Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 DE CE Antireligie?

In jos 
+8
remussatala
abbu
buburuzu
Anticristul01
Verovika
Apopii
Anticristul
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 9:53 am

abbu a scris:
Buna ziua,salut pe toata lumea.
In prima postare vreau sa intreb daca considerati ca religia,in toata istoria omenirii a avut rol pozitiv.
Salut!
Da, au fost si situatii in care religia a avut, in anumite perioade de timp, un rol pozitiv, dar nu pentru toti ci numai pentru unii!
Ia sa vedem, cunosti vreun exemplu concret?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
abbu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/10/2010

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 7:22 pm

Daca aducem in discutie vermurile nu prea vechi,atunci cand comunitatile erau mici si dispersate,rolul preotului, implicit al religiei a fost pozitiv.
ea a alcatuit primul cadru de reguli sociale,de datori si obligatii,dar si de recompense,recompense care converg in una singura - raiul.
Preotul era invatator,judecator,sfatuitor,el scria petitiile si scrisorile pentru barbati pe front.
In micimea omului de rand,fata de stapanire si mai marii tarii,religia i-a dar sprijin.
Dar putem sa ne apropiem de zilele noastre,cand sunt totusi oameni care cred sincer.
Nu pot fi blamati.Nu sunt ipocriti si nu sunt misionari.
Cred ca daca sunt buni si pastreaza cele sfinte,poat avea parte de iertare si o viata mai buna decat pe pamant.
Si in final,cei ce trecand pe la toti doctorii,facand toate tratamentele simt ca se despart de lumea asta.Daca incearca un ultim sprijin,o ultima speranta ,sunt cu ei, desi de felul meu sunt atee 100%
Sus In jos
http://islamul-azi-abbu.blogspot.com/
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 07, 2010 8:20 pm

A, si scria scrisorile la barbati pe front,ziceai?
Si dragutele de ele ,femeiustele,mergeau la poipa sa-i spuna ce sa-i scrie.
Tare frumos.Uite pentru un asa motiv ,si eu mi-as lasa la o parte ce am si m-as popa pentru o vreme.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
abbu
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/10/2010

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 5:28 am

Anticristul a scris:
si eu mi-as lasa la o parte ce am si m-as popa pentru o vreme.

nu cred ca ai prea multe...
iar la popie azi trebuie sa dai spaga
Sus In jos
http://islamul-azi-abbu.blogspot.com/
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 08, 2010 12:03 pm

abbu a scris:

Preotul era invatator,judecator,sfatuitor,el scria petitiile si scrisorile pentru barbati pe front.
In micimea omului de rand,fata de stapanire si mai marii tarii,religia i-a dar sprijin.
Ai punctat bine anumite aspecte, dar trebuie sa tii cont si de faptul ca nu religia i-a sprijinit pe oameni ci tot oamenii, dar in numele religiei!
Unii erau oameni de calitate, altii faceau anumite fapte doar pentru a intari randurile turmei de pe urma careia traiau si care le conferea statutul pe care-l aveau, adica de persoane cu influenta si capacitate de decizie!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 09, 2010 2:44 pm

abbu a scris:


Nu pot fi blamati.Nu sunt ipocriti si nu sunt misionari.
Cred ca daca sunt buni si pastreaza cele sfinte,poat avea parte de iertare si o viata mai buna decat pe pamant.
Cu singuranta !

Nu ti ai dat pana acum seama ca Pamantul este o oaza in Moartea Vesnica?
De ce i-ar astepta pe cei care au murit altceva?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 3:12 am

Soimos!

Eu țin minte clar că tu aveai aici pe forum o colecție de citate din Biblie în care Dumnezeu îndemna la violență și la nimicire totală. Dă-mi și mie un link aici care să mă trimită la ele te rog că am nevoie să le arăt la cineva.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mar 11, 2011 2:22 pm

Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 6:18 pm

Apopii a scris:
Anticristul01 a scris:
Religia,aceasta "slova", este, o blasfemie la adresa Dreptatii si Demnitatii Umane.Dreptatea,Nu a fost,Nu este si Nu va fi religie(prostologie).
Da!
Ma intreb cam cata demnitate au credinciosii.... cum se privesc ei in oglinda atunci cand se stiu robi ai lui dumnezeu si oi intr-o turma pastorita de vreun obsedat sexual care-si spune popa si se defineste ca reprezentantul legitim al divinitatii?

apropo, de demnitate. tu ai? tu ai muri pt ideile tale asa cum au murit mii de martiri?! ma indoiesc. nu numai ca le ai nega dar ai si trece la polul opus daca ai fi amenintat.
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 6:21 pm

Citat :

Nu ti ai dat pana acum seama ca Pamantul este o oaza in Moartea Vesnica?
De ce i-ar astepta pe cei care au murit altceva?

auzi, vad ca chiar le stii pe toate, poate imi spui si mie numerele la loto pe saptamana asta. ce zici?
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 6:27 pm

Anticristul01 a scris:
Este concludent pt.Rationalisti ca "demnitatea" turmei este nula,dar acest fapt nu este constientizat si de religiosi,daca se mai adauga si umilinta de a fi comparati cu cele mai proaste dobitoace,pastorite de cea mai inculta si sadica clasa sociala "ciobanii spirituali", este explicabila oarecum starea de crunta prostie a turmei.Daca un orb calauzeste un alt "orb",logic, vor ajunge ambi in groapa pe care doresc sa o ocoleasca.
ok Ca sa inteleaga adica sa constientizeze,e nevoie de creier si oaia are lana si da lapte,cu creierul sta mai proasta albino
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 8:13 pm

meghido a scris:

auzi, vad ca chiar le stii pe toate, poate imi spui si mie numerele la loto pe saptamana asta. ce zici?
Nu stiu cui te-ai adresat tu, dar stai si asteapta ca ti le spun eu saptamana viitoare tavaleala


Ultima editare efectuata de catre Black velvet in Dum Ian 29, 2012 8:18 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 8:17 pm

meghido a scris:
ma indoiesc. nu numai ca le ai nega dar ai si trece la polul opus daca ai fi amenintat.
Ie-te-te unde sedea atoate-stiutorul hohot tu esti mai ceva ca dumne-zeu aratat cu degetul stii chiar si ce ar face fiecare om in orice situatie crazy La fund stii sa te stergi singur sau... te ajuta mamicutza ta? friends
Sus In jos
meghido
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 78
Localizare : romania
Puncte : 78
Data de inscriere : 09/01/2012

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 8:45 pm

Black velvet a scris:
meghido a scris:
ma indoiesc. nu numai ca le ai nega dar ai si trece la polul opus daca ai fi amenintat.
Ie-te-te unde sedea atoate-stiutorul hohot tu esti mai ceva ca dumne-zeu aratat cu degetul stii chiar si ce ar face fiecare om in orice situatie crazy La fund stii sa te stergi singur sau... te ajuta mamicutza ta? friends

daca ai atata demnitate declarati crezul......si nu venii cu copilarii.........demne de un puti de 40 de anisori......
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 29, 2012 9:17 pm

meghido a scris:
Black velvet a scris:
meghido a scris:
ma indoiesc. nu numai ca le ai nega dar ai si trece la polul opus daca ai fi amenintat.
Ie-te-te unde sedea atoate-stiutorul hohot tu esti mai ceva ca dumne-zeu aratat cu degetul stii chiar si ce ar face fiecare om in orice situatie crazy La fund stii sa te stergi singur sau... te ajuta mamicutza ta? friends

daca ai atata demnitate declarati crezul......si nu venii cu copilarii.........demne de un puti de 40 de anisori......

Ce sa fac doh sa-mi declar crezul? doh Tu ai baut sau asa esti tu de felul tau, un batran dat in mintea copiilor?
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier
Urzi23


Numarul mesajelor : 192
Varsta : 26
Localizare : Rai
Puncte : 212
Data de inscriere : 28/12/2011

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 30, 2012 10:07 am

Black velvet a scris:
meghido a scris:
Black velvet a scris:

Ie-te-te unde sedea atoate-stiutorul hohot tu esti mai ceva ca dumne-zeu aratat cu degetul stii chiar si ce ar face fiecare om in orice situatie crazy La fund stii sa te stergi singur sau... te ajuta mamicutza ta? friends

daca ai atata demnitate declarati crezul......si nu venii cu copilarii.........demne de un puti de 40 de anisori......

Ce sa fac doh sa-mi declar crezul? doh Tu ai baut sau asa esti tu de felul tau, un batran dat in mintea copiilor?

Rau ai ajuns ma sa raspunzi la raspunsul tau tavaleala tu te contrazici de unul singur hohot ba ai inceput sa te certi cu tine insuti flowers
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 30, 2012 10:46 am

Urzi23 a scris:
Rau ai ajuns ma sa raspunzi la raspunsul tau tavaleala tu te contrazici de unul singur hohot ba ai inceput sa te certi cu tine insuti flowers

Tie iti este greu sa intelegi dialogul dintre doi useri? Unde vezi tu ca Black Velvet si-a raspuns lui? Daca nu stii sa citesti de pe forum, hai sa-ti explic: un user poate da un raspuns individual la un subiect sau foate folosi sistemul de citate pentru a facilita urmarirea discutiei de catre ceilalti useri sau de catre cei ce citesc forumul!

Daca tu nu reusesti sa te obisnuiesti cu modul corect de desfasurare a unei discutii pe un forum, nu-i acuza pe cei care folosesc in mod adecvat forumul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Ian 30, 2012 11:23 pm

Apopii a scris:
Urzi23 a scris:
Rau ai ajuns ma sa raspunzi la raspunsul tau tavaleala tu te contrazici de unul singur hohot ba ai inceput sa te certi cu tine insuti flowers

Tie iti este greu sa intelegi dialogul dintre doi useri? Unde vezi tu ca Black Velvet si-a raspuns lui?

Daca nu-i in stare sa comenteze si el o idee, macar sa atace userii, ca pentru asta n-are nevoie de multa carte...
Sus In jos
Continut sponsorizat





DE CE Antireligie? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DE CE Antireligie?   DE CE Antireligie? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
DE CE Antireligie?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: Cuvant Inainte-
Mergi direct la: