Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Blasfemia cu Treimea

In jos 
+7
H1perion
Alki
remussatala
buburuzu
sikaryan
ionatan
Soimos
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan



Numarul mesajelor : 2372
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 8:11 pm

GaSpAr a scris:
Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.

Asa si eu pot spune ca Duhul meu este Marele Creator care L-a creat pe Creatorul lui Dumnezeu! Poate sa demonstreze cineva ca nu-i asa? Nu, nu poate! Deci, chestiile cu dumnezei creatori si duhuri dumnezeiesti nu-s altceva decat vorbe-n vant ca sa n-adoarma credinciosii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeMier Iun 01, 2011 8:29 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.

Asa si eu pot spune ca Duhul meu este Marele Creator care L-a creat pe Creatorul lui Dumnezeu! Poate sa demonstreze cineva ca nu-i asa? Nu, nu poate! Deci, chestiile cu dumnezei creatori si duhuri dumnezeiesti nu-s altceva decat vorbe-n vant ca sa n-adoarma credinciosii!
poti spune ce vrei tu, dar asta nu schimba cu nimic adevarul
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:05 am

GaSpAr a scris:
hai sa-l mai enervez putin pe Soimos Very Happy
Se pare ca mai degraba vrei sa ma distrezi!


Soimos a scris:
1)
Ptr ca Dumnezeu nu are nevoie sa insarcineze femei ca sa mantuiasca
oameni
..tot asa cum nu are nevoie se fecundeze vaci ca sa mantuiasca viteii si rasa bovina!

probabil stii de liberul arbitru. Dumnezeu, pentru a respecta liberul arbitru oferit oamenilor, si-a trimis prima sa creatie [ Cuvantul] ....
[/quote]
Pe ce te bazezi cand faci o asemenea afirmatie?
Nu cumva pe afirmatiile unor oameni semiprimitivi ?
Sau poate pe credinta intr-un "dumnezeu" prea prost incat sa aibe "Cuvantul" Sau ... motiv ptr care el "dumnezeul" a furat textele acelor ameni semiprimitivi si le vinde nestiutorilor ...ca un excroc ce se dovedeste a fi prin acest fapt ... ca fiind "cuvantul sau???
Pai ce sa cred?
Ca "dumnezeu" era atat de prost incat sa scrie un mesaj atunci cand 99, 999% din populatie era analfabeta ...in loc sa transmita "emisiuni" prin difuzoare de radioficare din cer ...prin care sa auzim "cuvantul domnului" asa cum auzim tunetele trimise bineinteles tot de El ... in emisiuni religioase pe care sa le auda tot prostu ...adica si aceia care sunt analfabeti.

Citat :

Pentru a vesti Imparatia Cerurilor oamenilor, asa cum a promis in Tanak.
Intrebare de 10 puncte!
Cine a promis in Tanak ...(tinand cont de faptul ca Tanak-ul este scris de rabini) ... o fi fost Domnul Moritz ..., Domnul Itzik ...sau Domnul Struhl?

Citat :

Ei bine, Dumnezeu nu vrea sa intre cu forta in ''casa'' noastra ci doar daca noi il primim.
Pai atunci de ce "a scris" Biblia?
Pai daca "a scris-o" ...de ce lumea nu il urmeaza ? ...si de ce ai tyu impresia ca daca ar fi transmis-o la statia de radioficare, lumea l-ar fi urmat?
Pai tu urmezi tot ce zice la radio?
Nu ti se pare ca ceva scartie in "logica" ta?

Citat :

Iisus a transmis unele invataturi si cine vrea sa le accepte bine cine nu nu, liberul arbitru functioneaza.
Din pacate iarasi te inseli!
Intradevar Isus a incercat sa trimita celor de religia lui (adica cea Mozaica) un mesaj reformator!
Dar din pacate acest mesaj a fost ascuns sub pres de catre dusmanii lui ...vezi falsul apostol Pavel ... la fel cum s-a intamplat si cu mesajul aceluia pe care l-a desemnat personal ca fiind "executorul testamentar" pe care trebuia sa isi construiasca biserica ...deci acele invataturi sunt pierdute ...dar voi ca niste oi ... nu aveti cum sa stiti ca pastorul vostru va duce pe un alt drum decat cel indicat de Isus.
Citat :

datorita acestui liber arbitru ti-ai facut tu forumul acesta in care scrii ce vrea muschiul tau despre Dumnezeu.
Sa inteleg ca te referi la Dumnezeul adevarat din mine ...adica ala care s-a hotarit sa mi deie Duh si putere sa deschid acest forum ...sau te referi la Dumnezeul Internet care a permis sa am aceasta posibilitate de a ma exprima si comunica cu semenii mei?

In principiu ai dreptate oricare din variante ai aproba-o ... asta conform dictonului latin "Scientia potentia est| ...adica Stiinta este Puterea ...si astfel ne este dat sa constatam ca Internetul este = Muuuulta Stiinta = multa putere = Dumnezeu!


Citat :
cum sta treaba aici? Iisus avea 2 laturi: una umana si alta divina. Maria era mama laturii umane lui Iisus. deci nu este nicio blasfemie aici.
ASA AVEM CU TOTI ... ptr ca absolut toti avem posibilitatea de a accede vla Constiinta si sa devenim "mantuitori" parti esentiale a "societatii mantuitoare" care este adevaratul Dumnezeu adevarat, deci fiecare din oamenii CONSTIENTI membrii ai societatii dezvoltate ...sunt tot niste Isus, adica adevarati Dumnezei adevarati ..la fel ...daca nu chiar mai mult ... ca si rabinul Isus din Nazareth

Citat :

Iisus mai afirma ca puterea cu care facea minunile nu era a lui ci venea de la Tatal, deci pana la inviere el a fost cat se poate de uman.
Asta a pus-o sarlatanul Pavel in gura bietului Isus ...dar nu o mentioneaza nici unde nici Mama lui Isus si nici fratele sau Apostolul Iacob .,..adica cei mai in drept sa se pronunte!


[quote="Soimos"]3) Nici Isus ca parte a Treimii nu ar fi avut voie !!!... si nici nevoie sa o insarcineze pe propria lui mama ..( in calitate de membru al unei Treimii indivizibile)!

Citat :

dupa cum am zis mai sus, Maria era mama omului Iisus. nu trupul lui Iisus este Dumnezeu ci duhul lui.
Ce sa inteleg ...ca dupa parerea ta Duhul Fiului are voie sa o reguleze pe muma-sa ...in conditiile in care la Biserica esti invatat ca a gandi ceva ce nu este decent ..este Pacat
Cumva ai vrut sa arati ca Isus s-a nascut din pacat ...dar nu dintr-un pacat oarecare ...ci din cel mai grozav pacat care se poate imagina!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:48 am

Soimos a scris:
Se pare ca mai degraba vrei sa ma distrezi!
era doar o gluma, eu nu am intentia sa enervez pe nimeni



Soimos a scris:
Sau poate pe credinta intr-un "dumnezeu" prea prost incat sa aibe "Cuvantul" Sau ... motiv ptr care el "dumnezeul" a furat textele acelor ameni semiprimitivi si le vinde nestiutorilor ...ca un excroc ce se dovedeste a fi prin acest fapt ... ca fiind "cuvantul sau???
nu intelegi nimic din toate astea. ce a furat Dumnezeu? te referi iar la Tanak? dar primii crestini erau iudei, nu era nevoie sa fure Tanakul.



Soimos a scris:
Ca "dumnezeu" era atat de prost incat sa scrie un mesaj atunci cand 99, 999% din populatie era analfabeta
nu uita ca Iisus a transmis acele mesaje pe cale orala. ucenicii sai au scris acele mesaje ca ele sa nu se piarda.



Soimos a scris:
Intrebare de 10 puncte!
Cine a promis in Tanak ...(tinand cont de faptul ca Tanak-ul este scris de rabini) ... o fi fost Domnul Moritz ..., Domnul Itzik ...sau Domnul Struhl?
niciunul din cei enumerati de tine



Soimos a scris:
Pai atunci de ce "a scris" Biblia?
ca sa stie lumea de el Wink uite tu ai biblia la indemna dar tot nu il alegi pe Dumnezeu si nici el nu te obliga sa-l alegi, caci daca te obliga altfel arata azi forumul



Soimos a scris:
Pai daca "a scris-o" ...de ce lumea nu il urmeaza ?
sunt si oameni care il urmeaza. cei care nu il urmeaza sunt pacaliti de dumnezeul acestui veac Wink


Soimos a scris:
si de ce ai tyu impresia ca daca ar fi transmis-o la statia de radioficare, lumea l-ar fi urmat?
Pai tu urmezi tot ce zice la radio?
Nu ti se pare ca ceva scartie in "logica" ta?
pe vremea aceea nu erau radiori, deci daca auzeau o voce din ''cer'' lumea il urma. dar totusi nu a fost nevoie acea voce cat timp a fost Iisus. cum crezi tu ca mii de iudei l-au urmat de Iisus chiar si dupa moartea lui daca el nu ar fi facut minuni? cat despre logica mea las-o in pace ca functioneaza, in schimb a ta cam scartaie.


Soimos a scris:
Din pacate iarasi te inseli!
Intradevar Isus a incercat sa trimita celor de religia lui (adica cea Mozaica) un mesaj reformator!
Dar din pacate acest mesaj a fost ascuns sub pres de catre dusmanii lui ...vezi falsul apostol Pavel ... la fel cum s-a intamplat si cu mesajul aceluia pe care l-a desemnat personal ca fiind "executorul testamentar" pe care trebuia sa isi construiasca biserica ...deci acele invataturi sunt pierdute ...dar voi ca niste oi ... nu aveti cum sa stiti ca pastorul vostru va duce pe un alt drum decat cel indicat de Isus.
Pavel sarlatan, Hristos e diavolul, bla bla bla abureli. pana la venirea lui Iisus legea era scrisa pe tabla, dupa venirea lui legea trebuie scrisa in inima. Tot ziceai de Yahweh ca este al evreilor, este un citat in Tanak, in care El zice ca va scrie legea in inimile neamurilor.



Soimos a scris:
Sa inteleg ca te referi la Dumnezeul adevarat din mine ...adica ala care s-a hotarit sa mi deie Duh si putere sa deschid acest forum ...sau te referi la Dumnezeul Internet care a permis sa am aceasta posibilitate de a ma exprima si comunica cu semenii mei?

In principiu ai dreptate oricare din variante ai aproba-o ... asta conform dictonului latin "Scientia potentia est| ...adica Stiinta este Puterea ...si astfel ne este dat sa constatam ca Internetul este = Muuuulta Stiinta = multa putere = Dumnezeu!
cand zic Dumnezeu, ma refer la creator nu la internet. internetul nu este Dumnezeu, deoarece pe internet gasim si multe minciuni, iar Dumnezeu nu este minciuna ci adevar. ai sa te convingi odata si odata, sper totusi sa nu fie prea tarziu



Soimos a scris:
ASA AVEM CU TOTI ... ptr ca absolut toti avem posibilitatea de a accede vla Constiinta si sa devenim "mantuitori" parti esentiale a "societatii mantuitoare" care este adevaratul Dumnezeu adevarat, deci fiecare din oamenii CONSTIENTI membrii ai societatii dezvoltate ...sunt tot niste Isus, adica adevarati Dumnezei adevarati ..la fel ...daca nu chiar mai mult ... ca si rabinul Isus din Nazareth
tu raportezi totul la lumea aceasta, lumea materiala, consideri ca multi trazniti oameni de stiinta ca dupa ce mori s-a terminat totul. Iisus a venit sa salveze suflete, nu cladiri, masini, bani etc



Soimos a scris:
Ce sa inteleg ...ca dupa parerea ta Duhul Fiului are voie sa o reguleze pe muma-sa ...in conditiile in care la Biserica esti invatat ca a gandi ceva ce nu este decent ..este Pacat
Cumva ai vrut sa arati ca Isus s-a nascut din pacat ...dar nu dintr-un pacat oarecare ...ci din cel mai grozav pacat care se poate imagina!
e clar, tu nu intelegi trinitatea. Duhul Fiului nu era fiul Mariei. Duhul Fiului era Dumnezeu pentru Maria. Trupui lui Iisus era fiul Mariei.







Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 10:48 am

GaSpAr a scris:


Soimos a scris:
Sau poate pe credinta intr-un "dumnezeu" prea prost incat sa aibe "Cuvantul" Sau ... motiv ptr care el "dumnezeul" a furat textele acelor ameni semiprimitivi si le vinde nestiutorilor ...ca un excroc ce se dovedeste a fi prin acest fapt ... ca fiind "cuvantul sau???
nu intelegi nimic din toate astea. ce a furat Dumnezeu? te referi iar la Tanak? dar primii crestini erau iudei, nu era nevoie sa fure Tanakul.
Fals!
Aceia care urmau invataturile lui Isus nu s-au numit crestini ...ci Nazariteni!
Crestini sunt aceia care l-au urmat pe sarlatanul Pavel!
Cuvantul "crestin"a aparut muuult dupa moartea lui Isus, adica atunci cand dupa Conciliul Apostolilor l-a impus sarlatanul Pavel, si doar cei care l-au urmat pe acest excroc aflat in vesnic in conflict cu adevaratul Apostolul Petru, aceia s-au numit crestini ... si iarasi ai dreptate ...chiar si urmasii acestui sarlatan au fost tot de religie mozaica ... dar o secta aparte in care se incuraja incalcarea Legilor lui Dumnezeu, bineinteles cu scopul de a se atrage cat mai multi prozeliti care visau sa devina si ei mozaici ...dar nu doreau sa fie "taiati"!

Deci acestea fiind lamurite cum aveti voi impresia ca urmati calea lui Isus si sa va intoarceti impotriva Dumnezeului Yahwe care este Tatal lui Isus si sa aruncati la gunoi legile Tatalui? Drept cine va credeti
Isus v-a invatat una ca asta?
N-as prea crede ca Isus va invatat sa va intoarceti impotriva legilor Tatalui Sau pe care el insusi a venit sa le implineasca!

Citat :

Soimos a scris:
Ca "dumnezeu" era atat de prost incat sa scrie un mesaj atunci cand 99, 999% din populatie era analfabeta
nu uita ca Iisus a transmis acele mesaje pe cale orala. ucenicii sai au scris acele mesaje ca ele sa nu se piarda.

Prostii sau minciuni!
Daca ar fi fost asa NT ar fi fost compus din scrierile originale ale Adevaratilor Apostoli ...si cand colo ce vedem ?
Vedem ca nici macar Evanghelia lui Petru nu este cuprinsa in NT desi aceasta continea mostenirea lui Isus ptr biserica sa ... si ptr ca asta nu era de ajuns ...mai vedem ca acestea au fost inlocuite de false evanghelii scrise de ucenicii lui Pavel, adica al ucigasului de "Nazariteni" ...


Soimos a scris:
Pai atunci de ce "a scris" Biblia?
ca sa stie lumea de el Wink uite tu ai biblia la indemna dar tot nu il alegi pe Dumnezeu si nici el nu te obliga sa-l alegi, caci daca te obliga altfel arata azi forumul, pai atunci ce nu a cautat "dumnezeu" o alta modalitate de comunicare ...ca doar el este atotputernic ... ca pitici din gradinuta nevesti-mi.

Soimos a scris:

Citat :
Pai daca "a scris-o" ...de ce lumea nu il urmeaza ?
sunt si oameni care il urmeaza. cei care nu il urmeaza sunt pacaliti de dumnezeul acestui veac .
Sa inteleg ca tu te inchini Dumnezeului altui veac? ...adica cel dinnainte de Noua Lege?
Adica esti de aceasi religie ca si Isus ...adica mozaica si nu crestina cum te dai pe aici?


Soimos a scris:

Citat :
si de ce ai tu impresia ca daca ar fi transmis-o la statia de radioficare, lumea l-ar fi urmat?
Pai tu urmezi tot ce zice la radio?
Nu ti se pare ca ceva scartie in "logica" ta?
pe vremea aceea nu erau radiori,
Pai atunci cum auzim tunetele care vin din cer?
Pai tunete poate sa produca ...dar niste sunete articulate in cuvinte ...NU!
Pai o fi prost ?

Citat :

dar totusi nu a fost nevoie acea voce cat timp a fost Iisus. cum crezi tu ca mii de iudei l-au urmat de Iisus chiar si dupa moartea lui
Pai uite ca istoria ne arata ca ar fi fost chiar mare nevoie ....ptr ca vedem clar ca predicile lui s-au pierdut in negura istoriei ...si au ramas doar predicile unor excroci care au avut viclenia diabolica de a predica interesul lor ...culmea nerusinarii ... chiar in numele lui Isus.

Acum la "Marea Intalnire" ...oare ce o sa ziceti voi "crestinii" cand Jesas va va intreba de ce ii urmati pe criminalii sai ?
Citat :

daca el nu ar fi facut minuni? cat despre logica mea las-o in pace ca functioneaza, in schimb a ta cam scartaie.
M-ai si convins!
Adica fratele lui Isus si cu mama sa ...nu pomenesc de absolut nicio minune ...si tu ii faci mincinosi bineinteles nu in mod direct ...dar il asculti pe un excroc care nu a gasit alta cale de a se legitima decat transformandu-l pe taranul Isus in Dumnezeu astfel ca el ca urmas pretins al lui Isus sa fie vazut de prostime ca "urmasul lui Dumnezeu"!
Sau ce autoritate divina ar fi avut criminalul; in serie Constantin daca se legitima nu mantuitor si urmasul lui Isus-Dumnezeul ... ci urmasul unui amarat de taran care se pretindea invatator?
Oare ce autoritate ar fi avut Papa daca era loctiitorul pe pamant al unui taran analfabet asa cum era Isus?

Hai ca ma omori cu logica ta!


Soimos a scris:

Citat :
Din pacate iarasi te inseli!
Intradevar Isus a incercat sa trimita celor de religia lui (adica cea Mozaica) un mesaj reformator!
Dar din pacate acest mesaj a fost ascuns sub pres de catre dusmanii lui ...vezi falsul apostol Pavel ... la fel cum s-a intamplat si cu mesajul aceluia pe care l-a desemnat personal ca fiind "executorul testamentar" pe care trebuia sa isi construiasca biserica ...deci acele invataturi sunt pierdute ...dar voi ca niste oi ... nu aveti cum sa stiti ca pastorul vostru va duce pe un alt drum decat cel indicat de Isus.
Pavel sarlatan, Hristos e diavolul, bla bla bla abureli.
Or fi ...da sunt bazate tot pe Biblie ... si ce e mai grav ca el Singur ...adica Isus in persoana spune despre el insusi ca este Lucifer si Stapanul cheilor Iadului, ba chiar Tatal Sau il denumeste Diavol ... si tu nu asculti ce zic aceste personaje deosebit de importante ...da asculti un sarlatan si pe niste prostalai ...numai ptr ca si numele lor este trecut in acea carte in care rolul principal este jucat tocmai de Dumnezeu si Isus.

Citat :

pana la venirea lui Iisus legea era scrisa pe tabla, dupa venirea lui legea trebuie scrisa in inima. Tot ziceai de Yahweh ca este al evreilor, este un citat in Tanak, in care El zice ca va scrie legea in inimile neamurilor.
Aha!
As fi foarte curios cand la acea intalnire Isus te va intreba de ce ii urmezi pe cei care l-au ucis ...si nu pe el ...cel care te-a prevenit fiind constient ca nimeni nu va urma calea sa ...ci pe cea a lui Christos ...adica Diavolul.

Ioan 14 30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine.
!

Si uite cum se exprima Tatal ceresc adica singurul mantuitor vis a vis de cei ca tyine:

Romani 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci.!




Soimos a scris:
Sa inteleg ca te referi la Dumnezeul adevarat din mine ...adica ala care s-a hotarit sa mi deie Duh si putere sa deschid acest forum ...sau te referi la Dumnezeul Internet care a permis sa am aceasta posibilitate de a ma exprima si comunica cu semenii mei?



Citat :
cand zic Dumnezeu, ma refer la creator nu la internet


Poi asta insemna ca vorbesti prostii ...ptr ca nu Dumnezeu a creat Universul nostru ...ci Big Bangul ...si asta este bine dovedit de catre STIINTA!


Soimos a scris:

Citat :
ASA AVEM CU TOTI ... ptr ca absolut toti avem posibilitatea de a accede la Constiinta si sa devenim "mantuitori" parti esentiale a "societatii mantuitoare" care este adevaratul Dumnezeu adevarat, deci fiecare din oamenii CONSTIENTI membrii ai societatii dezvoltate ...sunt tot niste Isus, adica adevarati Dumnezei adevarati ..la fel ...daca nu chiar mai mult ... ca si rabinul Isus din Nazareth
tu raportezi totul la lumea aceasta, lumea materiala, consideri ca multi trazniti oameni de stiinta ca dupa ce mori s-a terminat totul.

Asta este adevarat doar in inchipuirea ta si a altora ca tine!
In viata reala ...adica singura existenta ... sufletul este doar o proprietate a viului ...iar cand mori s-a terminat odata cu viata si sufletul ...tot asa cum dupa ce se stinge focul ...nu mai arde flacara!


Citat :

Iisus a venit sa salveze suflete, nu cladiri, masini, bani etc


Minciuni nedemonstrate!
Tot asa pot sa zic si eu ca Bunicu-miu a venit sa salveze suflete ...si ca acolo in ceruri Isus este doar catelusul care face sluj la comanda sa!
Vorbe ptr prostit prostii ...ptr ca cei INITIATI sa traiasca cat mai bine in carca lor!

Citat :
e clar, tu nu intelegi trinitatea. Duhul Fiului nu era fiul Mariei.

Adica nu era Isus-Christos ala care a insarcinat-o (bineinteles cu metode "sfinte") ca apoinsa se nasca tot el ca intemeiator al unei biserici care va comite sute de milioane de crime in numele sau?


Citat :

Duhul Fiului era Dumnezeu pentru Maria.

Nu e vorba de ce era "pentru Maria" ci daca era parte a Treimii acel Isus-Christos care a fecundat-o ... era ...sau nu era?
Citat :

Trupui lui Iisus era fiul Mariei.
Foarte grav ...adica tu ca mama sa aduci pe lume copilul Fiului tau ...si mai grav decat atat ...sa nasti chiar pe cel care te-a lasat gravida (bineintele prin mijloace specific crestine) ...adica cveva mai mult decat diabolic 100%
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 4:24 pm


Soimos a scris:
Fals!
Aceia care urmau invataturile lui Isus nu s-au numit crestini ...ci Nazariteni!
lol, de unde ai scos-o pe asta? ce sursa ai pentru afirmatia asta? sa zicem ca s-au numit asa, daca eu vreau sa le zic crestini, sectanti iudaici etc, nu cred ca are relevanta.


Soimos a scris:
Deci acestea fiind lamurite cum aveti voi impresia ca urmati calea lui Isus si sa va intoarceti impotriva Dumnezeului Yahwe care este Tatal lui Isus si sa aruncati la gunoi legile Tatalui? Drept cine va credeti
Isus v-a invatat una ca asta?
N-as prea crede ca Isus va invatat sa va intoarceti impotriva legilor Tatalui Sau pe care el insusi a venit sa le implineasca
vorbesti aiurea, Iisus a venit sa intareasca legea, deci eu urmez calea lui Iisus.


Soimos a scris:
Prostii sau minciuni!
Daca ar fi fost asa NT ar fi fost compus din scrierile originale ale Adevaratilor Apostoli ...si cand colo ce vedem ?
ia zi-mi si mie toti apostolii lui Iisus si toti apostolii sarlatani.


Soimos a scris:
Vedem ca nici macar Evanghelia lui Petru nu este cuprinsa in NT desi aceasta continea mostenirea lui Isus ptr biserica sa
desi ti s-a mai explicat de 10 miliarde de ori ca evanghelia lui Petru la care se referea Pavel, se transmitea pe cale orala. evanghelia care inseamna VESTE BUNA, se poate transmite si oral si nu este obligatoriu sa fie scrie personal de Petru ci poate fi scrisa si de un ucenic de-al lui. de ex evanghelia dupa Luca este singura din cele 4 care a fost scrisa la dictarea lui Pavel, cele dupa Marcu si Matei sunt scrise la dictarea lui Petru( deci poti numi evangheliile lui Petru) iar cea a lui Ioan scrisa la dictarea lui Ioan. nu gasesti nicaeri ca NT este scris de Pavel, asta doar in mintea nebunilor care nu ai ce face si se dau inteligenti( pe forumuri germane)


Soimos a scris:
Sa inteleg ca tu te inchini Dumnezeului altui veac? ...adica cel dinnainte de Noua Lege?
eu ma inchin Creatorului a tot ce exista in univers, probabil tu te inchini dumnezeului acestui veac, chiar daca nu iti dai seama. app stii ce inseamna inchinare?



Soimos a scris:
Adica esti de aceasi religie ca si Isus ...adica mozaica si nu crestina cum te dai pe aici?
religia mozaica cuprindea si ritualuri si practici iar Iisus le-a condamnat. Defapt i-a condamnat pe farisei ca au transformat legea tatalui in datini. deci nu prea cred ca lui Iisus ii pleacea religia;)


Soimos a scris:
Pai atunci cum auzim tunetele care vin din cer?
Pai tunete poate sa produca ...dar niste sunete articulate in cuvinte ...NU!
Pai o fi prost ?
pai oamenii daca auzeau o voce din cer care zicea: bai daca nu va inchinati mie va sparg. singurul raspuns la intrebarea asta ti l-am dat mai sus si acela ca Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. tu ai vrea iubire cu forta?


Soimos a scris:
M-ai si convins!
Adica fratele lui Isus si cu mama sa ...nu pomenesc de absolut nicio minune
de unde stii? te-a sunat fecioara Maria si ti-a zis? rolul Mariei se terminase odata cu nasterea lui Iisus, cat despre Iacov gasim si in NT o scrisoarea a lui


Soimos a scris:
Or fi ...da sunt bazate tot pe Biblie
sunt bazate pe prostii



Soimos a scris:
adica Isus in persoana spune despre el insusi ca este Lucifer
si de cand aducatorul de lumina este diavolul?



Soimos a scris:
Stapanul cheilor Iadului
care iad mai omule, tu nu intelegi ca nu exista asa ceva? a zis ca este stapanul cheilor mortii, este alta mancare de peste, iar expresia cheile mortii are un sens simbolic


Soimos a scris:
Tatal Sau il denumeste Diavol
stau si ma gandesc pana unde duce incapatanarea asta a ta. cel care a fost aruncat din cer a fost balaurul/Satan si nu Hristos


Soimos a scris:
si tu nu asculti ce zic aceste personaje deosebit de importante
enumera aceste persoane



Soimos a scris:
Aha!
As fi foarte curios cand la acea intalnire Isus te va intreba de ce ii urmezi pe cei care l-au ucis ...si nu pe el ...cel care te-a prevenit fiind constient ca nimeni nu va urma calea sa ...ci pe cea a lui Christos ...adica Diavolul.

Ioan 14 30. Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine.!
la scurt timp dupa invierea lui, balaurul/Satan a fost aruncat din cer.


Soimos a scris:
Si uite cum se exprima Tatal ceresc adica singurul mantuitor vis a vis de cei ca tyine:

Romani 1:25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci.!
stii macar ce mesaj transmite acest citat? se refera la cei care nu se inchina lui Dumnezeu ci creatiei, adica la aceea care isi faceau statui in forma de animale si se inchinau lor.


Soimos a scris:
Poi asta insemna ca vorbesti prostii ...ptr ca nu Dumnezeu a creat Universul nostru ...ci Big Bangul ...si asta este bine dovedit de catre STIINTA!
orice efect are o cauza, acea explozie(efectul) Big Bang trebuie sa fi avut o cauza iar acea cauza este Dumnezeu, asta daca teoria Big Bang ar fi adevarata. tousi Big Bang ramane o teorie, stiinta nu a dovedit nimic


Soimos a scris:
Asta este adevarat doar in inchipuirea ta si a altora ca tine!
In viata reala ...adica singura existenta ... sufletul este doar o proprietate a viului ...iar cand mori s-a terminat odata cu viata si sufletul ...tot asa cum dupa ce se stinge focul ...nu mai arde flacara!
analizand biblic, omul dupa ce moare se duce in mormant si asteapta pana la judecata. dupa aceea ori va dobandi viata vesnica ori va fi distrus odata cu satana


Soimos a scris:
Adica nu era Isus-Christos ala care a insarcinat-o (bineinteles cu metode "sfinte") ca apoinsa se nasca tot el ca intemeiator al unei biserici care va comite sute de milioane de crime in numele sau?
esti greu de cap


Soimos a scris:
Nu e vorba de ce era "pentru Maria" ci daca era parte a Treimii acel Isus-Christos care a fecundat-o ... era ...sau nu era?
a fost insamanta, dar ca sa intelegi mai bine, gandeste-te ca Duhul i-a creat Mariei un spermatozoid care a fecundat ovulul ei.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 5:56 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Fals!
Aceia care urmau invataturile lui Isus nu s-au numit crestini ...ci Nazariteni!
lol, de unde ai scos-o pe asta? ce sursa ai pentru afirmatia asta? sa zicem ca s-au numit asa, daca eu vreau sa le zic crestini, sectanti iudaici etc, nu cred ca are relevanta.
Tu poti sa le zici cum vrei ...ptr ca si minciuna este tot o vorba ...iar de la cineva care si-a vandut sufletul unei organizatii bazate pr crima, minciuna si sarlatanie te poti astepta la tot ce este mai rau!

Soimos a scris:
Citat :
Deci acestea fiind lamurite cum aveti voi impresia ca urmati calea lui Isus si sa va intoarceti impotriva Dumnezeului Yahwe care este Tatal lui Isus si sa aruncati la gunoi legile Tatalui? Drept cine va credeti
Isus v-a invatat una ca asta?
N-as prea crede ca Isus va invatat sa va intoarceti impotriva legilor Tatalui Sau pe care el insusi a venit sa le implineasca
vorbesti aiurea, Iisus a venit sa intareasca legea, deci eu urmez calea lui Iisus.
Catusi de putin!
Pai unde te invata Isus sa renunti la circumcizie, si sa nu respecti regulile reimului alimentar kosher +++ multe altele pe care prietenul nostru Antichrist ti le va spune daca il rogi.


Soimos a scris:
Citat :
Prostii sau minciuni!
Daca ar fi fost asa NT ar fi fost compus din scrierile originale ale Adevaratilor Apostoli ...si cand colo ce vedem ?
ia zi-mi si mie toti apostolii lui Iisus si toti apostolii sarlatani.
Catusi de putin!
Apostolii lui Isus nu sunt nici excroci nici sarlatani ci doar niste ucenici care cu exceptia lui Petru(cel ales de Isus sa-i transmita mostenirea) si de la niste ucenici nu poti avea aceleasi pretentii ca de la un Maistru!
Deci eu nu pe acesti Apostoli adfevarati ii condamn ...ci pe falsii apostoli ai bisericii ...aia 66 la numar + falsii evanghelisti care nu l-au vazut sau auzit niciodata pe Isus la fel ca si seful lor sarlatanul Pavel!


Soimos a scris:
Citat :
Vedem ca nici macar Evanghelia lui Petru nu este cuprinsa in NT desi aceasta continea mostenirea lui Isus ptr biserica sa
desi ti s-a mai explicat de 10 miliarde de ori ca evanghelia lui Petru la care se referea Pavel, se transmitea pe cale orala.
Si eu ti-am aratat de 1000 de x ca minti ...si ca aceasta evanghelie mai exista si azi ...dar e considerata "scriere apocrifa" ...adica blasfemie!

Citat :

evanghelia care inseamna VESTE BUNA, se poate transmite si oral si nu este obligatoriu sa fie scrie personal de Petru ci poate fi scrisa si de un ucenic de-al lui
Foooarte gresit!
Eu nu vorbeam de "vestile bune" pe care niste sarlatani si le transmiteau in biserica ...ci de Evanghelia pe care trebuia bazata aceasta biserica ...deci daca ar fi fost totul corect si cinstit ...in NT nu aveau ce cauta evangheliile ucenicilor sarlatanului Pavel ...ci evangheliile adevaratilor apostoli ai lui Isus ...si in mod prioritar Evanghelia lui Petru.
Restul de asa zise evanghelii nu au absolut nicio valoare ptr ca le lipseste "miezul" si asta le transforma in maculatura de prostit lumea ...pentru ca lipsindu-le "miezul" le lipseste si acea putere divina, p[quote] niste ucenici vanduti unui sarlatan in mod sigur ca nu o au!

Citat :

Din pacate ptr tine nicio evanghelie nu este scrisa de vreun ucenic
. de ex evanghelia dupa Luca este singura din cele 4 care a fost scrisa la dictarea lui Pavel, cele dupa Marcu si Matei sunt scrise la dictarea lui Petru
Nu mai tot repeta o asemenea prostie ca cea cu "dictatul" ca si curcile se rad de tine!
Treci la documentatie mai serioasa!


Soimos a scris:
Citat :
Sa inteleg ca tu te inchini Dumnezeului altui veac? ...adica cel dinnainte de Noua Lege?
eu ma inchin Creatorului a tot ce exista in univers, probabil tu te inchini dumnezeului acestui veac, chiar daca nu iti dai seama.
Ideea asta sa iti iasa din cap!
Nici macar o persoana cu puteri supranaturale nu are puterea sa creeze de unul singur atitea miliarde de Universuri fiecare dintre ele cu miliarde de sisteme solare.
Singurul Dumnezeu-Creator este ENERGIA ...de ex cea nascuta din Big Bang, energie care a permis "nasterea" materiei si a altor legi ale naturii izvorite din proprietatile acesteia
vezi linkul asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Soimos a scris:
Citat :
Adica esti de aceasi religie ca si Isus ...adica mozaica si nu crestina cum te dai pe aici?
religia mozaica cuprindea si ritualuri si practici iar Iisus le-a condamnat. Defapt i-a condamnat pe farisei ca au transformat legea tatalui in datini. deci nu prea cred ca lui Iisus ii pleacea religia.
Whaaat?
Legea Tatalui este scrisa in Torah ...si orice evreu urmeaza aceasta Lege ...si Isus a venit sa intareasca aceasta lege a Torei ... nu sa o desfinteze asa cum au desfintat-o crestinii!
Esti total pe "invers" ... cred ca nu ar strica sa te indrepti ca sa vii la normal ...macar cu logica!!


Citat :
singurul raspuns la intrebarea asta ti l-am dat mai sus si acela ca Dumnezeu nu vrea iubire cu forta. tu ai vrea iubire cu forta?
asta nu este un raspuns ...daca ar fi fost cum zici tu nu ar fi lasat nici scripturile ...ptr ca si asta sunt tot mijloace de propaganda !

Citat :

cat despre Iacov gasim si in NT o scrisoarea a lui
Care? ...cumva aceea despre Primul Conciliu al Apostolilor cand a combatut Minciuna Paulista cu privire la originea divina a lui Isus, sau cumva aceea in care vedem ca si el el Iacob la fel ca si Isus si toti adevaratii sai Apostoli faceau parte din secta esenienilor ...adica aceia care ulterior au fost numiti gnostici si care au sustinut mereu ca Isus era OM si nu Dumnezeu pina cand criminalul Constantin i-a invins pe arieni ptr ca mai degraba ii convenea sa fie urmasul lui Dumnezeu decat urmasul unui taran prapadit !
Ce naiba ...nici atat nu sti si nu poti intelege?


Soimos a scris:
Citat :
Or fi ...da sunt bazate tot pe Biblie
sunt bazate pe prostii
Nu e vina mea ca scriptura voastra e plina de prostii ...eu doar le scot in evidenta ca sa le vedeti mai clar!



Soimos a scris:
Citat :
adica Isus in persoana spune despre el insusi ca este Lucifer
si de cand aducatorul de lumina este diavolul?
De cand este traditia ca la inviere cei insetati de lumina sa iasa cu un muc de luminare in bezna de la miezul noptii in loc sa iasa la pick-nick a doiua zi la pranz cand lumina adevarata si datatoare de viata nu vine de la un muc ... ci de la soare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 6:24 pm

GaSpAr a scris:

Soimos a scris:
Stapanul cheilor Iadului
care iad mai omule, tu nu intelegi ca nu exista asa ceva?
cum sa nu existe:
Ia vezi in Apocalipsa 1.18 sa vezi ce scrie!

Citat :

a zis ca este stapanul cheilor mortii, este alta mancare de peste,

Citeste un pic mai departe sa vezi ce scrie

Citat :


iar expresia cheile mortii are un sens simbolic

Evident ...la fel de simbolic era si daca zicea ca tinele cheile vietii si ale Raiului ...dar uite ca nu a zis asta ...ci exact inversul ...bineinteles la modul simbolic ...ca doar nu este nevoie de chei si de usa ca sa treci din viata in moarte!


Soimos a scris:
Citat :
Tatal Sau il denumeste Diavol
stau si ma gandesc pana unde duce incapatanarea asta a ta. cel care a fost aruncat din cer a fost balaurul/Satan si nu Hristos

Pina intelegi si tu ca Isus pina a reinvia (adica pina la NT) a fost ceea ce el insusi recunoaste ca a fost ...adica Lucifer ..ptr ca in VT Satana era un personaj pozitiv ...si oricum nu stim cum arata Lucifer atunci cand era in cer si s-a razvratit impotriva Tatalui ..poate ca arata si ca un balaur!

Important este sa retii ca tot in Apocalipsa 1.17 acelasi Christos spune : ca sunt eu tot cel care am fost ...adica Lucifer ...si acum tin cheile mortii si ale Iadului ...adica e Dracu !

Citat :
stii macar ce mesaj transmite acest citat?

Nu trebuie sa sti ...ptr ca e suficient sa citesti ptr ca e atat de clar ca "credincios" trebnuie sa fi ca sa nu-l intelegi

Citat :

se refera la cei care nu se inchina lui Dumnezeu ci creatiei,
[b]
Poi Isus ce este ?
Nu tot "creatie" ?
Sau acuma vrei sa ne convingi ca rabinul Isus este insusi Creatorul?
Poi vezi cum e cand tot tzesi si impltesti la minciuni? ... Te incurci usor!

Soimos a scris:
Citat :
Poi asta insemna ca vorbesti prostii ...ptr ca nu Dumnezeu a creat Universul nostru ...ci Big Bangul ...si asta este bine dovedit de catre STIINTA!
orice efect are o cauza, acea explozie(efectul) Big Bang trebuie sa fi avut o cauza iar acea cauza este Dumnezeu, asta daca teoria Big Bang ar fi adevarata. tousi Big Bang ramane o teorie, stiinta nu a dovedit nimic

Poi de unde stii ca acel Dumnezeui a fost Yahwe ala cu copii din flori ...si nu Flying Spaghetty Monster ?


Soimos a scris:
Citat :
Asta este adevarat doar in inchipuirea ta si a altora ca tine!
In viata reala ...adica singura existenta ... sufletul este doar o proprietate a viului ...iar cand mori s-a terminat odata cu viata si sufletul ...tot asa cum dupa ce se stinge focul ...nu mai arde flacara!
analizand biblic, omul dupa ce moare se duce in mormant si asteapta pana la judecata. dupa aceea ori va dobandi viata vesnica ori va fi distrus odata cu satana

Mda ...asta se intampla numai in cer ...adica locul in care Minciunile devin Adevaruri ptr ca nici dracu nu stie unde e acel cer !
Interesant este ca voi desi nu stiti unde e cerul ...stiti bine ce se intampla acolo si ce gandesc si zic acele personaje din cer!!!
Nu ti se pare cam aiurita o asemenea "stiinta"?


Citat :
esti greu de cap

Multumesc, acelasi lucru il cred si eu despre tine ...dar noroc ca e vorba numai de "credinta"!


Citat :
a fost insamanta, dar ca sa intelegi mai bine, gandeste-te ca Duhul i-a creat Mariei un spermatozoid care a fecundat ovulul ei.

Evident ca tot Duhul ne-a inzestrat pe noi barbatii cu testicule care produc spermatozoizi ...ca daca nu ar fi fost asa ... cum s-ar fi nascut bietul Isus din spermatozoidul soldatului roman Tiberius Abdes Pandira ...pe care voi crestinii il denumiti "Duhul Sfant"!

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 850
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 6:50 pm

Soimos a scris:
Ia vezi in Apocalipsa 1.18 sa vezi ce scrie!
citez din Codex Sinaiticus Revelation 1:18''and that lives, and I was dead, and behold, I am living from age to age, and have the keys of death and of hades''

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol

ce Hades este varianta greaca pentru Sheoll. deci nu vedem niciun iad(loc de torturat pacatosii) asa ca citatul Apocalipsa 1:18, o dovada a ta, cade. in ochii mei vei parea penibil daca vei mai da citatul asta pentru existenta iadului


Soimos a scris:
Pina intelegi si tu ca Isus pina a reinvia (adica pina la NT) a fost ceea ce el insusi recunoaste ca a fost ...adica Lucifer ..ptr ca in VT Satana era un personaj pozitiv
nu chiar, Satana chiar daca era in ''cer'' si mai facea cateodata ce ii zicea Yahweh, era impotriva oamenilor, asta vedem in episodul cu judecata cand incerca mereu sa-i puna bete in roate omului, deci nu prea vedem un personal pozitiv aici.


Soimos a scris:
Important este sa retii ca tot in Apocalipsa 1.17 acelasi Christos spune : ca sunt eu tot cel care am fost ...adica Lucifer ...si acum tin cheile mortii si ale Iadului ...adica e Dracu !
Apocalipsa 1.17 ''Şi când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Şi El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă'' Alfa&Omega, adica inceputul si sfarsitul. la ce se refera oare? vedem in Ioan ca prin el s-a facut lumea si prin el se ''sfarseste''.


Soimos a scris:
Poi Isus ce este ?
Nu tot "creatie" ?
Sau acuma vrei sa ne convingi ca rabinul Isus este insusi Creatorul?
Poi vezi cum e cand tot tzesi si impltesti la minciuni? ... Te incurci usor!
pai eu ma inchin numai Tatalui nu Fiului, fecioarei, sfintilor(zeilor) sau moastelor etc



Soimos a scris:
Poi de unde stii ca acel Dumnezeui a fost Yahwe ala cu copii din flori ...si nu Flying Spaghetty Monster ?
pai vezi si tu ce ordine este in univers, asezarea planetelor, a stelelor etc. ca ceva care sa mearga perfect trebuie sa fie facut de cineva, de un designer. chiar crezi ca totul a aparut asa dintr-o explozie?






Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 7:39 pm

GaSpAr a scris:
Soimos a scris:
Ia vezi in Apocalipsa 1.18 sa vezi ce scrie!
citez din Codex Sinaiticus Revelation 1:18''and that lives, and I was dead, and behold, I am living from age to age, and have the keys of death and of hades''

http://en.wikipedia.org/wiki/Sheol

ce Hades este varianta greaca pentru Sheoll. deci nu vedem niciun iad(loc de torturat pacatosii) asa ca citatul Apocalipsa 1:18, o dovada a ta, cade. in ochii mei vei parea penibil daca vei mai da citatul asta pentru existenta iadului
Adica la fel cum esti si tu in ochii mei cand crezi in existenta "cerului: si al Raiului!
Pai Iadul nu este ceva ce cred eu ..ptr ca eu nu cred nici in cer, nici in aklt rai decat acesta in care traiesc eu acum si nici in alta viata "vesnica" decat cea pe care o traiesc acum ...ci sunt subiecte ale religiei crestine si "realitati" ale unei biserici in care "dumnezeul" este la fel de real ca Raiul si ca Iadul pe care le propovaduiesc !
Asta ca sa intelegi ca nu eu sunt problema ...si ca eu nu credinta ta in Sheol o atac ..ci minciunile unei religii bazate pe o scriptura mincinoasa idiot alcatuita!



Soimos a scris:
Citat :
Pina intelegi si tu ca Isus pina a reinvia (adica pina la NT) a fost ceea ce el insusi recunoaste ca a fost ...adica Lucifer ..ptr ca in VT Satana era un personaj pozitiv
nu chiar, Satana chiar daca era in ''cer'' si mai facea cateodata ce ii zicea Yahweh, era impotriva oamenilor, asta vedem in episodul cu judecata cand incerca mereu sa-i puna bete in roate omului, deci nu prea vedem un personal pozitiv aici.
Ma tu chiar ai luat-o razna si nu mai sti sa faci deosebirea intre mit si realitate?
Pai acel Satan nu este decat un personaj virtual care nu poate fi nici bun si nici rau ...ci in scenariul dintr-o carte poate avea un rol VIRTUAL de personaj pozitiv sau negativ !

Citat :

Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă'' Alfa&Omega, adica inceputul si sfarsitul. la ce se refera oare? vedem in Ioan ca prin el s-a facut lumea si prin el se ''sfarseste''.
Niet!
...Christos zice ca "tot eu sunt cel care am fost" adica Lucifer Diavolul restul nu mai conteaza ...cu atat mai putin conteaza idioteniile debitate de un bobalau primitiv ca Ioan?
I-a lasat "mniezo" cumva vreo sarcina sau vreo misiune acestui idiot primitiv ? ...ca io nu-mi aduc aminte de vreuna?
Citat :

pai eu ma inchin numai Tatalui nu Fiului, fecioarei, sfintilor(zeilor) sau moastelor etc
Tu nici macar nu ai habar cine este "Tatal" lui Isus!
Adica acela caruia Isus i se plange pe cruce cu "Eli eli lama sabachtani"
Ia sa vedem daca sti cine este acel "ELI" tatal caruia i se plange Isus?



Soimos a scris:
Citat :
Poi de unde stii ca acel Dumnezeui a fost Yahwe ala cu copii din flori ...si nu Flying Spaghetty Monster ?
pai vezi si tu ce ordine este in univers, asezarea planetelor, a stelelor etc. ca ceva care sa mearga perfect trebuie sa fie facut de cineva, de un designer. chiar crezi ca totul a aparut asa dintr-o explozie?
Da de unde ai tu impresia ca acel Mare Arhitect este mniezo-ul bisericii si nu acel creator unic numit Flying Spagheti Monster care ne promite in rai dealuri din Hamburgheri, munti din inghetata si rauri cu Coca Cola ?

Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:08 pm

Soimos a scris:
Adica la fel cum esti si tu in ochii mei cand crezi in existenta "cerului: si al Raiului!
Pai Iadul nu este ceva ce cred eu ..ptr ca eu nu cred nici in cer, nici in aklt rai decat acesta in care traiesc eu acum si nici in alta viata "vesnica" decat cea pe care o traiesc acum ...ci sunt subiecte ale religiei crestine si "realitati" ale unei biserici in care "dumnezeul" este la fel de real ca Raiul si ca Iadul pe care le propovaduiesc !
Asta ca sa intelegi ca nu eu sunt problema ...si ca eu nu credinta ta in Sheol o atac ..ci minciunile unei religii bazate pe o scriptura mincinoasa idiot alcatuita!
ai renuntat la analiza cand ai vazut ca nu prea mai poti sa te bazezi pe citatul ala si ai schimbat subiectul



Soimos a scris:
Ma tu chiar ai luat-o razna si nu mai sti sa faci deosebirea intre mit si realitate?
Pai acel Satan nu este decat un personaj virtual care nu poate fi nici bun si nici rau ...ci in scenariul dintr-o carte poate avea un rol VIRTUAL de personaj pozitiv sau negativ !
ma noi facem o analiza biblica aici, nu discutam despre credintele noastre. ca e personal virtual sau real, nu conteaza.




Soimos a scris:
Christos zice ca "tot eu sunt cel care am fost" adica Lucifer Diavolul
''And when I had seen him, I fell at his feet as dead; and he laid his right hand upon me, saying: Fear not: I am the First and the Last''' unde zice aici TOT EU SUNT CEL CARE AM FOST? zice clar: inceputul si sfarsitul Wink


Soimos a scris:
restul nu mai conteaza
aha am inteles, ce nu ne convine nu conteaza Very Happy


Soimos a scris:
cu atat mai putin conteaza idioteniile debitate de un bobalau primitiv ca Ioan?
pai si tu citezi din Ioan cand vrei sa demonstrezi ceva. as putea spune ca nici citatele tale nu au valoare caci citezi din acelasi din care citez si eu.


Soimos a scris:
I-a lasat "mniezo" cumva vreo sarcina sau vreo misiune acestui idiot primitiv ? ...ca io nu-mi aduc aminte de vreuna?
o sa incerc sa-ti explic ce a vrut defapt Iisus sa-i zica lui Petru cand a zis ca pe el isi va cladi biserica.


Soimos a scris:
Tu nici macar nu ai habar cine este "Tatal" lui Isus!
Adica acela caruia Isus i se plange pe cruce cu "Eli eli lama sabachtani"
Ia sa vedem daca sti cine este acel "ELI" tatal caruia i se plange Isus?
ia uimeste-ma tu


Soimos a scris:
Da de unde ai tu impresia ca acel Mare Arhitect este mniezo-ul bisericii si nu acel creator unic numit Flying Spagheti Monster care ne promite in rai dealuri din Hamburgheri, munti din inghetata si rauri cu Coca Cola ?
cine este acest Flying Spagheti Monster?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Iun 02, 2011 8:35 pm

GaSpAr a scris:
cine este acest Flying Spagheti Monster?

Dumne-Zeul unora care cred in el la fel cum voi credeti intr-al vostru!

Ia zi repede, a cui credinta e mai adevarata? Si cel mai important, de ce?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 7:40 am

GaSpAr a scris:
ai renuntat la analiza cand ai vazut ca nu prea mai poti sa te bazezi pe citatul ala si ai schimbat subiectu.
Nici un pic!
Problema este ca ptr mine un citat din Biblie in limba engleza este la fel de important ca unul in limba sinty!
Adica lipsit de elocventa!

Daca voiai sa ma impresionezi trebuia sa dai citatul in limba aramaica a lui Isus ...ca doar Paleo-evanghelia lui Matei e scrisa in acea limba.

Citat :

ma noi facem o analiza biblica aici, nu discutam despre credintele noastre. ca e personal virtual sau real, nu conteaza.
Ce analiza biblica faci tu cand ideile tale sunt 100% aceleasi idei de acum 2000 de ani?
Deci ideile tale nu u evoluat ...ptr ca nu-i asa ...nu exista evolutie!?



Soimos a scris:
Citat :
Christos zice ca "tot eu sunt cel care am fost" (si in cer alaturi de Tatal sau .... adica Lucifer alias Diavolul
????

Soimos a scris:
restul nu mai conteaza
Citat :
aha am inteles, ce nu ne convine nu conteaza Very Happy
Nu a convenit ptr ca ai trunchiat citatul ...iar o jumatate de adevar este o minciuna intrega!

Citat :
pai si tu citezi din Ioan cand vrei sa demonstrezi ceva. as putea spune ca nici citatele tale nu au valoare caci citezi din acelasi din care citez si eu.
Vad ca nu intelegi nimic! Eu cand citez din acelasi Ioan ca tine nu fac decat sa iti dovedesc cat de prost a fost acel individ care se incurca in minciuni!

Citat :
o sa incerc sa-ti explic ce a vrut defapt Iisus sa-i zica lui Petru cand a zis ca pe el isi va cladi biserica.
Mersi ...nu e nevoie!
"Explicatiile tale" le-am citit cand probabil tu inca nu erai pe aceasta lume!


Soimos a scris:
Citat :
Tu nici macar nu ai habar cine este "Tatal" lui Isus!
Adica acela caruia Isus i se plange pe cruce cu "Eli eli lama sabachtani"
Ia sa vedem daca sti cine este acel "ELI" tatal caruia i se plange Isus?
ia uimeste-ma tu
Nu vreau sa-ti fur placerea documentatiei !


Citat :
cine este acest Flying Spagheti Monster?
de ce ma intrebi pe mine ...nu ai pe PC Google sau Wikipedia ?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeVin Iun 03, 2011 8:16 am

Soimos a scris:
Problema este ca ptr mine un citat din Biblie in limba engleza este la fel de important ca unul in limba sinty!
Adica lipsit de elocventa!
Daca voiai sa ma impresionezi trebuia sa dai citatul in limba aramaica a lui Isus ...ca doar Paleo-evanghelia lui Matei e scrisa in acea limba

http://www.codexsinaiticus.com/en/

uite aici. gasesti si in limba greaca



Soimos a scris:
Ce analiza biblica faci tu cand ideile tale sunt 100% aceleasi idei de acum 2000 de ani?
pai NT a fost scris cam acum 2000 de ani dar asta nu inseamna ca ideile mele sunt idei de acum 2000. facem o analiza a textului. stii ce este aia?



Soimos a scris:
Nu a convenit ptr ca ai trunchiat citatul ...iar o jumatate de adevar este tot o minciuna!
ce am trunchiat ma? hai ca ma faci sa rad, chiar si un copil ar intelege ce scrie in citatul ala, este foarte evident, numai tu nu stii



Soimos a scris:
Vad ca nu intelegi nimic! Eu cand citez din acelasi Ioan ca tine nu fac decat sa iti dovedesc cat de prost a fost acel individ care se incurca in minciuni!
Sleep



Soimos a scris:
Mersi ...nu e nevoie!
"Explicatiile tale" le-am citit cand probabil tu inca nu erai pe aceasta lume!
tare ma indoiesc sa fi citit ceva inafara de forumul ala, nu de alta dar te faci de ras cand zici ca ai citit si ai ''studiat'', ai facut ''documentatie''.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 8:05 am

GaSpAr a scris:


http://www.codexsinaiticus.com/en/

uite aici. gasesti si in limba greaca
Poti sa te folosesti undeva de ea ... nu are nici-o valoare pentru ca Isus nu era grec!

Sau tu vorbesti de Zorba Grecul?

Soimos a scris:
Citat :
Ce analiza biblica faci tu cand ideile tale sunt 100% aceleasi idei de acum 2000 de ani?
pai NT a fost scris cam acum 2000 de ani dar asta nu inseamna ca ideile mele sunt idei de acum 2000. facem o analiza a textului. stii ce este aia?

Tu crezi ca ai de-a face cu niscaiva credinciosi de ai tai care nu STIU nimic ci CRED totul a proasta?

Soimos a scris:
Citat :
Nu a convenit ptr ca ai trunchiat citatul ...iar o jumatate de adevar este tot o minciuna!
ce am trunchiat ma? hai ca ma faci sa rad, chiar si un copil ar intelege ce scrie in citatul ala, este foarte evident, numai tu nu stii.
Pai hai sa imi arati ce stii?
Sau la tine "stiinta" este doar ceea ce crezi pentru ca credinta a proasta iti ofera raspunsuri la toate intrebarile pe care ti-le pui?

Soimos a scris:
Citat :
Vad ca nu intelegi nimic! Eu cand citez din acelasi Ioan ca si tine, nu o fac decat sa iti dovedesc cat de prost a fost acel individ care se incurca in minciuni!
Sleep

Atat?
De ceva mai mult si mai rational nu esti in stare?

Soimos a scris:
Citat :
Mersi ...nu e nevoie!
"Explicatiile tale" le-am citit cand probabil tu inca nu erai pe aceasta lume!
tare ma indoiesc sa fi citit ceva inafara de forumul ala, nu de alta dar te faci de ras cand zici ca ai citit si ai ''studiat'', ai facut ''documentatie''.
Zice unul care toata viata lui a studiat o singura carte ... Biblia!

Stii cum se zice in viata de zi cu zi ..."fereste-te de acei oameni care in viata lor nu au citit decat o singura carte"!

Oare sti de ce?

Pai hai sa iti suflu tot eu raspunsul!

Ptr ca nu numai ca sunt inculti ...dar mai sunt si fanatici!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 11:32 am

Soimos a scris:
Poti sa te folosesti undeva de ea ... nu are nici-o valoare pentru ca Isus nu era grec!

Sau tu vorbesti de Zorba Grecul?
nu, dar e unul din cele mai vechi biblii, deci are mai multa credibilitate decat bibliile din ziua de azi



Soimos a scris:
Tu crezi ca ai de-a face cu niscaiva credinciosi de ai tai care nu STIU nimic ci CRED totul a proasta?
nu am de a face cu unii care se cred stiutori,adica voi. una e credinta a proasta de care zici tu, pe care o au cei care nu cerceteaza si alta e lucrul dovedit.



Soimos a scris:
Sau la tine "stiinta" este doar ceea ce crezi pentru ca credinta a proasta iti ofera raspunsuri la toate intrebarile pe care ti-le pui?
Laughing ma faci sa rad ma. eu credinta a proasta? ti-am mai zis ca eu am fost ateu, iar un ateu devine iar credincios doar cand gaseste dovezi.



Soimos a scris:
Atat?
De ceva mai mult si mai rational nu esti in stare?
dar ce era de raspus la o tampenie?




Soimos a scris:
Zice unul care toata viata lui a studiat o singura carte ... Biblia!
oare esti tu ingerul meu pazitor si stii tot ce am facut in viata?





Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 11:53 am

GaSpAr a scris:

... nu, dar e unul din cele mai vechi biblii, deci are mai multa credibilitate decat bibliile din ziua de azi
Chiar crezi asta sincer...sau numai asa de mascarada?
Tu nu stii ca prin traducerile facute de niste urechisti=manelisti (sa nu-mi spui ca aceia aveau doctoratul in stiinte luat la Sorbona) se pierd muuulte sensuri ale textelor originale ...si tot grecii au fost aceia care au FURAT textele cronica ale evreilor ....ptr a le prezenta in mod mincinos intr-o alta religie ...bazata pe sarlatanie, si sete de bani si de putere.
Deci nici vorba nu poate fi de CREDIBILITATE!

Citat :
nu am de a face cu unii care se cred stiutori,adica voi. una e credinta a proasta de care zici tu, pe care o au cei care nu cerceteaza si alta e lucrul dovedit.
Si ce este dovedit in religie?
Cumva ca Dumnezeul Treimii Indivizibile ... si-a pus madularul sau numit "Duhul Sfant" in fatatoarea unei biete fete nu ca sa se nasca Fiul Sau ...ci El insusi ...ca Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat?

Soimos a scris:
Sau la tine "stiinta" este doar ceea ce crezi pentru ca credinta a proasta iti ofera raspunsuri la toate intrebarile pe care ti-le pui?
Laughing ma faci sa rad ma. eu credinta a proasta? ti-am mai zis ca eu am fost ateu, iar un ateu devine iar credincios doar cand gaseste dovezi.
[/quote]
Pai de la ateism la credinta "a proast" nu se poate ajunge prin imbratisarea IRATIONALITATII si acceptarea unor "adevaruri" nedovedite de absolut nimeni ... ci se ajunge mai ales atunci cand ai comis fapte rele si greseli atat de mari incat te framanta mereu mustrarile de constiinta ...si atunci iti poti alina suferinta devenind bigot ... mai ales "pocait" ca la astia "dumnezeu" iti iarta greselile si daca toata viata ai fost un cvriminal mai mare ca Hitler ...cu conditia sa te pocaiesti!
Sper ca ai inteles ca nu ma refer la persoana ta ptr ca nu te cunosc deloc astfel incat sa pot sa te "judec" ... dar ti-am explicat o realitate cu care sunt de mult familiarizat ...si anume ca toate curvele imbatranite si toti talharii care au imbatrinit se convertesc mai ales la Adventistii de Ziua a 7-a!
Deci ti-am prezentat o alternativa logioca la motivul necredibil aratat de tine ...si anume ca din "om rational" ai ales carea irationalitatii doar ptr ca nu exista nicio dovada care sa iti confirme credinta!


Soimos a scris:
Atat?
De ceva mai mult si mai rational nu esti in stare?
dar ce era de raspus la o tampenie?
Pai o alta interpretare ... biuneinteles argumentata cu dovezi bazate pe realitate ... adica pe ADEVAR!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 12:14 pm



Soimos a scris:
Tu nu stii ca prin traducerile facute de niste urechisti=manelisti
oare nu stiai ca evangheliile canonice au fost scrise in greaca? deci aici nu este vorba de traducere ci de transcriere Wink



Soimos a scris:
si tot grecii au fost aceia care au FURAT textele cronica ale evreilor
vorbesti de parca ai fost acolo sa vezi. tampenia asta am vazut-o doar aici pe forum, deci are credibilitate 0



Soimos a scris:
Si ce este dovedit in religie?
Cumva ca Dumnezeul Treimii Indivizibile
nu dovedite de religie ci de stiinta.



Soimos a scris:
Pai de la ateism la credinta "a proast" nu se poate ajunge prin imbratisarea IRATIONALITATII
mai geniule, credinta a proasta o au babele si mosii de la tara care fac tot ce le zice popa. pana aici ai inteles? eu nu sunt ca babele si mosii de la tara, eu am studiat mai multe domenii: religie, conspiratii, istorie etc si am ajuns la concluzia ca ce gasim in biblie este adevarat



Soimos a scris:
si atunci iti poti alina suferinta devenind bigot ... mai ales "pocait" ca la astia "dumnezeu" iti iarta greselile si daca toata viata ai fost un cvriminal mai mare ca Hitler ...cu conditia sa te pocaiesti!
Sper ca ai inteles ca nu ma refer la persoana ta ptr ca nu te cunosc deloc astfel incat sa pot sa te "judec" ... dar ti-am explicat o realitate cu care sunt de mult familiarizat ...si anume ca toate curvele imbatranite si toti talharii care au imbatrinit se convertesc mai ales la Adventistii de Ziua a 7-a!
si eu sunt familiarizat cu oameni ca astia



Soimos a scris:
si anume ca din "om rational" ai ales carea irationalitatii doar ptr ca nu exista nicio dovada care sa iti confirme credinta!
aici te inseli mult, deoarece nu este numai o dovada ci sunt multe dovezi care sa-mi cofirme credinta, caci daca nu erau eu si acum eram ateu.


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 1:04 pm

GaSpAr a scris:
Oare nu stiai ca evangheliile canonice au fost scrise in greaca? deci aici nu este vorba de traducere ci de transcriere Wink
VAX!
Apostolii au predicat invataturile lui Isus in limba lui Isus si in religia lui Isus ... deci nu in limba greaca ...ptr ca aceasta limba o cunostea doar falsul apostol Pavel .cel pe care nu l-a interesat niciodata invataturile lui Isus, motiv ptr care a avut mereu conflicte ba cu comunitatile de credinciosi ramase dupa Isus ...ba cu Adevaratii apostoli!
Deci ce a "canonizat" o biserica care are coltii manjiti cu sangele a milioane de oameni nevinovati ... ma lasa rece!

Citat :
vorbesti de parca ai fost acolo sa vezi. tampenia asta am vazut-o doar aici pe forum, deci are credibilitate 0
0 este capacitatea ta de a pune una langa alta diversele piese din Puzzle-ul religiei crestine!
Mai exact nu poti pricepe faptul ca Isus a predicat in limba aramaica si nu in limba greaca ... si ca limba greaca este doar o limba a minciunii si a furtului a unor texte scrise de rabini ...si vandute prostilor ca si "Cuvantul lui Dumnezeu" desi "dumnezeu" nu a inspirat decat furtul acelor texte si punerea intrun context nou si mincinos intr-o alta religie a setei de bani si de putere!


Citat :
nu dovedite de religie ci de stiinta.
Tu glumesti?
Pai eu stiu tocmai inversul ...si ca Stiinta nu a descoperit absolut nimic care sa dovedeasca existenta vre-unui King Kong care sa-l croiasca pe om dupa chipul si asemanarea Sa ...de a iesit bietul om cu ADN-ul 98,7% identic cu a unei maimute primate!

Citat :

mai geniule, credinta a proasta o au babele si mosii de la tara care fac tot ce le zice popa. pana aici ai inteles? eu nu sunt ca babele si mosii de la tara, eu am studiat mai multe domenii: religie, conspiratii, istorie etc si am ajuns la concluzia ca ce gasim in biblie este adevarat
Pai tu nu poti pricepe ca este aceasi CREDINTA care nu tine de varsta ,... ci de IRATIONALITATE!
Si cu atat mai grav este cazul tau in care vedem ca nbu esti capabil sa desparti adevarul de minciuna si nici nu ai capacitatea de a intelege ca un text scris de niste rabini nu poate fi o "Scriptura a Divinitatii" ...bineinteles fara ca mai intai sa ii crezi pe rabinii Itzik, Moritz sau Stuhl ca fiind ei Dumnezeii!

Citat :

si eu sunt familiarizat cu oameni ca astia
Poi vezi !
De ce nu sunt si eu familiarizat cu "descoperirile stintifice" care fac dovada existentei "dumnezeului" religiei crestine?


Citat :
aici te inseli mult, deoarece nu este numai o dovada ci sunt multe dovezi care sa-mi cofirme credinta, caci daca nu erau eu si acum eram ateu.
Asta nu este un argument ...cu atat mai putin cu cat pina acum pe forum nu ai prezentat NICI macar 1 SINGUR argument ...dar in schimb multa vehementa in a combate "stiinta cea inselatoare" si de a considera niste biete ipoteze ...asa cum este si "credinta in King Kong" ... ca fiind teorii si nu biate ipoteze ale oamenilor de stiinta!
Dar astept si in continuare "Dovezile" de ex macar "mecanismul stintific" prin care un text scris de niste rabini primitivi devine "Cuvantul lui Dumnezeu"?
E nevoie de "minuni" sa crezi acest lucru ...sau ajunge sa crezi in "Sfanta Ignoranta"?
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 1:17 pm

Soimos a scris:
VAX!
Apostolii au predicat invataturile lui Isus in limba lui Isus si in religia lui Isus ... deci nu in limba greaca
apostolii au predicat in mai multe limbi nu doar in limba lor natala



Soimos a scris:
0 este capacitatea ta de a pune una langa alta diversele piese din Puzzle-ul religiei crestine!
Mai exact nu poti pricepe faptul ca Isus a predicat in limba aramaica si nu in limba greaca ... si ca limba greaca este doar o limba a minciunii si a furtului a unor texte scrise de rabini ...si vandute prostilor ca si "Cuvantul lui Dumnezeu" desi "dumnezeu" nu a inspirat decat furtul acelor texte si punerea intrun context nou si mincinos intr-o alta religie a setei de bani si de putere!
era vorba de furatul Tanakului pe care nu il poti dovezi, nu de limba in care a predicat Iisus. chiar nu poti sa te mentii pe o linie dreapta?



Soimos a scris:
Pai eu stiu tocmai inversul ...si ca Stiinta nu a descoperit absolut nimic
stiinta este alcatuita din oameni, iar oamenii isi folosesc doar 10% din creier. pe Dumnezeu il descoperi cu inima nu cu mintea( asta daca inteles ce am vrut sa zic)



Soimos a scris:
Asta nu este un argument ...cu atat mai putin cu cat pina acum pe forum nu ai prezentat NICI macar 1 SINGUR argument
poate o sa prezint in viitorul apropiat nistea argumente care sa confirme existenta divinitatii


Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 1:37 pm

GaSpAr a scris:
stiinta este alcatuita din oameni, iar oamenii isi folosesc doar 10% din creier. pe Dumnezeu il descoperi cu inima nu cu mintea( asta daca inteles ce am vrut sa zic)

Nu te supara, dar gresesti! Delirul mistic, adica descoperirea in interiorul propriei minti a personajelor fabuloase din diverse religii, nu isi are centrul in inima ci in sistemul neuronal central, care-si are sediul in creier! Acolo lucrurile nu functioneaza bine!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 2:18 pm

GaSpAr a scris:
apostolii au predicat in mai multe limbi nu doar in limba lor natala
Unde in Biblie vezi tu o Evanghelie a unui Adevarat Apostol scrisa direct in Limba Greaca?
Ca te referi la Iacob cel mic ...e egal cu zero ...Evanghelia sa nu exiwsta nici macar in Biblie!


Soimos a scris:
era vorba de furatul Tanakului pe care nu il poti dovezi, nu de limba in care a predicat Iisus. chiar nu poti sa te mentii pe o linie dreapta?
Pai eu ma tin pe linia dreapta atunci cand spun ca BIBLIA TOATA este un text furat din religia Mozaica ...cu diferenta ca Tanachul a fost "modificat" ca sa "dea bine" in noua religie iar Evangheliile au fost "cenzurate si compilate" astfel incat sa dea si ele bine in noua religie BISERICEASCA pusa in carca lui Isus care era si anti-cler si anti-besirica!
Dar ptr a intelege asta trebuie sa ai "Cultura Istorica" care iti permite sa cunosti faptul ca ABSOLUT toti Apostolii Adevarati au murit in religia in care a murit si Isus ...adica cea MOZAICA!

Quod erat demonstrandum!



Citat :
stiinta este alcatuita din oameni, iar oamenii isi folosesc doar 10% din creier.
Ce prostii debitezi!
Stiinta este alcatuita din TEORII DEMONSTRATE bine cunoscute si oricand REPETABILE ... bazate pe Cunoasterea Rationala!

Citat :

pe Dumnezeu il descoperi cu inima nu cu mintea( asta daca inteles ce am vrut sa zic)
Am inteles ...cum nu!
Am inteles ca o conditie a "cunoasterii de Dumnezeu" nu exclufe faptul de a fi idiot si prost ca noaptea ...ptr ca nude ratiune si minte ai nevoie ...ci de "inima" ...adica de acea pompa care pune sangele in circulatie!

Hai ma las-o naiba ...ca doar nu vorbesti cu prostu satului ...ci cu o persoana normala cu picioarele pe pamant!


Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 2:28 pm




Soimos a scris:
Pai eu ma tin pe linia dreapta atunci cand spun ca BIBLIA TOATA este un text furat din religia Mozaica
bun si pe ce iti bazezi afirmatia? de unde stii tu ca tanakul a fost furat? ai fost acolo?



Soimos a scris:
iar Evangheliile au fost "cenzurate si compilate" astfel incat sa dea si ele bine in noua religie BISERICEASCA pusa in carca lui Isus care era si anti-cler si anti-besirica!
lasa ca au fost alese evangheliile cele mai apropiate mortii lui Iisus. celelalte de care pomenesti sunt mai noi si nu au o legatura una cu alta.


Soimos a scris:
Ce prostii debitezi!
Stiinta este alcatuita din TEORII DEMONSTRATE bine cunoscute si oricand REPETABILE ... bazate pe Cunoasterea Rationala!
si acele teorii de cine sunt ''demonstrate''? nu tot de oamenii care isi folosesc 10-15% din creier?



Soimos a scris:
Am inteles ...cum nu!
Am inteles ca o conditie a "cunoasterii de Dumnezeu" nu exclufe faptul de a fi idiot si prost ca noaptea ...ptr ca nude ratiune si minte ai nevoie ...ci de "inima" ...adica de acea pompa care pune sangele in circulatie!

Hai ma las-o naiba ...ca doar nu vorbesti cu prostu satului ...ci cu o persoana normala cu picioarele pe pamant
cand zic inima nu ma refer la organ ci la altceva. inima, in cazul de fata, este termenul metaforic pentru suflet, dar stai ca ateii habar nu au ce e ala, caci ei sunt goi pe interior Smile)))




Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 2:48 pm

GaSpAr a scris:


Soimos a scris:
Pai eu ma tin pe linia dreapta atunci cand spun ca BIBLIA TOATA este un text furat din religia Mozaica

bun si pe ce iti bazezi afirmatia? de unde stii tu ca tanakul a fost furat? ai fost acolo?
Nu este nevoie sa fi acolo ca sa ti dai seama ca Tanachul si Vechiul Testament sunt identice 99% ...si astfel sa iti pui intrebarea de ce nu s-a folosit tot titlul original Tanach si nu cel de Vechi Testament asa cum ar fi fost normal sa il foloseasca!
Insusi modificarea titlului in "Vechi Testament" este o dovada a scoaterii lui din vechiul context ...si de folosire a acelui text intr-un context nou ... unul departat de cel original/initial!
Deci avem de-a face cu un plagiat adica un FURT INTELECTUAL ....dar unul atat de idiot incat textele scrise de niste rabini amariti sunt considerate (prin MINCIUNA) ca fiind "Cuvantul lui Dumnezeu"!
Ce dovada mai clara vrei decat asta?



Citat :
lasa ca au fost alese evangheliile cele mai apropiate mortii lui Iisus. celelalte de care pomenesti sunt mai noi si nu au o legatura una cu alta.
Ce sa fie asta?
Cumva un criteriu?
Pai evangheliile unora care nu l-au vazut sau auzit vreodata pe Isus ...pot fi considerate ca fiind ale lui Isus?


Citat :
si acele teorii de cine sunt ''demonstrate''? nu tot de oamenii care isi folosesc 10-15% din creier?
Haloo ! Ce-ai patit?
Ce conteaza ca omul isi foloseste cu 10 % creierul atunci cand mintea sa poate sa faca ca un avion de 500 tone sa se ridice de pe pamant si sa zboare pina in America ...si asta de mii de ori zilnic?
Nici atat nu esti capabil sa pricepi ca nu un singur om care isi foloseste mintea cu 10% nu face un avion ...ci echipe de mii de oameni ... ceea ce inseamna 10% x 10 000 ...de exemplu!
Adica o putere mentala pe care nici Dumnezeu nu a avut-o cand a creat o biata si amarata vrabiuta sau penibila cioara!



Soimos a scris:
Citat :
Am inteles ...cum nu!
Am inteles ca o conditie a "cunoasterii de Dumnezeu" nu exclude faptul de a fi idiot si prost ca noaptea ...ptr ca nu de ratiune si minte ai nevoie ...ci de "inima" ...adica de acea pompa care pune sangele in circulatie!
... cand zic inima nu ma refer la organ ci la altceva. inima, in cazul de fata, este termenul metaforic pentru suflet, dar stai ca ateii habar nu au ce e ala, caci ei sunt goi pe interior Smile)))
Ce prostii vorbesti!
Mai goi la suflet sunt cei care si-au VANDUT mintes corpul si sufletul MINCIUNII !
Sigur ca stim si noi ateii ce e acela suflet,
ba chiar am dezvoltat si stiinte care se ocupa cu studiul acestora ...dar in nici-una dintre stiinte nu suntem invatati sa renuntam la Ratiune si sa o inlocuim cu sufletul!
In concluzie "inima" de care pomenesti tu ...este pentru IUBIT ... dar nici macar ptr asta nu e permisa somnul Ratiunii ...ptr ca "Somnul Ratiunii naste MONSTRII ...si acest fapt l-am vazut in cazul "instrumenetelor" Bisericii Crestine!!!!
Vrei sa mai exemplific inca odata acest lucru?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 3:00 pm

GaSpAr a scris:
lasa ca au fost alese evangheliile cele mai apropiate mortii lui Iisus

Cu alte cuvinte, o minciuna mai apropiata in timp de sursa minciunii, devine in mod automat mai credibila? Poate ca ai dreptate...

Daca privesti la TV si vezi ce diferenta este intre modul in care posturile TV relateaza aceeasi intamplare petrecuta cu cateva zeci de minute in urma transmisiei... nu stii ce sa mai presupui, o fi lipsa de profesionalism, interes sau pur si simplu fiecare reporter vede lucrurile in felul sau personal... Atunci, ce credibilitate mai poti acorda unor evanghelii scrise la cateva zeci de ani de Isus si transmise pe cale orala, apoi traduse dintr-o limba intr-alta... Probabil, trebuie sa fii ori extrem de credul ori delirant, pentru a le acorda credibilitate!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 3:18 pm

Apopii a scris:
Cu alte cuvinte, o minciuna mai apropiata in timp de sursa minciunii, devine in mod automat mai credibila?
pai daca tie ti s-a impus prin sugestie de la distanta, ca tot ce tine de religie este minciuna atunci la ce ma astept eu sa te fac sa crezi



Apopii a scris:
Atunci, ce credibilitate mai poti acorda unor evanghelii scrise la cateva zeci de ani de Isus si transmise pe cale orala, apoi traduse dintr-o limba intr-alta
daca azi eu sunt martor la un eveniment major si dupa 20 de ani ma hotarasc sa descriu in scris acel eveniment, asta ar insemna ca descrierea mea nu ar fi corecta? normal ca ar fi, dar dupa cum am mai spus, ati fost programati mental sa respingeti orice priveste religia



Apopii a scris:
Probabil, trebuie sa fii ori extrem de credul ori delirant, pentru a le acorda credibilitate!
dar un om care crede ca pestele a sarit din apa pe uscat si in timp i-au crescut picioare cum se numeste? omul care crede ca vaca a intrat in ocean si in timp a devenit animal marin cum se numeste? eu zic ca se numeste robot

Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 3:43 pm

GaSpAr a scris:
daca azi eu sunt martor la un eveniment major si dupa 20 de ani ma hotarasc sa descriu in scris acel eveniment, asta ar insemna ca descrierea mea nu ar fi corecta?

Deci, tu sustii ca ai mai tine minte ce a spus unul, cuvant cu cuvant, dupa 20 de ani... hmmm, devii irational in dorinta ta de a sustine un mit antic...

Arata-mi si mie evanghelia unuia care a asistat la cuvantarile maritului vostru evreu rastignit! Macar unul!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 5:12 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
daca azi eu sunt martor la un eveniment major si dupa 20 de ani ma hotarasc sa descriu in scris acel eveniment, asta ar insemna ca descrierea mea nu ar fi corecta?

Deci, tu sustii ca ai mai tine minte ce a spus unul, cuvant cu cuvant, dupa 20 de ani... hmmm, devii irational in dorinta ta de a sustine un mit antic...

Arata-mi si mie evanghelia unuia care a asistat la cuvantarile maritului vostru evreu rastignit! Macar unul!
pai o avem pe cea a lui Matei, care era apostol original Very Happy , pe cea a lui Marcu dictata de Petru, pe cea a lui Ioan si el apostol original. toate astea le poti verifica.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 5:25 pm

GaSpAr a scris:
pai o avem pe cea a lui Matei, care era apostol original Very Happy , pe cea a lui Marcu dictata de Petru, pe cea a lui Ioan si el apostol original. toate astea le poti verifica.

Wow, da tu ai tupeu, mai baiete! Tupeu chiar mai mare decat cei ce au facut biblia! Nici macar aia n-au fost atat de dusi cu pluta incat sa minta atat de ordinar ca tine No pana si aia au spus-o destul de clar ca evangheliile sunt anonime, dar sunt inspirate dupa cei patru!

Crezi ca minciuna, spusa asa cu nerusinare, te ajuta sa castigi sau sa demonstrezi ceva?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 5:27 pm

GaSpAr a scris:
[ pai o avem pe cea a lui Matei care era apostol original
Nu ai nimic!
Evanghelia lui Matei (cea originala) este scrisa in limba aramaica si s-a pierdut de mult!
Aceasta "pseudo-evanghelie a lui Matei este scrisa tot de falsii apostoli ai bisericii (a nu se confunda cu apostolii lui Isus)!

Citat :
pe cea a lui Marcu dictata de Petru, pe cea a lui Ioan si el apostol original. toate astea le poti verifica.

Daca e dictata de Petru si acel Marcu era doar scribul aflat in slujba lui Petru ...de ce nu se numeste Evanghelia lui Petru?

Pai tu ai impresia ca acel "Cod al lui Hamurapi" poarta numele unui scrib ?

Nu o mai da pe dupa minciuni pentru ca " Minciuna are picioare scurte"!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 5:35 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
pai o avem pe cea a lui Matei, care era apostol original Very Happy , pe cea a lui Marcu dictata de Petru, pe cea a lui Ioan si el apostol original. toate astea le poti verifica.

Wow, da tu ai tupeu, mai baiete! Tupeu chiar mai mare decat cei ce au facut biblia! Nici macar aia n-au fost atat de dusi cu pluta incat sa minta atat de ordinar ca tine No pana si aia au spus-o destul de clar ca evangheliile sunt anonime, dar sunt inspirate dupa cei patru!

Crezi ca minciuna, spusa asa cu nerusinare, te ajuta sa castigi sau sa demonstrezi ceva?
pai sunt asa: evanghelia dupa Marcu, dupa Ioan etc, deci au fost scrise sau dictate de ei ce drek.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 5:49 pm

GaSpAr a scris:
pai sunt asa: evanghelia dupa Marcu, dupa Ioan etc, deci au fost scrise sau dictate de ei ce drek.

Tu daca scrii o carte, la autor scrii Gaspar sau dupa Gaspar? Ce inseamna acest dupa, doar ca acea carte este inspirata dupa tine, in ce mod... nu se spune nicaieri...

Uite si ce spune Maria Magdalena, intr-un text care exista si nu este dupa ea:

”5) Petru I-a spus Mariei: Soră, ştim că Mântuitorul te-a iubit pe tine mai mult decât pe celelalte femei.
6) Spune-ne cuvintele Sale pe care ţi le aminteşti, ş
i pe care noi nu putem (să ni le amintim n.t.), sau pe care nici nu le-am auzit.
7) Maria le-a răspuns, Ceea ce vă este ocultat vă va fi dezvăluit.
Cool Şi a început să le vorbeascănîn aceste cuvinte: Eu, spuse ea, L-am văzut pe Dumnezeu într-o viziune şi I-am spus, “Doamne, azi Te-am v
ăzut într-o viziune”. El mi-a răspuns,
9) Binecuvântată eşti tu care nu te-ai îndoit de Mine. Pentru că unde mintea îţ
i este, acolo îţi sunt şi comorile.
10) I-am răspuns, O Doamne, cum vede cel care Te vede (percepe n.t.) în viziune, o face prin spirit sau prin suflet?
11) Mântuitorul I-a răspuns, El nu vede nici prin suflet nici prin spirit, ci prin mintea care se află între cele două”

http://www.docstoc.com/docs/4768218/Evanghelii-apocrife---Evanghelia-dup%C4%83-Maria-Magdalena
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 6:03 pm

pai daca scriu o carte, scriu direct autorul. cert este ca aceste evanghelii au fost scrise in timpul vietii acelor apostoli mentionati. deci nu au fost scrise de ei personal, ci de scribii lor.

aceasta evanghelie dupa Maria, este gnostica scrisa cam prin secolul 5, deci este dupa
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 6:30 pm

GaSpAr a scris:
pai daca scriu o carte, scriu direct autorul. cert este ca aceste evanghelii au fost scrise in timpul vietii acelor apostoli mentionati. deci nu au fost scrise de ei personal, ci de scribii lor.

Acei ciobani evrei, rupti in fund de foame, aveau si scribi personali, mai sa fie...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Blasfemia cu Treimea   Blasfemia cu Treimea - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Blasfemia cu Treimea
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: