Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cum se face exorcizarea Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cum se face exorcizarea

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMar Sept 06, 2011 1:10 pm

Multi vizitatori sunt interesati de tema Exorcizarii'

Iata aici un model de rugaciune de exorcizare propus de Profesorul Universitar Lorin Fortuna




Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMar Sept 06, 2011 2:39 pm

Vin balaurienii si ne mananca Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 7:36 am

Tema era exorcizarea!

Chiar si Isus facea exorcizari, dar ca un parsiv ce era stia prea bine ceva ce credinciosii neinformati nu stiu ...si anume asta:

4. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieşit.
5. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
6. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.


Si anume ca exorcismul nu numai ca este inutil ....dar cel exorcizat devine adapost ptr o grupa de diavoli mai rai si mai periculosi decat diavolul care a fost exorcizat!

Asta ca atentionare si luare aminte ptr credinciosii fraieri care cred in puterea exorcismului ...dar si ptr calaii in sutane negre care se ocupa cu practicarea exorcismului!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 2:45 pm

Depinde. Duhurile se vor intoarce doar daca li se vor permite. De exemplu, daca si dupa ce au fost alungate, persoana traieste in continuare in pacat duhurile se vor intoarce, dar daca va duce o viata curata, ele nu se vor mai intoarce. Acest lucru mi se pare ca ti-a mai fost explicat pe forum, chiar ieri am citit, dar ca intotdeauna tot ce stii tu spui box
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 2:53 pm

Dumadu a scris:
Depinde. Duhurile se vor intoarce doar daca li se vor permite. De exemplu, daca si dupa ce au fost alungate, persoana traieste in continuare in pacat duhurile se vor intoarce, dar daca va duce o viata curata, ele nu se vor mai intoarce. Acest lucru mi se pare ca ti-a mai fost explicat pe forum, chiar ieri am citit, dar ca intotdeauna tot ce stii tu spui
Ce spui tu, sau ce ai citit tu din ce au scris altii despre aceasta tema aici pe forum ... sunt doar PARERI, atata vreme cat nu gasim un text biblic care confirma aceasta afirmatie.

Si cum este normal si logic, mesajul unui verset din Biblie nu se poate desfinta doar pe baza unor pareri ... date de catre niste neaveniti care au "pareri" sustinute de INTERESE!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 3:27 pm

Nu sunt doar pareri, ci chiar versetele o spune. Ca tu nu intelegi, asta este cu o cu totul alta problema si sa stii ca nu este vina mea Cool
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 5:00 pm

Soimos a scris:

5. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
6. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. [/color]

Dumadu a scris:
De exemplu, daca si dupa ce au fost alungate, persoana traieste in continuare in pacat duhurile se vor intoarce, dar daca va duce o viata curata, ele nu se vor mai intoarce.

Eu presupun ca printr-o casa ”maturata si impodobita” se poate intelege o persoana care n-a pacatuit, deci se pare ca este tocmai invers decat spui tu Dumadu!

In plus, de ce sa chinuie duhurile rele pe cei rai, care sunt ca ele, eu zic ca este destul de logic sa-i chinuie pe cei care sunt altfel!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeVin Sept 09, 2011 4:02 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

5. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
6. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. [/color]

Dumadu a scris:
De exemplu, daca si dupa ce au fost alungate, persoana traieste in continuare in pacat duhurile se vor intoarce, dar daca va duce o viata curata, ele nu se vor mai intoarce.

Eu presupun ca printr-o casa ”maturata si impodobita” se poate intelege o persoana care n-a pacatuit, deci se pare ca este tocmai invers decat spui tu Dumadu!

In plus, de ce sa chinuie duhurile rele pe cei rai, care sunt ca ele, eu zic ca este destul de logic sa-i chinuie pe cei care sunt altfel!


Se pare ca i-ai servit-o c"a la carte" din moment ce bietu Dumandu nu a gasit o replica.

Evident ca "casa curata" este asa cu scrie in Biblie si cum ai inteles si tu!

Acum nu ne ramane decat sa tragem concluzia din afirmatiile lui Isus si sa acceptam ca "exorcizarea" nu numai ca este INUTILA ...dar chiar si periculoasa !!!!!

Acest fapt este confirmat si de exorcizarea Anneliesei Michel care supusa exorcizarilor repetate ....prin fiecare exorcizarea era tot mai "posedata" ...asta pina a murit ... la frumoasa varsta de 24 de ani ...bineinteles fara a se consulta un medic psihiatru!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeSam Sept 10, 2011 10:38 am

editat ptr murdarii verbale si atacuri la persoana


Soimos wrote:
Si asta saracu a luat-o razna exact ca toti ceilalti asa zisi "crestinii" care atunci cand nu au mai gasit argumente sa ne combata ...in cazul acesta atunci cand nu a mai gasit argumente la replica de care, vedem in postarile de mai sus, ca i-a "servit-o" Apopii ...cu mult bun simtz, (deci fara motiv ptr o asemenea iesire dementa si atac murdar) la discutia referitoare la acel citat biblic prin care chiar Isus ne dezvaluie consecintele inutile ale "Exorcismului" ... motiv ptr care, Dumandu, ca orice "invins" dar si posedat de instincte gregare specifice unei OI dintr-o turma ... ne-a servit o mica dar convingatoare proba de ADEVARATA "iubire crestina" .. .(citeste Bale verbale pline de URA si Spurcaciuni ... in mod sigur roade ale unei minti aberate infectate de crestinism." ) probabil ca sa ne confirme parerea noastra execrabila despre cei care si-au vandut sufletul ... celui care singur se recunoaste LUCIFER!

In rest...sufla vantul ....


Ce parere ai Apopii ...sa il suspendam ?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeSam Sept 10, 2011 12:24 pm

bearbeitet aus Gründen der off topic


Ultima editare efectuata de catre Dumadu in Sam Sept 10, 2011 12:44 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeSam Sept 10, 2011 12:26 pm

Apopii a scris:
Soimos a scris:

5. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
6. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. [/color]

Dumadu a scris:
De exemplu, daca si dupa ce au fost alungate, persoana traieste in continuare in pacat duhurile se vor intoarce, dar daca va duce o viata curata, ele nu se vor mai intoarce.

Eu presupun ca printr-o casa ”maturata si impodobita” se poate intelege o persoana care n-a pacatuit, deci se pare ca este tocmai invers decat spui tu Dumadu!

In plus, de ce sa chinuie duhurile rele pe cei rai, care sunt ca ele, eu zic ca este destul de logic sa-i chinuie pe cei care sunt altfel!

Mai Apopii eu nu i-am inteles niciodata pe cei ca tine, adica cei care vorbesc fara sa stie despre ce. Tu crezi ca daca ai citit versetul ala gata ai inteles biblia. Raspunsul se afla exact in acele versete.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeSam Sept 10, 2011 12:33 pm

bearbeitet aus Gründen der off topic
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeSam Sept 10, 2011 11:10 pm

Dumadu a scris:
Apopii a scris:
Soimos a scris:

5. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
6. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi. [/color]

Dumadu a scris:
De exemplu, daca si dupa ce au fost alungate, persoana traieste in continuare in pacat duhurile se vor intoarce, dar daca va duce o viata curata, ele nu se vor mai intoarce.

Eu presupun ca printr-o casa ”maturata si impodobita” se poate intelege o persoana care n-a pacatuit, deci se pare ca este tocmai invers decat spui tu Dumadu!

In plus, de ce sa chinuie duhurile rele pe cei rai, care sunt ca ele, eu zic ca este destul de logic sa-i chinuie pe cei care sunt altfel!

Mai Apopii eu nu i-am inteles niciodata pe cei ca tine, adica cei care vorbesc fara sa stie despre ce. Tu crezi ca daca ai citit versetul ala gata ai inteles biblia. Raspunsul se afla exact in acele versete.

Consider ca este normal ca un om care nu pacatuieste sa fie asemuit cu ceva curat, adica in mod metaforic cu o casa ”maturata si impodobita” si nu cu una murdara si patata!
Daca pentru tine e altfel... sa stii ca nu ma mira prea mult. Mai rar am vazut pe cineva ca tine si ca Gaspar grin care sa sustina numai lucruri care sunt invers fata de cum sunt ele in realitate! doh

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeDum Sept 11, 2011 12:10 am

Un om care nu pacatuieste este asemanat cu o casa maturata. Eu nu am afirmat contrariul
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitimeDum Sept 11, 2011 12:25 am

Dumadu a scris:
Un om care nu pacatuieste este asemanat cu o casa maturata. Eu nu am afirmat contrariul

Si atunci duhurile de ce se reintorc intr-un om exorcizat, care nu a mai pacatuit dupa, si-i fac mai mult rau decat ii faceau inainte de exorcizare? Spun asta deoarece exorcizarea inseamna scoaterea unui duh rau dintr-un om posedat, iar versetele de mai jos se refera tocmai la modul in care procedeaza un duh necurat dupa ce este exorcizat!

4. Când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieşit.
5. Şi, venind, o află măturată şi împodobită.
6. Atunci merge şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, locuieşte acolo; şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Cum se face exorcizarea Empty
MesajSubiect: Re: Cum se face exorcizarea   Cum se face exorcizarea Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum se face exorcizarea
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: