Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Blasfemia cu Treimea

In jos 
+7
H1perion
Alki
remussatala
buburuzu
sikaryan
ionatan
Soimos
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 7:00 am

Iti dai seama ce nonsens ...si cat de aberat trebuie sa fie cinve sa creada asemenea enormitati!

Unde mai punem la socoteala ca in religia mozaica Yahwe nu are nici azi nici un fiu ....si ca primele evanghelii ale adevaratilor apostoli ca Petru si Iacob sustin natura umana a celui care se credea mesia poporului sau ...si cuvantul mesia este un atribut dat unui om conducator providential ...si nu unei zeitati!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 1:27 pm

Da , Crestinii cred ca adevaratul Dumnezeu Yahwe a umblat la femei si a lasat gravida o femeie virgina , dar stati asa Smile
religia crestina nici macar nu stie de yahwe .. ca este adevaratul
Dumnezeu ! ei cred ca jessus este DUMNEZEU-L a tot puternic ! .. cum
spune si soimos , Yahwe nici in ziua de azi nu are FIU!
las ceva din documentarul Zeitgeist , cred ca toti la-u vazut
Se refera in general la religia crestina!
Religia a convins oamenii ca exista un om invizibil in cer
care urmãreste tot ce faceti,
fiecare minut si fiecare zi.
si omul invizibil are o listã cu
10 lucruri pe care sã nu le faceti.
si dacã faceti vreunul din
lucrurile alea, are un loc special,
plin de foc si fum,
unde vã v-a trimite sã suferiti, sã ardeti,
sã vã înecati, sã tipati si sã plângeti,
pana la sfarsitul timpului.
DAR EL TE IUBESTE!
TE IUBESTE si are nevoie de BANII tai
MEREU are nevoie de BANI
E atotputernic, e perfect,
atotstiutor si întelept.
Cumva, nu se poate descurca cu banii.
Religia ia miliarde de dolari, nu plãteste
taxe si mereu mai are nevoie de încã putin.


Ultima editare efectuata de catre H1perion in Joi Iun 11, 2009 1:31 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 7:13 am

În ortodoxism mai există şi cultul sfinţilor.

Eu cred că preoţii au vrut să devină ei dumnezei şi astfel au nevoie de o justificare politeistă.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 7:26 am

remussatala a scris:
În ortodoxism mai există şi cultul sfinţilor.

Eu cred că preoţii au vrut să devină ei dumnezei şi astfel au nevoie de o justificare politeistă.
Sa sti ca iau in serios afirmatia asta!

Pai tu nu ai observat faptul ca in majoritatea cazurilor sfintii sunt fie ei insisi niste ucigasi ...fie victime ale unor crime !
Adica se vede clar ca si-a bagat "dumnezeu" coada!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 7:45 am

În ortodixism cultul sfinţilor, dar şi cultul lui Isus, este un cult destul de schizofrenic.

Pe de o parte trebuie să fi supus şi smerit, dar pe de altă parte cică tu eşti mare stareţ care puţi sclavia la muncă pe bieţii călugări pentru o farfurie de mâncare.

Tu ştiai că la mănăstire călugării se sclaviază unii pe alţii ma propiu în cel mai ptimitiv mod?

Cunosc un caz în care cineva s-a duş şi el la mănăstire cică să se facă călugăr. S-a apucat el acolo să facă rugăciuni multe şi să studieze cărţile bisericeşti, dar la muncă, la tăiat lemne, sau făceau ei acolo nu s-a dus. Mai târziu a venit ora mesei şi a observat că lui nu i s-a mai pus farfurie în faţă cu mâncare ca la ceilalţi. Când a întrebat de ce, i s-a răspuns cum că să stea aşa doar cu hrana spirituală. Mai este scris şi pe undeva prin NT pe la epistile cum că "cine nu munceşte să nu mănânce.".
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 9:02 am

asta inseamna ca trebuie sa fii un sclav ca sa primesti o farfurie de mancare si paine , ca daca nu muncesti nu mananci , asta cum vine .. inca o parte a religiei crestine false , cand se va termina o data cu religia asta ? sa fie lumea-n pace si liniste ,sunt asa de rasisti crestinii cu alde religii ,nu stiti ca , ca sa te duci in rai la jessus , trebuie sa faci urmatoarele , ce-a mai importanta : SA TE CALUGARESTI , sa te duci la slujbe , sa fii mereu la biserica + sa mai bagi 5-10 RON in buzunaru popilor , astea trebuie sa faci , daca te duci la manastire , o sa fii o sluga totala a popilor , si religiei ..
cum mi-a spus un ateu intr-o zii : decat sa fac ce spune religia crestina si sa ma duc in rai sa-l slujesc pe jessus o eternitate alaturi de inapoiati , mai bine o duc bine in viata asta si ma duc la dracusori .
dabea astept sa fie sfarsitul religiei crestine ca nu mai suport , cum poate manipula oameni , si oamenii se lasa usor Neutral inapoiati mai pot fii unii , si nu-mi pot da seama cum
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 12:00 pm

Cum?
Prin prostirea din frageda pruncie cu basme religioase!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 8:38 pm

pai, daca voi sunteti aia care detin "adevarul"... spuneti-l!
Sus In jos
Alki
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 10/06/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 3:31 am

E destul de simplu nelu. Stim deja ce e monoteism, politeism, ateism si spiritualitate. Deci daca crestinismul sustine ca este monoteist, de ce sa nu analizam?

Monoteism = recunoasterea si venerarea unei singure divinitati.

Da? Toate bune si frumoase. Dar... avem asa...

Tata
Fiu
Duh
Fecioara
Apostoli
Sfinti de cele mai dese ori ocrotitori(Stelian, ocrotitorul copiilor)
9 Clase de ingeri
etc etc.

Deja nu mai e asa... monoteista Smile
Sa zicem ca tata, fiu, duh sunt una, si tot nu e monoteista ca te rogi la sfinti "de ziua lor", la fecioara de ziua ei etc etc.
Deci, ori religia asta nu e monoteista ci politeista deci irelevanta, ori dumnezeu e in toate si toti, totul e un singur si ne veneram pe noi.
Ia zi nelu... cum e? Ca preotu' iti vinde o certitudine, eu sa fiu preot as avea predica nesigurantei. As avea biserica lui "NU STIU". Deci zi-mi ca eu nu-mi dau seama, tu esti evident sub inspiratie divina si esti illuminat.
Sus In jos
http://prideofnirvana.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 6:53 am

Bisericile toate sunt ale lui NU STIU .... DAR CRED!

Aberatia se naste acolo unde unii incearca sa impuna ceea ce cred a proasta ...ca stiinta exacta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 6:59 am

nelu a scris:
pai, daca voi sunteti aia care detin "adevarul"... spuneti-l!
Ce adevar mai mare vrei decat faptul ca Biblia nu e inspirata de nici un Dumnezeu ...ci e un text furat de la un popor care a canonizat textele pline de invataminte ale unor invatati ai vremii lor!
In Adevarul despre crestinism mai poti afla ca e nascut prin marsavirea acelor texte astfel ca sa slujeasca unui interes abject, fapt remarcat si de un mare criminal al antichitatii care l-a impus ca religie de stat in bisericile sale create ptr a strange impozite, a indobtocii si manipula oamenii si a-i controla !
Sau crezi ca prin rugaciuni si cuvinte mieros mincinoase se poate sterge cu buretele fapte clare consemnate de istorie?
Sus In jos
Verovika
Pedestras
Pedestras
Verovika


Numarul mesajelor : 32
Localizare : Czech Republic
Puncte : 10
Data de inscriere : 14/11/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 7:01 pm

Diavolul şi răul dintotdeauna a fost infiltrat în cele sfinte.
Diavolul de fapt nu e nimic altceva decât concurenţa pentru putere dacă privim mai abstract. Dumnezeu este acea putere pe care nu o poate lua nimeni.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 7:42 pm

Alki a scris:
E destul de simplu nelu. Ia zi nelu... cum e? Ca preotu' iti vinde o certitudine, eu sa fiu preot as avea predica nesigurantei. As avea biserica lui "NU STIU". Deci zi-mi ca eu nu-mi dau seama, tu esti evident sub inspiratie divina si esti illuminat.

ce vinde preotu, e treaba lui... oricum sunt impotriva religiei.

apoi, fiecare cu cel doare. Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 8:04 am

Ar fi treba lui daca si-ar castiga painea in mod cinstit ... dar atata cat traieste din sarlatanie inseland lumea ...cred ca societatea ar trebui sa ii asigure o chilioara retrasa de lume (la bulau) ...in care primeste zilnic o mancare saracacioasa ...dar are muuuuult timp ptr meditatii divine ...astfel ca sa se aibe multa timp de dedicat lui Dumnezeu ...si bineinteles sa se implineasca din p de v spiritual!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 10:43 am

Soimos a scris:
nelu a scris:
pai, daca voi sunteti aia care detin "adevarul"... spuneti-l!
Ce adevar mai mare vrei decat faptul ca Biblia nu e inspirata de nici un Dumnezeu ...ci e un text furat de la un popor care a canonizat textele pline de invataminte ale unor invatati ai vremii lor!
In Adevarul despre crestinism mai poti afla ca e nascut prin marsavirea acelor texte astfel ca sa slujeasca unui interes abject, fapt remarcat si de un mare criminal al antichitatii care l-a impus ca religie de stat in bisericile sale create ptr a strange impozite, a indobtocii si manipula oamenii si a-i controla !
Sau crezi ca prin rugaciuni si cuvinte mieros mincinoase se poate sterge cu buretele fapte clare consemnate de istorie?
sa vorbesti in termenii astia despre religie,de acord cu tine,pt.ca religia e o mare cloaca,dar sa
vorbesti in felul in care ai vorbit despre scripturi ma face sa cred ca nu ai citit biblia niciodata altfel nu mi explic de unde atata nestiinta(si asta ca sa nu spun prostie).pare rau ca tre sa o spun.
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 12:06 pm

corneliu , tu vrei sa spui ca biblia a fost inspiratia lui dumnezeu , adica jessus ? , te inseli , corneliu stii macar cum a fost creeata religia ta crestina? SI CE DORESTE A TA RELIGIE ? stii cat haos a creeat a ta religie ?si inca creeaza , stii cat de rasisti sunt credinciosii din a ta religie , sa spun mai multe?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 9:17 pm

h1perion draga,cand spui religie si te gandesti la bis catolica,ortodoxa sau mai stiu eu la ce religie de pe pamantul acesta,ai dreptul sa fii revoltat si eu sunt,insa cand amesteci religia,biblia,popa de la roma,dumnezeu,atunci faci un ghiveci,faci din toate tinta pentru mania ta .scoate biblia,scoate pe dumnezeu din ghiveciul acesta,separa ce i sfant de ce nu e si atuci lucrurile ti vor fi mai clare.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 16, 2009 6:43 am

Fooooaaaarte slab!
Tu chiar nu STII ca Biblia este un text compilat de Ieronim la comanda criminalului Constantin?
Tu chiar nu sti ca VT este copia mot a mot a Tanachului evreu scris de poporul evreu si neinspirat de nicio zeitate ...si ca NT contine texte mincinoase scrise de niste neaveniti care nu l-au vazut sau cunoscut pe Isus ...in timp ce Evangheliile adevaratilor Apostoli au fost distruse de "parintii bisericii mincinoase a crestinilor".
Vrei sa iti dau citatul prin care Pavel recunoaste existenta Evangheliei lui Petru?
7.
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru
cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi
împrejur,

Evanghelia lui Petru?

...ai vazut-o cumva in Biblie?

Pai nu pe baza ei trebuia sa isi faca Isus biserica sa? (sau ai uitat treba cu piatara lui Petru pe care se cladeste biserica lui Isus?)

Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 18, 2009 9:40 am

Soimos a scris:
Fooooaaaarte slab!
Tu chiar nu STII ca Biblia este un text compilat de Ieronim la comanda criminalului Constantin?
Tu chiar nu sti ca VT este copia mot a mot a Tanachului evreu scris de poporul evreu si neinspirat de nicio zeitate ...si ca NT contine texte mincinoase scrise de niste neaveniti care nu l-au vazut sau cunoscut pe Isus ...in timp ce Evangheliile adevaratilor Apostoli au fost distruse de "parintii bisericii mincinoase a crestinilor".
Citat :
Vrei sa iti dau citatul prin care Pavel recunoaste existenta Evangheliei lui Petru?
7.
Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru
cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi
împrejur,

Evanghelia lui Petru?

...
Citat :
ai vazut-o cumva in Biblie?
am sa revin din nou la acest mesaj pt ca vaz ca vrei sa speli putina mataluta,si sper ca de data asta sa nu te mai fofilezi:textul din scripturi se gaseste la galateni2:7 si in discutie este vorba de chemarea celor doi(respectiv pavel si petru) da? care trebuia sa duca evanghelia la doua categorii de oameni si care trebuiau abordati in mod diferit buuuun sper ca i clar pin aici,de asemeni textul vorbeste de EVANGHELIA nu de evanghelii ca si cum ar fi mai multe.si din nou tre sa ma reprt ca n am cei face:nu gasesti pe paginile bibliei ca ucenicii ar fi vreodata trimisi ca duca"evangheliile"pana la capatul pamantului ci doar EVANGHELIA adica vestea buna,planul lui Dumnezeu pentru mantuirea omului(cu toate ca ele sunt patru inspirate de Dumnezeu dar ca toata scriptura de altfel au acelasi Duh care strabate fiecare carte din bibliesi le face una in mesaj si toate cele)

Citat :
Pai nu pe baza ei trebuia sa isi faca Isus biserica sa? (sau ai uitat treba cu piatara lui Petru pe care se cladeste biserica lui Isus
?)si acuma intrebarea domnule soimos unde se pomeneste aici in acest text de evanghelia lui petru?

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 7:33 am

corneliugi a scris:

am sa revin din nou la acest mesaj pt ca vaz ca vrei sa speli putina mataluta,si sper ca de data asta sa nu te mai fofilezi:textul din scripturi se gaseste la galateni2:7 si in discutie este vorba de chemarea celor doi(respectiv pavel si petru) da? care trebuia sa duca evanghelia la doua categorii de oameni si care trebuiau abordati in mod diferit buuuun sper ca i clar pin aici,
Ba nu este nimica clar!
Arata-mi tu mie unde spune Isus ca pe baza lui Pavel va construi o alta biserica decat cea a lui Petru?
Chiar nu vezi ca deja diferentierea "ptr cei netaiati" este una care sustine incalcarea "legii divine" scrisa in Torah (cartea de legi) precum ca toti cei care il accepta ca divinitate ...trebuie sa respecte aceste legi ...iar Pavel culege unele din ele ptr a le incalca pe altele ...doar asa ca sa ii fie servit interesul!
Oare tu nu sti ce zice Dumnezeu in Maleahi ..."ca eu sunt Dumnezeu ..si eu nu ma schimb"
Deci Pavel si elevii sai Luca si Marcu ...care ii ascultau si urmau minciunile ...NU AU primit permisiunea sa se cladeasca pe baza scripturilor lor nicio biserica ...acest drept il are EXCLUSIV Petru ...sau mai vrei sa iti dau citatul!

Citat :

de asemeni textul vorbeste de EVANGHELIA nu de evanghelii ca si cum ar fi mai multe.
Ma omori cu logica ta ...pai Evanhghelia lui Pavel ... + Evanghelia lui Petru ...nu fac doua Evanghelii?
Iar daca vrei sa fi consecvent cu logica ta
... atunci de ce accepti 4 Evanghelii in Biblie?

Citat :
si din nou tre sa ma reprt ca n am cei face:nu gasesti pe paginile bibliei ca ucenicii ar fi vreodata trimisi ca duca"evangheliile"pana la capatul pamantului ci doar EVANGHELIA adica vestea buna,
Sau cu alte cuvinte ...iarasi imi dai dreptate ...e vorba de Evanghelia lui Petru ...si nu a celorlalti mincinosi!
Citat :

planul lui Dumnezeu pentru mantuirea omului

FALS
Mantuirea omului nu vine prin Christos ci prin Dumnezeu ...si acest lucru il afirma atat Dumnezeu cat si Isus ...cand am timp iti mai bag aici citatele doveditoare

Citat :

(cu toate ca ele sunt patru inspirate de Dumnezeu

De unde mai scoti asemenea aberatii ...zau ca nu stiu!
NIMIC din scripturile evreiesti nu e inspirat de Dumnezeu ...iar ceea ce vedem ca inspiratie in "scripturile crestine" ...adica furtul intelectual si prezentarea mincinoasa ...sun t intradevar de "inspiratie" diabolica ...asa cum este orice furt si orice minciuna !

Citat :

dar ca toata scriptura de altfel au acelasi Duh care strabate fiecare carte din bibliesi le face una in mesaj si toate cele)

Te referi la Duhul Minciunii?

Citat :

si acuma intrebarea domnule soimos unde se pomeneste aici in acest text de evanghelia lui petru?

Vad ca suntem pe lungimi de unda diferite !
Pai daca Isus i-a lasat lui Petru sa cladeasca biserica sa ...adica ss scrie o Evanghelie ...iar Pavel pomeneste de ea ... ce neclaritati mai ai?
Zi tu mie unde legitimeaza Yahwe ca Pavel sa dea dispozitia sa ii fie incalcate legile .. si unde zice Isus ca isi construieste biserica pe minciunile lui Pavel si ale ucenicilor sai ... bineinteles inspirati de acelasi duh ca invatatorul lor ...duhul minciunii si al sarlataniei ...care si astazi e mai viu ca oricand ...in ceea ce numim biserica!
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 4:17 pm

timp de citate doveditoare ai avea,ce nu ai tu sunt insasi citatele cu pricina.Evanghelie inseamna"VESTEA BUNA" iar cele patru evanghelii asta sunt-vestea buna,patru dar un singur mesaj.niciunde in biblie Petru nu spune ca ar fi scris o evanghelie,tot ce insiri tu nu este decat zbaterea lui satan(pentru ca mai mult nu poate,decat sa se zbata)si incercarea lui de a arunca cu noroi in adevarul scripturilor.Fals esti tu cand spui ca mintuirea nu vine prin Cristos,adevarul e ca mantuirea vine doar prin Isus Cristos,biblia spune:ioan 4:42;luca 2:11;fapte 5:31 etc etc ca Isus Cristos este mantuitorul,in alta parte mai spune ca nu exista alt nume dat oamenilor in care sa fie mantuiti decat in Isus Cristos.Furt intelectual? asta de unde ti veni.Ar fi de prisos sa ti explic ca VT sau tanakh ul se continua in NT iar amandoua arata lucrarea lui Dumnezeu pe pamant de la inceput pana la sfarsit asa ca iti spun doar ca primii crestini au fost evrei si sa i acuzi de furt nu si are locul tanakh ul era al lor ba mai mult Este al lui Dumnezeu si El face cu el ce vrea si ti mai spun un lucru la care ia aminte,e spre binele tau:SCRIPTURA ESTE PROPRIETATEA LUI DUMNEZEU SI NICI UN OM DE PE LUMEA ASTA SI NU NUMAI CAT DE DESTEPT,VICLEAN,PUTERNIC SAU MAI STIU EU CUM NU A PUS SI NICI NU VA PUNE MANA PE EA SA SCRIE EL ACOLO ORICE,NICIODATA.pentruca Dumnezeu exista,fie ca ti place ori nu si religia,ateismul(alta forma de religie)SATAN domniile,stapanirile o sa trebuiasca sa stea in fata lui pentru ai da socoteala.Ca suntem pe lungimi de unda diferite asta nu este o noutate si drept sa ti marturisesc nici nu as vrea sa ma aflu in lungimea ta de unda.PS mai vreau sa ti multumesc pt.ca (IN SFARSIT)ai inceput sa dai si cate un raspuns(nu doar aer cald) la unele intrebari,pe care le am notat si am sa ma pregatesc sa ti raspund la randul meu
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 19, 2009 8:01 pm

Draga Cornele ...careva din noi nu are discernamantul necesar ptr a putea inlege normal ...adica e imbrobodit ...hai sa vedem daca nu cumva esti tu acela ...si ptr a stabili corect adevarul ...trebuie sa punem PRIORITATI!

Una dintre acestea ar fi valoarea unei afirmatii ... ptr ca o valoare are ceea ce afirma Dumnezeu sau Isus ... si alta valoare are ceea ce spune mincinosul luca sluga preaumila a satanistului Pavel!
Sau cumva gresesc si cuvantul lui Isus sau al lui Yahwe sunt zero barat in comparatie cu ce zice giganticul Luca sau ceilalti?

corneliugi a scris:

.Evanghelie inseamna"VESTEA BUNA" iar cele patru evanghelii asta sunt-vestea buna,
Evident ca Evanghelia inseamna Vestea Buna ...dar nu este acelasi lucru daca vestea buna o primesti de la un lingau de al lui Pavel ..adica ca Luca si Marcu ... sau de la cel pe care Isus l-a desemnat sa ii transmita invataturile!
Citat :

patru dar un singur mesaj.
Uiti ca sunt patru doar ptr ca asa au hotarit niste sarlatani ...ca eu stiu zeci de Evanghelii care nu au fost acceptate in Biblie doar ptr ca nu sunt pe linia minciunii trasate de Pavel.

Citat :

niciunde in biblie Petru nu spune ca ar fi scris o evanghelie,

Pai ce sa fac daca nu esti in stare sa pricepi ce scrie ...probabil ca Isus i-a lasat ca misiune lui Petru sa cante manele pe la nunti si sa propovaduiasca invataturile lui Jiji Becali ... iar pe cele ale lui Isus sa le propovaduiasca Pavel ...ia sa vedem ce scrie in Biblie?

Si daca Petru nu s-a trezit din betiile de la nunti ... Noroc ca s-a trezit mincinosul Pavel, dusman dovedit a lui Isus si a urmasilor sai ...ca sa ne invete "adevarul despre Isus" cand insusi fratele de mama si sange a lui Isus ...ma refer la Iacov ...care a scris si el o evanghelie (Ptr cei ca tine "veste rea") si care ne prezinta si el adevarul cuiva care a trait de copil alaturi de Isus ... nu "stia" ce "stie" Pavel ...cel care a avut marele avantaj ca nu l-a vazut sau intalnit niciodata pe Isus(de scanadalul de la Conciliul Apostolilor unde a aparut cearta intre Pavel si Iacov?..ai auzit?)

Citat :

tot ce insiri tu nu este decat zbaterea lui satan (pentru ca mai mult nu poate,decat sa se zbata)si incercarea lui de a arunca cu noroi in adevarul scripturilor.

Care adevar al scripturilor ...ala ca tanacul "scriptura evreilor" e scrisa de oameni inspirati doar de evenimentele pe care le-au trait si din texte luate de la alte popoare din vecini?
Unde ai auzit tu ca cineva sa aibe nerusinarea sa sustina ca tanachul este de inspiratie divina? ... pai daca e asa ... atunci tu cu logica cum stai ...adica originalul e scris de oameni ...si copia tradusa e inspirata de Dumnezeu ? ...tu chiar nu realizezi absurdul afirmatiilor pe care le faci?

Sau tu il slujesti pe "dumnezeul" tau MINTIND si batand campii ...doar ca sa il gadili pe "dumnezeul tau" la coada lui cea lunga neagra si stufoasa?

Citat :

Fals esti tu cand spui ca mintuirea nu vine prin Cristos,adevarul e ca mantuirea vine doar prin Isus Cristos,biblia spune:ioan 4:42;luca 2:11;fapte 5:31 etc etc ca Isus Cristos este mantuitorul

Ti -am mai spus sa nu te iei dupa toate gunoaiele ...cand Dumnezeu zice ferm ca el este singurul Dumnezeu si singurul mantuitor ... atunci te poti mictiona pe afirmatiile tuturor care il contrazic insusi pe Dumnezeu ...chiar nu ai nici atat discernamant ? ... in plus de asta ti-am dat citatul exemplu prin care vezi ca insusi Isus spune ca Dumnezeu e mantuitorul ...si atat!
Ce vrei mai clar decat asta?
Citat :

.Ar fi de prisos sa ti explic ca VT sau tanakh ul se continua in NT iar amandoua arata lucrarea lui Dumnezeu pe pamant de la inceput pana la sfarsit

Asta probabil in visurile tale ...si a celor vanduti "dumnezeului minciunii"!
Tanachul este si astazi tot Tanach ...si se propovaduieste si azi din el acolo in sinagoga asa ca acum 3000 de ani ...si nu se continua cu absolut nimic si cu nimic!
Aceste texte apartin de religia mozaica ...iar punerea lor in contextul crestin ...e doar o MINCIUNA!
... cat despre NT ... adica o culegere in care nu apare nicio evanghelie a vreunui Apostol ci doar minciunile lui Pavel reluate sub diferite ipostaze de ucenicii lui ...acestea dovedesc originia diabolica a crestinismului si a Bibliei ...carte care a legitimat de-a lungul istoriei cele mai cutremuratoare bicisnicii si milioane de crime comise chiar si impotriva celor care aveau curajul sa gandesca !

Citat :

,e spre binele tau:SCRIPTURA ESTE PROPRIETATEA LUI DUMNEZEU SI NICI UN OM DE PE LUMEA ASTA SI NU NUMAI CAT DE DESTEPT,VICLEAN,PUTERNIC SAU MAI STIU EU CUM NU A PUS SI NICI NU VA PUNE MANA PE EA SA SCRIE EL ACOLO ORICE,NICIODATA.

Tu glumesti?
A lui care dumnezeu ... a lui Yahwe cel descris in sinagoga ... care nici astazi nu are fii asa cum nu a avut nici inainte de toti vecii ...sau a lui Yahwe care a fugit de la sinagoga si s-a aciuat la biserica crestina ... unde s-a incurcat cu o fata mare si are un fiu?
Explica-ne te rog la care din acesti doi Yahwe te referi ... ca doar Dumnezeul Perfectiunii ...nu poate avea in acelasi timp in doua entitati diferite ....adica una in care NU e Tata ... si alta in care este Tata ... ca doar nu e dracu care are misiunea de a se preface ?!
Ce sa mai vorbi de faptul ca voi incalcati zilnic legile date de Dumnezeul scripturilor iudaice ... adica cel al Torei ... ala al carui legi exista si azi in Torah ...legi pe care voi falsii crestini nu le respectati, desi le urmau adevaratii urmasii lui Isus ...nu ai lui Pavel ... adica primii crestini adevarati ..adica cei din SECTA crestina a religiei Mozaice !!! ...fata de care voi sunteti doar niste epigoni!
Citat :

pentruca Dumnezeu exista,fie ca ti place ori nu ...


O fi existand ... dar fi sigur ca nu la voi in biseric, nici in religia voastra ... si nici Biblia voastra nu se refera la el ... sau te pomenesti ca Dumnezeul Torei s-a convertit la cerstinism ...adica si-a murdarit cuibul...tradand toate legile date de el insusi ...doar ptr ca sa treca la crestinii ... unde a fost ademenit ca ultimul pedofil ... si i-au dat voie sa umble noaptea la fete mari de 14 ani ?
Citat :

,stapanirile o sa trebuiasca sa stea in fata lui pentru ai da socoteala.

La fel o sa platiti si voi cei care indepartati lumea de la invataturile lui Isus si ii ademeniti pe calea minciunii vinzandu-le minciunile lui Pavel ca "adevarate invataturi ale lui Isus" ...si ptr ca problemele nu s-au terminat la Pavel ...nu vad de ce Isus v-ar rasplati pe voi ca urmati religia inventata de criminalul Constantin cel Mare cel care a ucis pe ultimii crestini adevarati ...doar ca sa le poata fura si modifica in deplina libertate religia lor si sa le marsaveasca scripturile pentru a le folosi in interesul sau scarbavnic de a salva de la pieire imperiul sau!
Apropo ...ai vazul tu undeva ca Isus sa recomande cuiva Biblia?
Sau te pomenesti ca nu sti ca Isus propovaduia din Torah ...si cerea tuturor sa urmeze legile Torei ca mantuirea vine doar prin respectarea legilor lui Dumnezeu ...sau te pomenesti ca nici Tatal Nostru nu il cuinosti ...sau nu sti ce inseamna "Faca-se voia ta" ...care voie ...aud? ...nu cumva aia din Torah?

Slab cornele ...foarte slab ...zau ca ma asteptam sa accepti cu supusenie ce zice Isus ...dar mai ales ce zice sau cere Dumnezeu!
Dar de la cine sa ceri ...de la un crestin ...adica unul care nu are nici un Dumnezeu ...dar isi inchipuie ca daca a furat scripturile unei alte religii ... l-au furat si pe Dumnezeul acestora din ceruri ...si culmea naivitatii ...l-au si trimis la corve ...sau daca sotia lui Iosif face un fiu cu vecinu ...adica soldatul roman Tiberius Abdes Panthera ...aia devine sfanta... nu de alta ...dar la noi se cheama altfel!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 10:42 am

Felicitari soimos, inca un indoctrinat inchis
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 22, 2009 6:23 pm

Ai observat ca toti se dau grozavi si atoate stiutori ... si cand ii iei la bani marunti nu sunt capabili sa dea un raspuns inteligent si argumentat.

Asa si cornel asta al nostru ... a promis ca imi va raspunde argumentat la problemele pe care i le ridic ... si cand colo ... dus a fost ...conform dictonului ....nicio minciuna nu se poate sustine prin adevaruri ...ci tot prin minciuni ...si minciuna are picioare scurte!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 8:01 pm

hai sa-l mai enervez putin pe Soimos Very Happy

A dori totusi o discutie pe baza a ce scrie in NT, nu devieri de la subiect. Soimos stiii la ce refer Very Happy



Soimos a scris:
1)
Ptr ca Dumnezeu nu are nevoie sa insarcineze femei ca sa mantuiasca
oameni
..tot asa cum nu are nevoie se fecundeze vaci ca sa mantuiasca
viteii si rasa bovina!
probabil stii de liberul arbitru. Dumnezeu, pentru a respecta liberul arbitru oferit oamenilor, si-a trimis prima sa creatie [ Cuvantul] pentru a vesti Imparatia Cerurilor oamenilor, asa cum a promis in Tanak. Tu probabil te intrebi dc nu a facut-o direct, sa apara pe cer si sa le zica tuturor. Ei bine, Dumnezeu nu vrea sa intre cu forta in ''casa'' noastra ci doar daca noi il primim. Iisus a transmis unele invataturi si cine vrea sa le accepte bine cine nu nu, liberul arbitru functioneaza. datorita acestui liber arbitru ti-ai facut tu forumul acesta in care scrii ce vrea muschiul tau despre Dumnezeu.


Soimos a scris:
2) Una din culmile Blasfemei este sa afirmi ca Isus ... Dumnezeul adevarat ...a iesit din nascatoare femeiasca?
cum sta treaba aici? Iisus avea 2 laturi: una umana si alta divina. Maria era mama laturii umane lui Iisus. deci nu este nicio blasfemie aici. Iisus mai afirma ca puterea cu care facea minunile nu era a lui ci venea de la Tatal, deci pana la inviere el a fost cat se poate de uman.



Soimos a scris:
3) Nici Isus ca parte a Treimii nu ar fi avut voie !!!... si nici nevoie sa o insarcineze pe propria lui mama ..( in calitate de membru al unei Treimii indivizibile)!

Dar atunci cand o insarcuinezi pe propria ta mama si din sarcina respectiva nu se naste fiul tau ...ci tu insuti
dupa cum am zis mai sus, Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.



Soimos a scris:
(asta fara sa ne referim la alte citate prin care Isus recunoaste ca e "Stapanul cheilor mortii ...adica MOARTEA...si stapanul cheilor IADULUI!!!!!!!!!! adica Dracu!
aici cred ca ti-am mai explicat, deci nu mai este nevoie sa mai repet caci ai inteles si tu. totusi daca nu ai curajul sa recunosti, imi poti trimite un PM si promit ca nu zic la nimeni Wink


sa curga injuraturile bounce
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 8:11 pm

GaSpAr a scris:
Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.

Asa si eu pot spune ca Duhul meu este Marele Creator care L-a creat pe Creatorul lui Dumnezeu! Poate sa demonstreze cineva ca nu-i asa? Nu, nu poate! Deci, chestiile cu dumnezei creatori si duhuri dumnezeiesti nu-s altceva decat vorbe-n vant ca sa n-adoarma credinciosii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 8:29 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.

Asa si eu pot spune ca Duhul meu este Marele Creator care L-a creat pe Creatorul lui Dumnezeu! Poate sa demonstreze cineva ca nu-i asa? Nu, nu poate! Deci, chestiile cu dumnezei creatori si duhuri dumnezeiesti nu-s altceva decat vorbe-n vant ca sa n-adoarma credinciosii!
poti spune ce vrei tu, dar asta nu schimba cu nimic adevarul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:05 am

GaSpAr a scris:
hai sa-l mai enervez putin pe Soimos Very Happy
Se pare ca mai degraba vrei sa ma distrezi!


Soimos a scris:
1)
Ptr ca Dumnezeu nu are nevoie sa insarcineze femei ca sa mantuiasca
oameni
..tot asa cum nu are nevoie se fecundeze vaci ca sa mantuiasca viteii si rasa bovina!

probabil stii de liberul arbitru. Dumnezeu, pentru a respecta liberul arbitru oferit oamenilor, si-a trimis prima sa creatie [ Cuvantul] ....
[/quote]
Pe ce te bazezi cand faci o asemenea afirmatie?
Nu cumva pe afirmatiile unor oameni semiprimitivi ?
Sau poate pe credinta intr-un "dumnezeu" prea prost incat sa aibe "Cuvantul" Sau ... motiv ptr care el "dumnezeul" a furat textele acelor ameni semiprimitivi si le vinde nestiutorilor ...ca un excroc ce se dovedeste a fi prin acest fapt ... ca fiind "cuvantul sau???
Pai ce sa cred?
Ca "dumnezeu" era atat de prost incat sa scrie un mesaj atunci cand 99, 999% din populatie era analfabeta ...in loc sa transmita "emisiuni" prin difuzoare de radioficare din cer ...prin care sa auzim "cuvantul domnului" asa cum auzim tunetele trimise bineinteles tot de El ... in emisiuni religioase pe care sa le auda tot prostu ...adica si aceia care sunt analfabeti.

Citat :

Pentru a vesti Imparatia Cerurilor oamenilor, asa cum a promis in Tanak.
Intrebare de 10 puncte!
Cine a promis in Tanak ...(tinand cont de faptul ca Tanak-ul este scris de rabini) ... o fi fost Domnul Moritz ..., Domnul Itzik ...sau Domnul Struhl?

Citat :

Ei bine, Dumnezeu nu vrea sa intre cu forta in ''casa'' noastra ci doar daca noi il primim.
Pai atunci de ce "a scris" Biblia?
Pai daca "a scris-o" ...de ce lumea nu il urmeaza ? ...si de ce ai tyu impresia ca daca ar fi transmis-o la statia de radioficare, lumea l-ar fi urmat?
Pai tu urmezi tot ce zice la radio?
Nu ti se pare ca ceva scartie in "logica" ta?

Citat :

Iisus a transmis unele invataturi si cine vrea sa le accepte bine cine nu nu, liberul arbitru functioneaza.
Din pacate iarasi te inseli!
Intradevar Isus a incercat sa trimita celor de religia lui (adica cea Mozaica) un mesaj reformator!
Dar din pacate acest mesaj a fost ascuns sub pres de catre dusmanii lui ...vezi falsul apostol Pavel ... la fel cum s-a intamplat si cu mesajul aceluia pe care l-a desemnat personal ca fiind "executorul testamentar" pe care trebuia sa isi construiasca biserica ...deci acele invataturi sunt pierdute ...dar voi ca niste oi ... nu aveti cum sa stiti ca pastorul vostru va duce pe un alt drum decat cel indicat de Isus.
Citat :

datorita acestui liber arbitru ti-ai facut tu forumul acesta in care scrii ce vrea muschiul tau despre Dumnezeu.
Sa inteleg ca te referi la Dumnezeul adevarat din mine ...adica ala care s-a hotarit sa mi deie Duh si putere sa deschid acest forum ...sau te referi la Dumnezeul Internet care a permis sa am aceasta posibilitate de a ma exprima si comunica cu semenii mei?

In principiu ai dreptate oricare din variante ai aproba-o ... asta conform dictonului latin "Scientia potentia est| ...adica Stiinta este Puterea ...si astfel ne este dat sa constatam ca Internetul este = Muuuulta Stiinta = multa putere = Dumnezeu!


Citat :
cum sta treaba aici? Iisus avea 2 laturi: una umana si alta divina. Maria era mama laturii umane lui Iisus. deci nu este nicio blasfemie aici.
ASA AVEM CU TOTI ... ptr ca absolut toti avem posibilitatea de a accede vla Constiinta si sa devenim "mantuitori" parti esentiale a "societatii mantuitoare" care este adevaratul Dumnezeu adevarat, deci fiecare din oamenii CONSTIENTI membrii ai societatii dezvoltate ...sunt tot niste Isus, adica adevarati Dumnezei adevarati ..la fel ...daca nu chiar mai mult ... ca si rabinul Isus din Nazareth

Citat :

Iisus mai afirma ca puterea cu care facea minunile nu era a lui ci venea de la Tatal, deci pana la inviere el a fost cat se poate de uman.
Asta a pus-o sarlatanul Pavel in gura bietului Isus ...dar nu o mentioneaza nici unde nici Mama lui Isus si nici fratele sau Apostolul Iacob .,..adica cei mai in drept sa se pronunte!


[quote="Soimos"]3) Nici Isus ca parte a Treimii nu ar fi avut voie !!!... si nici nevoie sa o insarcineze pe propria lui mama ..( in calitate de membru al unei Treimii indivizibile)!

Citat :

dupa cum am zis mai sus, Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.
Ce sa inteleg ...ca dupa parerea ta Duhul Fiului are voie sa o reguleze pe muma-sa ...in conditiile in care la Biserica esti invatat ca a gandi ceva ce nu este decent ..este Pacat
Cumva ai vrut sa arati ca Isus s-a nascut din pacat ...dar nu dintr-un pacat oarecare ...ci din cel mai grozav pacat care se poate imagina!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:48 am

Soimos a scris:
Se pare ca mai degraba vrei sa ma distrezi!
era doar o gluma, eu nu am intentia sa enervez pe nimeni



Soimos a scris:
Sau poate pe credinta intr-un "dumnezeu" prea prost incat sa aibe "Cuvantul" Sau ... motiv ptr care el "dumnezeul" a furat textele acelor ameni semiprimitivi si le vinde nestiutorilor ...ca un excroc ce se dovedeste a fi prin acest fapt ... ca fiind "cuvantul sau???
nu intelegi nimic din toate astea. ce a furat Dumnezeu? te referi iar la Tanak? dar primii crestini erau iudei, nu era nevoie sa fure Tanakul.



Soimos a scris:
Ca "dumnezeu" era atat de prost incat sa scrie un mesaj atunci cand 99, 999% din populatie era analfabeta
nu uita ca Iisus a transmis acele mesaje pe cale orala. ucenicii sai au scris acele mesaje ca ele sa nu se piarda.



Soimos a scris:
Intrebare de 10 puncte!
Cine a promis in Tanak ...(tinand cont de faptul ca Tanak-ul este scris de rabini) ... o fi fost Domnul Moritz ..., Domnul Itzik ...sau Domnul Struhl?
niciunul din cei enumerati de tine



Soimos a scris:
Pai atunci de ce "a scris" Biblia?
ca sa stie lumea de el Wink uite tu ai biblia la indemna dar tot nu il alegi pe Dumnezeu si nici el nu te obliga sa-l alegi, caci daca te obliga altfel arata azi forumul



Soimos a scris:
Pai daca "a scris-o" ...de ce lumea nu il urmeaza ?
sunt si oameni care il urmeaza. cei care nu il urmeaza sunt pacaliti de dumnezeul acestui veac Wink


Soimos a scris:
si de ce ai tyu impresia ca daca ar fi transmis-o la statia de radioficare, lumea l-ar fi urmat?
Pai tu urmezi tot ce zice la radio?
Nu ti se pare ca ceva scartie in "logica" ta?
pe vremea aceea nu erau radiori, deci daca auzeau o voce din ''cer'' lumea il urma. dar totusi nu a fost nevoie acea voce cat timp a fost Iisus. cum crezi tu ca mii de iudei l-au urmat de Iisus chiar si dupa moartea lui daca el nu ar fi facut minuni? cat despre logica mea las-o in pace ca functioneaza, in schimb a ta cam scartaie.


Soimos a scris:
Din pacate iarasi te inseli!
Intradevar Isus a incercat sa trimita celor de religia lui (adica cea Mozaica) un mesaj reformator!
Dar din pacate acest mesaj a fost ascuns sub pres de catre dusmanii lui ...vezi falsul apostol Pavel ... la fel cum s-a intamplat si cu mesajul aceluia pe care l-a desemnat personal ca fiind "executorul testamentar" pe care trebuia sa isi construiasca biserica ...deci acele invataturi sunt pierdute ...dar voi ca niste oi ... nu aveti cum sa stiti ca pastorul vostru va duce pe un alt drum decat cel indicat de Isus.
Pavel sarlatan, Hristos e diavolul, bla bla bla abureli. pana la venirea lui Iisus legea era scrisa pe tabla, dupa venirea lui legea trebuie scrisa in inima. Tot ziceai de Yahweh ca este al evreilor, este un citat in Tanak, in care El zice ca va scrie legea in inimile neamurilor.



Soimos a scris:
Sa inteleg ca te referi la Dumnezeul adevarat din mine ...adica ala care s-a hotarit sa mi deie Duh si putere sa deschid acest forum ...sau te referi la Dumnezeul Internet care a permis sa am aceasta posibilitate de a ma exprima si comunica cu semenii mei?

In principiu ai dreptate oricare din variante ai aproba-o ... asta conform dictonului latin "Scientia potentia est| ...adica Stiinta este Puterea ...si astfel ne este dat sa constatam ca Internetul este = Muuuulta Stiinta = multa putere = Dumnezeu!
cand zic Dumnezeu, ma refer la creator nu la internet. internetul nu este Dumnezeu, deoarece pe internet gasim si multe minciuni, iar Dumnezeu nu este minciuna ci adevar. ai sa te convingi odata si odata, sper totusi sa nu fie prea tarziu



Soimos a scris:
ASA AVEM CU TOTI ... ptr ca absolut toti avem posibilitatea de a accede vla Constiinta si sa devenim "mantuitori" parti esentiale a "societatii mantuitoare" care este adevaratul Dumnezeu adevarat, deci fiecare din oamenii CONSTIENTI membrii ai societatii dezvoltate ...sunt tot niste Isus, adica adevarati Dumnezei adevarati ..la fel ...daca nu chiar mai mult ... ca si rabinul Isus din Nazareth
tu raportezi totul la lumea aceasta, lumea materiala, consideri ca multi trazniti oameni de stiinta ca dupa ce mori s-a terminat totul. Iisus a venit sa salveze suflete, nu cladiri, masini, bani etc



Soimos a scris:
Ce sa inteleg ...ca dupa parerea ta Duhul Fiului are voie sa o reguleze pe muma-sa ...in conditiile in care la Biserica esti invatat ca a gandi ceva ce nu este decent ..este Pacat
Cumva ai vrut sa arati ca Isus s-a nascut din pacat ...dar nu dintr-un pacat oarecare ...ci din cel mai grozav pacat care se poate imagina!
e clar, tu nu intelegi trinitatea. Duhul Fiului nu era fiul Mariei. Duhul Fiului era Dumnezeu pentru Maria. Trupui lui Iisus era fiul Mariei.







Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 10:48 am

GaSpAr a scris:


Soimos a scris:
Sau poate pe credinta intr-un "dumnezeu" prea prost incat sa aibe "Cuvantul" Sau ... motiv ptr care el "dumnezeul" a furat textele acelor ameni semiprimitivi si le vinde nestiutorilor ...ca un excroc ce se dovedeste a fi prin acest fapt ... ca fiind "cuvantul sau???
nu intelegi nimic din toate astea. ce a furat Dumnezeu? te referi iar la Tanak? dar primii crestini erau iudei, nu era nevoie sa fure Tanakul.
Fals!
Aceia care urmau invataturile lui Isus nu s-au numit crestini ...ci Nazariteni!
Crestini sunt aceia care l-au urmat pe sarlatanul Pavel!
Cuvantul "crestin"a aparut muuult dupa moartea lui Isus, adica atunci cand dupa Conciliul Apostolilor l-a impus sarlatanul Pavel, si doar cei care l-au urmat pe acest excroc aflat in vesnic in conflict cu adevaratul Apostolul Petru, aceia s-au numit crestini ... si iarasi ai dreptate ...chiar si urmasii acestui sarlatan au fost tot de religie mozaica ... dar o secta aparte in care se incuraja incalcarea Legilor lui Dumnezeu, bineinteles cu scopul de a se atrage cat mai multi prozeliti care visau sa devina si ei mozaici ...dar nu doreau sa fie "taiati"!

Deci acestea fiind lamurite cum aveti voi impresia ca urmati calea lui Isus si sa va intoarceti impotriva Dumnezeului Yahwe care este Tatal lui Isus si sa aruncati la gunoi legile Tatalui? Drept cine va credeti
Isus v-a invatat una ca asta?
N-as prea crede ca Isus va invatat sa va intoarceti impotriva legilor Tatalui Sau pe care el insusi a venit sa le implineasca!

Citat :

Soimos a scris:
Ca "dumnezeu" era atat de prost incat sa scrie un mesaj atunci cand 99, 999% din populatie era analfabeta
nu uita ca Iisus a transmis acele mesaje pe cale orala. ucenicii sai au scris acele mesaje ca ele sa nu se piarda.

Prostii sau minciuni!
Daca ar fi fost asa NT ar fi fost compus din scrierile originale ale Adevaratilor Apostoli ...si cand colo ce vedem ?
Vedem ca nici macar Evanghelia lui Petru nu este cuprinsa in NT desi aceasta continea mostenirea lui Isus ptr biserica sa ... si ptr ca asta nu era de ajuns ...mai vedem ca acestea au fost inlocuite de false evanghelii scrise de ucenicii lui Pavel, adica al ucigasului de "Nazariteni" ...


Soimos a scris:
Pai atunci de ce "a scris" Biblia?
ca sa stie lumea de el Wink uite tu ai biblia la indemna dar tot nu il alegi pe Dumnezeu si nici el nu te obliga sa-l alegi, caci daca te obliga altfel arata azi forumul, pai atunci ce nu a cautat "dumnezeu" o alta modalitate de comunicare ...ca doar el este atotputernic ... ca pitici din gradinuta nevesti-mi.

Soimos a scris:

Citat :
Pai daca "a scris-o" ...de ce lumea nu il urmeaza ?
sunt si oameni care il urmeaza. cei care nu il urmeaza sunt pacaliti de dumnezeul acestui veac .
Sa inteleg ca tu te inchini Dumnezeului altui veac? ...adica cel dinnainte de Noua Lege?
Adica esti de aceasi religie ca si Isus ...adica mozaica si nu crestina cum te dai pe aici?


Soimos a scris:

Citat :
si de ce ai tu impresia ca daca ar fi transmis-o la statia de radioficare, lumea l-ar fi urmat?
Pai tu urmezi tot ce zice la radio?
Nu ti se pare ca ceva scartie in "logica" ta?
pe vremea aceea nu erau radiori,
Pai atunci cum auzim tunetele care vin din cer?
Pai tunete poate sa produca ...dar niste sunete articulate in cuvinte ...NU!
Pai o fi prost ?

Citat :

dar totusi nu a fost nevoie acea voce cat timp a fost Iisus. cum crezi tu ca mii de iudei l-au urmat de Iisus chiar si dupa moartea lui
Pai uite ca istoria ne arata ca ar fi fost chiar mare nevoie ....ptr ca vedem clar ca predicile lui s-au pierdut in negura istoriei ...si au ramas doar predicile unor excroci care au avut viclenia diabolica de a predica interesul lor ...culmea nerusinarii ... chiar in numele lui Isus.

Acum la "Marea Intalnire" ...oare ce o sa ziceti voi "crestinii" cand Jesas va va intreba de ce ii urmati pe criminalii sai ?
Citat :

daca el nu ar fi facut minuni? cat despre logica mea las-o in pace ca functioneaza, in schimb a ta cam scartaie.
M-ai si convins!
Adica fratele lui Isus si cu mama sa ...nu pomenesc de absolut nicio minune ...si tu ii faci mincinosi bineinteles nu in mod direct ...dar il asculti pe un excroc care nu a gasit alta cale de a se legitima decat transformandu-l pe taranul Isus in Dumnezeu astfel ca el ca urmas pretins al lui Isus sa fie vazut de prostime ca "urmasul lui Dumnezeu"!
Sau ce autoritate divina ar fi avut criminalul; in serie Constantin daca se legitima nu mantuitor si urmasul lui Isus-Dumnezeul ... ci urmasul unui amarat de taran care se pretindea invatator?
Oare ce autoritate ar fi avut Papa daca era loctiitorul pe pamant al unui taran analfabet asa cum era Isus?

Hai ca ma omori cu logica ta!


Soimos a scris:

Citat :
Din pacate iarasi te inseli!
Intradevar Isus a incercat sa trimita celor de religia lui (adica cea Mozaica) un mesaj reformator!
Dar din pacate acest mesaj a fost ascuns sub pres de catre dusmanii lui ...vezi falsul apostol Pavel ... la fel cum s-a intamplat si cu mesajul aceluia pe care l-a desemnat personal ca fiind "executorul testamentar" pe care trebuia sa isi construiasca biserica ...deci acele invataturi sunt pierdute ...dar voi ca niste oi ... nu aveti cum sa stiti ca pastorul vostru va duce pe un alt drum decat cel indicat de Isus.
Pavel sarlatan, Hristos e diavolul, bla bla bla abureli.
Or fi ...da sunt bazate tot pe Biblie ... si ce e mai grav ca el Singur ...adica Isus in persoana spune despre el insusi ca este Lucifer si Stapanul cheilor Iadului, ba chiar Tatal Sau il denumeste Diavol ... si tu nu asculti ce zic aceste personaje deosebit de importante ...da asculti un sarlatan si pe niste prostalai ...numai ptr ca si numele lor este trecut in acea carte in care rolul principal este jucat tocmai de Dumnezeu si Isus.

Citat :

pana la venirea lui Iisus legea era scrisa pe tabla, dupa venirea lui legea trebuie scrisa in inima. Tot ziceai de Yahweh ca este al evreilor, este un citat in Tanak, in care El zice ca va scrie legea in inimile neamurilor.
Aha!
As fi foarte curios cand la acea intalnire Isus te va intreba de ce ii urmezi pe cei care l-au ucis ...si nu pe el ...cel care te-a prevenit fiind constient ca nimeni nu va urma calea sa ...ci pe cea a lui Christos ...adica Diavolul.

Ioan 14 30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine.
!

Si uite cum se exprima Tatal ceresc adica singurul mantuitor vis a vis de cei ca tyine:

Romani 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci.!




Soimos a scris:
Sa inteleg ca te referi la Dumnezeul adevarat din mine ...adica ala care s-a hotarit sa mi deie Duh si putere sa deschid acest forum ...sau te referi la Dumnezeul Internet care a permis sa am aceasta posibilitate de a ma exprima si comunica cu semenii mei?



Citat :
cand zic Dumnezeu, ma refer la creator nu la internet


Poi asta insemna ca vorbesti prostii ...ptr ca nu Dumnezeu a creat Universul nostru ...ci Big Bangul ...si asta este bine dovedit de catre STIINTA!


Soimos a scris:

Citat :
ASA AVEM CU TOTI ... ptr ca absolut toti avem posibilitatea de a accede la Constiinta si sa devenim "mantuitori" parti esentiale a "societatii mantuitoare" care este adevaratul Dumnezeu adevarat, deci fiecare din oamenii CONSTIENTI membrii ai societatii dezvoltate ...sunt tot niste Isus, adica adevarati Dumnezei adevarati ..la fel ...daca nu chiar mai mult ... ca si rabinul Isus din Nazareth
tu raportezi totul la lumea aceasta, lumea materiala, consideri ca multi trazniti oameni de stiinta ca dupa ce mori s-a terminat totul.

Asta este adevarat doar in inchipuirea ta si a altora ca tine!
In viata reala ...adica singura existenta ... sufletul este doar o proprietate a viului ...iar cand mori s-a terminat odata cu viata si sufletul ...tot asa cum dupa ce se stinge focul ...nu mai arde flacara!


Citat :

Iisus a venit sa salveze suflete, nu cladiri, masini, bani etc


Minciuni nedemonstrate!
Tot asa pot sa zic si eu ca Bunicu-miu a venit sa salveze suflete ...si ca acolo in ceruri Isus este doar catelusul care face sluj la comanda sa!
Vorbe ptr prostit prostii ...ptr ca cei INITIATI sa traiasca cat mai bine in carca lor!

Citat :
e clar, tu nu intelegi trinitatea. Duhul Fiului nu era fiul Mariei.

Adica nu era Isus-Christos ala care a insarcinat-o (bineinteles cu metode "sfinte") ca apoinsa se nasca tot el ca intemeiator al unei biserici care va comite sute de milioane de crime in numele sau?


Citat :

Duhul Fiului era Dumnezeu pentru Maria.

Nu e vorba de ce era "pentru Maria" ci daca era parte a Treimii acel Isus-Christos care a fecundat-o ... era ...sau nu era?
Citat :

Trupui lui Iisus era fiul Mariei.
Foarte grav ...adica tu ca mama sa aduci pe lume copilul Fiului tau ...si mai grav decat atat ...sa nasti chiar pe cel care te-a lasat gravida (bineintele prin mijloace specific crestine) ...adica cveva mai mult decat diabolic 100%
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 4:24 pm


Soimos a scris:
Fals!
Aceia care urmau invataturile lui Isus nu s-au numit crestini ...ci Nazariteni!
lol, de unde ai scos-o pe asta? ce sursa ai pentru afirmatia asta? sa zicem ca s-au numit asa, daca eu vreau sa le zic crestini, sectanti iudaici etc, nu cred ca are relevanta.


Soimos a scris:
Deci acestea fiind lamurite cum aveti voi impresia ca urmati calea lui Isus si sa va intoarceti impotriva Dumnezeului Yahwe care este Tatal lui Isus si sa aruncati la gunoi legile Tatalui? Drept cine va credeti
Isus v-a invatat una ca asta?
N-as prea crede ca Isus va invatat sa va intoarceti impotriva legilor Tatalui Sau pe care el insusi a venit sa le implineasca
vorbesti aiurea, Iisus a venit sa intareasca legea, deci eu urmez calea lui Iisus.


Soimos a scris:
Prostii sau minciuni!
Daca ar fi fost asa NT ar fi fost compus din scrierile originale ale Adevaratilor Apostoli ...si cand colo ce vedem ?
ia zi-mi si mie toti apostolii lui Iisus si toti apostolii sarlatani.


Soimos a scris:
Vedem ca nici macar Evanghelia lui Petru nu este cuprinsa in NT desi aceasta continea mostenirea lui Isus ptr biserica sa
desi ti s-a mai explicat de 10 miliarde de ori ca evanghelia lui Petru la care se referea Pavel, se transmitea pe cale orala. evanghelia care inseamna VESTE BUNA, se poate transmite si oral si nu este obligatoriu sa fie scrie personal de Petru ci poate fi scrisa si de un ucenic de-al lui. de ex evanghelia dupa Luca este singura din cele 4 care a fost scrisa la dictarea lui Pavel, cele dupa Marcu si Matei sunt scrise la dictarea lui Petru( deci poti numi evangheliile lui Petru) iar cea a lui Ioan scrisa la dictarea lui Ioan. nu gasesti nicaeri ca NT este scris de Pavel, asta doar in mintea nebunilor care nu ai ce face si se dau inteligenti( pe forumuri germane)


Soimos a scris:
Sa inteleg ca tu te inchini Dumnezeului altui veac? ...adica cel dinnainte de Noua Lege?
eu ma inchin Creatorului a tot ce exista in univers, probabil tu te inchini dumnezeului acestui veac, chiar daca nu iti dai seama. app stii ce inseamna inchinare?



Soimos a scris:
Adica esti de aceasi religie ca si Isus ...adica mozaica si nu crestina cum te dai pe aici?
religia mozaica cuprindea si ritualuri si practici iar Iisus le-a condamnat. Defapt i-a condamnat pe farisei ca au transformat legea tatalui in datini. deci nu prea cred ca lui Iisus ii pleacea religia;)


Soimos a scris:
Pai atunci cum auzim tunetele care vin din cer?
Pai tunete poate sa produca ...dar niste sunete articulate in cuvinte ...NU!
Pai o fi prost ?
pai oamenii daca auzeau o voce din cer care zicea: bai daca nu va inchinati mie va sparg. singurul raspuns la intrebarea asta ti l-am dat mai sus si acela ca Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. tu ai vrea iubire cu forta?


Soimos a scris:
M-ai si convins!
Adica fratele lui Isus si cu mama sa ...nu pomenesc de absolut nicio minune
de unde stii? te-a sunat fecioara Maria si ti-a zis? rolul Mariei se terminase odata cu nasterea lui Iisus, cat despre Iacov gasim si in NT o scrisoarea a lui


Soimos a scris:
Or fi ...da sunt bazate tot pe Biblie
sunt bazate pe prostii



Soimos a scris:
adica Isus in persoana spune despre el insusi ca este Lucifer
si de cand aducatorul de lumina este diavolul?



Soimos a scris:
Stapanul cheilor Iadului
care iad mai omule, tu nu intelegi ca nu exista asa ceva? a zis ca este stapanul cheilor mortii, este alta mancare de peste, iar expresia cheile mortii are un sens simbolic


Soimos a scris:
Tatal Sau il denumeste Diavol
stau si ma gandesc pana unde duce incapatanarea asta a ta. cel care a fost aruncat din cer a fost balaurul/Satan si nu Hristos


Soimos a scris:
si tu nu asculti ce zic aceste personaje deosebit de importante
enumera aceste persoane



Soimos a scris:
Aha!
As fi foarte curios cand la acea intalnire Isus te va intreba de ce ii urmezi pe cei care l-au ucis ...si nu pe el ...cel care te-a prevenit fiind constient ca nimeni nu va urma calea sa ...ci pe cea a lui Christos ...adica Diavolul.

Ioan 14 30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine.!
la scurt timp dupa invierea lui, balaurul/Satan a fost aruncat din cer.


Soimos a scris:
Si uite cum se exprima Tatal ceresc adica singurul mantuitor vis a vis de cei ca tyine:

Romani 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci.!
stii macar ce mesaj transmite acest citat? se refera la cei care nu se inchina lui Dumnezeu ci creatiei, adica la aceea care isi faceau statui in forma de animale si se inchinau lor.


Soimos a scris:
Poi asta insemna ca vorbesti prostii ...ptr ca nu Dumnezeu a creat Universul nostru ...ci Big Bangul ...si asta este bine dovedit de catre STIINTA!
orice efect are o cauza, acea explozie(efectul) Big Bang trebuie sa fi avut o cauza iar acea cauza este Dumnezeu, asta daca teoria Big Bang ar fi adevarata. tousi Big Bang ramane o teorie, stiinta nu a dovedit nimic


Soimos a scris:
Asta este adevarat doar in inchipuirea ta si a altora ca tine!
In viata reala ...adica singura existenta ... sufletul este doar o proprietate a viului ...iar cand mori s-a terminat odata cu viata si sufletul ...tot asa cum dupa ce se stinge focul ...nu mai arde flacara!
analizand biblic, omul dupa ce moare se duce in mormant si asteapta pana la judecata. dupa aceea ori va dobandi viata vesnica ori va fi distrus odata cu satana


Soimos a scris:
Adica nu era Isus-Christos ala care a insarcinat-o (bineinteles cu metode "sfinte") ca apoinsa se nasca tot el ca intemeiator al unei biserici care va comite sute de milioane de crime in numele sau?
esti greu de cap


Soimos a scris:
Nu e vorba de ce era "pentru Maria" ci daca era parte a Treimii acel Isus-Christos care a fecundat-o ... era ...sau nu era?
a fost insamanta, dar ca sa intelegi mai bine, gandeste-te ca Duhul i-a creat Mariei un spermatozoid care a fecundat ovulul ei.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 5:56 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Fals!
Aceia care urmau invataturile lui Isus nu s-au numit crestini ...ci Nazariteni!
lol, de unde ai scos-o pe asta? ce sursa ai pentru afirmatia asta? sa zicem ca s-au numit asa, daca eu vreau sa le zic crestini, sectanti iudaici etc, nu cred ca are relevanta.
Tu poti sa le zici cum vrei ...ptr ca si minciuna este tot o vorba ...iar de la cineva care si-a vandut sufletul unei organizatii bazate pr crima, minciuna si sarlatanie te poti astepta la tot ce este mai rau!

Soimos a scris:
Citat :
Deci acestea fiind lamurite cum aveti voi impresia ca urmati calea lui Isus si sa va intoarceti impotriva Dumnezeului Yahwe care este Tatal lui Isus si sa aruncati la gunoi legile Tatalui? Drept cine va credeti
Isus v-a invatat una ca asta?
N-as prea crede ca Isus va invatat sa va intoarceti impotriva legilor Tatalui Sau pe care el insusi a venit sa le implineasca
vorbesti aiurea, Iisus a venit sa intareasca legea, deci eu urmez calea lui Iisus.
Catusi de putin!
Pai unde te invata Isus sa renunti la circumcizie, si sa nu respecti regulile reimului alimentar kosher +++ multe altele pe care prietenul nostru Antichrist ti le va spune daca il rogi.


Soimos a scris:
Citat :
Prostii sau minciuni!
Daca ar fi fost asa NT ar fi fost compus din scrierile originale ale Adevaratilor Apostoli ...si cand colo ce vedem ?
ia zi-mi si mie toti apostolii lui Iisus si toti apostolii sarlatani.
Catusi de putin!
Apostolii lui Isus nu sunt nici excroci nici sarlatani ci doar niste ucenici care cu exceptia lui Petru(cel ales de Isus sa-i transmita mostenirea) si de la niste ucenici nu poti avea aceleasi pretentii ca de la un Maistru!
Deci eu nu pe acesti Apostoli adfevarati ii condamn ...ci pe falsii apostoli ai bisericii ...aia 66 la numar + falsii evanghelisti care nu l-au vazut sau auzit niciodata pe Isus la fel ca si seful lor sarlatanul Pavel!


Soimos a scris:
Citat :
Vedem ca nici macar Evanghelia lui Petru nu este cuprinsa in NT desi aceasta continea mostenirea lui Isus ptr biserica sa
desi ti s-a mai explicat de 10 miliarde de ori ca evanghelia lui Petru la care se referea Pavel, se transmitea pe cale orala.
Si eu ti-am aratat de 1000 de x ca minti ...si ca aceasta evanghelie mai exista si azi ...dar e considerata "scriere apocrifa" ...adica blasfemie!

Citat :

evanghelia care inseamna VESTE BUNA, se poate transmite si oral si nu este obligatoriu sa fie scrie personal de Petru ci poate fi scrisa si de un ucenic de-al lui
Foooarte gresit!
Eu nu vorbeam de "vestile bune" pe care niste sarlatani si le transmiteau in biserica ...ci de Evanghelia pe care trebuia bazata aceasta biserica ...deci daca ar fi fost totul corect si cinstit ...in NT nu aveau ce cauta evangheliile ucenicilor sarlatanului Pavel ...ci evangheliile adevaratilor apostoli ai lui Isus ...si in mod prioritar Evanghelia lui Petru.
Restul de asa zise evanghelii nu au absolut nicio valoare ptr ca le lipseste "miezul" si asta le transforma in maculatura de prostit lumea ...pentru ca lipsindu-le "miezul" le lipseste si acea putere divina, p[quote] niste ucenici vanduti unui sarlatan in mod sigur ca nu o au!

Citat :

Din pacate ptr tine nicio evanghelie nu este scrisa de vreun ucenic
. de ex evanghelia dupa Luca este singura din cele 4 care a fost scrisa la dictarea lui Pavel, cele dupa Marcu si Matei sunt scrise la dictarea lui Petru
Nu mai tot repeta o asemenea prostie ca cea cu "dictatul" ca si curcile se rad de tine!
Treci la documentatie mai serioasa!


Soimos a scris:
Citat :
Sa inteleg ca tu te inchini Dumnezeului altui veac? ...adica cel dinnainte de Noua Lege?
eu ma inchin Creatorului a tot ce exista in univers, probabil tu te inchini dumnezeului acestui veac, chiar daca nu iti dai seama.
Ideea asta sa iti iasa din cap!
Nici macar o persoana cu puteri supranaturale nu are puterea sa creeze de unul singur atitea miliarde de Universuri fiecare dintre ele cu miliarde de sisteme solare.
Singurul Dumnezeu-Creator este ENERGIA ...de ex cea nascuta din Big Bang, energie care a permis "nasterea" materiei si a altor legi ale naturii izvorite din proprietatile acesteia
vezi linkul asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Soimos a scris:
Citat :
Adica esti de aceasi religie ca si Isus ...adica mozaica si nu crestina cum te dai pe aici?
religia mozaica cuprindea si ritualuri si practici iar Iisus le-a condamnat. Defapt i-a condamnat pe farisei ca au transformat legea tatalui in datini. deci nu prea cred ca lui Iisus ii pleacea religia.
Whaaat?
Legea Tatalui este scrisa in Torah ...si orice evreu urmeaza aceasta Lege ...si Isus a venit sa intareasca aceasta lege a Torei ... nu sa o desfinteze asa cum au desfintat-o crestinii!
Esti total pe "invers" ... cred ca nu ar strica sa te indrepti ca sa vii la normal ...macar cu logica!!


Citat :
singurul raspuns la intrebarea asta ti l-am dat mai sus si acela ca Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. tu ai vrea iubire cu forta?
asta nu este un raspuns ...daca ar fi fost cum zici tu nu ar fi lasat nici scripturile ...ptr ca si asta sunt tot mijloace de propaganda !

Citat :

cat despre Iacov gasim si in NT o scrisoarea a lui
Care? ...cumva aceea despre Primul Conciliu al Apostolilor cand a combatut Minciuna Paulista cu privire la originea divina a lui Isus, sau cumva aceea in care vedem ca si el el Iacob la fel ca si Isus si toti adevaratii sai Apostoli faceau parte din secta esenienilor ...adica aceia care ulterior au fost numiti gnostici si care au sustinut mereu ca Isus era OM si nu Dumnezeu pina cand criminalul Constantin i-a invins pe arieni ptr ca mai degraba ii convenea sa fie urmasul lui Dumnezeu decat urmasul unui taran prapadit !
Ce naiba ...nici atat nu sti si nu poti intelege?


Soimos a scris:
Citat :
Or fi ...da sunt bazate tot pe Biblie
sunt bazate pe prostii
Nu e vina mea ca scriptura voastra e plina de prostii ...eu doar le scot in evidenta ca sa le vedeti mai clar!



Soimos a scris:
Citat :
adica Isus in persoana spune despre el insusi ca este Lucifer
si de cand aducatorul de lumina este diavolul?
De cand este traditia ca la inviere cei insetati de lumina sa iasa cu un muc de luminare in bezna de la miezul noptii in loc sa iasa la pick-nick a doiua zi la pranz cand lumina adevarata si datatoare de viata nu vine de la un muc ... ci de la soare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 6:24 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Stapanul cheilor Iadului
care iad mai omule, tu nu intelegi ca nu exista asa ceva?
cum sa nu existe:
Ia vezi in Apocalipsa 1.18 sa vezi ce scrie!

Citat :

a zis ca este stapanul cheilor mortii, este alta mancare de peste,

Citeste un pic mai departe sa vezi ce scrie

Citat :


iar expresia cheile mortii are un sens simbolic

Evident ...la fel de simbolic era si daca zicea ca tinele cheile vietii si ale Raiului ...dar uite ca nu a zis asta ...ci exact inversul ...bineinteles la modul simbolic ...ca doar nu este nevoie de chei si de usa ca sa treci din viata in moarte!


Soimos a scris:
Citat :
Tatal Sau il denumeste Diavol
stau si ma gandesc pana unde duce incapatanarea asta a ta. cel care a fost aruncat din cer a fost balaurul/Satan si nu Hristos

Pina intelegi si tu ca Isus pina a reinvia (adica pina la NT) a fost ceea ce el insusi recunoaste ca a fost ...adica Lucifer ..ptr ca in VT Satana era un personaj pozitiv ...si oricum nu stim cum arata Lucifer atunci cand era in cer si s-a razvratit impotriva Tatalui ..poate ca arata si ca un balaur!

Important este sa retii ca tot in Apocalipsa 1.17 acelasi Christos spune : ca sunt eu tot cel care am fost ...adica Lucifer ...si acum tin cheile mortii si ale Iadului ...adica e Dracu !

Citat :
stii macar ce mesaj transmite acest citat?

Nu trebuie sa sti ...ptr ca e suficient sa citesti ptr ca e atat de clar ca "credincios" trebnuie sa fi ca sa nu-l intelegi

Citat :

se refera la cei care nu se inchina lui Dumnezeu ci creatiei,
[b]
Poi Isus ce este ?
Nu tot "creatie" ?
Sau acuma vrei sa ne convingi ca rabinul Isus este insusi Creatorul?
Poi vezi cum e cand tot tzesi si impltesti la minciuni? ... Te incurci usor!

Soimos a scris:
Citat :
Poi asta insemna ca vorbesti prostii ...ptr ca nu Dumnezeu a creat Universul nostru ...ci Big Bangul ...si asta este bine dovedit de catre STIINTA!
orice efect are o cauza, acea explozie(efectul) Big Bang trebuie sa fi avut o cauza iar acea cauza este Dumnezeu, asta daca teoria Big Bang ar fi adevarata. tousi Big Bang ramane o teorie, stiinta nu a dovedit nimic

Poi de unde stii ca acel Dumnezeui a fost Yahwe ala cu copii din flori ...si nu Flying Spaghetty Monster ?


Soimos a scris:
Citat :
Asta este adevarat doar in inchipuirea ta si a altora ca tine!
In viata reala ...adica singura existenta ... sufletul este doar o proprietate a viului ...iar cand mori s-a terminat odata cu viata si sufletul ...tot asa cum dupa ce se stinge focul ...nu mai arde flacara!
analizand biblic, omul dupa ce moare se duce in mormant si asteapta pana la judecata. dupa aceea ori va dobandi viata vesnica ori va fi distrus odata cu satana

Mda ...asta se intampla numai in cer ...adica locul in care Minciunile devin Adevaruri ptr ca nici dracu nu stie unde e acel cer !
Interesant este ca voi desi nu stiti unde e cerul ...stiti bine ce se intampla acolo si ce gandesc si zic acele personaje din cer!!!
Nu ti se pare cam aiurita o asemenea "stiinta"?


Citat :
esti greu de cap

Multumesc, acelasi lucru il cred si eu despre tine ...dar noroc ca e vorba numai de "credinta"!


Citat :
a fost insamanta, dar ca sa intelegi mai bine, gandeste-te ca Duhul i-a creat Mariei un spermatozoid care a fecundat ovulul ei.

Evident ca tot Duhul ne-a inzestrat pe noi barbatii cu testicule care produc spermatozoizi ...ca daca nu ar fi fost asa ... cum s-ar fi nascut bietul Isus din spermatozoidul soldatului roman Tiberius Abdes Pandira ...pe care voi crestinii il denumiti "Duhul Sfant"!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 6:50 pm

Soimos a scris:
Ia vezi in Apocalipsa 1.18 sa vezi ce scrie!
citez din Codex Sinaiticus Revelation 1:18''and that lives, and I was dead, and behold, I am living from age to age, and have the keys of death and of hades''

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol

ce Hades este varianta greaca pentru Sheoll. deci nu vedem niciun iad(loc de torturat pacatosii) asa ca citatul Apocalipsa 1:18, o dovada a ta, cade. in ochii mei vei parea penibil daca vei mai da citatul asta pentru existenta iadului


Soimos a scris:
Pina intelegi si tu ca Isus pina a reinvia (adica pina la NT) a fost ceea ce el insusi recunoaste ca a fost ...adica Lucifer ..ptr ca in VT Satana era un personaj pozitiv
nu chiar, Satana chiar daca era in ''cer'' si mai facea cateodata ce ii zicea Yahweh, era impotriva oamenilor, asta vedem in episodul cu judecata cand incerca mereu sa-i puna bete in roate omului, deci nu prea vedem un personal pozitiv aici.


Soimos a scris:
Important este sa retii ca tot in Apocalipsa 1.17 acelasi Christos spune : ca sunt eu tot cel care am fost ...adica Lucifer ...si acum tin cheile mortii si ale Iadului ...adica e Dracu !
Apocalipsa 1.17 ''Şi când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Şi El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă'' Alfa&Omega, adica inceputul si sfarsitul. la ce se refera oare? vedem in Ioan ca prin el s-a facut lumea si prin el se ''sfarseste''.


Soimos a scris:
Poi Isus ce este ?
Nu tot "creatie" ?
Sau acuma vrei sa ne convingi ca rabinul Isus este insusi Creatorul?
Poi vezi cum e cand tot tzesi si impltesti la minciuni? ... Te incurci usor!
pai eu ma inchin numai Tatalui nu Fiului, fecioarei, sfintilor(zeilor) sau moastelor etc



Soimos a scris:
Poi de unde stii ca acel Dumnezeui a fost Yahwe ala cu copii din flori ...si nu Flying Spaghetty Monster ?
pai vezi si tu ce ordine este in univers, asezarea planetelor, a stelelor etc. ca ceva care sa mearga perfect trebuie sa fie facut de cineva, de un designer. chiar crezi ca totul a aparut asa dintr-o explozie?






Sus In jos
Continut sponsorizat





Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Blasfemia cu Treimea
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: