Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Maxime si cugetari necrestine

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Maxime si cugetari necrestine Empty
MesajSubiect: Maxime si cugetari necrestine   Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeSam Iun 11, 2011 6:36 pm

O cugetare proprie, inspirata dupa ”Navigatorul” lui Soimos Very Happy

Cand Dumnezeul biblic va evolua atat de mult incat sa ajunga la nivelul unui GPS, atunci va putea calauzi drumul fiecaruia prin viata!

Tot atunci, oamenii nu vor mai avea nevoie de ghicitoare, platind doar la biserica taxa de utilizare! Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Maxime si cugetari necrestine Empty
MesajSubiect: Re: Maxime si cugetari necrestine   Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeDum Iun 12, 2011 7:14 pm

Credinţa înseamnă să nu vrei să ştii ce este adevărat.
Friedrich Nietzsche

Credinţa este moartea inteligenţei. De îndată ce cineva crede o doctrină de orice fel, ori presupune certitudinea, nu se mai gândeşte la acel aspect al existenţei.
Robert Anton Wilson

Credinţa este marea eludare, marea scuză pentru evitarea nevoii de a gândi şi evalua dovezi. Credinţa se manifestă în ciuda, poate chiar din cauza, lipsei dovezilor.
Richard Dawkins

Credinţa este un mare viciu, un exemplu de refuz obstinat de a asculta de raţiune, ceva iraţional şi indezirabil, o formă de auto-hipnoză.
Richard Ro

Credinţa este o oază în inimă, la care nu poate ajunge niciodată caravana gândirii.
Kahlil Gibran

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Maxime si cugetari necrestine Empty
MesajSubiect: Re: Maxime si cugetari necrestine   Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeDum Iun 12, 2011 9:33 pm

Stiu si eu una:

"Credinta religioasa este o minciuna considerata ca fiind "sfanta", care nu permite scepticismul in privinta ei, si nici cercetarea critica asupra ei, oprind astfel accesul la descoperirea adevarului!
Credinciosul care a acceptat odata minciuna "sfintei" credinte, ramane ptr totdeauna robul inconstient al acestei minciuni, fara a recunoaste acest lucru nici macar in fata propriei constiinte"

Sfantul Soimos
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Maxime si cugetari necrestine Empty
MesajSubiect: Re: Maxime si cugetari necrestine   Maxime si cugetari necrestine Icon_minitimeJoi Iun 16, 2011 11:43 pm

„Cuvântul 'Dumnezeu' reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecţie de legende onorabile dar primitive şi care sunt totuşi destul de copilăreşti.” - Einstein

“Dacă oamenii sunt buni doar pentru că le e frică de pedeapsă şi pentru că speră la o recompensă, atunci suntem într-o stare jalnică.” - Einstein

“Biserica spune că Pământul este plat dar eu ştiu că este rotund pentru că am văzut umbra lui pe Lună şi am mai multă încredere în o umbră decât în Biserică.” - Ferdinand Magellan

“Toţi oamenii care gândesc sunt atei.” - Ernest Hemingway

“Omul nu va fi liber până când ultimul rege va fi spânzurat cu intestinele ultimului preot.” - Denis Diderot

“Toate religiile sunt întemeiate pe teama celor mulţi şi pe isteţimea câtorva.” - Stendhal
Sus In jos
Continut sponsorizat





Maxime si cugetari necrestine Empty
MesajSubiect: Re: Maxime si cugetari necrestine   Maxime si cugetari necrestine Icon_minitime

Sus In jos
 
Maxime si cugetari necrestine
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cugetari si Maxime
» Cugetari despre Arta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: