Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?

    In jos 
    +4
    desan
    Ada_Pal
    Soimos
    remussatala
    8 participanți
    Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
    AutorMesaj
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 8:44 pm

    Există aceste două posibilităţi.

    1. Fie o abstinenţă impusă de o morală socială care să fie sub controlul familiei, legii şi chiar patronilor dare să prevină anumite pericole care ţin de sănătatea fizică şi psihică în legătură cu care sper să se ajungă la un acord şi

    2. Fie să privim sexul ca pe un joc periculos aşa cum e boxul de exemplu şi nimeni să nu poată juca acest joc fără un arbitru angajat şi bine calificat care el să impună regulile dar tot să şi răspundă de sănătatea celor înscrişi în joc.

    Ambele perspective au avantaje şi dezavantaje zic eu.
    În prima posibilitate s-ar putea să rămânem cu multe dorinţe obsedante nesatisfăcute din cauza acestei fobii a inhibiţiei dar în acelaşi timp putem avea de câştigat o siguranţă în ceea ce priveşte apartenenţa pe care mulţi o doresc foarte mult dacă nu le este impus lor ci doar partenerului lor.

    A doua posibilitate presupune acceptarea dictaturii cuiva care vine cu fel de fel de reguli între parteneri care dacă sunt încălcare să apară fel de fel de sancţiuni la care sper să se poată ajunge la un acord.

    Eu unul aşa văd lucrurile. Însă nu exclud şi posibilitatea ca ambele sisteme să funcţioneze împreună completându-se.

    Sincer vă spun că eu la niciunul din aceste două sisteme nu mă prea pricep dar ştiu că dacă boxul de exemplu este ceva periculos totuşi el se poate practica dacă este bine organizat, cu reguli clare şi arbitraj corect.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 8:50 pm

    La fel si sexul liber !

    In Romania il poti practica cu reguli clare dar fara arbitraj corect.

    Lumea fiind ceva mai conservatoare ...nu a inteles ca astazi se poate face "safe-sex" ...si asta nu face rau nimanui ...nici macar fetei !

    Pentru a te insura cu o femeie nu trecutul ei sexual este important ...ci caracterul ei ! ... Dar cui sa ii explici asta ....unor brute macinate de orgolii?
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 9:33 pm

    Soimos a scris:
    La fel si sexul liber !

    In Romania il poti practica cu reguli clare dar fara arbitraj corect.

    Lumea fiind ceva mai conservatoare ...nu a inteles ca astazi se poate face "safe-sex" ...si asta nu face rau nimanui ...nici macar fetei !

    Pentru a te insura cu o femeie nu trecutul ei sexual este important ...ci caracterul ei ! ... Dar cui sa ii explici asta ....unor brute macinate de orgolii?
    E foarte multă nepăsare în prevenirea problemelor. Asta e. Oamenii doar îşi exprimă durerea după ce au fost loviţi şi prin asta arată ei că le pasă.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 7:55 am

    Pai daca au fost loviti de blestemul iubirii si orgasmului ...nu e nimic grav.

    Problema care deranjeaza este faptul ca probabil au fost loviti de orbul gainii si nu realizeaza ca din p de v sexual ...situatia este alta decat a fost acum 20, 100 sau 2000 de ani, dar ei au ramas incremeniti in proiect nesfiind capabili sa inteleaga nimic din problematica lumii de azi referitoare la tema in discutie!

    In concluzie ...iubiti-va PROTEJAT ...ca asta e binecuvantare divina nu pacat!
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 2:38 pm

    Totuşi problema este cam ce înseamnă aia un sex în care sănătatea să fie garantată? Care ar putea fi regulile pe care să le arbitreze arbitul pentru garantarea acelei sănătăţi fizice şi psihice? Dacă în societate dorinţa ar fi valorizată prea mult totuşi cum rămâne cu valorizarea fricii de care depinde respectarea legii de exemplu? Oamenii pot face ceea ce vrei tu fie datorită dorinţei sau fie datorită fricii. În educaţie în familie şi şcoală de cele mai multe ori este folosită frica şi nu dorinţa. O dezinhibare sexuală generalizată ar valoriza foarte mult în mod pozitiv dorinţa şi în mod negativ frica. Frica de Dumnezeu cică e începutul înţelepciunii iar pofta cică e ispită a diavolului parcă. Ce facem cu ăstea stimate Soimos?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 5:40 pm

    remussatala a scris:
    Totuşi problema este cam ce înseamnă aia un sex în care sănătatea să fie garantată?
    Un sex ? ...sau o relatie sexuala?
    O relatie sexuala bazata pe dragoste, fara excese, si protejata.
    Citat :

    Care ar putea fi regulile pe care să le arbitreze arbitul pentru garantarea acelei sănătăţi fizice şi psihice?
    Liberul albitru ...care ar trebui sa arbitreze intotdeauna ...este propria ta CONSTIINTA!
    Iar daca actionezi mereu sub influenta ei vei dispune si de sanatate fizica si mentala si psihica!
    Citat :

    Dacă în societate dorinţa ar fi valorizată prea mult totuşi cum rămâne cu valorizarea fricii de care depinde respectarea legii de exemplu? Oamenii pot face ceea ce vrei tu fie datorită dorinţei sau fie datorită fricii.
    Frica ...mai ales de o relatie sexuala ...este o forma a prostiei ... este scuzabila si chiar draguta la acei tineri care intra in viata ...dar care in scurt timp se vor convinge ca de ce iti place foarte mult ...nu are rost sa iti fie frica!
    Tie iti este frica de o savarina?

    Citat :

    Frica de Dumnezeu cică e începutul înţelepciunii iar pofta cică e ispită a diavolului parcă. Ce facem cu ăstea stimate Soimos?
    Doua vorbe trei prostii!
    Dumnezeu nu este dracu sa iti fie frica de el ...ci e insasi iubirea ...si de iubire nu ai de ce sa iti fie frica! .... iar diavolul nu te poate ispiti din mamont ce nu esti posedat de el si sa te indemne din interior sa faci ceva rau!

    A iubi nu este pacat, a simti chemarea iubirii ...este ceva ce a scris chiar Dumnezeu in sangele tau ...si ce apartine Lui ...nu poate fi nici diabolic si nici pacat...daca actionezi mereu pozitiv sub imperiul CONSTIINTEI!
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 6:16 pm

    Simate Soimos se pare că nu m-am făcut înţeles prea clar.
    În primul zând şi sadicii, pedofilii, homosexualii şi lezbiencele au conştiinţă.
    Ce înţeleg eu prin conştiinţă? Păi noi spunem de exemplu că ne mustră conştiinţa mai ales atunci când facem aproapelui nostru ceva ce nouă nu am vrea să ni se facă. Dar dacă eu aş fi homosexual de exemplu şi aş face aproapelui meu care nu este homosexual ceva ce mie aş vrea să mi se facă? Sau dacă nu atunci defineşte-mi tu ce e aia conştiinţă.
    Atunci când am vorbit despre frică şi dorinţă însă! Eu am vrut să scot în evidenţă faptul că sexul e ceva care e pus în mişcare mai ales de dorinţă. Sexul pune lumea în mişcare mai ales datorită poftei iar frica în sex e o agresiune. În cazul unei dezinhibări totale dar arbitrate ar fi valorizată foarte mult pofta în mod pozitiv iar frica şi agresiunea ar fi valorizate în mod negativ. Aşa ceva ar putea duce la falimentul a ceea ce se bazează pe frică pentru a putea funcţiona, iar legea de obicei se bazează pe frică pentru a putea funcţiona, dar şi educaţia se bazează pe frică pentru a putea funcţiona.
    Frica de Domnul care îndeamnă la pocâinţă ar fi pusă sub semnul întrebării iar ispita poftelor care este atribuită diavolului ar fi valorizată pozitiv.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 6:42 pm

    remussatala a scris:
    Simate Soimos se pare că nu m-am făcut înţeles prea clar.
    În primul zând şi sadicii, pedofilii, homosexualii şi lezbiencele au conştiinţă.

    Vai de mine ...cum poti sa afirmi asa o boacana ?
    Daca aveau nu ajungeau asa!
    Una este sa gresesti inconstient ...si alta este sa constientizezi raul ...dar sa continui sa-l practici !
    Asta e prima dovada de lipsa de constiinta!

    Citat :

    Atunci când am vorbit despre frică şi dorinţă însă! Eu am vrut să scot în evidenţă faptul că sexul e ceva care e pus în mişcare mai ales de dorinţă.
    Nu mai fa filozofii din astea ca sunt puerile ... atractia sexuala sau dorinta ...sunt produse ale hormonilor tai si sunt o chemare naturala de care nu trebuie sa fugi ci sa o urmezi!
    Citat :

    Legea de obicei se bazează pe frică pentru a putea funcţiona, dar şi educaţia se bazează pe frică pentru a putea funcţiona.
    Foarte gresit ...ar trebui sa se bazeze pe constiinta ...adica ratiunea ta trebuie sa iti sppuna tie ca ceea ce tu faci e rau, iar tu sa o asculti ...si sa nu te mai gandesti sa faci raul...asa nu ai nevoie sa iti fie frica ...ptr ca cineva care face numai bine ... de ce sa se teama de lege?
    Citat :

    Frica de Domnul care îndeamnă la pocâinţă ar fi pusă sub semnul întrebării iar ispita poftelor care este atribuită diavolului ar fi valorizată pozitiv.

    Daca Domnul nu voia ca tu sa ai "dorinta" ...nu aveai ...si nu exista om normal pe planeta asta caruia Creatorul sa nu-i fi scris in sange sa simta chemarea dragostei.
    Dragostea si chemarea ei nu tin de diavol ci de Dumnezeu!... a iubi nu este pacat ci binecuvantare ... a face sex este ceva superb ...ptr ca asa a lasat Dumnezeu oamenilor acest lucru!
    Sus In jos
    Ada_Pal
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 297
    Varsta : 53
    Localizare : ...........
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 22/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 6:53 pm

    Constiinta se formeaza in mediul in care cresti.Cum e oare constiinta unei orfane ce creste pe strada?
    Dar a unui copil cu parinti cu probleme?

    Frica de-a defaima o fata este mai puternica la o femei si familia ei decit la un baiat si familia acestuia.
    Baiatul nu si controleaza dorintele la acelasi nivel cu o fata.

    Societatea este motorul ce intervine in relatiile sanatoase sexuale ale unui cuplu....iar la baza ei sta nucleu numit familie.

    Daca Familia nu este pusa in valoare in societate,indivizii vor avea niste obiceiuri sexuale ,manifestari de cuplu,valorizare a relatiilor superficiale.

    Familia este aceea care indreapta adolescentul spre sport,activitati in aer liber,tocmai pt. a canaliza dorinta si instinctul sexual spre abstinenta normala necesara virstei.
    Expunerea agresiva a sexului ,proxenetism,vorbe legate de sex,,,,,,grabeste sau nutrifica instinctul mai mult decit orice.

    Actul sexual in afara casatoriei este nepermis de oricare dintre cananele religioase pe motivul ca Dumnezeu isi cunoaste creatia si stie ce poate urma in caz contrar.

    In zilele noastre ,actul sexual liber este normal iar anormala este abstinenta pina in momentul casatoriei.
    Este o moda.....care va trece si ea.
    Ce ramine ,este legea divina care nu se altereaza in timp si nici pretendentii ei nu se vor termina...
    Sus In jos
    Ada_Pal
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 297
    Varsta : 53
    Localizare : ...........
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 22/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 6:58 pm

    Soimos a scris:


    Daca Domnul nu voia ca tu sa ai "dorinta" ...nu aveai ...si nu exista om normal pe planeta asta caruia Creatorul sa nu-i fi scris in sange sa simta chemarea dragostei.
    Dragostea si chemarea ei nu tin de diavol ci de Dumnezeu!... a iubi nu este pacat ci binecuvantare ... a face sex este ceva superb ...ptr ca asa a lasat Dumnezeu oamenilor acest lucru!

    Numai ca Domnul ne-a inzestrat cu instinct sexual pt procreere in primul rind,si placere tot in primul rind dar in cadrul institutiei numita FAMILIE.................NU DE CITE ORI NE VINE ASEMENI IEPURASILOR DE PE CIMP elephant
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 8:45 pm

    Ada_Pal a scris:


    Numai ca Domnul ne-a inzestrat cu instinct sexual pt procreere in primul rind,si placere tot in primul rind dar in cadrul institutiei numita FAMILIE.................NU DE CITE ORI NE VINE ASEMENI IEPURASILOR DE PE CIMP elephant

    Nu ai tu capacitatea intelectuala sa sti ce vrea si ce gandeste Dumnezeu ...asa cum nici microbul de sub unghia mea nu stie ce gandesc sau vreau eu!

    Asa ca ramanem la faptul ca ceea ce a vrut cu adevarat Dumnezeu ...le este scris oamenilor in gene si nu in carti!

    Faptul ca si iepurasilor le este scris tot in gene si tot acelasi instinct natural ...este tocmai dovada ca Dumnezeu scrie in gene sa faca sex .... si nu in Quran...este o dovada in plus ca nu Dumnezeu a scris Quranul ... caci la puterea lui putea sa scrie carti sfinte si pentru iepurasi ... caci acum 1500 de ani nici oamenii nu stiau citi mai mult decat stiau sa citeasca iepurasii!
    Evident ca iepurii o fac cum le cere instinctul lor natural, broastele dupa instinctul lor ...iar oamenii asa cum stim ca o fac oamenii!
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 12:34 am

    Totuşi nu mi-ai definit conştiinţa stimate Soimos.
    Dar vreau să-mi spui ce este conţtiinţa din ceea ce simţi tu.
    Eu am venit cu o definiţie personală pentru conştiinţă.
    Eu am spus: "Păi noi spunem de exemplu că ne mustră
    conştiinţa mai ales atunci când facem aproapelui nostru ceva ce nouă nu
    am vrea să ni se facă."
    Formulează-mi măcar nişte propoziţii sugestive cu cuvântul "conştiină".
    Formulează-mi nişte propoziţii în care să se observe clar cum anume "conştiinţa" este o cauză a ceva.
    Vreau să înţeleg legătura şi modul în care "conştiinţa" poate garanta sănătatea fizică şi mentală în sexualitate şi de ce asta nu prea s-a făcut până acum. Ce anume nu prea a funcţionat.
    Şi aş mai vrea să te înntreb dacă oricine are conştiinţă sau nu.
    Sus In jos
    Ada_Pal
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 297
    Varsta : 53
    Localizare : ...........
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 22/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 8:56 pm

    Constiinta este caracteristica fiecarui biped nascut.
    Ea poate fi slaba in fata unui instinct sexual manifestat gresit intr-o societate bolnava .

    Aceasta constiinta poate fi treaza in cazul unor sentimente puternice de iubire si responsabilitate imbinate intr-un cuplu.

    Constiinta treaza poate evita perturbari psihice in viata unor tineri,boli,relatii gresite cu repercursiuni asupra individului ,regrete tirzii....

    Constiinta invinge instinctul atunci cind omul devin iubitor si blind,lipsit de orgoliu ceea ce-l duce in cautarea lui Dumnezeu singura putere capabila sa-l controleze permanent in prevenirea actelor de adulter.

    Instinctul invinge constiinta atunci cind acesta este exersat devreme,expus peste tot atit pe cale vizuala cit si orala.....si-l coboara pe om la nivelul animalic(animalele actioneaza doar in urma instinctelor).
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 6:58 am

    Ada_Pal a scris:
    Constiinta este caracteristica fiecarui biped nascut.
    Ea poate fi slaba in fata unui instinct sexual manifestat gresit intr-o societate bolnava .

    Aceasta constiinta poate fi treaza in cazul unor sentimente puternice de iubire si responsabilitate imbinate intr-un cuplu.

    Constiinta treaza poate evita perturbari psihice in viata unor tineri,boli,relatii gresite cu repercursiuni asupra individului ,regrete tirzii....

    Constiinta invinge instinctul atunci cind omul devin iubitor si blind,lipsit de orgoliu ceea ce-l duce in cautarea lui Dumnezeu singura putere capabila sa-l controleze permanent in prevenirea actelor de adulter.

    Instinctul invinge constiinta atunci cind acesta este exersat devreme,expus peste tot atit pe cale vizuala cit si orala.....si-l coboara pe om la nivelul animalic(animalele actioneaza doar in urma instinctelor).
    Bun dar o persoană care are conflicte între instinct, conştiinţă şi raţiune nu este o persoană cu conflicte interioare şi deci o persoană bolnavă psihic? Dacă tu îmi spui că una trebuie să învingă alta nu pledezi de fapt pentru o culturalizare a bolii psihice în societate?
    affraid
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 8:37 am

    Ada_Pal a scris:
    Constiinta este caracteristica fiecarui biped nascut.
    Ea poate fi slaba in fata unui instinct sexual manifestat gresit intr-o societate bolnava .

    Cand se vorbeste de un om cu constiinta se vorbeste de un om care se lasa ghidat in viata de ratiune filtrata prin filtrul constiintei ....
    Aceasta inseamna un om c u constiinta!

    Bipedul care nu se lasa condus de inteligenta si constiinta ...desi nativ le are in el ... NU ESTE OM ...ci om primitiv neevoluat ...acestia sunt cei care actioneaza conform instinctelor, dorintelor si intereselor de moment .... si ptr ca acest soi de primitivi sa aibe un comportament pseudo uman (deci impus si nu natural) s-a inventat RELIGIA ...care sa ii tina in frau ...tocmai ca nu au propria lor ratiune si constiinta sa ii tina acestea in frau !

    Acest fenomen explica si diferenta de dezvoltare intelectuala si sociala intre tarile religioase ... indiferent de religie ... de ex diferenta intre America de Nord si America de Sud. adica diferenta intre o societate condusa de Masonerie ...citeste ILUMINATI ... si societatea profund religioasa condusa de adormiti.
    Cu atat mai mul se poate compara o tara ca SUA si nuna ca Afganistanul ...una in secolul informaticii si alta in evul mediu!
    Din ce cauza credeti ca toata revolutia tehnico stintifica a inceput in tarile in care religia a fost indepartata de la putere adica statele s-au laicizat?
    Tocmai ca intr-o societate cu oameni constienti, civilizati si rationali ... religia nu numai ca este inutila ...ci este chiar si o frana socialainm calea dezvoltarii !
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 8:51 am

    remussatala a scris:

    Bun dar o persoană care are conflicte între instinct, conştiinţă şi raţiune nu este o persoană cu conflicte interioare şi deci o persoană bolnavă psihic? Dacă tu îmi spui că una trebuie să învingă alta nu pledezi de fapt pentru o culturalizare a bolii psihice în societate?
    affraid
    Nu ar trebui sa fie nici un conflict intre instinct ratiune si constinta ci doar armonie intre ele.
    Instictul nu are de ce sa te conduca pentru ca de aceea ai ratiune si constinta ...iar instinctul de a incepe si duce o viata sexuala activa trebuie legat de sentimentul iubirii si de cel al ratiunii care sa iti atraga atentia asupra consecintelor pe care tu trebuie sa fii pregatit sa le suporti.
    Daca nu esti pregatit sa suporti consecintele unei iubiri adevarate ...e bine sa te preocupi de sport si de alte activitati care iti consuma energia.

    Cel mai normal si fericit caz este sa intalnesti o fata care doreste acelasi lucru ca tine, dragoste, prietenie, sex (fara obligatii) dar pentru asta trebuie sa nu fi ghidat de instincte sexuale ci de sentimentul de iubire.

    In ziua de azi, cu sex protejat si mijloace anticonceptionale s-a produs in sfera occidentala o adevarata eliberare a femeii de mentalitatile evului mediu ...si nu este nici un act de imoralitate sau batjocura ca doi tineri la 18 ani sa aibe relatii sexuale bazate pe dragoste sincera!

    In acest capitol nu te lua dupa Ada sau pocaiti ...caci ei sunt condamnati pe vec(de catre religiile lor) la primitivism si viitorul lor este obscurantismul evului mediu ...din care nici nu vor sa evadeze!
    Sus In jos
    Ada_Pal
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 297
    Varsta : 53
    Localizare : ...........
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 22/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 11:58 am

    remussatala a scris:
    Ada_Pal a scris:
    Constiinta este caracteristica fiecarui biped nascut.
    Ea poate fi slaba in fata unui instinct sexual manifestat gresit intr-o societate bolnava .

    Aceasta constiinta poate fi treaza in cazul unor sentimente puternice de iubire si responsabilitate imbinate intr-un cuplu.

    Constiinta treaza poate evita perturbari psihice in viata unor tineri,boli,relatii gresite cu repercursiuni asupra individului ,regrete tirzii....

    Constiinta invinge instinctul atunci cind omul devin iubitor si blind,lipsit de orgoliu ceea ce-l duce in cautarea lui Dumnezeu singura putere capabila sa-l controleze permanent in prevenirea actelor de adulter.

    Instinctul invinge constiinta atunci cind acesta este exersat devreme,expus peste tot atit pe cale vizuala cit si orala.....si-l coboara pe om la nivelul animalic(animalele actioneaza doar in urma instinctelor).
    Bun dar o persoană care are conflicte între instinct, conştiinţă şi raţiune nu este o persoană cu conflicte interioare şi deci o persoană bolnavă psihic? Dacă tu îmi spui că una trebuie să învingă alta nu pledezi de fapt pentru o culturalizare a bolii psihice în societate?
    affraid

    Nu.Eu spun ca atit constiinta , ratiunea cit si instinctele trebuie manevrate de om in echilibru..........;cum ajungi la acest echilibru?aceasta e intrebarea la care trebuie raspuns,de fapt........prin studiu,eliberarea energiilor prin diferite sporturi sau plimbari in natura,rugaciune,rabdara dar mai ales cultivarea ei............................toate acestea nu au cum sa te duca la boli psihice ci mai degraba la inaltarea Omului din tine.
    Atunci cind instinctele sunt lasate s-o ia razna,au de suferit ratiunea si constiinta.Echilibrul intre toate aceste 3 depind f. mult si de societatea in care traiesti.
    De exemplu,in Orient,pudoarea si virginitatea sunt atit de "la ele acasa"precum sunt proxenetismul si prostitutia in Vest,in zilele noastre.

    Casatoria si incurajarea intemeierii familiei este o obligatie a societatii prin legiile si favorurile oferite tinerelor mame ,alocatii la copii,,,,,,,,,,,,toate se leaga in lant.

    Cu cit o societate are legi impuse pt. om si infolosul lui acea societate are o constiinta treaza;si invers .
    Sus In jos
    Ada_Pal
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 297
    Varsta : 53
    Localizare : ...........
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 22/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 12:08 pm

    Nu este postare de-a mea pe acest forum in care sa nu arunci cu noroi asupra credintei mele,ideilor,principiilor mele... d-le Soimos(Zeus).Incerci sa-mi denaturezi imaginea in fata celorlalti useri tocmai datorita urii dumitale imense fata de lumea orientala si islam.

    Sincer ,ai o problema ce trebuie rezolvata.
    Sanatate multa -ti doresc!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 1:21 pm

    Ada_Pal a scris:
    Nu este postare de-a mea pe acest forum in care sa nu arunci cu noroi asupra credintei mele,ideilor,principiilor mele... d-le Soimos(Zeus).Incerci sa-mi denaturezi imaginea in fata celorlalti useri tocmai datorita urii dumitale imense fata de lumea orientala si islam.

    Sincer ,ai o problema ce trebuie rezolvata.
    Sanatate multa -ti doresc!
    Te inseli profund ...eu nu simt ura pentru nimic si pentru NIMENI !
    dar cum ti-am mai spus noi traim in doua lumi diferite si valorile unei lumi este nonvaloare ptr cealalta lume, si asta este la fel si in cazul altora si nu numai in cazul nostru!
    Eu de ex. am vazut clar cum inapoiati din orientul mijlociu batjocoreau cultura si civilizatia germana, care este Top pe mapamond, laudandu-se cu prostia lor primitiva in care nu rar isi ucideau sora pentru motivul ca s-a indragostit de un nemusulman!
    Pana una alta trebuie sa te obisnuiesti sa vezi si tu realitatea si adevarul precum ca si viata ta de acasa este influentata profund de civilizatia occidentala iar a noastra de aici ...de loc de cea orientala ... pentru simplul motiv ca ce e superior si bun se impune de la sine!
    Fara aportul occidentului ...voi si azi locuiati in corturi si in lipsa de canalizare si apa (realizate cu tehnologii occidentale) si mancati cu mana dreapta ca cea stanga era plina de valori islamice!
    Deci ptr a nu ne calca pe bataturi ...nu incerca tu sa ne convingi ca a avea 5 neveste este moralitate si familie ... si nu minicasa de toleranta !
    Iar legalizarea pedofiliei in majoritatea tarilor islamice si astfel a avea o nevasta de 6 ani este ceva "superior".
    Stai linistita in banca ta ...si nu inerca sa ne vinzi noua noroiul tau drept aur ...ca ptr noi doar aurul e aur!
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 1:47 pm

    Ada_Pal a scris:


    Nu.Eu spun ca atit constiinta , ratiunea cit si instinctele trebuie manevrate de om in echilibru..........;cum ajungi la acest echilibru?aceasta e intrebarea la care trebuie raspuns,de fapt........prin studiu,eliberarea energiilor prin diferite sporturi sau plimbari in natura,rugaciune,rabdara dar mai ales cultivarea ei............................toate acestea nu au cum sa te duca la boli psihice ci mai degraba la inaltarea Omului din tine.
    Se pare ca nu poti intelege ca CONSTIINTA este ceva superior.
    Constiinta face deosebirea intre om si animal si ca o constiinta superioara se obtine mai ales (dar nu numai) prin multa educatie si invatatura si mai ales prin intelegerea a tot ceea ce inseamna viata.
    Constiinta este acel ceva Divin care trebuie sa te conduca pe tine caci ea este Dumnezeul din tine.
    cel care ajunge sa isi manevreze constinta nu poate fi OM ci doar gunoi ...caci un astfel de specimen poate sa ucida in numele unei religii care i-a manipulat constiinta ...spre deosebire de omul liber si constient care nu va ucide nici o musdca pentru ca are respect pentru viata , caci viata este Dumnezeu!

    Citat :

    De exemplu,in Orient,pudoarea si virginitatea sunt atit de "la ele acasa"precum sunt proxenetismul si prostitutia in Vest,in zilele noastre.
    Pacat ...eu credeam ca sunt mai raspandite !
    caci prostitutia la care te referi nu este in natura occidentalului (german)ci sunt foarte, foarte rare ...ele fiind ocupatia bietelor suflete venite mai ales din lumea orientala, (tailandeze, philipineze. indience, turcoaice, libaneze sau chiar ucrainience basarabence etc) mai putin germani ...adica extrem extrem de putini ...ptr ca ei au alte perspective deschise in viata si nu sunt nevoite de saracie si mizerie sa faca acest pas.
    Cam asta nu poti tu pricepe ...ca occidentul este 99.9% moral ...si ca islamul tau ne prezinta murdaria si nedreptatea ca moralitate, nedreptate caci o femeie cu bani nu are voie sa isi tina si ea un harem de 5 de dobitoci!

    Cat despre virginitate ...asta este in occident valoare ...dar doar ptr proaste!
    O femeie inteligenta, cu o personalitate proeminent pozitiva, cu un caracter si sensibilitate aparte si nu in ultimu rand pentru inteligeta ei ...Femeia este apreciata pentru ceea ce este ea ca OM si nu pentru virginitate, adica ceva ce o reduce la rangul de animal fara alte valori ...o "calitate" in ghilimele ... care ar fi valabila doar daca vrei sa o cumperi la kilogram ca pe animale si sa o folosesti pentru un singur scop si acela animalic fara sa tii cont de omul deosebit care este!
    Citat :

    Casatoria si incurajarea intemeierii familiei este o obligatie a societatii prin legiile si favorurile oferite tinerelor mame ,alocatii la copii,...toate se leaga in lant.
    Pai daca e obligatia societatii ...sa se insoare societatea ...ca e obligatia ei!
    Oamenii se casatoresc la varsta cand considera ca sunt destul de pregatiti sa faca fata obligatiilor care le revin din asumarea raspunderilor vietii de familie, si nu cand doi tineri iau foc, si pentru a se putea stinge focul interior se casatoresc chiar copii fiind ca doar asa au voie sa faca sex ... fara a fi in stare sa constientizeze nimic din ceea ce se petrece si nici ceea ce inseamna cu adevarat sa aduci pe lume o viata de om!
    Exact acesta este motivul ptr care o fata in occident isi incepe viata sexuala inainte de casatorie ...fara frica de nici o consecinta caci acestea nu mai sunt .... si asta e la fel de normal ca si in cazul unui baiat care face acelasi lucru ...pentru ca nu-i asa ...nu e barbatul mai OM decat femeia ...ci mai degraba invers!

    Citat :

    Cu cit o societate are legi impuse pt. om si infolosul lui acea societate are o constiinta treaza;si invers .
    Asa e!
    Diferenta este ca o societate dezvoltata are o constinta mai treaza decat una din evul mediu si ca si legile ei si "oferta sociala" pe care o face tinerilor este cu mult mai dezvoltata decat societatile arhaice unde legile au fost date acum 2000 de ani cand oamenii erau in epoca pietrei sau a bronzului ...adica un fel de maimute evoluate ...care inca nici acum nu stiu ce e aia CONSTIINTA ptr ca nu au asa ceva!
    Sus In jos
    desan
    Pedestras
    Pedestras
    desan


    Numarul mesajelor : 54
    Localizare : constanta
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 26/08/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Aug 28, 2008 2:27 pm

    bre...ati inebunit cu totii....are omul o distractie si o placere-n viata..si pe aia tre sa o tocati marunt daca si parca si pe dincolo si pe dincoace Evil or Very Mad ce aveti cu sexul???daca e ceva frumos si bun e sexul si nudismul...ne -am nascut din sex si goi pusca...si daca o sa tot tocati subiectul asa...o sa va treziti ca..yok sex... affraid
    Sus In jos
    Arcangelo
    Pedestras
    Pedestras
    Arcangelo


    Numarul mesajelor : 67
    Localizare : Heaven
    Puncte : 76
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 12:14 pm

    Aflam despre masturbare: ("malahie" aka "pacatul onaniei")
    Am mai citit pana acum (pe sfintele site-uri),ca masturbarea este motivul existentei...homosexualitatii! -cum? -pai simplu: cand te masturbezi,faci sex cu tine insuti...si tu esti de acelasi sex cu tine,nu?! silent
    Dar nu stiam toate cumplitele efecte ale masturbarii,pe care insa le-am aflat de curand,de pe un site ortodox:

    Mare şi greu este păcatul malahiei iar mrejele şi întinăciunile lui prostesc pe mulţi. Malahia este moarte şi pierzare, care se poartă cu noi mai ales la vremea tinereţilor. Malahia este atât de urâtă lui Dumnezeu, încât pentru dânsa a omorât pe Onan, feciorul lui Maleahi (care a fost fecior al lui Iacob), pentru că el a arătat întâi această răutate pe pământ şi de la care s-a numit şi „malahie”, „onanism".

    Curvia fără alt trup e o batjocură la adresa lui Dumnezeu, pentru că înseamnă aducerea de jertfă Diavolului cu sămânţa trupului propriu, iar cel care face astfel de scârbavnicii ajunge degraba bolnav si slăbănog!

    Cei ce-şi necinstesc corpul prin malahie, devin slăbănogi si au parte de următoarele consecinţe turpesti:
    Malahia pricinuieşte vătămare trupului celor ce o practică, precum zic doctorii, astfel:
    1) Îngălbenesc.
    2) Le slăbeşte stomacul.
    3) Le slăbeşte vederea ochilor.
    4) Pierd glasul.
    5) Pierd isteţimea şi ascuţimea minţii.
    6) Pierd ţinerea de minte.
    7) Pierd somnul cu oarecare visuri tulburate.
    Cool Tremură trupul lor.
    9) Pierd bărbăţia trupului şi a sufletului.
    10) Li se întâmplă dambla.
    11) Le urmează scurgerea cea prin somn, de multe ori şi când sunt deştepţi.
    12) Imbătrânesc curând şi mor rău şi cu ticăloşie.

    Vindecarea pacatosului slabanog din cauza malahiei, este aratata astfel in Sf. Evanglelie de la Matei citire:

    “Intrând în corabie, Iisus a trecut si a venit în cetatea Sa. Si iata, I-au adus un slabanog zacând pe pat. Si Iisus, vazând credinta lor, a zis slabanogului: Îndrazneste, fiule! Iertate sunt pacatele tale! Dar unii dintre carturari ziceau în sine: Acesta huleste. Si Iisus, stiind gândurile lor, le-a zis: Pentru ce cugetati rele în inimile voastre? Caci ce este mai lesne a zice: Iertate sunt pacatele tale, sau a zice: Scoala-te si umbla? Dar ca sa stiti ca putere are Fiul Omului pe pamânt a ierta pacatele, a zis slabanogului: Scoala-te, ia-ti patul si mergi la casa ta. Si, sculându-se, s-a dus la casa sa. Iar multimile vazând acestea, s-au înspaimântat si au slavit pe Dumnezeu, Cel care da oamenilor asemenea putere.”( Matei 9, 1-Cool.

    Canonul pentru patima aceasta este 40 de zile oprire de la Sf. Impartasanie si 50 de metanii in fiecare zi. Daca, dupa ce te-ai spovedit, nu mai faci pacatul acesta timp de 40 de zile, primesti de la preot dezlegare si te apropii de Sf. Taine.
    Fiule, daca ti se pare ca 50 de matanii nu sunt deajuns, fa 100.
    In plus, pentru infranarea patimei este uneori cu trebuinţă sa canonesti scârbavnicul mădular strângăndu-l in măna stângă cât se poate de tare ( până ce te doare grozav), câte o jumatate de ceas, inainte de culcare, in fiecare zi.
    Iată, aşadar, cât de crunt este acest păcat şi cât de urât este de către Domnul! Să stâm cu frică, să stăm bine, să luăm aminte!

    http://spovada.blogspot.com/2010/10/predica-cuviosului-nectarie-sopon.html#comments

    Deci nu faci sex cu tine insuti...e mai grav,faci sex cu...diavolul!!! affraid Twisted Evil
    Si canonul,include intre altele sa-ti tai circulatia penisului strangandu-l cu mana (stanga,lol) din toate puterile,pana cand ajungi impotent pesemne...
    In the name of Jesus!
    https://www.youtube.com/watch?v=ugZq9hiuCJo&feature=related bom
    Sus In jos
    Rayna
    Lancier
    Lancier
    Rayna


    Numarul mesajelor : 350
    Localizare : Romania
    Puncte : 388
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 11:47 am

    Eu stiu de la cursurile de yoga ca, atunci cand te masturbezi, intri in rezonanta cu energiile zodiacale. alien
    In plus, daca ai intuitia bine dezvoltata, poti sa iti dai seama daca te potrivesti cu partenerul la care mentalizezi.
    Sus In jos
    Zian
    Lancier
    Lancier
    Zian


    Numarul mesajelor : 214
    Localizare : Bucuresti
    Puncte : 258
    Data de inscriere : 09/02/2010

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 2:06 pm

    In cartile lui Carlos Castaneda scrie ca energia sexuala nu trebuie risipita. Ea este baza pentru practica spirituala. Noi ne nastem cu putina energie sexuala datorita faptului ca multi parinti in momentul conceptiei sunt lipsiti de energie, fie plictisiti sau pe concep pe fuga sau dupa un pahar de vin. Aceasta este baza energetica cu care noi ne nastem. Sunt foarte putini care au energie in exces si o pot folosi dupa cum voiesc.

    Dar nu numai pentru practica spirituala e necesara energia sa fie pastrata cu grija, ci si in cazul omului obisnuit.
    Interesanta mi s-a parut ideea sustinuta de cineva pe forumul unei manastiri, precum ca aceste incercari sexuale de care nu putem trece si lipsa de pastrare a abstinentei in cazul in care noi dorim, este ca o incercare pentru cei care sufera de orgoliu. Drept sa spun, eu am avut mult de furca cu sexul. Am vrut intr-un timp sa ma calugaresc si atunci nu ma lasau femeile in pace, cele mai frumoase. Asa ca am zis ca mai aman calugaria, ca nu o fi foc, pana ce am uitat de tot de ea... Acum URASC femeile. Din cauza lor mi-am risipit toata viata si energiile. Bine macar ca m-am oprit la timp, ca macar mai am vreo 30 de ani timp pentru abstinenta ...(Acum primesc vizitele sfintelor...sper ca macar acestea sa nu doreasca iubire omeneasca... Am de gand sa rezist ca si Simeon Stâlpnicul Embarassed)


    Soimos, Ada Pal unde e? Cred ca cea mai buna solutie ca sa rezist ispitei este sa ma sacrific intr-o casatorie. Neutral
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Empty
    MesajSubiect: Re: Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?   Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare? Icon_minitimeLun Noi 08, 2010 3:35 pm

    Ada Pal?
    Si-a luat talpasita si s-a dus in tarile calde! Evident ca dupa alte pasarici!
    Sus In jos
     
    Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?
    Sus 
    Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Liberul arbitru

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Glume si sex-
    Mergi direct la: