Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     www.forumcrestin.net

    In jos 
    +6
    Teo
    H1perion
    Soimos
    Avram
    corneliugi
    buburuzu
    10 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
    AutorMesaj
    Teo
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 111
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeLun Aug 31, 2009 8:45 pm

    H1perion a scris:
    stii ceva de vreo cifra mistica "7" ?! , am citit intr-o carte..ca 7 este cifra mistica , adica ceva de genul cum e 666.. si am vazut o reclama la TV..ceva legat de o biserica imensa , unde o sa fie o slujba sau habarnam cum se numeste cu 7 preoti si 70 de nushtu ce.. si vreau sa aflu care-i chestia cu "7"..

    Cifra 7 în Biblie este văzută ca numărul perfecţiunii sau numărul împlinirii complete a unui eveniment.
    Dar, who knows, Poate avea si multe alte inţelesuri/folosiri în afara Bibliei.


    Edit:
    Uite, am găsit ceva interesant. O sa pun textul in Engleză si apoi il traduc in Română

    Seven occurs 287 times, or 7 x 41.
    "Seventh," the fractional part, occurs 98 times, or 7 x 14.
    "Seven-fold," occurs 7 times.
    The above three numbers together are of course a multiple of seven, but a very remarkable one, 287 + 98 + 7 = 392, and 392 is 72 + 73, or 8 times the square of seven (72x8).
    Then again seven, in combination with other numbers, is remarkable, such as Fifty and seven, a Hundred and seven, etc. There are 112 of these combinations, or 7 x 16.
    "Seventy" occurs 56 times, or 7 x 8. "Seventy," in combination with other numbers, occurs 35 times, or 7 x 5.


    Numărul 7 apare in Biblie de 287 de ori, adică 7 x 41
    A 7-ea parte (ca într-o fracţie) apare de 98 de ori, adică 7x 14
    "Seven-fold" (nu stiu ce inseamnă, "seven" inseamnă "şapte", si "fold" inseamna "a îndoi") apare de 7 ori.
    Numerele de deasupra sunt multiplii de 7 toţi, dar remarcabil 287 + 98 + 7 = 392.
    392 = 72 + 73 , sau 8 ori şapte la pătrat. (72 x Cool.
    Sunt 112 numere in Biblie care au cifra 7. 122 = 7 x 16
    70 apare de 56 de ori. 56 = 7 x 8
    70 in combinaţie cu alte numere (ex: 1970) apare de 35 de ori. 35 = 7 x 5

    Dumnezeul meu e mai minunat pe zi ce trece. Smile
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeLun Aug 31, 2009 9:17 pm

    Teo a scris:
    .
    ...............................
    Dumnezeul meu e mai minunat pe zi ce trece. Smile
    Ne bucuram sa auzim asta ... caci iata ca aici esti aproape de noi cei care consideram ca avem si noi cate un Dumnezeu si prin urmare Monoteismul este absurd si fara valoare caci in univers or fi muuulte miliarde de Dumnezei ... !

    Evrei au si ei doar unul ...dar mai trist e cazul crestinilor ca ei nu au nici unul!
    (sau ai auzit ca Yahwele cel fara fiu al evreilor a trecut de partea crestinilor si ca si-a tradat astfel toate legile si poruncile pe care le-a dat prin Moise ...adica religia Mozaica?
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 111
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 7:53 am

    Intradevăr, sunt mulţi "dumnezei".
    De asta când eu spun că Isus imi este prieten, şi îl cunosc, alţii spun că si ei au experienţe personale cu dumnezeii lor.
    Trebuie să ţinem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncaţi si o treime din îngeri.
    Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalţi dumnezei.
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 8:28 am

    Teo a scris:
    Intradevăr, sunt mulţi "dumnezei".
    De asta când eu spun că Isus imi este prieten, şi îl cunosc, alţii spun că si ei au experienţe personale cu dumnezeii lor.
    Trebuie să ţinem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncaţi si o treime din îngeri.
    Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalţi dumnezei.

    Pai cum Allah ?

    Alah in araba = Dumnezeu = Istenem in maghiara si....
    S`apoi cand or fost tzapati ingerii cu satan din cer ? sa stim si noi dc se poate Very Happy (caci alah asta cum il numesti tu e de cateva sututze de anisori , vreo 1400 parca dc nu mai bine)
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 8:48 am

    Teo] a scris:
    Intradevăr, sunt mulţi "dumnezei".
    Puteai sa scrii si cu litera mare ...ca nici Yahwe al evreilor nu e altceva decat un \"dumnezeu\" care a ajuns mare doar ca imparatul roman "criminalul Constantin" l-a impus cu forta in bisericile sale dupa ce i-a atribuit toate puterile lui Sol Invinctus "puteri" pe care in calitate de \"dumnezeu\" al iudeilor nu le avea!
    De asta când eu spun că Isus imi este prieten, şi îl cunosc, alţii spun că si ei au experienţe personale cu dumnezeii lor.

    Citat :

    Trebuie să ţinem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncaţi si o treime din îngeri.

    Doar partial adevarat !
    Alah este traducerea in limba araba a cuvantului Dumnezeu ...

    Citat :

    Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalţi dumnezei.
    acum ca am lamurit problema lui allah ...inseamna ca te referi in primul rand la \"dumnezeul\" religiei crestine ...caci nu cumva crezi ca daca si-a luat numele de Yahwe este tot ala al religiei mozaice ?
    Sau tu nu sti ca Yahwe cel mozaic nu are nici azi fii si nici nu si-a renegat poruncile date iudeilor ptr a trece de partea crestinilor!

    De ex. daca te uiti la versetul acesta din Apocalipsa in care vedem ca Dumnezeu se refera clar ca l-a trimis pe dracu pe pamant ... si pe baza acestui \"anunt divin\" putem urmarii firul corect al \"povestii crestine\":

    Apoc12. 12 De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme
    .
    Dar in schimb vedem ca Dracu atunci cand isi anunta singur venirea lui pe pamant isi face anuntul prin ingeri asa cum zici tu:

    Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.

    Sper ca ai observat ca Dracu cel azvalit din cer isi asuma o identitate clara ...si anume identitatea lui Isus ...si asta vedem clar atunci cand ne spune ca se va naste din "Samanta lui David\" ...ba chiar zice ca e Luceafar (in latina limba primei Biblii Luceafar = Lucifer) si daca vrei si alte dovezi vei vedea ca diavolul se arata ca stea stralucitoare de dimineata ...sau inger purtator de lumina!

    Ca sa nu ai nici n dubiu asupra acestei \"interpretari\" ... iti arat ca si Petru (cel care a fost lasat sa continue invataturile lui Isus) anunta si se bucura de venirea lui Lucifer pe pamant :

    2 Petru 1. 19 Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.

    Sper ca avand in fata ochilor texte atat de clar exprimate ...nu mai ai nevoie de traducator sa ti le "interpreteze"!


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Sept 01, 2009 2:20 pm, editata de 3 ori
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 8:56 am

    Avram a scris:
    Teo a scris:
    Intradevăr, sunt mulţi "dumnezei".
    De asta când eu spun că Isus imi este prieten, şi îl cunosc, alţii spun că si ei au experienţe personale cu dumnezeii lor.
    Trebuie să ţinem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncaţi si o treime din îngeri.
    Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalţi dumnezei.

    Pai cum Allah ?

    Alah in araba = Dumnezeu = Istenem in maghiara si....
    S`apoi cand or fost tzapati ingerii cu satan din cer ? sa stim si noi dc se poate Very Happy (caci alah asta cum il numesti tu e de cateva sututze de anisori , vreo 1400 parca dc nu mai bine)
    Faptul ca allah insemna Dumnezeu este indubitabil !
    Ba chiar vedem si in Biblie ca unul din numele lui Dumnezeu este Elohim sau Elloh ...adica tot Allah!

    Dar Teo are si el un pic de dreptate cand e refera la ingeri ...si in citatul de mai sus din 22.16 vezi ca Dracu insusi recunoaste ca a trimis ingeri pe pamant care sa ii vesteasca venirea ... (deci asta justifica si unele profetii din VT referitoare la Isus.)
    Cred ca este clar din versetul amintit ca Christos = Lucifer ...nu?
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 111
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 9:16 am

    Avram a scris:
    Teo a scris:
    Intradevăr, sunt mulţi "dumnezei".
    De asta când eu spun că Isus imi este prieten, şi îl cunosc, alţii spun că si ei au experienţe personale cu dumnezeii lor.
    Trebuie să ţinem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncaţi si o treime din îngeri.
    Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalţi dumnezei.

    Pai cum Allah ?

    Alah in araba = Dumnezeu = Istenem in maghiara si....
    S`apoi cand or fost tzapati ingerii cu satan din cer ? sa stim si noi dc se poate Very Happy (caci alah asta cum il numesti tu e de cateva sututze de anisori , vreo 1400 parca dc nu mai bine)


    Allah poate că inseamna Dumnezeu, dar Allah este dumnezeul musulmanilor, El nu este acelasi dumnezeu cu Dumnezeul pe care il slujesc eu.
    Citeste Koranul, el are alte invăţături, unele chiar opuse faţă de ce scrie in Biblie.

    Când a fost aruncat Satan din cer? Uni oameni cred că el a fost aruncat din cer inainte de creaţie, insă eu cred altfel.
    Biblia spune ca in 6 zile domnul a creat totul. Totul ar include şi îngerii, si pe Lucifer (mai târziu Satan).
    In Biblie nu scrie ziua in care Domnul a facut ingerii, dar i'a facut in una din cele 6 zile. Acum, când a fost aruncat Satan si prietenii lui din cer?
    Pai, după ce domnul a facut totul, el s-a uitat si a spus ca totul e bine.
    Dacă totul e bine inseamnă ca nu s'a intâmplat nimic rău. Dacă totul e bine atunci Satan nu putea să fie aruncat din cer incă.
    Satan a fost aruncat in cer undeva in primii 50-100 de ani.
    In Biblie nu scrie cât timp Adam si Eva au stat in gradină, dar ei nu au fost aruncaţi afară in prima zi, Eu cred ca au stat mulţi ani in gradină până când au păcătuit.

    Sper că am fost explicit.




    Citat :
    Teo a scris:
    Intradevăr, sunt mulţi "dumnezei".
    Puteai
    sa scrii si cu litera mare ...ca nici Yahwe al evreilor nu e altceva
    decat un "dumnezeu" care a ajuns mare doar ca imparatul roman
    "criminalul Constantin" l-a impus cu forta in bisericile sale dupa ce
    i-a atribuit toate puterile lui Sol Invinctus "puteri" pe care in
    calitate de "dumnezeu" al iudeilor nu le avea!
    De asta când eu spun că Isus imi este prieten, şi îl cunosc, alţii spun că si ei au experienţe personale cu dumnezeii lor.

    Citat:

    Trebuie să ţinem minte, atunci când Satan a fost aruncat din cer, împreună cu el au fost aruncaţi si o treime din îngeri.

    Doar partial adevarat !
    Alah este traducerea in limba araba a cuvantului Dumnezeu ...

    Citat:

    Ingerii aceia acum sunt, Allah si ceilalţi dumnezei.
    acum
    ca am lamurit problema lui allah ...inseamna ca te referi in primul
    rand la "dumnezeul" religiei crestine ...caci nu cumva crezi ca daca
    si-a luat numele de Yahwe este tot ala al religiei mozaice ?
    Sau tu
    nu sti ca Yahwe cel mozaic nu are nici azi fii si nici nu si-a renegat
    poruncile date iudeilor ptr a trece de partea crestinilor!

    De ex
    daca te uiti la versetul acesta din Apocalipsa in care veden\m ca
    Dumnezeu l-a trimis pe dracu pe pamant ...nu vedem ca e vorba de nici
    un fel de ingeri:

    Apoc12. 12 De aceea
    bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt
    şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare,
    fiindcă ştie că are puţină vreme
    .
    Dar in schimb vedem ca Dracu atunci cand isi anunta singur venirea lui pe pamant isi face anuntul prin ingeri asa cum zici tu:

    Apocalipsa
    22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste
    lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David,
    Luceafărul strălucitor de dimineaţă
    .

    Sper ca ai observat
    ca Dracu cel azvalit din cer isi asuma o identitate clara ...si anume
    identitatea lui Isus ...si asta vedem clar atunci cand ne spune ca se
    va naste din "Samanta lui David" ...ba chiar zice ca e Luceafar (in
    latina limba primei Biblii Luceafar = Lucifer) si daca vrei si alte
    dovezi vei vedea ca diavolul se arata ca stea stralucitoare de
    dimineata ...sau inger purtator de lumina!

    Ca sa nu ai nici n
    dubiu asupra acestei "interpretari" ... iti arat ca si Petru (cel care
    a fost lasat sa continue invataturile lui Isus) anunta si se bucura de
    venirea lui Lucifer pe pamant :

    2 Petru 1.
    19 Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că
    luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos,
    până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în
    inimile voastre
    .

    Sper ca avand in fata ochilor texte atat de clar exprimate ...nu mai ai nevoie de traducator sa ti le "interpreteze"!


    Dacă eu ma duc pe un forum şi imi pun numele "Soimos" înseamnă că eu sunt tu? Nu
    Dacă eu o sa am un copil, şi ii pun numele Isus, Inseamna că acel copil va fi adevăratul Isus? Nu
    Dacă este un inger care a cazut din cer, si el isi ia numele de Allah, asta inseamnă că el este Dumnezeu? Nu

    Intradevăr, Lucifer inseamnă luceafăr. Dar cum am spus, dacă două persoane au acelasi nume sau aceeasi poreclă (mergi in un oraş mare si strigă "Gogu" sau "Coco" si vezi câţi o sa iti raspundă) sau sunt asemănaţi cu acelasi lucru, asta nu inseamnă că acele persoane sunt doar una. Eu si cu tine putem să avem aceeşi poreclă, asta nu ne apropie deloc.

    Da, Sunt de acord cu tine, Când Satan a fost aruncat din cer, cu el au mai fost aruncaţi 1/3 din îngeri care i s-au alăturat in ceea ce a vrut sa facă el.
    Apocalipsa 12:4 Cu coada trăgea după el a treia parte din stelele cerului, şi le arunca pe pământ.

    Petru nu se bicură de venira lui Lucifer pe pământ.
    In acel verset, Petru da o încurajare. "Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare" si o laudă "la care bine faceţi că
    luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos,
    până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în
    inimile voastre
    ."



    Citat :
    Cred ca este clar din versetul amintit ca Christos = Lucifer ...nu?

    Dacă cineva o sa îmi dea mie porecla "Şoim", asta inseamnă ca Teo=Soimos?


    Ultima editare efectuata de catre Teo in Mar Sept 01, 2009 9:52 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Avram
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 171
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 9:38 am

    Teo a scris:

    Biblia spune ca in 6 zile domnul a creat totul. Totul ar include şi îngerii, si pe Lucifer (mai târziu Satan).
    In Biblie nu scrie ziua in care Domnul a facut ingerii, dar i'a facut in una din cele 6 zile. Acum, când a fost aruncat Satan si prietenii lui din cer?
    Pai, după ce domnul a facut totul, el s-a uitat si a spus ca totul e bine.
    Dacă totul e bine inseamnă ca nu s'a intâmplat nimic rău. Dacă totul e bine atunci Satan nu putea să fie aruncat din cer incă.
    Satan a fost aruncat in cer undeva in primii 50-100 de ani.
    In Biblie nu scrie cât timp Adam si Eva au stat in gradină, dar ei nu au fost aruncaţi afară in prima zi, Eu cred ca au stat mulţi ani in gradină până când au păcătuit.

    Sper că am fost explicit.[/size]

    Nu comentez tot ce ai scris ca sa nu ne incetosam la cap , dar in legatura cu afirmatia ta ca Satan a fost aruncat in primii 50-100 ani ia sa vedem ce ne spune scriptura :


    Apocalipsa cap 12

    9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.
    10. Si am auzit in cer un glas tare, care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si imparatia Dumnezeului nostru, si stapanirea Hristosului Lui; pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
    11. Ei l-au biruit, prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar panala moarte.

    Daca Satan a fost biruit dupa cum scrie prin sangele mielului adica a lui Mesia a carui sange a fost varsat cu 2000 de ani in urma cum spui ca ingerii lui Satan cu el au fost aruncati pe pamant cu aproape 6000 si ceva de ani ?
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 111
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 9:48 am

    După ce Satan a pacalit-o pe Eva, Domnul l-a blestemat

    Geneza 3:15 Vrăjmăşie voi pune între tine şi femeie,
    între sămânţa ta şi sămânţa ei. Aceasta îţi va zdrobi capul, şi tu îi
    vei zdrobi călcâiul."


    Sămânţa Evei va zdrobi capul şarpelui (Diavolului) si Satan va zdrobi călcâiul seminţei Evei.
    Cu 2000 de ani in urma, Isus a venit pe pământ si a murit. (şi tu îi
    vei zdrobi călcâiul.
    )
    Iar, cândva in viitor, capul şarpelui (Satan) va fi zdrobit, el va fi aruncat in iad.
    Satan ştie că această profeţie se va intâmpla. Si el incearcă din todeauna să o oprească, si aproape ca a reuşit de câteva ori, dar de fiecare data Domnul i-a scricat planul.
    ~Turnul Babel: Satan a unit aproape toţi oamenii lumii importriva lui Dumnezeu. Domnul le-a încurcat limbile si nu au mai putut să continue
    ~Potopul: Aproape toată lumea era corpută, singurul om bun era Noe si familia lui, Dacă Satan îl omora si pe Noe, atunci toată lumea de dinaintea potopului era a lui. Dar Domnul a venit si i-a stricat planurile.
    ~Noua ordine mondială: Acum Satan lucrează la o ordine globală, el vrea să unească toată lumea sub o singura putere (interesant, Biblia vorbeşte despre asta) dar Domnul iar îi va strica planul.

    Edit: lol, am uitat să răspund la intrebarea ta. Razz
    Satan a fost aruncat din cer la inceput, si el a fost invins prin moartea lui Isus, dar asta nu inseamnă ca Satan nu mai este, A pierdut o lupta, dar nu si războiul.
    Si dacă el a fost invins prin moartea lui Isus, singurul indiciu este ca el a fost aruncat din cer inainte de moartea lui Isus.



    Ultima editare efectuata de catre Teo in Mar Sept 01, 2009 10:03 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 10:00 am

    Teo a scris:

    Allah poate că inseamna Dumnezeu, dar Allah este dumnezeul musulmanilor, El nu este acelasi dumnezeu cu Dumnezeul pe care il slujesc eu.
    Ce zici tu este foarte logic ! ...continuand aceasta linie logica inseamna ca si Yahwe cel din scripturile evreilor nu este si cel al crestinilor...si astfel se pune intrebarea tot logica ... pe cine slujesc de fapt crestinii care se inchina "dumnezeului" lor ...cu atat mai mult cu cat acest "dumnezeu" nu are scriptura sa si "a inspirat" la furtul scripturilor evreiesti ?

    Crezi tu ca atunci cand crestinii au furat Tanachul evreilor si l-au botezat in Vechiul Testament l-au furat si pe Yahwele evreilor din cerururi?

    Chiar dac a Yahwele evreilor ar fi fost legat cu un cordon ombilical de scripturile inspirate de El ...oare nu s-a rupt aceasta "legatura atunci cand crestinii au renuntat la Legile Torei ...adica insasi legile date de Dumnezeu si pe care chiar Isus le propovaduia?
    Pai ce "dumnezeu" au crestinii daca i-au fost taiate legile si tinute doar povestile ca vorbe goale ?

    Citat :

    Citeste Koranul, el are alte invăţături, unele chiar opuse faţă de ce scrie in Biblie.
    Asta este irelevant!
    Biblia nu are invataturile ei naturale ...ci doar cele furate din Tanachul ciuntit de legi si adaugate cu niste false evanghelii ale unor apostoli ai bisericii si nu ai lui Dumnezeu.
    ... deci Biblia nu are nicio valoare si ca atare nu poate fi considerat ca un criteriu de referinta ptr a face o comparatie pe baza ei!

    Citat :

    Când a fost aruncat Satan din cer? Uni oameni cred că el a fost aruncat din cer inainte de creaţie, insă eu cred altfel.
    Pai daca Lucifer recunoaste ca se va cobori in "semintia lui David" si ca Petru ii vesteste venirea ...atunci STI clar cand a coborat dracu pe pamant ...dar probabil nu iti convine sa accepti ideea desi nu e nimic de acceptat sau nu ci de luat seama caci e vorba de versete din Biblie!

    Citat :

    Biblia spune ca in 6 zile domnul a creat totul. Totul ar include şi îngerii, si pe Lucifer (mai târziu Satan).
    In Biblie nu scrie ziua in care Domnul a facut ingerii, dar i'a facut in una din cele 6 zile.
    Nu scrie ziua ...e adevarat ...dar imediat la creatie vedem ca satana deja exista ...adica sub forma de Fiu (adica Duhul care plutea desasupra apelor ...acel duh pe care crestini il vad (corect) ca fiind "Fiul nascut inaite de toti vecii" ....adica Fiul cel care s-a revoltat impotriva tatalui si ne este noua prezentat in apocalipsa 12.12 de Dumnezeu ca fiind Dracu cel care va fi azvarlit pe pamant la oameni!

    Acum, când a fost aruncat Satan si prietenii lui din cer?
    Pai, după ce domnul a facut totul, el s-a uitat si a spus ca totu[/quote]
    Raspunsul l-ai primit mai sus!

    Citat :

    Sper că am fost explicit.
    Catusi de putin !
    Ai uitat sa te referi la versetele pe care le am citat si care iti explica clar cum sta problema.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 10:27 am

    Teo a scris:
    După ce Satan a pacalit-o pe Eva, Domnul l-a blestemat

    Geneza 3:15 Vrăjmăşie voi pune între tine şi femeie,
    între sămânţa ta şi sămânţa ei. Aceasta îţi va zdrobi capul, şi tu îi
    vei zdrobi călcâiul."


    Sămânţa Evei va zdrobi capul şarpelui (Diavolului) si Satan va zdrobi călcâiul seminţei Evei.
    Cu 2000 de ani in urma, Isus a venit pe pământ si a murit. (şi tu îi
    vei zdrobi călcâiul.
    )
    Iar, cândva in viitor, capul şarpelui (Satan) va fi zdrobit, el va fi aruncat in iad.

    Da draga Teo ...totul e OK ...cele postate de tine nu contrazic cu nimic versetele mele ci chiar le sprijina!
    Oare nu ti-ai pus problema de ce Christos adica Lucifer,(asa cum o recunoaste el insusi in Apocalipsa 22.16 recunoaste ca este "Stapanul Cheilor Iadului" ?(vezi Apoc.1.18)
    Pai nu pentru ca a fost aruncat in Iad?

    ...vezi cum si citatele tale confirma cele sustinute de mine!

    Citat :

    Satan a fost aruncat din cer la inceput, si el a fost invins prin moartea lui Isus, dar asta nu inseamnă ca Satan nu mai este, A pierdut o lupta, dar nu si războiul.
    Astea sunt "povesti crestine" adica minciuni ...adevarul prezentat pe scurt il vei gasi la tema adevarul despre jertfa lui Isus la acest link:
    https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/din-istoria-crestinismului-f4/isus-intre-realitate-si-fictiune-t320.htm

    Citat :

    Si dacă el a fost invins prin moartea lui Isus, singurul indiciu este ca el a fost aruncat din cer inainte de moartea lui Isus.


    Uite asa iti poti explica si tu de ce Fiul dinainte de toti vecii al crestinilor ...adica Duhul lui Dumnezeu care plutea deasupra apelor ...adica singurul fiu al lui Dumnezeu ...adica mai exact ala aruncat din cer pe pamant si care recunoaste el insusi ca e Lucifer si ca se naste in semintia lui david ...si ce e coplesitor este ca recunoaste tot el ca este Stapanul mortii si al cheilor iadului ... ba chiar ...si aici ma repet ...Isus(si neaparat Christos) a invins Moartea in calitate de Stapan al mortii ...si bineinteles al cheilor iadului ...deci iata de ce intreaga religie crestina nu este decat o religie a Diavolului ...si asta o vezi si din citatele date pana acum ... DAR mai ales din istoria de 2000 de ani a bisericii crestine ... in care vedem ca nicio alta religie, doctrina sau ideologie din istoria omenirii nu a fost mai diabolica decat Biserica lui Christos!

    Cred ca iti este clar acest lucru cu atat mai mult cu cat chiar tu spui ca Alllah e Dumnezeul musulmanilor ...deci Yahwe al evreilor ... si Dumnezeul Christos (cel fara scriptura) dar cu milioane de crime ...al crestinilor ! ...ti se mai pare curios ca acest "dumnezeu" recunoaste ca este Lucifer ... ca este stapanul cheilor Mortii ...ba chiar si stapanul cheilor iadului ?

    Oare ce vrei mai clar decat aceasta?
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 10:29 am

    Citat :
    Ce zici tu este foarte logic ! ...continuand
    aceasta linie logica inseamna ca si Yahwe cel din scripturile evreilor
    nu este si cel al crestinilor...si astfel se pune intrebarea tot logica
    ... pe cine slujesc de fapt crestinii care se inchina "dumnezeului" lor
    ...cu atat mai mult cu cat acest "dumnezeu" nu are scriptura sa si "a
    inspirat" la furtul scripturilor evreiesti ?
    Dumnezeul vechiului testamned este acelasi cu Dumnezeul noului testament si Dumnezeul meu.
    Este adevarat că legile vechiului testament difera de noul testament. Dar noi nu mai suntem sub legile vechiului testament.
    Noi nu trebuie sa omorâm vrajitoarele cu pietre.
    Când Isus a venit pe pământ el a implinit legea.


    Citat :
    Crezi tu ca atunci cand crestinii au furat
    Tanachul evreilor si l-au botezat in Vechiul Testament l-au furat si pe
    Yahwele evreilor din cerururi?
    Să fiu sincer nu stiu cine este Yahwele.
    Si de unde sti tu ca (virgulă) crestinii au furat Tanachul evreilor? Dacă Domnul a vrut ca el să fie acolo?
    Cuvintele Domnului sunt cuvinte curate, un argint lamurit in cuptor de pamant, si curatit de sapte ori. Tu, Doamne, ii vei pazi, si-i vei apara de neamul acesta pe vecie.
    Psalmul 12:6-7


    Citat :
    Biblia nu are invataturile ei naturale ...ci
    doar cele furate din Tanachul ciuntit de legi si adaugate cu niste
    false evanghelii ale unor apostoli ai bisericii si nu ai lui Dumnezeu.
    ... deci Biblia nu are nicio valoare si ca atare nu poate fi considerat
    ca un criteriu de referinta ptr a face o comparatie pe baza ei!
    Din nou, dacă a fost voia domnului ca Tanachul să fie in Biblie?
    Biblia nu are nici o valoare? Atunci banuiesc că toate schimbariile din vieţile oamenilor care au citit'o sunt doar o intamplare?
    Eu îţi promit, ca dacă tu citeşti Biblia cu inima deschisă si laşi toate ideeile tale despre ea si toate părerile la uşă, si o citeşti ca pe o carte care poate să fie adevărată, eu iti spun ca tu o sa fi schimbat.


    Citat :
    Pai daca Lucifer recunoaste ca se va cobori in
    "semintia lui David" si ca Petru ii vesteste venirea ...atunci STI clar
    cand a coborat dracu pe pamant ...dar probabil nu iti convine sa
    accepti ideea desi nu e nimic de acceptat sau nu ci de luat seama caci
    e vorba de versete din Biblie!
    Adică tu vrei sa imi spui mie ca Satan este Isus? Crede-mă, Greşesti.
    Ti-am spus, Dacă doi oameni au aceeasi poreclă, asta nu inseamnă nimic.


    Citat :
    Nu scrie ziua ...e adevarat ...dar imediat la
    creatie vedem ca satana deja exista ...adica sub forma de Fiu (adica Duhul care plutea desasupra apelor ...acel duh pe care crestini il vad (corect) ca fiind "Fiul nascut inaite de toti vecii" ....adica Fiul cel care s-a revoltat impotriva tatalui si ne este noua prezentat in apocalipsa 12.12 de Dumnezeu ca fiind Dracu cel care va fi azvarlit pe pamant la oameni!
    Acum ce faci? Il bagi pe Satan in trinitate?
    Duhul care plutea deasupra apelor era Duhul Sfânt...
    Creştinii nu vad acel duh ca "Fiul născut inainte de toţi vecii", sau cel puţin, nu eu.
    Fiul (Isus) nu s-a revoltat impotriva Tatălui.
    Satan/Lucifer/Diavolul/Ingerul s-a revoltat impotriva lui Dumnezeu.
    E o foarte mare diferenţă intre Satan si Isus. Foarte mare.
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 10:35 am

    Teo a scris:
    Edit: lol, am uitat să răspund la intrebarea ta. Razz
    Satan a fost aruncat din cer la inceput, si el a fost invins prin moartea lui Isus, dar asta nu inseamnă ca Satan nu mai este, A pierdut o lupta, dar nu si războiul.
    Si dacă el a fost invins prin moartea lui Isus, singurul indiciu este ca el a fost aruncat din cer inainte de moartea lui Isus.[/size]

    Te rog sa ma crezi ca nu inteleg nimic din ce ai scris .

    Hai sa te intreb babeste ...

    Daca tu spui ca diavolul a fost aruncat din cer pe pamant la inceput adica imediat dupa facerea omului , cum iti explici (babeste) ca intr-o scriptura care apare aproximativ dupa 4500 de ani adica , Cartea Apocalipsa scrie o profetie care urmeaza sa se intample si anume Aruncarea pe pamant a lui Satan si Ingerilor lui ? ? ?
    Mai sta in picioare 'ipoteza' ta ? daca crezi ca da lasa si tu un verset din care sa rezulte ceea ce spui .
    Iar cum a fost aruncat din cer inainte de martea lui Isus daca el a fost infrant prin sangele mielului , sange care a fost varsat prin moartea lui ?
    In rest cu potopul si altele sunt in afara subiectului si nu inteleg de ce le-ai postat .(asa putem povesti toata ziua)
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 10:46 am

    Citat :
    Da draga Teo ...totul e OK ...cele postate de tine nu contrazic cu nimic versetele mele ci chiar le sprijina!
    Oare
    nu ti-ai pus problema de ce Christos adica Lucifer,(asa cum o
    recunoaste el insusi in Apocalipsa 22.16 recunoaste ca este "Stapanul
    Cheilor Iadului" ?(vezi Apoc.1.18)
    Pai nu pentru ca a fost aruncat in Iad?

    ...vezi cum si citatele tale confirma cele sustinute de mine!

    Dacă tu mă arunci pe mine in închisoare, o sa fiu eu "Stapânul Cheilor Inchisorii"? Dacă da, eu o sa ies de acolo.
    Satan când va fi aruncat in iad, el nu va mai putea ieşi.
    Isus nu este Lucifer, Scoate-ţi asta din cap.


    Citat :

    Astea sunt "povesti crestine" adica minciuni
    ...adevarul prezentat pe scurt il vei gasi la tema adevarul despre
    jertfa lui Isus la acest link:
    https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/din-istoria-crestinismului-f4/isus-intre-realitate-si-fictiune-t320.htm

    [/size=13]O sa ma uit si acolo mai tarziu.[/size]

    Citat :
    Uite asa iti poti explica si tu de ce Fiul
    dinainte de toti vecii al crestinilor ...adica Duhul lui Dumnezeu care
    plutea deasupra apelor ...adica singurul fiu al lui Dumnezeu ...adica
    mai exact ala aruncat din cer pe pamant si care recunoaste el insusi ca
    e Lucifer si ca se naste in semintia lui david

    Din ce ai scris tu reiese că
    Fiul dinainte de toţi vecii=Duhul Sfânt=Isus (Fiul lui Dumnezeu)=Lucifer
    Imi spui si mie te rog ce crezi tu? Adică, dacă esti ateu, sau agnostic? Vreau sa stiu cu cine discut.
    Dumnezeu, Isus, Duhul sfânt sunt persoane diferite, dar sunt acelasi (greu pt mintea omenească sa inţeleagă)
    Isus a venit pe pământ să moară pt noi.
    Lucifer a fost un inger care a fost creat de Dumnezeu, si care s-a rasculat importriva lui. Dar Dumnezeu, fiind mai puternic, l-a aruncat din cer si il va arunca in iad.


    Citat :
    Isus(si neaparat Christos) a invins Moartea in calitate de Stapan al mortii
    El a invins moartea înviind din morţi...

    Citat :
    DAR mai ales din istoria de 2000 de ani a
    bisericii crestine ... in care vedem ca nicio alta religie, doctrina
    sau ideologie din istoria omenirii nu a fost mai diabolica decat
    Biserica lui Christos!

    Aici ai perfectă dreptate, atâtea crime si lucruri rele s-au intamplad din "In numele Creştinizmului" De la cruciade până la alte tâmpenii.
    Dar crede-mă, acei oameni care au organizat cruciadele sau alte lucruri rele nu au facut'o in numele lui Isus. Ei doar ai folosit asta ca să poată să facă acele lucruri rele, Scopurile reale fiind altele.
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 11:05 am

    Citat :

    Hai sa te intreb babeste ...

    Daca
    tu spui ca diavolul a fost aruncat din cer pe pamant la inceput adica
    imediat dupa facerea omului , cum iti explici (babeste) ca intr-o
    scriptura care apare aproximativ dupa 4500 de ani adica , Cartea
    Apocalipsa scrie o profetie care urmeaza sa se intample si anume
    Aruncarea pe pamant a lui Satan si Ingerilor lui ? ? ?
    Mai stain picioare 'ipoteza' ta ? daca crezi ca da lasa si tu un verset din care sa rezulte ceea ce spui .
    In rest cu potopul si altele sunt in afara subiectului si nu inteleg de ce le-ai postat .(asa putem povesti toata ziua)

    Isaia este o carte din Biblie, Vechiul Testament. Isaia (autorul) a trait in secolul 8 inainte de Hristos. Deci e clar că el nu ar trebui să ştie de Lucifer dacă el nu va cădea decât la moartea lui Isus. Dar uite ce scrie Isaia in sec 8 inainte de Hristos.
    Isaia 14:12 Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!

    Isaia 14:13 Tu ziceai în inima
    ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de
    stelele lui Dumnezeu; voi şedea pe muntele adunării dumnezeilor, la
    capătul miazănoaptei;

    Isaia 14:14 mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.'

    Deci Isaia ştia că lucifer e căzut din cer in secolul 8 inainte de Hristos.
    De aici reiese că Lucifer a cazut din cer inainte de sec 8 BC.

    Hai să vedem dacă mai gasim ceva. Petru, in apocalipsa il numeste pe Satan "Sarpele cel vechi"
    Apocalipsa 12:9
    Şi balaurul cel mare, şarpele cel vechi, numit Diavolul şi Satana,
    acela care înşeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; şi împreună
    cu el au fost aruncaţi şi îngerii lui.
    Apocalipsa 22:2 El a pus mîna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satana, şi l -a legat pentru o mie de ani.

    De aici vedem ca Diavolul/Satana este "Şarpele cel vechi". De ce l-ar numi aşa?
    Pentru ca, cu mulţi ani inaintea lui Petru Şarpele a ispitit-o pe Eva. Si de ce l-ar numi cel vechi? Pentru ca noi sa ne dăm seama ca Satana este Şarpele din Gradina Eden. Intâmplarea cu Eva s-a intamplat cu mult inaintea lui Petru, De aceea este "Sarpele cel vechi"

    In plus, Noi stim că şarpele este un animal care nu vorbeşte. De ce ar veni el la Eva să o mintă, când Dumnezeu a facut totul bine. Dacă totul era bine atunci nu trebuia sa fie păcat pe pământ.

    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 11:25 am

    Teo a scris:

    Dumnezeul vechiului testamned este acelasi cu Dumnezeul noului testament si Dumnezeul meu
    Hallo ...pai nu ai zis tu ca Dumnezeul mozaicilor nu este si cel al musulmanilor ...deci nici al crestinilor nu poate fi>
    Vezi ...aici e locul central unde zace minciuna!
    Dumnezeul din VT nu are nici-un fiu inainte de toti vecii ...pe cand "dumnezeul tau" are asa ceva sau crezi ca poti sa fii concomitent si Tata si netata ?
    ...adica "dumnezeul tau" este Dumnezeul Lumii acesteia ...adica DRACU ...adica cel al Noului Testament" ...testament scris de niste sarlatani mincinosi care sunt "apostolii bisericii" si "parintii bisericii" ...adica o biserica care a comis mai multe crime si samavolnicii decat insusi Dracu in persoana ...sau nu cunosti sau nu vrei sa recunosti istoria "bisericii crestine"?

    Citat :

    Este adevarat că legile vechiului testament difera de noul testament.
    Dar noi nu mai suntem sub legile vechiului testament.
    Sigur ca ai dreptate ...voi v-ati indepartat de legile lui Dumnezeu ..si stii bine ca in Maleahi Dumnezeu spune ca El nu se schimba in veci... deci va luati dupa Legile Oamenilor ...adica cele ale lui Pavel ...adica incalcati legile lui Dumnezeu ...ptr a urma legile Noului Testamenyt ...adica un "testament" care il impune pe Lucifer ca Dumnezeu ...adica ca Dumnezeul lumii acesteia!
    Citat :

    Noi nu trebuie sa omorâm vrajitoarele cu pietre.
    Evident ca nu ...dar biserica voastra a facut-o!(adica acea Bioserica Crestina care il are pe Christos ca reper central si mincinoasa Biblie ca indrumar)!

    Citat :

    Când Isus a venit pe pământ el a implinit legea.
    ]
    Nu draga ...el a venit sa implineasca Legea ...dar nu asta mincinoasa lui Pavel ...ci Torah ...legea Tatalui Sau!
    Sau tu nu sti ca Isus a propovaduit Torah si a venit sa implineasca Legea adica Totah) ...nu sa o schimbe cu minciunile lui Pavel!!


    Citat :

    Să fiu sincer nu stiu cine este Yahwele.
    Si de unde sti tu ca (virgulă) crestinii au furat Tanachul evreilor? Dacă Domnul a vrut ca el să fie acolo?
    Nu e nicio problema ...la 15 ani nu le sti pe toate ...dar poti sa inveti multe mai ales daca esti deschis la informatii dovedite ca adevar!
    Yahwe ...mai exact YHWH este Dumnezeul Tanachului ...sau mai pe intelesul tau ...Vechiul Testament!
    Tanachul ...adica scriptura evreilor are o origine clara dovedita stintific ...cauta pe Wikipedia in engleza informatii despre "originea" acestei scripturi ...si vei vedea ca Tanachul nu e inspirat de nici un Domn ...ci este o compilatie de texte facute de poporul si clerul evreu care au fost canonizate ca sfinte ...asta ca sa intelegi ca nu e vorba de nici un Domn acolo !

    ....dar daca te referi la "domnul crestinilor" adica acela care indeamna la Furtul scripturii unei alte religii si ba chiar recomanda schimbarea legilor divine date de Yahwe ...si nmai si este prezent acolo unde se fac aceste modificari mincinoase ...si mai recunoaste pe deasupra ca el este Lucifer si Stapanul Cheilor Iadului ...nici nu e de mirare ca in Biserica Sa s-au comis 1500 de ani neintrerupti de crime si bicisnicii!

    Citat :

    Cuvintele Domnului sunt cuvinte curate, un argint lamurit in cuptor de pamant, si curatit de sapte ori. Tu, Doamne, ii vei pazi, si-i vei apara de neamul acesta pe vecie.
    Psalmul 12:6-7
    ]
    Vezi ca iarasi ai schimbat macazul si il confunzi pe Dumnezeul Vechiului Testament ...cel care nu are fii si nici nu se schimba ...cu "dumnezeul" Lumii acesteia ...adica cu Dracu!

    Citat :

    Biblia nu are nici o valoare? Atunci banuiesc că toate schimbariile din vieţile oamenilor care au citit'o sunt doar o intamplare?
    Evident ca nu !
    Biblia este o scriptura pe care nici Isus nu o recomanda ...ba una care desfinteaza toate legile pe care Isus a venit sa le implineasca (adica Legile Torei) ...in plus de asta Biblia a aparut in prima ei forma sub numele de "Vulgata" la indicatiile unui criminal in serie care a vazut in aceasta carte posibilitatea de a manipula oamenii pentru interesul bisericii sale satanice (milioanele de crime o confirma) sub umbrela de "cuvant al lui Dumnezeu" ...fara sa ne spuna ca e voprba de Dumnezeul lumii acesteia ...adica de Dracu ... o biserica a Romei ..adica Noul Babilon ...o biserica care este cuplata cu toate statele ...si despre care profetul din Apocalipsa ne recomanda sa o parasiti pana nu e prea tarziu>(Apoc 18.2)

    Citat :

    Eu îţi promit, ca dacă tu citeşti Biblia cu inima deschisă si laşi toate ideeile tale despre ea si toate părerile la uşă, si o citeşti ca pe o carte care poate să fie adevărată, eu iti spun ca tu o sa fi schimbat.[/size]
    Nu stiu daca realizezi ceea ce spui?
    Adica sa citim cu inima deschisa o carte furata dintr-o alta religie, a carei legi divine au fost inlocuite cu legile Romei ...si care a fost pusa in circulatie conform indicatiilor unui criminal in sderie ca pe baza ei sa se comita cea mai mare sarlatanie a istoriei si prin ea sa se motiveze si legitimizeze MILIOANE de crime?
    Tu chiar nu intelegi cat de grave sunt consecintele unui astfel de indemn?
    Pai ce nu avem noi oamenii spiritualitate adevarata sub forma de literatura, filozofie, arte si informatii sustinute stintific ca sa fim nevoit sa ne cautam spiritualitatea in aceasta cloaca care si-a arata valoarea in 1500 de ani de mizerie si suferinta nesfarsita numita crestinism?

    Citat :

    Adică tu vrei sa imi spui mie ca Satan este Isus? Crede-mă, Greşesti.
    Ti-am spus, Dacă doi oameni au aceeasi poreclă, asta nu inseamnă nimic.

    Nu e vorba de ce spun eu!
    Nu vezi ca o spune Biblia ? ...asa ca parerea mea nu conteaza!


    Citat :

    Acum ce faci? Il bagi pe Satan in trinitate?
    ]
    Pai nu este?
    Nu ti se pare satanic ca Fiul (sub forma de Duh) sa participe prin Treime la "insamantarea" propriei sale mame ... si ce e mai diabolic decat orice ... nu sa se nasca un copil oarecare ...ci tocmai El Fiul ... !!!!
    Nu ti se pare diabolic asa ceva?
    Citat :

    E o foarte mare diferenţă intre Satan si Isus. Foarte mare.
    Asta zic si eu ...problema este ca tu nu intelegi ca Isus este doar un invatator care s-a nascut normal ca orice OM ...si Christos care a furat dupa moartea lui Isus biografia acestuioa (de om intradevar deosebit si remarcabil) si s-a impaunat mincinos cu ea ...asa cum s-a impaunat mincinos si cu "inspiratia divina" din vechiul testament !

    Deci trebuie sa inveti sa faci diferenta intre Isus ...rabinul avreu care propvaduia Tora(legea iudeilor valabila si azi) si Christos ...cel venit ca Lucifer un alungat din cer ...si care este si astazi stapanul Iadului ...dar a lasat pe pamant biserica sa ...adica si biserica ta!
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 12:27 pm

    Teo a scris:
    Deci Isaia ştia că lucifer e căzut din cer in secolul 8 inainte de Hristos.
    De aici reiese că Lucifer a cazut din cer inainte de sec 8 BC.

    Faptul ca acest pasaj se afla in cartea lui Isaiah ar trebui sa iti dea de gandit macar putin , el fiind un proroc , deci cuvintele scrise acolo dragutule urmau sa se implineasca pentru ca erau niste profetii , deci in acel secol 8 BC , insemnand oricum cu 3700 ani dupa Adam acea profetie scrisa de Isaiah urma sa se implineasca .

    Teo a scris:

    Hai să vedem dacă mai gasim ceva. Petru, in apocalipsa il numeste pe Satan "Sarpele cel vechi"
    Apocalipsa 12:9 ,
    22:2
    Inca ceva , nu orice este scris in Biblie inseamna ca s-a implinit , ia de te uita in Cartea Genezei
    Genea 3

    15. Vrasmasie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul


    Acest fapt scris acolo s-a intamplat la 4500 ani dupa

    Teo a scris:

    De aici vedem ca Diavolul/Satana este "Şarpele cel vechi". De ce l-ar numi aşa?

    La Apocalips 22:2 nu scrie ceea ce spui probabil ai alta scriptura , eventual la cap 20:2

    2. El a pus mana pe balaur, pe sarpele cel vechi, care este Diavolul si Satana, si l-a legat pentru o mie de ani

    Deci sa intelegem ca dupa spusele tale ca Satan a fost aruncat pe pamant si legat 1000 de ani ? Poate ne spui si noua perioada .

    Teo a scris:

    Hai să vedem dacă mai gasim ceva. Petru, in apocalipsa il numeste pe Satan "Sarpele cel vechi"
    Petru nu cred ca a scris Apocalipsa - mai cerceteaza in legatura cu asta ....
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 1:10 pm

    Citat :
    Faptul
    ca acest pasaj se afla in cartea lui Isaiah ar trebui sa iti dea de
    gandit macar putin , el fiind un proroc , deci cuvintele scrise acolo
    dragutule urmau sa se implineasca pentru ca erau niste profetii , deci
    in acel secol 8 BC , insemnand oricum cu 3700 ani dupa Adam acea
    profetie scrisa de Isaiah urma sa se implineasca .

    Dacă aş fi eu un profet, si aş spune "Julius Caesar, Tu cel ce ai cucerit Galia" m-aş referi la ce s-a intamplat sau la ce se va intampla?
    Isaia spune ca Satan deja a cazut din cer...


    Citat :
    La Apocalips 22:2 nu scrie ceea ce spui probabil ai alta scriptura , eventual la cap 20:2

    2. El a pus mana pe balaur, pe sarpele cel vechi, care este Diavolul si Satana, si l-a legat pentru o mie de ani

    Da, am greşit eu, M-am referit la 20:2.

    Citat :
    Deci sa intelegem ca dupa spusele tale ca Satan a fost aruncat pe pamant si legat 1000 de ani ? Poate ne spui si noua perioada .
    In Apocalipsa Ioan (nu Petru. Razz) are o revelaţie, O viziune venită de la Dumnezeu, El vede viitorul. Si intradevar, După răpire, După cei 7 ani de necaz Satan va fi legat pt 1000 de ani.

    Citat :
    Petru nu cred ca a scris Apocalipsa - mai cerceteaza in legatura cu asta ....

    Upsi, Dap, am greşit, Mă refeream la Ioan. Razz



    @Soimos
    Îmi spui si mie ce religie ai tu? Ce crezi tu? Esti ateu, sau agnostic? Vreau sa stiu cu cine vorbesc.
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 1:14 pm

    Teo a scris:
    Satan a fost aruncat in cer undeva in primii 50-100 de ani.
    In Biblie nu scrie cât timp Adam si Eva au stat in gradină, dar ei nu au fost aruncaţi afară in prima zi, Eu cred ca au stat mulţi ani in gradină până când au păcătuit.
    Sper că am fost explicit

    Eh haide incetisor sa urmam cele descrise in scripturi .

    Tu spui ca minunatul de 'dracusor' a fost aruncat pe pamant la 50-100 ani dupa ce Adam a fost facut .

    Din Geneza cap 5:3
    3. La varsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set.
    rezulta dupa cum bine spui ca Adam pana maxim 129 ani a fost in gradina Edenului ca dupa i s-a nascut un copil care cu siguranta s-a nascut dupa alungarea din eden .

    Acum sa urmarim Geneza 5:3-29 si 7:6 , din acestea rezulta CLAR ca De la Facerea lui Adam si pana la potop au fost 1.656 ani .

    Acum una din cartile VT si anume IOV , care a trait la ceva vreme dupa potop , ne povesteste de Satan :
    Iov 1:6-7
    6. Fiii lui Dumnezeu au venit intr'o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor.
    7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "Dela cutreerarea pamantului si dela plimbarea pe care am facut-o pe el."
    si Iov 2:1-2
    1. Fiii lui Dumnezeu au venit intr'o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor si s-a infatisat inaintea Domnului.
    2. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "Dela cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el."

    Vedem din pasajele de mai sus , ca Satan dupa potop deci cam pe la 1700-1800 ani dupa facerea lui Adam se urca la Dumnezeu , si se cobora pe pamant dupa bunul lui plac , nefiind ingradit in vreun fel sa urce la cer . Ce facea el ?
    umbla cu para dupa cum scrie in cartrea Apocalipsa 12:10

    pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos. (Apoc.12:10)

    Apoi in Apocalipsa cap 12 :7-11

    7. Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei,
    8. dar n'au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gasit in cer.
    9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.
    10. Si am auzit in cer un glas tare, care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si imparatia Dumnezeului nostru, si stapanirea Hristosului Lui; pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
    11. Ei l-au biruit, prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar panala moarte.
    13. Cand s-a vazut balaurul aruncat pe pamant, a inceput sa urmareasca pe femeia, care nascuse copilul de parte barbateasca

    Aici se vede clar ca Satan dupa ce a fost biruit prin sangele mielului , nu i s-a mai gasit loc in cer , deci el nu mai putea urca la cer dupa ce a fost aruncat jos pe pamant .

    Acum daca Satan dupa ce a fost aruncat jos pe pamant si batut in lupta din cer , la 100 ani dupa Adam si locul lui nu se mai gasea in cer , ce cauta el in cer la 1700-1800 ani dupa Adam , conform cartii lui IOV ?

    ps: vad ca iti place sa te vezi cum scrii , incearca sa scrii la subiect ca sa intelegem si noi , ca de glasolalie cum zice soimos suntem satui


    Ultima editare efectuata de catre Avram in Mar Sept 01, 2009 1:24 pm, editata de 5 ori
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 1:14 pm

    Teo a scris:


    Dacă tu mă arunci pe mine in închisoare, o sa fiu eu "Stapânul Cheilor Inchisorii"?
    Dacă da, eu o sa ies de acolo.
    Satan când va fi aruncat in iad, el nu va mai putea ieşi.

    Haloo ...tu uiti ca Fiul Razvratit ....adica Dracu ...este totusi Fiul lui Dumnezeu ...chiar daca e razvratit ... si nu vad de ce ar fugi Dracu din iad din moment ce acolo el este marele imparat si stapan!

    Citat :

    Isus nu este Lucifer, Scoate-ţi asta din cap.
    Asta ca asa vrei tu ? ...pai ce ne facem cu versetul din Apocalipsa unde el singur recunoaste asta?
    Il eliminam ca nu ne convine? ...asa cum au eliminat "apostolii si parintii bisericii" invataturile lui Isus care nu le conveneau ca erau total antibiserica ...na acum ai aflat si de ce a fost exclusa Evanghelia lui Petru!

    Citat :
    Citat :

    Uite asa iti poti explica si tu de ce Fiul
    dinainte de toti vecii al crestinilor ...adica Duhul lui Dumnezeu care
    plutea deasupra apelor ...adica singurul fiu al lui Dumnezeu ...adica
    mai exact ala aruncat din cer pe pamant si care recunoaste el insusi ca
    e Lucifer si ca se naste in semintia lui david

    Din ce ai scris tu reiese că
    Fiul dinainte de toţi vecii=Duhul Sfânt=Isus (Fiul lui Dumnezeu)=Lucifer

    Dragutule ...nu din ceea ce am spus eu ...ci din ce scrie in Biblie si eu doar am scos in evidenta!
    Cred ca iti dai seama ca este o diferenta enorma intre parerile mele sau ale tale ...si TEXTUL BIBLIEI ...chiar si atunci cand nu ne convine ce scrie acolo!
    Citat :

    Imi spui si mie te rog ce crezi tu? Adică, dacă esti ateu, sau agnostic? Vreau sa stiu cu cine discut.
    Ca sa ma cunosti ...afla ca discuti cu un om LIBER care nu s-a vandut nici unui "dumnezeu" ...unul care a inteles ca de la Mama Natura (mama noastra a tuturor care nu are nevoie de religii biserici si credinte ...ci de Muuuuuullta STINTA ... ne-a nascut liberi ...ne da voie sa RATIONAM liber cu conditia sa fim CONSTIENTI ...adica ratiunea sa fie intregita de CONSTIIINTA ...unu din asta sunt eu!

    Citat :

    Dumnezeu, Isus, Duhul sfânt sunt persoane diferite, dar sunt acelasi (greu pt mintea omenească sa inţeleagă)
    Mda ... mute prostii religioase sunt imposibil de inteles ...de ex eu nu p[ot sa inteleg de unde stie un credincios ce vrea Dumnezeu din cer ...atunci cand nici macar CERUL nu stie unde se afla ...ce sa mai vorbim de necunostinta TOTALA a lui Dumnezeu!
    Citat :

    Isus a venit pe pământ să moară pt noi.
    Asta este o prostie crestina pe care am dovedit-o pe linkul pe care ti l-am dat!
    Dar pe scurt ca sa intelegi de ce vorbesti prosti...trebuie sa sti ca Dumnezeu spala pacatele oamenilor prin Sacrificii cu Sange de Animal ... deci omenirea nu avea nevoie ca pacatele ei sa fie spalate cu sange omenesc ... si ca sa nu cumva sa crezi ca eu bat iarasi campii...(citeste acea trimitere)
    [quote]
    Lucifer a fost un inger care a fost creat de Dumnezeu, si care s-a rasculat importriva lui. Dar Dumnezeu, fiind mai puternic, l-a aruncat din cer si il va arunca in iad.
    Aproape corect ...adica s-a razvratit ...si a fost aruncat pe pamant "unde va sta putin" (Apoc 12.12) si apoi va fi aruncat in iad ...adica cum scrie si in Apocalipsa 1.18 ...
    In rest trebuie sa citesti atent Biblia si sa nu pleci cu idei preconcepute ...ci cu mintea DESCHISA!

    Citat :

    Citat :
    Isus(si neaparat Christos) a invins Moartea in calitate de Stapan al mortii
    El a invins moartea înviind din morţi...
    Evident !
    Isus a murit pe cruce ...si cel care a inviat IN IAD ...a fost Isus - Christos ...care si astazi "lucreaza" acolo ca "darnic daruitor al mortii" si ca sef la cazanele iadului!

    Citat :

    Aici ai perfectă dreptate, atâtea crime si lucruri rele s-au intamplad din "In numele Creştinizmului" De la cruciade până la alte tâmpenii.
    Dar crede-mă, acei oameni care au organizat cruciadele sau alte lucruri rele nu au facut'o in numele lui Isus. Ei doar ai folosit asta ca să poată să facă acele lucruri rele, Scopurile reale fiind altele.
    Fals ... crestinismul a fost de la inceput facut ca un instrumenmt de manipulare si oprimare a maselor ...adica unul de facut RAU tuturor celor care nu accepta sa se vanda satanei!
    Pana si faptul de a gandi liber era pedepsit cu moartea ...nu mai departe decat cu 200 de ani in urma!
    Nu falsi crestini au facut raul manati de diferse interese ...ci Biserica Crestina a comis raul prin "instrumentele" ei ...vezi inchizitia dar nu numai ...si prin membrii ei fanatici servitori ai lui Christos alias Lucifer !
    Sus In jos
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 2:03 pm

    da totusi ati realizat vreunu ca daca spui ceva RAU sau IMPOTRIVA religiei este bagat in fata SATANA ??

    De ce?! ..

    ca pe altu nu are pe cine baga in fata .. daca spui ca urasti religia , til baga in fata pe satana , ca esti de partea lui

    daca spui ca esti ateu .. tot pe satana til baga in fata ..
    daca nu te inchini , tot pe satana til baga in fata ..

    de ce ? pentru ca Satana este inventat de religie , inventat in asa fel incat sa faca lumea sa ii fie frica de el , e inventat in asa fel incat lumea sa creada in dumnezeul inexistent al religie crestine , daca nu crezi in acel dumnezeu , te duci in iad , de unde si pana unde asta ..
    daca o luam pe logica , e ceva de genul

    -Daca nu te duci la Slujbe
    -daca nu te pocaiesti
    -daca nu te inchini
    -daca nu frecventezi biserica des
    - daca nu te rogi des .. daca nu faci toate chestiile religiei crestine te duci in iad si o sa fii chinuit la infinit.. asta suna ca pe o amenintare corect?

    cum ar suna ceva de genul

    -Daca nu furi pentru mine
    - daca nu omori pentur mine
    - daca nu faci ce vreau eu , te chinui la infinit fara sa te omor ..

    unii oameni chiar nu vede chestia asta la religie ?!?! .. unii oameni chiar nu vad ce inseamna rai si iad cu adevarat ?.. ca sunt doar niste chestii cu care se ameninta la ne-sfarsit

    Raiul : este un loc minunat , unde faci ce vrei (asa se spune ) ..unde ai tot ce iti doresti .. (da il slujesti la ne-sfarsit pe dumnezeul inexistent) .. un loc care nu mai exista nicaeri .. si unde pot intra doar crestinii inraiti ..

    iadul : este un loc unde ajung doar , ce-i care nu fac ceea ce zice religia crestina , adica (atei , satanisti ) si multi altii .. iadul este un loc unde esti chinuit la infinit pentru ca nu ai facut in viata ce a vrut religia , adica sa iti pierzi toata viata cu religia ..

    nu bat putin la ochi chestiile astea?! s-au mi se pare doar mie .. ca raiul si iadul sunt inventate doar sa sperie lumea .. daca era sa fie inventate de DUmnezeul adevarat .. erau asa

    Raiul : se duc doar oamenii constienti ,destepti , ce-i pe care ii duc capu , oamenii rationati , oamenii gen soimos , oameni unde stiu ce este viata cu adevarat , ateii si nu ma refer la mine .. eu sunt un ateu minuscul fata de adevaratii atei ..

    Iadul : oameniii care omoara , asasinii , oameni care se vand religiei .. , oamenii care sunt redusi mintal , oamenii care nu stiu ce inseamna viata , oamenii care isi pierd timpul cu zeii primitivi ..

    dar unii sunt asa de redusi , incat nu vad unele chestii ale religie care bat la ochi , mult prea mult .. sii apropo , daca gresesc si vad doar eu chestiile acestea , scuzati-ma
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 2:11 pm

    Teo a scris:


    [size=13]Isaia este o carte din Biblie, Vechiul Testament. Isaia (autorul) a trait in secolul 8 inainte de Hristos. Deci e clar că el nu ar trebui să ştie de Lucifer dacă el nu va cădea decât la moartea lui Isus. Dar uite ce scrie Isaia in sec 8 inainte de Hristos.
    Pai daca era profet ...adica om inspirat de diavol ...sigur ca stia ce se va intampla in viitor !
    De ce un mesager al diavolului? ...pentru ca numai diavolul se afirma prin vorbe ...INSELATOARE si doreste prin acestea sa isi castige credibikitate ca "dumnezeu"!

    Citat :

    Deci Isaia ştia că lucifer e căzut din cer in secolul 8 inainte de Hristos.
    De aici reiese că Lucifer a cazut din cer inainte de sec 8 BC.

    Fals ...Isaia face o premonitie !
    Cine a cazut si cand a cazut ....vedem in Apoc 22.16!

    Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.


    Asa ca nu ninteleg ce tot bati apa in piua ?
    Ce nu sti cand Isus-(christos) a coborat pe pamant dupa ce a anuntat din cer ca va trimite ingeri sa-l adevereasca ptr biserici .... ca el cel din cer .... singurul Fiu al lui Dumnezeu (adica cel razvratit!!!! ... ) si acesta se prezinta frumos ...ne spune cine este ba chiar recunoaste ca EL ESTE LUCIFER .... si chiar Petru anunta coborarea sa pe pamant.

    Asa ca nu inteleg ce nelamuri aveti ...si care e problema ?
    Credeti cumva ca Dumnezeu are totusi doi fii ...unu razvratit si altul supus?


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Sept 01, 2009 2:39 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 2:36 pm

    Teo a scris:


    Dacă aş fi eu un profet, si aş spune "Julius Caesar, Tu cel ce ai cucerit Galia" m-aş referi la ce s-a intamplat sau la ce se va intampla?
    Isaia spune ca Satan deja a cazut din cer...
    Isaia face o profetie ...el se refera la viitor ca la ceva "deja vue"
    Satan ...adica LUCIFER ...adica Diavolul azvarlit de Dumnezeu pe pamant ...avea sa vina peste 800 de ani ca sa isi vesteasca Biserica Diabolica ...si apoi sa se intoarca in IAD unde si azi este Stapanul !
    Ce nu intelegeti? ...faptul ca Isus recunoaste ca e Lucifer si ca isi asuma functia de Stapan al Iadului?
    Pai astea sunt texte atat de clare ca si un copil le intelege...sau tie nu iti place sa le intelegi?

    Citat :

    @Soimos
    Îmi spui si mie ce religie ai tu? Ce crezi tu? Esti ateu, sau agnostic? Vreau sa stiu cu cine vorbesc.
    [/color]
    Ti-am mai spus ...eu sunt un om LIBER ... adica unu care nu s-a vandut sau inregimentat ..adica cineva care nu se conduce dupa doctrine, dogme, religii sau biserici ... ci repet e LIBER! ...ca si gandurile sale !

    Cat despre credinta ...aici lucrurile se schimba ... caci un pic de credincios sunt si eu ...si anume eu cred ca "Credinta" este raspunsul savant al prostiei ... ramas de pe vremuri cand nu exista stinta care sa raspunda la tot ...asa cum este astazi cand vedem ca s-a raspuns la toate problemele importante pe care si le-a pus omul primitiv!

    Ca si concluzie la "credinta" mea ...eu cred ca credinta ... ramasa astazi in stadiul de "somn al ratiunii" (caci daca s-a raspuns la intrebarile credintei si acum cand se STIU ...ele trebuiesc Stiute ...caci altfel ramanem la afirmatia lui Goya ...si anume ca "Somnul ratiunii naste monstrii"!
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 4:25 pm

    Uite versetele pe care tu le folosesti să arăţi ca Isus este Lucifer.

    Apocalipsa 12:12 De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi
    care locuiţi în ceruri! Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a
    pogorât la voi, cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină
    vreme.



    Uite'te atent la verset.
    "De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi
    care locuiţi în ceruri!" (PUNCT) "
    Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a
    pogorât la voi, cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină
    vreme.
    "

    Ceruri, si cei care locuiţi in ceruri - Bucuraţi-vă
    Pământ si mare - Vai de voi

    Acolo nu scrie, "Voi de pe pamânt, bucurati-vă ca a venit Satana la voi"
    Acolo scrie "Vai de voi ca a venit Satana la voi"

    Deci, cerurile se bucură ca Satana a pierdut lupta din cer, si pământul se teme ("Vai de voi")

    Al doilea verset prin care tu spui ca Isus este Satan este:

    Apocalipsa 22:16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să
    vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi
    Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.


    Aici, tu spui ca Isus este Lucifer pentru ca Isus spune că el este luceaforul stralucitor de dimineaţă.
    Aici scrie "Luceafărul stralucitor de dimineaţă" in King James scrie "The Morning Star" adică steaua de dimineaţă. Ce este o stea de dimineaţă?
    Steaua de dimiineaţa este imaginea unei stele care straluceste atat de puterninc, incat atunci cand soarele rasare ea inca se mai vede.
    Deci, cine e steaua de dimineaţă? Satan sau Isus? Nu pot fi 2 stele de dimineaţă in acelasi timp!!! Sau poate...
    Iov 38:7 atunci când stelele dimineţii izbucneau în cântări de bucurie
    Stai puţin, steleLE dimineţii? Deci pot fi 2 stele ale dimineţii in acelasi timp...
    Si Satan este o stea a dimineţii, Si Isus este o stea a dimineţii. Isus mai degrabă este o stea "stralucitoare" a dimineţii.
    Acelaşi lucru se aplică si la 2 Petru 1:19.

    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 7:29 pm

    Teo a scris:
    [size=13]Uite versetele pe care tu le folosesti să arăţi ca Isus este Lucifer.


    Uite'te atent la verset.
    "De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi
    care locuiţi în ceruri!" (PUNCT) "
    Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a
    pogorât la voi, cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină
    vreme.
    "

    Ceruri, si cei care locuiţi in ceruri - Bucuraţi-vă
    Pământ si mare - Vai de voi

    Acolo nu scrie, "Voi de pe pamânt, bucurati-vă ca a venit Satana la voi"
    Acolo scrie "Vai de voi ca a venit Satana la voi"

    Nu inteleg ce si pe cine vrei sa contrazici ?
    Pai omenirea crezi ca ar fi trebuit sa se bucure sau sa fie fericita ca Lucifer si-a facut pe pamant o biserica care a comis atatea crime ?

    Citat :

    Deci, cerurile se bucură ca Satana a pierdut lupta din cer, si pământul se teme ("Vai de voi")
    Da ...oarecum adevarat ...dar hai sa ne exprimam mai clar ...si sa zicem ca "cerurile" se bucura de faptul ca au scapat de diavol ...iar diavolul este azvarlit pe pamant!
    Intrebare ...ce alt personaj ceresc cunosti tu ca a fost trimis din ceruri pe pamant ... altul in afara de Isus-Christos?

    Citat :

    Al doilea verset prin care tu spui ca Isus este Satan este:

    Apocalipsa 22:16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să
    vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina şi
    Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă.


    Aici, tu spui ca Isus este Lucifer pentru ca Isus spune că el este luceaforul stralucitor de dimineaţă.

    NU ...ci pentru ca Isus se recunoaste ca fiind Lucifer!
    Ce inseamna Lucifer ... si de ce Lucifer e vazut ca o stea stralucitoare a dimineti ...vedem mai departe tot in scriptura ...adica in 2Corinteni 11.
    14Şi nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.

    Citat :

    Steaua de dimiineaţa este imaginea unei stele care straluceste atat de puterninc, incat atunci cand soarele rasare ea inca se mai vede.
    Deci, cine e steaua de dimineaţă? Satan sau Isus? Nu pot fi 2 stele de dimineaţă in acelasi timp!!! Sau poate...
    Foarte gresit!
    Steaua Stralucitoare a diminetii este LUCEAFARUL ...adica LUCIFER ...adica exact personajul pe care si-l asuma Isus Christos ...sau uiti ca el se recunoaste ca fiind STAPANUL IADULUI?

    Asa ca nu mai incerca sa le tot dregi cu apa chioara si busuioc ...ca totul este extrem de CLAR si mai ales Evident ...cu atat mai mult cu cat diabolicitatea bisericii lui Isus Christos nu se rezuma numai la asumarea verbala a identitatii de Lucifer si nici macar la recunoasterea calitatii sale de Sef al Iadului ...asa cum ne-o dovedesc citatele din Biblie ...ci in plus de acestea este bogat ilustrata de realitatea istorica !
    Si la acest capitor ar trebui sa intelegi ca un baietel de 15 ani care bineinteles ca esti ...ca FAPTELE exprima adevarul ...iar cine umbla cu cioara vopsita si cu vorbe alunecoase si intoarse din coada ...nu pe Dumnezeu il slujeste!
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 7:34 pm

    Noi aici ne invartim in cerc.
    Cum poţi tu să spui ca este "clar" si "evidenct" ca Isus este Satan? Eu nu vad deloc evident acest lucru.
    Stiu că se intampla foarte rar, dar cred ca acum "baieţelul de 15 ani" are dreptate si un om de 43 de ani greşeste.
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 8:09 pm

    Ha sa dam cezarului cei al cezarului si sa zicem ce zice insusi Isus ...si anume ca el este L U C I F E R ...adica Stapanul Cheilor iadului ... si asta e suficient ...nu e nevoie nci sa-l contrazicem si nici sa tinem cont de argumentele istoriei ...adica o materie ce tine de stinta!
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 8:24 pm

    Isus spune ca el este "Luceafărul de dimineaţă", nu Lucifer...
    De ce nu vrei să înţelegi?
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    H1perion
    Lancier
    Lancier
    H1perion


    Numarul mesajelor : 302
    Varsta : 30
    Localizare : Vin la tine
    Puncte : 309
    Data de inscriere : 22/01/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMar Sept 01, 2009 9:41 pm

    pai si luceafar inseamna tot lucifer .. decat ca este spus in asa fel incat inapoiatii sa nu isi dea seama , intelegi ?!.. religia se joaca cu cuvintele .. le modifica , le spun in asa fel incat sa nu inteleaga lumea ce inseamna cu adevarat Wink
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 4:36 am

    Soimos a scris:

    Steaua Stralucitoare a diminetii este LUCEAFARUL ...adica LUCIFER ...adica exact personajul pe care si-l asuma Isus Christos ...sau uiti ca el se recunoaste ca fiind STAPANUL IADULUI?

    !

    cine citeste trebuie sa creada ceea ce sustii, nu!?

    ce dovezi ai?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 7:09 am

    nelu a scris:

    cine citeste trebuie sa creada ceea ce sustii, nu!?

    ce dovezi ai?

    Nu trebuie nimic! ...fiecare e liber sa creada ce vrea... eu doar arat ce zice in Biblie si nimic altceva ...deci nu pe mine trebuie sa ma crezi ...ci scriptura ... asta bineinteles deca esti "credincios" eu cum cred numai in ceea ce este dovedoit de stinta ca fiind adevar ...nu cred nici macar in scriptura ...asa ca ce vedeti este o lucrare ptr voi executata cu "materialul clientului" .. adica al vostru!


    Teo a scris:
    Isus spune ca el este "Luceafărul de dimineaţă", nu Lucifer...
    De ce nu vrei să înţelegi?

    De ce nu vrei tu sa intelegi ca Luceafarul de dimineata este planeta Venus ....adica tot LUCEAFARUL adica LUCIFER!

    Si ca sa nu ai impresia ca eu bat campii te rog documenteaza-te, caci doar sti limba engleza, si te rog afla si tu prin documentatie asa cum am aflat si eu ... ca timp peste 1500 de ani, in biserica catolica in care liturghiile se tineau exclusiv in limba latina ....Isus era numit NUMAI LUCIFER!!!!!

    Ce dovada mai mare ca asta vrei?
    Daca e greu de acceptat aceasta idee de ce nu o cuplezi cu afirmatia lui Isus-Christos ca el este seful iadului ...si de ce nu accepti FAPTELE din REALITATE ca singurul adevar?

    Chiar fara existenta nici unui vertset biblic ...este suficient sa studiezi istoria crestinismului si te convingi de DIABOLICITATEA acestei religii ....asa cum a facut-o si Mahatma Gandhi care denumeste religia crestina ca fiind a satanei!
    Sus In jos
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeMier Sept 02, 2009 4:49 pm

    Teo a scris:
    Satan a fost aruncat in cer undeva in primii 50-100 de ani.
    In Biblie nu scrie cât timp Adam si Eva au stat in gradină, dar ei nu au fost aruncaţi afară in prima zi, Eu cred ca au stat mulţi ani in gradină până când au păcătuit.
    Sper că am fost explicit

    Eh haide incetisor sa urmam cele descrise in scripturi .

    Tu spui ca minunatul de 'dracusor' a fost aruncat pe pamant la 50-100 ani dupa ce Adam a fost facut .

    Din Geneza cap 5:3
    3. La varsta de o suta treizeci de ani, Adam a nascut un fiu dupa chipul si asemanarea lui, si i-a pus numele Set.
    rezulta dupa cum bine spui ca Adam pana maxim 129 ani a fost in gradina Edenului ca dupa i s-a nascut un copil care cu siguranta s-a nascut dupa alungarea din eden .

    Acum sa urmarim Geneza 5:3-29 si 7:6 , din acestea rezulta CLAR ca De la Facerea lui Adam si pana la potop au fost 1.656 ani .

    Acum una din cartile VT si anume IOV , care a trait la ceva vreme dupa potop , ne povesteste de Satan :
    Iov 1:6-7
    6. Fiii lui Dumnezeu au venit intr'o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor.
    7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "Dela cutreerarea pamantului si dela plimbarea pe care am facut-o pe el."
    si Iov 2:1-2
    1. Fiii lui Dumnezeu au venit intr'o zi de s-au infatisat inaintea Domnului. Si a venit si Satana in mijlocul lor si s-a infatisat inaintea Domnului.
    2. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "Dela cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el."

    Vedem din pasajele de mai sus , ca Satan dupa potop deci cam pe la 1700-1800 ani dupa facerea lui Adam se urca la Dumnezeu , si se cobora pe pamant dupa bunul lui plac , nefiind ingradit in vreun fel sa urce la cer . Ce facea el ?
    umbla cu para dupa cum scrie in cartrea Apocalipsa 12:10

    pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos. (Apoc.12:10)

    Apoi in Apocalipsa cap 12 :7-11

    7. Si in cer s-a facut un razboi. Mihail si ingerii lui s-au luptat cu balaurul. Si balaurul cu ingerii lui s-au luptat si ei,
    8. dar n'au putut birui; si locul lor nu li s-a mai gasit in cer.
    9. Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit Diavolul si Satana, acela care inseala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui.
    10. Si am auzit in cer un glas tare, care zicea: "Acum a venit mantuirea, puterea si imparatia Dumnezeului nostru, si stapanirea Hristosului Lui; pentruca parasul fratilor nostri, care zi si noaptea ii para inaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos.
    11. Ei l-au biruit, prin sangele Mielului si prin cuvantul marturisirii lor, si nu si-au iubit viata chiar panala moarte.
    13. Cand s-a vazut balaurul aruncat pe pamant, a inceput sa urmareasca pe femeia, care nascuse copilul de parte barbateasca

    Aici se vede clar ca Satan dupa ce a fost biruit prin sangele mielului , nu i s-a mai gasit loc in cer , deci el nu mai putea urca la cer dupa ce a fost aruncat jos pe pamant .

    Acum daca Satan dupa ce a fost aruncat jos pe pamant si batut in lupta din cer , la 100 ani dupa Adam si locul lui nu se mai gasea in cer , ce cauta el in cer la 1700-1800 ani dupa Adam , conform cartii lui IOV ?

    ps: vad ca iti place sa te vezi cum scrii , incearca sa scrii la subiect ca sa intelegem si noi , ca de glasolalie cum zice soimos suntem satui
    Sus In jos
    Teo
    Scutier
    Scutier
    Teo


    Numarul mesajelor : 111
    Varsta : 30
    Localizare : Romania
    Puncte : 117
    Data de inscriere : 31/08/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 03, 2009 8:24 pm

    Ezechiel 28:13 Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, şi erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonic, cu topaz, cu diamant, cu hrisolit, cu onix, cu iaspis, cu safir, cu rubin, cu smarald, şi cu aur; timpanele şi flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
    Ezechiel 28:14 Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfântal lui Dumnezeu, şi umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare.
    Ezechiel 28:15 Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua, când ai fost făcut, până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine.
    Ezechiel 28:16 Prin mărimea negoţului tău te-ai umplut de silnicie, şi ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu, şi te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.
    Ezechiel 28:17 Ţi s-a îngâmfat inima din pricina frumuseţii tale, ţi-ai stricat înţelepciunea cu strălucirea ta. De aceea, te arunc la pământ, te dau privelişte împăraţilor.

    Satan a fost fără prihană până in ziua când a fost gisită nelegiuire in el.

    Biblia nu spune că după ce Satan a fost aruncat din cer el nu va mai avea "dreptul" de a se urca inapoi si a discuta cu Dumnezeu, vedem că a facut asta din versetele pe care le'ai pus tu (Din Iov).
    Versetele in care Mihail se luptă cu Satana sunt in Apocalipsa. Apocalpsa este o vedenie pe care o are Ioan de la Dumnezeu privind viitorul. Lupta descrisă acolo incă nu s'a petrecut. Lupta aceea va urma, Si după ea, Satan nu va mai putea să meargă in cer.
    Sus In jos
    https://www.youtube.com/user/underground94teo
    Avram
    Scutier
    Scutier
    Avram


    Numarul mesajelor : 171
    Localizare : Terra
    Puncte : 174
    Data de inscriere : 18/07/2009

    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Sept 03, 2009 9:04 pm

    Teo a scris:
    Versetele in care Mihail se luptă cu Satana sunt in Apocalipsa. Apocalpsa este o vedenie pe care o are Ioan de la Dumnezeu privind viitorul. Lupta descrisă acolo incă nu s'a petrecut. Lupta aceea va urma, Si după ea, Satan nu va mai putea să meargă in cer.

    Sa inteleg ca pentru faptul ca Satan a fost pe pamant inseamna ca a fost aruncat pe pamant ? Ce logica urmezi ?

    Daca a fost aruncat jos , ce mai cauta sus ? Inseamna ca a fost aruncat degeaba .Tu spui acum ca Apocalipsa e o profetie , pai ezechiel de unde ai citat tu ce este ?Nu tot o carte profetica ? nu tot viitorul il arata ?


    Ultima editare efectuata de catre Avram in Joi Sept 03, 2009 9:14 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    www.forumcrestin.net - Pagina 3 Empty
    MesajSubiect: Re: www.forumcrestin.net   www.forumcrestin.net - Pagina 3 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    www.forumcrestin.net
    Sus 
    Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Noi si altii

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
    Mergi direct la: