Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Talmudul - pastratorul poporului evreu

In jos 
+27
Motanel
DRAGOS
petrol
Black velvet
Apopii
remussatala
cactus
Arcangelo
mena
elvar
dorina
Hades
gratia
leeloo
aurel
Med
Sirius
HaymHerman
Silva
No Name
Socrate
FairGame
Ada_Pal
livius
Soimos
Anticristul
Zeus
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 9:27 pm

Hm...interesant ...altadata pe Roportal imi raspundeai cu zeci de postari ...acum nu mai "vrei" !!!!...desi sti bine ca nu unul altuia ne adresam ci celor care ne citesc!

E si asta un raspuns ...mai ales atunci cand esti prins cu usa la colt si nu ai argumente sa te aperi !
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 1:39 pm

de cand l-ai facut poponar pe ISUS ...nu te mai simpatizez... Evil or Very Mad
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 5:58 pm

Nu asta este atitudinea corecta trebuia sa imi combati argumentele ...pentru ca eu nu am vorbit neargumentat ...si ti-am aratat si citatul biblic ...plus niste deductii logice extrem de simple !
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 12:06 pm

Uite ca m-ati convins sa postez si eu:
David...se pare ca era bisexual (daca citim textul bibliei fara prejudecati,e greu sa ocolim ideea),Michaelangelo era homosexual(nu ca as avea ceva impotriva,si eu sunt)...si acum faceti apologia personajului biblic ,,David'' facandu-va ca nu vedeti chestiile astea...si pe cine ati ales ca sa-l glorifice? -pe Michaelangelo...
Daca citim textul bibliei,cu greu vom putea trece peste cruzimea,si sadismul personajului ,,David'' -zici ca e o corcitura intre dr.Mengele si A. Hitler...il eclipseaza de la distanta pe Vlad Tepes...Doar un nebun ar fi taiat cu fierastraul de vii pana si copiii unor neamuri pe care tot el le extermina(in numele ,,Domnului'',binenteles).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeMier Mai 21, 2008 2:28 pm

Ne bucuram ca ai intrat cu noi in hora!

Daca ne dai si un link catre citatele de care pomenesti acceptam si ideea ca Isus este homosexual, dar daca vrei sa sti de ce ...iti dam si citatul!
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 92
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 8:55 am

Prea simple... Rolling Eyes
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
Arcangelo
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 67
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 9:18 am

Despre relatia dintre David si Ionatan

1 Samuel 18:1 David sfârşise de vorbit cu Saul. Şi de atunci sufletul lui Ionatan s-a alipit de sufletul lui David, şi Ionatan l-a iubit ca pe sufletul din el. 1 Samuel 18:3 Ionatan a făcut legământ cu David, pentru că-l iubea ca pe sufletul lui. Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Friends 1 Samuel 19:1 Saul a vorbit fiului său Ionatan, şi tuturor slujitorilor lui, să omoare pe David.
1 Samuel 19:2 Dar Ionatan, fiul lui Saul, care iubea mult pe David,
i-a dat de ştire, şi i-a zis: "Tatăl meu Saul caută să te omoare.
Păzeşte-te dar mâine dimineaţă, stai într-un loc tăinuit, şi
ascunde-te.
1 Samuel 19:3 Eu voi ieşi şi voi sta lângă tatăl meu
în câmpul în care vei fi; voi vorbi tatălui mei despre tine, voi vedea
ce va zice, şi-ţi voi spune."
1 Samuel 19:4 Ionatan a vorbit bine
de David tatălui său Saul: "Să nu facă împăratul", a zis el, "un păcat
faţă de robul său David, căci el n-a făcut nici un păcat faţă de tine.
Dimpotrivă, a lucrat pentru binele tău
Samuel 20:17 Ionatan a întărit şi mai mult faţă de David dragostea pe care o avea pentru el, căci îl iubea ca pe sufletul lui. 1 Samuel 20:30 Atunci Saul s-a aprins de mânie împotriva lui Ionatan, şi i-a zis: "Fiu rău şi neascultător, nu ştiu eu că ţi-ai luat ca prieten pe fiul lui Isai, spre ruşinea ta şi spre ruşinea mamei tale? Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Spiteful
1
Samuel 20:31 Căci câtă vreme va trăi fiul lui Isai pe pământ, nu va fi
linişte nici pentru tine, nici pentru împărăţia ta. Şi acum trimite
să-l caute, şi să mi-l aducă, fiindcă este vrednic de moarte".
1 Samuel 20:32 Ionatan a răspuns tatălui său Saul, şi i-a zis: "Pentru ce să fie omorât? Ce a făcut?"
1
Samuel 20:33 Şi Saul şi-a îndreptat suliţa spre el, ca să-l lovească.
Ionatan a înţeles că era lucru hotărât din partea tatălui său să omoare
pe David.
1 Samuel 20:34 S-a sculat de la masă într-o mânie aprinsă, şi
n-a luat deloc parte la masă în ziua a doua a lunii noi; căci era
mâhnit din pricina lui David, pentru că tatăl său îl ocărâse.
1
Samuel 20:41 După plecarea băiatului, David s-a sculat din partea de
miazăzi, apoi s-a aruncat cu faţa la pământ şi s-a închinat de trei
ori. Cei doi prieteni s-au îmbrăţişat şi au plâns împreună. David mai ales se prăpădea plângând.(intr-o alta traducere,s-au sarutat!!) Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Wub Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Kisses Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Hug 26Mă doare după tine, frate Ionatane! Tu erai plăcerea mea; dragostea ta pentru mine era minunată: mai presus de dragostea femeiască. Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Rolleyes Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Wink
Apoteotic...nu-i asa...cat se iubeau baietii aia...si tac-su lu' ala murea de ciuda...si de gelozie...si toate momentele alea intime ale lor... Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Cray
cum vroia Ionatan ala sa-si cedeze dreptul la tron pentru iubit,si cum
se ascundeau ei in...tufisuri(n-am scris chiar toata povestea...)si
tac'su,era in stare sa-l omoare nu alta...ca le facea neamu de
ras...(mostra antica de homofobie Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Blum )...si cand a murit Ionatan... Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Cray ...of!Baietii astia!! Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Grin


Ultima editare efectuata de catre Arcangelo in Dum Iun 20, 2010 10:51 am, editata de 1 ori
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 5:40 pm

Ti se pare ceva normal ca un barbat la 33 de ani sa nu aibe familie si copii .... ba chiar sa fie gelos pe femei ?

Iata cum vede el pe cei care se casatoresc:
(Citat preluat din postarea prietenului meu Soimos):

34. Isus le-a răspuns: "Fiii veacului acestuia se însoară şi se mărită;
35. dar cei ce vor fi găsiţi vrednici să aibă parte de veacul viitor şi de învierea dintre cei morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita."


Ultima editare efectuata de catre livius in Vin Mai 23, 2008 5:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 1:09 pm

era vorba despre cei care vor traii vesnic ...nene!aceea nu se vor insura si marita ..capisci? scratch
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 23, 2008 5:15 pm

Mai citeste o data textul!

Vezi la ce se refera cuvantul "dar" !

Adica acei alesi (gasiti vrednici) sa aibe parte de veacul VIIITOR ...(adica cei alesi in lumea de acum ptr viata din lumea viitoare) ...NICI nu se vor insura nici nu se vor marita ...!!!

Tu chiar nu intelegi asa un text clar?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 24, 2008 7:27 am

Moravurile biblice ....hm ... ceva "interesant"

Ati mai vazut in lumea de azi atata murdarie cat in vremurile Biblice?

...adica localitati cu oameni atat de depravati si inraiti in destrabalare incat sa vaneze pentru poftele lor biblice ...barbatii care trec intamplator prin localitate?
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 9:20 am

Soimos,ti-am dat acceptul sa preiei postarea mea,dar nu pot fi de acord cu ideea ta depre homosexualitate.Eu sunt homosexual,nu homofob.
Postarea pe care ai citat-o,este revelatoare pentru ipocrizia crestinismului si a iudaismului,care au facut din regele David un erou,si un profet, ,,unsul lui Dumnezeu'',dar s-au facut ca nu vad ca era ca era bisexual...(desi aceleasi religii condamna homosexualitatea si chiar sexualitatea in general).In plus,e vorba de un criminal,dar si asta se fac ca nu vad...
Ma disociez de judecatile de valoare pe care le-ai emis la adresa homosexualitatii,si chiar a libertatii sexuale in general(,,destrabalarea'')
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 25, 2008 10:09 am

Arcangelo!
Eu nu am pareri preconcepute in materie de homosexualitate si zau am uitat ca tu ai afirmat acest lucru ca poate ma exprimam mai rezervat!
Pozitia mea atat de vehementa nu este direct impotriva homosexualitatii ...ci a bisericii care a confiscat si monopolizat teoretic tot ce este safant si frumos, desi ea si functionarii ei numai sfanta nu este !

Deci incearca e rog sa disecioezi atacurile mele la adresa bisericii de parerea mea personala ...caci atunci cand atac biserice folosesc aceasi "munitie" pe care o foloseste si ea !
Parerea mea personala este cea mai sus exprimata, si nu am nimic impotriva homosexualitatii ... atata vreme cat nu este agresiva !
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras
cactus


Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 4:23 am

Sus In jos
elvar
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 87
Localizare : Finland
Puncte : 30
Data de inscriere : 04/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeJoi Mai 29, 2008 7:22 pm

cactus a scris:
http://www.cotidianul.ro/caile_lui_dumnezeu_nu_pot_fi_prevazute-46945.html cam asta e...

Iata un motiv care sustine opinia ca degeaba va mai duceti la biserica si degeaba cititi Biblia ...ca nu aflati NIMIC!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Apr 17, 2011 3:58 pm



Iată ce lucruri am găsit pe youtube legat de Talmud.
Care este opinia ta Soimos? Tu ești evreu din câte știam parcă. Interesante dezvăluirile din clip!

Eu cred că dacă lucrurile acelea sunt adevărate, eu le-aș interpreta ca pe o dorință de răzbunare a evreilor datorită faptului că și-au tat seama că totul despre Dumnezeu este o minciună și că ei au fost târâți de egipteni 40 de ani prin deșert pentru ca mai apoi să meargă la război pentru a cuceri o țară în nuele creativității universului pentru a ține ocupați potențialii cotropitori ai Egiptului. Iar magii aceia de la răsărit care au adus darurile pentru nașterea lui Isus, cred că au fost tot din egipt aduși, pentru ca Isus să își facă inaugurarea de mântuitor al lumii prin omorârea celor 20000 de prunci, iar Isus să plece nicăieri altundeva decât exact în Egipt. Și explicația pentru toate acestea e că așa a fost proorocit. Dacă s-a împlinit proorocirea, atunci de ce să nu credem adevărul?

Eu nu sunt evreu, dar nici nu i-aș putea condamna pe evrei pentru nimic. Eu cred în ideea de sistem. Omul nu poate fi nici bun și nici rău pentru că omul nu trebuie să fie o unealtă. Numai uneltele pot fi bune sau rele și învățătura cum că oamenii trebuie să fie unelte este greșită. Sistemul care face din oameni niște unelte este greșit.

Dar totuși, acum fie vorba între noi. Ție nu ți-ar place să violezi o fetiță de 3 ani? Shocked Mie poți să-mi spui. Very Happy Nu spun la nimeni! Very Happy

Oare ce o fi în capul unui astfel de om? Eu personal apreciez fetele mai tinere, dar numai în măsura în care au forme evidente de femeie. Este aiurea să te consideri pedofil dacă îți place o femeie care este mai mică din cauză că o privești de la distanță sau o vezi în poză. Dar la 3 ani nicio fată nu poate avea forme de femeie. Trebuie deci fie o dorință nestăpânită de răzbunare. Dar de unde atâta dorință de răzbunare încât să mergi până la violarea unui copil de 3 ani? E clar că oamenii aceia știau ceva. Știau că toată treaba cu Dumnezeu a fost o amăgire și că ei au fost chinuiți și exploatați degeaba. Și vroiau și ei să întoarcă rău la rău după cum au fost învățați.

Oare câte milioane de sclavi au fost necesari pentu construirea acelor piramide în soare? Oare cine știe ce mâncare scârboasă și puțină le dădea și erau biciuiți în soare fără milă ca să spargă bolovanii aceia și să îi care și să îi urce sus? Oare cine știe câte accidente de muncă cu oameni striviți de bolovani erau pe acolo și câți alți oameni erau biciuiți ca să scoată repede afară resturile umane din acele accidente? Oare ce i-ar fi putut opri, ca să nu folosească acele resturi umane și pentru mâncarea lor?

Dumnezeul egiptenilor știu că în principiu era șarpele. Șarpele întâi otrăvește prada și apoi o mânâncă. Israelul a fost folosit de egipteni pe post de șarpe. Astăzi însă evreii din câte am auzit controlează foarte multe bănci. Se tipăresc bani din nimic cu care sunt împrmutate cu dobândă țări precum România. Iar România este o țară care trebuie să fie săracă din cauză că e o țară de leneși care nu muncesc bine în străinătate pentru ca să plătească datoriile țării.

Cel care are cea mai puternică armată, are dreptul să tipărească cei mai mulți bani care să-i împrumute cu dobândă cui vrea. Acesta este sistemul. Eu dacă vreau acum să tipăresc niște bani, imediat voi avea de înfruntat o armată. La ce oare ar mai folosi corupția pentru bani într-un stat care poate tipări câți bani vrea el? Corupția deci, este un sport pentru statele unde nu este voie să se tipărească bani și să fie împrumutați cu dobândă oricui. Prin urmare, corupția este inevitabilă pentru statele slabe din punct de vedere militar. Iar dacă ești puternic militar și devii un concurent care poate pune în pericol regulile acestui joc, vei ajunge precum Saddam Hussein.

Acesta este sistemul și acum în lume. Există un Dumnezeu, și acest Dumnezeu trimite un șarpe prin pustie ca pedeapsă, pentru a cuceri o țară, pentru ca mai apoi să fie pedepsit pentru asta. În concluzie, oricine are un Dumnezeu, va fi călăuzit prin pustie și prin urgia mâniei, așa cum trebuie pedepsită și România pentru corupție, pentru a cuceri o patrie prin război (război economic dar și militar prin participarea împreună cu NATO), care în cazul nostru este UE. Iar pocăința noastră este reforma. E același sistem și azi. Aceleași principii, dar cu alte pretexte și alte arme.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Apr 17, 2011 6:07 pm

remussatala a scris:


Iată ce lucruri am găsit pe youtube legat de Talmud.
Care este opinia ta Soimos? Tu ești evreu din câte știam parcă.
Stii gresit!
Din pacate sunt doar un schwab/suab din Banat, care acum locuieste ca repatriat de nationalitate germana in Vaterlandul numit Germania

Citat :

Interesante dezvăluirile din clip!

Ce sa zic ...stai sa vad si eu mai intai filmuletzul

Citat :

Eu nu sunt evreu, dar nici nu i-aș putea condamna pe evrei pentru nimic.
Foarte frumos!
Nici eu nu judec lumea dupa obarsia etnica ...ci dupa faptele lor!

Citat :

Eu cred în ideea de sistem. Omul nu poate fi nici bun și nici rău pentru că omul nu trebuie să fie o unealtă. Numai uneltele pot fi bune sau rele și învățătura cum că oamenii trebuie să fie unelte este greșită. Sistemul care face din oameni niște unelte este greșit.
Gresita este parerea ta!
Oamenii normali nu sunt unelte pentru ca au CONSTIINTA ...adica ceva ceea ce animalele nu au ...la fel ca si animalele cu aspect uman dar fara constiinta, pe acestea nu le-as categorisii ca animale ...ci ca BESTII!

Citat :

Dar totuși, acum fie vorba între noi. Ție nu ți-ar place să violezi o fetiță de 3 ani? Shocked Mie poți să-mi spui. Very Happy Nu spun la nimeni! Very Happy
Chiar nu ti rusine sa ai asemenea ganduri spurcate?
Ce esti tu ...animal sau BESTIE de te duce mintea la asemenea porcarii pe care nici animalele nu le fac. Ai auzit tu ca vre-un dulau sa abuzeze sexual un catelus?

Daca mai vii cu asemenea bicisnicii la mine pe forum ...TE BANEZ ...chiar nu ti rusine?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Apr 18, 2011 6:33 am, editata de 1 ori
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Apr 17, 2011 7:09 pm

Ok, ok, ok!!! Ai un stil destul de defensiv. Eu am pus problema în sensul că cea mai bună apărare este atacul. Nu putem merge la nesfârșit pe ideea că nu contează ce se întâmplă, important e cine suntem. Nu contează ce facem, important e ce se crede. Doctorul pentru ca să poată opera trebuie să pună bisturiul direct în rana cea mai rea. Iar adevărul oricărei răni este de obicei durerea. Niciun doctor nu poate vindeca o boală dacă nu o cunoaște exact. Lumea este plină de bolnavi mintali, iar la baza acelor boli de obicei este o minciună, dacă este exclusă posibilitatea neputinței. Dacă vrem să rezolvăm problema bolnavilor, putem proceda fie precum spartanii, ori dacă nu, putem acționa doar asupra minciunii care stă la bază. Iar oamenii devin vulnerabili la minciună atunci când au slăbiciuni. Iar unii profită de acele slăbiciuni făcându-le cât mai condamnabile, iar în schimbul iertării ei cer să ne supunem unor minciuni. Și de multe ori, slăbiciunile lor există din cauză că s-a plănuit să existe. Minciunile și slăbiciunile merg mână în mână și se intercondiționează. Intenționat și planificat de multe ori.

Cred că trebuie să înțelegem mai clar ideea abstractă de viol. Un viol în abstract înseamnă a oferi orice lucru care nu este cerut. Dacă judecâm așa, în familie și la școală copiii sunt violați în fiecare zi, aproape toată ziua. După care, atunci când cresc, evident va urma împlinirea dorinței lor de răzbunare.

În școală de exemplu, copiii sunt supuși unor standarde identice pe bandă rulantă. Părinții supun copiii unor standarde pe care copiii nu le cer. Pentru ca mai apoi să urmeze în mod natural, sfânta răzbunare.

Privește de exemplu clipul de mai jos:




Ori că pui copiii să cânte, ori că-i pui să facă o astfel de gimnastică, care e diferența? Dar cum se cheamă dacă îi pui să facă ceva ce ei nu cer sau nu vor?

Un alt lucru care este și mai urât, este circumcizia la femei.



Aș vrea să te documentezi mai în amănunt și să vezi că violul unui copil e o nimica toată pe lângă circumcizia la femei.



Circumcizia în principiu, după părerea mea, funcționează exact ca sistemul de educație de exemplu. Ea se regăsește în principiu, abstract ce e adevărat, chiar în sistemul de învățământ. Prin circumcizie se urmărește de obicei o desensibilizare, o zăpăcire a acelui organ de simț. În învățământ de exemplu, copilul este înecat cu o grămadă de învățătură care nu răspunde la întrebările lui. Copilului i se dă o grămadă de lucruri necerute de el. Copilul educat în manieră instituționalizată, va fi desensibilizat la lipsa față de educație. Tu nu ai voie la școală să pui întrebări în felul tău, să înveți în ritmul tău și să înveți ce vrei tu și când vrei tu.

Aș vrea să ai grijă și să nu disprețuiești faptul că dau exemple dezgustătoare pentru a explica niște principii. Faptul că sexul este dezgustător, e doar pentru că așa ni s-a impus să credem. Sexualitatea ne învață în primul rând că noi nu trebuie să avem nimic de ascuns. Sexualitatea a fost cobătută într-un război psihologic pentru că pune în pericol perpetuarea averilor, religiei și patriotismului. Sexualitatea e o practică a plăcerii, iar războaiele au nevoie de oameni care să nu fugă de suferință, care să vrea să își dea viața. Sclavii, trebuie să accepte suferința. Fără secrete, întreaga societate ar deveni acum un haos. Războiul psihologic împotriva sexului este doar o manipulare oricum. Adevărata problemă o reprezintă violul în principiu. Adică să oferi ceea ce nu ți se cere. Cum ar fi să oferi un pumn de exemplu. Sau să zici că oferi locuri de muncă de exemplu! Păi dacă oferi un loc de muncă, tu care oferi, logic vorbind, mă scoți dator cu un preț! Deci, pe logica asta, tu mă pui la muncă, iar eu ar trebui să și plătesc pentru că tu mă pui la muncă! Corect nu e așa, corect e că tu îmi ceri să muncesc și nu că îmi oferi de muncă! Iar pentru că tu ceri, tu trebuie să plătești!

ORICE OFERTĂ CARE NU ARE O CERERE, ESTE O CERERE ȘI NU O OFERTĂ!
IAR PREȚUL ÎL STABILEȘTE CEL CE OFERĂ ȘI NU CEL CARE CERE!

Deci problema este cine să stabilească prețul între cel care cere și cel care oferă. Nu ar fi mai bine oare să mințim că de fapt oferim?

Religia oare nu oferă? Câte nu oferă religia? Și pentru că religia oferă, atunci are dreptul să stabilească ea și prețul.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Apr 17, 2011 7:48 pm

Tu crezi că africanii ăia sau egiptenii care au venit cel mai probabil primii cu circumcizia, fac asta de capul lor? Au gândit primitivii ăia cu mințile lor că le trebuie circumcizie? Sau a fost inițiat de o minte care gândește totul lucid și cu responsabilitate? Eu zic, că totul a fost planificat de oameni care gândesc foarte mult și lucid. Ei știu că sexualitatea îndeamnă la lipsa secretelor. Sexualitatea pune în pericol perpetuarea religiei, patriotismului și averilor. Africanii sunt primitivi pentru că asta s-a plănuit cu ei. Au fost mainipulați să rămână primitivi pentru ca mai apoi să poată fi cotropiți. După cum șarpele, care mai întâi otrăvește prada, și mai apoi o mănâncă.

După cum Dumnezeu, care tot el face rana și tot el o leagă, așa și cotropitorii crează niște probleme, pentru ca mai apoi să vină cu slavă, dreptate și bunătate să mântuiască cerând un preț în schimb.

La fel și România este îndatorată de cei ce au voie să tipărescă bani pe care să-i împrumute cu dobândă, pentru ca mai apoi să impună reforme de micșorare a cheltuielilor când mâncarea e pe bani și munca e pe bani. Oare din cauză că românii sunt leneși nu este valorificat potențialul agricol al României?

Dar ce ne facem că toată munca agricolă se poate automatiza prin tehnologie? Sau 80% poate chiar 90% din muncile de birou se pot automatiza prim tehnologie? În timp ce învățământul se concentrează pe educarea copiilor în a practica munci identice, programate identic pentru fiecare și la ore fixe identic pentru fiecare! Poate asta să dezvolte creativitatea copiilor, de care să depindă automatizarea muncilor repetitive prin tehnologie? Sau mai bine zis, muncile repetitive trebuie să fie precum rugăciunile și plecăciunile în religie? Nu sunt oare ritualurile religioase cam mașinale așa un pic? Un computer crede tot, execută tot și se abandonează pe sine total pentru stăpân și să totul pentru ca să facă numai ceea ce vrea stăpânul, exact cum vrea stăpânul! Religia este deci, tehnologia timpurilor străvechi. Cum anume să faci ca oamenii să facă numai ceea ce vrei tu, cum vrei tu, când vrei tu și să creadă totul, să creadă că tu ești Dumnezeu și să te accepte ca Dumnezeu. Dumnezeu e doar un nume, iar oricine primește dreptul de a accționa sub acel nume, trebuei ascultat căci e de la Dumnezeu. Oamenii în trecut nu aveau tehnologia, iar locul tehnologiei trebuia luat cumva de oameni. Oameni care să nu le pasă de ei, să creadă totul și să execute totul. Fără plăcere și fără durere, după cum nici mașinile nu au nici plăcere și nici durere.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeLun Apr 18, 2011 4:55 am

Ok, vezi și tu dacă Talmudul chiar are în el ura asta față de celelalte neamuri. Totuși legat de sexualitate, ca să închei cu acest subiect, diferența dintre un talent și o boală sau un abuz este că talentul este orice traumă cerută, asumată, vindecabilă și care nu scurtază viața. Dacă lipsește un singur element din cele 4 elemete ale definiției talentului, atunci înseamnă că nu este un talent ci este un abuz sau o boală mintală cel puțin. Un talent trebie să fie exact cum e cu fetița aceea flexibilă. Eu de exemplu, la 14 ani nu aș fi avut nicio problemă dacă aș fi avut relații sexuale cu o femeie de până în 30 de ani care să arate foarte bine. Eram foarte atras și fascinat de multe dintre ele care arată bine. Dar problema apare în primul rând atunci când se oferă ceva necerut. Oamenii sunt identici în principiu, numai că ei diferă din punct de vedere al capacităților. Cei puternici trebuie să se măsoare numai cu cei puternici și cei slabi numai cu cei slabi. Un copil de 7 ani, poate de exemplu să bată la șah un adult, sau poate să cânte, să picteze sau să alerge mai bine ca un adult. Dar totuși, cea mai dură formă de sadomasochism cred că este gimnastica de performanță a fetițelor la antrenamente. Și cea mai urâtă formă de satism a naturii cred că trebuie să fie nașterea unui copil, bătrânețea, moartea cu care sunt datori toți oamenii și toate ființele de pe această planetă fără deosebire și faptul că niciun animal nu poate supraviețui dacă nu ucide pentru a se hrăni. Nu trebuia să vorbim aici despre asta, dar am prejudecăți față de orice obicei în societate creat de oameni. Unele au fost create de religioși, iar organizațiile religioase, eu le privesc ca pe niște organizații războinice care urmăresc transformarea omului într-o mașină. Atunci când văd orice obicei impus artificial, mă întreb dacă nu cumva el este o manipulare emoțională și în război psihologic. Inhibarea sexuală este așa ceva. Religia este un sistem. Sistem, înseamnă niște automatisme implantate în comportament precum și respirația de exemplu. Toate au un scop precis pe care îl descoperim căutând la ce anume devine omul mai puternic sau mai slab în urma acelui obicei impus artificial. Apropo, unele religii ne învață cică să controlăm până și respirația! Eu cred că noi nu trebuie să controlăm natura ci trebuie să folosim natura. Religiile caută să implanteze în oameni automatisme potrivite pentru sclavie. Nu trebuie să facem un dumnezeu din nimic din ceea ce ni se arată pregătit de cineva. Oricând găsim neconcordanță între simțuri și încredere trebuie să nu mai avem încredere. Totuși față de cei care ne mint, trebuie să ne prefacem că le oferim încredere pentru ca să le înțelegem capcanele cât mai bine. După care, planurile de atac diferă foarte mult de planurile de apărare. Sunt foarte puțini care atacă religia. Cei mai mulți își fac un plan de apărare împotriva ei. Dar e foarte periculos să fie lăsată moralitatea în mâinile religiei. Ei vor ca oamenii să devină niște mașini. Sistemul lor moral este conceput intenționat ca să șchioapete și este conceput împotriva naturii pentru ca mai apoi tot religia să aibă bunătatea oferind iertarea mult căutată care numai la ei se găsește.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeVin Mai 06, 2011 11:36 pm

Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 1:20 am

O carte scrisa de scelerati,si urmata tot de ei pesemne,ca nu imi pot inchipui cum ar putea o fiinta UMANA sa creada ca furtul,jaful,minciuna,inselatoria,crima,violul copiilor de 3 ani si mancatul de excremente de caini,regulile pentru urinarea...sfanta (!) au vreo legatura cu sfintenia,ci cu nebunia cea mai autentica.
Dar nici Biblia nu e o carte cu mult mai breaza,daca o citesti in amanunt...poti sa ai mari surprize,citind "Cartea Sfanta"!
(nu am acum rabdarea sa caut mostre de rautate,imoralitate evidenta pana si pentru un om primitiv,ca nici animalele nu se comporta asa cum ne invata "Cartea Cartilor"..."Sfanta Scriptura")
E incredibil cum omenirea poate sa venereze asemenea texte si sa le numeasca sfinte...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 6:11 am

Pai omenirea doar crede ...adica nu stie !
Dar totusi nu cred ca exista asemenea texte ca cele descrise de tine in Talmud.
De ex. nu cred ca, desi aceasta este o culegere de texte scrisa de niste oameni din antichitate, acolo esti "invatat" sa consumi excremente de caini, sau despre urinarea sfanta ....
Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 7:40 am

-Gittin 69a: „Pentru a-si vindeca carnea, un evreu trebuie sa ia praf care zace in umbra unei toalete exterioare, sa-l amestece cu miere si sa-l manance.”
-Gittin 69b (p. 329): „Pentru a vindeca boala pleurezie un evreu trebuie sa ia excrementul unui caine alb, sa-l framante cu balsam, dar daca se poate ar fi preferabil sa nu manance excrementul cainelui.”
-Gittin 70a: „Rabinii au crezut: Dupa ce iese de la toaleta, un barbat nu ar trebui sa intretina raport sexual pana nu a asteptat suficient sa mearga jumatate de mila, pentru ca demonul toaletei este cu el in acea perioada; daca o sa intretina, copiii lui vor fi epileptici.”
-Shabbath 41a: „Legea care sa reguleze regula cum sa urinezi intr-un mod sfant a fost data.”

Am citat de pe site-ul din link-ul de mai sus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 7:55 am

Uau !

Oare cum comenteaza Antichristul-prietenul nostru mozaic aceste texte?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 12:15 pm

In antichitate astfel de conceptii si practici nu erau deloc iesite din comun, era o lume dura si dominata de fel de fel de superstitii si credinte, unele demne de filmele horror.

Nebunia nu consta in ceea ce au scris acei antici, in acele vremuri, ci mentinerea acelor texte pana in ziua de azi, precum si ridicarea lor la nivelul de texte sfinte si precepte morale!

Un exemplu care nu-mi iese deloc din minte: oamenii urmand invataturile bibliei au ajuns sa comita crime abominabile si greu de conceput de catre o minte umana normala. Acele invataturi i-au indemnat, pe cei din Inchizitie, sa-si omoare semenii si sa-i tortureze cu o cruzime de neimaginat.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 5:09 pm

Asta inseamna ca toti cei care au ramas ancorati la nivelul unor religii primitive ...respectiv antice ... (si numai acestea au capatat o raspandire mare in timp) ...vor avea multe probleme de explicat
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 10:17 pm

Soimos a scris:
Asta inseamna ca toti cei care au ramas ancorati la nivelul unor religii primitive ...respectiv antice ... (si numai acestea au capatat o raspandire mare in timp) ...vor avea multe probleme de explicat
Corect!!! Sunt sigur ca viitorul are notele de plata pregatite Very Happy Fiecaruia ce i se cuvine.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 10:24 pm

Te referi probabil la un viitor in lumea normala si civilizata din UE ... si nu in Balcania oamenilor retardati mental in care Prostia e Atotputernica (adica la fel ca Dumnezeu) ...nu?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 7:58 am

Pe de o parte trebuie să înțelegem că liderii religioși se îmbracă în haine colorate și cu sclipici, ciucurași și clopoței, și împodobesc la fel crucile de răstignire și înalță, cântece, poezii de măreție și imnuri de slavă pe unde trec înaintea neștiutorilor de carte. Pun mulțimile neștiutoare de carte să facă plecăciuni cu umilință și ritualuri de adorație, și prin asta ajung să pară că ei sunt cineva important și deci ei au un cuvânt greu de spus în toate problemele importante ale societății mai ales că ei au și o istorie lungă de slavă. Tu ai Soimos istorie lungă de slavă cu care să te lauzi pentru ca să meriți atenție? Ai sclipici, clopoței, ciucurași și imnuri de slavă ca să arăți că ai ceva de arătat mulțimilor analfabete, disperate și muritoare de foame? Ai ceva pâine să arunci în stânga și în dreapta ca să demonstrezi bunătatea și dragostea pentru care să zici că trebuie să ne sacrificăm viața până la cruce? Sau ești doar un hulitor chinuit de diavol și ar trebui să ne fie milă de tine și să fi exorcizat ca să te însănătoșești prin darul Lui Dumnezeu la fel cum Dumnezeu cică a vindecat pe mulți și i-a iertat de păcate? Cum să nu lăudăm pe Dumnezeu, ziditorul tuturor lucrurilor, pentru atâta bunătate și dragoste? Cum să nu blestemăm pe diavolul care din răutate, viclenie și invidie, rostește prin tine hule împotriva Ziditorului? Laughing
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 12:37 pm

Din nefericire asta-i realitatea! Cu cat oamenii au un nivel intelectual mai redus cu atat mai mult sunt atrasi de chestii sclipitoare si divinitati nevazute, in acelasi timp apare si frica instinctiva de pedeapsa pe care ar putea sa o primeasca pentru iesirea din randul turmei cu care se aseamana.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 3:10 pm

remussatala a scris:
Pe de o parte trebuie să înțelegem că liderii religioși se îmbracă în haine colorate și cu sclipici, ciucurași și clopoței,
Da de ce sa-i intelegem?
Nu era cumva Isus acela care ne invita sa traim in modestie si saracie ca pasarile cerului?

Citat :

Tu ai Soimos istorie lungă de slavă cu care să te lauzi pentru ca să meriți atenție? Ai sclipici, clopoței, ciucurași și imnuri de slavă ca să arăți că ai ceva de arătat mulțimilor analfabete, disperate și muritoare de foame?
Pai cum trebuie sa fie acela care crede ca foamea se astampara cu ode si imnuri de slava sau cu haine aurii lungi cu ciucurasi?

Citat :

Ai ceva pâine să arunci în stânga și în dreapta ca să demonstrezi bunătatea și dragostea pentru care să zici că trebuie să ne sacrificăm viața până la cruce?
Da de ce asteapta aia sa arunc eu paine ? ...pai nu le-a dat Dumnezeu maini si minte ca sa lucreze si sa se intretina singuri din munca lor?

Citat :

Sau ești doar un hulitor chinuit de diavol și ar trebui să ne fie milă de tine și să fi exorcizat ca să te însănătoșești prin darul Lui Dumnezeu la fel cum Dumnezeu cică a vindecat pe mulți și i-a iertat de păcate?
Fac pariu ca intr-o luna la spitalul din mica comuna Wolfsberg s-au insanatosit mai multi decat in toate bisericile lui Christos=Lucifer in cei 2000 de ani de crestinism. Cit despre activitatea mea de hulitor ...recunosc ca ea este adevarata ...doar ca eu hulesc religiile bazate pe minciuna si bisericile nascute pe baza de crime care si azi traiesc in carca celor creduli ... din SARLATANIE!

Citat :

Cum să nu lăudăm pe Dumnezeu, ziditorul tuturor lucrurilor, pentru atâta bunătate și dragoste? Cum să nu blestemăm pe diavolul care din răutate, viclenie și invidie, rostește prin tine hule împotriva Ziditorului? Laughing
Pai daca ar exista in realitate si astazi un Dumnezeu ...poate l-as slavi si eu ...dar cum sa slavesc ceva ce nu exista? ... ma vezi cumva sarit de pe fix?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 5:04 pm

Soimos a scris:
Nu era cumva Isus acela care ne invita sa traim in modestie si saracie ca pasarile cerului?
Se pare ca Isus asta n-a inteles nimic, dar s-a apucat sa-i invete pe altii Laughing
Pasarile cerului nu sunt nici modeste si nici sarace sunt doar libere si maiestoase in libertatea lor! Da' ce pretentii poti avea de la un tamplar care se credea fiu de os dumnezeiesc...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 5:22 pm

Pe naiba !
Tamplaru era prea constient ca el este un biet fiu de taran ...dar incerca si el prin talentele sale oratorice sa isi gaseasca adepti pentru a fi intronat ca Rege al Ierusalimului ...adica Mesiah (functie administrativa de varf) ...de aceea i s-a pus pe cruce titlul de INRI.
Nu e de vina tamplarul ca niste sarlatani smecheri au inteles ca se poate traii bine pe baza romantzarii pataniei sale

Cat despre pasarile cerului ...intradevar sunt libere si maiestuoase ...doar ca Isus facand comparatia cu acestea ...voia sa dea exemplul ca libertatea lor cand zboara se datoreaza faptului ca nu transporta nicio avutie cu ele.
Deci cei care vor sa-l urmeze pe Dumnezeu trebuie sa fie liberi de orice avutie ... exact ca o pasare ...si nu sa stranga parale si avutii pe care hotii le pot fura, si moliile le pot roade!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Talmudul - pastratorul poporului evreu
Sus 
Pagina 5 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Talmudul, ce stiti despre el?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: