonizat de biserică şi să piardă asfel voturi.

Dar este şi prea suspect, modul în care politicienii evită să atace biserica şi religiile!

Biserica are deci această putere de a manipula demonzând încoace şi încolo prin politică, pentru că la sate încă mai este foarte multă lume superstiţioasă, care se prezintă şi în număr mult mai mare la vot decât cei de la oraşe, şi astfel politicienii pot fi influenţaţi să sprijine biserica şi interesele ei.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Influenţa bisericii şi religiei în politică Empty
MesajSubiect: Re: Influenţa bisericii şi religiei în politică   Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 7:21 am

Eu cred ca ai pus gresit problema si nu ai inteles esentialul ...fapt care ti-ar fi permis sa intelegi mai usor problematica chiar si in cazul Silviu P.

Ai uitat ca insasi menirea religiei si a bisericii este prin excelenta una politica ceea ce in crestinism este chiar insasi motivatia nasterii ei ca religie ... ioar scopul este indoctrinarea maselor astfel incat sa poata fi usor manipulate, amagite cu fericiri pe alte lumi mai drepte, cu belirea materiala si spionatul(citeste spovada) maselor in interesul statului!

Acesta a fost si motivul ptr care nici ceausescu nu a interzis religia si a facut din absolut toata masa preotimii niste turnatori murdari si ordinari care isi descarcau desaga direct securitatii!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Influenţa bisericii şi religiei în politică Empty
MesajSubiect: Re: Influenţa bisericii şi religiei în politică   Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 7:32 am

Da.
Dar eu m-am referit mai mult ma metodele prin care biserica are influenţă în politică astăzi.
Nu putem spune că biserica e conducătorul politicii! Poate să fie oare biserica influenţată de mersul voturilor? Deci biserica nu e implicată direct. Menirea ei a fost cândva una politică, dar ea nu nu mai controlează politicul în totalitate pentru că vrea "independenţă faţă de stat".

Biserica mai este protejată de politic pentru că reprezintă o unealtă a imaginii folositoare la sate unde prezenţa la vot e mai numeroasă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Influenţa bisericii şi religiei în politică Empty
MesajSubiect: Re: Influenţa bisericii şi religiei în politică   Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 11:57 am

remussatala a scris:
Da.
Dar eu m-am referit mai mult ma metodele prin care biserica are influenţă în politică astăzi.
Nu putem spune că biserica e conducătorul politicii! Poate să fie oare biserica influenţată de mersul voturilor? Deci biserica nu e implicată direct. Menirea ei a fost cândva una politică, dar ea nu nu mai controlează politicul în totalitate pentru că vrea "independenţă faţă de stat".

Biserica mai este protejată de politic pentru că reprezintă o unealtă a imaginii folositoare la sate unde prezenţa la vot e mai numeroasă.
Intradevar astazi biserica nu mai are puterea pe care a avut-o pe atunci cand statul nu era laic, dar prin laicizare a fost detronata de la putere ...dar cum puterea ei de indobitocire nu a putut fi inlocuita in acele timpuri (100-200 ani) cu ceva mai pozitiv ...(de ex. societate dezvoltata in care educatia si bunastarea sunt baza) ...ea biserica a ramas n instrument auxiliar al statului pentru indobitocirii cu sperante desarte ... mai ales in acele state printre care si Romania in care nu se poate sau nu se doreste o societate dezvoltata ci una care permite imbogatirea unora pe seama prostirii altora.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Influenţa bisericii şi religiei în politică Empty
MesajSubiect: Re: Influenţa bisericii şi religiei în politică   Influenţa bisericii şi religiei în politică Icon_minitime

Sus In jos
 
Influenţa bisericii şi religiei în politică
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Islamismul, religie sau politica?
» Realitatea religiei in imagini
» Oameni celebrii impotriva religiei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: