Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului

In jos 
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Empty
MesajSubiect: Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului   Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului Icon_minitimeDum Iun 28, 2009 5:33 am

Legile lui Moise ...si Marea Problema a lui Dumnezeu cu Isus-Christos si crestinismul!

Moise cel care a primit Legile Divine direct de la Dumnezeu, ca pe baza lor sa intemeieze o religie … ne pune pe toti crestinii intr-o foarte mare dilema ridicand o problema deosebit de grava...
Aceasta "Problema Existentiala" o gasim in Deuteronom, Cartea de Legi - A cincea carte a lui Moise ... care este si ea dupa cum se stie, una din cartile de Legi Divine, ba chiar una dictata direct de catre Dumnezeul cel Atotputernic si Atoatestiutor, calitate care il crediteaza ca fiind cunoscatorul a TOT si a toate de la Alfa la Omega, A TOT ce s-a intamplat si A celor ce se vor intampla... in lumea aceasta din care facem si noi parte!…

Plecand de la aceasta carte de legi ... iata ca gasim un text socant si cutremurator ptr noi crestinii ...text care intr-o insiruire clara de versete ne dovedeste ca … Dumnezeu STIA exact despre viitoarea venire a lui Isus .... si despre aparitia crestinismului!!! ... motiv ptr care isi ia masuri de prevedere si iata ca vedem ca atentioneaza pe toata lumea ca nu cumva sa creada in capcana crestinismului, ....in aceste versete...

Deuteronom Cap13.1

1. "De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune, 2. Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el, şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim acelora,
3. Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.
4. Domnului Dumnezeului vostru să-I urmaţi şi de El să vă temeţi; să păziţi poruncile Lui şi glasul Lui să-l ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă lipiţi.
5. Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii, pentru că v-a sfătuit să vă abateţi de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a scos din pământul Egiptului şi v-a izbăvit din casa robiei, dorind să te abată de la calea pe care ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să mergi; pierde dar răul din mijlocul tău. "

Iata ca e cazul sa ne punem niste intrebari legitime si sa vedem daca exista o legatura intre acest verset si realitate?

- Oare Isus-Christos nu era un proroc care a incercat sa faca minuni inaintea eveilor? ..(.vezi minunea trezirii lui Lazar din moarte la viata ...sau asta nu este "minune"?)

* Oare nu indeamna el la reformarea legii vechi ?
* Oare biserica a carei temelie Isus a pus-o nu il are pe Isus ca pe Dumnezeul caruia sa-i slujim?
* Sa fie oare acesta motivul ptr care evrei care ascultau de Dumnezeul lor Yahwe ... l-au dat mortii pe Isus ptr ca exact asa le cerea Dumnezeul lor? … "pierde dar raul din mijlocul tau" ce sa insemne daca nu cumva asta?
Oare cine este atunci Mantuitorul?
Pai tot Dumnezeu ne spune ca el insusi este singurul mantuitor si exact asta ne invata si adevaratul Isus (Isus Nazariteanul si nu copia falsa Isus Christos)


Sau nu-l credeti pe Dumnezeu?

Ia vedeti ce zice in Isaia 43.10. Voi sunteţi
martorii Mei, zice Domnul, şi Sluga pe care am ales-o, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!


Confirmat si in Isaia 44.6:
6. Aşa zise Domnul, Regele lui Israel şi Izbăvitorul său, Domnul Savaot: "Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi nu este alt Dumnezeu afară de Mine!

Iar Isus ne confirma cine aduce mantuirea:
Luca 10 25. Şi iată, un învăţător de lege s-a ridicat, ispitindu-L şi zicând: Învăţătorule, ce să fac ca să moştenesc viaţa de veci?
26. Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege?


Adica exact ce este scris in Deuteronom ...adica sa nu cadem in capcana Falsa a crestinismului!

Iata ca ptr un cititor atent al Bibliei apar numeroase semne de intrebare referitoare la justetea caii care trebuie urmate!

In ciuda atator indicii biblice care contravin total crestinismului ... credeti ca totusi in ciuda atator evidente contrarii ... crestinismul este Calea Corecta ?
Sus In jos
 
Deuteronomul si "problema existentiala" a crestinismului
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Problema invatamantului ... "viitor de aur tara n-are"
» Istoria crestinismului
» "Glontul" Psiho-Informativ , Cum sunt manipulati Crestinii!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Opinii fundamentate :: Intrebari diverse-
Mergi direct la: