Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 OSINDA -BAJENIE

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
AAB
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 68
Puncte : 0
Data de inscriere : 23/04/2008

OSINDA -BAJENIE Empty
MesajSubiect: OSINDA -BAJENIE   OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 6:30 pm

OSINDA

Pe Silvia o cunosc din copilarie cind venea la bunica-sa in vizita.
O codana frumoasa cu ochi mari si negri ca noaptea. Mariajul ei a fost ca-n povesti de frumos dar trist de scurt. Sotul, marinar de meserie, s-a pierdut in Atlantic. Nimeni nu l-a condus pe ultimul drum.
Am revazut-o astazi dupa aproape zece ani. Viata ne-a dus amindorura, pasii pe meleguri straine . Ea n-a lipsit decit un an . A plecat din tara cind copilul avea nevoie de sustinere financiara sa-si poata face studiile. Singura intretinatoare de familie, a plecat in Italia. Copilul la facultate in Bucuresti si mama, vaduva si ea, singura in Buzau. Un an de chin si suferinta. Si-a dus crucea…

Intoarsa de numai doua saptamini Silvia ar dori sa ramina si cauta de lucru. Italia nu este « acasa » si nu vrea sa se intoarca. Aici salariul oferit este mic si toate preturile sunt mai mari. Putina agoniseala s-a dus pe studiile copilului si spera sa reziste citeva luni pina gaseste de munca, sau va fi nevoita sa plece din nou. Acasa nu e bine iar in Italia trebuie sa traiasca departe de cei dragi.

Salariile indecent de mici oferite pe piata muncii din Romania aduc numai deservicii. Milioanele de romani bajeniti prin strainatate sunt cam in aceeasi dilema. Ce se va intimpla cu generatia nascuta acolo ? se vor intoarce in Roamnia ? unde le este «acasa » ?

Bajenia poporului roman a fost si ramine o forma de supravietuire in fata « stihiilor ». Au dat peste noi tatarii, apoi hunii ; mai apoi au venit turcii. Comunistii cu toate eforturile lor tot n-au reusit sa opreasca auto-exilul. Romani pribegi sunt peste tot in lume.
Citeva milioane de romani bajenesc prin lume in ultimii 17 ani si iata, nu-s hunii de vina, nici tatarii si nici turcii.
Osinda pe capul lor, pribegia le este impusa de romani de-ai nostri impinsi in fata .

Romanii care nu au plecat, din ce in ce mai putini, duc in spate taxe si impozite din ce in ce mai greu de suportat. Numai 4 milioane de angajati dintre cei17-19 milioane de romani ce mai sunt in tara. O administratie din ce in ce mai stufoasa si regii tot mai costisitoare si mai ineficiente. Sunt amagiti periodic cu cresteri salariale ce nu compenseaza inflatia. Jucarii in mina « stihiilor », tot mai multi incearca sa plece.

Pribegi in propia tara isi poarta osinda cu tristete, in tacere din ce in ce mai profunda.
Au totusi speranta. Suntem poporul cu cel mai innalt nivel de optimism din Europa. Avem si motive : mai prost de asa NU se poate. Sa ne inchinam si sa zicem cu teama : fereste-ne Doamne, de mai rau.

Tacerea lor este totusi exprimata odata la patru ani prin absenteism la vot. Forma tacita de exprimare a bajeniei. Politicienii se fac ca nu inteleg si contabilizeaza doar procentual «reusita » electorala. Cei mai multi dintre politicieni sunt banuiti de neintelegerea fenomenului intrucit nu au luat contact cu realitatea din tara niciodata. Parintii lor s-au cocotat iar ei fac parte dintr-o elita sociala ce mosteneste rangul precum vechii ciocoi. Putinii cocotati de curind tin aproape si nu se dumiresc asupra realitatii prezentei lor in mediul politic- ciocoii noi. Dintre acestia din urma ,cind unul rupe rindurile pierde locul in favoarea unuia care sa fie cit mai aproape de «idealul » omului de partid . Asa se explica « performanta »romaneasca in viata politica si sociala . aceleasi personaje au decis directia in politica romaneasca de unde si rezultatul, osinda neamului romanesc : BAJENIA

PE DATA VIITOARE EFECTELE BAJENIEI ASUPRA ECONOMIEI ROMANESTI SI A NIVELULUI DE TRAI
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

OSINDA -BAJENIE Empty
MesajSubiect: Re: OSINDA -BAJENIE   OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 7:39 pm

Iata un text extrem de emotionant poate tocmai realismului dur cu care ne este prezentata o realitate extrem de dureroasa si din pacate generalizata!

Asta este EFECTUL !

Care sunt cauzele ????

Ar trebui umpluta o caruta cu postari pe tema asta .... dar sa incepem cu cauza auzelor ...adica cu radacina, si in acest context as vrea sa pun la modul retoric o intrebare:

Pe cine a votat acea mama in vara lui 1990? ???

Pai daca alegi niste mafioti dovediti ca hoti si mincinosi ...ce ar fi fost de asteptat ??? ...o tranzitie ca in Slovenia sau Cehia?

Iata de ce cand e vorba sa iti exerciti dreptul de a alege ...trebuie sa fi un om cumpatat si cu principii !!!!

Cand ati vazut in Martie 90 ca Iliescu a fost prins cu minciuna ...la ce l-ati ales in in 1990 apoi mai pe urma ?????

Vedeti cum va loveste trecutul ...ca un bumerang !!!!

Macar sa vedem ce voteaza "stupid people" anul acesta!
Sus In jos
AAB
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 68
Puncte : 0
Data de inscriere : 23/04/2008

OSINDA -BAJENIE Empty
MesajSubiect: Re: OSINDA -BAJENIE   OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 7:46 pm

Poate ai dreptate daca te gindesti ca Silvia a votat cu PSD.
POATE....

Sincer iti spun ca nu stiu dar cu certitudine toti cei ce s-au lasat pacaliti de zimbetul imbecil si criminal nu au avut si alternativa convingatoare.

ESTE vina PSD ca ne-au furat alegerile sau este vina mea si a dumneavoastra ca nu am avut destula minte sa ne stringem laolalta si sa ii contracaram???

Poporul si Dumnezeu nu pot fi condamnati.

Intelectualitatea romaneasca nu si-a gasit cadenta.....
Motive sunt multime ... bine ar fi sa ajungem in urmatorii ani sa ne revenim....
Sus In jos
Zeus
Scutier
Scutier
Zeus


Numarul mesajelor : 108
Varsta : 58
Puncte : 11
Data de inscriere : 18/04/2008

OSINDA -BAJENIE Empty
MesajSubiect: Re: OSINDA -BAJENIE   OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 7:41 pm

Sa te auda Dumnezeu ...adica poporul!
Sus In jos
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
AAB
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 8
Varsta : 68
Puncte : 0
Data de inscriere : 23/04/2008

OSINDA -BAJENIE Empty
MesajSubiect: Re: OSINDA -BAJENIE   OSINDA -BAJENIE Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 3:06 pm

PINA LA DUMNEZEU....

EU MILITEZ PENTRU O ACTIVITATE CONCRETA , SUSTINUTA SI COERENTA

NU AM DESTUI BANI SA-MI PERMIT ORGANIZAREA UNEI ASEMENEA ACTIVITATI DAR AM CEVA SPERANTE

SA AUZIM SI DE BINE

AAB
Sus In jos
Continut sponsorizat





OSINDA -BAJENIE Empty
MesajSubiect: Re: OSINDA -BAJENIE   OSINDA -BAJENIE Icon_minitime

Sus In jos
 
OSINDA -BAJENIE
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: