Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Poruncile dumnezeului biblic!

In jos 
+3
Anticristul
Soimos
Apopii
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 4:00 am

"Sa nu ucizi
Sa nu furi"

Acestea sunt doua din cele 10 porunci date de dumnezeul biblic evreilor, prin mijlocirea lui Moise. Rupte din contextul biblic, ele par a se adresa tuturor oamenilor... dar sa vedem ce spune acest dumnezeu, tot in deuteronom:

"13.Şi când Domnul Dumnezeul tău o va da în mâinile tale, să loveşti cu ascuţişul sabiei pe toţi cei de parte bărbătească din ea.
14.Numai femeile şi copiii, vitele şi tot ce este în cetate, toată prada ei să o iei pentru tine şi să te foloseşti de prada vrăjmaşilor tăi, pe care ţi i-a dat Domnul Dumnezeul tău în mână.
15.Aşa să faci cu toate cetăţile care sunt foarte departe de tine şi care nu sunt din cetăţile popoarelor acestora.
16.Iar în cetăţile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă în stăpânire, să nu laşi în viaţă nici un suflet;"

La prima vedere, pare a fi o contradictie intre porunci si indemnurile lui dumnezeu catre crima si furt! In realitate insa, nu exista nicio contradictie, deoarece poruncile sunt valabile doar pentru neamul ales, adica neamul evreiesc! In acest context, poruncile lui dumnezeu ar suna cam in felul urmator:

Sa nu furi de la ai tai
Sa nu-i ucizi pe ai tai
De la ceilalti poti fura tot! Distruge ceea ce nu ai nevoie si pastreaza ceea ce-ti este de folos!
Omoara-i pe toti cei de alt neam si care nu ti se supun!

Culmea este ca aproape toti cei de alt neam cred in acest dumnezeu care i-a considerat niste paria si si-a indemnat proprii oameni (evreii) sa-i omoare si sa-i fure! Asta da demnitate, jos palaria!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 6:27 am

Si totusi religiosii cultului mozaic nu au ucis nici macar radical de ordinul 100 din cat au ucis crestinii falsului Dumnezeu ...adica Dracu ...caci se stie ca acesta este intronat ca Dumnezeu in bisericile crestine ...

2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se
numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu

asta referitor la Dumnezeu ...si cele ce urmeaza referitoare la Christos

14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

si despre apostoli


2Cor11 13 Oamenii aceştia sînt nişte apostoli mincinoşi, nişte lucrători înşelători, cari se prefac în apostoli ai lui Hristos.

Concluzia ...este sa nu ne apropiem de ceea ce nu CUNOASTEM ci doar credem a proasta ... adica de cele religioase si mai bine sa ne preocupam serios de problemele vietii si de rezolvarea optima a acestora ... si in timpul liber de nivelul cultural !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 11:19 am

Soimos a scris:
Si totusi religiosii cultului mozaic nu au ucis nici macar radical de ordinul 100 din cat au ucis crestinii falsului Dumnezeu ...
Pentru mozaici a fost un ghisheft mai bun sa subjuge economic lumea decat sa o omoare, asa cum le cerea yahwe! In plus a fost si mai putin periculos pentru fundul lor Smile 

Crestinii s-au gasit mai cu mot sa fure o religie si pentru ca stateau mai bine cu muschii decat cu materia cenusie, au "gandit" ca este mai bine sa-si impuna religia omorandu-i pe ceilalti de alta religie! In plus... mai luau si niscavai prada pentru care nu faceau altceva decat sa ucida!
Citat :
Concluzia ...este sa nu ne apropiem de ceea ce nu CUNOASTEM ci doar credem a proasta ... adica de cele religioase si mai bine sa ne preocupam serios de problemele vietii si de rezolvarea optima a acestora ... si in timpul liber de nivelul cultural !
Pentru asta este necesar un dram de minte... cine o are, nu se mai lasa prostit de basmele populare evreiesti sau de cvele prelucrate ulterior!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 12:53 pm

Ai dreptate ...asa este.
Problema este ca si alte neamuri tot subjugare economica cauta ...desi nu sunt evrei ... si eu stiu unul care era total impotriva evreilor dar vrea sa subjuge economic tot mapamondul ...e adevarat ca nu prin religie ...ci prin metode mai noi si mai eficiente.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 5:24 pm

Soimos a scris:
Problema este ca si alte neamuri tot subjugare economica cauta ...desi nu sunt evrei ...
Toti cauta asta... doar ca unii stiu cum s-o faca si au si cu ce, in timp ce altii nu! Problema este ca doar evreii si-au trasat un astfel de obiectiv prin intermediul religiei! Crestinii au furat religia de la evrei, dar habar n-au avut la ce foloseste, in afara de gainarii (constructie de biserici, mici manevre cu implicatii in sfera politicului, umplerea matelor popilor, etc.) nu i-a dus mintea ca religia poate fi folosita pentru a crea curente de gandire orientata in anumite directii.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 6:03 pm

Nu -i interesa pe crestini "curentele de gandire orientata" (desi au fost cateva ca de ex. Dominicanii, Iezuitii, Kartuzienii ... dar si altii).
Biserica catolica era preocupata mai ales de extinderea puterii ei ...si asta li se potrivea ca o manusa si nici nu isi puteau dori mai mult decat sa ajunga stapanii spirituali ai planetei ...ideea la care se pare ca nici acum nu au renuntat ...(vezi ecumenism)
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 6:11 pm

Soimos a scris:
nu isi puteau dori mai mult decat sa ajunga stapanii spirituali ai planetei ...ideea la care se pare ca nici acum nu au renuntat ...(vezi ecumenism)
Da, din punctul lor de vedere vanzarea si/sau impunerea imaginii unei divinitati inexistente este egala cu spiritualitatea Smile Probabil ca multora dintre ei nici nu le pasa de "divinitatea" pe care au adoptat-o, importanta este puterea personala pe care o obtin prin intermediul religiei si implicit al bisericii.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 7:08 pm

Apopii a scris:
Probabil ca multora dintre ei nici nu le pasa de "divinitatea" pe care au adoptat-o, importanta este puterea personala pe care o obtin prin intermediul religiei si implicit al bisericii.
Mai mult decat sigur ca este asa ...pai cei mai mari necredinciosi sunt Papii care cunosc adevarul dar constienti fiind de valoarea puterii si astazi se tin de ea si cu dintii
Vezi papi ca Familia de papi criminali Borgia si altii ca ei.

PS. Mi-ai mai dat o idee ...si anume sa deschidem un topic nou la tema Istorie despre Istoria Papalitatii dar si a crimnalei biserici in vatful careia s-au cocotat.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 4:39 pm

Porunca 1:  Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.


Chiar si prima porunca a fost incalcata, de crestini, in mod flagrant! Pe langa Yahwele lui Moise, care a dat poruncile, au mai adus inca doi in ograda, iar acum sunt trei! Cica ar fi toti intr-unul sau unul in toti Smile , mai ceva ca in romanul "Cei trei muschetari".
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 7:47 pm

Care sunt ceilalti doi ca eu nu stiu decat inca unu?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeMier Mai 12, 2010 9:06 pm

Soimos a scris:
Care sunt ceilalti doi ca eu nu stiu decat inca unu?
Inca unul?
Dar fiul ,care a fost tatal,si sa autofecundat ,prin puterea celui de-al treilea ,si a pus vina pe primul .Cum nu-l cunosti?
Nu e chiar asa de imbirligat sa nu stii dar e atit de imbirligat incit nu poti crede.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 4:20 am

jyjjh


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:39 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 8:03 am

Am aprecia draga Stuttgart daca ai incerca sa faci si un scurt rezumat al evenimentelor la care te referi pentru ca cei care te citesc s-ar putea sa nu stie la ceea ce tu te referi!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:20 pm

Soimos a scris:
Care sunt ceilalti doi ca eu nu stiu decat inca unu?
Pai Yahwele transformat in dumnezeu + fiul din flori + duhul duhurilor, adica SF treime Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:23 pm

Ah ...adica l-am uitat pe Duh!

Nici nu e mirare caci nu imi plac treburile oculte care se fac cu ajutorul spiritelor ...cu atat mai putin cand e vorba sa merg si eu la femei si sa fac nastrusnicii ... asa cum a mers insusi Dumnezeul crestin!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 12:29 pm

Soimos a scris:

Nici nu e mirare caci nu imi plac treburile oculte care se fac cu ajutorul spiritelor ...

Deci... stii ca exista spirite!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:39 pm

Stiu pe naiba!

Ce nu este dovedit nu se stie ci doar se crede!

Aia care se ocupa cu spiritele, in afara de religie, sunt doar pseudo-stiitele oculte.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 1:58 pm

Soimos a scris:
Ce nu este dovedit nu se stie ci doar se crede!
Si despre Pamant se credea, cu mult timp in urma, ca este rotund, dar nimeni nu reusise s-o dovedeasca! Dupa ce tehnica a evoluat s-a dovedit si nu a mai fost necesara credinta! La fel si cu spiritele, cand tehnica va evolua destul incat sa poata realiza o camera video care sa fimeze dublul eteric, nu va mai fi nevoie sa "creada" nimeni in ele, se va sti despre ele!
Citat :
Aia care se ocupa cu spiritele, in afara de religie, sunt doar pseudo-stiitele oculte.

In majoritatea cazurilor!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeVin Mai 14, 2010 12:48 am

gch


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:39 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeVin Mai 14, 2010 4:44 am

stuttgart a scris:

Vineeeee.

Frumoasa si competenta analiza facuta de tine, precum si concluziile trase! Am citit cu placere si cu interes ceea ce ai scris, chiar daca a fost un text mai lung!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Corinna
Scutier
Scutier
Corinna


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 42
Localizare : Arges
Puncte : 130
Data de inscriere : 18/04/2010

Poruncile dumnezeului biblic! Empty
MesajSubiect: Re: Poruncile dumnezeului biblic!   Poruncile dumnezeului biblic! Icon_minitimeVin Mai 14, 2010 7:38 am