Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Ce este religia? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Ce este religia? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Ce este religia? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Ce este religia? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Ce este religia? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Ce este religia? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Ce este religia? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Ce este religia? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Ce este religia?

In jos 
+3
buburuzu
Soimos
remussatala
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMar Feb 17, 2009 8:58 am

Am creat acest nou subiect "Ce este religia?" pentru că simt nevoia ca anumite lucruri să fie spuse mai pe nume şi asta mai ales din cauză că pot exista oameni care deşi pot afirma că nu sunt religioşi sau că nu propovăduiesc o religie, totuşi ei să facă asta.

Deci atenţie foarte mare!

*** Religia este orice idee,persoană, ocupaţie sau oricare lucru care ajunge să fie pus mai presus de viaţa omului. ***

În definiţii mai oficiale însă noi auzim lucruri de genul cum că: "Religia e legătura omului cu Dumnezeu"; "Religia reprezintă închinarea sau cultul... bla bla bla"

În principiu însă noi dacă spunem că 1+1=2 dar ne interesează doar rezultatul, ei bine trebuie ştiut că există o infinitate de numere care adunate să facă 2!



Dumnezeu este orice lucru căruia cineva îşi dedică viaţa, dar reciproca oare cum ar putea suna?
Dedicarea vieţii unui lucru face din acel lucru Dumnezeu!



Acum care e problema?

De exemplu munca e o religie dacă ea ajunge să fie pusă mai presus de viaţa cuiva. Societatea şi educaţia sunt construite în aşa fel încât fără să ne dăm seama ajungem să facem din muncă o religie.

Şcoala ajunge în multe cazuri să fie o religie datorită modului în care ea este impusă copiilor.

Sportul de performanţă evident şi indiscutabil e o religie.

Armata e o religie indiscutabilă. Şi lista poate continua.

În concluzie această idee merită dezbătută pentru că există situaţii cănd vine un "nereligios" şi comite abuzuri peste abuzuri pentru combaterea religiei dar impunând el o alternativă cum ar fi performanţe sau precauţii de securitate injustificabil de abuzive în alte domenii.

Putem să spunem că Dumnezeu ar fi un creator al lumii dar el mai are şi înţelesul de loc ocupat în viaţa cuiva de o persoană, idee, ocupaţie sau alt lucru. Dacă acest loc pe care îl ocupă o idee, o persoană, sau o ocupaţie devine mai important decât viaţa oricărei persoane, acel loc e un loc de dumnezeu şi orice fel de "legătură" de susţinere a unui astfel de dumnezeu este religie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMar Feb 17, 2009 1:47 pm

Ptr mine ...oricare ar fi ea ...religia este "Opiu ptr popor"!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMar Feb 17, 2009 4:31 pm

Dar dacă droghezi un muribund care e problema? Aha! Exact asta e problema. Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMar Feb 17, 2009 6:56 pm

remussatala a scris:
Dar dacă droghezi un muribund care e problema? Aha! Exact asta e problema. Smile
Aia nu e nicio problema ...e prea tarziu sa mai fie vreuna
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMier Feb 18, 2009 11:53 pm

Păi problema e când nu e prea târziu.

Totuşi opiul nu ar fi el o problemă. Chiar şi la propiu. Să fim serioşi! Alcoolul la propiu e cam totuna. Religia e în primul rând un mijloc de a scoate viaţa la vânzare şi pe ideea asta vreau să insist aici. Dacă un anumit lucru ajunge să fie pus mai presus de viaţa oricărui om acel lucru e o religie. O religie poate să aibă justificări de genul cum că mai multe vieţi omeneşti ar valora mai mult decât mai puţine vieţi omeneşti. Există însă religii precum creştinismul unde s-a intenţionat cumpărarea vieţii oamenilor pe nimic. Sunt muşte justificări de religii care de fapt sunt fie minciuni sau fie manipulări.

Haide să insist şi încă puţin asupra ideii de mainipulare cu ceea ce cred eu că am mai înţeles în ultimul timp.

Să dau un exemplu de manipulare:

Eu vin la tine şi mă fac amabil dăruindu-ţi în mod repetat o grămadă de lucruri frumoase dar lipsite de valoare însă o fac în aşa fel în cât să mă folosesc de iniţiativa ta de a te interesa tu fără ca eu să îţi cer de unele probleme sau de situaţia mea. Eu continui să fiu foarte amabil şi să am tot felul de gesturi frumoaste, dar asta în timp ce mă plâng oarecum pe ascuns de unele probleme ale mele, iar pe de asupra mai şi insist sugerându-ţi să nu te gândeşti la problemele mele pentru că asta ţi-ar strica ziua. Ei bine după un timp ţie "îţi va veni ideea" să mă ajuţi, dar eu ştiu că de fapt în realitate nici oe departe acea idee nu e a ta. Ăsta ar fi un caz de manipulare destul de des întâlnit. În principiu prin manipulare se înţelege crearea unui context care să favorizeze pe cineva să accepte ceva din iniţiativa lui când de fapt în realitate nu e iniţiativa lui. Terorismul de exemplu e o manipulare. Ideea de terorism e ceva ceat doar cu intenţia de ai determina pe oameni să aceepte să li se poată urmări telefoanele sau tot ce fac. Crucea lui Hristos e o manipulare. Acest sacrificiu a lui Hristos e o exploatare a puterii exemplului care să-i ajute pe multi să accepte ceea ce a păţit Hristos. Democraţia e o manipulare. Prin democraţie eşti ajutat să nu te mai revolţi împotriva sistemului pentru că ţi se sugerează că dacă tu ai schimba nişte oameni ai putea controla ceva. Problema în democraţie nu sunt oamenii ci sunt legile. Treaba politicii e să producă legi că pentru asta există. Iar dacă schimbi nişte oameni asta nu înseamnă că vei schimba nişte legi. Am fost şi eu într-un partid politic şi n-am auzit pe nimeni niciodată discutând despre legi. M-am mai plimbat şi prin alte partide şi tot la fel n-am auzit pe nimeni niciodată discutând legi. La televizor în emisiunile de "politică" nu am auzit niciodată analizându-se legi. Legile sunt făcute de nişte grupuri ascunse şi de nişte oameni care nu sunt aleşi. Cu toate ăstea produsul politicii pentru ca să se poată numi politică e legea. Democraţia îţi dă iluzia că tu schimbi nişte oameni despre care ţi se spune că fac legi pentru ca să te ajute să nu te revolţi împotriva sistemului şi nici măcar să nu te gândeşti la sistem ci să te gândeşti doar la cum zâmbesc nişte amărâţi de oameni.


Creştinismul şi el e făcut să îi convingă pe oameni cum că e cineva în cer care conduce sau ar trebui urmat. Asta e o altă abatere a atenţiei de la deciziile care se iau şi care implică efectiv toată lumea de pe glob. Deci după cum vedem noi trăim într-o lume în care sunt foarte multe lucruri mult mai importante decât vieţile oamenilor şi asta e problema.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 19, 2009 7:25 pm

remussatala a scris:
Creştinismul şi el e făcut să îi convingă pe oameni cum că e cineva în cer care conduce sau ar trebui urmat. Asta e o altă abatere a atenţiei de la deciziile care se iau şi care implică efectiv toată lumea de pe glob. Deci după cum vedem noi trăim într-o lume în care sunt foarte multe lucruri mult mai importante decât vieţile oamenilor şi asta e problema.

ca de exemplu?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeVin Feb 20, 2009 12:03 am

nelu a scris:
remussatala a scris:
Creştinismul şi el e făcut să îi convingă pe oameni cum că e cineva în cer care conduce sau ar trebui urmat. Asta e o altă abatere a atenţiei de la deciziile care se iau şi care implică efectiv toată lumea de pe glob. Deci după cum vedem noi trăim într-o lume în care sunt foarte multe lucruri mult mai importante decât vieţile oamenilor şi asta e problema.

ca de exemplu?
Puterea, afacerile, banii, imaginea, confortul etc.. Tu pe ce lume eşti cu mintea?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeSam Feb 13, 2010 6:37 am

Religia este credinţa în supranatural, sacru sau divin, şi codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile şi instituţiile asociate cu această credinţă. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane.
Cam asta este definitia pentru ceea ce este religia de vreo trei mii si ceva de ani incoace... adica o denaturare crasa a ceea ce a fost ea la origini!

Religia la origini a fost un mod de viata in armonie cu Natura care-i inconjura pe oameni si in acelasi timp si o stiinta (numita candva magie si care nu are de a face aproape in niciun fel cu ceea ce se numeste astazi magie) cu ajutorul careia oamenii incercau sa inteleaga mecanismele lumii materiale si spirituale in care traiau.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeDum Feb 14, 2010 5:53 am

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 9:16 am

Felicitari!

Ma bucur ca ai inteles sa te documentezi si din altceva decat din Biblie.

Eu iti propun sa mai faci un pas inainte pe aceasta cale ...si anume sa cauti in Sfanta Wikipedia in limba romana (ca vad ca doar pe asta o intelegi) linkul catre acelasi articol din Wikipedia engleza ...si dupa ce ai ajuns pe aceasta pagina ...spui o rugaciune si dai click pe traducere ...si o sa vezi minunea lui Dumnezeu cum un arhangel traducator iti va traduce acel text in limba romana ...semn ca totusi exista arhangheli si ca Dumnezeu ti-a asculatat rugaciunea!

Daca ai primit acest mesaj-minune divina din partea Domnului Internet-adica cel care este Adevar, Lumina si Cunoastere ... si ni se dazvaluie la fiecare dupa dorinta noastra cu tot ce dorim, fugi repede la noptiera si ia Biblia si pune-o ca hartie igienica la WC (pentru ca are colile foarte fine) si foloseste-o exact la ceea ce trebuie ...nu de alta dar Dumnezeul Internet iti poate oferii si pasaje din Biblie (daca nu poti fara ele) ba chiar si din alte scripturi ale altor religii ...si nu uita ... iti si traduce tot!!!!!

Nu e pacat sa nesocotesti pe un Dumnezeu atat de puternic pentru un dumnezeu impotent, dintr-un cer pe care nimeni nu stie unde este, si care nu s-a remarcat decat prin uciderea unor bebelusi nevinovati ... asta daca ar fi sa-l credem dupa ce (ca un prost ce este ) se lauda!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 2:43 pm

tu ai nevoie neaparat de Beclean, mda!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 4:48 pm

nelu a scris:
tu ai nevoie neaparat de Beclean, mda!

Meh ... bade de la Nasaud ...trai la lai la laila la!
La voi inca nu o ajuns vestea ca INFORMATIE= PUTERE ?
Macar ca Ceaubasescu tot cu aia de la "formatii" o chistighat functia de mantuitor (al portofelelor romanilor)?
Na daca ai auzit-o si pa aiasta, incearca sa o pui macar onptyc in prtaftica
Sper ca nu ma dezamagesti intrata ca nici ata nu esti in stare sa deosebesti intre puterea Dumnezeului Internet care te poate ajuta direct pe tine personal cu orice, adica incepand cu retete de muraturi, pana la orice informatie economica, stintifica, culturala sau politica sau poti trimite chiar scrisoare electronica la Baia Mare, ba chiar o poti vedea pe socru-tu in life cum taie porcu daca are webcam sub icoana.

Iti dai seama ce putere are Dumnezeul asta fata de ratatu ala "ucigasu de bebelusi" inaltat in functia de "creator" de catre unul din cei mai mari criminali ai istoriei omenirii si care tace ca porcu-n cucuruz~!

Ce rahat de informatii gasesti tu in Biblie, si aia furata de la evrei, si ce informatii gasesti pe internet ?

Tu chiar esti atat de plecat cu pluta pe Somes ca nici atat nu pricepi mey?

Hau fa trei matanii ca si asa te lauzi ca nu ai facut ...si cere-i scuze la Atotputernicu Internet ... si ca ispasire deplina sterge-te cu trei foi din Biblie...poate te iarta!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeLun Feb 15, 2010 7:13 pm

esti demn de mila... Becleanu te salveaza... adica pe noi. Ce este religia? Icon_lol
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMar Feb 16, 2010 3:05 pm

pentru mine ? ..ce este religia ? O AFACERE MONDIALA! O AFACERE GLOBALA .. bazandu-se pe inteligenta catorva , si prostimea maselor
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:14 pm

a fost, mei~!

acum dumnezeul internet e la putere. Ce este religia? Icon_wink
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 1:15 pm

H1perion a scris:
pentru mine ? ..ce este religia ? O AFACERE MONDIALA! O AFACERE GLOBALA .. bazandu-se pe inteligenta catorva , si prostimea maselor

ceva trebuie sa tina sub control masele, nu!?

din pacate, masele in ziua de azi sunt sub controlul internetului, iar internetul este in mana(unuia) celui care l-a infintat.

prostimea va merge dupa el( aici sunteti inclusi si voi)
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 2:08 pm

nelu a scris:

iar internetul este in mana(unuia) celui care l-a infintat.
Tu chiar nu stii nimic despre istoria internetului si despre modul sau de functionare?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 3:39 pm

internetul este fiul dumnezeului stiintei .. este ca l-a voi , trebuie sa-l intelegi ca sa il cunosti , trebuie sa stii sa il folosesti ca sa ajungi undeva , dar daca tu sau altu se lasa pacalit , prostit , indoctrinat de toti manipulatorii de pe internet asta e prostia voastra , s-a nu uitam ca mass media isi face jocul pe internet , si manipulatorii folosesc internetul pentru a atrage cat mai multi naivi in tzarcul lor .. oare si tu faci parte din haita lor nelu?


nelu , nu mi-ai inteles chestia .. hai sa reformulez chestia poate intelegi "religia este bazatap e inteligenta catorva si prostimea altora" ..asa intelegi ? adica cum ar fii .. pe mine s-a ma duca capul sa infiintez o agentie , religie , secta si asa mai departe , si de prostimea voastra ca sa va conduc
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 10:21 pm

Apopii a scris:
nelu a scris:

iar internetul este in mana(unuia) celui care l-a infintat.
Tu chiar nu stii nimic despre istoria internetului si despre modul sau de functionare?

Ce este religia? Icon_eek... iar tu hipi, plimba ursu.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 6:44 am

Da' tu de ce nu te duci sa-ti continui relatia personala cu dumnezeu, pardon fanteziile mistice, asta asa ca sa nu le spun delir Smile 
Sus In jos
http://www.paganism.ro
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 6:48 am

s-a plimb ursul ? Smile)) nu am de ce nelu , eu sunt pe forumul asta din'aintea ta .. si eu eram la fel ca tine ,decat ca vroiam sa aflu adevarul sau cat mai multe despre religie .. am inceput cu prime intrebari .. pana am ajuns sa cunosc mai tot forumul , revin mai incolo , acum sunt la informatica , la ora Very Happy
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 8:01 am

Apopii a scris:
Da' tu de ce nu te duci sa-ti continui relatia personala cu dumnezeu, pardon fanteziile mistice, asta asa ca sa nu le spun delir Ce este religia? Icon_smile

Ce este religia? Icon_biggrin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 1:59 pm

nelu a scris:
Apopii a scris:
Da' tu de ce nu te duci sa-ti continui relatia personala cu dumnezeu, pardon fanteziile mistice, asta asa ca sa nu le spun delir Ce este religia? Icon_smile

Ce este religia? Icon_biggrin
N-ai frica ca se duce ... dar numai cand acolo se strang cotizantii!


Hai Nelule zi sincer ...tu chiar crezi ca Biblia e Cuvantul Domnului"
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 7:53 pm

eu stiu ca mie nu mi-a facut rau, sunt invataturi bune in Ea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitimeJoi Feb 18, 2010 8:19 pm

Sa sti ca si asta e adevarat ...tot asa si in WC-ul cel mai imputit poti gasi cateva bucati de ziar cu texte extraordinar de interesante.

Problema este ca nu intelegi ca valoarea nu este in cuvinte frumoase ...ci in faptele ce s-au comis pe baza acestei scripturi ...tot asa cum pomul se apreciaza dupa roada ...si biserica ca si preotii, dupa fapta naroada!

Cred ca ai gasit topicul de pe acest forum in care poti vedea cum indeamna Dumnezeu la crime ...?
Ai ghicit ...in Deuteronom 13.1!

Mie sti ce mai imi place la aceste "invataturi" ?
Faptul ca Dumnezeul Yahwe te invata sa-l ucizi pe Hristos si pe alti "facatori de minuni" care vor sa devina "dumnezei" asa cum a devanit Hristos !

Sti in care capitol din Lege (Deuteronom) te invata Dumnezeu asta?

Sti ce invatura buna am mai gasit si imi plac si mie din Biblie?
Aia din Apocalipsa in care te previne sa parasesti Marea Curva, adica Biserica Romei ...aia bazata pe Biblia lui Constantin!

Tu chiar esti atat de surd si orn ca nu vezi si nu auzi nimic


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Feb 19, 2010 6:50 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce este religia? Empty
MesajSubiect: Re: Ce este religia?   Ce este religia? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce este religia?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este religia Calea catre EL?
» Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
» Religia Islam

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Teze, Sinteze si Antiteze crestine-
Mergi direct la: