Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?

In jos 
+14
somios
aurel
Zian
gugushtiuc
totyo
Anticristul
imishaa
Silverdane
stuttgart
vali
Soimos
Black velvet
Rayna
Apopii
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:19 pm

In urma citirii bibliei am ajuns la urmatoarele concluzii:

Dumnezeu omoara aproape toti oamenii si animalele de pe planeta in timpul potopului, omoara toti oamenii din orasele Sodoma si Gomora. Motivul: pacatul, deci neascultarea ordinelor sale. Concluzie: este cel rau!

Diavolul nu omoara pe nimeni si incearca sa-i convinga pe oameni sa procedeze intr-asa fel incat sa le fie bine, fara sa incerce sa impuna ceva. Concluzie: este cel bun!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:27 pm

De ce minti? Tu nu ai citit Biblia, ci doar ce au zis altii despre Biblie.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:35 pm

Rayna a scris:
De ce minti? Tu nu ai citit Biblia, ci doar ce au zis altii despre Biblie.

Tu ai obiceiul sa crezi doar ceea ce-ti imaginezi tu ca ar fi adevarat Smile Afla ca am citit-o de mai multe ori, nu o singura data! Nu am obiceiul sa citez prea des din ea, dar cand este necesar o fac! Incerc sa analizez biblia prin prisma argumentelor stiintifice, atunci cand am ocazia, sau prin cele numite de "bun simt"!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:40 pm

pai, mergi la nenea doctoru sa iti dea tratament cu Biloba, ca nu ai retinut mare lucru.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 2:41 pm

Rayna a scris:
pai, mergi la nenea doctoru sa iti dea tratament cu Biloba, ca nu ai retinut mare lucru.

Astea sunt argumentele tale? Jalnic!!!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 5:11 pm

Apopii a scris:

Dumnezeu omoara aproape toti oamenii si animalele de pe planeta in timpul potopului, omoara toti oamenii din orasele Sodoma si Gomora. Motivul: pacatul, deci neascultarea ordinelor sale. Concluzie: este cel rau!

Asa este! Cel mai grav lucru insa, a fost crearea unei religii care sa aiba ca personaj central un dumnezeu rau, criminal si dictator. Personaj care a fost creat intr-asa fel incat oamenii sa-i urmeze exemplul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeJoi Mai 13, 2010 6:55 pm

Nu numai oamenii ...ci mai ales conducatorii ...asa cum a fost si el!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Mai 30, 2010 6:44 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 5:35 am

Intrebare: dintre doua personaje, un tiran si altul care se revolta impotriva tiraniei si vrea sa o aboleasca, voi cu care tineti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 6:48 am

Pai ... cu Isus !
Adica cu cel care si in cer in calitate de Lucifer a vrust sa-l rastoarne pe Tatal sau...care si pe pamant ca Isus a venit sa schimbe Legile lui tata... si ptr ca s-a dovedit un element periculos Tatal sau l-a trimis (azvarlit) in Iad (Batalionul disciplinar) unde l-a facut comandant ...adica comandantul legiunilor de diavoli!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 2:46 pm

Soimos a scris:
Pai ... cu Isus !
Adica cu cel care si in cer in calitate de Lucifer a vrust sa-l rastoarne pe Tatal sau...care si pe pamant ca Isus a venit sa schimbe Legile lui tata... si ptr ca s-a dovedit un element periculos Tatal sau l-a trimis (azvarlit) in Iad (Batalionul disciplinar) unde l-a facut comandant ...adica comandantul legiunilor de diavoli!
Problema este ca povestea lui Lucifer este mult mai veche decat cea a lui Isus... in plus, chiar daca se afirma ca el ar fi detinatorul cheilor Iad-ului, el nu s-a revoltat niciodata impotriva lui dumnezeu!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 3:36 pm

corect ! si nu mai confundati fiu de dumnezeu cu ceea ce numim noi fiu . fiu de dumnezeu este un grad in ierarhia cereasca .
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 4:20 pm

Apopii a scris:

Problema este ca povestea lui Lucifer este mult mai veche decat cea a lui Isus... in plus, chiar daca se afirma ca el ar fi detinatorul cheilor Iad-ului, el nu s-a revoltat niciodata impotriva lui dumnezeu!

Problema este ca Tatal anunta ca il expediaza pe pamant pe Diavol in Apoc. 12.12 iar diavolul afland sentinta Tatalui iese si el la interval si isi anunta venirea pe pamant ca Isus in neamul lui David 22.16 si recunoaste ca este Lucifer ... si a venit sa isi faca o biserica a sa pe pamant ...lucru confirmat si de Apostolul Petru care ne spune ca Lucifer va veni pe pamant sa isi faca biserica sa ... asa ca trebuie sa incercati sa imbinati cat mai logic mitul cu realitatea.

Cat despre razvratirea lui Isus pe pamant ...aceasta este evidenta ba chiar continua revolta inceputa in cer ...si anume schimba toate invataturile lui Dumnezeu si prin aceasta Da Lovitura caci vedem ca el l-a detronat pe Tatal sau si in biserici el este Isus Dumnezeu... adica Dumnezeul lumii acesteia ... adica Diavolul!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 4:28 pm

vali a scris:
corect ! si nu mai confundati fiu de dumnezeu cu ceea ce numim noi fiu . fiu de dumnezeu este un grad in ierarhia cereasca .

Si ce zici tu este adevarat, caci insusi in Geneza se vorbeste despre "fii lui Dumnezeu care au umblat pe la fetele oamenilor" ...adica acei Nephillimi ...ingeri decazuti....acestia sunt cei din geneza numiti "fiii de D-zeu" ... "benej ha'elohim ( בני היי )" ("Fii lui, ai lui Dumnezeu").

Gurile rele spun ca si Yahwe ... cel care umbla la fete mari ...era unul din acestia !


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mai 31, 2010 5:46 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 5:19 pm

vali a scris:
fiu de dumnezeu este un grad in ierarhia cereasca .
Eu inteleg din ce punct de vedere pui tu problema... dar in acea ierarhie, daca nu confunzi cu religia, exista doar spirite! Nimic divin si nimic creator de ceva, doar spirite intr-o simpla ierarhie. Chiar si asa, tabara in care este acel "fiu" nu este tabara baietilor buni!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
stuttgart
Pedestras
Pedestras
stuttgart


Numarul mesajelor : 45
Localizare : earth
Puncte : 65
Data de inscriere : 09/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeDum Mai 30, 2010 10:25 pm

hgh


Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:25 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 08, 2010 10:42 am

Soimos a scris:

Problema este ca Tatal anunta ca il expediaza pe pamant pe Diavol in Apoc. 12.12 iar diavolul afland sentinta Tatalui iese si el la interval si isi anunta venirea pe pamant ca Isus in neamul lui David 22.16 si recunoaste ca este Lucifer ... si a venit sa isi faca o biserica a sa pe pamant ...lucru confirmat si de Apostolul Petru care ne spune ca Lucifer va veni pe pamant sa isi faca biserica sa ... asa ca trebuie sa incercati sa imbinati cat mai logic mitul cu realitatea.

Cat despre razvratirea lui Isus pe pamant ...aceasta este evidenta ba chiar continua revolta inceputa in cer ...si anume schimba toate invataturile lui Dumnezeu si prin aceasta Da Lovitura caci vedem ca el l-a detronat pe Tatal sau si in biserici el este Isus Dumnezeu... adica Dumnezeul lumii acesteia ... adica Diavolul!

Deci Iisus este cel Rau, Dumnezeu este cel Bun si Luminat? Nu cumva Tu esti Dumnezeu? Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_king
Fiul tau cel nesocotit a incercat sa-ti rastoarne suprematia aici, si sa aduca era intunericului, n'est pas?
Probabil de asta nu exista texte unde scrie ca Vei veni pe pamant, ca Iisus The Devil le-a tinut ascunse sa Iti amane trezirea?

Daca "Tu" asta crezi, nu "Te" contrazic, dar incerc sa inteleg perspectiva "Ta" unica asupra lucrurilor.

........
Sfinteasca-se Numele Tau (era sa uit)
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 08, 2010 10:57 am

Apopii a scris:
vali a scris:
fiu de dumnezeu este un grad in ierarhia cereasca .
Eu inteleg din ce punct de vedere pui tu problema... dar in acea ierarhie, daca nu confunzi cu religia, exista doar spirite! Nimic divin si nimic creator de ceva, doar spirite intr-o simpla ierarhie. Chiar si asa, tabara in care este acel "fiu" nu este tabara baietilor buni!

Nu ca n-as crede exact la fel .. dar cum ai ajuns la ideea ca ei sunt din tabara celor rai?

Vali cand te referi la rangul acela, il folosesti ca fiu/discipol, sau fiu/favorit, sau fiu/adoptat, sau fiu/printisor?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 08, 2010 11:02 am

Silverdane a scris:


Deci Iisus este cel Rau, Dumnezeu este cel Bun si Luminat?

Eu nu am spus decat ceea ce Isus-Christos recunoaste singur in Apoc 22.16 si anume ca el este Lucifer.
Nu eu il numesc rau ...ci Tatal sau (Zeul Tenebrelor) spune in Apoc 12.12 ca l-a trimis pe pamant pe Diavol ...asa ca orice adaugire de a mea pusa in comparatie cu afirmatiile lui Isus sau cele ae Tatalui acestuia ...ar fi inutile.
Citat :

Nu cumva Tu esti Dumnezeu?

Nu!
Eu sunt doar unul din cei 6 miliarde de oameni care il au pe Dumnezeu in ei si care din prea multa prostire il cauta pe Dumnezeu in cer!
Si asta iarasi nu o zic eu ...ci Isus:

1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?

Citat :

Fiul tau cel nesocotit a incercat sa-ti rastoarne suprematia aici, si sa aduca era intunericului, n'est pas?
Zau ca tare pe dos le mai intelegi!
Pai daca Tata e Zeul Tenebrelor ...Isus este doar cel care ca si Prometeu a venit sa le deie un strop de lumina oamenilor ...daar ca un "strop" e prea putin la pretentiile unui om de azi.

Citat :

Probabil de asta nu exista texte unde scrie ca Vei veni pe pamant, ca Iisus The Devil le-a tinut ascunse sa Iti amane trezirea?

Iar bati campii.Pai despre venirea lui Isus gasesti referinte in Apocalipsa!

Citat :

Daca "Tu" asta crezi, nu "Te" contrazic, dar incerc sa inteleg perspectiva "Ta" unica asupra lucrurilor.
Eu nu cred decat lucrurile care le stiu sau pe cele binecunoscute de altii!]
In rest eu reproduc ceea ce cunosc sau am citit ...dar asta nu inseamna nici pe departe ca eu cred ce scrie in Biblie!
........
Citat :

Sfinteasca-se Numele Tau (era sa uit)
Care nume si de ce sa fie sfintit?
A avut si el acelasi rol cu balegarul care a sfintit pamantul ca sa deie astfel recolte mai bogate?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 08, 2010 11:19 am

Soimos a scris:

Eu nu am spus decat ceea ce Isus-Christos recunoaste singur in Apoc 22.16 si anume ca el este Lucifer.
Nu eu il numesc rau ...ci Tatal sau (Zeul Tenebrelor) spune in Apoc 12.12 ca l-a trimis pe pamant pe Diavol ...asa ca orice adaugire de a mea pusa in comparatie cu afirmatiile lui Isus sau cele ae Tatalui acestuia ...ar fi inutile.
Nu!
Eu sunt doar unul din cei 6 miliarde de oameni care il au pe Dumnezeu in ei si care din prea multa prostire il cauta pe Dumnezeu in cer!
Si asta iarasi nu o zic eu ...ci Isus:

1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?
Pai daca Tata e Zeul Tenebrelor ...Isus este doar cel care ca si Prometeu a venit sa le deie un strop de lumina oamenilor ...daar ca un "strop" e prea putin la pretentiile unui om de azi.

Iar bati campii.Pai despre venirea lui Isus gasesti referinte in Apocalipsa!

Eu nu cred decat lucrurile care le stiu sau pe cele binecunoscute de altii!]
In rest eu reproduc ceea ce cunosc sau am citit ...dar asta nu inseamna nici pe departe ca eu cred ce scrie in Biblie!

Deci Diavolul/Iisus este acum printre noi? In ce forma si cum?

Corect, nu-l cauti pe dumnezeu in "ceruri" pentru Tu esti El, si Esti aici. E ceea ce spui tu, dar fara modestia falsa.

De unde si pana cum esti Tu om? Nu crezi ca deja esti ultra-arogant? Sa pretinzi normalitate, ca si cum ai face parte din restul "comunitatii" de fiinte, este nemeritat. Te-ai gandit ca poate ceva radical diferit decat un om normal?

Daca dumnezeu e zeul tenebrelor, cum ar putea avea vreodata puterea de a crea viata? Sau el nu a creat nimic, doar a venit pe urma ca tiran?

In mod paradoxal, tu spui ca d-zeu = tatal tenebrelor si iisus = diavol, si tot sustii ca lumea asta nu poate fi Iadul, desi sfera lor de interes pare sa fie fixata aici, din ce ar reiesi din Biblie.

Insinuezi ca zeul tenebrelor si diavolul fac parte din lumea sfanta a divinitatii paradisiace glorioase? Unul ca tiran si altul ca salvator? Sau ca lord si rebel?
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 08, 2010 11:25 am

Soimos a scris:

Citat :

Sfinteasca-se Numele Tau (era sa uit)
Care nume si de ce sa fie sfintit?
A avut si el acelasi rol cu balegarul care a sfintit pamantul ca sa deie astfel recolte mai bogate?

Animalele sunt cele care "sfintesc" pamantul. Asta inseamna ca ele sunt dumnezeul tau? Stii ca exista culte animalistice destule, faci parte dintr-unul si tu?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 08, 2010 2:42 pm

Silverdane a scris:
[
Deci Diavolul/Iisus este acum printre noi? In ce forma si cum?
Tu faci o mare confuzie intre planurile astral - real si mitologic.

Isus era Lucifer in cer ... adica in planul astral si dupa inviere a devenit diavol in calitate de stapan al iadului pe plan mitologic ...asa ca din planul real lipseste cu desavarsire

Citat :

De unde si pana cum esti Tu om? Nu crezi ca deja esti ultra-arogant?
Nu !
Mai degraba cred ca tu esti cam tupeista ... ca daca nu ai fi fost nu te manifesta asa.
Citat :

Sa pretinzi normalitate, ca si cum ai face parte din restul "comunitatii" de fiinte, este nemeritat. Te-ai gandit ca poate ceva radical diferit decat un om normal?
Ma gandesc ca ai si tu ceva dreptate ...mai ales daca luam in consideratie faptul ca tu te crezi un om normal !

Citat :

Daca dumnezeu e zeul tenebrelor, cum ar putea avea vreodata puterea de a crea viata? Sau el nu a creat nimic, doar a venit pe urma ca tiran?
Pai tu chiar nu ai inteles ca viata ta nu ai primit-o de la maimutoiul din cer care l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea sa ...ci esti produsul biologic al unei legaturi sexuale bazata pe dragoste intre parintii tai.

Citat :

In mod paradoxal, tu spui ca d-zeu = tatal tenebrelor si iisus = diavol,
Nu eu o spun ci Biblia!
Si asta este o mare diferenta

Citat :

si tot sustii ca lumea asta nu poate fi Iadul,

Cand am sustinut eu asa ceva? Eu am spus ca lumea asta este iad doar ptr cei intunecati la minte si in suflet si Rai pentru oamenii luminii care au inteles sa aleaga in viata lumina invataturii si ratiunii

Citat :

Insinuezi ca zeul tenebrelor si diavolul fac parte din lumea sfanta a divinitatii paradisiace glorioase? Unul ca tiran si altul ca salvator? Sau ca lord si rebel?
Nu insunuez nimic ci reproduc ce scrie in Biblie ...unde vedem un zeu al tenebrelor pus pe ucisul bebelusilor ...si unul care se revolta impotriva lui ...atat in cer (planul astral) cat si pe pamant unde a infirmat inca din timpul vietii invaturile din VT nu prin noul testament scris de niste sarlatani ...ci prin Predica de pe Munte!
Sus In jos
Silverdane
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 49
Localizare : Unholy Citadel of Bucharest
Puncte : 49
Data de inscriere : 07/06/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMier Iun 09, 2010 11:29 am

La ce te referi cand spui cer-planul astral?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMar Iun 22, 2010 5:29 am

Majoritatea oamenilor simt nevoia sa creada in ceva bun si plin de iubire adevarata, eul lor are nevoie de asta! Fiind crescuti intr-o societate crestina au numit acel ceva cu numele de Dumnezeu, si in consecinta, au adoptat religia crestina ca fiind a lor. Problema este ca Dumnezeul lor nu are nimic in comun cu dumnezeul religiei crestine sau cu Yahwe, acei dumnezei sunt rai, razbunatori, criminali si ipocriti! N-au nimic in comun cu acel ceva, bun si iubitor pe care ei l-au creat in mintea lor! Din acest motiv majoritatea oamenilor sustin o religie care n-are nimic in comun cu iubirea, bunatatea si toleranta! 


Dumnezeul lor interior sunt practic aspiratiile lor pe care, de cele mai multe ori, nu reusesc sa si le implineasca in aceasta viata!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMier Oct 20, 2010 5:55 am

Daca Biblia este o autoritate pentru crestini, ce parere aveti de indemnurile ei, care evident ajung la credinciosi, Numerii, Capitolul 31:

”17.Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.”

Daca Moise vorbeste in numele lui dumnezeu, ce transmite el, bunatate si iubire fata de oameni?
Sus In jos
imishaa
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 151
Localizare : universuri paralele
Puncte : 151
Data de inscriere : 27/05/2010

Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitimeMier Oct 20, 2010 2:49 pm

Black velvet a scris:


Dumnezeul lor interior sunt practic aspiratiile lor pe care, de cele mai multe ori, nu reusesc sa si le implineasca in aceasta viata![/justify]
S-ar putea sa fie aspiratiile la care nu oricine accede; nu pentru ca nu ar putea ci din simplu motiv ca nu simte nevoia. Nimic rau in niciuna dintre variante, atata timp cat nu este invadat spatiul intim...spiritual vorbind.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?   Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau? Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeu si Diavolul. Care este cel bun si care este cel rau?
Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Este oare chiar Dumnezeu Diavolul?
» Cand s-a nascut Diavolul
» De ce Iisus Hristos nu este diavolul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Personajele religiilor-
Mergi direct la: