Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Pacatul originar si judecata de apoi

In jos 
+11
buburuzu
H1perion
Rada
Vlad
Hades
Socrate
No Name
Soimos
HaymHerman
marepreot
Ada_Pal
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 4:29 pm

Nu degeaba zice Biblia(Tora) ca va vorbi vorbe de hula la adresa celui prea inalt.
Fiara respectiva care vorbeste vorbre de hula este biserica care-l face pe Dumnezeu raspunsatorsi de adulter prin intermediul Duhului sfint ca sa aibe alibi si il facsi raspunzator de crima oribila ,de al da la moarte.Si evrei platesc pretul 2000 de ani.Cu stima Din Israel.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 4:55 pm

Pai cum sa nu plateasca sarmanii evrei (care au avut si au o religie de bun simt a neamului lor ..o religie care i-a tinut uniti oricat de raspanditi ar fi fost in lumea larga!) daca religia lor cu Dumnezeul ei si cu Scriptura ei a fost insusita prin furt de insusi satana ... mai exact printr-un imparat criminal care a reusit sa impuna varianta ei satanista in bisericile sale!
Imi sustin afirmatia privind natura diabolica a crestinismului prin faptele acestei biserici consemnate in istorie !
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 5:41 pm

Ti-am mai zis ,nu cel ce-si zice crestin este crestin ,ci cel care procedeaza cum a procedat ISUS HRISTOS .MATEI 5.

Crestinism vine de la cuvantul ebraic MASIAH (UNSUL )sau CEL ce trbuie sa vina ...Yahaweh al VT este YAHSUAH al NT . scratch
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 05, 2008 8:42 pm

no name a scris:
Ti-am mai zis ,nu cel ce-si zice crestin este crestin ,ci cel care procedeaza cum a procedat ISUS HRISTOS .MATEI 5.

Crestinism vine de la cuvantul ebraic MASIAH (UNSUL )sau CEL ce trbuie sa vina ...Yahaweh al VT este YAHSUAH al NT . scratch

Pai tocmai de asta sunt sigur ca nu voi intalni "adevarati crestini" toata viata !
Odata ca Isus predica SARACIA NEAGRA ...ceva de care crestini de azi fug ca de ciuma ...si doi ...Isus ii invita sa ii isi ia fiecare crucea ...si sa il urmeze ...ai vazut tu pe careva ca s-a rastignit ca Isus pe cruce?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 12:40 pm

Soimos a scris:
no name a scris:
Ti-am mai zis ,nu cel ce-si zice
crestin este crestin ,ci cel care procedeaza cum a procedat ISUS
HRISTOS .MATEI 5.

Crestinism vine de la cuvantul ebraic MASIAH (UNSUL )sau CEL ce trbuie sa vina ...Yahaweh al VT este YAHSUAH al NT . scratch

Pai tocmai de asta sunt sigur ca nu voi intalni "adevarati crestini" toata viata !
Odata ca Isus predica SARACIA NEAGRA ...ceva de care crestini de azi fug ca de ciuma ...si doi ...Isus ii invita sa ii isi ia fiecare crucea ...si sa il urmeze ...ai vazut tu pe careva ca s-a rastignit ca Isus pe cruce?

soimos tu ai auzit de vorbire in pilde ,sau metafore ?asta ai inteles tu ca trebuie sa te rastignesti pe cruce ? Basketball
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 1:26 pm

Da am auzit!

Este o forma de exprimare aproximativa adresata celor mai tauli de felul lor care nu inteleg mai nimic cand formulezi o fraza ...si ptr a le da acestora mura in gura ceva sa inteleaga .le servesti mmura in gura gata mestecat un exemplu in care ai bagat si o "soparlita" prin care ii dai falsa impresie bietului retardat ca poate pricepe si el ceva!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 11, 2008 6:34 am, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 7:15 pm

ignoranta este de a crede intr-o religie sau alta ...fara a cerceta cu
adevarat in profunzime ,cine a inventat-o si ce urmari are ea ... afro
Sus In jos
marepreot
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 03/05/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:39 pm

Lupul se impaca cu varza foarte bine!
Lasati glumele!
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:46 pm

marepreot, poate nu stiai ca Dumnezeu are simtul umorului.
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:50 pm

Nu exista ziua judecatii,,,Dumnezeu nu judeca pe nimeni...doar voi judecati,sau mai bine zis oamenii..
Nu il mai comparati pe Dumnezeu cu un om,,El nu este un om....nici nu poate fii comparat cu unul...
Voi singuri va judecati pe voi insiva...de aai exista pacat si pedeapsa,daca nu v-ati mai judeca,nu ar mai exista nici cele 2...
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 12:59 pm

Hades a scris:
marepreot, poate nu stiai ca Dumnezeu are simtul umorului.

Mare adevar ai grait! Ma intreb cati sesizeaza aceasta?
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras
Hades


Numarul mesajelor : 92
Varsta : 38
Localizare : Subteran
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 1:05 pm

Vlad are dreptate, insa uita o chestie. Judecata de Apoi e numita asa, fiindca oamenii nu stiu cum e aceasta. E descrisa ca fiind violenta, numai pentru a baga frica in oameni de focurile Iadului. Dar, in realitate, e un loc foarte plin de pace, numit de unii Purgatoriu. Altii ii zic Rai. Stiu, Purgatoriul e altceva decat Raiul, dar nu exista decat etichete, denumiri, locurile efective sunt inventate de oameni.

In realitate, lucrurile stau altfel. Daca reusesti sa vezi in astral (deci sa vezi invizibilul), atunci reusesti sa vezi cum e acel loc in realitate. Noi, dupa moarte, vom vizita acest loc, dar nu vom sti ca e Rai, pentru ca noi credeam ca e altceva, un soi de pajiste inverzita si cu ingeri care canta la harpa. Hahaha, ce imagine copilaroasa si plictisitoare...

Stiti ce e Raiul? Un loc personal, unde intalnesti ingeri-ghizi, care iau infatisarea persoanelor dragi tie (deci fara aripi, fara toga, cum isi inchipuie unii) si te ghideaza in aceasta lume invizibila.

Dar sa nu credeti ce am spus. Daca ati crezut in descrierile acelea biblice, veti crede si ce am zis. Smile

---

Am zis orientativ ca are simtul umorului, in realitate nu e uman (doar oamenii au asa ceva). E cam greu de explicat. Umorul e o bucata din Divin, e adevarat, dar nu-l caracterizeaza, asa cum oamenii se caracterizeaza prin "stiu de gluma".

"Este si nu este", cum ar veni. Nu exista logica cand e vorba de Dumnezeu. Daca l-ai intelege rational pe Dumnezeu, l-ai intelege gresit, fiindca nu e real acel Dumnezeu inteles prin ratiune. Nici nu ma astept sa fiu inteles. Fiecare cu ale lui. sunny
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 2:28 pm

marepreot a scris:
Lupul se impaca cu varza foarte bine!
Lasati glumele!
Doar una asa scurta ne oferi? Shocked
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 7:10 pm

no name a scris:
Ti-am mai zis ,nu cel ce-si zice crestin este crestin ,ci cel care procedeaza cum a procedat ISUS HRISTOS .MATEI 5.

Crestinism vine de la cuvantul ebraic MASIAH (UNSUL )sau CEL ce trbuie sa vina ...Yahaweh al VT este YAHSUAH al NT . scratch
......................................................................................................................
In ce te asemeni cu Isus ,no name?Ce legatura este intre crestinism si iudaismul care la practicat Isus?A criticat Isus iudaismul ,undeva sau doar fartarnicia unor oameni?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 8:47 pm

HaymHerman a scris:
no name a scris:
Ti-am mai zis ,nu cel ce-si zice
crestin este crestin ,ci cel care procedeaza cum a procedat ISUS
HRISTOS .MATEI 5.

Crestinism vine de la cuvantul ebraic MASIAH (UNSUL )sau CEL ce trbuie sa vina ...Yahaweh al VT este YAHSUAH al NT . scratch
......................................................................................................................
In
ce te asemeni cu Isus ,no name?Ce legatura este intre crestinism si
iudaismul care la practicat Isus?A criticat Isus iudaismul ,undeva sau
doar fartarnicia unor oameni?

tocmai ca a criticat iudaismul care a ajuns o religie moarta ...adica
fara YAHWEH ,,,IAR YAHWEH era printre ei ...si ei il asteptau !Ioan
1;11! Basketball
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:37 am

Parerea mea este ca din moment ce Isus cita din Tora si respecta intocmai cerintele, obiceiurile si riturile religiei iudaice ...el nu s-a ridicat impotriva religiei iudaice ...ci asupra felului in care era aceasta pusa in practica de catre cler.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 29, 2009 11:23 pm

legat de Apocalipsa nu cred ca Dumnezeu ar fii atat de inapoiat ca sa ne spuna noua knd o sa fie apocalipsa , si km o sa fie .. daca ar fii spus , toata lumea ar fii un haos ,shtiind ca pe o data anume este apocalipsa , am auzit de apocalipse de mia venit amaru in gat , mai nou am auzit ca o sa fie in 2012 apocalipsa , sf lumii .. alta minciuna , legat de "judecata de apoi" knd o sa mori nu o sa mai shtii nimic , cum a spus soimos intrun topic .."cum nu ai stiut nimic inainte sa te nasti , asa nu o sa stii nimic knd o sa mori" km se mai spune , ca iadul este in pamant , in pamant poti sapa pana ajungi in cealalalta parte a lumii ca nu dai de nimic , doar de mijlocul pamantului ... asa ca , credeti in iad si rai pana va vine acru in gat .. o intrebare .. credeti in RAI sauIAD ??
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 07, 2009 7:54 pm

Iata cum inteleg fetzele biserici ortodoxe ...iubirea aproapelui!


http://www.ziare.com/articole/preot+filmat
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 6:02 am

si vrei sa spui ca nu a "iubit-o"? Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 6:12 am

nelu a scris:
si vrei sa spui ca nu a "iubit-o"? Laughing
Ba din contra ...spun ca a iubit-o ca un adevarat ortodox!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 11, 2009 6:27 pm

Citat :
soimos tu ai auzit de vorbire in pilde ,sau metafore ?asta ai inteles tu ca trebuie sa te rastignesti pe cruce ?
foarte bine pusa intrebarea,felicitari
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 12, 2009 6:23 am

corneliugi a scris:
Citat :
soimos tu ai auzit de vorbire in pilde ,sau metafore ?asta ai inteles tu ca trebuie sa te rastignesti pe cruce ?
foarte bine pusa intrebarea,felicitari

Nimic nu intelegeti!
Credeti ca numai voi sunteti cei care stapaniti metaforele?

Pai daca "crucea" inseamna suferinta ...ba in plus Isus va previne ca e greu ... pai atunci ...luati-va crucea aia metaforica in carca ...si duceti greul ... ca doar asta vi se cere sa duceti greul ...nu sa fiti niste oi din turma domnului care pasc mute si nu sunt capabile de nimic decat de behaieli in grup!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 01, 2011 9:22 am

marepreot a scris:
Pamantul va fi distrus cu foc!
Si ce te face sa crezi ca focul va distruge pamantul?
Ai observat cumva ca pamantul este material inflamabil.

Citat :

Oamenii vor primi un corp nou,
fara varsta,
fara sex,
nu vor mai avea nimic de facut!
toti la fel!
Pai atunci inseamna ca nu vor mai fi oameni ...ci probabil niste gagauze.

Citat :


Voi cei care cititi veti fi niste spirte?
De unde sti?
Te-a informat cumva seful spiritelor?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 02, 2011 7:28 pm

Pai nu ai inteles Soimos.
Nu ai vazut ca e vorba de metafore?
Omul e pamint ca din pamint e nascut,deci ce vrei mai clar?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 6:49 pm

Pai daca e s-o luam asa cum zici tu ...se pune intrebarea: de cand devine pamantu spirit?
Scrie despre asa ceva in scriptura?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 03, 2011 9:23 pm

Cind se face mult praf si-l ia vintul.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 04, 2011 10:49 pm

Ha ha ha ... acum in sfarsit am inteles de ce spiritul/sufletul omului e nemuritor!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2011 12:46 am

Pacatul originar a fost cunoasterea, simbolizat prin muscarea din fructul cunoasterii. Se pare ca pentru domne-deus cunoasterea este un mare pacat... drept pentru care i-a alungat din curtea sa pe cei doi, care au indraznit sa acceada catre ”netrebnica, pacatoasa si necurata” cunoastere:bataita:

Dupa judecata de apoi, doar cei sarmani cu duhul vor mosteni imparatia, iar curvele si hotii vor fi la mare rang, asta-i imparatia la care viseaza tot crestinu'.

“Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este imparatia cerurilor” (Matei 5, 3).

"Adevarat va spun ca vamesii si curvele merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Mat.21:31) "
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2011 7:38 am

Pacatul originar nu a fost cunoasterea ci neascultarea. In toata biblia a cunoaste se refera la ceva practic. Mai lasati aberatiile astea gnostice. Ca intotdeauna ati demonstrat ca va place sa va jucati cu versetele grin Black Velvet nici macar nu stie din ce context a preluat acele versete, dar probabil le-a vazut si el la Soimos
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Sept 22, 2011 1:04 pm

Mihai12 a scris:
Pacatul originar nu a fost cunoasterea ci neascultarea.

Intr-un fel ai si tu dreptate, stii tu vorba aia, cu gura care graieste adevarul fara sa vrea grin

Daca vine tat'tu la tine si-ti spune ca poti sa faci orice tampenie vrei tu, dar sa nu deschizi nicio carte, adica sa nu musti din fructul cunoasterii, iar tu incepi sa citesti din carti, care este vina de care te faci tu vinovat, aceea de a nu-l fi ascultat pe tat'tu care vroia sa te tina departe de cunoastere, adica de evolutia umana sau aceea de a nu-i fi ascultat porunca, indiferent care era ea?


Citat :
In toata biblia a cunoaste se refera la ceva practic.

Normal ca, cunoasterea este ceva practic, de aceea s-a folosit si parabola cu "fructul cunoasterii", care este ceva concret, si asta tocmai pentru a se face o echivalenta cat mai corecta!


Citat :
Mai lasati aberatiile astea gnostice. Ca intotdeauna ati demonstrat ca va place sa va jucati cu versetele grin Black Velvet nici macar nu stie din ce context a preluat acele versete, dar probabil le-a vazut si el la Soimos

Da, ai dreptate, le-am citit aici pe forum fund doar nu era sa ma apuc acum sa rasfoiesc tot maldarul ala de povestire (biblia) doar pentru 2 versete grin

Acum recunoaste si tu ca acele versete exista in biblie si transmit oamenilor, cine sunt aceia care sunt la putere si care detin intaietatea in imparatia zeului vostru, adica a lui dumnezeu hohot
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Pacatul originar si judecata de apoi   Pacatul originar si judecata de apoi - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Pacatul originar si judecata de apoi
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Credeti in Rai sau Iad ? credeti ca sfarsitu lumii este aproape ? credeti in vre-o judecata de apoi ??
» Crestinismul originar este cult demonic

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: