Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!

In jos 
+3
Avram
H1perion
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 8:10 pm

Deuteronomul sau una dintre cartile de Legi ale lui Moise primite direct de la Dumnezeu ca pe baza lor sa intemeieze o noua religie ...ne pun intr-o mare dilema atunci cand e vorba de "dumnezeul crestin" Isus-Christos si religia sa "crestinismul"!

Fiind a cincea carte de Legi a lui Moise ... pe care le-a primit direct de la Dumnezeul cel Atotputernic si Atoatestiutor, inclusiv al viitorului, iata ca scriptura ne pune din acesta perspectiva o problema macar interesanta, daca e sa nu o consideram de o mare gravitate.... pentru ca iata ca gasim un text socant si cutremurator care intr-o insiruire clara de versete ne dovedeste ca Dumnezeu STIA exact despre viitoarea venire a lui Christos ... ba chiar si despre aparitia crestinismului ...

Si iata ca acest text din scriptura vedem ca ne atentioneaza pe toti crestinii direct si cu adresa clara ... ca nu cumva sa-l credem pe Christos ... si astfel sa picam in capcana intinsa de Diavol!

Iata ce gasim la Cap13. din Deuteronom!

"De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune,

Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el, şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim
acelora,


Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.

Domnului Dumnezeului vostru să-I urmaţi şi de El să vă temeţi; să păziţi poruncile Lui şi glasul Lui să-l ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă lipiţi.

Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii, pentru că v-a sfătuit să vă abateţi de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a
scos din pământul Egiptului şi v-a izbăvit din casa robiei, dorind să te abată de la calea pe care ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să mergi; pierde dar răul din mijlocul tău.


Iata ca e cazul sa ne punem niste intrebari legitime:

- Oare Isus-Christos nu era un proroc care a incercat sa faca minuni inaintea eveilor? ..(.vezi minunea trezirii lui Lazar din moarte la viata ...sau asta nu este minune?)

Oare nu indeamna el la reformarea legii vechi ?
Oare biserica a carei temelie Isus a pus-o nu il are pe Isus ca pe Dumnezeul caruia sa-i slujim?

Sa fie oare acesta motivul ptr care evrei care ascultau de Dumnezeul lor Yahwe ... l-au dat mortii pe Isus ptr ca exact asa le cerea Dumnezeul lor? "pierde dar raul din mijlocul tau" ce sa insemne .... ?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Noi 07, 2009 7:50 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 1:28 pm

Ce parere aveti ?
Tinand cont de faptul ca Biserica a devenit o instituie avida de bani si putere si are sub control o mare parte a planetei ...

Ar avea nevoie biserica de o noua "venire" a lui Isus ?

Pai care ar fi relatia intre instutia monstruoasa care este azi biserica ...si puritatea unui invatator ca Isus care nu avea nevoie nici de averi, nici de cladiri din piatra lipsite de Dumnezeu, unu care propovaduia saracia ?
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iul 24, 2009 4:31 pm

soimos ai o dreptate foarte mare .. !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 7:23 am

H1perion a scris:
soimos ai o dreptate foarte mare .. !
Sa vedem ce parere au despre asta farisei care cotizeaza din plin la biserici ...si vorbesc a proasta despre a doua venire a lui Isus?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 12:51 pm

Confruntare intre

Deuteronom 13:1-5 Vs Deuteronom 18:15-19

Deuteronom capitolul 13

1. Daca se va ridica in mijlocul tau un prooroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,
2. si se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el zicand: "Haidem dupa alti dumnezei", -dumnezei pe cari tu nu-i cunosti, -"si sa le slujim"!
3. sa n'asculti cuvintele acelui prooroc sau visator de vise, caci Yahve , Dumnezeul vostru, va pune la incercare ca sa stie daca iubiti pe Yahve , Dumnezeul vostru, din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.
4. Voi sa mergeti dupa Yahve , Dumnezeul vostru, si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa-i slujiti, si de El sa va alipiti.
5. Proorocul sau visatorul acela de vise sa fie pedepsit cu moartea, caci a vorbit de rasvratire impotriva lui Yahve , Dumnezeul vostru, care v'a scos din tara Egiptului si v'a izbavit din casa robiei, si a voit sa te abata dela calea in care ti-a poruncit -o Yahve , Dumnezeul tau, sa umbli. Sa scoti astfel raul din mijlocul tau.

Vs
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Deuteronom Capitolul 18

15. Yahve , Dumnezeul tau, iti va ridica din mijlocul tau, dintre fratii tai, un prooroc ca mine: sa ascultati de el!
16. Astfel el va raspunde la cererea pe care ai facut-o lui Yahve , Dumnezeului tau, la Horeb, in ziua adunarii poporului, cand ziceai: "Sa nu mai aud glasul lui Yahve , Dumnezeul meu, si sa nu mai vad acest foc mare, ca sa nu mor."
17. Atunci Yahve mi-a zis: "Ce au zis ei, este bine.
18. Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.
19. Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe cari le va spune el in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala.

Iar faptul ce evreii au omorat majoritatea proorocilor buni reiese din mai multe pasaje biblice :

2Cronici 24:20-21
20. Zaharia, fiul preotului Iehoiada, a fost imbracat cu Duhul lui Dumnezeu. El s-a infatisat inaintea poporului si i-a zis: "Asa vorbeste Dumnezeu: "Pentruce calcati poruncile lui Yahve? Nu veti propasi. Pentruca ati parasit pe Yahve , si El va va parasi."
21. Si au uneltit impotriva lui, si l-au ucis cu pietre, din porunca imparatului, in curtea Casei lui Yahve.

Matei 23:37
37. Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci si ucizi cu pietre pe cei trimesi la tine! De cate ori am vrut sa strang pe copiii tai cum isi strange gaina puii supt aripi, si n'ati vrut!

Prin urmare nici proorocul prezis in cap 18:15-19 nu a scapat .
Cat despre cap 13:1-5 , acolo spune ca prorocul va face semne si minuni , dar mai spune ca le va cere sa mearga dupa ''alti dumnezei'' , ceea ce este total opusul la ceea ce va face prorocul din cap 18:15-19
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeSam Iul 25, 2009 2:43 pm

Interesanta concluzia finala .. mai ales ca se potribeste perfect capitolului Contradictii Biblice sau la tema Cum s-a strecurat Diavolul in scriptura teme prezente pe acest forum.

Totusi parerea mea este ca in Deuteronom 18.15 ...Moise se refera la el insusi ...adica incearca sa se credibilizeze pe sine insusi in fata fratilor sai (poporul evreu) atribuindu-si prin acest verset legitimitate divina "un proroc ca mine" ...
Isus a fost intradevar un proroc ...dar el nu a facut nicio minune caci minunile apartin de alter-ego-ul sau Christos cel inventat de Pavel...care si el se lauda ca este un facator de minuni asemeni lui Isus-Christos,

Daca ar fi sa credem si noi ca acel proroc profetit este Isus-Christos ... cum le place crestinilor sa creada ... si tinand cont de consecintele aduse de Noului Testament, adica acelea de a incalca si rasturna Legile lui Yahwe din Torah , (pe care Isus -Yeshua a venit sa le intareasca si nu sa le schimbe) rasturnare adusa si impusa de Pavel care se crede si el Apostol al lui Isus fara sa fi fost vreodata cu adevarat...atunci iata ca se potriveste intocmai aceasta atentionare ...ba chiar se si justifica

Evident ca acestea mai sus mentionate creaza un conflict intre "interesul crestin" si poruncile lui Yahwe ... caci nu se poate crede ca Yahwe s-a razgandit ... ba chiar si citatele tale confirma aceasta ... si dintr-o data asa din senin ... sprijina pe cei care ii incalca poruncile ... adica pe cei care urmeaza pe Pavel marele propagandist al minciunii care a ridicat minciuna la rangul de "cuvant al Domnului"

1. Pavel, apostol al lui Hristos Iisus prin voinţa lui Dumnezeu, şi Timotei, fratele nostru,
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 6:31 pm

Avram a scris:
Confruntare intre

Deuteronom 13:1-5 Vs Deuteronom 18:15-19

Deuteronom capitolul 13

1. Daca se va ridica in mijlocul tau un prooroc sau un visator de vise care-ti va vesti un semn sau o minune,
2. si se va implini semnul sau minunea aceea de care ti-a vorbit el zicand: "Haidem dupa alti dumnezei", -dumnezei pe cari tu nu-i cunosti, -"si sa le slujim"!
3. sa n'asculti cuvintele acelui prooroc sau visator de vise, caci Yahve , Dumnezeul vostru, va pune la incercare ca sa stie daca iubiti pe Yahve , Dumnezeul vostru, din toata inima voastra si din tot sufletul vostru.
4. Voi sa mergeti dupa Yahve , Dumnezeul vostru, si de El sa va temeti; poruncile Lui sa le paziti; de glasul Lui sa ascultati; Lui sa-i slujiti, si de El sa va alipiti.
5. Proorocul sau visatorul acela de vise sa fie pedepsit cu moartea, caci a vorbit de rasvratire impotriva lui Yahve , Dumnezeul vostru, care v'a scos din tara Egiptului si v'a izbavit din casa robiei, si a voit sa te abata dela calea in care ti-a poruncit -o Yahve , Dumnezeul tau, sa umbli. Sa scoti astfel raul din mijlocul tau.

Vs
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Deuteronom Capitolul 18

15. Yahve , Dumnezeul tau, iti va ridica din mijlocul tau, dintre fratii tai, un prooroc ca mine: sa ascultati de el!
16. Astfel el va raspunde la cererea pe care ai facut-o lui Yahve , Dumnezeului tau, la Horeb, in ziua adunarii poporului, cand ziceai: "Sa nu mai aud glasul lui Yahve , Dumnezeul meu, si sa nu mai vad acest foc mare, ca sa nu mor."
17. Atunci Yahve mi-a zis: "Ce au zis ei, este bine.
18. Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.
19. Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe cari le va spune el in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala.

Iar faptul ce evreii au omorat majoritatea proorocilor buni reiese din mai multe pasaje biblice :

2Cronici 24:20-21
20. Zaharia, fiul preotului Iehoiada, a fost imbracat cu Duhul lui Dumnezeu. El s-a infatisat inaintea poporului si i-a zis: "Asa vorbeste Dumnezeu: "Pentruce calcati poruncile lui Yahve? Nu veti propasi. Pentruca ati parasit pe Yahve , si El va va parasi."
21. Si au uneltit impotriva lui, si l-au ucis cu pietre, din porunca imparatului, in curtea Casei lui Yahve.

Matei 23:37
37. Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci si ucizi cu pietre pe cei trimesi la tine! De cate ori am vrut sa strang pe copiii tai cum isi strange gaina puii supt aripi, si n'ati vrut!

Prin urmare nici proorocul prezis in cap 18:15-19 nu a scapat .
Cat despre cap 13:1-5 , acolo spune ca prorocul va face semne si minuni , dar mai spune ca le va cere sa mearga dupa ''alti dumnezei'' , ceea ce este total opusul la ceea ce va face prorocul din cap 18:15-19
jos palaria maestre
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 7:22 am

GaSpAr a scris:
Avram a scris:


Prin urmare nici proorocul prezis in cap 18:15-19 nu a scapat .
Cat despre cap 13:1-5 , acolo spune ca prorocul va face semne si minuni , dar mai spune ca le va cere sa mearga dupa ''alti dumnezei'' , ceea ce este total opusul la ceea ce va face prorocul din cap 18:15-19[/font][/color][/size][/font][/color]
jos palaria maestre
Nu stiu ce vezi tu in acest"jos palaria" ptr ca afirmatia lui Avram este "pe langa"!
In primul rand in cap 18.15-19 este vorba de prorocul Moise care doreste sa sde legitimize ca proroc in ochii confratilor ... prin urmare nu este Moise cel care "n-a scapat" ci e vorba de alti proroci ...adica de alte Mame Omida sau Tatzi Larva!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 7:46 am

Soimos a scris:
Nu stiu ce vezi tu in acest"jos palaria" ptr ca afirmatia lui Avram este "pe langa"!
In primul rand in cap 18.15-19 este vorba de prorocul Moise care doreste sa sde legitimize ca proroc in ochii confratilor ... prin urmare nu este Moise cel care "n-a scapat" ci e vorba de alti proroci ...adica de alte Mame Omida sau Tatzi Larva!
asta e o parere de a ta. Moise nu avea de ce sa se ligitimizeze ca prooroc, deoarece el era deja considerat prooroc si lider de catre popor asa ca afirmatia ta nu are nicio baza, ci ai scornit-o doar asa ca sa nu iti darame teoria plus pe langa asta sunt zeci de citate din tanak care confirma ca Iisus era proorocul, Mesia cel promis.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:14 am

[quote="GaSpAr"]
Soimos a scris:
Nu stiu ce vezi tu in acest"jos palaria" ptr ca afirmatia lui Avram este "pe langa"!
In primul rand in cap 18.15-19 este vorba de prorocul Moise care doreste sa sde legitimize ca proroc in ochii confratilor ...

Total ilogic ...si cat sde poate de gresit!
Cum putea fi OMUL Moise proroc ptr cei care erau obisnuiti sa se inchine la statui ?


Citat :

asta e o parere de a ta.
Catusi de putin!

Citat :

... sunt zeci de citate din tanak care confirma ca Iisus era proorocul, Mesia cel promis.
Arata/mi si mie unul in care scrie "mot a mot" acest lucru!

Nu de alta dar eu pot sa-ti arat unul in care Yahwe sustine ca el este singurul Mantuitor ...si zau ca tare ma mir ca tu ca si credincioasa il poti crede pe Iahwe drept un mincinos
Isaia 43. 11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 02, 2011 8:18 am, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:18 am

Soimos a scris:
Total ilogic ...si cat sde poate de gresit!
Cum putea fi OMUL Moise proroc ptr cei care erau obisnuiti sa se inchine la statui?
uite asa, pentru ca atunci evreii renuntasera sa se mai inchine la statui si l-au acceptat pe Yahweh ca Dumnezeu.



Soimos a scris:
Arata/mi si mie unul in care scrie mot a mot acest lucru!
Avram ti-a insirat multe citate la mai multe articole, asa ca nu are rost sa le insir si eu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:32 am

[quote="GaSpAr"]
Soimos a scris:
Total ilogic ...si cat sde poate de gresit!
Cum putea fi OMUL Moise proroc ptr cei care erau obisnuiti sa se inchine la statui?
Citat :
uite asa, pentru ca atunci evreii renuntasera sa se mai inchine la statui si l-au acceptat pe Yahweh ca Dumnezeu.
Bine spui ...iata ca tu ai aratat motivul ptr care nu il puteau considera pe Moise ca pe un proroc ca si Isus ...care chipurile este "Dumnezeul" ...si confirma afirmatia mea precum ca Moise dorea sa fie vazut ca un proroc ca si Christos ..asta exact conform afirmatiei din Tanak


Soimos a scris:
Citat :
Arata/mi si mie unul in care scrie mot a mot acest lucru!
Avram ti-a insirat multe citate la mai multe articole, asa ca nu are rost sa le insir si eu.
Scuze
Se accepta scuzele ...mai ales cand e vorba de o minciuna ...adica cea precum ca in Tanak este pomenit numele mantuitorlui Isus

Deci ramane valabil afirmatia lui Yahve ...aia precum ca El este singurul mantuitor ...fapt confirmat si de numele lui Isus = Yehoshua care tradus inseamna exact asta ...adica Yehova este singurul izbavitor!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Iun 03, 2011 5:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:52 am

Soimos a scris:
Bine spui ...iata ca tu ai aratat motivul ptr care nu il puteau considera pe Moise ca pe un proroc ca si Isus ...care chipurile este "Dumnezeul" ...si confirma afirmatia mea precum ca Moise dorea sa fie vazut ca un proroc ca si Christos ..asta exact conform afirmatiei din Tanak
woooow. nu mai zic nimic. e clar tu nu ai citit Tanakul dar ai pretentia sa-l intelegi.



Soimos a scris:
Se accepta scuzele ...mai ales cand e vorba de o minciuna ...adica cea precum ca in Tanak este pomenit numele mantuitorlui Isus
mai in Tanak nu scrie numele lui Iisus, dar scrie despre el.



Soimos a scris:
Deci ramane valabil afirmatia lui Yahve ...aia precum ca El este singurul mantuitor ...fapt confirmat si de numele lui Isus = Yehoshua care tradus inseamna exact asta ...adica Yehova este singurul izbavitor!
pai Iisus fiind una cu Yahweh, este si el mantuitor Razz Razz Razz
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 10:38 am

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Bine spui ...iata ca tu ai aratat motivul ptr care nu il puteau considera pe Moise ca pe un proroc ca si Isus ...care chipurile este "Dumnezeul" ...si confirma afirmatia mea precum ca Moise dorea sa fie vazut ca un proroc ca si Christos ..asta exact conform afirmatiei din Tanak
woooow. nu mai zic nimic. e clar tu nu ai citit Tanakul dar ai pretentia sa-l intelegi.
Asta o spui tu, adica cineva care nici nu constientizeaza faptul ca Tanachul este scriptura altei religii si nu a crestinismului!

Prin urmare Tanachul care este scris de catre rabinii acelei religii... nici vorba ca ar fi scris pentru crestini ...tot asa cum nici acei crestini care au furat textele Tanachului si le-au modificat ...nu le-au modificat in favoarea si folosul bisericii satanice ale lui La Vey!



Soimos a scris:

Citat :
Se accepta scuzele ...mai ales cand e vorba de o minciuna ...adica cea precum ca in Tanak este pomenit numele mantuitorlui Isus
mai in Tanak nu scrie numele lui Iisus, dar scrie despre el.
De unde sti ca scrie de el si nu de bunicul meu care era muuuuult mai Dumnezeu decat acel Isus care nu si-a inteles nici cea mai elementara indatorire ...adica sa aduca copii pe lume si sa munceasca ptr ei si sa-i educe astfel incat sa devina OAMENI (cu O mare) ...in loc sa se inhaiteze cu toti derbedei si sa bata strazile a proasta, in loc sa munceasca pe rupte si sa isi propovaduiasca ideile doar in timpul sau liber.

[/quote]





Soimos a scris:
Deci ramane valabil afirmatia lui Yahve ...aia precum ca El este singurul mantuitor ...fapt confirmat si de numele lui Isus = Yehoshua care tradus inseamna exact asta ...adica Yehova este singurul izbavitor!
pai Iisus fiind una cu Yahweh, este si el mantuitor Razz Razz Razz [/quote]


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Iun 02, 2011 5:07 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 3:45 pm

Soimos a scris:
Asta o spui tu, adica cineva care nici nu constientizeaza faptul ca Tanachul este scriptura altei religii si nu a crestinismului!
bun si ce legatura are asta cu ce discutam noi? vrei sa zici ca daca Tanakul apartine mozaicilor, eu nu am dreptul sa-l citesc sa sa-mi dau cu parerea despre ce scrie in el? Shocked


Soimos a scris:
De unde sti ca scrie de el si nu de bunicul meu care era muuuuult mai Dumnezeu decat acel Isus
convinge-te singur
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 5:14 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Asta o spui tu, adica cineva care nici nu constientizeaza faptul ca Tanachul este scriptura altei religii si nu a crestinismului!
.... vrei sa zici ca daca Tanakul apartine mozaicilor, eu nu am dreptul sa-l citesc sa sa-mi dau cu parerea despre ce scrie in el?
Bineinteles ca ai acest drept!
DAR NU AI DREPTUL sa scoiti acest din contextul lui natural, si sa-l pui intr-un context nou si mincinos, interpretand acel text in favoarea minciunilor si sarlataniilor unei alte religii dovedita de istorie ca fiind Diabolica !
Shocked


Soimos a scris:
Citat :
De unde sti ca scrie de el si nu de bunicul meu care era muuuuult mai Dumnezeu decat acel Isus
convinge-te singur
Eu sunt de mult convins de asta ...totul ese sa ai tu atata credinta sa crezi si tu asta ...sau la tine credinta este cat bobul de mustar?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:59 pm

GaSpAr a scris:
uite asa, pentru ca atunci evreii renuntasera sa se mai inchine la statui si l-au acceptat pe Yahweh ca Dumnezeu.

Cata lipsa de logica, mamma mia, mai rar poti vedea asa ceva!

Ti-as explica de-a fira-n par, dar m-as simti ca o educatoare la o gradinita pentru autisti!

Pentru cititorii forumului: Dumnezeu nu este o functie ci este un nume! A spune ca Yahweh a fost acceptat ca Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca Ghita a fost acceptat ca Vasile!

In al doilea rand, evreii nu aveau cum sa-l accepte pe Yahweh ca unic Zeu inainte de Moise, deoarece acesta a fost omul care l-a propovaduit pe Yahweh ca Zeu suprem si datorita lui iudeii l-au acceptat ca atare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 4:04 am

Apopii a scris:
Pentru cititorii forumului: Dumnezeu nu este o functie ci este un nume! A spune ca Yahweh a fost acceptat ca Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca Ghita a fost acceptat ca Vasile!
atunci in loc de Dumnezeu l-au acceptat drept Creator. suna mai bine asa?



Apopii a scris:
In al doilea rand, evreii nu aveau cum sa-l accepte pe Yahweh ca unic Zeu inainte de Moise, deoarece acesta a fost omul care l-a propovaduit pe Yahweh ca Zeu suprem si datorita lui iudeii l-au acceptat ca atare!
dar cine a zis ma ca inainte de Moise evreii credeau in Yahweh?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 7:30 am

GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Pentru cititorii forumului: Dumnezeu nu este o functie ci este un nume! A spune ca Yahweh a fost acceptat ca Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca Ghita a fost acceptat ca Vasile!
atunci in loc de Dumnezeu l-au acceptat drept Creator. suna mai bine asa?
Ptr cei lipsiti de cultura ...poate!
Ptr cei care cunosc istoria, stiu ca micutul zeu tribal Yahwe a ajuns "Mare Dumnezeu" doar dupa ce criminalul Constantin l-a adoptat si i-a transferat ...asta doar in mintea lui "puterile gigantice" ale zeului roman Sol Invinctus.
Asta ca sa intelegi si tu cum a devenit micul zeu tribal ... "Mare Dumnezeu" ...prin puterile unui ordinar criminal in serie!


Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 8:01 am

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Pentru cititorii forumului: Dumnezeu nu este o functie ci este un nume! A spune ca Yahweh a fost acceptat ca Dumnezeu, e ca si cum ai spune ca Ghita a fost acceptat ca Vasile!
atunci in loc de Dumnezeu l-au acceptat drept Creator. suna mai bine asa?
Ptr cei lipsiti de cultura ...poate!
Ptr cei care cunosc istoria, stiu ca micutul zeu tribal Yahwe a ajuns "Mare Dumnezeu" doar dupa ce criminalul Constantin l-a adoptat si i-a transferat ...asta doar in mintea lui "puterile gigantice" ale zeului roman Sol Invinctus.
Asta ca sa intelegi si tu cum a devenit micul zeu tribal ... "Mare Dumnezeu" ...prin puterile unui ordinar criminal in serie!


vaaai, multumesc ca mai luminat
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 1:01 pm

GaSpAr a scris:


vaaai, multumesc ca mai luminat
Daca ai fi fost luminata atat incat sa crezi ca ai baze temeinice ca sa ma persiflez, macar stiai ca se scrie m-ai si nu mai de la mai vreau!
Dar probabil ca mai vrei un pic de lumina ...ca vad ca ti-ar prinde bine!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 1:25 pm

Soimos a scris:
GaSpAr a scris:


vaaai, multumesc ca mai luminat
Daca ai fi fost luminata atat incat sa crezi ca ai baze temeinice ca sa ma persiflez, macar stiai ca se scrie m-ai si nu mai de la mai vreau!
Dar probabil ca mai vrei un pic de lumina ...ca vad ca ti-ar prinde bine!
trebuia sa plec si am scris in graba
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 5:24 pm

OK se accepta!
Atunci sa revenim la oile noastre ...cum comentezi afirmatia lui Yahwe din Isaia precum ca el este singurul mantuitor? (citat dat mai sus).

Si comenteaza care era amploarea in zona a micului zeu al unui trib de pastori cum era Yahwe in perioada cand mari culturi ale popoarelor contemporane din jur, aveau zei cu adevarat gigantici ... de ex. Zeus, Sol Invinctus, Ra, Zoroastru, Krishna si altii, zei care au facut ca popoarele lor sa devina mari si puternice si atat de avansate incat uimesc si astazi !

Apoi te rog comenteaza-mi cum ar fi fost astazi acel mic zeu Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius in Batalia de la Verona,(de la Podul Milvius) lupta in urma caruia Yahwe a fost acceptat ca Zeu, prim pas catre detronarea lui Sol Invinctus si "carpirea" puterii acestui zeu atotputernic pe camasuta rupta a micului zeu tribal Yahwe ... care nu mai avea sinagogi in care sa fie slavit la "valoarea" sa pentru ca al sau popor a fost raspandit in lume ?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 6:28 pm

Soimos a scris:
cum comentezi afirmatia lui Yahwe din Isaia precum ca el este singurul mantuitor?
am inteles ca tu nu accepti trinitatea, dar in schimb dadeai un citat din psalmi in care zice ca ''Dumnezeu sade in adunarea de Dumnezei''. oare nu ar putea fi aceasta o dovada ca Iisus face parte din Dumnezeu, mica bineinteles, mai ales ca la Avraam in cort, Dumnezeu s-a prezentat sub forma a 3 oameni?




Soimos a scris:
Si comenteaza care era amploarea in zona a micului zeu al unui trib de pastori cum era Yahwe in perioada cand mari culturi ale popoarelor contemporane din jur, aveau zei cu adevarat gigantici ... de ex. Zeus, Sol Invinctus, Ra, Zoroastru, Krishna si altii, zei care au facut ca popoarele lor sa devina mari si puternice si atat de avansate incat uimesc si astazi !
toate zeitatile, inafara de Yahweh, daca stam si ne uitam de prin Babilon si pana la Roma in decursul a mii de ani, sunt aceleasi si toate au fost candva oameni care au fost ridicati la rangul de zei: citeste The Two Babylons de Alexander Hislop si ai sa te convingi. asadar acei zei nu au ajutat cu nimic, deoarece ei erau morti.




Soimos a scris:
Apoi te rog comenteaza-mi cum ar fi fost astazi acel mic zeu Yahwe daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius in Batalia de la Verona,(de la Podul Milvius) lupta in urma caruia Yahwe a fost acceptat ca Zeu, prim pas catre detronarea lui Sol Invinctus si "carpirea" puterii acestui zeu atotputernic pe camasuta rupta a micului zeu tribal Yahwe ... care nu mai avea sinagogi in care sa fie slavit la "valoarea" sa pentru ca al sau popor a fost raspandit in lume ?
daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius, crestinismul nu era legalizat de el, dar la un moment dat trebuia cineva sa o faca deoarece numarul crestinilor crestea rapid si se puteau revolta oricand ceea ce nu ar fi putut fi un lucru bun pentru imperiu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 6:46 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
cum comentezi afirmatia lui Yahwe din Isaia precum ca el este singurul mantuitor?
am inteles ca tu nu accepti trinitatea, d.....
Nu asta era tema care ti-am propus sa o comentezi!


Citat :

toate zeitatile, inafara de Yahweh, daca stam si ne uitam de prin Babilon si pana la Roma in decursul a mii de ani, sunt aceleasi si toate au fost candva oameni care au fost ridicati la rangul de zei: citeste The Two Babylons de Alexander Hislop si ai sa te convingi. asadar acei zei nu au ajutat cu nimic, deoarece ei erau morti.
Chiar daca ar fi adevarat ce zici tu ...desi am oarescari indoieli ca Soarele Neinvins adica Sol Invinctus ar fi fost un om ...dar si asa este destul de rau ptr Yahwe caci era mai mic, mai pricajit si pipernicit decat acesti oameni!

Oare sa fie din cauza ca el nici macar om nu era ... ci doar un personaj virtual inventat de Moise dupa modelul faraonului Akenathon?



Citat :

daca Constantin ar fi pierdut lupta impotriva lui Maxentius, crestinismul nu era legalizat de el, dar la un moment dat trebuia cineva sa o faca deoarece numarul crestinilor crestea rapid si se puteau revolta oricand ceea ce nu ar fi putut fi un lucru bun pentru imperiu.
Hallo ...despre ce "religie" vorbim ?
Despre legalizarea sectei Nazaritenului sau de interzicerea ei ptr a face loc noii inventii politico-religioase numita "religia crestina" care va deveni "religie de stat" ...adica singura religie (inventata de imparat dupa modelul sectei crestine) si permisa in intreg Imperiul Roman pe cand toate celelate religii cu exceptia iudaismului au fost interzise sub amenintarea pedepsei cu moartea!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Empty
MesajSubiect: Re: Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!   Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul! Icon_minitime

Sus In jos
 
Problema lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» De ce este Isus-Christos ... Lucifer?
» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
» Problema terorismului !

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Despre Isus-
Mergi direct la: