Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Propuse ptr dezbatere

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeMar Mar 24, 2009 3:04 pm

Deocamdata urmatoarele teme:

-Ce a ascuns Ieronim? (adica cum recunoaste Ieronim ca a falsificat Biblia conf scrisorii lui Ieronim catre Papa Damasus )
-Texte
ascunse si distruse de biserica ... inclusiv despre existenta unei
Stra-evanghelii a lui Matei cu continut diferit ...de care pomeneste
chiar Ieronim!!!
-Despre cele 4 metode prin care s-a falsificat Biblia
- Cum biserica a devenit exact ceea ce a combatut Isus!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeLun Sept 07, 2009 9:09 pm

Iata o intrebare noua ...mai exact un exercitiu logic de trei simple:

Daca Tora...legea divina a religiei iudaice stabileste clar conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un messiah ...adica ce este, cum trebuie si ce trebuie sa faca Messiah ... cum cred crestinii (adica cei care nu se conduc dupa Legea Torei ba chiar calca legile ei in picioare)...ca pot sa stie ce este sau cine este Mesiah iudeilor?

Exista cumva vre-o lege in Biblie in care sa fie date (dupa modelul Torei) conditiile dupa care trebuie sa-l recunoastem pe Messia?

Sa nu-mi ziceti ca e Dumnezeul Fiul ...ca Dumnezeul Torei nu are fii ...nici macar inainte de toti vecii ... si acest lucru trebuia sa-l stie Dumnezeu cand a inspirat VT ca doar el e banuit a fi Tatal!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeMier Sept 09, 2009 8:48 pm

Soimos a scris:
...ca pot sa stie ce este sau cine este Mesiah iudeilor?
Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare. (Dan.9:25)

De aici cunoastem timpul cand Mesiah trebuia sa vina la fel cum Daniel care era in robie a calculat din carti(scripturi) cand trebuia sa se revina in Ierusalim si sa se reconstruiasca templul .

in anul dintai al domniei lui, eu, Daniel , am vazut din carti ca trebuiau sa treaca saptezeci de ani pentru daramaturile Ierusalimului, dupa numarul anilor, despre cari vorbise Domnul catre proorocul Ieremia. (Dan.9:2)

Soimos a scris:
Exista cumva vre-o lege in Biblie in care sa fie date (dupa modelul Torei) conditiile dupa care trebuie sa-l recunoastem pe Messia?
Psalmul 22

1. Dumnezeule! Dumnezeule! Pentruce m'ai parasit, si pentruce Te departezi fara sa-mi ajuti si fara s-asculti plangerile mele?
2. Strig ziua, Dumnezeule, si nu-mi raspunzi: strig si noaptea, si tot n'am odihna.
3. Totus Tu esti Cel Sfant, si Tu locuiesti in mijlocul laudelor lui Israel.
4. In Tine se incredeau parintii nostri: se incredeau, si-i izbaveai.
5. Strigau catre Tine, si erau scapati; se incredeau in Tine, si nu ramaneau de rusine.
6. Dar eu sunt vierme, nu om, am ajuns de ocara oamenilor si dispretuit de popor.
7. Toti ceice ma vad isi bat joc de mine, isi deschid gura, dau din cap si zic:
8. "S-a increzut in Domnul! Sa-l mantuiasca Domnul, sa-l izbaveasca, fiindca-l iubeste!"
9. Da, Tu m'ai scos din pantecele mamei, m'ai pus la adapost de orice grija la tatele mamei mele;
10. de cand eram la sanul mamei, am fost supt paza Ta, din pantecele mamei ai fost Dumnezeul meu.
11. Nu Te departa de mine, caci s-apropie necazul, si nimeni nu-mi vine in ajutor.
12. O multime de tauri sunt imprejurul meu, niste tauri din Basan ma inconjoara.
13. Isi deschid gura impotriva mea, ca un leu, care sfasie si racneste.
14. Am ajuns ca apa, care se scurge, si toate oasele mi se despart; mi s-a facut inima ca ceara, si se topeste inlauntrul meu.
15. Mi se usuca puterea ca lutul, si mi se lipeste limba de cerul gurii: m'ai adus in tarana mortii.
16. Caci niste cani ma inconjoara, o ceata de nelegiuiti dau tarcoale imprejurul meu, mi-au strapuns manile si picioarele:
17. toate oasele as putea sa mi le numar. Ei, insa, pandesc si ma privesc;
18. isi impart hainele mele intre ei, si trag la sort pentru camasa mea.
19. Dar Tu, Doamne, nu Te departa! Tu, Taria mea, vino de graba in ajutorul meu!
20. Scapa-mi sufletul de sabie, si viata din ghiarele canilor!
21. Scapa-ma din gura leului, si scoate-ma din coarnele bivolului!
22. Voi vesti Numele Tau fratilor mei, si Te voi lauda in mijlocul adunarii.
23. Cei ce va temeti de Domnul, laudati-l! Voi toti, samanta lui Iacov, slaviti-l! Cutremurati-va inaintea Lui, voi toti, samanta lui Israel!
24. Caci El nici nu dispretuieste, nici nu uraste necazurile celui nenorocit, si nu-Si ascunde Fata de el, ci il asculta cand striga catre El.
25. In adunarea cea mare, Tu vei fi pricina laudelor mele: si-mi voi implini juruintele in fata celor ce se tem de Tine.
26. Cei saraci vor manca si se vor satura, ceice cauta pe Domnul, Il vor lauda: vesela sa va fie inima pe vecie!
27. Toate marginile pamantului isi vor aduce aminte si se vor intoarce la Domnul: toate familiile neamurilor se vor inchina inaintea Ta.
28. Caci a Domnului este imparatia: El stapaneste peste neamuri.
29. Toti cei puternici de pe pamant vor manca si se vor inchina si ei; inaintea Lui se vor pleca toti ceice se pogoara in tarana, ceice nu pot sa-si pastreze viata.
30. O samanta de oameni li va sluji; si se va vorbi despre Domnul catre ceice vor veni dupa ei.
31. Acestia vor veni si vor vesti dreptatea Lui, vor vesti lucrarea Lui poporului care se va naste.

Se observa ca din o samanta de oameni credinciosi se va naste un nou popor pentru Dumnezeu , un popor care va sluji lui Dumnezeu in Duh si nu prin jertfe , care au incetat

El (Mesiah) va face un legamant trainic cu multi, timp de o saptamana, dar la jumatatea saptamanii va face sa inceteze jertfa si darul de mancare, si pe aripa uraciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pana va cadea asupra celui pustiit prapadul hotarat." (Dan.9:27)
In acest psalm si nu numai se regasesc cateva din principalele insusiri si fapte ce privesc pe Mesiah .
Aceste dovezi care nu sunt singurele , dar sunt mai evidente , le-am ales special din VT ca sa confirme NT
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeJoi Sept 10, 2009 2:03 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
...ca pot sa stie ce este sau cine este Mesiah iudeilor?
Sa stii dar, si sa intelelgi, ca dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pana la Mesiah, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de sasezeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare. (Dan.9:25)

De aici cunoastem timpul cand Mesiah trebuia sa vina la fel cum Daniel care era in robie a calculat din carti(scripturi) cand trebuia sa se revina in Ierusalim si sa se reconstruiasca templul.
Am inteles ce vrei sa spui!
Dar hai sa revenim la punctul meu de vedere .... cea care stabilieste cine, ce, si cum este sau cum vine Messiah ...este totusi Torah!
Faptul ca diavolul anunta prin oamenii sai ..."prorocii: cine este "messiah cel fals" nu face decat sa confirme ideea pe care am sustinut-o de la inceput ...si anume ca Creatorul nu are nevoie sa impresioneze pe nimeni prin vorbe ...caci El ne impresioneaza prin creatia sa ...de ex. natura!

Cine este acela care are ca singura modalitate de a se da drept Dumnezeu si asta prin cuvinte viclene, prorociri si minuni pentru ca nu are o creatie?
...ai ghicit ...e Satana!


Citat :



Soimos a scris:
Exista cumva vre-o lege in Biblie in care sa fie date (dupa modelul Torei) conditiile dupa care trebuie sa-l recunoastem pe Messia?
[size=12]Psalmul 22

1. Dumnezeule! Dumnezeule! Pentruce m'ai parasit, si pentruce Te departezi fara sa-mi ajuti si fara s-asculti plangerile mele?
................................................................
(Dan.9:27)
In acest psalm si nu numai se regasesc cateva din principalele insusiri si fapte ce privesc pe Mesiah .
Aceste dovezi care nu sunt singurele , dar sunt mai evidente , le-am ales special din VT ca sa confirme NT
Draga Avram. Versetele acestea nu confirma nimic altceva decat ce am aratat si eu intru-un topic special .... si anume in topicul <"cum si-a bagat diavolul coada in scriptur"> ...si acolo vezi cum unele "legi" se schimba de la o zi la alta cu altele total opuse ... si ce este mai grav este faptul ca si Isus era constient de aceasta penetrare a necuratului si a venit sa curete Tanachul (VT) de acest balast diabolic ...si astfel vedem ca in "Predica de pe munte" el vorbeste cam asa referindu-se la cate un verset pe care ile contrazice cu vorbele : "acolo zice bla bla bla ...DAR EU INSA VA SPUN VOUA ...adica readuce adeavarul in scriptura cea intoxicata de diavol .... si aici vedem scopul venirii lui ...adica sa "Implineasca Legea Tatalui Sau" ...lege schimbata de clerul cateodata vandut satanei ...cler pe care Isus l-a desfidat si combatut unde a putut ... pentru ca sarlatanul Pavel sa faca in carca lui Isus exact ceea ce nu dorea Isus de loc ...un alt cler si un alt templu numit biserica!

deci in acest context faptul ca ai citat versete din VT penetrate de diavol ca sa sustii lucrarea Diabolica a lui Pavel indreptata total impotriva invataturilor lui Isus ...nu face decat sa sustina concluzia finala dovedita si practic si istoric precum ca crestinismul este o facatura a diavolului !

Faptul ca tu citezi versete din acele scripturi nu confirma d
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeJoi Sept 10, 2009 7:44 pm

Soimos a scris:
Am inteles ce vrei sa spui!
Dar hai sa revenim la punctul meu de vedere .... cea care stabilieste cine, ce, si cum este sau cum vine Messiah ...este totusi Torah!

Da Torah spune ce , cum si asa mai departe de Mesiah , dar Yahwe al Torei este unic dupa cum am spus si nu apartine unuia sau altuia , ci noi apartinem lui , prin urmare Yahwe nu este al evreilor , ci ei sunt(au fost) ai lui pentru ca El ia ales si nu invers .
De ce spun ca au fost ,
Conform Psalm 22:31
31. Acestia vor veni si vor vesti dreptatea Lui, vor vesti lucrarea Lui poporului care se va naste .
Un alt popor conform Torei urma sa se nasca , adica sa ia fiinta , si bineinteles altul decat cel evreu.
Si acum daca te citez 'Torah spune ce si cum despre Mesiah' noi ce facem ? luam noi aminte la profetiile facute despre Yeshua sau Mesiah in Torah ?Caci daca nu cautam sa le intelegem , urmand simplul exemplu al lui Daniel atunci niciodata nu vom observa nimic .


Soimos a scris:

Faptul ca diavolul anunta prin oamenii sai ..."prorocii: cine este "messiah cel fals" nu face decat sa confirme ideea pe care am sustinut-o de la inceput ...si anume ca Creatorul nu are nevoie sa impresioneze pe nimeni prin vorbe ...caci El ne impresioneaza prin creatia sa ...de ex. natura

Acum ceea ce ai scris referitor la 'prorocii lui Satan' singurii de care am auzit in Torah sunt printre altii Isaiah , Daniel , Ezechiel , Ieremiah - sa inteleg ca sunt ai Satanei ? pe baza carui text din Torah spui asta ?
Atunci conform spuselor tale , daca prorocii sunt ai Satanei si ei totusi se inchinau lui Yahwe , inseamna : intelegand printre randuri , ca Satan = Yahwe (ca cele 10 porunci data de Yahwe care spui ca nu comunica nimic verbal ca nu are nevoie , de fapt nu exista)? E o logica care nu urmeaza nici un principiu , pentru orice cunoscator al Torei fie el ateu , om de stiinta sau credincios .Prin Torah se descopera in mod clar Yawheh care dupa cum am spus este unic , fapt ce rezulta din toata torah , iar Satan este o persoana distincta aflata in opozitie cu Yahwe


Soimos a scris:

Cine este acela care are ca singura modalitate de a se da drept Dumnezeu si asta prin cuvinte viclene, prorociri si minuni pentru ca nu are o creatie?
...ai ghicit ...e Satana!


Cine nu are o creatie - Satan - nu poate face prorociri care sa se adevereasca pentru ca fiind el insusi o creatura , inferioara creatorului nu are aceasta insusire , tocmai de aceea Yahwe a lasat scris legile si restul profetiilor , pentru ca oamenii sa se ghideze dupa ele si sa traiasca viata in conformitate cu cerintele lui (legi care luate la cercetat le descoperim ca fiind bune), pentru ca la 'acea zi a judecatii' oamenii vor da socoteala tocmai dupa acele scrisuri sau scripturi , nimeni neputand sa se disculpe in vreun fel sau sa se sustraga deoarece fiecare in un mod sau altul a ajuns la cunostinta acestor lucruri , ramanand ca fiecare sa ia ce decizie voieste .
Conform celor afirmate sa vedem cum descrie Isaiah cuvintele lui Yahwe :
Isaiah 43:9-12
9. Sa se stranga toate neamurile si sa se adune popoarele! Cine dintre ei a vestit aceste lucruri? Cari dintre ei ne-au facut cele dintai proorocii? Sa-si aduca martorii si sa-si dovedeasca dreptatea, ca sa asculte oamenii si sa zica: "Adevarat!"
10. "Voi santeti martorii Mei-,zice Yahwe , -voi si Robul Meu pe care L-am ales, ca sa stiti, ca sa Ma credeti si sa intelegeti ca eu sant: inainte de Mine n'a fost facut niciun Dumnezeu, si dupa Mine nu va fi,
11. Eu, Eu sunt Yahwe , si afara de Mine nu este niciun Mantuitor!
12. Eu am vestit, am mantuit, am proorocit, nu sunt strain intre voi; voi Imi santeti martori-, zice Yahwe , -ca Eu sunt Dumnezeu.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeJoi Sept 10, 2009 8:52 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Am inteles ce vrei sa spui!
Dar hai sa revenim la punctul meu de vedere .... cea care stabilieste cine, ce, si cum este sau cum vine Messiah ...este totusi Torah!

Da Torah spune ce , cum si asa mai departe de Mesiah , dar Yahwe al Torei este unic dupa cum am spus si nu apartine unuia sau altuia , ci noi apartinem lui , prin urmare Yahwe nu este al evreilor , ci ei sunt(au fost) ai lui pentru ca El ia ales si nu invers .
Nu stiu daca acest lucru este elocvent ptr ca "scartaie pe la incheieturi"
Odata ca Yahwe nu apartine unui popor ci unei religii ...chiar daca la inceput el si-a ales poporul ...si in favoarea afirmatiei mele sta chiar Septuaginta ....adica Tanachul pentru elenistii iudei ...si cred ca esti de acord cu existenta acestora ca dovada ca Yahwe apartine unei religii si nu unui popor!

Citat :

De ce spun ca au fost ,
Conform Psalm 22:31
31. Acestia vor veni si vor vesti dreptatea Lui, vor vesti lucrarea Lui poporului care se va naste .
Un alt popor conform Torei urma sa se nasca , adica sa ia fiinta , si bineinteles altul decat cel evreu.
Si acum daca te citez 'Torah spune ce si cum despre Mesiah' noi ce facem ? luam noi aminte la profetiile facute despre Yeshua sau Mesiah in Torah ?Caci daca nu cautam sa le intelegem , urmand simplul exemplu al lui Daniel atunci niciodata nu vom observa nimic .

Pai vezi ca iarasi la profetii revii?
Pai nu am spus si am chiar exemplificat faptul ca profetiile din Tanach sunt dovada a penetrarii diavolului in acestei scripturi ...am dat si trimiterea doveditoare la topicul Cum si varat dracu coada in scriptura ...pai tot la prorociri ajungem?


Citat :
Soimos a scris:

Faptul ca diavolul anunta prin oamenii sai ..."prorocii: cine este "messiah cel fals" nu face decat sa confirme ideea pe care am sustinut-o de la inceput ...si anume ca Creatorul nu are nevoie sa impresioneze pe nimeni prin vorbe ...caci El ne impresioneaza prin creatia sa ...de ex. natura

Acum ceea ce ai scris referitor la 'prorocii lui Satan' singurii de care am auzit in Torah sunt printre altii Isaiah , Daniel , Ezechiel , Ieremiah - sa inteleg ca sunt ai Satanei ? pe baza carui text din Torah spui asta ?
Cum ti-am spus ...pe baza faptului ca intregul Tanach a fost masluit der diavol ...motiv ptr care si Isus a venit sa faca ordine in Lege (repet iarasi exemplul cu ...Insa eu va spun voua!

Citat :

Atunci conform spuselor tale , daca prorocii sunt ai Satanei si ei totusi se inchinau lui Yahwe , inseamna : intelegand printre randuri , ca Satan = Yahwe (ca cele 10 porunci data de Yahwe care spui ca nu comunica nimic verbal ca nu are nevoie , de fapt nu exista)? E o logica care nu urmeaza nici un principiu , pentru orice cunoscator al Torei fie el ateu , om de stiinta sau credincios .Prin Torah se descopera in mod clar Yawheh care dupa cum am spus este unic , fapt ce rezulta din toata torah , iar Satan este o persoana distincta aflata in opozitie cu Yahwe
Gresit!
Yahwe nu este decat un ersonaj virtual inventat de Moise dupa modelul monoteist al lui Echnaton ...in timp ce cele 10 porunci erau deja binecunoscute si mai ales raspandite in filozofia populara elena ...asta ptr ca ai amintit de ateu din mine!
Restul e mitologie ...si povesti frumoase inspirate din filozofia populara!
Citat :


Soimos a scris:

Cine este acela care are ca singura modalitate de a se da drept Dumnezeu si asta prin cuvinte viclene, prorociri si minuni pentru ca nu are o creatie?
...ai ghicit ...e Satana!


Cine nu are o creatie - Satan - nu poate face prorociri care sa se adevereasca pentru ca fiind el insusi o creatura , inferioara creatorului nu are aceasta insusire ,
Asta este doar o parere !
In realitate tu nu ai nicio metoda de a verifica ce puteri are o creatura ca Lucifer (stapanul iadului) fata de un om simplu!
Nu stii ca in Deuteronom 5.2 Yahwe atrage atentia sa ucizi pe cei care fac vraji minuni sau profetii ?... adica semne de recunoastere a puterii diabolice!


Citat :
..... ]Eu am vestit, am mantuit, am proorocit[/b], nu sunt strain intre voi; voi Imi santeti martori-, zice Yahwe , -ca Eu sunt Dumnezeu.
Evident ...asa si este ...adica "Dumnezeul lumii aceteia" ...ca doar nu crezi ca Marele Demiurg care sta cu capul in cer si cu picioarele pe pamant a incercat sa convinga pe cineva ca el e Dumnezeu:

1. Aşa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele! Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi şi ce loc de odihnă pentru Mine?"
2. "Toate acestea mâna Mea le-a făcut şi sunt ale Mele, zice Domnul.

Vezi aici in verset o replica clara la miezul temei de care discutam...si anume remarci prin ceea ce se "legitimeaza" Dumnezeu?...remarci ca se legitimeaza prin creatie ...si nu prin vorbe!

Evident ... in Tanach s-a infiltrat si Diavolul care este si el un "dumnezeu" pentru un biet om ...tinand cont de raportul de forte dinte cei doi!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeVin Sept 11, 2009 7:22 am

Soimos a scris:
Nu stiu daca acest lucru este elocvent ptr ca "scartaie pe la incheieturi"
Odata ca Yahwe nu apartine unui popor ci unei religii ...chiar daca la inceput el si-a ales poporul ...si in favoarea afirmatiei mele sta chiar Septuaginta ....adica Tanachul pentru elenistii iudei ...si cred ca esti de acord cu existenta acestora ca dovada ca Yahwe apartine unei religii si nu unui popor!

Yahve nu apartine in nici un caz vreunei religii sau vreunui popor , noi apartinem lui .
Unul va zice: "Eu sunt al lui Yahwe !" Altul se va numi cu numele lui Iacov; iar altul va scrie cu mana lui: "Al lui Yahwe sunt!" Si va fi cinstit cu numele lui Israel." (Isa.44:5)

Soimos a scris:
Cum ti-am spus ...pe baza faptului ca intregul Tanach a fost masluit der diavol ...motiv ptr care si Isus a venit sa faca ordine in Lege (repet iarasi exemplul cu ...Insa eu va spun voua!

Daca spui ca Tanachul ar fi 'masluit' de diavol nu ar strica cateva exemple , cat despre Yeshua , ce sa spun el insusi in multe ocazii cand vorbea cita din Tanach .

Soimos a scris:
Gresit!
Yahwe nu este decat un ersonaj virtual inventat de Moise dupa modelul monoteist al lui Echnaton ...in timp ce cele 10 porunci erau deja binecunoscute si mai ales raspandite in filozofia populara elena ...asta ptr ca ai amintit de ateu din mine!
Restul e mitologie ...si povesti frumoase inspirate din filozofia populara!

Spui ca cele 10 porunci erau cunoscute de eleni , ia sa vedem daca le cunosteau :
1.
Exod 20:2-3
- "Eu sunt Yahwe , Dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
- Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
(Dupa cum bine stim eleni nici nu se gandeau sa se inchine la Yahwe si nici nu doreau)
2.
Exod 20:4-5
- Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos de cat pamantul.
- Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos
(aici vedem clar diferenta dintre a te inchina la Yahwe si a sluji cum faceau elenii ostirii cerului , sau inchinarii aduse la animale)
3.
Exod 20:7
- Sa nu iei in desert Numele lui Yahwe , Dumnezeului tau; caci Yahwe nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
(nici aici nu regasim vreo cunoastere elenista)
4.
Exod 20:8-10
- Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s'o sfintesti.
- Sa lucrezi sase zile, si sa-ti faci lucrul tau.
- Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata lui Yahwe , Dumnezeul tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.

Se observa ca primele 4 porunci (aproape jumatate) nu contin nici cea mai mica influenta a vreunui popor sau natie .


Soimos a scris:
Asta este doar o parere !
In realitate tu nu ai nicio metoda de a verifica ce puteri are o creatura ca Lucifer (stapanul iadului) fata de un om simplu!
Nu stii ca in Deuteronom 5.2 Yahwe atrage atentia sa ucizi pe cei care fac vraji minuni sau profetii ?... adica semne de recunoastere a puterii diabolice!

Satan nu are in nici un verset din scripturi denumirea de stapan al iadului - asta chiar face parte din mitologia populara .
Da desigur Yahwe atrage atentia la Deuteronom 5:2(in cap 13) la cei ce fac profetii pentru a abate pe poporul lui de la inchinarea catre Yahwe ca sa fie ucisi , dar tot Yahwe atrage atentia in Deuteronom cap 18:15-19 ca va aduce un proroc care sa intermedieze relatia oamenilor cu Yahwe , proroc care le va spune oamenilor tot ceea ce el Yahwe îi va porunci sa le zica , si daca cineva nu va asculta de cuvintele spuse de proroc îi va cere socoteala .


Soimos a scris:
Evident ...asa si este ...adica "Dumnezeul lumii aceteia" ...ca doar nu crezi ca Marele Demiurg care sta cu capul in cer si cu picioarele pe pamant a incercat sa convinga pe cineva ca el e Dumnezeu:
1. Aşa zice Domnul: "Cerul este scaunul Meu şi pământul aşternut picioarelor Mele! Ce fel de casă Îmi veţi zidi voi şi ce loc de odihnă pentru Mine?"
2. "Toate acestea mâna Mea le-a făcut şi sunt ale Mele, zice Domnul.
Vezi aici in verset o replica clara la miezul temei de care discutam...si anume remarci prin ceea ce se "legitimeaza" Dumnezeu?...remarci ca se legitimeaza prin creatie ...si nu prin vorbe!

Pai vad in verset in mod evident ca Demiurgul a lasat in scris (prin cuvinte sau vorbe) aceste probleme .
Prin aceasta se intareste ce am spus la primul subiect ca noi apartinem lui Dumnezeu si nu el noua.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeVin Sept 11, 2009 7:52 am

Avram a scris:
Soimos a scris:
Nu stiu daca acest lucru este elocvent ptr ca "scartaie pe la incheieturi"
Odata ca Yahwe nu apartine unui popor ci unei religii ...chiar daca la inceput el si-a ales poporul ...si in favoarea afirmatiei mele sta chiar Septuaginta ....adica Tanachul pentru elenistii iudei ...si cred ca esti de acord cu existenta acestora ca dovada ca Yahwe apartine unei religii si nu unui popor!

Yahve nu apartine in nici un caz vreunei religii sau vreunui popor , noi apartinem lui .
Unul va zice: "Eu sunt al lui Yahwe !" Altul se va numi cu numele lui Iacov; iar altul va scrie cu mana lui: "Al lui Yahwe sunt!" Si va fi cinstit cu numele lui Israel." (Isa.44:5)

Draga Avram
... din pacate nu este asa cum zici caci este mai mult decat clar ... si asta ne-o dovedeste realitatea ... si anume ca orice Dumnezeu apartine unei religii si nu unei natii si acest fapt ne dovedeste ca Yahwe apartine doar unei religii ... asa cum sunt Flying Spaghetti Monster, Allah, Vishnu, Hindu si alte sute de Dumnezei apartin altor religii....iar referiri exacte despre "cunoasterea" lor deocamdata nu exista motiv ptr care Dumnezei apartin deocamdata doar de religii si nu de stinta si nu exista referiri la ei in cartea de biologie, stinte naturale sau stinte exacte ... asta ca sa ne putem hazarda cu atata siguranta in afirmatii "certe" asa cum faci tu.

De ce am spus ca Yahwe apartine doar unei singure religii? ...si ma refer la cea mozaica ...caci nu e suficient sa furi scriptura evreilor ca sa ai si certitudinea ca l-ai furat si pe Dumnezeul acestora din cer ... ptr ca acest YHWH in religia Sa are niste legi si porunci date de El Insusi ... si nu cred ca el poate fi atat de inept sa si le incalce in mod constient doar de dragul crestinilor care i-au furat scriptura si se impauneaza in mod mincinos cu ea , ba chiar o si folosesc ca "legitimare divina" ptr a comite milioane de crime in numele Lui si miliarde de sarlatanii (intermedieri cu El)... fara sa punem la socoteala faptul care face inca o diferenta enorma si anume ca Yahwele crestin are un fiu inainte de toti vecii ...adica pe Dumnezeu Fiul ...ceea ce Yahwele cel original adica al religiei Iudaice ... nu are nici azi...asa cum nu a avut nici inainte de toti vecii!

... deci hai te rog sa ramanem in sfera rationalului si te rog sa remarci ca nu poate fi vorba nicicum de una si aceasi "Persoana Divina" ...ci este vorba in mod clar de o copie mincinoasa a unui Yahwe original nascuta prin minciuna si impusa in biserici de un Imparat Criminal .... deci cu origine diabolica certa !
Citat :

Soimos a scris:
Cum ti-am spus ...pe baza faptului ca intregul Tanach a fost masluit der diavol ...motiv ptr care si Isus a venit sa faca ordine in Lege (repet iarasi exemplul cu ...Insa eu va spun voua!

Daca spui ca Tanachul ar fi 'masluit' de diavol nu ar strica cateva exemple
Pai nu ti-am spus sa le cauti pe un anumit topic din acest forum ? ...ptr ca dovezile sunt atat de multe incat nu are rost sa umplu toata postarea aceasta cu ele ... fiindu-mi mai usor sa iti dau un link ...si atentie ...la acel topic mai am de tradus inca zeci de pagini cu exemple ...si o sa o fac cand voi avea mai mult timp decat acum!

Citat :

, cat despre Yeshua , ce sa spun el insusi in multe ocazii cand vorbea cita din Tanach .


E si normal ...din ce ai fi vrut sa citeze ...din Biblie ?
Pai el nu are nimic in comun cu Biblia ptr ca el nu era crestin ci iudeu ...ba chiar unul consecvent si stabil in religia sa al carei Messiah se credea si voia sa fie cu adevarat ... caci Isus era unu care propovaduia exclusiv Legile Torei ...si nu minciunile lui Pavel care incalca si desfinteaza Torah ...drept dovada fundamentala a faptului ca voi asa zisi crestini ... nu urmati calea lui Isus!!!

Citat :

Soimos a scris:
Gresit!
Yahwe nu este decat un ersonaj virtual inventat de Moise dupa modelul monoteist al lui Echnaton ...in timp ce cele 10 porunci erau deja binecunoscute si mai ales raspandite in filozofia populara elena ...asta ptr ca ai amintit de ateu din mine!
Restul e mitologie ...si povesti frumoase inspirate din filozofia populara!

Spui ca cele 10 porunci erau cunoscute de eleni , ia sa vedem daca le cunosteau :
1.
Exod 20:2-3
- "Eu sunt Yahwe , Dumnezeul tau, care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
Asta nu e porunca ...ci rapsodie !
Citat :

- Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
(Dupa cum bine stim eleni nici nu se gandeau sa se inchine la Yahwe si nici nu doreau)
2.
Exod 20:4-5
- Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor cari sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos de cat pamantul.
- Sa nu te inchini inaintea lor, si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul, Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos
Pai tu chiar crezi ca asta a spus Yahwe cand ardea ca o tufa?
Tu nu stii ca Yahwe exista doar ca un personaj virtual ... caci inainte de iudaism nu exista nici un fel de Creator cu acest nume .... dar in schimb exista un Dumnezeu Unic numit Ecknathon care avea alte Legi si o alta religie decat YHWH-iudeu ...cum ar fi sa intelegi ca "Dumnezeul Yahwe" este doar o gaselnita a lui Moise adica un personaj inventat cu scopul de a-si putea manevra linistit hoarda de necivilizati cu o autoritate pe care el nu o avea ... motiv ptr care a furat si aplicat modelul monoteist al faraonului Ecknathon.
Pai ce crezi tu ca la creatie au exista doi Dumnezei unici ...adica mai intai unul Ecknathon si apoi altul numit Yahwe?
... totul este sa sti sa tragi linia de despartirea intre realitate si mit !
...iar eu chiar si atunci cand citez din mituri o fac ca sa dovedesc ca ele sunt atat de prost scrise si concepute incat se desfinteaza unele pe altele ...si cum minciuna si prostia nu pot fi etalon pentru moralitate si rationalitate propovaduiesc pe acest forum ideea ca este mai corect si mult mai inteligent sa ne luam cunostintele necesare vietii inclusiv cele care tin de civilizatie si comportament din Etica decat din religii care put a minciuna de la o posta !
Citat :


- Sa nu iei in desert Numele lui Yahwe , Dumnezeului tau; caci Yahwe nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
(nici aici nu regasim vreo cunoastere elenista)
Evident ca cunoasterea elenistica sau religia lui Zarathustra nu se intalnesc in fiecare citat din Tanach ...dar asta nici departe nu inseamna ca evrei nu au preluat foparte multe din cunostintele lor tocmai de la elenistii care s-au convertit la iudaism aducand cu ei perle de cunoastere rationala si filozofie populara!

Citat :

Se observa ca primele 4 porunci (aproape jumatate) nu contin nici cea mai mica influenta a vreunui popor sau natie .
Evident ...asta e clar de vazut si simplu de inteles ...in aceste porunci YHWH (respectiv Moise ) il impune pe personajul sau propriu inventat de el ..asa ca ce ar avea de cautat un alt personaj in aceasta parte a scripturii?


Citat :

Pai vad in verset in mod evident ca Demiurgul a lasat in scris (prin cuvinte sau vorbe) aceste probleme .
Vezi gresit!
Pai tu crezi ca Demiurgul Atotputernic putea fi atat de redus incat sa lase mesaje scrise unor analfabeti semisalbatici?
Pai ce in calitate de Dumnezeu nu le putea proiecta pe nori o holograma laser ca sa-L auda si vada toata lumea?
Nu ti se pare cam dubios ca scrisul la fel ca si scripturile (in loc de proiectii laser) erau pe mana clerului ...adica niste sarlatani care traiau bine in carca multimii!

Citat :

Prin aceasta se intareste ce am spus la primul subiect ca noi apartinem lui Dumnezeu si nu el noua.
Caruia dintre cele cateva sute pe care le "stie" omenirea ...adica probabil doar cativa din miliardele de Dumnezei care lucreaza in Univers si in Plurivers?

Sa nu-mi spui ca Dumnezeul e unu singur si anume cel al crestinilor ...caci iarasi te intreb cand s-a convertit Dumnezeul iudeilor la crestinism ...si daca e adevarat ca a comis Marea Tradare schimabandu-si religia dor din cauza unei Fufe care desi maritata fiind cu un om mai in varsta s-a indragostit si s-a incurcat cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira inainte ca sa se incurce cu Lucifer ... si sa aibe ca fiu tot pe Lucifer insusi ...adica cel care este Stapanul Cheilor Iadului!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeSam Sept 12, 2009 4:45 pm

Soimos a scris:
Draga Avram
... din pacate nu este asa cum zici caci este mai mult decat clar ... si asta ne-o dovedeste realitatea ... si anume ca orice Dumnezeu apartine unei religii si nu unei natii

Depinde de punctul de vedere din care privesti .Tu privesti dpdv al celui care a imbratisat stiinta si socotesti ca e bine asa cum spui , iar eu dpdv al scripturilor ca si cuvant al lui Dumnezeu lucru pe care eu il consider drept credibil si real . Iar din scripturi reiese in mod clar ca Dumnezeu alege si nu omul .

Soimos a scris:
si nu exista referiri la ei in cartea de biologie, stinte naturale sau stinte exacte ... asta ca sa ne putem hazarda cu atata siguranta in afirmatii "certe" asa cum faci tu

Este normal sa nu existe referiri in cartea de biologie la dumnezeu deoarece este purtatoarea darwinismului , dupa cum nu gasim in biologie porunci divine la fel nu gasim pe Dumnezeu in invatatura unui om simplu care 'si-a dat si el cu parerea' .
(pentru ca totusi evolutia trebuie inainte de toata ’’crezuta’’)

Soimos a scris:
De ce am spus ca Yahwe apartine doar unei singure religii? ...si ma refer la cea mozaica ...caci nu e suficient sa furi scriptura evreilor ca sa ai si certitudinea ca l-ai furat si pe Dumnezeul acestora din cer ... ptr ca acest YHWH in religia Sa are niste legi si porunci date de El Insusi ... si nu cred ca el poate fi atat de inept sa si le incalce in mod constient doar de dragul crestinilor care i-au furat scriptura si se impauneaza in mod mincinos cu ea .

Spui bine acest YHWH are legi lasate in mod intentionat in scris ca sa avem marturia lui referitor la ce sa va intampla si ce trebuie sa facem noi .Iar aceste scrieri tocmai ele vorbesc dupa cum am mai spus de nasterea unui nou popor , de venirea lui Mesiah caci de altfel de unde vorbim si noi despre Mesiah , Yahwe , profeti si legi daca nu chiar din scripturi . Iar daca el a vorbit ca va lepada poporul evreu si va allege un alt popor care sai poarte numele , nu vad unde e furtul , nimic altceva decat implinirea a ceea ce a profetit chiar el insusi .
Soimos a scris:
ba chiar o si folosesc ca "legitimare divina" ptr a comite milioane de crime in numele Lui si miliarde de sarlatanii (intermedieri cu El)... .

Faptul ca unii ucid in numele Bibliei , nu inseamna ca acea carte invata asa ceva , tocmai contrariul , deci scripturile nu isi pierd credibilitatea prin faptul ca unul sau altul comit atrocitati in numele ei.

Daca apare un extremist si ucide sau comite atrocitati in numele unui anumit popor ca ‘asa considera el’, sa deducem ca tota acea natie este criminala si ca legea lor asa invata ? nicidecum .

Soimos a scris:
fara sa punem la socoteala faptul care face inca o diferenta enorma si anume ca Yahwele crestin are un fiu inainte de toti vecii ...adica pe Dumnezeu Fiul ...ceea ce Yahwele cel original adica al religiei Iudaice ... nu are nici azi...asa cum nu a avut nici inainte de toti vecii! .

Afirmatiile scripturale nu sunt punctual tau forte . Yahwe nu are nici un fiu nascut inainte de toti vecii , ca doar el nu naste – el creeaza iar scriptura arata clar ca Yeshua este creeat ca o creatura . Legat de acest lucru , cum il numesc cei credinciosi pe Dumnezeu ‘Tata’ deci noi atunci suntem fii .
Soimos a scris:
... deci hai te rog sa ramanem in sfera rationalului si te rog sa remarci ca nu poate fi vorba nicicum de una si aceasi "Persoana Divina" ...ci este vorba in mod clar de o copie mincinoasa a unui Yahwe original nascuta prin minciuna si impusa in biserici de un Imparat Criminal .... deci cu origine diabolica certa ! .

Yahwe este acelasi , dupa cum declaratia lui ne arata ca el nu se schimba .

Faptul ca , Constantin sa folosit in mod diabolic de scripturi ca sa manipuleze masele nu inseamna dupa cum am mai spus ca acele carti sunt necredibile .

Soimos a scris:
E si normal ...din ce ai fi vrut sa citeze ...din Biblie ?
Pai el nu are nimic in comun cu Biblia ptr ca el nu era crestin ci iudeu ...ba chiar unul consecvent si stabil in religia sa al carei Messiah se credea si voia sa fie cu adevarat ... caci Isus era unu care propovaduia exclusiv Legile Torei ...si nu minciunile lui Pavel care incalca si desfinteaza Torah ...drept dovada fundamentala a faptului ca voi asa zisi crestini ... nu urmati calea lui Isus!!!.

Aici se vede clar faptul ca nu detii o cunoastere exacta a celor descrise in scripturi , incluziand cele ale NT , deoarece in VT profetii lui Yahve anunta formarea unui nou popor , venirea lui mesiah , suferinta lui , iar cele NT nu fac decat sa intareasca cele descrise in VT , deci nu Pavel desfiinteaza Torah ci Yeshua iar despre acest fapt este si o dovada CLARA aratata de Yahwe in VECHIUL TESTAMENT ca TORAH va fi DESFIINTATA .

El va face un legamant trainic cu multi, timp de o saptamana, dar la jumatatea saptamanii va face sa inceteze jertfa si darul de mancare, si pe aripa uraciunilor idolesti va veni unul care pustieste, pana va cadea asupra celui pustiit prapadul hotarat." (Dan.9:27)
Eu spun ca , cuvintele VA FACE SA INCETEZE jertfa si darul de mancare lamuresc suficient ca Torah va fi desfiintata.
In consecinta afirmatia ta ‘ca voi asa zisii crestini nu urmati calea lui Yeshua’ nu poti sa o faci , deoarece necunoscand profetiile VT nu poti intelege cele din NT , fiind necesar un studiu mai aprofundat .


Soimos a scris:

Pai tu chiar crezi ca asta a spus Yahwe cand ardea ca o tufa?

Esti foarte sigur pe anumite subiecte biblice incat nici nu verifici veridicitatea lor


Ingerul lui Yahwe i S-a aratat intr'o flacara defoc , care iesea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat; si iata ca rugul era tot un foc, si rugul nu se mistuia deloc. (Exod.3:2)
Deci afirmatia ta este neadevarata (verifica intai) , nu Yahwe era ci ingerul sau .
Si oricum chiar daca ardea ca o tufa , este ceva credibil ca o tufa arde , pe cand a crede ca o vulpe alearga milioane de ani si se transforma in cal , nu te supara dar nici povestile de Hans C.A. , Creanga , Ispirescu sau altii nu au asa afirmatii puerile .
Soimos a scris:
Tu nu stii ca Yahwe exista doar ca un personaj virtual ... caci inainte de iudaism nu exista nici un fel de Creator cu acest nume ....

Inainte de iudaism Yahwe nu era cunoscut de oameni sub numele lui de Yahve , cid oar mai tarziu el s-a descoperit cu numele lui

Eu M'am aratat lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov, ca Dumnezeul Cel Atotputernic; dar n-am fost cunoscut de el subt Numele Meu ca "Yahweh." (Exod.6:3)


Soimos a scris:
dar in schimb exista un Dumnezeu Unic numit Ecknathon care avea alte Legi si o alta religie decat YHWH-iudeu


Acest Ecknathon cum il numesti ori este un om nesemnificativ ori nu a existat deloc , ca nu am auzit vorbindu-se despre el .
Soimos a scris:
Vezi gresit!
Pai tu crezi ca Demiurgul Atotputernic putea fi atat de redus incat sa lase mesaje scrise unor analfabeti semisalbatici?
Pai ce in calitate de Dumnezeu nu le putea proiecta pe nori o holograma laser ca sa-L auda si vada toata lumea?
Nu ti se pare cam dubios ca scrisul la fel ca si scripturile (in loc de proiectii laser) erau pe mana clerului ...adica niste sarlatani care traiau bine in carca multimii!

Pai tocmai cum spui tu erau semisalbatici si de aia nu a putut sa le arate laserul , si a preferat ceva pentru priceperea lor .

Soimos a scris:
si daca e adevarat ca a comis Marea Tradare schimabandu-si religia dor din cauza unei Fufe care desi maritata fiind cu un om mai in varsta s-a indragostit si s-a incurcat cu soldatul roman Tiberius Abdes Pandira inainte ca sa se incurce cu Lucifer ... si sa aibe ca fiu tot pe Lucifer insusi ...adica cel care este Stapanul Cheilor Iadului!

In ce versete ai gasit ca Yeshua sau Lucifer ar fi facut amor cu fufa ?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeSam Sept 12, 2009 6:49 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Draga Avram
... din pacate nu este asa cum zici caci este mai mult decat clar ... si asta ne-o dovedeste realitatea ... si anume ca orice Dumnezeu apartine unei religii si nu unei natii

Depinde de punctul de vedere din care privesti .Tu privesti dpdv al celui care a imbratisat stiinta si socotesti ca e bine asa cum spui , iar eu dpdv al scripturilor ca si cuvant al lui Dumnezeu lucru pe care eu il consider drept credibil si real . Iar din scripturi reiese in mod clar ca Dumnezeu alege si nu omul .

In genereal raspunsurile tale sunt nu numai cu bun simtz ...dar in mare parte contin si fractiuni de adevaruri cunoscute ...dfar o jumate de adevar poate fi o caramida periculoasa atunci cand cu ea se construieste o mare minciuna ....si uite eu ma straduiesc sa pot sa iti arat ca faci greseli de rationamet.

Si anume tu consideri scriptura ca fiind un tot unitar "inspirat de Dumnezeu" ...ceea ce nu este conform realitatii caci si Tanachul a fost compilat in sute si sute de ani din cele mai diferite surse colaterale (religii straine, evenimente istorice etc)!

...deci Tanachul este atat de plin de contradictii ... incat se poate afirma ca este penetrat de diavol ...ba chiar si Isus s-a pus sa faca lumina in acel text total contradictoriu (ti-am dat un link si trec peste tema)!

Dar ptr ca asta nu e destul ... in Tanach este vorba de macar minim 2 Dumnezei....si anume un Dumnezeu care locuieste in biserica vezi 1. Regi 5, 19) si altul care nu locuieste in temple ci in cer (Isaia 66, 1-2) dar si altul despre care Isus spune ca locuieste in noi(Corinteni 3,16) ...deci cu o asemenea aglomerare divina intr-o biata carte este greu sa sti care este Adevaratul Dumnezeu Unicul ... si care este falsul (sau falsii) Dumnzeu ...adica Dracu.

Citat :

Soimos a scris:
si nu exista referiri la ei in cartea de biologie, stinte naturale sau stinte exacte ... asta ca sa ne putem hazarda cu atata siguranta in afirmatii "certe" asa cum faci tu

Este normal sa nu existe referiri in cartea de biologie la dumnezeu deoarece este purtatoarea darwinismului , dupa cum nu gasim in biologie porunci divine la fel nu gasim pe Dumnezeu in invatatura unui om simplu care 'si-a dat si el cu parerea' .

Aici se pare ca ai o problema de intelegere ... evident ca si faptul ca daca apesi pe intrerupator se aprinde becul ... trebuie crezut ... dar asta nu inseamna ca trebuie sa credem si cai verzi care alearga pe peretii cerului ... dar tu uiti ca Stintele Naturii sunt STIINTE care nu trebuiesc crezuta asa a proasta caci nu sunt pareri sau credinte ale unor oameni ... caci ce are eticheta de "stinta" este demonstrat, cunoscut, controlabil si repetabil!!!!
...si daca esti deschis la realitatea cotidiana sti bine ca sunt cunoscute si repetate in laborator cele mai ascunse taine divine ...de ex. comportamentul virusului HIV ...a diferitelor feluri de cancer fara sa sarim peste biogenetica cu soiuri noi de plante sau clonari ca in cazul oitei Dolly ...deci realitatea ofera mii si mii de date concrete care ne dovedesc ca trebuie sa avem prioritati in cunoasterea realitatii inconjuratoare ...si muuuult mai apoi credinta in realitatile din ceruri pe care se pare ca insusi Dumnezeu ne interzice si ne impiedica sa le cunoastem ...si din acest pct de vedere fortarea "cunoasterii" prin credinta ...este ceva impotriva ordinii naturale lasate de Dumnezeu!

Citat :



Spui bine acest YHWH are legi lasate in mod intentionat in scris ca sa avem marturia lui referitor la ce sa va intampla si ce trebuie sa facem noi


Da ...dar adevaratul Yahwe a scris ce trebuie sa facem noi asa cum scrie un adevarat Dumnezeu ...si anume a scris in genele noastre ...si vedem ca toti oamenii indiferent de religie urmeaza calea pe care EL a lasat-o ...si anume de la omul animal al comunei primitive si antichitatea (biblica) ... la omul evoluat membru al unei societati dezvoltate, societate mantuitoare care deja stapaneste legile dumnezeirii si actioneaza nu ca un "fiu de Dumnezeu" ci ca un adevarat Dumnezeu ( nu uita ...am vorbit nu de un om ci de Societatea Dezvolata care vedem ca stie sa "Dumnezeiasca" si sa fie cu adevarat Mantuitoare... asa cum nici sarmanul taran evreu pe nume Yeshua nu a fost si nici nu isi putea imagina sa fie vreodata ...basca gasca de falsi profeti ne dovedesc cu claritate un singur lucru ...ca nu sunt adevarati profeti din moment ce nu au putut profetii ca "omul" va cunoaste tainele dumnezeirii si va lucra ca un adevarat Dumnezeu ...sau asta nu este important ptr o religie care are ca tema centrala tocmai pe Dumnezeu si Mantuirea?
Pai atunci hai sa revenim la intrebarea ...cine a scris si mai scrie in gena oamenilor ...si le-a dat directie clara de mers (evolutia) si cine scrie texte indoielnice incurcandu-se in minciuni?
Hai sa fvedem daca ghicesti raspunsul?
Citat :


Iar daca el a vorbit ca va lepada poporul evreu si va allege un alt popor care sai poarte numele , nu vad unde e furtul , nimic altceva decat implinirea a ceea ce a profetit chiar el insusi .



Ar trebui sa vezi ...dar pesemne nu vrei sa o faci!
Yahwe nu zice ca isi va schimba religia ...si nici Legile ... si ar trebui sa intelegi ca crestinii nu sunt un popor ci o alta religie ...iar FURTUL pe care l-au comis crestinii este faptul de a-si insusi textul scripturi iudaice (oare a dat Yahwe aprobare si ptr asta ...chiar si prin profetii?) si a le pune intr-o religie noua ... asa ca profetia cu poporul ...e zero!
Citat :

Soimos a scris:
ba chiar o si folosesc ca "legitimare divina" ptr a comite milioane de crime in numele Lui si miliarde de sarlatanii (intermedieri cu El)... .

Faptul ca unii ucid in numele Bibliei , nu inseamna ca acea carte invata asa ceva , tocmai contrariul , deci scripturile nu isi pierd credibilitatea prin faptul ca unul sau altul comit atrocitati in numele ei.

Foarte gresit !
Pesemne ca nu sti ca prigoana impotriva asa ziselor vrajitoare(in care au fost arse pe rug cca 1 milion de femei tinere si frumoase...realizezi dimensiunea bicisniciei?) a inceput EXACT pe baza unei indicatii biblice ... caci probabil te faci ca nu sti ca in Biblie sunt zeci de indemnuri la crima ...iar o parte din ele le gasesti aici pe Forum la un topic special dedicat acestei probleme
Citat :

Daca apare un extremist si ucide sau comite atrocitati in numele unui anumit popor ca ‘asa considera el’, sa deducem ca tota acea natie este criminala si ca legea lor asa invata ? nicidecum .


Iarasi rationament gresit!
O religie nascuta din minciuna si impusa in biserici de un criminal ...religie care daca nu a adus nimic folositor omenirii asa cum vedem ca aduce stinta de cca 200 de ani (adica de cand s-a impus laicismul) dar in schimb a adus mizeria cea mai neagra, suferintele cele mai cumplite (vezi mortalitatea infantila a acelor vremuri) dar a comis prin oamenii acestei biserici milioane de crime si mai comite si azi nelegiuiri(caci nu e nimic mai nelegiuit si mai reprobabil decat sa refuzi salvarea vietii unui copil pe baza unei motivatii biblice)
Citat :

Yahwe nu are nici un fiu nascut inainte de toti vecii , ca doar el nu naste – el creeaza iar scriptura arata clar ca Yeshua este creeat ca o creatura . Legat de acest lucru , cum il numesc cei credinciosi pe Dumnezeu ‘Tata’ deci noi atunci suntem fii .


Pai cum ? ..Isus nu mai este "nascut iar nu facut" ? ... si e adevarat ca noi toti sunten "fii de Dumnezeu" (ba chiar mai mult ) ...dar noi nu vorbim de un fiu de Dumnezeu ...ci de Dumnezeu FIUL ... Dumnezeu Adevarat din Dumnezeu adevarat!!! ...!!!mai departe ce zice????
Deci accepta te rog ca exprimarile aproximative presarate cu jumatati de adevaruri ...nu este modul de exprimare a lui Dumnezeu ...ci al Diavolului ...adica la Dumnezeul la care va inchinati si va rugati voi ...cand in Tatal Nostru spuneti: ...si nu ne du pe noi in ispita" !!!! sau te pomenesti ca Dumnezeu a schimbat fisa postului cu Dracu si El este cel ce ne duce in ispita ...si nu Diavolul!????


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Sam Sept 12, 2009 8:54 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeSam Sept 12, 2009 8:25 pm

Avram a scris:
Citat :

............................................
Aici se vede clar faptul ca nu detii o cunoastere exacta a celor descrise in scripturi , incluziand cele ale NT , deoarece in VT profetii lui Yahve anunta formarea unui nou popor ,
Si nu a venit poporul cel nou ...ci a venit religia cea noua!!!!????
Ti se pare logic?
Pai ce zice profetia ? ...zice cumva ca trebuie schimbata religia ?

Citat :

venirea lui mesiah , suferinta lui ,
Yeshua nu a ajuns sa fie Messia ...desi isi dorea foarte mult! ...din pacate ptr el "poporul nou" impreuna cu "clerul vechi" au gasit metoda sa-l scoata din competitie inainte de a fi Messia ....caci cred ca sti ca Messia este o "functie" administrativa de onoare ...adica un conducator (rege ...vezi INRI) PROVIDENTIAL ...iar el nu a ajuns sa fie asa ceva ...si istoria ne-o dovedeste clar


Citat :

iar cele NT nu fac decat sa intareasca cele descrise in VT , deci nu Pavel desfiinteaza Torah ci Yeshua iar despre acest fapt este si o dovada CLARA aratata de Yahwe in VECHIUL TESTAMENT ca TORAH va fi DESFIINTATA .[/font][/color]

Super ...inseamna ca s-a tinut intradevar de cuvant !
Uite acum inteleg de ce a inspirat Coranul !

Probabil profetii stiau ca niste sarlatani vanduti bisericii(institutie infintata de un criminal) il vor reduce pe Isus la tacere prin faptul ca dupe ce il vor elimina pe el ...vor elimina si "acele pietre a lui Isus " pe care voia el sa isi cladeasca biserica Sa..."pietre" pe care trebuia sa le primim prin "Evanghelia lui Petru" (aia ptr cei taiati ...cum zice Pavel) ...dar niste sarlatani au pus minciunile lor pentru a schimba ceea ce trebuia sa ne invete Messia cu ce le convenea lor!
...si uite asa devine logic faptul ca sesizand aceasta marsavie ...Dumnezeu intrigat a trimis pe Arhanghelul Gavril ...care a calarit drum lung din cer pana pe pamant ... ca sa aduca o alta scriptura .... CORANUL!!!!
Apropo ...de ce Noua Lege ... "Coranul" venita de la Sefu Unic al Unioversului produce atata scarba bisericii crestine ? ...nu cumva tocmai datorita faptului ca "crestinismul" este o religie a Bisericii si nu a lui Dumnezeu????

Citat :

VA FACE SA INCETEZE jertfa si darul de mancare[/b] lamuresc suficient ca Torah va fi desfiintata.

Dar scrie cumva undeva in vreo profetie ca si invataturile lui Isus vor fi schimbate odata cu Torah ... pentru a fi inlocuite cu "invataturile bisericii" aduse de "apostolii bisericii" ??????
Daca da ...da te rog citatul ...ca eu pot sa iti dovedesc usor ca NT nu vine de la Isus via Petru ...ci vine de la Pavel ...via apostolii bisericii ...(aia 66 )

Citat :

]In consecinta afirmatia ta ‘ca voi asa zisii crestini nu urmati calea lui Yeshua’ nu poti sa o faci , deoarece necunoscand profetiile VT nu poti intelege cele din NT , fiind necesar un studiu mai aprofundat .

Iarasi schiopatezi cu logica ...prietene Avram !
Invataturile lui Isus sunt exact cele pe care le-a propovaduit Isus si nu cele pe care Pavel le-a inlocuit cu ceea ce voia el sa vanda ca "invataturi ale luii Isus" ...
si al doilea pas "schiop" este insasi faptul ca Isus propovaduia multe din vechile profetii ... tocmai ca sa arate ca acele profetii se pot implini in insasi religia iudaica ca doar asta era religia lui Isus si nu s-a dezis de ea nici pe cruce ...si ca nu e nevoie sa vina niste sarlatani sa inventeze o alta religie noua ... ca acele profetii sa fie implinite !


Citat :

Soimos a scris:

Pai tu chiar crezi ca asta a spus Yahwe cand ardea ca o tufa?

[size=13] [color=#01020f]



Deci inca o data Hentz(ca la fotbal) ...deci nici macar cele 10 porunci nu le-a dat Dumnezeu ci un inger ...al nustiucui...care putea minti orice ...caci si diavolul are ingeri...nu-i asa??

Citat :


Si oricum chiar daca ardea ca o tufa , este ceva credibil ca o tufa arde , pe cand a crede ca o vulpe alearga milioane de ani si se transforma in cal , nu te supara dar nici povestile de Hans ...

Adica o tufa care arzand vorbeste...e ceva credibil ... si tu mai adaugi si o alta poveste incredibila cu vulpea care alearga milioane de ani?

Te rog arata-mi si mie in care lucrare stintifica serioasa gasesti asemenea afirmatii?
Vezi cat de periculoase pot fi "stintele religioase" ? ... pai nu e mai bine sa arunci asemenea "lucrari stintifice" la toaleta ...nu de alta dar daca le crezi si te mai si iei dupa ele, risti sa te autoblamezi!


Citat :

Inainte de iudaism Yahwe nu era cunoscut de oameni sub numele lui de Yahve , cid oar mai tarziu el s-a descoperit cu numele lui


[font=Arial]Eu M'am aratat lui Avraam, lui Isaac si lui Iacov, ca Dumnezeul Cel Atotputernic; dar n-am fost cunoscut de el subt Numele Meu ca "Yahweh."[color=blue][b]

Sa fie oare o coincidenta faptul ca pana la "aratarea" ( de parca Dumnezeu se poate arata cuiva) nu numai ca nu era cunoscut ca YHWH ...ba chiar nu era cunoscut de loc ca singurul Creator ... ba chiar le cere primilor mozaici sa creada NUMAI in EL si nu in alti Dumnezei ...dovada ca pana atunci erau ...muuulti Dumnezei si nici un Creator Unic!


Citat :

Acest Ecknathon cum il numesti ori este un om nesemnificativ ori nu a existat deloc , ca nu am auzit vorbindu-se despre el

Pai daca nu era important ...nu fura nici Moise modelul de religie monoteista ... sau nu sti ca pana la el nu exista nici macar ideea de monoteism!?


Citat :

Pai tocmai cum spui tu erau semisalbatici si de aia nu a putut sa le arate laserul , si a preferat ceva pentru priceperea lor .


Zau ca ai nimerit-o!
Adica semiprimitivii nu aveau capacitatea de a privi un film proiectat pe nori sau sa vada un Dumnezeu tridimensional facut din eaze laser ...asa cum se vad pe marile stadioane de catre zeci de mii de oameni imaginea marita a unei vedete care canta .... fara ochelari speciali sau altceva ...dar a scris o scriptura celor care habar nu aveau sa citeasca?
Pai tu chiar crezi o asemenea aberatie ? ...pai daca nu a contat faptul ca impactul mesajului prezentat direct avea o putere de a impresiona mult mai mare decat sa le dea o carte unor analfabeti ....macar atat de logic putea sa fie incat sa stie (ca doar El stie tot) ca un astfel de mesaj ajunge NEdefoormat la public ...nu asa cum a ajuns scriptura in care si-a bagat dracu coada!

Citat :

In ce versete ai gasit ca Yeshua sau Lucifer ar fi facut amor cu fufa
Bineinteles in acelea in care gasim toata povestea cu Sfata Treime!

Intrebare suplimentara:

Tinand cont de faptul ca scripturile sunt atat de pline de contradictii in care o afirmatie o contrazice pe cealalta ce sa credem .. ca Dumnezeu se contrazice pe el insusi? ...daca da ...care din ele este afirmatia corecta? ...iar daca am afla care este cea corecta si sa o deosebim de cea mincinoasa afata tot in scriptura ...putem sa numim o asemenea scriptura cuvantul Inspirat al lui Dumnezeu?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 3:18 pm

Soimos a scris:

Bineinteles in acelea in care gasim toata povestea cu Sfata Treime!

Nu ar strica totusi un verset sa vadem si noi unde scrie .
Soimos a scris:
Intrebare suplimentara:
Tinand cont de faptul ca scripturile sunt atat de pline de contradictii in care o afirmatie o contrazice pe cealalta ce sa credem .. ca Dumnezeu se contrazice pe el insusi? ...daca da ...care din ele este afirmatia corecta? ...iar daca am afla care este cea corecta si sa o deosebim de cea mincinoasa afata tot in scriptura ...putem sa numim o asemenea scriptura cuvantul Inspirat al lui Dumnezeu?


Nu te supara ti se pare ca scripturile se contrazic ?
Inseamna ca nu ai apucat sa le intelegi pe deplin , iar daca sustii ca se contrazic , exemplele pe care ni le vei arata ne vor lamuri cred .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 3:55 pm

Soimos a scris:

Si nu a venit poporul cel nou ...ci a venit religia cea noua!!!!????
Ti se pare logic?
Pai ce zice profetia ? ...zice cumva ca trebuie schimbata religia ?

Daca vine un popor nou cum am aratat inseamna alt popor decat cel evreu , unul ce urma sa vina prin legamantul nou , intemeiat prin Mesiah , iar un legamant nou inseamna o lege noua deci poporul ce urma avea sa aiba alte legi ca cel dintai , ale carui legi ale jertfelor si daruri de mancare aveau sa se termine dupa cum am aratat ..

Schimbarea legamantului care era facut prin Moise :

"Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou. (Ier.31:31)

Legamant nou ce urma sa vina prin cel Uns adica prin Mesiah

"Eu, Yahwe, Te-am chemat ca sa dai mantuire, si Te voi lua de mana, Te voi pazi si Te voi pune ca legamant al poporului, ca sa fii Lumina neamurilor, (Isa.42:6)

"Asa vorbeste mai departe Yahwe: "La vremea indurarii Te voi asculta, si in ziua mantuirii Te voi ajuta; Te voi pazi si Te voi pune sa faci legamant cu poporul, sa ridici tara, si sa imparti mostenirile pustiite; (Isa.49:8)


Ultima editare efectuata de catre Avram in Dum Sept 13, 2009 4:11 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 4:10 pm

Soimos a scris:

Yeshua nu a ajuns sa fie Messia ...desi isi dorea foarte mult! ...din pacate ptr el "poporul nou" impreuna cu "clerul vechi" au gasit metoda sa-l scoata din competitie inainte de a fi Messia ....caci cred ca sti ca Messia este o "functie" administrativa de onoare ...adica un conducator (rege ...vezi INRI) PROVIDENTIAL ...iar el nu a ajuns sa fie asa ceva ...si istoria ne-o dovedeste clar

Tocmai ca el a ajuns sa fie Rege dar tu probabil voiai sa fie pus rege atunci in vremea lui Irod .

"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta", a raspuns Yeshua. "Daca ar fi Imparatia Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca sa nu fiu dat in manile Iudeilor; dar acum, Imparatia Mea nu este de aici." (Ioan.18:36)


Soimos a scris:

Super ...inseamna ca s-a tinut intradevar de cuvant !
Uite acum inteleg de ce a inspirat Coranul !
Probabil profetii stiau ca niste sarlatani vanduti bisericii(institutie infintata de un criminal) il vor reduce pe Isus la tacere prin faptul ca dupe ce il vor elimina pe el ...vor elimina si "acele pietre a lui Isus " pe care voia el sa isi cladeasca biserica Sa..."pietre" pe care trebuia sa le primim prin "Evanghelia lui Petru" (aia ptr cei taiati ...cum zice Pavel) ...dar niste sarlatani au pus minciunile lor pentru a schimba ceea ce trebuia sa ne invete Messia cu ce le convenea lor!
...si uite asa devine logic faptul ca sesizand aceasta marsavie ...Dumnezeu intrigat a trimis pe Arhanghelul Gavril ...care a calarit drum lung din cer pana pe pamant ... ca sa aduca o alta scriptura .... CORANUL!!!!
Apropo ...de ce Noua Lege ... "Coranul" venita de la Sefu Unic al Unioversului produce atata scarba bisericii crestine ? ...nu cumva tocmai datorita faptului ca "crestinismul" este o religie a Bisericii si nu a lui Dumnezeu????


Coranul fata de scripturile din NT sunt basme si nu au nici o legatura cu Dumnezeul evreilor Yahwe , pe cand cele NT se leaga tocmai prin profetiile din VT .

Cat despre Constantin , biserica si religie eu as spune sa incercam sa vorbim in baza scripturilor si nu a lor , ca nu inseamna ca daca sunt multi sunt si buni , iar multimea lor si interpretarea scripturilor de ei cu invatasturile mincinoase nu pot schimba cele descrise in scripturi .Iar daca discutam in baza scripturilor avem avantaj , nu ne mai poticnim atata in invataturile lor .
Faptul ca nu multimea oamenilor aduce intelepciune sau numarul lor adevarata invatatura ce duce la mantuire avem clar marturii in scripturi care ne arata ca prin potop au fost salvti 8 oameni , iar din toata multimea evreilor salvati din robia egiptului numai 2 au intrat in tara promisa , sau salvarea lui Lot si a familiei lui in pedeapsa asupra Sodomei si Gomorei
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 5:21 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

Yeshua nu a ajuns sa fie Messia ...desi isi dorea foarte mult! ...din pacate ptr el "poporul nou" impreuna cu "clerul vechi" au gasit metoda sa-l scoata din competitie inainte de a fi Messia ....caci cred ca sti ca Messia este o "functie" administrativa de onoare ...adica un conducator (rege ...vezi INRI) PROVIDENTIAL ...iar el nu a ajuns sa fie asa ceva ...si istoria ne-o dovedeste clar

Tocmai ca el a ajuns sa fie Rege dar tu probabil voiai sa fie pus rege atunci in vremea lui Irod .
Nu eu ...ci asa cerea functia de Messiah...adica un conducator providential care sa isi mantuiasca poporul...pe cand Yeshua nu a izbavit pe nimeni daramite poporul sau.

Citat :

"Imparatia Mea nu este din lumea aceasta", a raspuns Yeshua.

Nici imparatia noastra nu e pe lumea asta ...asa ca cu ce era el mai presus decat unu din noi ?
Citat :


[size=13]Coranul fata de scripturile din NT sunt basme si nu au nici o legatura cu Dumnezeul evreilor Yahwe
Aha ... ,deci recunosti ca sunt mai multi Dumnezei?
Pai poate are legatura cu Dumnezeul numit Elohim adica Eloh afica Alah?
Oricum acest Dumnezeu comun atat Bibliei cat si Coranului au ceva ce ii leaga mult mai mult decat "dumnezeul" crestinilor ...si anume nici unu nu are fii "dumnezei adevarati" asa cum are falsul "dumnezeu" care a furat numele lui Yahwe Dumnezeul adevarat!

Pai ce au valoros scripturile din NT?
O fi faptul ca crestinii au eliminat acele evanghelii ale adevaratilor apostoli care doreau sa ne transmita mesajele lui Isus ptr a le inlocui cu niste evanghelii ale unor neaveniti?

Citat :

Cat despre Constantin , biserica si religie eu as spune sa incercam sa vorbim in baza scripturilor si nu a lor ,
Draga Avrame ...ce vrei tu nu se poate ...ptr ca tocmai Biblia ...scriptura ta este executata la comanda lui Constantin conform vointei sale ...asa ca Constantin si Biblia asa cum o avem azi ...sunt de nedespartit ...sau nu stiai ca cel care a impartit-o in testamente a fost Ieronim aflat in slujba lui Constantin ?
Citat :

interpretarea scripturilor de ei cu invatasturile mincinoase nu pot schimba cele descrise in scripturi .
Cum sa nu ...si inca in mod radical ... si asta din 2 motive ...una ptr ca insusi crestinismul a scos invataturile din Tanach din contextul lor ca sa le puna in slujba unei minciuni noi...crezi tu ca acele profetii nu s-ar fi realizat daca se urmau invataturile lui Isus transmise prin Apopstolii adevarati si ca conditia implinirii lor este ca niste mincinosi sa falsifice invatatura lui Isus in favoarea bisericii?

Citat :

Faptul ca nu multimea oamenilor aduce intelepciune sau numarul lor adevarata invatatura ce duce la mantuire avem clar marturii in scripturi
Care invatatura ? ...invatarea de povesti fanteziste deci nedemonstrabile ...sunt invataturi adevarate ...pai cum este atunci invatatura numite "stinte exacte" sau "stintele naturii" ? ... o fi ele mincinoase tocmai din cauza ca se poate dovedi corectitudinea lor?

Citat :

care ne arata ca prin potop au fost salvti 8 oameni , iar din toata multimea evreilor salvati din robia egiptului numai 2 au intrat in tara promisa , sau salvarea lui Lot si a familiei lui in pedeapsa asupra Sodomei si Gomorei

si avea Pinochio un nas atat de lung ca la colt vedei nasul lung si dupa un sfert de ora aparea si capul lui Pinochio!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 5:24 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

Bineinteles in acelea in care gasim toata povestea cu Sfata Treime!

Nu ar strica totusi un verset sa vadem si noi unde scrie .
Pai arata-mi tu mai intai unde scrie de Sfanta Treime?

Citat :


[size=13]Nu te supara ti se pare ca scripturile se contrazic ?
Inseamna ca nu ai apucat sa le intelegi pe deplin , iar daca sustii ca se contrazic , exemplele pe care ni le vei arata ne vor lamuri cred .
Nu mi se pare ...ci sunt sigur ...si am documentat aceasta afirmatie cu un link catre dovezile pe care le ceri tu ...dar ca sa nu ma ascund dupa degete ca nu am de ce iata ti-l mai dau odata:
https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/pareri-fundamentate-f12/cum-s-a-strecurat-diavolul-in-scriptura-t329.htm
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 5:34 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

Si nu a venit poporul cel nou ...ci a venit religia cea noua!!!!????
Ti se pare logic?
Pai ce zice profetia ? ...zice cumva ca trebuie schimbata religia ?

[size=13]Daca vine un popor nou cum am aratat inseamna alt popor decat cel evreu , unul ce urma sa vina prin legamantul nou , intemeiat prin Mesiah , iar un legamant nou inseamna o lege noua deci poporul ce urma avea sa aiba alte legi ca cel dintai , ale carui legi ale jertfelor si daruri de mancare aveau sa se termine dupa cum am aratat ..

Nu ai aratat nimic ...ptr ca ce a lasat Isus au marsavit "apostolii bisericii" ...asa ca ce mesajul lui Messiah a fost deturnat si la fel si legile pe care voia sa le impuna acesta !


Citat :

Schimbarea legamantului care era facut prin Moise :

"Iata, vin zile, zice Domnul, cand voi face cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda un legamant nou. (Ier.31:31)

Legamant nou ce urma sa vina prin cel Uns adica prin Mesiah
Eeeexact!
Doar ca acel noul legamant profetit in contul lui Messia...intradevar a aparut ...dar a fost in scurt timp deturnat de niste sarlatani vanduti imperiului roman ...adica aceia care din prigonitori inversunati ai primilor crestini vazand ca nu au succes s-au decis sa manevreze acele comunitati propovaduind minciuni pe placul Rome si a clerului iudeu in numele lui Isus ...si astfel s-a ajuns la inlocuirea adevaratelor evanghelii ale adevaratilor apostoli cu niste texte care propovaduiau exact ceea ce Isus a combatut cel mai mult...texte pe placul Romei si a clerului!

S-au ati auzit cumva ca prigoana anticrestina a continuat in Iudeea si dupa ce a intrat in scena Pavel?

Aproopo ...cum de n-au prevazut acei proroci si aceasta nelegiuire imensa si catastrofala ...tinand cont de faptul ca prin indepartarea de invataturile lui Isus si acceptarea unor false invataturi ale unei biserici care vedem clar si astazi ca nu are nicio legatura cu Dumnezeu ...dar foarte multe cu Sfanta Sarlatanie ...miliarde e oameni isi pierd mantuirea...si asta e grav!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 5:59 pm

Soimos a scris:

Nu eu ...ci asa cerea functia de Messiah...adica un conducator providential care sa isi mantuiasca poporul...pe cand Yeshua nu a izbavit pe nimeni daramite poporul sau.
Functia de mesiah trebuie sa il faca rege si sa mantuiasca , si el este un rege conform declaratiei sale , iar despre mantuire este clar din ceea ce este scris in scripturi.
Ce nu poti tu sau nu vrei sa intelegi este exact ce nu au inteles si iudeii si au ajuns 'sa lepede piatra din capul unghiului' , si sa vada lamaurit ca el este Mesiah .


Soimos a scris:
Nici imparatia noastra nu e pe lumea asta ...asa ca cu ce era el mai presus decat unu din noi ?
Este mai presus pentru ca este trimisul lui Yahwe de care noi cei de jos trebuia sa ascultam dupa porunca lui si cei ce nu asculta trebuie sa fie pedepsiti conform Deuteronom 18:17-19
17. Atunci Yahwe mi-a zis: "Ce au zis ei, este bine.
18. Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.
19. Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe cari le va spune el in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala.


Soimos a scris:
Aha ... ,deci recunosti ca sunt mai multi Dumnezei?
Pai poate are legatura cu Dumnezeul numit Elohim adica Eloh afica Alah?
Oricum acest Dumnezeu comun atat Bibliei cat si Coranului au ceva ce ii leaga mult mai mult decat "dumnezeul" crestinilor ...si anume nici unu nu are fii "dumnezei adevarati" asa cum are falsul "dumnezeu" care a furat numele lui Yahwe Dumnezeul adevarat!
Sa nu vorbim aiurea! eu nu am negat ca sunt multi Dumnezei si multi Domni , poti cauta prin postarile mele , dupa cum nu am declarat ci tiam scris contrariul cum ca Dumnezeu are un fiu Dumnezeu adevarat , incearca si gaseste-mi postarile !
Nu este nici un fals dumnezeu este acelasi care a scris profetiile despre poporul nou care are ssa vina si noul legamant profetit ca va veni prin Mesiah , deci acelasi Dumnezeu .
Iar faptul ca sunt multi Dumnezei si multi Domni este scris in scripturi deci nu spui ceva nou , este scris de vreo cateva mii de ani :
5. Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei", fie in cer, fie pe pamant (cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni"),
6. totus pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal(adica Yawhe), dela care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Yeshua Mesiah , prin care sunt toate lucrurile si prin El si noi

Cat despre Coran ce Dumnezeu au Coranistii , cumva pe Yahwe al evreilor ? mi se pare ca nu


Soimos a scris:
Pai ce au valoros scripturile din NT?
O fi faptul ca crestinii au eliminat acele evanghelii ale adevaratilor apostoli care doreau sa ne transmita mesajele lui Isus ptr a le inlocui cu niste evanghelii ale unor neaveniti?
Au valoros faptul ca ne arata implinirea profetiilor din Vt si ne arunca o lumina in plus pentru intelegerea viitorului .

Soimos a scris:

Draga Avrame ...ce vrei tu nu se poate ...ptr ca tocmai Biblia ...scriptura ta este executata la comanda lui Constantin conform vointei sale ...asa ca Constantin si Biblia asa cum o avem azi ...sunt de nedespartit ...sau nu stiai ca cel care a impartit-o in testamente a fost Ieronim aflat in slujba lui Constantin ?
Denumirea de YT si NT este facuta de oameni dar continutul lor nu este schimbat , iar daca crezi ca scripturile NT sunt false da 1 singur exeplu .

Soimos a scris:

Cum sa nu ...si inca in mod radical ... si asta din 2 motive ...una ptr ca insusi crestinismul a scos invataturile din Tanach din contextul lor ca sa le puna in slujba unei minciuni noi...crezi tu ca acele profetii nu s-ar fi realizat daca se urmau invataturile lui Isus transmise prin Apopstolii adevarati si ca conditia implinirii lor este ca niste mincinosi sa falsifice invatatura lui Isus in favoarea bisericii?
Pai ce sa schimbe , cele scrise in VT au ramas aceleasi de acum 3500 de ani sau cand au fost scrise , iar cele NT intaresc cele descrise in VT si le completeaza .


Soimos a scris:

Care invatatura ? ...invatarea de povesti fanteziste deci nedemonstrabile ...sunt invataturi adevarate ...pai cum este atunci invatatura numite "stinte exacte" sau "stintele naturii" ? ... o fi ele mincinoase tocmai din cauza ca se poate dovedi corectitudinea lor?

Un exemplu scurt ar fi necesar , ca nu inteleg ce scrii la care povesti te referi ?


Soimos a scris:
si avea Pinochio un nas atat de lung ca la colt vedei nasul lung si dupa un sfert de ora aparea si capul lui Pinochio!
Da probabil!
Sau ai tu cumva priceperea necesara incat sa poti sa imi explici ceea ce voi 'naturistii' sustineti
Cum poate o VULPE ca prin ani si ani de alergare sa se TRANSFORME in CAL ???
Daca ma lamuresti LOGIC cu aceasta problema ma fac ATEU , nu vreau sa imi explici big bangul sau creatia , ci doar un lucru marunt din ceea ce sustineti .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 6:11 pm

Soimos a scris:

Pai arata-mi tu mai intai unde scrie de Sfanta Treime?

Unde sa ti-o arat ? vad ca vorbesc pe forum degeaba.
EU nu sustin treimea! dar daca tu dai exemple cu faptul ca fiul sa culcat cu mama lui si sa nascut tot el iti cer dovezi
.

Soimos a scris:
Nu mi se pare ...ci sunt sigur ...si am documentat aceasta afirmatie cu un link catre dovezile pe care le ceri tu ...dar ca sa nu ma ascund dupa degete ca nu am de ce iata ti-l mai dau odata: ...
In mare am citit , sunt subiecte pe care nu le poti intelege din prea simpla abordare a lor .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 6:21 pm

Soimos a scris:
Deci inca o data Hentz(ca la fotbal) ...deci nici macar cele 10 porunci nu le-a dat Dumnezeu ci un inger ...al nustiucui...care putea minti orice ...caci si diavolul are ingeri...nu-i asa??
Cum un inger al nustiu ciu ?Nu poti citi niste LITERE? putea minti orice desigur cum si cei din stiinta ta pot minti orice.
Iar cu fotbalul dumnezeul acestui veac vad ca le ai ca eu nu ma pricep
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 7:00 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

Nu eu ...ci asa cerea functia de Messiah...adica un conducator providential care sa isi mantuiasca poporul...pe cand Yeshua nu a izbavit pe nimeni daramite poporul sau.
Functia de mesiah trebuie sa il faca rege si sa mantuiasca , si el este un rege conform declaratiei sale , iar despre mantuire este clar din ceea ce este scris in scripturi.
Nici un rege nu este cu adevarat rege conform propriilor declaratii ci conform puterilor pe care le detine!
Isus nu a detinut nicio putere care sa ii permita izbavirea poporului sau ...asa cum cerea functia de Messiah
In plus de asta ...ce presupune a fi un Messia nu e hotarat de scripturile crestine ci de Torah ...si conform Torei Isus era constient ca nu e Messiah ...chiar daca spera ca va fi unul!
Citat :

Ce nu poti tu sau nu vrei sa intelegi este exact ce nu au inteles si iudeii si au ajuns 'sa lepede piatra din capul unghiului' , si sa vada lamaurit ca el este Mesiah .
fi tu linistit ca ca piatra de cheie de bolta a cazut taman in capul crestinilor si nu in cel al iudeilor... nu de alta dar tot istoria ne dovedeste clar ca spiritul divin al Torei a tinut unit poporul iudeu si a facut din el unul din popoarele de frunte ale omenirii in ceea ce priveste aporyul sau la cultura si stinta Europei ... asa cum ne arata realizarile si performantele de exceptie ale acestui popor ...iar caramida de bolta cazuta in capul crestinilor prin biserica ucigasilor lui Isus a tinut aproape 2000 de ani si a adus mai multa suferinta si bicisnicie oamenilor decat ar fi fost capabil sa o faca Dracu personal ...ba chiar a adus regresul Europei cu cca 1500 de ani ...si asta nu o zic eu ...ci ne invata FAPTELE bisericii si ISTORIA!

Citat :

Este mai presus pentru ca este trimisul lui Yahwe de care noi cei de jos trebuia sa ascultam dupa porunca lui si cei ce nu asculta trebuie sa fie pedepsiti conform Deuteronom 18:17-19
De Dumnezeu suntem trimisi absolut toti!
De ascultat poruncile ma rog invataturile lui Isus ...le-am asculta cu placere pe toate daca am avea de unde ...si vezi clar ca eu din tot NT aleg si sustin exact invataturile lui Isus pe care le citez si le bag in seama si sustin exclusiv numai invataturile sale le pe acest forum ... nu invataturile lui Christos-Lucifer...ci ale invatatorului Isus ...si in nici un caz nu pe cele ale unor sarlatanii care au schimbat acele invataturi ptr a pune in locul lor invataturile bisericii doar botezate ca fiind ale lui Isus ...asa cum faceti voi !
Apropo ...daca vreti sa urmati calea lui Isus ...de ce va luati dupa cei care i-au deturnat si batjocorit invataturile?

Citat :

Le voi ridica din mijlocul fratilor lor un prooroc ca tine, voi pune cuvintele Mele in gura lui, si el le va spune tot ce-i voi porunci Eu.
19. Si daca cineva nu va asculta de cuvintele Mele, pe cari le va spune el in Numele Meu, Eu ii voi cere socoteala.
Da ...se cunoaste ...e vorba de autolegitimarea lui Moise!


Citat :


Nu este nici un fals dumnezeu este acelasi care a scris profetiile despre poporul nou care are ssa vina si noul legamant profetit ca va veni prin Mesiah , deci acelasi Dumnezeu .
Dar care a fost "dumnezeul" care a stricat venirea lui Messiah inainte de a se afirma ca Messia ...ba in plus a si schimbat si a stricat tot ceea ce acesta incepuse sa construiasca prin ucenicii sai ... scotand in afara scripturii toate evangheliile adevaratilor apostoli?
Nu ti se pare ca "un dumnezeu" a lucrat impotriva?
Sa fi fost acel potrivnic din :2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se
numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.

Citat :

Au valoros faptul ca ne arata implinirea profetiilor din Vt si ne arunca o lumina in plus pentru intelegerea viitorului

Faptul ca descrierea unei realitati petrecute arata implinirea unei profetii ...nu insemna si faptul ca cei care scriu despre acest lucru sunt si legitimati sa transmita mesajul lui Isus!
Asa ca cel mai important ar trebui sa fie obtinerea iluminarii (mantuirii) prin acele invataturi apartinand lui Isus ...fapt care nu se poate intampla nici din greseala atunci cand urmezi "invataturile" dusmanilor sai!
Cat despre profetii si viitor ...fals ...prorocii nu au fost capabili sa proroceasca nici faptul ca Invataturile lui Messiah vor fi inlocuite cu invaturile ucigasilor lui Messiah ...cat despre viitor ...nici ca are sens sa vorbim ...macar noi cei care cunoastem bine acel ceva care pentru ei era viitor si ptr noi este trecut sau prezent!de ex au profetit cumva prorocii faptul ca la revolutia din 1879 erau sa fie ucisi toti preotii si ca biserica isi va pierde total puterea iar tatele se vor laiciza?

Citat :

Denumirea de VT si NT este facuta de oameni dar continutul lor nu este schimbat , iar daca crezi ca scripturile NT sunt false da 1 singur exeplu .

Cu placere!
Acei "oameni" se numesc Ieronim! El a fost cel care a facut aceasta imparteala .... si exact acest fapt ii trimite la plimbare pe toti prorocii caci primii crestini inclusiv toti evanghelistii erau de religie mozaica fiin doar SECTANTI ai acestei religii ...iar "invataturile" erau EVANGHELII (adica vesti bune) si nu testamente vechi sau noi si nici Legi noi cu atat mai mult cu cat insusi Isus vine sa implineasca Legea Torei si nu sa o schimbe asa .... ca toata teoria voastra macane !

Dar ca sa iti arat si ceea ce ceri voi face referire la un document istoric in care vedem ca Ieronimus isi arata ingrijorarea pentru faptul ca a fost fortat sa modifice scriptura si este constient de faptul ca in afara variantei sale mincinoase circula prin comunitati si variante mai vechi in care nu apar minciunile pe care a fost fortat sa le introduca in scripturi!
daca sti germana uite un link catre acesta scrisoare (scrisa cu rosu)
http://www.theologe.de/theologe14.htm
In plus de asta vei avea surprixza sa descoperi multe informatii despre aceasta tema!...de ex cum a fost inlocuita Evanghelia straveche a lui Matei aia in limba aramaica, cu una noua facuta la comanda bisericii ...
Ba chiar si despre cele 4 feluri in care au fost falsificate evangheliile(dar despre asta va urma in curand un topic special)

Citat :

Pai ce sa schimbe , cele scrise in VT au ramas aceleasi de acum 3500 de ani sau cand au fost scrise , iar cele NT intaresc cele descrise in VT si le completeaza .
Nu are rost sa ma repet ...vezi ce am scris mai sus.

Soimos a scris:

Care invatatura ? ...invatarea de povesti fanteziste deci nedemonstrabile ...sunt invataturi adevarate ...pai cum este atunci invatatura numite "stinte exacte" sau "stintele naturii" ? ... o fi ele mincinoase tocmai din cauza ca se poate dovedi corectitudinea lor?

Un exemplu scurt ar fi necesar , ca nu inteleg ce scrii la care povesti te referi ?
[/quote]
Ma refer la toate "intamplarile si povestile" ce se petrec in ceruri, sau care descriu intamplari din cer ...inclusiv cele legate de tema "vietii vesnice"!


Citat :

Sau ai tu cumva priceperea necesara incat sa poti sa imi explici ceea ce voi 'naturistii' sustineti
Cum poate o VULPE ca prin ani si ani de alergare sa se TRANSFORME in CAL ???
Daca ma lamuresti LOGIC cu aceasta problema ma fac ATEU .
Daca tu chiar iti imaginezi ca o vulpe se transforma subit in cal datorita faptului ca a alergat ...sau ca un dinosaur se transforma subit in gaina ...nici nu are rost sa incep o discutie !
Dar daca vrei totusi un raspuns ...incearca sa cunosti si apoi sa intelegi de ce a avut Darwin o "revelatie divina" in insula Galapagos!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Sept 14, 2009 5:48 pm, editata de 5 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 7:08 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:

Pai arata-mi tu mai intai unde scrie de Sfanta Treime?

Unde sa ti-o arat ? vad ca vorbesc pe forum degeaba.
EU nu sustin treimea! dar daca tu dai exemple cu faptul ca fiul sa culcat cu mama lui si sa nascut tot el iti cer dovezi
.
Stiu ca nu o sustii ...dar indiferent de ce sustii tu ...aceasta enormitate este fundamentul religiei crestine adica a primei biserici crestine recte cea romano catolica desi nu se gasesc in scriptura asemenea enormitati!
Cat despre dovezi ...acestea sunt ascunse tocmai in inima acestei povesti ... .totul este sa judeci limpede faptele si sa cauti sa inetelegi totul in oglinda normalitatii!


Citat :

In mare am citit , sunt subiecte pe care nu le poti intelege din prea simpla abordare a lor .
Fi sigur ca a trecut si vremea cand ele sa poata fi explicate!
Important este ca aceste contradictii exista ...astazi am mia postat cateva ...si mai am de postat cateva sute ...dar o voi face mai incet ptr ca nu am atat de mult timp ptr a traduce si verifica totul in Biblie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeDum Sept 13, 2009 7:10 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Deci inca o data Hentz(ca la fotbal) ...deci nici macar cele 10 porunci nu le-a dat Dumnezeu ci un inger ...al nustiucui...care putea minti orice ...caci si diavolul are ingeri...nu-i asa??
Cum un inger al nustiu ciu ?Nu poti citi niste LITERE? putea minti orice desigur cum si cei din stiinta ta pot minti orice.
Iar cu fotbalul dumnezeul acestui veac vad ca le ai ca eu nu ma pricep
Stiinta care se ocupa exclusiv cu minciuna ...se numeste Credinta sau Religie!
Stiinta cea adevarata se ocupa cu cercetarea pe baze stintifica a diverselor fenomene la modul cel mai serios ...si proba o ai in fata ta atunci cand butonezi la PC navigand pe internet ...sau voi credinciosii folositi ptr a naviga pe internet scriptura si rugaciunile?

Habar nu am de fotbal ...si nu am timp sa mi-l pierd cu asa ceva!

PS
O intrebare:
Daca tot au prorocit prorocii ca va veni o Lege noua ptr un alt popor ...de ce nu intelegeti ca Evangheliile nu sunt Legi ci doar vesti bune ...iar Legea Noua cea adevarata venita direct de la Dumnezeu (si nu de la sarlatani ca Pavel si falsii apostoli ai bisericii sale) ...este CORANUL! ...ce Coranul nu e al unui alt popor ? ...sau or fi mai importante vestile bune ale unor sarlatani decat insusi mesajul trimis direct de Dumnezeu prin Arhanghelul Gavrila?
Asta nu ptr ca eu as fi un adept al relgiei islamice pe care cand prind ocazia o combat ,ai vehement decat pe cea crestine ...caci eu sunt anti-religie ...ci ptr respectarea unei logici corecte
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeLun Sept 14, 2009 7:26 pm

Soimos a scris:
Stiinta care se ocupa exclusiv cu minciuna ...se numeste Credinta sau Religie!
Stiinta cea adevarata se ocupa cu cercetarea pe baze stintifica a diverselor fenomene la modul cel mai serios ...si proba o ai in fata ta atunci cand butonezi la PC navigand pe internet ...sau voi credinciosii folositi ptr a naviga pe internet scriptura si rugaciunile?

A crede in ceva nu cred ca inseamna minciuna , deci credinta nu este minciuna ci credinta , caci a crede ca la inceput a fost o explozie neprovocata de catre cineva este tot credinta si atunci inseamna ca si tu crezi intr-o minciuna , deci bing bangul devine tot un dumnezeu din cei multi , neputand fi dovedit ci presupus si crezut de unii si negat de altii la fel ca ceilalti Dumnezei .
Cand butonez la un calculator nu cred ca este credinta , este la fel cum apuc o carte in mana , carte ce poate spune adevarul sau nu , 'o carte' care poate este facuta de oameni care se rugau lui Dumnezeu si nu credeau in evolutie .
Iar cand voi ateii navigati pe internet nici voi nu aplicati invatatura big bangului.
Soimos a scris:
O intrebare:
Daca tot au prorocit prorocii ca va veni o Lege noua ptr un alt popor ...de ce nu intelegeti ca Evangheliile nu sunt Legi ci doar vesti bune ...iar Legea Noua cea adevarata venita direct de la Dumnezeu (si nu de la sarlatani ca Pavel si falsii apostoli ai bisericii sale) ...este CORANUL! ...ce Coranul nu e al unui alt popor ? ...sau or fi mai importante vestile bune ale unor sarlatani decat insusi mesajul trimis direct de Dumnezeu prin Arhanghelul Gavrila?
Asta nu ptr ca eu as fi un adept al relgiei islamice pe care cand prind ocazia o combat ,ai vehement decat pe cea crestine ...caci eu sunt anti-religie ...ci ptr respectarea unei logici corecte

Ai citit in mare coranul cred , si se vede de la o posta ca nici nu miroase a ceva legaturi cu invatatura din VT , si faptul ca nu am auzit de Yahwe in paginile acelei carti cred ca e mai mult ca suficient sa sustin ca nu sunt poporul cel nou profetit de Yahwe .
Dupa cum vedem in VT
Ferice de poporul , al carui Dumnezeu este Yahwe ! Ferice de poporul , pe care Si-l alege El de mostenire! (Ps.33:12)
Iar daca Yahwe a fost Dumnezeul care a profetit si nu il regasim in Coran , este clar ai cui sunt .(se observa ca nu spune ferice de poporul al carui dumnezeu este Elohim sau Eloah care de altfel inseamna Dumnezeu iar Dumnezei avem multi.)
Si eu sunt anti religie pentru ca religia este a Diavolului dupa cum se vede clar ceea ce avem in jurul nostru , dar credinta in Dumnezeu (Yahwe) adica in profetii si in legi nu inseamna religie .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitimeLun Sept 14, 2009 8:31 pm

Avram a scris:
Soimos a scris:
Stiinta care se ocupa exclusiv cu minciuna ...se numeste Credinta sau Religie!
Stiinta cea adevarata se ocupa cu cercetarea pe baze stintifica a diverselor fenomene la modul cel mai serios ...si proba o ai in fata ta atunci cand butonezi la PC navigand pe internet ...sau voi credinciosii folositi ptr a naviga pe internet scriptura si rugaciunile?

A crede in ceva nu cred ca inseamna minciuna, deci credinta nu este minciuna ci credinta ,

Mda ... credinta atata vreme cat reprezinta o parere personala, nu e o minciuna ci poate fi doar o naivitate.
Minciuna incepe sa devina doar atunci cand credinta este prezentata ca Adevar (divin) si se incearca impunerea ei si altor persoane ca atare!

Citat :

caci a crede ca la inceput a fost o explozie neprovocata de catre cineva este tot credinta si atunci inseamna ca si tu crezi intr-o minciuna
Mda ...e adevarat ca nimeni nu a crezut in Big Bang acum 100 de ani ci primele "credinte" referitoare la existenta acestuia au aparut ca IPOTEZA acum 98 de ani adica atunci cand au existat niste indicii sustinute de alte certitudini stintifice ...ceea ce nu se poate compara cu cazul YAHWE ...apoi Ipoteza a fost cercetata mai amanuntit cu mijloacele avansate puse la dispozitie de stinta ...si astfel a devenit astazi o certitudine stintifica usor demonstrabila tinandu-se cont ca s-a reusit prin telescoape puternice amplasate pe orbita pamantului masurarea vitezei si directiei de deplasare a astrilor ...si asa s-a observat ca ele au o traiectorie pe care daca o urmam in sens invers toate duc catre un punct ... iar faptul ca ele nu mai sunt si azi in acel punct ...indica o explozie iar aceasta este Big Bang-ul de care vorbesti!
Atentie ....astazi nici un astrofizician nu contesta existenta Big Bangului ...ci se contesta faptul ca Big Bangul a fost Plecarea ...si asta ptr ca sunt unele indicii ca nici Big Bangul nu a aparut din senin si exista teorii in acest sens sustinute din nou de unele indicii clare. Bibliografie serioasa gasesti destula in acest domeniu!

Citat :

, deci bing bangul devine tot un dumnezeu din cei multi , neputand fi dovedit ci presupus si crezut de unii si negat de altii la fel ca ceilalti Dumnezei .
Nu te supara ...dar de unde le mai scoti?
Pai tu sti ce s-a intamplat in primele secunde ale acestei explozii ?...(vezi aici: http://de.wikipedia.org/wiki/Urknall ,... pai te asigur ca nici un Dumnezeu nu ar fi rezistat la asa ceva tot asa cum nici un om (viitor Dumnezeu) nu rezista aproape de centrul exploziei unei bombe atomice !

Citat :

Cand butonez la un calculator nu cred ca este credinta ,
Pai vezi ..tocmai asta e diferenta dintre stinta si credinta ...stinta este un adevar probat.
Citat :

este la fel cum apuc o carte in mana , carte ce poate spune adevarul sau nu , 'o carte' care poate este facuta de oameni care se rugau lui Dumnezeu si nu credeau in evolutie .
Mda ...concluzia e clata ...cartea ese adevarul (adica coperta si foile) iar continutul fantezie ...macar atata vreme pana nu vedem probe care sa dovedeasca adevarul!
Citat :

Iar cand voi ateii navigati pe internet nici voi nu aplicati invatatura big bangului.
La voi credinciosii toate domeniile stintei au legatura directa cu Big Bangul dupa modelul religios cu Dumnezeu?
Pai iata ca nu e asa!
Citat :

Soimos a scris:
O intrebare:
Daca tot au prorocit prorocii ca va veni o Lege noua ptr un alt popor ...de ce nu intelegeti ca Evangheliile nu sunt Legi ci doar vesti bune ...iar Legea Noua cea adevarata venita direct de la Dumnezeu (si nu de la sarlatani ca Pavel si falsii apostoli ai bisericii sale) ...este CORANUL! ...ce Coranul nu e al unui alt popor ? ...sau or fi mai importante vestile bune ale unor sarlatani decat insusi mesajul trimis direct de Dumnezeu prin Arhanghelul Gavrila?
Asta nu ptr ca eu as fi un adept al relgiei islamice pe care cand prind ocazia o combat ,ai vehement decat pe cea crestine ...caci eu sunt anti-religie ...ci ptr respectarea unei logici corecte

Ai citit in mare coranul cred , si se vede de la o posta ca nici nu miroase a ceva legaturi cu invatatura din VT , si faptul ca nu am auzit de Yahwe in paginile acelei carti cred ca e mai mult ca suficient sa sustin ca nu sunt poporul cel nou profetit de Yahwe .
Dupa cum vedem in VT
Evident ca nu ! ...pai Dumnezeu care este si atotstiutor, stia deja atunci ceea ce eu stiu acum (si am documentat pe topic) ca in VT inca de la inceputuri si-a bagat dracu coada (vezi contradictiile) ...si in asemenea situatie nu se mai poate vorbi de Cuvantul Domnului ...motiv ptr care Domnul a scris o alta scriptura ...una mai noua ... in care evident ca si temele sunt adaptate ptr oamenii noi si nu ptr acei primitivi stravechi ...deci totul e foarte logic!
Pai hai sa vedem daca musulnamii nu afirma cumva acelasi lucru?
Citat :

EFerice de poporul , al carui Dumnezeu este Yahwe ! Ferice de poporul , pe care Si-l alege El de mostenire!
Evident ...si asta e corect ...pai Isus pe cruce ...atunci cand vorbea cu tatal sau nu zicea ... Eloi Eloi lama sabactani ...adica Eli=Alah nu suna cam asemanator?


Citat :

se observa ca nu spune ferice de poporul al carui dumnezeu este Elohim sau Eloah care de altfel inseamna Dumnezeu iar Dumnezei avem multi.
Chiar daca facem greseala sa consideram ca iudaismul nu este o religie monoteiste ...macar stim ca Tatal lui Isus era acel Elohim ...asa ca despre cine vorbim? Nu de Dumenezeu Tatal?


Citat :

Si eu sunt anti religie pentru ca religia este a Diavolului dupa cum se vede clar ceea ce avem in jurul nostru , dar credinta in Dumnezeu (Yahwe) adica in profetii si in legi nu inseamna religie .
Stiu ...tu esti Procredinta ...dar de asta tot ar trebui sa intelegi ca credinta era ersatzul afirmat atunci cand nu puteai afirma o realitate din p de v stintific ...sau cu alte cuvinte ...credinta a fost doar inceputul...iar astazi trebuie sa intelegem ca pretentiile societatii cer sa fi COMPETENT ...adica foooarte departe de inceputuri!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Propuse ptr dezbatere Empty
MesajSubiect: Re: Propuse ptr dezbatere   Propuse ptr dezbatere Icon_minitime

Sus In jos
 
Propuse ptr dezbatere
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dueluri de pe alte forumuri-
Mergi direct la: