Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Bine V-am Găsit

In jos 
+32
Liliana
GaSpAr
richter
Insolit
Dracul-Gol
Quintus Dias
Celena
jored
Silverdane
Rhini
Anticristul
imishaa
Alin Soimosi
stuttgart
totyo
Cyberman
Rayna
Corinna
evolutionista
Black velvet
Shaman
buburuza
Pagan14
Zian
Apopii
Jiji Becali
corneliugi
Avram
buburuzu
TicTac
Soimos
Teo
36 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 29, 2009 9:35 am

TicTac a scris:
De exemplu o colega mi-a zis ca o sa ard intr-un lac de foc pentru eternitate pentru ca nu cred si pun cuvantul domnului la indoiala,si ca sa vad pedeapsa lui Dumnezeu pentru gandirea mea sa merg sa tin in foc timp de 1 minut un deget...ca sa vad cum o sa am de suferit din cauza faptului ca nu cred in Dumnezeu.
Colega ta este o persoana aberata in loc sa fie un "clear" adica un om normal care percepe normal si corect realitatea!
Ea saraca datorita presiunilor morale si santajului cu divinitatea a ajuns sa nu mai fie capabia sa gandeasca liber si normal pentru ca a fost indoctrinata prin doctrine mincinoase si periculoase care iti ciuntesc sufletul si iti atrofiaza mintea!
Nu poti decat sa o compatimesti !

Important este ca si tu sa intelegi ca Dumnezeu (chiar daca ar exista) a interzis oamenilor sa cunoasca realitatea de pe lumea aialalta motiv ptr care NIMENI nu poate dovedi ca o cunoaste, si daca Dumnezeu nu iti da voie sa cunosti ce e dincolo, nici religia care urmeaza vointa lui Dumnezeu nu ar trebui sa se ocupe de asta.
Dar culmea prostiei este ca daca NIMENI nu STIE toti cauta sa o afle dar nu prin cunoastere rationala asa cum omenirea si -a dobandit toate cunostintele ...ci prin cititul unei carti ...dar si aia furata de la alta religie si fara sa stie cine este acel"dumnezeu" cate coarne are el sau cat ii este de lunga coada!
Deci mai intai trebuie sa cunoastem ceea ce "Dumnezeu" ne-a lasat posibilitatea sa cunoastem (adica ceea ce ne invata scoala) si dupa ce stim TOT , abia apoi(adica niciodata) trebuie sa ne aplecam asupra religiei ...caci vezi si tu si toti oamenii ca Dumnezeu nu ajuta NICIODATA oamenii la biserica unde niste sarlatani citesc minciuni ...ci la spital inde ZILNIC de zeci de MILIOANE de ori Dumnezeu intervine alaturi de Stinta (nu de credinta) in a ajuta sau a hotari in ceea ce priveste viata celor care intra pe portile spitalului.

Ce zici ... nu ti se pare cam mare si cam graitoare uriasa diferenta intre "nimeni si niciodata" si zilnic zeci de milioane ?

Daca da ...atunci te rog intelege ca exact aceasta este diferenta intre religie si stiinta ...atunci cand e vorba mai ales de viata si problemele oamenilor, si exact asa trebuie sa fie si interesul tau fata de religie si stinta !
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 29, 2009 11:17 am

TicTac a scris:
Nu vorbesc ca si de un ciumat,despre un ciumat nu as vorbi urat in nici un caz.Si nici de el nu vorbesc urat,vorbesc despre un om cu o obsesie..si majoritatea pocaitilor SUNT MAI MULT SAU MAI PUTIN OBSEDATI.Din moment ce tu in orice discutie cu oricine ajungi la subiectul "DUMNEZEU" si orice intamplare o pui pe seama lui,cred ca e o problema la vreo rotita undeva.Avram stai lin ca nu imi urasc tatal si intr-o oarecare masura ii respect decizia de a fi pocait.Ideea de pocainta in sine nu o vad gresita,vad gresite gesturile pe care majoritatea pocaitilor le fac,ideile care incearca sa ti le impuna in mod constant (sa te aduca pe calea cea buna Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_smile) ).De exemplu o colega mi-a zis ca o sa ard intr-un lac de foc pentru eternitate pentru ca nu cred si pun cuvantul domnului la indoiala,si ca sa vad pedeapsa lui Dumnezeu pentru gandirea mea sa merg sa tin in foc timp de 1 minut un deget...ca sa vad cum o sa am de suferit din cauza faptului ca nu cred in Dumnezeu.Si ma gandesc ca ideile astea nu vin asa din capul ei...ca parintii ei care sunt si ei de altfel pocaiti au crescuto si au indoctrinato,si cand a avut vreun dubiu..iau sugerat sa-si bage degetu-n foc ca sa vada ce pedeapsa o sa primeasca.
Mie asta nu mi se pare normal! DELOC!

Da aici ai foarte mare dreptate , in legatura cu comportamentul celor ce au credinta (ca sunt 'pocaiti' sau ortodoxi, catolici ...) , majoritatea au un mod de a fi foarte aberat daca pot sai spun asa , dar asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu , din cauza ca 80 % sunt anapoda cu comportamentul .

Caci daca ne uitam si prin 'lumea' celor fara credinta in Dumnezeu ce vedem ? Majoritatea , sai spun asa ca sa nu agresez , cu un comportament moral deplorant , dar acest comportament al multora din cei fara credinta in Dumnezeu nu afirma sau infirma ceea ce ei sustin , adica faptul ca evolutia este sau nu adevarata .
Cat despre 'faza' cu arderea sai spun asa , foarte multi prefera 'doar sa creada' fara sa si cerceteze macar putin legile lui Dumnezeu descrise in Scripturi, si de aici rezulta niste enormitati fara precedent in gandirea unor certati cu logica.
In legatura cu aceste pedepse dupa moarte , daca ai citi Apocalipsa lui Petru - O carte apocrifa ai putea vedea acolo imaginatia oamenilor 'bolnavi' psihic , caci scripturile invata clar ca acel iad cu foc si pucioasa nu este altceva decat o stare de moarte vesnica si nu exista simturi , sau judecata dupa moarte dupa cum spune Eclesiastul 9:10 :
10. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!
Celebrul filozof francez René Descartes spunea :
Cogito, ergo sum – Cuget, deci exist !
Iar daca Eclesiastul spunea ca nu exista cugetare dupa moarte putem afirma si noi
Nu cugeti, deci nu existi !
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Sept 29, 2009 5:47 pm

[quote="Avram"]
TicTac a scris:

Da aici ai foarte mare dreptate , in legatura cu comportamentul celor ce au credinta (ca sunt 'pocaiti' sau ortodoxi, catolici ...) , majoritatea au un mod de a fi foarte aberat daca pot sai spun asa , dar asta nu inseamna ca nu exista Dumnezeu , din cauza ca 80 % sunt anapoda cu comportamentul .
Dar nici faptul ca 20 % sunt oameni cumsecade si calculati nu inseamna implicit ca Dumnezeu exista!

Dar sa nu uitam ca marea problema nu este faptul ca Dumnezeu exista sau nu ....ci faptul ca NIMENI nu poate dovedi ca acel Dumnezeu are vre-o legatura cu religia sau biserica, cu atat mai mult cu cat vedem zilnic faptul ca oamenii invata meseria de Dumnezeu(vezi genetica, bioinginerie si alte cele) nu prin rugaciuni ci aceste legi Divine ne sunt revelate prin stinta ...motiv ptr care catre stinta si invatatura trebuie sa ne indreptam ptr a-L cunoaste pe Dumnezeu si in nici un caz catre biserica si religie!

Citat :

Celebrul filozof francez René Descartes spunea :
Cogito, ergo sum – Cuget, deci exist !
Iar daca Eclesiastul spunea ca nu exista cugetare dupa moarte putem afirma si noi
Nu cugeti, deci nu existi !
Sau cu alte cuvinte ...cum nici Dumnezeu nu cugeta ...nu exista!
(adica nu cugeta nici macar cat o fac zilnic oamenii ale caror rezultate cugetate sunt materializate sub diverse forme pe care le vedem astazi sub forma practica ce de ex.: avioane, medicamente, Celulare, TV satelit, PC si internet + alte multe ++++!
Asta in timp ce cele cugetate zilnic de Dumnezeu sunt ...minunate, sunt sublime ...dar lipsesc cu desavarsire!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 30, 2009 1:15 pm

Soimos a scris:
Dar nici faptul ca 20 % sunt oameni cumsecade si calculati nu inseamna implicit ca Dumnezeu exista!
Dar sa nu uitam ca marea problema nu este faptul ca Dumnezeu exista sau nu ....ci faptul ca NIMENI nu poate dovedi ca acel Dumnezeu are vre-o legatura cu religia sau biserica, cu atat mai mult cu cat vedem zilnic faptul ca oamenii invata meseria de Dumnezeu(vezi genetica, bioinginerie si alte cele) nu prin rugaciuni ci aceste legi Divine ne sunt revelate prin stinta ...motiv ptr care catre stinta si invatatura trebuie sa ne indreptam ptr a-L cunoaste pe Dumnezeu si in nici un caz catre biserica si religie!
Nu , nici comportamentul bun al celor 20% din credinciosi nu inseamna ca Dumnezeu exista sau NU , la fel cum nici comportamentul bun al celor 20 % din atei nu atesta evolutia sau nu .

Da se vede clar ca oamenii invata "meseria de Dumnezeu" deoarece Dumnezeu a spus :
Geneza 1:26
26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra ...
fiind facuti dupa asemanarea lui de Creator avem insusiri asemanatoare Lui .
Dumnezeu se cunoaste din paginile scripturii prin credinta .
''Dumnezeul" sau mai bine spus Eul pus in postura de Dumnezeu de care spui tu , nu il vei gasi intradevar in scripturi .

Soimos a scris:
Sau cu alte cuvinte ...cum nici Dumnezeu nu cugeta ...nu exista!
(adica nu cugeta nici macar cat o fac zilnic oamenii ale caror rezultate cugetate sunt materializate sub diverse forme pe care le vedem astazi sub forma practica ce de ex.: avioane, medicamente, Celulare, TV satelit, PC si internet + alte multe ++++!
Asta in timp ce cele cugetate zilnic de Dumnezeu sunt ...minunate, sunt sublime ...dar lipsesc cu desavarsire!
Faptul ca Dumnezeu cugeta sa nu nu ai de unde sa dovedesti , cu parere de rau , sau poti sa dovedesti ca Dumnezeu nu cugeta ? Daca nu poti inseamna ca afirmatia ta nu se sustine pe nimic .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMier Sept 30, 2009 5:17 pm

Avram a scris:

.... , la fel cum nici comportamentul bun al celor 20 % din atei nu atesta evolutia sau nu .


Evident ca nu!

Teoriile stintifice se sustin prin probe si nu prin comportament!


Citat :

Da se vede clar ca oamenii invata "meseria de Dumnezeu" deoarece Dumnezeu a spus :
Geneza 1:26
26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra ...
fiind facuti dupa asemanarea lui de Creator avem insusiri asemanatoare Lui .

Problema este ca si daca niste Dumnezei de pe undeva din ceruri, au STIUT ca oamenii prin CONSTIENTIZAREA binelui sau a raului au devenit si ei ca niste Dumnezei, asta tot nu inseamna ca oamenii au ajuns Dumnezei datorita lui Yahwe, ci datorita faptului ca in decursul sutelor de mii de ani, au accedat la Constiinta culegand si prelucrand rational experiente, apoi au gasit posibilitatea de a-si comunica experientele unii altora experientele prin limbaj , si tot prin comunicare si cunoastere RATIONALA au evoluat si apoi si-au transmis experientele din generatie in generatie, fapt care se continua si astazi si tine de evolutia societatii si nu de credinta!

Citat :

Dumnezeu se cunoaste din paginile scripturii prin credinta .

Foarte gresit!
Asta era valabil in VT si este depasit , ptr ca exact Isus a fost cel care a schimbat invatura propovaduind Iubirea in loc de credinta, si accederea la Constinta(constientizarea faptelor conform Legii)


Citat :

''Dumnezeul" sau mai bine spus Eul pus in postura de Dumnezeu de care spui tu , nu il vei gasi intradevar in scripturi

Uiti ce ne invata Isus ? Nu sti ca in Luca 17.21 Isus ne invata ca Imparatia lui Dumnezeu este in noi?
sau
Ca in 1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?


sau
In Faptele apostolilor 17.28 Pavel ne confirma ca Dumnezeu e in noi
28. Căci în El trăim şi ne mişcăm şi suntem !

Oare acestea nu sunt scrise in scriptura?

Citat :

Faptul ca Dumnezeu cugeta sa nu nu ai de unde sa dovedesti , cu parere de rau , sau poti sa dovedesti ca Dumnezeu nu cugeta ? Daca nu poti inseamna ca afirmatia ta nu se sustine pe nimic .[/size]

Cum sa nu ....nici macar la creatie Dumnezeul Yahwe nu a gandit ...caci la inceput a fost cuvantul ... si orice om normal inainte de a vorbi GANDESTE ...darami-te ditamai Dumnezeul!

Eu sustin ca doar Dumnezeul asa cum il vad eu gandeste ...pentru ca eu gandesc in El, caci El este in mine, si acest fapt real il vedem dovedit extrem de clar in spitale unde vedem ca Dumnezeu actioneaza si hotareste ZILNIC de zeci de milioane de ori, iar acel Dumnezeu nu este acela din cer ci acela din noi toti ...si uite asa se confirma ca ceea ce sustin eu este mai real si mai adevarat decat ce ziceti voi cei cu scripturile in care s-a infiltrat Diavolul (vezi topicu adecvat!)
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 01, 2009 10:29 am

Soimos a scris:

Problema este ca si daca niste Dumnezei de pe undeva din ceruri, au STIUT ca oamenii prin CONSTIENTIZAREA binelui sau a raului au devenit si ei ca niste Dumnezei, asta tot nu inseamna ca oamenii au ajuns Dumnezei datorita lui Yahwe, ci datorita faptului ca in decursul sutelor de mii de ani, au accedat la Constiinta culegand si prelucrand rational experiente, apoi au gasit posibilitatea de a-si comunica experientele unii altora experientele prin limbaj , si tot prin comunicare si cunoastere RATIONALA au evoluat si apoi si-au transmis experientele din generatie in generatie, fapt care se continua si astazi si tine de evolutia societatii si nu de credinta!
Sute de mii de ani de evolutie a omului ? Presupuneri sunt foooarte multe , nu ducem din pacate lipsa de ele .

Soimos a scris:
Foarte gresit!
Asta era valabil in VT si este depasit , ptr ca exact Isus a fost cel care a schimbat invatura propovaduind Iubirea in loc de credinta, si accederea la Constinta(constientizarea faptelor conform Legii)

Pai tu insuti sustii ca VT reprezinta pe Yahwe si acum spui ca e depasit ? pe ce baza ? Crezi in evanghelii si in epistolelel lui Pavel ?
Dar sa lasam doparte asta , si sa vedem ce spune Isus si ce invata :
Matei 22:36-40
36. "Invatatorule, care este cea mai mare porunca din Lege?"
37. Isus i-a raspuns: "Sa iubesti pe Yahwe , Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau." (Deut 6:5)
38. "Aceasta este cea dintai, si cea mai mare porunca.
39. Iar a doua, asemenea ei, este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."
40. In aceste doua porunci se cuprinde toata Legea si Proorocii."
Intaia data sa iubesti pe Yahwe si apoi sa iubesti aproapele tau ca pe tine insuti .
Nu cred ca sustii acest concept , declarat de Isus .
Soimos a scris:

Uiti ce ne invata Isus ? Nu sti ca in Luca 17.21 Isus ne invata ca Imparatia lui Dumnezeu este in noi?
sau Ca in 1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?

sau In Faptele apostolilor 17.28 Pavel ne confirma ca Dumnezeu e in noi
28. Căci în El trăim şi ne mişcăm şi suntem !
Oare acestea nu sunt scrise in scriptura?

Se pare ca tu uiti ce invata Isus .
Sa inteleg cumva , ca tu sustii evangheliile ?si vad eu bine citezi din Pavel ?
Daca sustii o carte ca adevarata o sustii in intregime altfel culegem frunze si fructele nu exista.
Sunt scrise desigur dar tot in scriptura mai este scris in
Ioan 4:25-26 , Isus spune :

25. "Stiu", i-a zis femeia, "ca are sa vina Mesiah ; cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile."
26. Isus i-a zis: "Eu, cel care vorbesc cu tine, sunt Acela."
sau daca citam din Pavel vedem ca :

Pavel, apostol nu dela oameni, nici printr'un om, ci prin Isus Hristos, si prin Dumnezeu Tatal, care L-a inviat din morti, (Gal.1:1)

Acum ori sustii cele scrise in scripturi si se releva ca , cuvintele lui Yeshua si cele scrise in epistolele lui Pavel , ori nu , nu alegi ce iti convine , fiecare carte este un intreg , nu le cojesti dupa bunul plac , caci asa postarea ta e lipsita de orice valoare .


Soimos a scris:

Cum sa nu ....nici macar la creatie Dumnezeul Yahwe nu a gandit ...caci la inceput a fost cuvantul ... si orice om normal inainte de a vorbi GANDESTE ...darami-te ditamai Dumnezeul

Da asa e , la fel cum tu nu ai gandit cand ai postat acum si ai vorbit asa de dragul artei .
Afirmatia : "nici macar la creatie Dumnezeul Yahwe nu a gandit " e beton mai ales cu sustinerea inexistenta a ceea ce spui .

Daca el spune : Melhisedec a binecuvantat pe Avram, si a zis: "Binecuvantat sa fie Avram de Dumnezeul Cel Prea Inalt, Ziditorul ceruluisi al pamantului. (Fac.14:19)
Pai daca el Yahwe Dumnezeu a facut cerurile si pamantul , OARE NU A GANDIT ? sa vad clar legile care guverneaza universul si ale vietii si se pare ca nu a gandit deloc .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 01, 2009 12:56 pm

Avram a scris:

Sute de mii de ani de evolutie a omului ? Presupuneri sunt foooarte multe , nu ducem din pacate lipsa de ele .
Si daca ar fi sa fie doar presupuneri, ...si atunci ar trebui sa punem PRIORITATI, adica mai intai "presupunerile" care au totusi zeci de mii de dovezi in favoarea lor si le lipseste doar una ...si muuuult mai la urma niste presupuneri care nu sunt sustinute de absolut nicio proba!
Ce zici ...nu e logic?

Citat :


[size=13]Pai tu insuti sustii ca VT reprezinta pe Yahwe si acum spui ca e depasit ? pe ce baza ?
Pe baza de realitate pura.
De exemplu daca Gigi Becali (un cioban cam prostut) a inteles ca o comunicare importanta trebuie sa aibe impact asupra maselor si astfel foloseste televiziunea, vedem ca Yahwe este atat de depasit (ca sa nu zic mai prost ca Gigi, desi asta e realitatea) ca nu foloseste mijloacele de comunicare moderne si de mare impact pe care le folosesc astazi oamenii care au de comunicat ceva, (desi si Dumnezeu vrea sa ii fie auzit si ascultat mesajul) si culmea prostiei este ca "a scris" o scriptura ptr o populatie care era 99.99% analfabeta ..si zau ca de la un Dumnezeu te astepti la mai multa normalitate ...mai ales ca este si atotputernic...iar indicatiile Sale ar fi mai necesare ca oricand, mai ales ca tot felul de teroristi fanatici ameninta civilizatia umana in numele Lui.

Citat :

Crezi in evanghelii si in epistolelel lui Pavel ?
Da tu crezi in povestea lui Mos Cocos?
Citat :

Intaia data sa iubesti pe Yahwe si apoi sa iubesti aproapele tau ca pe tine insuti .
Nu cred ca sustii acest concept , declarat de Isus .
Na vezi ca imi dai dreptate?

Ba tocmai asta cred ...dar cu un mic amendament ...cand zici de YHWH ma gandesc la "Dumnezeul viu care traieste in toti oamenii"

Aaaa ...nu te supara ...dar unde e vorba in citatele tale de CREDINTA?

Citat :

Sa inteleg cumva , ca tu sustii evangheliile ?si vad eu bine citezi din Pavel ?
Adevarat!
Eu din "evangheliile mincinoase" selectez doar stropul de adevar ...si anume doar vorbele rostite de Isus personal sau cele puse direct pe seama sa! (Ai retinut din postarea trecuta pe care ti-am adresat-o ca INTOTDEAUNA marii mincinosi folosesc si franturi de adevaruri, tocmai ca sa faca minciuna lor mult mai credibila!
Eu doar le luminez folosind lumina mintii, caci exact ptr asta ne-a dotat Dumnezeul Natuira cu minte si capacitate de analiza si sinteza!
Citat :

Afirmatia : "nici macar la creatie Dumnezeul Yahwe nu a gandit " e beton mai ales cu sustinerea inexistenta a ceea ce spui
Cum nu?
Pai ...scrie cumva in Scriptura ca la Inceput a fost GANDUL ? sau ca Dumnezeu a gandit si planuit O ZI ?
NIMIC despre asa ceva ...desi Gandul este muuuult mai important decat Vorba (cuvantul) a proasta ...dat asta e valabil doar ptr cei creatori ...de exemplu ptr mincinosi "cuvantul" e chiar materia prima ...si uite asa putem trage concluzia vazand ca animalele necuvantatoare nu au "relgii" desi au suflet, si ptr salvarea sufletului lor, nu e nevoie de armate de sarlatani mincinosi !
Citat :

Pai
daca el Yahwe Dumnezeu a facut cerurile si pamantul , OARE NU A GANDIT
? sa vad clar legile care guverneaza universul si ale vietii si se pare
ca nu a gandit deloc
Pai tocmai asta ne arata ca daca El ar fi fost Creatorul si ar fi gandit, ar fi remarcat si efortul intelectual al gandirii ceea ce "yahwele= impotentul pitic de gradina al tribului sau" nu a consemnat, pentru simplul motiv ca a facut o afirmatie mincinoasa!

Daca oamenii ar fi un pic mai lucizi si rationali ar deosebi usor faptul ca GANDUL (rezultat al folosirii ratiunii. ea insasi rodul celui mai inalt nivel de organizare a materiei) deci gandul(ratiunea) este cea mai formidabila forta atat pe pamant cat si in Univers ...tocmai din cauza "legilor" de care amintesti si datorita faptului ca ratiunea iti permite sa le implici practic pentru un anumit folos(si milioanele de exemple din lumea mea reala(nu sunt sigur ca si din a ta?) dovedesc exact puterea aceasta Uriasa a Gandului... iar la "dumnezeul" tau Creator De Minciuni ...exact acest fapt, care e cel mai important e trecut cu vederea ptr ca "gandul" ptr acest "fals creator" nu a existat ...asa cum nu exista nici azi ptr cei care fura o masina Mercedes fara sa stie nimic despre conceptia acesteia.
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 8:51 pm

Soimos a scris:
Si daca ar fi sa fie doar presupuneri, ...si atunci ar trebui sa punem PRIORITATI, adica mai intai "presupunerile" care au totusi zeci de mii de dovezi in favoarea lor si le lipseste doar una ...si muuuult mai la urma niste presupuneri care nu sunt sustinute de absolut nicio proba!
Ce zici ...nu e logic?

Da au mii de dovezi si le lipseste una , interesant stii ce e ? ca acea una este BAZA si daca este dovedita de neadevarata , TOATE cele "mii de dovezi" - collapse .

Soimos a scris:

Pe baza de realitate pura.
De exemplu daca Gigi Becali (un cioban cam prostut) a inteles ca o comunicare importanta trebuie sa aibe impact asupra maselor si astfel foloseste televiziunea, vedem ca Yahwe este atat de depasit (ca sa nu zic mai prost ca Gigi, desi asta e realitatea) ca nu foloseste mijloacele de comunicare moderne si de mare impact pe care le folosesc astazi oamenii care au de comunicat ceva, (desi si Dumnezeu vrea sa ii fie auzit si ascultat mesajul) si culmea prostiei este ca "a scris" o scriptura ptr o populatie care era 99.99% analfabeta ..si zau ca de la un Dumnezeu te astepti la mai multa normalitate ...mai ales ca este si atotputernic...iar indicatiile Sale ar fi mai necesare ca oricand, mai ales ca tot felul de teroristi fanatici ameninta civilizatia umana in numele Lui.

Tot nu vad in ce ai scris care sunt dovezile ca Yahwe nu exista , daca ai putea totusi sa fii mai concret .

Nu de alta dar trairile sa le zic asa ale fiecaruia nu sunt prea elocvente , probele sunt concludente .


Soimos a scris:
Da tu crezi in povestea lui Mos Cocos?

Se pare totusi ca te contrazici , ca sa nu te mai gasesti in acest impas renunta la "citarile" lui Pavel ca nu te reprezinta.

Soimos a scris:

Na vezi ca imi dai dreptate?
Ba tocmai asta cred ...dar cu un mic amendament ...cand zici de YHWH ma gandesc la "Dumnezeul viu care traieste in toti oamenii"
Aaaa ...nu te supara ...dar unde e vorba in citatele tale de CREDINTA?

Daca spui ca , crezi ce spune Isus , cum te faci tu insuti Dumnezeu facand 'amendamente' ?

Problema este clara pentru mine ce sustii , si anume prin faptul ca tu te faci dumnezeu nu faci alta decat sa calci pe urmele lui Satan ca si el a tanjit dupa putere.

Nu vezi unde spune Isus de credinta ? stai ca iti arat ca sa nu ramanem in intunerec

"Din pricina putinei voastre credinte", le-a zis Isus. "Adevarat va spun ca, daca ati avea credinta cat un graunte de mustar, ati zice muntelui acestuia: "Muta-te de aici colo", si s-ar muta; nimic nu v'ar fi cu neputinta. (Mat.17:20)

Tot ce veti cere cu credinta , prin rugaciune, veti primi. (Mat.21:22)

Dar Isus i-a zis: "Fiica, credinta ta te-a mantuit; du-te in pace, si fii tamaduita de boala ta." (Marc.5:34)

Si Isus i-a zis: "Capata-ti vederea. Credinta ta te-a mantuit." (Luc.18:42)

Acum ce spui , CREZI ? ce scrie bineinteles Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_smile


Soimos a scris:
Adevarat!
Eu din "evangheliile mincinoase" selectez doar stropul de adevar ...si anume doar vorbele rostite de Isus personal sau cele puse direct pe seama sa! (Ai retinut din postarea trecuta pe care ti-am adresat-o ca INTOTDEAUNA marii mincinosi folosesc si franturi de adevaruri, tocmai ca sa faca minciuna lor mult mai credibila!
Eu doar le luminez folosind lumina mintii, caci exact ptr asta ne-a dotat Dumnezeul Natuira cu minte si capacitate de analiza si sinteza!

Pai chiar tu folosesti FRANTURI , ce sa inteleg totusi ?

Folosesti 'lumina mintii' dupa bunul plac fara sa urmezi o logica coerenta d.p.d.v. scriptural .


Soimos a scris:
Cum nu?
Pai ...scrie cumva in Scriptura ca la Inceput a fost GANDUL ? sau ca Dumnezeu a gandit si planuit O ZI ?
NIMIC despre asa ceva ...desi Gandul este muuuult mai important decat Vorba (cuvantul) a proasta ...dat asta e valabil doar ptr cei creatori ...de exemplu ptr mincinosi "cuvantul" e chiar materia prima ...si uite asa putem trage concluzia vazand ca animalele necuvantatoare nu au "relgii" desi au suflet, si ptr salvarea sufletului lor, nu e nevoie de armate de sarlatani mincinosi !

Daca tu nu ai gasit in scriptura faptul ca Yahwe gandeste nu inseamna neaparat ca nu exista


Eu sunt sarac si lipsit, dar Yahwe se gandeste la mine. Tu esti ajutorul si izbavitorul meu: nu zabovi, Dumnezeule! (Ps.40:17)

Iar referitor la faptul ca el , Yahwe nu planuieste , ce sa zic , nu ai cunostinta scripturala

Eu chem dela rasarit o pasare de prada, dintr'o tara departata, un om ca sa implineasca PLANURILE Mele: da, Eu am spus, si Eu voi implini; Eu am PLANUIT si Eu voi infaptui. (Isa.46:11)
Si totusi , nu ai dovedit ca nu a gandit , astept dovezi clare.



Soimos a scris:

Pai tocmai asta ne arata ca daca El ar fi fost Creatorul si ar fi gandit, ar fi remarcat si efortul intelectual al gandirii ceea ce "yahwele= impotentul pitic de gradina al tribului sau" nu a consemnat, pentru simplul motiv ca a facut o afirmatie mincinoasa!.

Faptul ca nu intelegi un paragraf care este pro la ceea ce sustin , nu inseamna ca nu este adevarat .

Faptul ca tu spui ca e o afirmatie mincinoasa , ar trebui sa fie sustinuta de dovezi .
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 9:15 pm

Soimos a scris:
Daca oamenii ar fi un pic mai lucizi si rationali ar deosebi usor faptul ca GANDUL (rezultat al folosirii ratiunii. ea insasi rodul celui mai inalt nivel de organizare a materiei) deci gandul(ratiunea) este cea mai formidabila forta atat pe pamant cat si in Univers ...tocmai din cauza "legilor" de care amintesti si datorita faptului ca ratiunea iti permite sa le implici practic pentru un anumit folos(si milioanele de exemple din lumea mea reala(nu sunt sigur ca si din a ta?) dovedesc exact puterea aceasta Uriasa a Gandului... iar la "dumnezeul" tau Creator De Minciuni ...exact acest fapt, care e cel mai important e trecut cu vederea ptr ca "gandul" ptr acest "fals creator" nu a existat ...asa cum nu exista nici azi ptr cei care fura o masina Mercedes fara sa stie nimic despre conceptia acesteia.


Dovezile lipsesc cu desavarsire nu te supara , cred ca ai un alt concept despre acest cuvant .


Cat despre asa zisa teorie minicoasa si diabolica a ''darwinismului'' sau ''evolutionismului'' se regaseste ca si restul invataturilor si religiilor pagane in BABILON (mama spurcaciunilor pamantului) , deci se vede clar unde se afla sustinatorii a acestor idei Babilonene in teoriile de incepere a vietii pe pamant a celor din Babilon cu 'zeul' lor Marduk .

Dati de stire printre neamuri, dati de veste si inaltati un steag! Vestiti, n'ascundeti nimic! Spuneti: "Babilonul este luat! Bel este acoperit de rusine, Marduk este zdrobit! Idolii lui sunt acoperiti de rusine, idolii lui sunt sfaramati! (Ier.50:2)

Ca sa nu mai vorbim de ideile E-D (Evolutionism - Darwinism)inspirate parca din Petre Ispirescu sau povestea Guliver in tara minunilor , ca dupa minunata gandire a greciei antice - Empedocle , Democrit , Teofrast din Eresos sau altii sustin imbecilitati cu care 'Dumnezeul' lor chiar ca se poate lauda , si citez una din minciunile Satanei care ai conducea in timp ce ei credeau ca ''gandesc'' si anume ca viata ar fi luat fiinta din maluri incalzite intai aparand doar membre separate , numai ochi , sau picioare sau alte enormitati pe care un ''Dumnezeu'' al evolutionismului il predica celor certati cu totul cu logica , un Evolutionism care se vede de la distanta cat de impotent este incat nu poate creea numai membre separate aruncate haotic undeva , urmand ca fiecare membru sa se uneasca cu altul printr-un procedeu X stiut numai de mintea celor ce propovaduiesc astfel de enormitati .
Iar cei ce sustin pe mascariciul de Darwin cu evolutionismul lui paranoic nu fac altceva sa spuna despre ei insasi ca sunt fara gandire , caci doar ei se trag de la o amarata de maimuta de la care nu au putut prea multe lua dupa cum vedem clar ca maimutele inca le avem printre noi si INCA sunt NEEVOLUATE .
Amaratul de Darwin de fapt FURASE invatatura din poemul sumerian Enuma Elish si altele existente in Marele Paganism existent in BABILON , care sau transmis prin minunatii asa zisi ''ganditori'' greci si altii pana la micul si slabul in logica de Darwinutz care saracul nu stia ce face, sau stia prea bine dar si el voia sa MANIPULEZE cu m au facut-o si altii .
Si multe alte MINCIUNI raspandite de evolutionisti cum ar fi Scandalul "Omului de Piltdown" prin care timp de 40 de ani au sustinut ca ar fi o fosila de om , dupa care la 40 de ani de la aceste afirmatii s-a dovedit a fi o mare minciuna prin faptul ca au falsificat un craniu de urangutan , asa stand treaba vedem lamurit ce fel de ''DOVEZI" ne sunt prezentate de evolutionisti .

In final COMUNISM = DARWINISM(EVOLUTIONISM) = CONSTANTIN toti au in comun un lucru esential , si anume NU CRED IN DUMNEZEU si asta se vede lamurit DIN FAPTELE LOR , asa deci evolutio-darwinismul face parte INTEGRANTA din Babilonul cel Mare si nu va fi scutit de mania lui Dumnezeu pentru ca si el a baut din vinul amagitor din care beau si toate religiile asazis crestine


Babilonul era in mana lui Yawhe un potir de aur, care imbata tot pamantul; Neamurile au baut din vinul lui; deaceea au fost neamurile ca intr'o nebunie. (Ier.51:7)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 6:58 am

Avram a scris:


[color=#01020f]
Care dovezi ? Acelea ca puterea de a gandi este cea mai superioara forta?

Citat :

Cat despre asa zisa teorie minicoasa si diabolica a ''darwinismului'' sau ''evolutionismului'' se regaseste ca si restul invataturilor si religiilor pagane in BABILON (mama spurcaciunilor pamantului) , deci se vede clar unde se afla sustinatorii a acestor idei Babilonene in teoriile de incepere a vietii pe pamant a celor din Babilon cu 'zeul' lor Marduk .
Draga Avrame, pai nu tu ziceai ca eu ma cam abat de la realitate?
Cum poti tu sa compari o religie a unor primitivi cu stinta care iti dezvalui tocmai Legile Creatiei ? Si culmea absurdului sustinand religia Noului Babilon, adica o religie mai curva decat tot ce a existat vreodata?

Citat :

Ca sa nu mai vorbim de ideile E-D (Evolutionism - Darwinism)inspirate parca din Petre Ispirescu sau povestea Guliver in tara minunilor , ca dupa minunata gandire a greciei antice -
Draga Avrame
Din pacate ptr tine acele legi sunt fundamentate prin mii de probe, spre deosebire de suflatul in noroi ca sursa a creatiei!
Deci ca sa ramanem in sfera logicii si rationalului ar trebui sa acceptam ca prioritate si pus pe primul loc, ceva ce este cat de cat dovedit si de abia la urma urmelor ceva ce nu este sustinut de nicio proba.

Citat :

Iar cei ce sustin pe mascariciul de Darwin cu evolutionismul lui paranoic nu fac altceva sa spuna despre ei insasi ca sunt fara gandire
Nu ti se pare ca tocmai Darwin a ajuns la parerile sale prin Gandire?
Si tot aa nu ti se pare curios sa acuzi de lipsa de gandire Stinta care tocmai pe gandire se bazeaza si culnea culmilor de pe pozitia credintei ....adica exact ceea ce nu cere de loc gandire ci doar acceptare fara sa gandesti.
Cred ca deja cunosti exemplul pe care tot il dau precum ca orice baba proasta si analfabeta care nu poate sti ca nu a acumulat cunostinte, poate crede, caci ptr credinta nimeni nu poate fi prea prost oricat de prost ar fi.
(scuze nu este un atac ci exprimarea unei realitati)

Citat :

, caci doar ei se trag de la o amarata de maimuta de la care nu au putut prea multe lua dupa cum vedem clar ca maimutele inca le avem printre noi si INCA sunt NEEVOLUATE

Nu te supara, dar a te trage din maimuta si a evolua la stadiul de om adica a acceda la CONSTIINTA = Dumnezeire (desi suportul este unul de natura animala) este mult mai mult decat sda te faca un mester din NOROI, deci a avea ca origine noroiul este mult mai inferioara decat a avea ca origine un animal caci vezi clar ca si omul are o natura animala si nu una de statuie de noroi.
Diferenta este ca Maimuta Adam a ajuns la Constinta, mancand din fructul CUNOASTERII binelui si al Raului, si a ajuns "un Dumnezeu ca noi" si nu a ajuns OM devenind om din oala de noapte.
Cat despre Darvinism ...vezi ultimele postari de la topicul cu evolutia si vei avea o mare surpriza!

Citat :

Si multe alte MINCIUNI raspandite de evolutionisti cum ar fi Scandalul "Omului de Piltdown" prin care timp de 40 de ani au sustinut ca ar fi o fosila de om
Minciuni au fosst si vor fi inca, cu toate acestea sunt sute der mii de dovezi catre nu se bazeaza pe minciuna, asa cum exclusiv se bazeaza religia, cea care nu aduce decat vorbe goale in sustinerea creatiei din noroi dar nici o proba reala verificabila.


Citat :

In final COMUNISM = DARWINISM(EVOLUTIONISM) = CONSTANTIN toti au in comun un lucru esential , si anume NU CRED IN DUMNEZEU si asta se vede lamurit DIN FAPTELE LOR ,
Total de acord!

Sti ce nu inteleg?

Pai daca Constantin era ateu ...si el ca ateu a comandat ca Biblie sa fie asa conceputa incat sa-i sprijine interesele abjecte si criminale ....tu de ce accepti acea Biblie a lui Constantin ca scriptura divina?

De ce nu ramai la Torah ca pe aia nu a marsavit-o Constantin si nici ateii?
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 8:59 am

Soimos a scris:

Sti ce nu inteleg?
Pai daca Constantin era ateu ...si el ca ateu a comandat ca Biblie sa fie asa conceputa incat sa-i sprijine interesele abjecte si criminale ....tu de ce accepti acea Biblie a lui Constantin ca scriptura divina?
De ce nu ramai la Torah ca pe aia nu a marsavit-o Constantin si nici ateii?


Raman la biblie , care include si Torah , deoarece Torah vorbeste despre cele descrise in NT , de fapt NT este o implinire a profetiilor descrise in Torah , caci totusi cand sa se implineasca si Torah , scrisa cu 3500 ani in urma , altfel totul ar fi o minciuna , inclusiv Torah , dar ea se dovedeste ADEVARATA si deci contine adevarul prin prisma acelor profetii care sau implinit.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMier Oct 07, 2009 11:39 am

Avram a scris:
Soimos a scris:

Sti ce nu inteleg?
Pai daca Constantin era ateu ...si el ca ateu a comandat ca Biblie sa fie asa conceputa incat sa-i sprijine interesele abjecte si criminale ....tu de ce accepti acea Biblie a lui Constantin ca scriptura divina?
De ce nu ramai la Torah ca pe aia nu a marsavit-o Constantin si nici ateii?


Raman la biblie , care include si Torah , deoarece Torah vorbeste despre cele descrise in NT , de fapt NT este o implinire a profetiilor descrise in Torah , caci totusi cand sa se implineasca si Torah , scrisa cu 3500 ani in urma , altfel totul ar fi o minciuna , inclusiv Torah , dar ea se dovedeste ADEVARATA si deci contine adevarul prin prisma acelor profetii care sau implinit.
Saracu Isus!
Crezi ca s-ar bucura ca tu urmezi invataturile unor sarlatani in loc sa urmezi invataturile sale, adica cele pe care le-a impartasit Apostolilor sai, dar care nu avut loc in Biblie caci Biblia e scriptura bisericii ... iar Isus cum bine sti e impotriva nu numai a rabinilor, ci si impotriva la tot ce inseamna "invatati ai religiilor" si a tot ce inseamna lacase de cult din piatra construite de oameni(adica biserici) ...si iata motivul pentru care Isus si Apostolii care infintau comunitati in care preotii si templele nu aveau ce cauta!
Dar nici Isus si nici apostolii sai nu au "primit intrare" in Biblie decat sub forma de jumatati de adevaruri puse in slujba unei mari minciuni!

Faptul ca Torah proroceste un Nou Testament al unor sarlatani bisericiti este o dovada in plus ca intreg Tanachul este si el infiltrata de Satana, si asta explica celor ce vor sa priceapa din ce cauza Isus in predica de pe munte a propovaduit renumitele sale antiteze anumite schimbari?


Parerea mea este ca ar trebui sa te hotaresti pe cine urmezi pe Isus sau o biserica DIABOLICA? ...nu de alta dar daca crezi ca Isus te va primi pe lumea aialalta s-ar putea sa pici cam rau ... caci tu in loc sa ii urmezi invataturile lui tu urmezi invataturile satanei care s-a strecurat in biserica!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 08, 2009 6:07 pm

Soimos a scris:

Uiti ce ne invata Isus ? Nu sti ca in Luca 17.21 Isus ne invata ca Imparatia lui Dumnezeu este in noi?
sau
Ca in 1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?


... cata STIINTA iti trebuie sa ai in ce spune ap. Pavel!?

-------------

cine sa strecurat in biserica?

care biserica?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 10:43 am

nelu a scris:
Soimos a scris:

Uiti ce ne invata Isus ? Nu sti ca in Luca 17.21 Isus ne invata ca Imparatia lui Dumnezeu este in noi?
sau
Ca in 1Corinteni 3.16.
Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul
lui Dumnezeu locuieşte în voi?


... cata STIINTA iti trebuie sa ai in ce spune ap. Pavel!?

-
Formuleaza-ti te rog mai clar intrebarea.
Banuiesc ca vrei sa intrebi asa: "cata stinta iti trebuie sa ai sa accepti ce spune ap.Pavel (pe care-l combati tot timpul?)

Muuulta!
E vorba de studii comparate ale diferitelor texte ca sa poti deosebi contradictiile.
Se pleaca de la premisa adevarata ca "Cea mai buna minciuna este cea care contine in ea franturi de adevaruri" si Pavel era un "bun" si mare mincinos.
De unde stim noi sa desprindem adevarurile de minciunile din ansamblul minciunii debitate de el?
Iarasi simplu, trebuie sa cunoastem principiile pe care le propovaduieste Isus (de ex. iubire, toleranta, renuntarea la sacrificii rituae si inlocuirea cu impartasania sau respectarea legii)
sa intelegem ca Isus este reformator si sa separam afirmatiile neroformatoare ale talmudistului Pavel care nu a fost atins de reformele lui Isus ci a ramas tributar vechilor idei nereformate(de ex. credinta in loc e iubire, mentinerea sacrifiiciilor sangeroase chiar crescand grozavia lor adica nu numai sacrificiu uman ci sacrificarea de Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat ... schimbare legi si nu purificarea ei asa cum cere Isus in "antiteze" cu o Lege Noua" ...a bisericii!
Etc etc etc.

Citat :

cine sa strecurat in biserica?
Potrivnicu (lui Dumnezeu) adica asta:
2 Tesaloniceni 2:4 potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se
numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.


Citat :

care biserica?
In biserica Romei ...adica biserica crestina care se bazeaza pe Biblie ...caci crestinii adevarati de secta mozaica nu aveau Biblii ci Torah ca Lege Divina suprema!. De ce e rea biserica Romei?
Ptr ca asa scrie in Apocalipsa 13.1 unde vedem ca Isus ne indeamna sa o parasim degraba!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 2:38 pm

citatul din Tesaloniceni, cine la scris?
Sus In jos
corneliugi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 410
Localizare : transilvania
Puncte : 446
Data de inscriere : 14/06/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 4:30 pm

Citat :
[quote="Soimos"]Saracu Isus!
Crezi ca s-ar bucura ca tu urmezi invataturile unor sarlatani in loc sa urmezi invataturile sale, adica cele pe care le-a impartasit Apostolilor sai, dar care nu avut loc in Biblie caci Biblia e scriptura bisericii ... iar Isus cum bine sti e impotriva nu numai a rabinilor, ci si impotriva la tot ce inseamna "invatati ai religiilor" si a tot ce inseamna lacase de cult din piatra construite de oameni(adica biserici) ...si iata motivul pentru care Isus si Apostolii care infintau comunitati in care preotii si templele nu aveau ce cauta!
Dar nici Isus si nici apostolii sai nu au "primit intrare" in Biblie decat sub forma de jumatati de adevaruri puse in slujba unei mari minciuni!

Faptul ca Torah proroceste un Nou Testament al unor sarlatani bisericiti este o dovada in plus ca intreg Tanachul este si el infiltrata de Satana, si asta explica celor ce vor sa priceapa din ce cauza Isus in predica de pe munte a propovaduit renumitele sale antiteze anumite schimbari?


Parerea mea este ca ar trebui sa te hotaresti pe cine urmezi pe Isus sau o biserica DIABOLICA? ...nu de alta dar daca crezi ca Isus te va primi pe lumea aialalta s-ar putea sa pici cam rau ... caci tu in loc sa ii urmezi invataturile lui tu urmezi invataturile satanei care s-a strecurat in biserica!
dati mi voie sa vomit.
"E pluribus unum" dati mi voie sa traduc acum:din'trunul,multa prostie(parca prea multa pentru un singur om)
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 5:33 pm

corneliugi a scris:

dati mi voie sa vomit.
"E pluribus unum" dati mi voie sa traduc acum:din'trunul,multa prostie(parca prea multa pentru un singur om)

Vomita draga vomita ca vad ca de altceva nu esti capabil.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 5:37 pm

nelu a scris:
citatul din Tesaloniceni, cine la scris?
Nu are relevanta!
Nu ti-am spus (desi ar fi trebuit sa sti fara sa utu spun eu) ca cei mai mari mincinosi sunt aceia care in minciunile lor amesteca si adevaruri?

Si dintre toti mincinosii zau ca Pavel e cel mai mare!
Sus In jos
Avram
Scutier
Scutier
Avram


Numarul mesajelor : 171
Localizare : Terra
Puncte : 174
Data de inscriere : 18/07/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 09, 2009 6:05 pm

Soimos a scris:

Saracu Isus!
Crezi ca s-ar bucura ca tu urmezi invataturile unor sarlatani in loc sa urmezi invataturile sale, adica cele pe care le-a impartasit Apostolilor sai, dar care nu avut loc in Biblie caci Biblia e scriptura bisericii ... iar Isus cum bine sti e impotriva nu numai a rabinilor, ci si impotriva la tot ce inseamna "invatati ai religiilor" si a tot ce inseamna lacase de cult din piatra construite de oameni(adica biserici) ...si iata motivul pentru care Isus si Apostolii care infintau comunitati in care preotii si templele nu aveau ce cauta!
Dar nici Isus si nici apostolii sai nu au "primit intrare" in Biblie decat sub forma de jumatati de adevaruri puse in slujba unei mari minciuni!
Faptul ca Torah proroceste un Nou Testament al unor sarlatani bisericiti este o dovada in plus ca intreg Tanachul este si el infiltrata de Satana, si asta explica celor ce vor sa priceapa din ce cauza Isus in predica de pe munte a propovaduit renumitele sale antiteze anumite schimbari?
Parerea mea este ca ar trebui sa te hotaresti pe cine urmezi pe Isus sau o biserica DIABOLICA? ...nu de alta dar daca crezi ca Isus te va primi pe lumea aialalta s-ar putea sa pici cam rau ... caci tu in loc sa ii urmezi invataturile lui tu urmezi invataturile satanei care s-a strecurat in biserica!
Daca tu nu observi din scripturi ca NT este implinirea profetiilor din VT nu inseamna ca nu este asa , pentru ca eu il obser tocmai in prisma acelor profetii lasate de Yahwe prin prorocii sai .
Nu stiu despre ce biserica de piatra vorbesti , eu nu sunt adeptul lor si nici nu am lasat sa se inteleaga asta ci din contra daca ai fi citit postarile mele ai vedea ce cred despre asa zisele biserici din piatra .
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 10, 2009 6:02 am

Avram a scris:

Daca tu nu observi din scripturi ca NT este implinirea profetiilor din VT nu inseamna ca nu este asa , pentru ca eu il obser tocmai in prisma acelor profetii lasate de Yahwe prin prorocii sai .
.

Ti-am mai spus ca Vechiul Testament este penetrat de diavol, si sti bine ca am un topic pe aceasta tema, si nu prea ma poate contrazice nimeni (deocamdata) ca gresesc!
Deci daca Diavolul in Vechiul Testament face profetii care se implinesc in NT cel al falsilor apostoli, eliminandu-l astfel invataturile lui Isus care sunt inlocuite cu minciunile un ei biserici satanice(chestie diabolica), asta nu face decat sa se confirme si mai clar faptul ca diavolul isi continua lucrarea prin scriptura si justifica indemnul din Apoc13.1

Citat :

Nu stiu despre ce biserica de piatra vorbesti , eu nu sunt adeptul lor si nici nu am lasat sa se inteleaga asta ci din contra daca ai fi citit postarile mele ai vedea ce cred despre asa zisele biserici din piatra .
Nu m-am referit strict la o anumita biserica din caramizi ci ma refer incontinuare la biserica crestina, indiferent daca intrunirile membrilor se fac la rau, pe camp sau acasa la un credincios. Termenul "biserica de piatra" il folosesc la modul general din cauza ca crestinii frecventeaza deobicei cladiri publice numite fie biserici fie case de adunare.
Sus In jos
Jiji Becali
Pedestras
Pedestras
Jiji Becali


Numarul mesajelor : 7
Localizare : pipera
Puncte : 9
Data de inscriere : 20/10/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 1:11 pm

Ba esti NEBUN??
nebunule care esti tu nebun!!!
adica nu pot eu citi BIBLIA in zi sfanta de sarbatoare ca vi tu la mine cu PORCARII!!!este?

ia sa sun eu pe Smarandescu sa vina zica CREZUL??in varianta romaneasca.este?

stateam la masa cu Berlusconi cu Mourinho cu Obama!si ma suna pe mine secretara ca a gasit un forum ANTICHRIST!!shi trebuie euuu JIJI sa-i pun la punct !!!PAC PAC PAC
Sus In jos
Jiji Becali
Pedestras
Pedestras
Jiji Becali


Numarul mesajelor : 7
Localizare : pipera
Puncte : 9
Data de inscriere : 20/10/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 1:17 pm

euuuuuu am facut sute de biserici!este?

si acuma ma cert cu niste zdrente!este?

las ca va pun eu la punct!!PAC PAC


nu pot sa fac eu sedinta tactico-tehnica ca trebuie sa ma cert eu cu voi !este?
si atunci daca prierd la iasi cu Poli sparg castelul lui VODA!PAC PAC
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 3:02 pm

Jiji Becali a scris:


las ca va pun eu la punct!!PAC PAC


Mai Jiji e crestineste sa ne ameninti cu PAC PAC?

... pai tu chiar vrei sa confirmi ce spunem pe acest forum si anume ca religia crestina din PAC PAC s-a nascut si numai ptr PAC PAC e buna?
Sus In jos
Jiji Becali
Pedestras
Pedestras
Jiji Becali


Numarul mesajelor : 7
Localizare : pipera
Puncte : 9
Data de inscriere : 20/10/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 3:10 pm

euuu JIJI!!caci numai eu sunt JIJI!este?

poi ba hahalela care ejti tu hahalela!!!sti ce zic alte hahalele despre tine?k esti o zderanta

esti cea mai zdreanta proasta

bine ma si daca nu esti, nu esti!PAC PAC

Religie???euu JIJI nu am facut religie!!scoala am facut-o la fra frecventa!!!bn ma mai putin gradinita!!!

ia sal sun eu pe Geovani sa vina sa te scuipe!!.........!bn ma si nu vine , nu vine!PAC PAC

acuma nu mai pot vorbi ca trebuie sa plec la DNA!!!
bn ma dar nam maibach??e la bruxeles!!!

sauuuu mieee JIJI mi la furat!!!e si ce!!!ma duce Banel in spate!!!PAC PAC
Sus In jos
Teo
Scutier
Scutier
Teo


Numarul mesajelor : 111
Varsta : 30
Localizare : Romania
Puncte : 117
Data de inscriere : 31/08/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 4:25 pm

Să traiţi nea Jiji.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/underground94teo
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 5:44 pm

Mai Jiji, mai, ai permis de port-arma? Dar de port-minte?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Jiji Becali
Pedestras
Pedestras
Jiji Becali


Numarul mesajelor : 7
Localizare : pipera
Puncte : 9
Data de inscriere : 20/10/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2009 6:40 pm

Citat :
Mai Jiji, mai, ai permis de port-arma? Dar de port-minte?


ba ejti nebun???
adica eu JIJI sunt luat la misto!!!este?

vrei sa-ti spun eu ceva!!
esti cel mai peste prost!!sti ce zik alti pesti despre tn??k ejti un porumbel!!!hahahahaha

bn ma shi daca nu e comic
nu e comic!!PAC PAC

PERMIS???euuu JIJI!!
sti ce am facut??mi-am pierdut permisul!!am fost PAC PAC peste tot!!!sho nu sa putut rezolva!!!
bn ma si daca nu se poate nu se poate PAC PAC
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 8:32 am

Bine v-am gasit!!

https://www.youtube.com/watch?v=Sov5zw4rC-w

Multa Pace! Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_sunny
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2010 8:37 am

Bine ai venit pe acest forum, Zian!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Pagan14
Pedestras
Pedestras
Pagan14


Numarul mesajelor : 30
Localizare : Dacia
Puncte : 36
Data de inscriere : 16/03/2010

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 8:05 am

Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 11:43 am

baaaau

te-ai speriat?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 11:44 am

[quote="Pagan14"]Salutari pagane !

https://www.youtube.com/watch?v=V92OBNsQgxU[/quote

Le primim cu placere si ne bucuram ca doresti sa fii alaturi de noi!
Mai ales ca si noua ne place Wagner.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 12:44 pm

Bine ai venit! ... ii uram si lui "bardanalin".

Hai aline sa vedem care e si parerea ta despre religie !
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mar 16, 2010 12:46 pm

Bine ai venit pe forum, Pagan14!

Ti-am mai facut o urare si pe alt topic, dar nu-i bai, doua urari nu strica, sa fie cu noroc!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Bine V-am Găsit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Bine V-am Găsit   Bine V-am Găsit - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Bine V-am Găsit
Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Bun Venit :: Bun Venit :: Dedicatii Muzicale noilor veniti-
Mergi direct la: