Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!

In jos 
+2
Soimos
remussatala
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mai 28, 2009 11:31 am

Pai la ce ai fi vrut sa se inchine boii ?
La oase de oameni ?

...asta si atunci cand se stie clar ca Sfanta care a salvat omenirea este sfanta VACA! ...cea care a hranit toata umanitatea !
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 29, 2009 7:09 am

deci inca o dovada ca religia este o foarte mare vrajeala:) dar pe putini conving dovezile ca religia este o mare vrajeala..pentru ca ceilalti sunt indoctrinati , si cred ca a fost o greseala ..!
Sus In jos
similica
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 29, 2009 10:47 am

H1perion a scris:
deci inca o dovada ca religia este o foarte mare vrajeala:) dar pe putini conving dovezile ca religia este o mare vrajeala..pentru ca ceilalti sunt indoctrinati , si cred ca a fost o greseala ..!
Depinde ptr cine!

Cineva care traia bine pe spatele prostilor indoctrinati prin religie, adica popa, nu vedea asta ca pe o greseala, ci ca pe o binecuvantare!
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 302
Data de inscriere : 22/01/2009

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 29, 2009 4:16 pm

dabea ast sa se termine o data cu religiile astea .. ati vazut vreo data cat de rasisti sunt unii crestini ? .. au fost multi rasisti cu mine pentru ca sunt ateu , dar am reusit sa-i fac sah-mat pe toti crestinii cu care mam certat pe chestia ca sunt ateu .. pai , tu dc crezi ca , religia spune sa te duci la biserica , si sa donezi bani bisericii .. sa te duci la biserica , sa adune mai multe oite sa le vina profit mai mult , si cica este bine ca sa donezi bani , parca lui dumnezeu ia-r pasa ca doneaza lumea bani .. unii adolescenti , de varste intre 15-18 , si mai putin .. au inceput sa deschida ochii putin , putin cate putin totul o sa se termine..oricum religia crestina nu o mai duce mult Smile simt asta
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 29, 2009 6:10 pm

ce rau fac crestinii?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 29, 2009 7:12 pm

Atata vreme cat isi vad in liniste si pace de credinta lor naiva ... nu fac nici un rau.
Raul cu crestinismul il fac sarlatanii de preoti ...si crestinii fanatizati !
Acestia sunt pericolul social !
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 30, 2009 6:55 pm

exista si credinta adevarata?

ca naiva vad ca...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mai 30, 2009 8:37 pm

nelu a scris:
exista si credinta adevarata?

ca naiva vad ca...
Evident ca exista !

De ex. credinta in lucruri si personaje reale si adevarate.

Eu de exemplu cred ca perechiusca mea e ingerul meu binefacator si zana mea personala ...
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 01, 2009 8:16 pm

te-ai supara daca cineva ar avea tupeul sa vb. urat la adresa ei?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 01, 2009 11:00 pm

nelu a scris:
te-ai supara daca cineva ar avea tupeul sa vb. urat la adresa ei?
Nici vorba ...adica tot asa cum nu ma supara faptul ca cineva ma vorbeste rau pe mine. Eu imi cunosc bine perechea ... si ma cunosc bine si pe mine ...iar minciunile rauvoitoare ale altora nu ma pot atinge. Din acest motiv vezi ca si aici pe forum cat si pe altele unde mai sunt administraor ... nu ma deranjeaza ca sunt balacarit, caracterizat sau titulat ...desi cel mai simplu fapt ar fi sa-i banez ... si i-am redus la tacere .... dar nu o fac pentru ca nu m afecteaza vorbele celor ca nu ma cunosc ...si asta nici in viata reala ...mai intai ma uit bine cine vorbeste ...si abia dupa aceea il bag in seama sau il ascult.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iun 02, 2009 6:36 pm

Dar la ce forumuri mai eşti administrator Soimos?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iun 03, 2009 12:10 pm

Asta iti raspund pe privat!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 8:22 pm

ai ceva de ascuns?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 11, 2009 8:50 pm

Parca numai eu ?

Sau te astepti sa-mi deschid larg inima ca unii sa o foloseasca ca pisoar?
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 13, 2009 9:13 pm

spune-ai candva ca nu te afecteaza altii pe care nu ii cunosti
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 6:51 am

Si tu crezi ca ceea ce am zis eu impune ca neaparat trebuie sa fiu si prost?

...sau crezi cumva ca sunt un nesimtit caruia daca i se mictioneaza unii pe cap ...nu ii pasa ca are soriciul gros?

Una este sa ai discernamant si sa nu pui pret pe ceea ce afirma despre tine toti idiotii care nu au de unde sa te cunoasca ...si alta este sa te prefaci in wc public ptr uzul tuturor!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 14, 2009 6:42 pm

Aveţi noroc că aici nu sunt moderator. Very Happy
Sus In jos
H1perion
Lancier
Lancier
H1perion


Numarul mesajelor : 302
Varsta : 30
Localizare : Vin la tine
Puncte : 309
Data de inscriere : 22/01/2009

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 11:57 am

dc remus Wink)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 15, 2009 2:16 pm

remussatala a scris:
Aveţi noroc că aici nu sunt moderator. Very Happy
Cum nu esti?

Toti sunteti proprii vostrii moderatori ...si nimeni nu are dreptul sa ii cenzureze altuia opinia!

Nici chiar eu care sunt administrator nu o fac!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 1:50 pm

"Am întâlnit nişte studenţi din Timişoara care erau pe acolo cu un film „Iisus" (pe care l-am văzut şi nu m-a impresionat cu nimic în seara aceea). Mi-au promis o Biblie - eu nu mai văzusem aşa ceva până atunci. M-am întâlnit a doua zi cu ei şi mi-au adus Biblia. Am aflat atunci că Iisus nu era o legendă, aşa cum credeam eu; ba chiar mi-au dat să citesc o carte cu dovezi istorice despre existenţa lui [1]. Am citit despre acest om, despre faptele lui, cuvântări ale lui şi am rămas uimit. M-au fascinat mai demult Paganini, Bach, Cioran, Noica, şi alţii cu vieţile lor, dar acest Iisus avea ceva anume care lipsea tuturor celorlalţi. Am crezut acele mărturii ale istoriei care păreau (şi sunt) bine documentate şi aşa am ajuns să înţeleg şi apoi să cred că Iisus Hristos a existat, că a fost ca om pe pământ şi că Dumnezeu există. Primul gând care l-am avut apoi a fost că dacă Dumnezeu există şi este atotputernicul creator şi conducător al Universului, atunci eu eram responsabil înaintea Lui. Am fost ca unul care m-am descoperit într-o casă străină, unde după multe zile m-am întâlnit cu stăpânul pe care nu-l ştiam. CE TREBUIA SĂ FAC ACUM? Mi-am dat seama că nu pot trăi fără să ţin cont de El. Am crezut în El şi în ceea ce găseam scris Biblie. Aşa a fost începutul.
Acum Îl cunosc. Acum ştiu că El există la fel cum ştiu că eu exist. Ceea ce am eu acum nu este o teorie la care trebuie să adere omul. Nu este vorba despre o religie care trebuie schimbată cu alta. Nu este un ritual misterios, rupt de logică şi realitate pe care omul trebuie să-l împlinească, după cum spunea mama: „ca să fie bine mamă, ... aşa e bine". Este ceva nou care a apărut în viaţa mea. Este şi logic, este şi clar, nu este nimic forţat. În limbaj SF ai spune că „am intrat într-o nouă dimensiune", dar formularea asta nu-i completă. Este de fapt realitatea. Este chiar adevărul. Este lumina. Este adevărata viaţă!
Există ceva mai mult pentru om decât banul, confortul, luxul, cariera şi distracţia. Există o experimentare reală a lui Dumnezeu, ceva care este necunoscut celor mai mulţi oameni. Mulţi vorbesc despre Dumnezeu la fel cum vorbesc despre Napoleon, DaVinci sau Socrate: ceva depărtat, acoperit de praf, uitat, mort, ceva care nu atinge, nu afectează, nu interferează cu ziua de azi. Asta este greşit. Pentru ei, Dumnezeu este doar o idee, o noţiune, o părere, o tradiţie, un mit dar nu o realitate prezentă, vie, care să le influenţeze viaţa. Însă adevărul este că Dumnezeu există, este viu, este real. Eu ştiu asta nu doar din Biblie sau din cărţi unde alţii şi-au povestit viaţa lor trăită împreună cu Dumnezeu, ci din experienţa mea zilnică: mă întâlnesc cu El, vorbesc cu El şi El îmi vorbeşte, Îl văd cum acţionează, învăţ mai departe să-l recunosc în toate, să-L iubesc şi să mă bucur de dragostea Lui. Ceva de care nu aveam habar înainte a intrat în viaţa mea şi a devenit pasiunea mea cea mai mare. Este El, Cel ce este, Cel care aduce împlinirea!
Nu te speria, nu sunt nici mediu, nici vrăjitor, nici vreun „para-psiho-pupu". Nu am nimic deosebit: nici iniţiere, nici sfere magice, nici contact cu extratereştrii, nu fac minuni, nu vindec bolnavi, etc. Nu sunt special în nici un fel, nu sunt diferit de tine. Dar El, Dumnezeu, vine la noi şi noi putem să-L cunoaştem"
... o marturie a unui prieten
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 2:49 pm

Din pacate exista foarte multi aberati care vorbesc de realitate ...dar o tot confunda cu fantezia, tragedia este ca foarte multi lobotonizati prin santajul divin sunt tineri!

Sa-i spui prietenului tau ca intradevar OMUL (nu zeitatea) Isus a existat ... si chiar era un Che Guevara al timpului sau ... dar sa crezi ca Isus este un Dumnezeu nascut si nu facut de un alt Dumnezeu ... care pitea crea oamenii si la presa de noroi dar in cazul asta a preferat sa pompeze la Maria ... inseamna ca ai luat-o razna rau de rot.

Iar culmea prostiei este sa spui ca fara Isus nu poti trai ...dar sa te kk exact pe invataturile sale ... si urmand invataturile dusmanilor lui Isus ...adica ale lui Pavel si Constantin!!

Dupa cum poti constata si eu insumi sunt admirator al OMULUI Isus ...dar pe Christos il consider DIAVOL ...pentru ca asta recunoaste chiar el insusi ca este!

Asa ca hai sa ramanem rationali si sa nu vorbim de realitati ceresti ...daca nici nu stim macar unde e cerul.

Cat despre Dumnezeu ...chiar daca ar exista ...el nu se va lasa revelat niciodata de religie ptr ca pute sa se arate cand religia era mare si tare ... ci eventual in extraterestrul care a venit sa faca viata pe planeta Terra ...daca eventual ar exista ...tot de stinta va putea fi revelat, stinta care prin posibilitatile ei deosebite poate il va descoperii odata pe cine stie ce planeta singuratica din Cosmos.

Fiti oameni RATIONALI si faceti va rog diferenta intre mit si realitate ...si "minciuna divina" si adevarul dovedit ca atare!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iul 11, 2009 4:32 pm

Raspuns lui Cornel Luigi care mi-a cerut DOVEZI la afirmatia mea ca Dumnezeu a cerut sacrificii de porci ... in locul altor animale:
1Macabei1

47. Şi să oprească arderile de tot şi jertfa şi turnarea sfântă;
48. Şi să pângărească zilele de odihnă şi sărbătorile;
49. De asemenea şi locul sfânt şi pe cei sfinţi;
50. Să zidească jertfelnice şi capişti şi casă de idoli şi să aducă jertfă cărnuri de porc şi vite necurate;
Sus In jos
Continut sponsorizat





Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!   Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor! - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Metodele lor sunt de fapt "dovezile" lor!
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» "Glontul" Psiho-Informativ , Cum sunt manipulati Crestinii!
» Ce este de fapt credinta in general si in particular cea religioasa?
» Sfarsitul Lumii si "viata" de dupa moarte

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Opinii fundamentate pro si contra-
Mergi direct la: