Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Este religia Calea catre EL?

In jos 
+18
Apopii
H1perion
elvar
desan
LeoLuke
Rada
heruer
remussatala
Ada_Pal
cactus
alexei
ioanide
Hades
livius
No Name
Soimos
Anticristul
Zeus
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Care este adevarata Biserica a lui Isus?
a) Cea crestina infintata ca si institutie de stat de imparatul Constantin cel Mare?
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Vote_lcap12%Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Vote_rcap
 12% [ 3 ]
b) Cea a primilor crestini?
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Vote_lcap58%Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Vote_rcap
 58% [ 15 ]
c) Cea mozaica a carei membru si rabin a fost Isus ?
Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Vote_lcap30%Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Vote_rcap
 30% [ 8 ]
Total voturi : 26
 
Inapoi

AutorMesaj
cactus
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Data de inscriere : 09/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 5:38 pm

Ada_Pal a scris:
cactus a scris:
Religia ? Ce este religia ? Este religia o cale catre Ceva - orice/oricare ar fi ... ????

Io cred ca de aici ar trebui plecat...
Dumnezeu ? Un nume ? Una din denumirile Divinitatzii Supreme ?
Credetzi ca ar avea rost o polemica ? Undeva, cineva a spus "Voi suntetzi dumnezei" (cred ca ashea a spus) DECI - Divinitatea este in noi - intr-un fel sau altul. Deci - daca ne rugam Divinitatzii, ne rugam si acelei partzi a Divinitatzii care este in noi, deci ne rugam noua.... Curioasa inlantzuire...

Cuvintele tale ma ajuta sa filozofez si sa spun.....Da.....ne rugam Aceluia care ne cunoaste cel mai bine,dar datorita Spiritului insuflat de el (care niciodata nu piere)acesta EVOLUEAZA TOCMAI PRIN RUGACIUNE.
Rugindu-ma ,dialogind cu El,vorbele mele isi gasesc ecou chiar in interiorul meu....de aici AUTOSUGESTIA SI TRATAREA UNOR BOLI GRAVE PRIN CREDINTA SI RUGACIUNE.

FIKS....Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 RespektDovada in plus pentru puterea gandului...
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 6:06 pm

ioanide a scris:
@initiatorul topicului
De fapt ca e gresita abordarea.
Ai pus niste intrebari la inceput si te-ai grabit sa tragi concluzii.De fapt cele ce le spui erau in mintea ta si nu incercai sa gasesti adevaruri ci sa iti expui preaplinul inimii tale.
Nu te critic insa era mai bine sa spui " asta cred eu" nu sa faci sa para ca ai fii nedumerit!
Mai gandeste-te iar in timp ce o faci incearca sa asculti ce iti spune tacerea!

E usor sa spui ca, crezi ceea ce afirmi ...atunci cand credinta ta se bazeaza pe dovezi clare, si asta e pozitia de pe care am scris postul.

Usor este si sa crezi in Dumnezei extraterestrii la care se ajunge exclusiv prin moarte ...dar sa crezi ca Biblia e cuvantul Domnului atunci cane e clar ca ea este un text furat de la o alta religie unde servea alte legi si canoane ... inseamna un singur lucru ... lipsa de documentatie!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 6:13 pm

cactus a scris:
Religia ? Ce este religia ? Este religia o cale catre Ceva - orice/oricare ar fi ... ????]
Intradevar este o cale ...dar o cale de a manipula oamenii in interesul clerului care trebuie sa traiasca bine in carca oamenilor!
In evul mediu episcopii aveau PALATE ....dar cel mai mare lux si putere ...le avea Papa!

Religia? o vorba de dansii inventata.... - Eminescu ...

Citat :

Dumnezeu ? Un nume ? Una din denumirile Divinitatzii Supreme ?
Credetzi ca ar avea rost o polemica ? Undeva, cineva a spus "Voi suntetzi dumnezei" (cred ca ashea a spus) DECI - Divinitatea este in noi - intr-un fel sau altul. Deci - daca ne rugam Divinitatzii, ne rugam si acelei partzi a Divinitatzii care este in noi, deci ne rugam noua.... Curioasa inlantzuire...

Nu mi se pare curioasa inlantuirea ...Dumnezeu este in tot ceea ce este viu ...nu numai in noi ... adica este NATURA !
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 6:20 pm

Ada_Pal a scris:

Cuvintele tale ma ajuta sa filozofez si sa spun.....Da.....ne rugam Aceluia care ne cunoaste cel mai bine,dar datorita Spiritului insuflat de el (care niciodata nu piere)acesta EVOLUEAZA TOCMAI PRIN RUGACIUNE.
daca vrei sa te rogi celui care este Dumnezeul din tine ...ce cauti la moschee?
Si -a schimbat cumva Dumnezeu adresa si te-a parasit pentru a se muta la moschee?

Citat :

Rugindu-ma ,dialogind cu El,vorbele mele isi gasesc ecou chiar in interiorul meu....de aici AUTOSUGESTIA SI TRATAREA UNOR BOLI GRAVE PRIN CREDINTA SI RUGACIUNE.
Deocamdata rugaciunile nu trateaza nimic ..asa se explica si numarul mare de bolnavi de prin spitale si nu de la casa de Rugaciuni!
Pana si Papa de la Roma sau ce ierarhie religioasa preferi ...tot la spital recurge ...caci orele de rugaciuni sunt doar timp pierdut!

E adevarat ca prin autosugestie se poate face minuni ...si chiar eu cunosc un caz de persoana care s-a vindecat datorita acesteia pe motiv de religie (citeste baza a tariei autosugestiei) ...dar acestea sunt exceptii si nu reguli, iar vcand vorbim de un fenomen ne referim la ceea ce caracterizeaza modul general si nu la exceptii!
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 06/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 11:50 pm

mai livius,da' zi si tu,treaba-i asta,le raspunzi la toti si mie nu!?
Referitor la ce zici tu mai sus cu rugaciunea =timp pierdut=>credinta=inutilitate Crying or Very sad ,daca esti de acord cu ecuatia mea atunci imi pare rau pt tine,zau ca-mi pare rau;eu cred ca o viata fara credinta este o viata ratacita in labirintul falselor idealuri,"conceptii de viata",o viata...de ce nu...trista.
In contextul folosit de tine autosugestia si rugaciunea se cam confunda iar cand le minimalizezi eficienta iar gresesti;celebrul efect placebo a demonstrat rezultate spectaculare,este vorba de autosugestie...sau poate de o forma de rugaciune...de credinta?decide tu.
legat de ceea ce spui in continuare:"...dar acestea sunt exceptii si nu reguli, iar vcand vorbim de un fenomen ne referim la ceea ce caracterizeaza modul general si nu la exceptii!"afla dragul meu ca nu poti generaliza,religia este traire,convingere,credinta,nu este nici pedeparte un fenomen ce caracterizeaza,insoteste un proces chimic,fizic,chiar si in matematica intalnesti exceptii de la regula...daramite in ce priveste oamenii si religia
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 11:57 am

alexei a scris:
mai livius,da' zi si tu,treaba-i asta,le raspunzi la toti si mie nu!?
Referitor la ce zici tu mai sus cu rugaciunea =timp pierdut=>credinta=inutilitate Crying or Very sad ,daca esti de acord cu ecuatia mea atunci imi pare rau pt tine,zau ca-mi pare rau;eu cred ca o viata fara credinta este o viata ratacita in labirintul falselor idealuri,"conceptii de viata",o viata...de ce nu...trista.
In contextul folosit de tine autosugestia si rugaciunea se cam confunda iar cand le minimalizezi eficienta iar gresesti;celebrul efect placebo a demonstrat rezultate spectaculare,este vorba de autosugestie...sau poate de o forma de rugaciune...de credinta?decide tu.
legat de ceea ce spui in continuare:"...dar acestea sunt exceptii si nu reguli, iar vcand vorbim de un fenomen ne referim la ceea ce caracterizeaza modul general si nu la exceptii!"afla dragul meu ca nu poti generaliza,religia este traire,convingere,credinta,nu este nici pedeparte un fenomen ce caracterizeaza,insoteste un proces chimic,fizic,chiar si in matematica intalnesti exceptii de la regula...daramite in ce priveste oamenii si religia
Cei religioşi nu au nuciun ideal şi nicio credinţă ci poate dorinţa de a avea un ideal şi o credinţă. Cu această dorinţă religioşii caută să pozeze în oameni care ciar au un ideal şi o credinţă.
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 98
Data de inscriere : 06/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 1:11 pm

m-ai zapacit,cum treba citit de la cap la coada,de la coada la cap sau printre randuri? Shocked
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 2:15 pm

La prima postare nu ti-am scris ca am fost de acord cu tine!
Acum ...nu mai sunt!

alexei a scris:
mai livius,da' zi si tu,treaba-i asta,le raspunzi la toti si mie nu!?
Referitor la ce zici tu mai sus cu rugaciunea =timp pierdut=>credinta=inutilitate Crying or Very sad ,daca esti de acord cu ecuatia mea atunci imi pare rau pt tine,zau ca-mi pare rau;eu cred ca o viata fara credinta este o viata ratacita in labirintul falselor idealuri,"conceptii de viata",o viata...de ce nu...trista.

Problema sta exact invers viata irosita in labirintul falselor idealuri este viata religioasa!
Te asigur ca viata iti ofera multe alte bucurii si motive de fericire daca sti in ce sa le gasesti!
Nimic nu este mai trist decat spectacolul jalnic al unui om redusa la nivelul de oaie ...a Domnului!


Citat :

celebrul efect placebo a demonstrat rezultate spectaculare,este vorba de autosugestie...sau poate de o forma de rugaciune...de credinta?decide tu.

Din moment ce efectul placebo ar tine de credinta ...ti-ai lua lingurita de apa de ploaie la biserica ...si nu la spital!


Citat :

"afla dragul meu ca nu poti generaliza,religia este traire,convingere,credinta,nu este nici pedeparte un fenomen ce caracterizeaza,insoteste un proces chimic,fizic,chiar si in matematica intalnesti exceptii de la regula...daramite in ce priveste oamenii si religia[/size]
Deja din start ai inceput cu un nonsens, credinta este credinta si nu convingere ...daca era convingere se numea exact asa: CONVINGERE!
cat despre trairea religioasa ... asta e o problema de psihiatrie ...si saracu Don Quijote traia lupta lui cu morile de vant pe care le vedea drept monstrii!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 09/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:12 pm

Din punctul meu de vedere :
Religia este o institutie creata de oameni pentru a le sluji propriile scopuri si care se bazeaza, ca orice institutie creata de oameni, pe trasaturi de caracter umane, in speta, nevoia de a se sti calauzit, sustinut, ajutat, de cineva/ceva absolut onest si puternic, care nu-l paraseste la greu.
Omul, indiferent de epoca, a avut si are un mod de gandire "piramidal" (exista oierarhie si in varful piramidei sta unul singur si nu mai multi). Chiar si in religiile politeiste exista "un sef".
Religia si nu numai ea, poate fi o cale catre multe. Unele din aspectele/invataturile ei sunt benefice, altele sunt discutabile si altele sunt daunatoare. Daca prin El s-a dorit a se desemna subiectul supremei veneratii a unei religii, probabil ca da, acea religie este un fel da cale catre acel El. Catre Dumnezeu nu exista nicio cale pentru ca daca ar exista atunci ar trebui sa acceptam ca noi suntem aici, la inceputul caii, El este acolo, la capatul opus al caii si intre noi poate exista orice, inclusiv un Dumnezeu mai mare si mai puternic.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 6:23 pm

heruer a scris:
Din punctul meu de vedere :
Religia este o institutie creata de oameni pentru a le sluji propriile scopuri si care se bazeaza, ca orice institutie creata de oameni, pe trasaturi de caracter umane, in speta, nevoia de a se sti calauzit, sustinut, ajutat, de cineva/ceva absolut onest si puternic, care nu-l paraseste la greu.
Omul, indiferent de epoca, a avut si are un mod de gandire "piramidal" (exista oierarhie si in varful piramidei sta unul singur si nu mai multi). Chiar si in religiile politeiste exista "un sef".
Religia si nu numai ea, poate fi o cale catre multe. Unele din aspectele/invataturile ei sunt benefice, altele sunt discutabile si altele sunt daunatoare. Daca prin El s-a dorit a se desemna subiectul supremei veneratii a unei religii, probabil ca da, acea religie este un fel da cale catre acel El. Catre Dumnezeu nu exista nicio cale pentru ca daca ar exista atunci ar trebui sa acceptam ca noi suntem aici, la inceputul caii, El este acolo, la capatul opus al caii si intre noi poate exista orice, inclusiv un Dumnezeu mai mare si mai puternic.
Apreciez cuvintele tale de buna simtzire ...si iti respect si libertatea de credinta!
Eu daca m-am documentat si din alte surse ma refer la surse istorice, nu religioase ... am o alta parere fundamentata pe fapt istoric real.
Si anume ca religiile sunt o forma de manipulare a populatiei instituite la cererea conducatorilor.
Asa este si cazul "inventiei" politico religioase numita crestinism!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 5:07 am

livius a scris:
heruer a scris:
Din punctul meu de vedere :
Religia este o institutie creata de oameni pentru a le sluji propriile scopuri si care se bazeaza, ca orice institutie creata de oameni, pe trasaturi de caracter umane, in speta, nevoia de a se sti calauzit, sustinut, ajutat, de cineva/ceva absolut onest si puternic, care nu-l paraseste la greu.
Omul, indiferent de epoca, a avut si are un mod de gandire "piramidal" (exista oierarhie si in varful piramidei sta unul singur si nu mai multi). Chiar si in religiile politeiste exista "un sef".
Religia si nu numai ea, poate fi o cale catre multe. Unele din aspectele/invataturile ei sunt benefice, altele sunt discutabile si altele sunt daunatoare. Daca prin El s-a dorit a se desemna subiectul supremei veneratii a unei religii, probabil ca da, acea religie este un fel da cale catre acel El. Catre Dumnezeu nu exista nicio cale pentru ca daca ar exista atunci ar trebui sa acceptam ca noi suntem aici, la inceputul caii, El este acolo, la capatul opus al caii si intre noi poate exista orice, inclusiv un Dumnezeu mai mare si mai puternic.
Apreciez cuvintele tale de buna simtzire ...si iti respect si libertatea de credinta!
Eu daca m-am documentat si din alte surse ma refer la surse istorice, nu religioase ... am o alta parere fundamentata pe fapt istoric real.
Si anume ca religiile sunt o forma de manipulare a populatiei instituite la cererea conducatorilor.
Asa este si cazul "inventiei" politico religioase numita crestinism!

Sunt foarte, foarte atent cand folosesc cuvintele, atat in scris cat si in vorbit si nu le las la voia intamplarii. Citeste cu atentie ce am postat si vei vedea ca nu contrazice nimic din ceea ce sustii. Postarea mea nu tine de credinta (care, crede-ma este f.f.f.f.f. diferita de ceea ce se intelege in mod curent despre si prin credinta) ci de convingerea dobandita prin observare, analiza si sinteza.

"Religia este o institutie creata de oameni ..." nu de minerale, plante, animale, zei ...
"... pentru a le sluji propriile scopuri ... "; n-am scris scopuri bune sau rele (cine sunt eu sa judec scopurile altora si repet nimic nu este intamplator / nu exista intamplare / totul are o semnificatie si un scop (chiar daca de cele mai multe ori acestea "ne scapa"))

Nu stiu cui am recomandat, pe acest forum, asa ca-ti recomand si tie, daca nu ai citit inca, citeste :
Dr. Barbara Thiering :
1. Isus Omul
2. Isus din Apocalipsa
3. Cartea pe care a scris-o Isus
iar despre autoare, o scurta biografie : http://en.wikipedia.org/wiki/Barbara_Thiering
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras
alexei


Numarul mesajelor : 98
Varsta : 43
Localizare : napoli
Puncte : 0
Data de inscriere : 06/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 11:41 am

s-ar parea ca am mai gasit o clona hermafrodita Laughing ,dar inca nu spui cine-i.

"Asa este si cazul "inventiei" politico religioase numita crestinism!"
@livius,incepe sa devina interesanta discutia asta dar inca nu inteleg de ce te axezi doar pe religia crestina;sa inteleg ca doar crestinismul este o religie creata de om sau asta este misiunea ta -discreditarea crestinismului?Tu zici ca esti om citit,nu am dubii pt ca ti-am frazele si recunosc stilul elevat,argumente futile si aspectul aparent distacat de subiect(stilul predicatorului),asa ca revin cu intrebarea,de ce tocmai crestinismul???Asupra celorlalte nu te-ai documentat inca??
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 5:28 pm

alexei a scris:
@livius,incepe sa devina interesanta discutia asta dar inca nu inteleg de ce te axezi doar pe religia crestina;sa inteleg ca doar crestinismul este o religie creata de om sau asta este misiunea ta -discreditarea crestinismului?
Intradevar ....toate religiile sunt inventate si facute de oameni ...nici una de Dumnezeu ... si toate sunt facatorii politice de manipulat masele, ma leg in mod special de crestinism ptr ca eu traiesc inconjurat de ea si vad efectele ei nocive in cazul celor traiesc pentru ea, in plus de asta nici o alta religie nu este bazata pe o minciuna atat de gogonata ca si crestinismul, si nici una nu a produs atat rau omenirii ca aceasta .... nici chiar reliogia satanei (satanismul) nu a facut atat rau omenirii ca religia "domnului Isus"!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 6:04 am

livius a scris:
alexei a scris:
@livius,incepe sa devina interesanta discutia asta dar inca nu inteleg de ce te axezi doar pe religia crestina;sa inteleg ca doar crestinismul este o religie creata de om sau asta este misiunea ta -discreditarea crestinismului?
Intradevar ....toate religiile sunt inventate si facute de oameni ...nici una de Dumnezeu ... si toate sunt facatorii politice de manipulat masele, ma leg in mod special de crestinism ptr ca eu traiesc inconjurat de ea si vad efectele ei nocive in cazul celor traiesc pentru ea, in plus de asta nici o alta religie nu este bazata pe o minciuna atat de gogonata ca si crestinismul, si nici una nu a produs atat rau omenirii ca aceasta .... nici chiar reliogia satanei (satanismul) nu a facut atat rau omenirii ca religia "domnului Isus"!
Din punctul meu de vedere ...
Este dreptul tau sa ai frustrari, sa fi nemultumit, bulversat, indignat, etc., etc., dar, in momentul in care toate aceste sentimente si/sau resentimente ajung pe un forum, nu mai purtam discutii pro si contra, argumentate si pertinente, ci ne pierdem timpul in polemici sterile. Esti patimas, virulent si nu poti scapa de violenta de limbaj, pierzand astfel din frumusetea si utilitatea conversatiei. Cred ca ar fi util si pentru tine si pentru noi, ceilalti participanti la forum, atat tu cat si cei asemeni tie sa va temperati si sa discutam cu calm si luciditate, nu sub imperiul furiilor.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 7:51 am

Sunt convins ca atat eu cat si amicul meu Livius cu care impartasesc aceleasi puncte de vedere nu suntem perceputi corect ...desi noi avem convingerea ca atitudinea noastra nu este una virulenta bazata pe frustrari ci o referire exacta si corecta la fenomenul religios. Ceea ce sustinem si altora li se pare violenta de limbaj, (desi nu este)se poate usor dovedi ca este realitate istorica ...si ca violentele adevarate ...nu cele de limbaj ...sunt tot o realitate istorica cu care religia crestina "rasfata" omenirea aducand in 2000 de ani de crestinism atata suferinta si moarte cat nici fascismul si comunismul la un loc nu au adus ...asta fara sa luam in seama civiliizatiile stinse de barbaria numita religia crestina ...si regresul cu minim 1000 de ani a civilizatiei umane din cauza acestei "binecuvantari".
Daca ti se par totusi ca batem campii... spune-ne si iti vom da si tie informatiile pe care ne bazam ... asta pana cand nu deschidem pe forum un o sectie cu documentare ...asa cum in scurt timp se va intampla!
Sus In jos
heruer
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 79
Varsta : 67
Localizare : Bacau
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 10:45 am

Soimos a scris:
Sunt convins ca atat eu cat si amicul meu Livius cu care impartasesc aceleasi puncte de vedere nu suntem perceputi corect ...desi noi avem convingerea ca atitudinea noastra nu este una virulenta bazata pe frustrari ci o referire exacta si corecta la fenomenul religios. Ceea ce sustinem si altora li se pare violenta de limbaj, (desi nu este)se poate usor dovedi ca este realitate istorica ...si ca violentele adevarate ...nu cele de limbaj ...sunt tot o realitate istorica cu care religia crestina "rasfata" omenirea aducand in 2000 de ani de crestinism atata suferinta si moarte cat nici fascismul si comunismul la un loc nu au adus ...asta fara sa luam in seama civiliizatiile stinse de barbaria numita religia crestina ...si regresul cu minim 1000 de ani a civilizatiei umane din cauza acestei "binecuvantari".
Daca ti se par totusi ca batem campii... spune-ne si iti vom da si tie informatiile pe care ne bazam ... asta pana cand nu deschidem pe forum un o sectie cu documentare ...asa cum in scurt timp se va intampla!

A fost o lunga perioada in viata mea, (si uneori mai scapa din "cenzura"), in care am sustinut cu aceeasi "infocare" ceea ce am considerat ca fiind erori/erori grave/crime comise de/in numele institutiilor religioase (ex. despre distrugerea bibliotecii din Alexandria, am citit ca ar fi "opera" unui ordin crestin si nicidecum a musulmanilor, iar "modificarile" aduse scrierilor canonice si incartiruirea celor incomode la apocrife este un fapt de notorietate, desi cu motivatii diferite). Ceea ce recomand (nu critic si nu dau sfaturi) este renuntarea la "infocare"/patima/patos ... si in general orice "supraconsum de energie" in sustinerea unei pozitii si inlocuirea lor cu calm, luciditate, spirit analitic si sintetic deopotriva si argumentatie (de orice natura : bibliografica, revelata, logica, etc.). Acestea sunt dorinte/asteptari ale mele si dupa cum spuneam intr-o postare anterioara, primim ceea ce ne trebuie, nu ceea ce ne dorim.
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras
alexei


Numarul mesajelor : 98
Varsta : 43
Localizare : napoli
Puncte : 0
Data de inscriere : 06/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 11:52 am

convingerea mea este ca ne-am nascut intr-o anumita religie nu intamplator,asadar consider artificiale(daca pot spune)toate incercarile astea de a fi "tras" intr-o alta religie.Innainte sectarii te opreau pe strada,apoi iti bateau la usa,acu stau si pe net;ceea ce incerc eu sa spun e ca suntem oameni si suntem liberi sa traim in convingerile religioase in care ne-am nascut,cei ce-si schimba religia ar trebui s-o faca din proprie initiativa(daca ajung la concluzia ca nu se regasesc in respectivele invataturi)si nu condusi de manuta in "casele de adunare".
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 1:13 pm

asta ai zis-o ...

pai daca te nasteai fara cap...mai zic ..ca nu era intamplator ...dar asta cu religia e "groasa rau "!

vezi ca te-ai nascut fara masina ...nu-ti cumpara una ! Basketball
Sus In jos
alexei
Pedestras
Pedestras
alexei


Numarul mesajelor : 98
Varsta : 43
Localizare : napoli
Puncte : 0
Data de inscriere : 06/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 4:04 pm

daca tu pui pe aceiasi balanta valorile spirituale cu cele materiale...ce pot sa-ti spun?...e problema ta; e o comparatie...cel putin superficiala,ma limitez la atat dar crede-ma ca se pot spune multe pe baza afirmatiei tale. silent
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 5:11 pm

alexei a scris:
convingerea mea este ca ne-am nascut intr-o anumita religie nu intamplator,asadar consider artificiale(daca pot spune)toate incercarile astea de a fi "tras" intr-o alta religie.
Nici o finta omeneasca nu se naste intr-o religie ci se naste cu mintea si instinctele libere, catre religie sunt condusi de catre parintii lor IGNORANTI!

Citat :

Innainte sectarii te opreau pe strada,apoi iti bateau la usa,acu stau si pe net;ceea ce incerc eu sa spun e ca suntem oameni si suntem liberi sa traim in convingerile religioase in care ne-am nascut,
Pe undeva ai si dreptate ...ne-am nascut oameni liberi si asa ar trebui sa si ramanem ... dar daca la maturitate considera cineva ca doreste sa aleaga calea minciunii ....adica religia ...e treaba sa personala!
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras
cactus


Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 5:15 pm

alexei a scris:
convingerea mea este ca ne-am nascut intr-o anumita religie nu intamplator,.

Da si nu; ce potzi face tu, abia nascut, daca parintzii tai te duc la biserica la botez - indiferent de religie... ? Eventual plangi - dar si atunci, plangi fara sa stii bine de ce; de vorbit nu potzi fiindca nu stii inca sa vorbeshti, etc... cam ce fac totzi copii la cateva saptamani de viatza. Asta ar explica de ce cultele neo-protestante practica botezul la varsta maturitatzii...
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 5:20 pm

Ceea ce este chiar mai grav!

daca l-ar boteza liber adica atunci cand terminandu-si pregatirea scolara ptr viata ... i se explica ce este religia si ce cale ar trebui sa urmeze ... ar fi corect!
Dar sa imbrobodesti un copil de mic speriindu-l cu dracii si santajandu-l cu Dumnezeu ...e o murdarie imorala!
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 06, 2008 11:36 am

lol!

Sa revedem :



Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 08, 2008 9:30 pm

Iata cum a creat Dumnezeu lumea:

https://www.youtube.com/watch?v=xlxmwvWekZA
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras
LeoLuke


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 48
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 25, 2008 7:30 am

Soimos a scris:
Iata cum a creat Dumnezeu lumea:

https://www.youtube.com/watch?v=xlxmwvWekZA

......au mai incercat si altii sa-L ponegreasca pe D-zeu........si oare
ce rezultate au avut ?.........nu crezi in existenta Sa.......nu iti place
de El ........foarte bine......vezi-ti de treaba ........de ce trebuie sa
si denigrezi pe cineva........din lipsa de alta ocupatie ?........sau trebuie
sa-ti creezi permanent un dusman ca sa nu te plictisesti......ori esti
dirijat de vreun duh care nu suporta Creatorul......
....se pare ca pt. asta de fapt ti-ai facut forumul.....sper sa nu
ajungi ca vreodata copii sa-ti zica...........babucule hai fa pasi ca nu
te mai suportam......
....oricum chiar daca nu-s de acord cu teoriile tale totusi ti-am raspuns la
invitatia de a intra pe-aici.......ca sa intelegi ca nu promovez
resentimentele..........
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 25, 2008 9:16 am

uita te si tu citi useri i-au mai ramas pe forum..
iti lipseste matura si covorasul sa-ti iei zborul....Vrajitoare Neagra ce esti!!!! affraid
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 25, 2008 12:32 pm

[quote="LeoLuke"]
Soimos a scris:
Iata cum a creat Dumnezeu lumea:

......au mai incercat si altii sa-L ponegreasca pe D-zeu........si oare
ce rezultate au avut ?.

Extraordinare !
Au devenit liberi eliberandu-se de cea mai mare sarlatanie din Istoria Omenirii!


Citat :

De ce trebuie sa si denigrezi pe cineva........din lipsa de alta ocupatie
Din drtagoste pentru adevar ...si din dusmanie pentru minciuna!
Citat :

....se pare ca pt. asta de fapt ti-ai facut forumul.
Exact ...ai ghicit!

Citat :
....oricum chiar daca nu-s de acord cu teoriile tale totusi ti-am raspuns la
invitatia de a intra pe-aici.......ca sa intelegi ca nu promovez
resentimentele..........
Multumesc pentru gest!Acest fapt dovedeste ca nu esti atat de vandut minciunii si ca mai poti fi recuperat pentru societate!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 25, 2008 12:37 pm

Ada_Pal a scris:
Draga Leo............

uita te si tu citi useri i-au mai ramas pe forum..
E adevarat ca am neglijat forumul din cayza ca sunt foarte ocupat ...dar asta nu inseamna nimic ...el va reinvia cand vreau eu!

Citat :

iti lipseste matura si covorasul sa-ti iei zborul....Vrajitoare Neagra ce esti!!!! affraid
Mai bine vrajitor decat slujbas vandut diavolului care a inventat religia intunericului cu scopul de a prosti oamenii si a distruge omenirea ... si culmea parsivismului si a diabolicitatii ....facand acet rau enorm in numele cuvantului Pace![/quote]
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 25, 2008 10:10 pm

"Amarit dezaxat cu coada fara pic de urma de minte"..................astfel te-as descrie pe dumneata .

Dupa timpul pierdut de useri pe forumul tau,ai avut tupeul sa schimbi denumiri si topice,sa atribui vorbele matale pe niste postari ce nu-ti apartin.Daca faceai asta de la inceput,crezi ca veneau oameni cu frica de D-zeu aici sa mai posteze?

"nu ai timp de forum"ai? asta "zice si vulpea cind nu ajunge la struguri...ca-s prea acrishori" Twisted Evil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 26, 2008 8:21 pm

Ada_Pal a scris:
"Amarit dezaxat cu coada fara pic de urma de minte"..................astfel te-as descrie pe dumneata .
Noroc ca nu o faci ... ca daca o faceai si eu te comparam cu o handicapata din lumea a treia, prea proasta ca sa inteleaga realitatea, din cauza ca relgia intunericului (semiluna si o stea=intuneric) i-a luat mintile.

Citat :

crezi ca veneau oameni cu frica de D-zeu aici sa mai posteze?
Ah ...sa inteleg ca Dumnezeul vostru este DRACU ...si ca va e frica de el... ca nu cumva sa faca un rau?
Spre deosebire de dracu care va inspaimanta ...DUMNEZEUL meu e bun ...nu face nimanui rau ...iubeste adevarul si pe cei care il sustin!

In rest vezi-ti de problemele tale de amarata ce esti ... ca pana una alta neamul tau de teroristi fara tara, traieste din pomana lumii mele ...deci si pe impozitul meu ...si in calitate de milog ce esti ... nu ai calitatea sa faci observatii ...ci cel mult sa ne pupi mana si sa zici bogda proste ...asa cum zic toti cersetorii!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 27, 2008 10:11 am

OK....iti pup mina si-ti spun BOGDAPROSTE! si-ti mai pup mina o data fiindca orgoliul este o boala ce-mi lipseste si te rog frumos VERIFICA ADEVARUL QURANULUI .....E PACAT SA FI PIERDUT SI SA-MI PUPI TU MINA PE LUMEA CEALALTA CA TI-AM VRUT BINELE SA TE SALVEZ DE LIPSA TA DE CREDINTA, INSA AI REFUZAT .

D-ZEU SA NE IERTE DACA AM GRESIT IN VREUN FEL SI SA TE LUMINEZE PE CALEA CORECTA......BAIETE DRAGA....
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 27, 2008 1:44 pm

Mie nu trebuie sa imi pupi nimic ...dar nici nu mi place sa fiu luat drept ce nu sunt!
Adevarul Coranului nu inseamna nimic ...orice tratat de medicina sau de fizica sau de matematica sau ce vrei tu ...contine de 1000 de ori mai mult ADEVAR decat coranul!
Coranul nu este decat un manual, cei drept inteligent alcatuit, pentru a manipula oamenii astfel ca din brute primitive sa se apropie de ceea ce trebuie sa fie un om.
El nu este dictat si nici inspirat de Dumnezeu ci este scris de oameni ..fara nici un Arhanghel caci Arhanghelul Gavril nu se stie cui slujeste ...poate lui Dracu ... si acest lucru il vedem clar ptr ca a supt la doua tzatze ..mai intai la fecioara Maria si mai tarziu lui Bahometh!
ASsa ca daca te iei dupa astia cu doua fetze ...ajungi rau in viata!

Nu exista pupat de mana pe lumea aialalta ...ca sa iti pup tie mana ... pentru ca atunci cand mori ...mana si restul ... raman pe lumea asta !
Cat despre lipsa de credinta ...ea este inlocuita de Stiinta ... si oamenilor le-a fost dat din nastere minte si materie cenusie ca sa acumuleze cunostinte si sa invete ...dar absolut nici un organ Nimic pentru credinta!

Dupa cum vezi si in titlul topicului ...a crede inseamna a nu sti ... si asta este exact impotriva naturii ...sau cu alte cuvinte ...impotriva lui Dumnezeu caci de aia ai cap si minte sa STI si nu sa CREZI ca prostu povesti cu extraterestrii pe care unii ii denumesc Dumnezeu!

Creatorul nu are nevoie de prosti care sa-i traga limbi si care sa se roage toata ziua ...ca doar nu e prost ca Ceausescu, oameni care in inconstienta lor distrug planeta ...ci de oameni INTELIGENTI si cu CONSTIINTA ...care sa salveze planeta...si voi cu religia voastra nu sunteti printre acestia!

Nu sunt sigur ca Dumnezeu te va ierta daca o tot ti pe drumul credintei a proasta ...cand e la mintea cocosului ca EL ti-a dat inteligenta si memorie ca sa te informezi ...sa inveti ...adica sa STI ...nu sa CREZI!
Si ce vezi clar in jurul tau?
Ca prim credinta nu se face absolut nimic!
Totul se face prin STIINTA !
De asta nu se interneaza oamenii bolnavi in moschee ...ca acolo ii ia dracu ... ci la spital ...unde doar STIINTA ii poate salva ...si unde vedem clar ca Dumnezeu lucreaza mana in mana cu stinta ca sa salveze pe cei bolnavi ... iar Dumnezeu nu lucreaza cu prostu de imam pentru a salva vieti!!
Intelegi astea?
Daca da ...atunci vei intelege de ce nu ma tem eu de prostiile religioase!
Eu am depasit stadiu sa pot fi prostit cu calareti care vin din cer ca sa aduca cuvantul Domnului ...eu am pretentii ca Domnul daca are ceva de spus sa ne arate holograme laser in cer ...asa cum deja oamenii au reusit ...desi nu sunt dumnezei!
Pana cand vom vedea o holografie laser pe cer sau pana il vedem pe allah la TV .... ramai cu bine ...si nu te lua dupa toate prostiile ...ca de aia tzia dat Dumnezeu minte! ...sa judeci ...sa rationezi ...sa o dezvolti si prin ea sa ajungi la CONSTIINTA ...nu sa crezi orice ca prostu!
Sus In jos
LeoLuke
Pedestras
Pedestras
LeoLuke


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 48
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 30, 2008 6:37 am

Soimos a scris:
Mie nu trebuie sa imi pupi nimic ...dar nici nu mi place sa fiu luat drept ce nu sunt!
Adevarul Coranului nu inseamna nimic ...orice tratat de medicina sau de fizica sau de matematica sau ce vrei tu ...contine de 1000 de ori mai mult ADEVAR decat coranul!
Coranul nu este decat un manual, cei drept inteligent alcatuit, pentru a manipula oamenii astfel ca din brute primitive sa se apropie de ceea ce trebuie sa fie un om.
El nu este dictat si nici inspirat de Dumnezeu ci este scris de oameni ..fara nici un Arhanghel caci Arhanghelul Gavril nu se stie cui slujeste ...poate lui Dracu ... si acest lucru il vedem clar ptr ca a supt la doua tzatze ..mai intai la fecioara Maria si mai tarziu lui Bahometh!
ASsa ca daca te iei dupa astia cu doua fetze ...ajungi rau in viata!

Nu exista pupat de mana pe lumea aialalta ...ca sa iti pup tie mana ... pentru ca atunci cand mori ...mana si restul ... raman pe lumea asta !
Cat despre lipsa de credinta ...ea este inlocuita de Stiinta ... si oamenilor le-a fost dat din nastere minte si materie cenusie ca sa acumuleze cunostinte si sa invete ...dar absolut nici un organ Nimic pentru credinta!

Dupa cum vezi si in titlul topicului ...a crede inseamna a nu sti ... si asta este exact impotriva naturii ...sau cu alte cuvinte ...impotriva lui Dumnezeu caci de aia ai cap si minte sa STI si nu sa CREZI ca prostu povesti cu extraterestrii pe care unii ii denumesc Dumnezeu!

Creatorul nu are nevoie de prosti care sa-i traga limbi si care sa se roage toata ziua ...ca doar nu e prost ca Ceausescu, oameni care in inconstienta lor distrug planeta ...ci de oameni INTELIGENTI si cu CONSTIINTA ...care sa salveze planeta...si voi cu religia voastra nu sunteti printre acestia!

Nu sunt sigur ca Dumnezeu te va ierta daca o tot ti pe drumul credintei a proasta ...cand e la mintea cocosului ca EL ti-a dat inteligenta si memorie ca sa te informezi ...sa inveti ...adica sa STI ...nu sa CREZI!
Si ce vezi clar in jurul tau?
Ca prim credinta nu se face absolut nimic!
Totul se face prin STIINTA !
De asta nu se interneaza oamenii bolnavi in moschee ...ca acolo ii ia dracu ... ci la spital ...unde doar STIINTA ii poate salva ...si unde vedem clar ca Dumnezeu lucreaza mana in mana cu stinta ca sa salveze pe cei bolnavi ... iar Dumnezeu nu lucreaza cu prostu de imam pentru a salva vieti!!
Intelegi astea?
Daca da ...atunci vei intelege de ce nu ma tem eu de prostiile religioase!
Eu am depasit stadiu sa pot fi prostit cu calareti care vin din cer ca sa aduca cuvantul Domnului ...eu am pretentii ca Domnul daca are ceva de spus sa ne arate holograme laser in cer ...asa cum deja oamenii au reusit ...desi nu sunt dumnezei!
Pana cand vom vedea o holografie laser pe cer sau pana il vedem pe allah la TV .... ramai cu bine ...si nu te lua dupa toate prostiile ...ca de aia tzia dat Dumnezeu minte! ...sa judeci ...sa rationezi ...sa o dezvolti si prin ea sa ajungi la CONSTIINTA ...nu sa crezi orice ca prostu!

........pai tu daca ai avea ,,puterea,, de a alege dintre fiintele unei civilizatii pt. a
trai vesnic alaturi de tine.......pe care le-ai alege.......nu pe alea care sunt mai
,,umane,, ?.......care au un caracter mai frumos.......care prefera frumusetea.....binele
......care cauta impaciuirea si nu creeaza disensiuni ?.......si daca le-ai da dovezi
prea ,,clare ,, ca exista ceva pregatit pt. cei buni.......oare nu s-ar ascunde sub
o ,,masca,, a aparentelor si cei rai pt. a ,,prinde,, raiul ?........asa ca dovezile
existentei lui D-zeu sunt suficiente pt. cel intelept si cel credincios........altfel spus
la ce ar mai folosi credinta.........las ca stie mai bine D-zeu cum sa-si castige un
popor pt. vesnicie...........nu e nevoie de ,,lasere,, pe cer.........si oricum D-zeu
a mai facut minuni si face si azi........dar se pare ca pt. unii........tot degeaba..........
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 30, 2008 9:38 am

LeoLuke a scris:


........pai tu daca ai avea ,,puterea,, de a alege dintre fiintele unei civilizatii pt. a
trai vesnic alaturi de tine.......pe care le-ai alege.......nu pe alea care sunt mai
,,umane,, ?.
Ce e asta glasolalie?
Nu vrei sa ne raportam la realitate ca e mai concreta?
Unde ai auzit tu de finte din alta civilizatie .... si de trait vesnic?
In povestile cu Harap Alb?
Deocamdata nu exista nici o informatie despre finte din alte planete si civilizatii extraterstre... iar cimitirele sunt pline de oameni care au crezut in nemurire ...care cu credinta lor cu tot ...AU MURIT ...toti fara exceptie!
Citat :

......care au un caracter mai frumos.......care prefera frumusetea.....binele
......care cauta impaciuirea si nu creeaza disensiuni ?.
Caracterul se formeaza prin educatie, invatura si SOCIALIZARE ... ptr a face oameni adevarati si cu caracter nu e nevoie nici sa santajezi cu puteri supranaturale ...nici sa speli creiere prin indoctrinare ...si nici sa cenzurezi ce gandesc altii prin tehnici de "mind control" !
Citat :

......si daca le-ai da dovezi
prea ,,clare ,, ca exista ceva pregatit pt. cei buni.......oare nu s-ar ascunde sub
o ,,masca,, a aparentelor si cei rai pt. a ,,prinde,, raiul ?
Din pacate nu exista nici un fel de dovada ...decat minciuni prezentate ca "dovezi"
.

Citat :
.......asa ca dovezile existentei lui D-zeu sunt suficiente pt. cel intelept
Cel si mai intelept realizeaza ca si in cazul in care exista Dumnezeu ...acesta nu are absolut nici o legatura nici cu biserica, nici cu religia si nici cu credinta!

Si uite asa ... vedem zilnic clar in jurul nostru ca Dumnezeu nu isi face absolut niciodata prezenta in Biserica ...dar actioneaza ZILNIC de sute de mii de ori pe zi... in spitale !!!!
Si acolo nu din cauza ca aici se spun rugaciuni ci din cauza ca se foloseste STIINTA la cei mai inalti parametrii!!!

Oare cum iti explici faptul ca Dumnezeu e atat de activ in spitale ...si nu in biserici unde oamenii cred si se roaga??

Ba din contra in biserica daca s-ar pune paturi ptr bolnavi ptr a fi tratati prin minuni, credinta si rugaciune ... am vedea ca nu numai ca nu ar fi la fel de activ ca in spitalele cu medici si fara preoti ... dar vei putea constata ca pe bolnavii internati la biserica ...ii IA DRACU ...cu zile!!

Citat :

.......si oricum D-zeu a mai facut minuni si face si azi........dar se pare ca pt. unii........tot degeaba..........
Exact ...tot pe degeaba ! Pentru ca acele minuni sunt exceptii nu regula!
Regula este ca adevaratul Dumnezeu face zilnic minuni in spitale!
Evident ca cel fals ...adica cel care "ajuta" bolnavii internati in biserici ...DRACU ... poate face si el minuni ...dar nu o fi dracu atat de prost incat sa ajute zilnic sute de mii de oameni asa cum o face Dumnezeu adevarat ...in spitale ...adica locul in care CREDINTA este inlocuita cu STIINTA!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Este religia Calea catre EL?   Este religia Calea catre EL? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Este religia Calea catre EL?
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Doctrina Reincarnarii interzisa cunoasterii de catre religia iudeo-crestina
» Ce este religia?
» Metamorfoza catre terorism

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: