Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Cum interpretati acest verset?

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 4:04 pm

.... Ioan 3.
De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale şi să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.
6. Ce este născut din trup, trup este; şi ce este născut din Duh, duh este.
7. Nu te mira că ţi-am zis: Trebuie să vă naşteţi de sus
.

Ce inseamna "nastere de sus"?
Ce inseamna sa te nasti din apa si duh?
Ce va sa zica in versetul 6?

dar in versetul 7 al acestui citat din Ioan 3?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 6:29 pm

E greu pentru o minte ateista sa poata intelege vreodata asemenea cuvinte. Va spune ca sunt non-sensuri, exact ca vulpea Wink E nu ma bag caci nu am chef sa ma enervez iar.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 7:08 pm

Mihai12 a scris:
E greu pentru o minte ateista sa poata intelege vreodata asemenea cuvinte.
Pai nu mie trebuie sa mi-o explici ...ci sutelor de tineri care iti citesc mesajul!

Ptr mine nu trebuie sa te strofoci in mod special ca mie imi ajunge si un scurt behait al tau ... ptr ca stiu prea bine ca nu te duce mintea la mai mult decat un behait sau niste semne primitive ...adica semne datand din acea perioada cand s-a nascut "dumnezeul" tau ...bineinteles din Nimic ...din moment ce astazi este personificat in Domnul Nimeni!

Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 8:26 pm

Acele semne sunt specifice erei noastre. Aceste semne/behaituri le folosesc si ateii cand raman fara raspuns.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 9:35 pm

Mihai12 a scris:
Acele semne sunt specifice erei noastre. Aceste semne/behaituri le folosesc si ateii cand raman fara raspuns.
Ma dashteptule ...ateii nu raman niciodata fara raspuns ...ptr ca si atunci cand nu cunosc o prblema ...se documenteaza ...si dupa aia o stiu ... nu ca credinciosii certati cu documentatia care sunt atat de inculti si de amorfi la creier incat nici atunci cand le dovedesti ca scriptura lor este furata de la rabinii evrei ...nu te cred ...si isi inchipuie mai departe ca Biblia este cuvantul lui Dumnezeu ... fara sa stie ca acel "dumnezeu" care a cuvantat in scriptura este chiar rabinul Moritz ...adica "Marele Dumnezeu" al crestinilor inculti si certati cu documentatia!

Intrebare: Cat de prost trebuie sa fie un om caruia ii spui ca rabinul Moritz a scris scriptura, culmea este ca rabinul Moritz recunoaste ca a scris-o ...dar tu sa nu tii cont de evidenta si crezi ca bou mai departe faptul ca Marele Nimeni de Niciunde (adica Dumnezeul din cer) si-a scris pe niste piei de capra cugetarile ...ca sa le tina secret ...adica le-a scris unor analfabeti !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 11:34 pm

Soimos a scris:
Intrebare: Cat de prost trebuie sa fie un om caruia ii spui ca rabinul Moritz a scris scriptura, culmea este ca rabinul Moritz recunoaste ca a scris-o ...

Religia crestina le spune credinciosilor sai ca sunt oi dintr-o turma si n-am auzit pana acum sa se fi demonstrat ca oaia poseda o inteligenta sclipitoare grin ba din contra hohot

De obicei oaia este un simbol al credulitatii si al lipsei de gandire proprie! Cand berbecul cade intr-o prapastie, intreaga turma de miorite se duce dupa el doh considerand ca asa e bine!

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitimeDum Oct 02, 2011 11:38 pm

Soimos a scris:
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3).

Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Cum interpretati acest verset? Empty
MesajSubiect: Re: Cum interpretati acest verset?   Cum interpretati acest verset? Icon_minitime

Sus In jos
 
Cum interpretati acest verset?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Un verset diabolic!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: