Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Liberul arbitru Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Liberul arbitru Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Liberul arbitru Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Liberul arbitru Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Liberul arbitru Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Liberul arbitru Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Liberul arbitru Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Liberul arbitru

    In jos 
    +9
    Rada
    Silverstar
    Sam
    heruer
    remussatala
    similica
    Soimos
    Vlad
    Zeus
    13 participanți
    Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
    AutorMesaj
    Zeus
    Scutier
    Scutier
    Zeus


    Numarul mesajelor : 108
    Varsta : 58
    Puncte : 11
    Data de inscriere : 18/04/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Sensul Vietii .... Stim care este ?   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 2:38 pm

    Exista un sens al vietii ?
    Daca da care este sau cum il aflam?
    Sus In jos
    https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro
    Vlad
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 41
    Localizare : Arad
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 3:09 pm

    Cred ca singurul scop,sau cel mai suprem,egal pt toti,este cel de a evolua,pe plan spiritual,in primul rand,da nu numai...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 4:58 pm

    Dar cand zici spiritual la ce plan te referi ?

    Al comunicarii si armonizarii cu divinitatea sau planul socio-cultural?
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 5:48 pm

    Vlad a scris:
    Cred ca singurul scop,sau cel mai suprem,egal pt toti,este cel de a evolua,pe plan spiritual,in primul rand,da nu numai...

    Nu numai inseamna a evolua pe plac fizic? Ceva gen muschi la culturisti? Parca ai semana cu cineva .. de pe aci!!!... Laughing
    Sus In jos
    Vlad
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 41
    Localizare : Arad
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 5:56 pm

    A-ti dezvolta spiritul,si a intra in legatura cu el..cultura nu cred ca prea are de a face cu spiritul..aceasta este doar o falsa impresie...
    David,ti am mai zis ca eu sunt cine sunt...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:31 pm

    Vlad a scris:
    A-ti dezvolta spiritul,si a intra in legatura cu el..cultura nu cred ca prea are de a face cu spiritul..aceasta este doar o falsa impresie...
    David,ti am mai zis ca eu sunt cine sunt...

    Dar cu ce are de-a face ? ...cu spiritismul? ... ca intre religie si spiritualitate numai de legatura nu se poate vorbi!

    Sau crezi ca Mozart sau Bethoven si altii ca ei care reprezinta exemplele de spiritualitate ale planetei ... nu s-ar fi nascut daca nu se nastea papa Borgia ?
    Sus In jos
    Vlad
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 41
    Localizare : Arad
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:18 pm

    Nu inteleg,ce-i cu spiritismul?Eu n am zis nimic de spiritism....
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:25 pm

    Pai religiile se ocupa cu spiritul omului mai ales dupa moarte ...adica in cer ...si cam asta e spiritualitatea crestina ... ceva legat de spiritism!
    Sus In jos
    similica
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 4
    Varsta : 44
    Puncte : 2
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:13 pm

    Dar Dumnezeu ce este????
    Nu spirit?
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 12:16 pm

    Sensul vieţii dacă este el nu poate fi altul decât moartea.
    Să vă explic de ce!
    Păi dacă viaţa trebuie să aibă un sens înseamnă că ea este un mijloc şi nu un scop. Dacă prin mijloc se înţelege ceea ce sacrificăm pentru realizarea unui scop acum cred că înţelegeţi ce vreau să spun.
    Deci dacă viaţa este sacrificată pentru un alt scop altul decât ea atunci sensul vieţii nu poate fi altul decât moartea.
    Sus In jos
    Vlad
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 41
    Localizare : Arad
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 12:38 pm

    spiritualitatea nu este egala cu spiritismul...faceti o mare confuzie...
    Iar Dumnezeu este ceva pt fiecare,nu pt toti este spirit....
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 12:46 pm

    Dumnezeu este Bine, Frumos, Armonie.... El ni se reveleaza si prin Creatia sa, dar si prin relatiile interumane elevate... Smile Dumnezeu este prezent in gandurile nobile, in realizarile sublime, dar si in atitudinile inalt morale...

    Dumnezeu este Ordinea si Armonia, este Timpul, dar si spatiul in care Creatia exista. Este forta care uneste inimile creaturilor intre ele, dar El se regaseste in acelasi timp in fiecare dintre noi ca Sine Individual ....................................
    Sus In jos
    remussatala
    Lancier
    Lancier
    remussatala


    Numarul mesajelor : 434
    Varsta : 44
    Localizare : Focsani
    Puncte : 245
    Data de inscriere : 12/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 12:52 pm

    David a scris:
    Dumnezeu este Bine, Frumos, Armonie.... El ni se reveleaza si prin Creatia sa, dar si prin relatiile interumane elevate... Smile Dumnezeu este prezent in gandurile nobile, in realizarile sublime, dar si in atitudinile inalt morale...

    Dumnezeu este Ordinea si Armonia, este Timpul, dar si spatiul in care Creatia exista. Este forta care uneste inimile creaturilor intre ele, dar El se regaseste in acelasi timp in fiecare dintre noi ca Sine Individual ....................................
    Deci Dumnezeu nu ar fi o persoană ci o stare a lucrurilor să-nţeleg.
    Sus In jos
    Vlad
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 41
    Localizare : Arad
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 4:21 pm

    Asa il vezi tu pe Dumnezeu sau il percepi,eu il percep altfel...asa ca intrebarea este cine stie cine este Dumnezeu? Very Happy
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 4:25 pm

    Unii filosofi il percep ca pe Vointa Universala, altii spun ca este Ideea Absoluta... Crestinii spun ca este o Persoana, panteistii ca ar exista in tot ceea ce este creat.... Unii il percep in afara si ii adreseaza rugaciuni, altii il cauta in interior si practica meditatia... Toate sunt cai care duc la acelasi Adevar Unic, potrivite fiecaruia dintre noi...
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:03 pm

    Zeus a scris:
    Exista un sens al vietii ?
    Daca da care este sau cum il aflam?
    Inainte de a ne intreba daca viata are un sens, cred ca ar trebui sa ne intrebam ce este viata, ce intelege fiecare dintre noi prin viata ? Altfel, fiecare, in felul lui, va defini sau nu un sens la ceea ce intelege el ca este viata.
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:05 pm

    David a scris:
    Dumnezeu este Bine, Frumos, Armonie.... El ni se reveleaza si prin Creatia sa, dar si prin relatiile interumane elevate... Smile Dumnezeu este prezent in gandurile nobile, in realizarile sublime, dar si in atitudinile inalt morale...

    Dumnezeu este Ordinea si Armonia, este Timpul, dar si spatiul in care Creatia exista. Este forta care uneste inimile creaturilor intre ele, dar El se regaseste in acelasi timp in fiecare dintre noi ca Sine Individual ....................................
    Si toate celelalte, neprinse in insiruirea ta, atat explicit cat si implicit, cine/ce este/sunt ? Mai exista si altcineva/altceva in afara de Dumnezeu Absolut ?
    Sus In jos
    Vizitato
    Vizitator




    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:14 pm

    Heruer, pai, spune-ne tu mai multe..ca sa invatam si noi de la cineva cu experienta! Wink
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 5:49 pm

    David a scris:
    Heruer, pai, spune-ne tu mai multe..ca sa invatam si noi de la cineva cu experienta! Wink
    Nu cred ca se poate pune asa problema. In aceste zone "sensibile" de discutii, aici sau pe alte forumuri de profil, nu suntem decat noi, diletantii. Cei care stiu, cu adevarat, am convingerea ferma ca nu intra in astfel de discutii. Pentru ei cred ca este pierdere de timp. Asa ca nu se pune problema ca eu sa am pretentia ca as putea invata ceva, pe cineva. Agrrez, insa si apreciez discutiile tratate cu rigoare si atentie in formularea si exprimarea ideilor.
    De exemplu, pentru mine, viata este o notiune primara, care nu suporta definitii (ca si adevarul, informatia, ... si mai sunt si altele). Vazuta, insa, din perspectiva omului care sunt, notiunea de viata, in antiteza cu cea de moarte, poate avea diferite sensuri, atribuite de fiecare dintre noi. Intrebarea de inceput a topicului, cred, insa, ca avea alt scop si viza ceva de genul abstract : are viata vreun sens dat de Cel care a creat-o si acceptat sau nu de beneficiarul creatiei, respectiv omul, inzestrat cu viata (opusul mortii) ?
    Mie personal imi este greu sa urmaresc o discutie exhaustiva, pe o tema cu f.f.f.f.f. multe ramificatii, de aceea, de cate ori am avut ocazia pe astroforum si de cate ori voi avea ocazia si aici, voi adresa rugamintea sa incercam sa definim notiunea pe care o analizam/dezbatem/disecam/etc. pentru a nu divaga pana la totala diluare a subiectului. A incerca, asa cum inteleg eu sa abordez subiecte de ezoterism, ocultism, paranormal, aextraterestrii, convingeri religioase, ... ar insemna sa-mi transform postarile in blog-uri si nu doresc asa ceva ... deocamdata.
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 6:19 pm

    David a scris:
    Nu ai sus EDIT(deasupra postarii, in partea dreapta?)
    Cel putin eu, nu pun asa mare accent pe ortografie perfecta in postari... E chiar obositor la replici mai lungi!
    Acum vad ca am, dar asta se intampla numai dupa ce ies tin topic si reintru. Imediat dupa ce trimit postarea nu exista edit.
    Multumesc.
    P.S. Apropo de ultima postare, am incercat sa "ma bag in vorba" in 2 topicuri (despre Dumnezeu-L biblic si despre Dumnezeu-L iubirii) si nu am reusit. De fapt nu am avut rabdare sa citesc toate postarile pentru ca, scuzele mele, dar imi dau senzatia de "deslanare" si incoerenta, pentru ca se sare de la o idee la alta, unele complet diferite sau fara legatura cu topicul si se continua o buna bucata de vreme cu ele, apoi se revine la topic, dar nu mai stiu unde am ramas si de unde am inceput si ... in mintea mea se face vraiste (eh ... uneori e si fara sa citesc topicuri).
    Cat priveste ortografia, topica frazei, cuvintele netrunchiate, literele neinversate, cuvintele inexistente in dictionar, ... etc. tin de ceva anume, care se numeste, in opinia mea, gandire ordonata, respect fata de mine, de interlocutor si nu in ultimul rand de limba in care scriu/vorbesc. Dar, asa cum gresit s-a inteles dupa 1989, fiecare este liber sa fie/faca cine/ceea ce crede ca vrea (omitandu-se si reversul medaliei ... fara a atenta, in nici un fel, la libertatea similara a altcuiva/altceva).
    Sus In jos
    Sam
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 4
    Localizare : places
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:58 pm

    Citat :
    "are viata vreun sens dat de Cel care a creat-o si acceptat sau nu de beneficiarul creatiei, respectiv omul, inzestrat cu viata (opusul mortii) ?" citat din heruer
    imi permit sa deduc ca accepti ca adevar "primar" descrierea creatiei din Geneza. Ai putea defini astfel viata ca ceva care poate exista in afara unei fiinte, subiect? Si care poate fi manevrata dupa bunul plac al cuiva? Daca da, atunci ai putea deduce prelungind logica de mai sus ca viata nu este egala cu existenta ci existenta (fiinta) este doar o expresie palpabila a ei?

    daca da atunci cred ca esti in linia crestina pur si simplu
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras
    Silverstar


    Numarul mesajelor : 16
    Localizare : pe malul unui rau...
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 5:05 am

    Cand i-a izgonit din rai, Dumnezeu le-a daruit lui Adam si Eva pamantul cu toate bogatiile lui, cerul si apele si verdele intins si ciripitul pasarilor. Le-a mai daruit si liberul arbitru...
    Ce le-a cerut in schimb?
    Sus In jos
    Rada
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 101
    Localizare : Romania
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 02/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 5:40 am

    Ascultare de legile si poruncile sale! Libertatea este necesitate inteleasa.
    Erau liberi sa aleaga si ei au ales. La fel, fiecare dintre noi suntem liberi sa alegem Binele ori Raul!
    Legile si poruncile sunt "gardul din jurul viei". Ele au existat de la intemeieirea Lumii si sunt principiile guvernarii divine. (Pe muntele Sinai au fost doar reamintite, intrucat fusesera uitate de-a lungul peregrinarilor prin Egipt. ) Asemeni, la sfarsitul veacurilor, cei alesi vor trai dupa aceste principii, valabile pentru toate fiintele create-ingeri ori oameni.
    Liber arbitru... In plus, doar o slujire din dragoste place Creatorului! Cine nu-si iubeste Stapanul, este liber sa il paraseasca si sa isi aleaga altul!
    Sus In jos
    heruer
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 79
    Varsta : 67
    Localizare : Bacau
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 09/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:12 am

    Sam a scris:

    imi permit sa deduc ca accepti ca adevar "primar" descrierea creatiei din Geneza. Ai putea defini astfel viata ca ceva care poate exista in afara unei fiinte, subiect? Si care poate fi manevrata dupa bunul plac al cuiva? Daca da, atunci ai putea deduce prelungind logica de mai sus ca viata nu este egala cu existenta ci existenta (fiinta) este doar o expresie palpabila a ei?

    daca da atunci cred ca esti in linia crestina pur si simplu

    Din punctul meu de vedere, descrierea creatiei, din Geneza, este forma "romantata" a actiunii unuia dintre infinit de multii demiurgi, responsabil de crearea acestei planete cu tot ce este pe/in ea.

    Viata, ca notiune primara ce nu poate fi definita neechivoc si absolut, este unul din aspectele a ceea ce este denumit (dar de f. multe ori gresit interpretat) Dumnezeu (nu este Dumnezeu-L biblic, care este tot un aspect de Dumnezeu), Tao, ...

    Tot din punctul mei de vedere, existenta si fiinta sunt notiuni diferite (daca in exprimarea ta "... existenta (fiinta) ... " ambele cuvinte sunt substantive), care se pot substitui unul altuia numai printr-o drastica restrangere a semnificatiilor (de ex. in anumite circumstante cand se pot folosi, cu aceeasi semnificatie, verbele a exista si a fiinta).

    Sunt botezat crestin ortodox, imi fac cruce de la dreapta la stanga si folosesc pentru Rugagiunea Domneasca (parca asa se ma numeste rugaciunea catre Tatal nostru) si psalmul 23, biblia in limba romana tiparita sub autoritatea (sau cum se va mai fi spunand) Patriarhiei Romaniei. Daca prin acestea sunt "in linia crestina", ok asta este ...
    Sus In jos
    Silverstar
    Pedestras
    Pedestras
    Silverstar


    Numarul mesajelor : 16
    Localizare : pe malul unui rau...
    Puncte : 0
    Data de inscriere : 15/05/2008

    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 9:45 am

    Rada:
    Citat :
    Ascultare de legile si poruncile sale!


    Unde scrie?
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Liberul arbitru Empty
    MesajSubiect: Re: Liberul arbitru   Liberul arbitru Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Liberul arbitru
    Sus 
    Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Abstinenţă sexuală sau o dezinhibare totală dar cu un arbitru şi reguli clare?

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
    Mergi direct la: