Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?

In jos 
+4
No Name
HaymHerman
Malitzia
Ada_Pal
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitato
Vizitator




Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 23, 2008 1:26 pm

Mie mi-ar place sa studiem Coranul aici pe forum, de la inceput, numai ca nu stiu daca mai sunt si altii interesati! Poate doar Zeus sa fie interesat de Islam in afara de mine...
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:22 pm

Nu stiu !
Tot ce va pot spune este ca la moartea regelui Irod in anul 4 d.Hr,Isus avea 6 ani iar cind a dat ordinul uciderii bebelusilor de parte masculina pina la 2 ani a fost deci inainte de anul 0.(sursa crestina)Deci "Allahu Alam"=Allah stie mai bine (asa raspund musulmanii in cazul necunoasterii unor lucruri E mai corect cred decit sa spunem aberatii sau sa inducem pe altii ....
Tot ce va pot insa spune este ca o zi la D-zeu este asemeni 50000 pe pamint....(Quran)si ca toate sunt stabilite la un "Timp al lor"....am in vedere
......................................................................................................................................................
De unde stii cite zile reprezinta la Dumnezeu?Zilele planetei pamint sint pentru muritorii de aici.Si Dumnezeu daca este atotputernic poate sa vada activitatea oamenilor conform zilelor lor.Pentru ostirile ceresti ,care i si au locasurile in alte ceruri sa zicem, vor fi avind alta rinduiala si Dumnezeu le dirijeaza conform legilor de acolo.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:26 pm

Fairy a scris:
Mie mi-ar place sa studiem Coranul aici pe forum, de la inceput, numai ca nu stiu daca mai sunt si altii interesati! Poate doar Zeus sa fie interesat de Islam in afara de mine...
..............................................................................................................................................................
Pai eu nu inteleg ?Daca ai un borcan cu miere naturala si ai si diferite surogate.De ce ai spune ca surogatul e maioriginal si mai gustos?Poti sa minci din fiecare ,pe rind dar sa lasi aprecierea in functie de calitate.E bine sigur sa stim si Coran cum stim si N T dar sa nu sarim gardul cum fac cei mai multi.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 9:30 pm

Doar pentru cultura generala, Haym, voiam sa deschidem aici un curs pentru Coran...Eu unul nu am habar de El... Smile
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Apr 24, 2008 10:08 pm

Culmea este ca alimentatia aia cu miere e pentru "animalul"(instinctul foamei) din noi si o putem inlocui cu orice aroma insa papa-spirituala-e ceruta de suflet si tare se mai chinuie el la greu cind nu stie la cine sa apeleze Sad ..............nu stiu daca Statuetele,Crucile,Vacile si alte talismane pot alimenta sufletul mai bine decit cel care L-a insuflat si ne prescrie clar retetele . Smile
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Mohamad in Biblie   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 9:01 pm

1. Are un Nume: Mingiiatorul (EKEINOS) Ioan 16:13

2. Este un alt Ajutor (PARAKLETOS, in greaca folosit todeauna ca o persoana): ....Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt PARAKLETOS (Ajutator), care sa ramina cu voi in veac.... (Ioan 14:16)

3. Este trimis de Dumnezeu in numele lui Isus: ....Dar Mingaietorul, adica Duhul Sfint, pe care-l va trimete Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu.... (Ioan 14:26)

4. Este trimis sa marturiseasca despre Hristos: .....Cind va veni Mingaietorul, pe care-L voi trimete dela Tatal, adica Duhul Adevarului, care purcede dela Tatal, El va marturisi despre Mine..... (Ioan 15:26)

5. Este trimis sa dovedeasca lumea vinovata de pacat: .....Si cind va veni El, va dovedi lumea vinovata in ce priveste pacatul, neprihanirea si judecata.... (Ioan 16:Cool

6. Are calitatile necesare sa fie considerat o persoana:a. Aude; ...ci va vorbi tot ce va fi auzit.... (Ioan 16:13)
b. Vorbeste; ...Dar Duhul spune lamurit ca in vremurile din urma.... (1 Tim. 4:1)
c. Se intristeaza: ....Sa nu intristati pe Duhul Sfint al lui Dumnezeu... (Ef. 4:30)
d. Proslaveste: ....El Ma va proslavi, pentruca va lua din ce este al Meu.... (Ioan 16:14)
e. Descopera: ...Tot ce are Tatal, este al Meu: deaceea am zis ca va lua din ce este al Meu, si va va descoperi.... (Ioan 16:15)
f. Este un martor: ...Insusi Duhyl adevereste impreuna cu duhul nostru ca sintem copii ai lui Dumnezeu.... (Rom. 8:16)
g. Un mijlocitor: ....Dar insusi Duhul mijloceste pentru noi cu suspine negraite... (Rom. 8:26)
h. O calauza: ...Caci toti ceice sint calauziti de Duhul lui Dumnezeu sint fii ai lui Dumnezeu.... (Rom. 8:14)
....Atunci Isus a fost dus de Duhul in pustie.... (Mat. 4:1)
i. Da inspiratie: ...oamneii au vorbit dela Dumnezeu, minati de Duhul Sfint.... (2 Pet. 1:21)
j. Duhul comanda: ...Pe cind slujeau Domnului si posteau, Duhul Sfint a zis: Puneti-Mi deoparte pe Barnaba si pe Saul pentru lucrarea la care i-am chemat... (Fapt. 13:2)
k. Duhul interzice sau permite: ...Findca au fost opriti de Duhul Sfint sa vesteasca Cuvintul in Asia......se pregateau sa intre in Bitinia: dar Duhul lui Isus nu le-a dat voie.... (Fapt. 16:6-7)
l. Duhul invata: ....ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfint, intrebuintind o vorbire duhovniceasca pentru lucrarile duhovnicesti.... (1 Cor. 2:13)
..... Duhul Sfint, pe care-l va trimete Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile...... (Ioan 14:26)
m. Duhul cerceteaza: ...caci Duhul cerceteaza totul, chiar si lucrurile adinci ale lui Dumnezeu.... (1 Cor. 2:10)
n. Duhul condamna: ... Si cind va veni El, va dovedi lumea vinovata..... (Ioan 16:Cool
o. Duhul reveleaza: ...Duhul Sfint il instiintase ca nu va muri inainte sa vada pe Hristos Domnul.... (Luca 2:26)
p. Duhul ia decizii: ...Caci s-a parut nimerit Duhului Sfint si noua, sa nu mai punem peste voi alta greutate decit ceeace trebuie.... (Fapt. 15:28)
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 9:05 pm

Cind am intrebat un calugar ardelean ............"la cine se refera Isus cind vorbeste de acest Mangaietor,mi-a raspuns ,,,"la Duhul Sfint".
Insa tot Isus ne invata in Biblie ca duhurile (spiritele)sunt nevazute,neauzite de catre om.
Pai Isus descrie sus un om nu un Duh(mi-am zis eu) Rolling Eyes

Si totusi pina la urma l-am crezut pe Isus si nu pe calugar Smile
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 9:11 pm

1 Corinteni 12:3 De aceea vă spun că nimeni, dacă vorbeşte prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: „Isus să fie anatema!” Şi nimeni nu poate zice: „Isus este Domnul” decât prin Duhul Sfânt.
4 Sunt felurite daruri, dar este acelaşi Duh;
5 Sunt felurite slujbe, dar este acelaşi Domn;
6 Sunt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.
7 Şi fiecăruia i se dă arătarea Duhului spre folosul altora.
8 De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh;
9 altuia credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh;
10 altuia, puterea să facă minuni; altuia, prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor.
11 Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte.


2 Corinteni 3:16 Dar ori de câte ori vreunul se întoarce la Domnul, marama este luată.
17 Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 11:51 pm

iSUS SE REFERA LA O PERSOANA CARE LVA URMA SI LE SPUNE ASTFEL PROFETILOR.
MANGAIETOR

IN BIBLIA ORIGINALA I-A MENTIONAT NUMELE CONCRET =AHMAD

DUHUL NU VORBESTE SI OMUL NU ARE CAPACITATEA DE A-L VEDEA ,AUZI,INTELEGE.........


CHIAR iSUS DECLARA ACEST LUCRU IN BIBLIE(MAINE VOI CAUTA PASAJUL)

MULTUMESC DE RASPUNS,ORICUM
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 4:47 am

Ada_Pal a scris:
iSUS SE REFERA LA O PERSOANA CARE LVA URMA SI LE SPUNE ASTFEL PROFETILOR.
MANGAIETOR

IN BIBLIA ORIGINALA I-A MENTIONAT NUMELE CONCRET =AHMAD

DUHUL NU VORBESTE SI OMUL NU ARE CAPACITATEA DE A-L VEDEA ,AUZI,INTELEGE.........


CHIAR iSUS DECLARA ACEST LUCRU IN BIBLIE(MAINE VOI CAUTA PASAJUL)

MULTUMESC DE RASPUNS,ORICUM

Dumnezeu este Duh ,conform IOAN 4;24 ...si EL vorbeste ,vezi Exod 3.Apoc 2;7.
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 3:28 pm

HaymHerman a scris:
Nu stiu !
Tot ce va pot spune este ca la moartea regelui Irod in anul 4 d.Hr,Isus avea 6 ani iar cind a dat ordinul uciderii bebelusilor de parte masculina pina la 2 ani a fost deci inainte de anul 0.(sursa crestina)Deci "Allahu Alam"=Allah stie mai bine (asa raspund musulmanii in cazul necunoasterii unor lucruri E mai corect cred decit sa spunem aberatii sau sa inducem pe altii ....
Tot ce va pot insa spune este ca o zi la D-zeu este asemeni 50000 pe pamint....(Quran)si ca toate sunt stabilite la un "Timp al lor"....am in vedere
......................................................................................................................................................
De unde stii cite zile reprezinta la Dumnezeu?Zilele planetei pamint sint pentru muritorii de aici.Si Dumnezeu daca este atotputernic poate sa vada activitatea oamenilor conform zilelor lor.Pentru ostirile ceresti ,care i si au locasurile in alte ceruri sa zicem, vor fi avind alta rinduiala si Dumnezeu le dirijeaza conform legilor de acolo.

Ai dreptate timpul pamantesc este o conventie relativa repentru a ordona evenimentele.In Ceruri timpul nu exista.

Intrebari:
-Crezi ca Iisus este Messia?
-Cate Ceruri exista?
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 3:36 pm

Ada_Pal a scris:
Culmea este ca alimentatia aia cu miere e pentru "animalul"(instinctul foamei) din noi si o putem inlocui cu orice aroma insa papa-spirituala-e ceruta de suflet si tare se mai chinuie el la greu cind nu stie la cine sa apeleze Sad ..............nu stiu daca Statuetele,Crucile,Vacile si alte talismane pot alimenta sufletul mai bine decit cel care L-a insuflat si ne prescrie clar retetele . Smile

Daca am avea credinta cat un graunte de mustar ne-am satura doar cu Hrana din Cer,dar cum DUMNEZEU nu vrea sa ne piarda ne-a daruit si hrana pamanteasca.

Intrebari:
-Care este hrana pamanteasca pe care ne-a dat-o DUMNEZEU?
-Care este hrana pamanteasca pe care DUMNEZEU a dat-o animalelor?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: HADITH SHARIF   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 6:39 pm

In limba araba cuvintul hadith inseamna :stire,veste,conversatie,relatare,
povestire;mai inseaman si "nou",antonimul lui qadim=vechi;
Din prisma Islamului Hadith-urile se refera la vorbele,faptele,incuviintarile si insusirile profetului Mohamed(Pacea lui Allah asupra lui);ceea ce a spus sau probat sau a facut in anumite imprejurari.

Termenul hadith a inceput sa fie asemanat cu Sunna cu toate ca cea din urma inseamna :cale de urmat,drum,conduita,atitudine.

Hadithul reprezinta a doua sursa de baza a islamului dupa Quran,caci Dumnezeu a spus in Quran ca el,Mohamad(pal)"nu vorbeste de la sine ci doar transmite revelatia divina pura".

Tipuri de hadithuri:
profetic-transmis de profet,personal
Qodsi(sfint)-transmis lui Mohamad prin ingerul Gavreel(Gabriel)



Abu Hurairah (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat că Profetul (Pacea şi binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „(Spune Allah): «Trei vor fi duşmanii Mei în Ziua de Apoi: cel care cere în numele Meu, apoi nu se ţine de cuvânt, cel care vinde un om liber (pretinzând că este sclav) şi mănâncă banii dobândiţi pe el şi cel care a angajat un om şi, atunci când şi-a terminat lucrul, nu l-a răsplătit.»” Relatat de Bukhari, Ibn Majah şi Ahmed.


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Lun Apr 28, 2008 11:35 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 8:13 pm

daca asteptam hrana de la Dumnezeu ...muream de mult de foame ..asa cum au patit-o si altii care tot asta sperau!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 27, 2008 8:26 pm

Matei 4;4!
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 4:15 am

no name a scris:
Matei 4;4!

Raspunsul tau este corect pentru cei cu credinta suficient de mare si este o pilda.

Intrebari:
-Cat de mare trebuie sa aiba credinta un om pentru a se hrani asa cum scrie in Evanghelia dupa Matei ,cap.4,versetul 4?
Repet altfel intrebarile mele anterioare:
Intrebari:
-Care este hrana pamanteasca pe care ne-a dat-o DUMNEZEU inca de la Facerea noastra?
-Care este hrana pamanteasca pe care DUMNEZEU a dat-o animalelor inca de la Facerea acestora?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 10:40 am

nu e convingator ce sustii si te ai departat de la subiect

cine este Mingaietorul?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 11:11 am

Jabir a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare fapta buna e caritate.”
Relatat de Bukhari si Muslim
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 1:06 pm

"Rasplata celui care face o fapta buna va fi de 10 ori mai mare decit fapta sau sau chiar mai mult.Acela care a savirsit un pacat va fi pedepsit numai pentru atit sau Eu il voi ierta. Oricine se apropie de mine cu o palma Eu Ma voi aporopia de el cu un cot.Si oricine se apropie de mine cu un cot Eu Ma voi apropia de el cu un stinjen.Si oricine vine la mine mergind Eu ma voi duce la el in Fuga. Iar cel care vine inaintea Mea cu pacate mari ,aproape cit Pamintul,cu conditia ca el sa nu-mi asocieze Mie nimic,Eu ma voi intoarce spre el cu iertare tot atit de Mare.
hadith autentic(sahih)relatat de MUslim,Ibn Majah si Ahmad in Musnad.

-Allah iarta toate poacatele omului oricit de mari ar fi acestea cu conditia ca el sa regrete fapta sa si sa se opreasca din pacat iar conditia necesara este de a nu-i asocia nimic Creatorului.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Apr 28, 2008 1:09 pm

Mahmud bin Labid (Allah să fie mulţumit de el!) a relatat: „Profetul lui Allah (pacea şi binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: "Cel mai inspaimantator lucru de care ma tem pentru voi este politeismul minor. Companionii au întrebat: "Ce este politeismul minor?". El a raspuns: "Este aroganta " şi a adaugat ca, în Ziua Judecaţii, cind va rasplati oamenii pentru faptele lor, Allah Atotputernicul şi Gloriosul le va spune:"Duceţi-va la aceia de dragul carora obişnuiaţi sa indepliniţi fapte bune şi vedeţi dacă veţi obţine vreo rasplata de la ei".
Acest hadis este autentic (sahih) şi a fost menţionat în „Musnad" de Ahmad.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 8:57 am

Recunoasterea lui Allah

Intrebarea care se ridica aici este Cum ne putem astepta ca toti oamenii sa creada in Allah, date fiind diversele lor medii de provenienta, societati si culturi? Pentru ca oamenii sa fie responsabili in actele de adorare fata de Allah ei trebuie sa aiba acces la cunoastrea lui Allah..


Revelatia finala ne invata ca toti oameni au indentificarea lui Allah imprimata in sufletele lor ,este o parte din firea lor cu care au fost creati.
172. Si când Domnul tau a scos urmasi din fiii lui Adam, din coastele lor si le-a cerut sa marturiseasca ei însisi, [zicându-le]: "Nu sunt Eu Domnul vostru?", au raspuns ei: "Ba da, facem marturie!", pentru ca voi sa nu spuneti în Ziua Invierii: Noi am fost fara grija de aceasta!".
173. Sau sa nu spuneti “Parintii nostri au fost politeisti mai înainte,iar noi suntem urmasi dupa ei. Vrei Tu sa ne pierzi pentru ceea ce au facut cei mincinosi?”.
(Quran Surat al Araf verset 172,173 Traducerea sensurilor)

Apoi Allah explica de ce El i-a pus pe oameni sa marturiseasca ca El este creatorul ,singurul Dumnezeu adevarat demn de venerat.El a spus: Aceasta in cazul in care vei spune la Ziua Judecatii" Intr-adevar noi nu stiam toate acestea ....sa nu se spuna ca : Nu stiam ca Tu Allah esti Dumnezeul nostru ,nimeni nu ne-a spus ca trebuie sa te veneram pe Tine Singur.


Alah a explicat aceasta in cazul in care vei spune: Cu siguranta stramosi nostri sunt cei care i-au facut parteneri lui Allah iar noi suntem urmasi lor ,ne vei distruge pe noi pentru ceea ce ei au mintit?
Intr-adevar fiecare copil se naste cu credinta in Allah iar inclinatile se numesc Fitrah in limba araba.

Daca un copil este lasat singur ,el il va venera pe Alah in felul lui,dar toti copii sunt afectati de ceea ce vad de ceea ce ii inconjoara.
Profetul Mohammad sallallahu alhi w salam relateaza ca Alah Subhan w Taala a spus: I-am creeat pe servitorii Mei in religia cea dreapta dar diavoli ii fac pe ei sa mearga gresit.
Profetul Mohammad salallahu aleihiw salam deasemenea a spus: Fiecare copil este nascut cu fitrah apoi parinti lor ii fac pe ei evrei,crestini,zoroastrieni la fel cum un animal da nastere unui progenituri normale.Ati vazut ca vreunul s-ar fi nascut mutilat?
(Bukhary si Muslim)

Daca oameni sunt cinstiti cu ei insisi vor respinge Dumnezei cei falsi si il vor cauta pe Allah si calea care a fost facuta usoara pentru ei,dar daca ei continua sa-l respinga pe Allah,si continua sa venereze Creatia lui Allah,va fii mult mai dificil pentru ei sa gaseasca scapare.

Profeti au fost trimisi cum am mentionat mai devreme,fiecarei natiuni si trib sa sprijine natura umana care crede intr-un singur Dumnezeu iar oameni sunt innascuti cu aceasta inclinatie sa-l adore pe El si sa intareasca adevarul divin in ziua cand pacatele se vor descoperi de catre Allah.Desii in cele mai multe cazuri invataturile profetilor au fost deformate,pe alocuri ramanand cateva puncte adevarate si gresite.De exemplu cele 10 porunci din Torah confirmate de Evanghelie si existanta unei pedepse impotriva crimelor,furtului si adulterului .Prin urmare fiecare suflet va fi socotit pentru credinta sa in Alah , pentru aceptarea sau nu a Islamului,pentru supunerea fata de vointa lui Allah.

Ne rugam lui Alah Preainaltul sa ne tina pe calea cea dreapta ,sa ne calauzeasca .Ele este cu sigurnata Cel Iertator.Toata lauda si slava se cuvine Lui,Stapnul Lumilor, si pacea si biencuvantarea lui ALah fie asupra profetului Mohammad salallahu alahi wsalam asupra familiei lui a companionilor si a celor care i-au urmat.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 12:13 pm

Allah era, inainte de Mahomed, numele "sefului" panteonului arab preislamic. Arabii preislamici era politeisti cam in genul egiptenilor sau grecilor. Acest "zeu-sef" era totodata si zeului lunii, ceea ce va va duce, desigur, cu gindul la simbolul islamului, semiluna.

Numele Allah, sau Al-lah, inseamna de fapt "zeul"; Lah este substantivul care inseamna "divinitate", iar "al" este articolul. Ceea ce a facut Mahomed in "zorii" noii religii a fost sa aleaga dintre toate zeitatile preislamice pe acest Allah, probabil pentru ca numele insemna pur si simplu zeu, iar mai apoi l-a "dezbracat" de atributiile lui specific lunare. Procedeul lui Mahomed seamana izbitor cu ceea ce a facut Akhenathon in Egiptul antic(Akhenathon a cerut supusilor lui sa venereze exclusiv Discul soarelui, incercind asadar un monoteism).

Banuiesc ca intr-o faza intermediara Allah avea inca numeroase atributii preislamice, pastrate provizoriu de Mahomed pentru a insela vigilenta teologica a celor pe care dorea sa ii converteasca.

Dealtfel trecerea la monoteism a grecilor s-a facut la fel: a fost preluat pentru a numi pe Dumnezeu numele "sefului" panteonului olimpian,insa atributiile precrestine s-au pastrat doar in imaginatia populara(se cunoaste expresia"l-a trasnit Dumnezeu", trasnetele fiind uneltele lui Zeus olimpianul).

Ca Allah nu este tot una cu Dumnezeu o stim; o dovedesc si multimile de diferente intre Coran si Biblie si dintre mahomedanism si crestinism. Christos Yannaras spunea ca crestinismul nu este propriu-zis o religie, pentru ca nu se bazeaza pe o dominatie a divinitatii asupra muritorilor, asa cum este in toate religiile(si, pentru ca tot suntem la capitolul asta, si in islam, unde este atit de evidenta distanta si raceala dintre om si divinitate). Ci crestinismul(i.e. ortodoxia) este o ontologie - o "disciplina" teoretico-practica ce ne invata cum sa ajungem la Fiinta.

Oricum, Mahomed a pastrat in islam multe elemente preislamice, inclusiv bolovanul de la Mekka; islamul este infuzat de destul de mult paginism.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2008 4:59 pm

O DISCUTIE INTERESANTA INTRE OAMENI CULTI SI CIVILIZATI NU SE DUCE DOAR PRIN NEGAREA IDEILOR CELUILALT CU ORICE PRET....NO NAME....mai ales daca site-urile de pe care postezi sunt surse total eronate despre subiectul mentionat.
-schimbul de idei si pareri,intrebari,comentarii,nelamuriri ......nimic din toate acestea apar pe forum la postarile tale si ale lui SOIMOS...........decit negarea sau injosirea celuilalt.
Cu regret si pareri de rau ma retrag dintre voi pentru ca sincer .....am ajuns la concluzia lui Sorin.......singuri pe o insula pustie.........nu e atractiv deloc si nici interesant.
Va salut si va doresc LUMINARE pe calea corecta. Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2008 6:37 pm

Si te pomenesti ca lumina corecta o fi venind din evul mediu ...adusa de Arhangheli direct de la Allah?
" Insula" pe care noi ne pozitionam e populata cu jumatate din planeta Terra, iar ceea ce iti postez eu este punctul de vedere obisnuit al oricarui cetatean din Germania ...care deja cand aude cuvantul islam ...stie ca numai de pace nu e loc!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Apr 30, 2008 7:28 pm

totusi ada ..e sincera ,dar e pacalita de catre ALLAH (ZEUL LUNII) Embarassed Daca erai mai smerita ,ziceai DUMNEZEU sa NE lumineze pe toti cu REVELATIE ...nu cu lumina lunii... Laughing
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 8:45 am

Abu Hurairah a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu este considerat sarac cel care cerseste o curmala sau doua, o bucata de pâine sau doua, ci acela care în ciuda saraciei se abtine sa ceara.”
Relatat de Bukhari si Muslim

Jabir a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Musulmanul care planteaza un pom fructifer este considerat ca face caritate atunci când se manânca din fructele lui; de asemenea, el primeste rasplata si pentru fructele care sunt furate din el sau se strica si pentru cele care le-au mâncat animalele sau pasarile din acel copac.”
Relatat de Muslim

Adiy' Ibn Hatem a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fi cu frica de Foc, chiar daca o faci [oferind caritate] o jumatate de curmala, iar cine n-o gaseste nici pe aceea sa faca caritate spunand un cuvant frumos.
Relatat de Bukhari si Muslim


Abu Musa Al-Ash'ari a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare musulman trebuie sa faca fapte de caritate.” A fost întrebat: „Si daca nu gaseste din ce sa dea caritate?” A spus: „Munceste cu mainile sale pentru propriul beneficiu si apoi face fapte de caritate oferind o parte din ceea ce a facut. A fost intrebat: „Si daca nu poate sa faca nici aceasta?” A raspuns: „Il ajuta pe cel care intr-adevar are nevoie de ajutor. A fost intrebat: „Si daca nu poate sa faca nici aceasta?” A raspuns: „Indeamna la cele bune si folositoare. A fost intrebat: „Si daca nu poate sa faca nici aceasta?” A raspuns: „Opreste de la cele rele, caci aceasta fapta este considerata caritate.”
Relatat de Bukhari si Muslim
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 8:47 am

Abu Hurairah a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare incheietura a omului trebuie sa faca caritate in fiecare zi in care rasare soarele. Sa impaci intre doi oameni este caritate, sa ajuti o persoana sa urce pe animalul sau , sau sa-l ajuti sa-si urce lucrurile pe el este caritate, cuvantul bun este caritate, fiecare pas pe care-l faci in drumul spre moschee este caritate, sa indepartezi un obstacol de pe drum este caritate.
Relatat de Bukhari si Muslim
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 10:18 am

Ada_Pal a scris:
Abu Hurairah a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare incheietura a omului trebuie sa faca caritate in fiecare zi in care rasare soarele. Sa impaci intre doi oameni este caritate, sa ajuti o persoana sa urce pe animalul sau , sau sa-l ajuti sa-si urce lucrurile pe el este caritate, cuvantul bun este caritate, fiecare pas pe care-l faci in drumul spre moschee este caritate, sa indepartezi un obstacol de pe drum este caritate.
Relatat de Bukhari si Muslim

Dar de ce cand e vorba de titeiul lasat de Allah ptr toata omenirea ...islamul se face ca uita aceste sfaturi si nu mai da dovada de nici un fel de caritate ... si nici un ajutor sa ne urcam pe calul nostru de fier?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Joi Mai 01, 2008 6:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 12:21 pm

islamul nu uita ci oamenii care se cred musulmani uita.........tot asa cum crestinii,evreii uita invataturile transmise de isus si moise
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 12:24 pm

ti-am zis eu ada ...tu esti singura musulmana ...restul lasa de dorit .

teoria cu practica nu se imbina prea bine la musulmani afro
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 12:29 pm

no name a scris:
ti-am zis eu ada ...tu esti singura musulmana ...restul lasa de dorit .

teoria cu practica nu se imbina prea bine la musulmani afro

zise Sionistul din tine ,omule cu par balay.....insa realitatea e alta!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 5:59 pm

ada ...stai in palestina ?

vreau sa te intreb ceva ,daca stai in palestina ! Basketball
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 6:20 pm

Soimos a scris:
Ada_Pal a scris:
Abu Hurairah a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare incheietura a omului trebuie sa faca caritate in fiecare zi in care rasare soarele. Sa impaci intre doi oameni este caritate, sa ajuti o persoana sa urce pe animalul sau , sau sa-l ajuti sa-si urce lucrurile pe el este caritate, cuvantul bun este caritate, fiecare pas pe care-l faci in drumul spre moschee este caritate, sa indepartezi un obstacol de pe drum este caritate.
Relatat de Bukhari si Muslim

Dar de ce cand e vorba de titeiul lasat de Allah ptr toata omenirea ...islamul se face ca uita aceste sfaturi si nu mai da dovada de nici un fel de caritate ... si nici un ajutor sa ne urcam pe calul nostru de fier?


pai vezi cine a zis ca" Islamul uita"...................tocmai asta comentam si eu mai sus
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Allah va vorbeste asa...   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 03, 2008 9:44 am


30. Iudeii zic:"Uzayr(40) este fiul lui Dumnezeu!", iar crestinii zic:
"Mesia este fiul lui Dumnezeu!" Acestea sunt cuvintele lor, [rostite] cu
gurile lor. Ei spun vorbe asemanatoare cu ale acelora care nu au
crezut de dinaintea lor - Allah sa-i nimiceasca! Cum [se înseala ei],
îndepartindu-se [de Adevar]!

31.Ei ai iau pe rabinii lor si pe calugarii lor precum si pe Mesia,fiul Mariei ca Domni in locul lui Allah,
în vreme ce li s-a poruncit sa nu adore decât un singur Dumnezeu, în afara caruia nu este [alt]
Dumnezeu. Marire Lui! El este deasupra celor pe care-i asociaza Lui!

32. Voiesc ei sa stinga cu gurile lor lumina lui Allah, însa Allah nu
voieste alta decât sa desavarseasca lumina Sa, chiar daca necredinciosii urasc [aceasta].

33. El este Cel care l-a Trimis pe Trimisul Sau cu buna calauzire si cu religia Adevarului pentru ca ea sa fie biruitoare asupra oricarei alte religii, chiar daca politeistii urasc [aceasta].

34. O, voi cei care credeti! Multi dintre rabini si caugari maninca averile oamenilor pe nedrept impiedecind de la calea lui Allah! Iar acelora, care strâng aur si argint si nu le cheltuiesc pe calea lui
Allah, vesteste-le osânda dureroasa;

35. Într-o Zi în care vor fi ele încinse în focul Gheenei si cu ele se vor arde fruntile, laturile si spinarile lor. Aceasta este ceea ce ati strâns pentru sufletele voastre! Gustati din ceea ce ati strâns!


Quran -sura Tawba
Sus In jos
Continut sponsorizat





Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?   Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Allah, numele lui... si ce ne vorbeste el?
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Religia Islam
» De ce a fost slavit Isus cu numele de Lucifer?
» Cele 10 metode oribile de torturare ale Inchizitiei Crestine in numele lui Dumne

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: