Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Yoga si Kundalinii Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Yoga si Kundalinii

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 8:51 pm

se pot trezi prin yoga si energia Kundalini "puteri deosebite" ?
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 5:32 am

livius a scris:
se pot trezi prin yoga si energia Kundalini "puteri deosebite" ?
Da, dar esti cu adevarat interesat sa testezi efectele curentului electric de la priza, asupra fiintelor vii, incercand sa te electrocutezi, ... asa din curiozitate ?
Efectele nestapanite si necontrolate ale energiilor pot fi devastatoare si sunt rele mai rele decat moartea care ti se pot intampla.
Iti dau acest respuns, nu pentru a te descuraja in dorinta de a afla cat mai multe ci pentru a intelege ca sunt aspecte ale vietii cu care nu este bine sa "ne jucam" in absenta unui "invatator autentic". Se spune ca atunci cand elevul este pregatit, invatatorul apare.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 3:24 pm

heruer a scris:
livius a scris:
se pot trezi prin yoga si energia Kundalini "puteri deosebite" ?
Da, dar esti cu adevarat interesat sa testezi efectele curentului electric de la priza, asupra fiintelor vii, incercand sa te electrocutezi, ... asa din curiozitate ?
Efectele nestapanite si necontrolate ale energiilor pot fi devastatoare si sunt rele mai rele decat moartea care ti se pot intampla.
Iti dau acest respuns, nu pentru a te descuraja in dorinta de a afla cat mai multe ci pentru a intelege ca sunt aspecte ale vietii cu care nu este bine sa "ne jucam" in absenta unui "invatator autentic". Se spune ca atunci cand elevul este pregatit, invatatorul apare.

Nu se joaca nimeni cu focu ...dar ne intereseaza daca acele energii chiar exista ...si daca da ...care sunt ele?
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 5:19 pm

livius a scris:

Nu se joaca nimeni cu focu ...dar ne intereseaza daca acele energii chiar exista ...si daca da ...care sunt ele?
Energiile exista. Care sunt ele ... ? Sunt energiile din corpurile entitatii care isi stimuleaza aceste energii pentru a si le activa, si energiile din exteriorul corpului fizic, neapartinand entitatii, dar cu care interactioneaza. Ai dorit sa intrebi ce fel de energii sunt acestea ? Unele sunt ceea ce stiinta actuala numeste bioenergii, altele sunt energii mai subtile, necatalogate inca de stiinta si/sau nerecunoscute, nedetectate cu aparate de masura. se spune despre "sarpele kundalini" ca odata trezit, incepe sa urce prin nadis-ul sushumna catre chacra din crestetul capului, "arzand" orice imputitate in calea lui si "desfundand" nadis-urile (ida, pingala si sushumna).
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 5:35 pm

Si daca acest fapt, trezirea sarpelui duce la Iluminare, si probabil la
desavarsirea ta intru fiinta...de ce nu se face aceasta iluminare ptr
mase, sau daca se face ...unde se face!
Ca daca dau pe Google ... Rishikesh ...nu am nici o informatie!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:25 pm

livius a scris:
Si daca acest fapt, trezirea sarpelui duce la Iluminare, si probabil la
desavarsirea ta intru fiinta...de ce nu se face aceasta iluminare ptr
mase, sau daca se face ...unde se face!
Ca daca dau pe Google ... Rishikesh ...nu am nici o informatie!
Nu cauta nici pe google nici in alte parti pentru ca nimeni nu poate "ilumina' pe nimeni. Ceea ce, probabil, intelegi prin iluminare este o actiune strict individuala. exista oameni care iti pot spune : eu am facut asa ... si asa ... si am ajuns pana aici ...Tu esti cel care se autoevalueaza, invata din experientele, esecurile si reusitele altora, dar pe "cale" paseste singur.
Iluminarea de masa este o gaselnita amuzanta si pentru unii deosebit de profitabila si atat.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 7:27 pm

Esti bine informat ...si sa sti ca am apreciat corectitudinea raspunsurilor date.

dar ptr ca avem pe aici unele colege care provin din MISA...as dori sa te intreb care e parerea ta despre aceasta?
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 4:48 am

livius a scris:
Esti bine informat ...si sa sti ca am apreciat corectitudinea raspunsurilor date.

dar ptr ca avem pe aici unele colege care provin din MISA...as dori sa te intreb care e parerea ta despre aceasta?
Nici o parere critica sau laudativa.
1. nimic nu este intamplator / nu exista intamplare / totul, absolut totul are o semnificatie si un scop, chiar daca, de cele mai multe ori acestea "ne scapa";
2. fiecare este liber sa-si organizeze si traiasca viata, cum doreste, fara a impiedica pe nimeni si nimic sa faca la fel, avand insa in vedere ca nu se poate sustrage legilor universale si in special celei mai constientizate, dar si ignorate legi, cea a cauzei si efectului.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 6:19 pm

heruer a scris:
livius a scris:
Esti bine informat ...si sa sti ca am apreciat corectitudinea raspunsurilor date.

dar ptr ca avem pe aici unele colege care provin din MISA...as dori sa te intreb care e parerea ta despre aceasta?
Nici o parere critica sau laudativa.
1. nimic nu este intamplator / nu exista intamplare / totul, absolut totul are o semnificatie si un scop, chiar daca, de cele mai multe ori acestea "ne scapa";
2. fiecare este liber sa-si organizeze si traiasca viata, cum doreste, fara a impiedica pe nimeni si nimic sa faca la fel, avand insa in vedere ca nu se poate sustrage legilor universale si in special celei mai constientizate, dar si ignorate legi, cea a cauzei si efectului.

Este un corect ...un raspuns intelept ...(semeni cu un amic de-al meu de pe alt forum !)
 ...dar ... totusi nu este raspunsul pe care il asteptam ...adica unul in care sa vedem si atitudinea ta cetateneasca ...pentru ca e adevarat ca nimic nu este intamplator, dar tot asa nimic nu vine de sus ...si e pacat ca suflete nevinovate sa fie amagite si inselate!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 6:19 am

Soimos a scris:
heruer a scris:
livius a scris:
Esti bine informat ...si sa sti ca am apreciat corectitudinea raspunsurilor date.

dar ptr ca avem pe aici unele colege care provin din MISA...as dori sa te intreb care e parerea ta despre aceasta?
Nici o parere critica sau laudativa.
1. nimic nu este intamplator / nu exista intamplare / totul, absolut totul are o semnificatie si un scop, chiar daca, de cele mai multe ori acestea "ne scapa";
2. fiecare este liber sa-si organizeze si traiasca viata, cum doreste, fara a impiedica pe nimeni si nimic sa faca la fel, avand insa in vedere ca nu se poate sustrage legilor universale si in special celei mai constientizate, dar si ignorate legi, cea a cauzei si efectului.

Este un corect ...un raspuns intelept ...(semeni cu un amic de-al meu de pe alt forum !)
 ...dar ... totusi nu este raspunsul pe care il asteptam ...adica unul in care sa vedem si atitudinea ta cetateneasca ...pentru ca e adevarat ca nimic nu este intamplator, dar tot asa nimic nu vine de sus ...si e pacat ca suflete nevinovate sa fie amagite si inselate!

Rar, foarte rar ne sunt implinite asteptarile. De cele mai multe ori, daca nu de regula, primim ceea ce trebuie nu ceea ce asteptam. Atitudinea cetateneasca este mult in urma altor atitudini, daca prin cetate intelegi numai orasul. Cetatea in care ma aflu eu, ca simplu locuitor, este cu muuuult mai vasta decat orasul "meu" si are legi carora li se subordoneaza legile sociale. Ca om al acestei cetati, in deplina cunostinta de cauza si cu toata responsabilitatea am scris postarea anterioara. Daca esti de acord, dupa cum ai scris, ca nimic nu este intamplator (eu nu am spus ca ar veni din vreuna din directiile cunoscute sau necunoscute inca), atunci nici "amagirea si inselarea sufletelor nevinovate" nu sunt intamplatoare. Daca eu nu pipai decat ceva care seamana a coada, cum pot sa dau sfaturi, sau verdicte in ceea ce priveste intregul presupus elefant ?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitimeVin Dec 17, 2010 7:38 am

livius a scris:
se pot trezi prin yoga si energia Kundalini "puteri deosebite" ?
Daca ar exista in realitate meridiane energetice sau energii Kundalini... probabil ca s-ar putea trezi!
Fotografiile Kirlian, n-au scos in evidenta astfel de energii Very Happy dar acest tip de fotografie inregistreaza doar realitatea si nu poate surprinde pe substratul fotosensibil si filosofia orientala!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Yoga si Kundalinii Empty
MesajSubiect: Re: Yoga si Kundalinii   Yoga si Kundalinii Icon_minitime

Sus In jos
 
Yoga si Kundalinii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» YOGA , MISA, Tantra... religie sau orgii?
» Celebritati care au practicat yoga

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Astrologie, Ezoterism, Paranormal-
Mergi direct la: