Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Talmudul - pastratorul poporului evreu

In jos 
+27
Motanel
DRAGOS
petrol
Black velvet
Apopii
remussatala
cactus
Arcangelo
mena
elvar
dorina
Hades
gratia
leeloo
aurel
Med
Sirius
HaymHerman
Silva
No Name
Socrate
FairGame
Ada_Pal
livius
Soimos
Anticristul
Zeus
31 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 7:23 pm

Nu ti se pare cumva ca Israelul este scos din toate combinatiile religioase ale papalitati?Citeste cu mare atentie Ezec 37 dar tot capitoluldar daca poti fara idei preconcepute .Sa cum citesti o stire din ziar.Sa vezi cam ce ar vrea sa transmita aceste informatii ,si cui.
Si au mai fost care au detinut adevarul total ,nu numai tu.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 8:53 pm

HaymHerman a scris:
Nu ti se pare cumva ca Israelul este scos din toate
combinatiile religioase ale papalitati?Citeste cu mare atentie Ezec 37
dar tot capitoluldar daca poti fara idei preconcepute .Sa cum citesti o
stire din ziar.Sa vezi cam ce ar vrea sa transmita aceste informatii
,si cui.
Si au mai fost care au detinut adevarul total ,nu numai tu.

asta ti se pare tie si la alti ...dar ISRAEL ..sau mai bine zis
IERUSALIMUL este cuiul lui Pepelea...adica nu este scos din nici un
calcul .

Ezec.37...il stiu pe de rost ...mai bine ca rabinii....si nu ma laud
,,,si nici nu-l citesc ca pe un ziar ,,....ar trebuii ca voi evreii sa
intelegeti ce scrie in EZECH ,,,si iti spun din nou fara sa ies in
evidenta ,,,,dar spre rusine multor evrei ....cunosc SCRIPTURILE ...mai
bine ca //POP. CARTII...si i-am facut de rusine ...pe multi
evreii. Basketball
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:02 am

Probabil ca ceea ce zici tu se refera la acea parte a Ierusalimului aflata sub ocupatie palestiniana!
Sus In jos
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 04/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 11:12 am

cand urmeaza continuarea?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 5:13 pm

Nu mai este Ierusalim sub ocupatie palestiniana ,ci doar o parte locuita de ei.Noi nu decimam poporul care traiesrte in Ierusalim.Toti au dreptul la viata ,Numai ca ei nu ne accepta pe noi ,si asta va duce in final la Zaharia 12,9.Celelalte 4 versete dinainte sau implinit in 1948 si in 1967.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
aurel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 36
Data de inscriere : 04/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 5:25 pm

Anticristul a scris:
Nu mai este Ierusalim sub ocupatie palestiniana ,ci doar o parte locuita de ei.
Exact partea aia e ocupata de ei!
Citat :

Noi nu decimam poporul care traiesrte in Ierusalim.
Nici nu ar fi frumos sa o faceti ...e suficient sa eliberati partea ocupata ...tot asa cum ar dori sa o faca si ei cu voi. ...si asta nu pentru ca Israelul e o tiranie ...ci pentru ca ei v-au declarat razboi popular sau intifade sau cum i-or mai fi zicand!
Pai daca e hora ... trebuie sa o jucati asa cum trebuie.... ca nu pe degeaba zice la scriptura ca cine ridica sabia sau prastia ...de ele vor pieri!
Citat :

Toti au dreptul la viata ,Numai ca ei nu ne accepta pe noi ,si asta va duce in final la Zaharia 12,9.Celelalte 4 versete dinainte sau implinit in 1948 si in 1967.
Sa  insemne asta ca profetiile biblice se adeveresc?
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 42
Data de inscriere : 11/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:04 pm

Aurele, daca le dam jumatate din Ierusalim, apoi vor vrea tot orasul, apoi vor vrea sa aduca vreo cateva milioane de refugiati in tara si tot asa...o solutie pentru a ajunge oarecum la un consens, ar fi declararea Ierusalimului in oras international, ONU.
binenteles ca aceasta solutie nu e acceptata de nici una dintre tabere.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:24 pm

leeloo a scris:
Aurele, daca le dam jumatate din Ierusalim, apoi vor
vrea tot orasul, apoi vor vrea sa aduca vreo cateva milioane de
refugiati in tara si tot asa...o solutie pentru a ajunge oarecum la un
consens, ar fi declararea Ierusalimului in oras international, ONU.
binenteles ca aceasta solutie nu e acceptata de nici una dintre tabere.

Pai pana la urma asa va fi ...ORAS ..CONDUS DE U.E.

Si PAPA ...va va insela si pe voi ,il veti primi in locul lui MASIAH .

Papa va media pacea dintre EVREI si ARABI ...se va incheia un legamant
de 7 ani .Dar la mijlocul legamantului se va intampla ceva .Intre timp
vor venii cei doi profeti si vor anunta VENIREA DOMNULUI .....
Sus In jos
gratia
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 05/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:27 pm

leeloo a scris:
Aurele, daca le dam jumatate din Ierusalim, apoi vor vrea tot orasul, apoi vor vrea sa aduca vreo cateva milioane de refugiati in tara si tot asa...o solutie pentru a ajunge oarecum la un consens, ar fi declararea Ierusalimului in oras international, ONU.
binenteles ca aceasta solutie nu e acceptata de nici una dintre tabere.

Eu sustin punctul de vedere al lui aurel!

Ocuparea totala a Ierusali.....pardon ...am vrut sa zic eliberarea Ierusalimului oras sfant al crestinatatii .... si repunerea palestinienilor in drepturile lor stramosesti (adica in corturi in desert) ...si declararea orasului sfant ca centru al civilizatiei crestine ...evident sub mandat evreiesc ...ca doar si crestinismul e tot sub acelasi mandat!
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:47 pm

Talmudul are aceeasi valoare cu Apocrifele crestine ...
Este o interpretare fara inspiratie divina ...a unor rabini ...care au
trait in BABILON ...fiecare si-a dat cu parerea lui despre TANAH ...si
au facut un GHIVECIUS TOTALUS ....din cartile lui MOISE .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 6:53 pm

Evident ca ai dreptate ...dar daca Biblia e tocmai copia mot a mot a Tanachului + prostii biografice plamadite de niste ucenici tantalai ...care e valoarea divina a Bibliei?

Sa conste ea in faptul ca a fost lansata ca scriptura originala de un criminal?
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:04 pm

nu mai intru pe forumul asta de OBSEDATI SEXUALI
Sus In jos
leeloo
Pedestras
Pedestras
leeloo


Numarul mesajelor : 42
Localizare : israel
Puncte : 0
Data de inscriere : 11/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:05 pm

gratia, daca-i asa si eu sustin punctul de vedere al lui Aurel, ce-i cinstit e si drept!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:10 pm

Unde vezi tu un cuvintel despre seX?
Nu vezi ca ma refer vla Biblie ?
Ce sa intelegem din raspunsul tau ...ca Biblia in afara de retetar cu alimente .. mai e si o carte gonflabila ?

De ce nu ne ceri argumente in plus sa vezi pe ce ne bazam ideile?

Ti-e frica ca le primesti?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:19 pm

no name a scris:
nu mai intru pe forumul asta de OBSEDATI SEXUALI

NoName, este adevarat ca aici nu prea gasesti persoane crestine, dar eu as regreta sa pleci, deoarece eu te-am invitat si stii ca tin mult la tine. Eu am considerat o onoare faptul ca ai venit, asta pentru mine, ca sunt Unitarian ca si tine... Si aici poti munci in slujba lui Dumnezeu, mai bine decat pe ziare...
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:25 pm

no name a scris:
leeloo a scris:
Aurele, daca le dam jumatate din Ierusalim, apoi vor
vrea tot orasul, apoi vor vrea sa aduca vreo cateva milioane de
refugiati in tara si tot asa...o solutie pentru a ajunge oarecum la un
consens, ar fi declararea Ierusalimului in oras international, ONU.
binenteles ca aceasta solutie nu e acceptata de nici una dintre tabere.

Pai pana la urma asa va fi ...ORAS ..CONDUS DE U.E.

Si PAPA ...va va insela si pe voi ,il veti primi in locul lui MASIAH .

Papa va media pacea dintre EVREI si ARABI ...se va incheia un legamant
de 7 ani .Dar la mijlocul legamantului se va intampla ceva .Intre timp
vor venii cei doi profeti si vor anunta VENIREA DOMNULUI .....
.............................................................................................................
Acum am inteles ce bine cunosti scripturile no name.Pai daca de acuma mai astepti acel legamint de sapte ani sa se implineasca,asteapta mult si bine.Pai ce a insemnat razboiul Iudei ?Nu a durat el sapte ani ?Nu a incetat jertfa necurmata in anul 70 si nu sa terminat razboiul in 73?Nu a fost pustiit Ierusalimul si razboiul a tinut pina la sfirsit si impreuna cu razboiul si pustiirile?Ce implinire mai clara decit asta ,cuvint cu cuvint mai astepti?
Dar defapt si vulpea a asteptat sa cada ceva de la Taur ,cind a vazut ca se leagana .
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 7:40 pm

gratia a scris:
leeloo a scris:
Aurele, daca le dam jumatate din Ierusalim, apoi vor vrea tot orasul, apoi vor vrea sa aduca vreo cateva milioane de refugiati in tara si tot asa...o solutie pentru a ajunge oarecum la un consens, ar fi declararea Ierusalimului in oras international, ONU.
binenteles ca aceasta solutie nu e acceptata de nici una dintre tabere.

Eu sustin punctul de vedere al lui aurel!

Ocuparea totala a Ierusali.....pardon ...am vrut sa zic eliberarea Ierusalimului oras sfant al crestinatatii .... si repunerea palestinienilor in drepturile lor stramosesti (adica in corturi in desert) ...si declararea orasului sfant ca centru al civilizatiei crestine ...evident sub mandat evreiesc ...ca doar si crestinismul e tot sub acelasi mandat!
.................................................................................................................................
Ierusalimul a fost un oras fara importanta aproape 2000 de ani.Dar este scris in Zaharia "Ca voi face din Ierusalim un potir de ametire pentru toate popoarele.zAH 12.dUPA ACEASTA ELIBERARE A iERUSALIMULUI CARE A AVUT LOC IN 1967,LA 7 ANI DE ANI DE LA CADEREA SA SUB nEBUCADNETAR NICI UN CRISTOS SI NICI UN PAPA NU VA MAI PAPA DIN iERUSALIM.Cine poate intelege de ce a ramas acea parte a ierusalimului locuit de arabi?Acestia duc la indeplinire planul lui Dumnezeu.Ei agita popoarele ca sa se stringa in jurul Ierusalimului.De aici este plecarea lui Gog si Magog.Cine stie ca Gog si Magog nu este numai un nume ci este si un numar.La voia intimplari Gog si Magog este 70?Asta s-o creada cineva.
Este scris undeva ceva despre cei ce isi impart mostenirea lui Dumnezeu intre ei.
Dar nu vreau sa dau eu rezultatul.FACETI VOI TOT FELUL DE CALCULE,SI ASTEPTATI TOT FELUL DE RAPIRI.
Caci planul lui Dumnezeu se implineste.Pustia infloreste ,munti se umple de drumuri.Veti locui pe munti mei Zice Domnul.Da eu sint marturie .Eu locuiesc pe un munte inaltsi drumurile Domnului sint bine croite.
Cu stima si respect pentru toti iubitori Ierusalimului.Le doresc urari de bine si celor ce urasc Ierusalimul.Dar daca vor avea parte de necaz nu e baiul meu.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 6:10 pm

No Name a scris:
Talmudul are aceeasi valoare cu Apocrifele crestine ...
Este o interpretare fara inspiratie divina ...a unor rabini ...care au
trait in BABILON ...fiecare si-a dat cu parerea lui despre TANAH ...si
au facut un GHIVECIUS TOTALUS ....din cartile lui MOISE .
...................................................................................................
Ce cunostinte adinci.Te mai miri ca nu a avut intilnire cu Isus ?Daca si profetul a avut si a fost inspirat iata ca mai sint si alti ,si nu e asa de greu de crezut.Oameni mari de stiinta vorbesc cu respect fata de Talmud.Dar ce poate spune un novice ce e aia Algebra?Eu nu ti cer sa respecti Talmudul,dar fata de oameni inteligenti i ti dai examenul si ramii corigent.Eu traiesc in Israel de aproape 18 ani si invat si mi dau silinta .Dar daca as invata numai TALMUD SI AS CUNOASTE LIMBA LA PERFECTIE MI AR TRBUI INCA VRE-O 50 DE ANI CA SA AM HABAR SI SA MA POT PRONUNTA CU PRIVIRE LA Talmud.
Daca nu va plictisesc am sa va spun o poveste scurta sa intelegeti cam ce e Talmudul.Caci pe undeva no name spune de un ghiveci .Asta da e adevarat e un ghiveci .Dar nu o tocana de legume ci un ghiveci cu cele mai frumoase flori din lume ,adunate intr-un singur manunchi.Daca no name ar mirosi una din florile Talmudului ,si sa i fie accesibil din punct de vedere lingvistic ,nu la-ati mai gasi pe forum.
Iata acum povestea,cu aproximatie.Un evreu prin Iasul romanesc era vazut zi de zi cu o carte roasa si veche subsuara .Cineva-l intreaba odata-domnule dar nu te ai saturat sa citesti cartea aia zi de zi de cind te stiu eu?.Ce scrie in ea asa de interesant?.Prietene ii zise el.Sa zicem ca 2 oameni cad printr-un horn.Unul este murdar de fum iar unul curat.Cel curat dupa ce cade se duce si se spala iar cel murdar nu se duce.Cum e posibil asa ceva intreaba prietenul?.Pai uite,cel curat cind ajunge jos il vede pe prietenul sau murdar si crede ca si el este murdar si se duce si se spala.Cel murdar il vede pe prietenul sau curat ,si crede ca si el este curat ,si nu se spala.Bine am inteles spune el.Da dar uite ca 2 oameni cad printr-un horn zice evreul ,si unul este murdar si unul curat.Cel murdar merge si se spala iar cel curat nu merge.Pai cum ca inainte zisesi altceva.Da dar asta e realitatea zice el.Bine am inteles deja.Nu ,nu ai inteles nimic.Ca 2 oameni cad printr-un horn si unul este murdar si altul curat, si merg amindoi si se spala cel murdar vede ca e murdar si se spala iar cel curat vede ca prietenul se spala , se spala si el.Hai sa zic ca accept si acest fel zice prietenul.Am inteles.Nu ,nu ai inteles.Caci 2 oameni cad printr-un horn, si unul este curat si altul murdar si nici unul nu se spala.Mai omule tu ma innebunesti.Acuma ai zis ca se spala amindoi.Pai nu ca unul vede ca prietenul lui este curat crede ca si el e curat,si nu se spala.Cel curat vede ca e curat si nu se spala.Bine ,mai ametit dar am inteles.Nu,nu ai inteles nimic.Ca 2 oameni cad printr-un horn unul este curat si altul murdar.Cine se spala si cine nu?.Nu se poate ca 2 oameni sa cada prin horn si unul sa fie curat si altul murdar.Bine nene lasama te rog,dute si citeste ca mai ai mult de invatat.I,i cer scuze pentru lungimea textului.Cui nui place sa nu-l citeasca .Dar va sti daca -i place sau nu numai dupa ce citeste.Cu stima DIN iSRAEL.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Hades
Pedestras
Pedestras
Hades


Numarul mesajelor : 92
Varsta : 38
Localizare : Subteran
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 8:12 pm

Pai, chiar... Nu se poate ca doi oameni sa cada printr-un horn in acelasi timp (desi nu e precizat asta, nici daca cei doi cad pe rand)... Nu se poate nici ca doi oameni care cad printr-un horn sa fie diferiti, in sensul ca unul a devenit murdar si altul a ramas curat. Asta, intr-un sens strict fizic. Spiritual, cred ca e deja altceva, insa mi se pare fortata partea cu unul murdar si altul curat si amandoi curati... Cred ca trebuia gasit alt exemplu...
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 8:32 pm

Hades a scris:
Pai, chiar... Nu se poate ca doi oameni sa cada printr-un horn in acelasi timp (desi nu e precizat asta, nici daca cei doi cad pe rand)... Nu se poate nici ca doi oameni care cad printr-un horn sa fie diferiti, in sensul ca unul a devenit murdar si altul a ramas curat. Asta, intr-un sens strict fizic. Spiritual, cred ca e deja altceva, insa mi se pare fortata partea cu unul murdar si altul curat si amandoi curati... Cred ca trebuia gasit alt exemplu...
...............................................................................................................................................
Asta e doar un exemplu ca sa vezi pe cite parti se poate intoarce o problema,pina ce reusesti s-o judeci corect.Ex.Biblia spune :Sa nu furi.Dar daca ai furat,asa si asa ,sa faci asa si asa.Da?Daca ai furat noaptea si te prinde sa faci asa .Daca ai furat ziua sa faci asa.Acum ,Cite mii de feluri de hoti si cite mii de feluri de furturi sint.Hotu va spunre una ,pagubasul va spune alta.Pina vei gasi varianta corecta va trebui sa sucesti problema pe multe parti.Asta e datoria Talmudului ,sa ti de avariante de-a rezolva fiecare caz in parte ,cit mai aproape de adevar.Talmudul este cel mai mare tractat de avocatura din tot ce sa scris in lume pina in prezent.De aceea ma mir ca no name a reusit sa-l caracterizeze atit de perfect fara ca sa fi citit macar un trtat din el sau fara macar sa vada cume e organizta o pagina de Talmud.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 5:49 am

De unde stii tu herman ca nu am citit Talmudul ?Talmudul este
interpretarea intelectuala a Tanahului ...nu este prin inspiratie ,nu
este un ABSOLUT ..ca ;"Asa vb. Domnul "...nu este autoritate in
interpretarea Talmudica ,este doar speculatie interpretativa .Evreii
vor fi judecati dupa Legea data de ELOHIM YAHWEH ..lui Moise ,nu dupa
Talmud .

Te-am intrebat ,asteptati voi pe MASIAH ?Asteptati voi venirea celor
doi unsi (profeti)?Faceti voi parte din "ceata mica "144 de mii ?Din ce
semintie te tragi ?Esti evreu pur ?
Sus In jos
Hades
Pedestras
Pedestras
Hades


Numarul mesajelor : 92
Varsta : 38
Localizare : Subteran
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 3:53 pm

Eu chiar nu inteleg ce rost are semintia, avand in vedere ca toti suntem creatia lui Dumnezeu...
Sus In jos
http://astroviata.blogspot.com
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:04 pm

No Name a scris:
De unde stii tu herman ca nu am citit Talmudul ?Talmudul este
interpretarea intelectuala a Tanahului ...nu este prin inspiratie ,nu
este un ABSOLUT ..ca ;"Asa vb. Domnul "...nu este autoritate in
interpretarea Talmudica ,este doar speculatie interpretativa .Evreii
vor fi judecati dupa Legea data de ELOHIM YAHWEH ..lui Moise ,nu dupa
Talmud .

Te-am intrebat ,asteptati voi pe MASIAH ?Asteptati voi venirea celor
doi unsi (profeti)?Faceti voi parte din "ceata mica "144 de mii ?Din ce
semintie te tragi ?Esti evreu pur ?
..............................................................................................
Pai daca este o interpretare intelectuala,in folosul poporului,cum de i ai dat un asemenea calificativ?Este scris "Softim ve somrim tasim lecha.Adica judecatori si paznici (politai sa ti pui tie)I ti dau un exemplu mic.Sa zicem ca esti Mare cohen.Si cineva a furat o oaie si a fost prins dupa o saptamina ,si mai are jumatate din carne.Cum il vei judeca?El sustine ca nu a furat .A gasit carnea intr-un sac pe cimp.Pagubasul insa nu are martori oculari ,dar a gasit un picior de oaie in gradina lui.Si el cunoaste piciorul ca are un semn.Aici nu e nevoie de inspiratie divina.Ai un popor intreg in fata si ai o multitudine de cazuri de judecat.Ce vei face Mare cohen?Poate vei intelege ca talmudul totusi este folositor.Stii tu care sint cei mai mari avocati din lume si de ce?Dumnezeu nu va veni pentru fiecare caz in parte sa ti dea el solutia.Vei judeca cu intelepciune.
Cu stima din Israel.
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:16 pm

Vad ca mai am o parte la care nu am raspuns.Judecatorijudeca poporul dupa legile Torei,dar acestea sint prea abstracte ca sa cuprinda toate cazurile.
Dumnezeu va judeca pe fiecare dupa legile lui.Acele legi le a facut decunoscut si lui Avraam si el le-a pazit GEN 26 ,5.iSRAELUL LE A PAZIT IN eGIPT DAR NU IN TOTALITATE CA ERAU IN ROBIE.nUMAI CIND AU PRIMIT MANA SI AU ADUS AMINTE CA ESTE sABAT.aSTA ERA INAINTE DE DAREA tOREI.
Referitorla cei 144.ooo habar nu ai ce vorbesti ,si despre ce este vorba in realitate.Dar sigur ca nu vom dezbate noi toata apocalipsa pe un forum.David va fi imparatul nostru.Noi credem pe Dumnezeu.Si el nu ne minte.El ne a promis ca dupa multe zile vom avea iar o tara si un templu.Chiar daca nimeni nu a crezut.Noi 2000 de ani ne-am rugat zilnic "O rezideste din nou Ierusalimul cetatea ta cea Sfinta.,peste care este chemat numele tau.A venit vremea ,si chiar daca toti dusmani nostri sint impotriva ,Dumnezeu rezideste Ierusalimul.Eu sint martor .Eu il vad zilnic.Eu ma bucur de implinirea fagaduintelor lui,nu spiritual,ci asa cum el a zis ,asa se face.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMar Mai 13, 2008 7:29 pm

Herman ,generalitatile astea le cunoaste oricine .Intrebarea mea era ;

Asteptati voi pe MASIAH ?Asteptati voi pe cei 2 profeti ?Ati zidit
Templul ?Din ce semintie faci parte ?Esti evreu pur sau amestecatura ?
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 14, 2008 7:11 pm

Tora nu mentioneaza nicaieri ca Masiah este o persoana.In cursul istoriei noastre noi am avut sute de Masiah.Si vom mai avea ,dar Isus nu va fi printre ei.
Templul nu l-am zidit inca ,dar totul e pregatit ,fii fara grija .Asa cum a dat Ezechiel instructiunile asAi putea sa mi spui ce vrea-l vom face.Este scris 'Pune le planul acesta sub ochi.Sa faca in tocmai cum ti -am aratat.Asa vom face.Stim sa pastram si cuvintul lui Dumnezeu si,si sa-l implinim.Ca sint evreu pur?nu stiu ce ai vrea sa insinuezi prin asta.Poate nu sint mai pur decit David ,care a avut o strabunica moabiteanca ,din familia Sarpelui care domnea in Moab.
Ai putea sa mi spui ce vrea sa zica Pavel acolo ,cind zice"Voi nu mai sinteti nici straini ,nici oaspeti ai case.Ci impreuna cetateni cu sfinti.
Cui vorbeste si ce sa intimplat acolo de nu mai erau straini nici de legamintul taieri imprejur macar? Cu stima .
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 12:35 pm

Anticristul a scris:
Tora nu mentioneaza nicaieri ca Masiah este o
persoana.In cursul istoriei noastre noi am avut sute de Masiah.Si vom
mai avea ,dar Isus nu va fi printre ei.
Templul nu l-am zidit inca
,dar totul e pregatit ,fii fara grija .Asa cum a dat Ezechiel
instructiunile asAi putea sa mi spui ce vrea-l vom face.Este scris
'Pune le planul acesta sub ochi.Sa faca in tocmai cum ti -am aratat.Asa
vom face.Stim sa pastram si cuvintul lui Dumnezeu si,si sa-l
implinim.Ca sint evreu pur?nu stiu ce ai vrea sa insinuezi prin
asta.Poate nu sint mai pur decit David ,care a avut o strabunica
moabiteanca ,din familia Sarpelui care domnea in Moab.
Ai putea sa
mi spui ce vrea sa zica Pavel acolo ,cind zice"Voi nu mai sinteti nici
straini ,nici oaspeti ai case.Ci impreuna cetateni cu sfinti.
Cui vorbeste si ce sa intimplat acolo de nu mai erau straini nici de legamintul taieri imprejur macar? Cu stima .

Daca TORAH ..nu mentioneaza nicaieri ca MASIAH ..este o persoana ,atunci pe cine a vazut Avraam ...in Geneza 17 si 18 ?

Si crezi ca va venii DAVID ...sa stea pe tronul Imparatiei /?
E mai mare DAVID ca Yahweh ?

Masiah e un cuvant compus din 2 parti ...MAS =UNSUL si YAH de la Yhaweh ADICA DOMNUL .

UNICUL UNS ESTE YAHWEH /!!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:10 pm

Tare bine vad stii ivrit.Acuma da mi te rog un singur text in Tora ,ca trebuie sa vina Masiah.Si daca dumnezeu se unge El pe El si se auto trimite.
Cu stima .
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:12 pm

Am uitat ceva daca jumatate din nume adaugat la uns ,este ce crezi tu .Ce facem cu jumatatea ramasa.adica cu veh.Asta ce o mai fi.Hai ca vad ca te invata bine profesori.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:22 pm

veh ..e ramasita de la pronuntia tetragramei Y.H.W.H....YAHWEH ...

CITESTE ISAIAH 35;4-5....si vei vedea cine vine si ce face ...!

apoi citeste ISAIAH 43;10-11... affraid
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:39 pm

Pai acesta este punctul forte al Torei ca sa dovedeascaca toti cei ce l fac pe Isus ,Cel intii nascut ,toti mint.Ca Dumnezeu nu permite un uns ca ajutor in lucrarea lui.Or daca el este acela nu mai este cel intii nascut.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 16, 2008 4:48 am

si de ISAIAH 7;14... ce zici ?

sau ISAIAH 9;6...? Basketball

In legatura cu ridicarea Templului ,acesta va declansa un razboi
dezastruos ,deja SIRIA ...se pregateste de razboi ,abia astepta un
motiv sau o scanteie ptr a declansa razboiul ,apoi urmatorul papa
,ultimul de pe pamant ,va media pacea si el va intra ca mesia in TEMPLU
...si -i va insela pe evrei ...si se va declansa ARMAGHEDONUL ...sau
daca vrei ultima batalie finala ptr IERUSALIM .

Asteptati voi pe cei 2 prooroci ?
Sus In jos
dorina
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 19
Varsta : 42
Puncte : 9
Data de inscriere : 25/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 12:40 pm

Anticristul a scris:

dUPA ACEASTA ELIBERARE A iERUSALIMULUI CARE A AVUT LOC IN 1967,LA 7 ANI DE ANI DE LA CADEREA SA SUB nEBUCADNETAR NICI UN CRISTOS SI NICI UN PAPA NU VA MAI PAPA DIN iERUSALIM.

Mai grav este ca il impartiti cu stapanul intunericului (adica cu proprietarul religiei noptii (semiluna) )

La asta nu aveti nimic de comentat?

Citat :

Cine poate intelege de ce a ramas acea parte a ierusalimului locuit de arabi?

EU!
Pentru ca evrei au fost prea slabi sa se impuna impotriva comunitatii internationale care a cerut asta!

Citat :

Acestia duc la indeplinire planul lui Dumnezeu.

Ai gresit cumva si ai vrut sa zici al lui allah?

Nu vrei sa credem ca arabui il slujesc tot pe Yahwe?

Citat :


Este scris undeva ceva despre cei ce isi impart mostenirea lui Dumnezeu intre ei.
Dar nu vreau sa dau eu rezultatul.FACETI VOI TOT FELUL DE CALCULE,SI ASTEPTATI TOT FELUL DE RAPIRI.

Mai degraba rugati-va sa nu astepte lumea occidentala cand arabii va strang de cohones!
Fara west ...sunteti asa cum ati fost 2000 de ani ...adica din nou pe drumuri!
Civilizatia occidentala este sprijinul vostru!
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 5:52 pm

No Name a scris:
si de ISAIAH 7;14... ce zici ?

sau ISAIAH 9;6...? Basketball

In legatura cu ridicarea Templului ,acesta va declansa un razboi
dezastruos ,deja SIRIA ...se pregateste de razboi ,abia astepta un
motiv sau o scanteie ptr a declansa razboiul ,apoi urmatorul papa
,ultimul de pe pamant ,va media pacea si el va intra ca mesia in TEMPLU
...si -i va insela pe evrei ...si se va declansa ARMAGHEDONUL ...sau
daca vrei ultima batalie finala ptr IERUSALIM .

Asteptati voi pe cei 2 prooroci ?

Te pomeneti ca aia doi esti chiar tu ...din moment ce faci asemenea prorociri!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Talmudul - pastratorul poporului evreu   Talmudul - pastratorul poporului evreu - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Talmudul - pastratorul poporului evreu
Sus 
Pagina 3 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Talmudul, ce stiti despre el?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Crestinismul-actorii principali :: Biblia-
Mergi direct la: