Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Ce idiotenii debiteaza pocaitii

    In jos 
    +9
    Rayna
    totyo
    Cyberman
    stuttgart
    buburuzu
    Black velvet
    buburuza
    Apopii
    Soimos
    13 participanți
    Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
    AutorMesaj
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 9:05 am

    Astazi pe OTV la emisiunea Pastorul cel Bun am auzit o prostie atat de mare ...ca si incultura celor credinciosi!

    Un pastor pocait explica cu inversunare faptul ca si evreii aveau Vechiul Testament ....cica .. DA il aveau si ei pe atunci ... dar l-au neglijat, nu au stiut sa-l pretuiasca si nu s-au condus dupa el.

    Sa mori de ras nu alta ....!

    Adica mozaicii cei care au si astazi ca scriptura tot "Tanachul" la fel cum l-au avut acum 2000 de ani ...adica nemodificat ...stim bine din realitate ca Tanachul este denumirea originala a Vechiului Testament ... si evident ca in sinagogile lor exact Tanachul se propvaduia si tot el se mai propovaduieste si azi!

    Culmea culmilor ... chiar crestinii care au furat acest Tanach si l-au botezat mincinos in Vechiul Testament numai ca sa-i poata schimba invataturile cu un Nou Testament bazat pe ideile unui sarlatan ca Pavel, caci stim bine ca Isus in viatafiind nu i-a lasat lui Pavel nicio mostenire in acest sens asa cum i-a lasat lui Petru ...tocmai cei din miezul murdar al minciunii ...tocmai pocaitii de azi ...arunca in continuare cu minciuni adupa bunul obicei crestin ... dar afirma sus si tare ca a mintii este un pacat ...si tot din emisiunea de azi am aflat ca "nestiinta" tot pacat este si ca prostia nu scuza pe nimeni si nu duce pe nimeni catre mantuire.

    Ce sa mai spui la o asemenea gogomanie a unor inculti care habar nu au nici azi ce este Tanachul ...cum a aparut el ...si cum invataurile lui Isus au fost modificate cu 180 de grade de catre sarlatanul Pavel care vazand ca nu este suficient sa-l ucizi pe Isus ...sau sa-i ucizi pe cei care propovaduiesc invataturile lui Isus ... ci ca cel mai eficient mod de a distruge lucrarea lui Isus este cel de a infiltra comunitatile si de a-i schimba mesajul lasat cu limba de moarte ... strategie diabolica care a reusit deplin!

    Si iata vedem si azi rezultatele oribile ale acestei gigantice alienari ...oameni inculti, certati cu documentatia si cu adevarul istoric dar credinciosi intr-un adevar ceresc ...culmea fara sa stie unde e cerul ...si fara sa se intoarca nimeni din cer ca sa le povesteasca adevarul de acolo ...ei ca niste ciumati smintiti imprastie frenetic un microb care prosteste si alieneaza mintile lobotomizate prin fanatism religios ... cu o noua ciuma ... ciuma numita pocainta !
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 2:32 pm

    Fiecare delirant, incult sau manipulat religios, are impresia ca religia sa este cea adevarata si prima aparuta, toate celelalte fiind copiate dupa a sa care, evident, detine adevarul absolut. Niciunul nu are curiozitatea sa studieze istoria religiilor sa afle cand a aparut fiecare religie in parte, unde si mai ales ce cuprindea.

    NT si VT, de ce sunt denumite testamente? Sunt cumva testamentele cuiva?
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 4:51 pm

    Apopii a scris:
    Fiecare delirant, incult sau manipulat religios, are impresia ca religia sa este cea adevarata si prima aparuta, toate celelalte fiind copiate dupa a sa care, evident, detine adevarul absolut.
    Tocmai in aceasta impresie gresita zace "Pecetea Diavolului" adica mai intai vedem ca apare EXCLUSIVISMUL care duce automat la INTOLERANTA si de aici pana la CONFLICTE religioase mai este un mic pas!

    Iata de ce toate religiile sunt diabolice!

    Citat :

    Niciunul nu are curiozitatea sa studieze istoria religiilor sa afle cand a aparut fiecare religie in parte, unde si mai ales ce cuprindea.
    Asta se intampla pentru ca lor le ajunge CREDINTA a proasta si cum vezi si aici pe forum fug de adevarul dovedit ca Dracu de stiinta.

    Cum crezi tu ca le-ar pica sa afle ca Moise nu a vorbit cu nicio tufa care arde ci a furat ideia de monoteism de la faraonul egiptean Akenaton si pe baza acestor cunostinte a facut ceea ce zici si tu ...un sistem de manipulat masele ... si asta nu neaparat cu rea intentie ci pentru a linisti si manipula catre ordine si disciplina un popor de pastori primitivi dar si acestia cu metehne de barbari inferiori din cauza sclaviei pe care au fost obligati sa o indure.

    Citat :

    NT si VT, de ce sunt denumite testamente? Sunt cumva testamentele cuiva?

    Iar ai sesizat ceva interesant!
    Vechiul Testament nu s-a numit asa ... ci Tanach.
    Crestinii cand au furat Tanachul si si l-au insusit in mod samavolnic au dorit inca de la inceput sa distruga mozaimul si sa modifice in interesul lor intelesul Tanachului care astfel trebuia sa moara ...si ptr ca cuvantul lui Dumnezeu nu moare ...ei l-au preluat ...l-au denumit Vechiul Testament ...pentru ca trebuia sa fie nu urmat ci doar mentionat si probabil constienti fiind ca minciuna are picioare scurte ...chiar si Evangheliile unor falsi apostoli ai bisericii le-au numit tot testament ...de parca ar fi prorocit ca "dumnezeul lui Isus" (Elohim adica Eli dar mai cunoscut sub numele de Ala(h) va aduce o noua scriptura care va pune crucea la capataiul crestinismului penru ca si in viata la fel ca in filme invinge adevarul (ca musulmanii au un text original) calcand peste minciuna ..caci ce e urat, imoral si bicisnic nu poate supravietuii intr-o lume curata asa cum va fi lumea viitorului!

    Ce trebuie noi ateii sa intelegem ...esta faptul sa nu ne amestecam in conflictele religioase (deci diabolice) ale unor fanatici lobotomizati si sa privim ca simplii spectatori puterea de autodistrugere a raului ...adica a religiei in general!
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Localizare : .........
    Puncte : 146
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 6:10 pm

    Ati auzit de protocoalele masonice? Ce ziceti, sunt adevarate?
    Mie mi se par socante,si parca sunt scrise de oameni cu o inteligenta diabolica. Mie mi se pare greu de crezut, dar totusi faptele vorbesc. Ceea ce se intampla azi in lume este exact ce scrie acolo. Si ma face sa ma gandesc ca sunt adevarate. Daca nu ar fi adevarate, cine le-ar fi scris si ce scop ar fi avut?
    Cine le citeste cu atentie isi da seama. Stiinta si Dumnezeu ar putea sa fie una in completarea celeilalte,dar nu este asa. La fel, presa... Este promovat sexul, e promovata violenta, totul pare o manipulare

    Nah, si acum vine Stan Papusa cu aere de mare cercetator, care vai cat a muncit si a studiat si ce crezi? Imi repeta ceea ce scrie in Biblie, dar cu mici corecturi si pareri personale (ma materia era concentrata intr-un ou cosmic (de unde stie ma intreb? O fost acolo? nu! deci?) ca Tanahul este vechiul testament (de parca nu se stie)... ca totul s-a nascut din haos (dar atunci de unde atata ordine si simetrie in natura?)... si ca animalele eu evoluate de nebune din nisip (cand imi evolueaza in fata mea un strut din nisip l-oi crede), iar mai apoi ca noi ne tragem din maimuta (mai, ideea e ca trebuia sa ne faca in asa fel sa ne potrivim cu mediul, ca alfel cum am fi trait, cum am fi grijit de animale, plante daca nu aveam nimic comun cu ele? Dar sa-mi zica si mie de unde a evoluat constiinta? ca nici o maimuta/alt animal nu are constiinta (si o zic ca cineva care si-a trait copilaria cu animalele, raspund la afectiune, la diverse stari,au putina logica chiar ,dar nici urma de constiinta)
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 6:37 pm

    buburuza a scris:
    cand imi evolueaza in fata mea un strut din nisip l-oi crede
    Si atunci de ce te miri ca multi oameni nu cred in dumnezeu? Cand o aparea "in fata mea" dumnezeu si o face, nu un om, macar un strut, voi crede si eu in el!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Mar 28, 2010 6:58 pm

    buburuza a scris:
    Ati auzit de protocoalele masonice? Ce ziceti, sunt adevarate?
    Mie mi se par socante,si parca sunt scrise de oameni cu o inteligenta diabolica.
    O fi fost scrise de iezuiti ...ca aceia erau renumiti pentru pregatirea lor si ptr inteligenta lor bineinteles diabolica ca doar si acestia erau parte a bisericii crestine ...care se stie ca a ramas si azi cea mai diabolica religie din istoria omenirii!
    Citat :

    Stiinta si Dumnezeu ar putea sa fie una in completarea celeilalte,dar nu este asa. La fel, presa... Este promovat sexul, e promovata violenta,

    Te referi cumva la presa cu care Diavolul adica Dumnezeul vremurilor noastre, ...asta la care va inchinati voi acum ... presa la aparat oameni din noroi ...care evident ca nu pot evolua pentru ca stie tot prostu ca oala de noapte (presata si ea din noroi) nu evolueaza
    Citat :

    totul pare o manipulare
    Ah ...la manipulare te gandisi ...pai ce crezi cine o face ?...nu cumva chiar Statul ...despre care in Apocalipsa zice ca s-a culcat cu Marea Curva a Noului Babilon, adica cel care s-a infectat in urma unui contact sexual cu aceasta curva, numita si biserica ... a preluat de la aceasta modelul de manipulare, prostire, belire si iscodire a populatiei!


    Citat :

    ]ca Tanahul este vechiul testament (de parca nu se stie).
    Evident ca nu se stie !
    ... nu se stie ceea ce este cel mai important lucru legat de acest Tanach!!!
    ... si anume ca nu a fost inspirat niciodata de vreun Zeu, sau Dumnezeu ...ci este scris in decursul secolelor de poporul evreu si invatatii acestora !
    si aici se termina minciuna voastra!!!

    Asa ca minciuna voastra cu "Cuvantul lui Dumnmezeu" sa o vindeti idiotilor caci numai aceia pot sa fie atat de prosti incat sa nu accepte realitatea=adevarul pe care toti mozaicii il recunosc ...si anume ca textele sunt scrise de oameni ... deci voi MINTITI pentru ca sunteti slujitori ai minciunii ..sau cu alte cuvinte Vanduti Diavolului!

    Citat :

    Dar sa-mi zica si mie de unde a evoluat constiinta?
    A explica asa ceva celor care refuza si adevarul ca Biblia nu e inspirata de Dumnezeu ci e furata de la mozaici ...este o pierdere uriasa de timp, deci nu merge ca n-ai cu cine!
    Desi este extrem de usor de explicat ...totusi a o face pentru cei cu capul forjat la presa de noroi, care nu pot intelege nimic, este curata pierdere de timp

    Cei care totusi se cred capabili sa se documenteze ...ii poftesc sa o faca ca doar suntem in era informaticii si a informatiei, deci se poate accesa cu internetul informatiile aduse la zi din bibliotecile celor mai mari Universitati ale planetei !
    Cine e interesat ...spor la treana!

    Citat :

    ca nici o maimuta/alt animal nu are constiinta (si o zic ca cineva care si-a trait copilaria cu animalele,
    Faptul ca recunosti ca ai copilarit intre maimute ...sa stii ca este socant !
    Eu credeam ca pocaitii sunt doar niste oi ...cei drept blande dar proaste ca asa sunt toate oile ...si asa li se cere sa si fie oi din Turma Domnului ... si cum se zici tu ...oile acest ea chiar daca au aspect uman nu pot avea constiinta ...pentru ca oile nu au constiinta ...si asta ai zis-o tu in postarea anterioara ..... dar totusi ca traitor intre maimute ...si ca om cu atragere catre documentatie ...ar trebui sa sti ca ....ATENTIE ...au o forma de oarecare constiinta ...cei drept nu de nivelul unui om ...dar totusi o forma incipienta ...si ca sa nu zici ca bat campii ...uite iti dau un link :

    http://en.wikipedia.org/wiki/Primatology#The_primate_theory_of_mind


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Lun Mar 29, 2010 8:43 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 5:39 am

    Daca ar citi Talmudul, s-ar lamuri multi in privinta fundamentului religios al crestinismului Smile


    http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud

    http://ro.wikipedia.org/wiki/613_porunci  
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: astea nu-s tampenii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 6:08 am

    Dupa ce viata mea a luat-o pe o panta abrupta tot mai si tot mai repede ajungand sa consum droguri, alcool in cantitati industriale (fiind barman), si sa fiu un obsedat sexual, acum 6 ani (decembrie 2004) pe cand locuiam in Bistrita si aveam tot ce un tanar poate visa sa aibe, m-am hotart sa ma sinucid pentru ca nu mai gaseam placere in viata. Tin sa mentionez ca eu eram genul de om care iubea adrenalina si faceam sporturi extreme (snowboard, role agresive) si o gramada de tampeni care sa produca fericire, dar cu toate aceste nu cunoscusem fericrea si sufletul meu tanjea dupa mai mult fara sa stie ce anume.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeLun Mar 29, 2010 8:51 pm

    Oare cum ar fi fost ca in loc de droguri si alcohol sa fi consumat zilnic ore in sala de lectura ca sa ai ce baga in cap si nu in burta sau pe gat!

    In mod sigur ca daca nu cadeai in felul acesta in prostie ....nici nu incercai sa te ridici prin alta prostie ...cum banuiesc ca vrei sa ne zici
    Cat despre fericire ...ajungi usor la ea prin iubire ...dar cine crezi ca va iubi pe unu care vrea sa se sinucida pentru ca s-a saturat de birturi?

    Eu zic sa incerci din nou sa te "sinucizi" ...in sensul ca macar in ceasul al 12-lea sa devii alt om ...unu serios care are prioritati in viata si intelege sa faca ceva din viata sa ...si asta uitand total trecutul si mai ales incercand sa fi un alt om nou care a invatat ceva din experientele sale gresite si intelege sa se schimbe ...adica sa renasca dupa ce l-a sinucis pe cel de care trebuia sa se scape.

    Te rog observa ca poti deveni serios, moral si inteligent ...chiar fara sa citesti Biblia si fara sa iti vibzi sufletul lui Isus-Christos ...adica celui care spune ca este Stapanul cheilor IADULUI
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 6:10 pm

    "fara sa iti vibzi sufletul lui Isus-Christos ...adica celui care spune ca este Stapanul cheilor IADULUI"

    de ce crezi ca ar fi ceea ce spui?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 7:02 pm

    1) Pentru ca voi nu va daruiti ...ci va VINDETI ... nu ptr bani ci ptr "viata vesnica"

    2) Pentru ca in Apocalipsa 1.18 Isus va spune clar ...eu sunt tot acel care am mai fost (adica Diavolul alungat pe pamant de care vorbeste Apoc 12.12) si care ajungand in Iad recunoaste ca "Eu sunt stapanul cheilor mortii si ale IADULUI)!!!!!!

    Deci recunoaste clar ca nu este el stapanul vietii si nici stapanul cheilor Raiului asa tot in Apoc 1.18.

    De ce cred asta ? .... pentru ca asa scrie in Biblie ...si nu altfel!
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 7:39 pm

    un proverb zice:

    nebunului nu-i este de invatatura, ci vrea sa arete ce stie el.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 7:56 pm

    Probabil ca asa o fi ...probabil de aia se zice ca intre geniu si nebunie este doar un cm diferenta!!

    Mai rau e in cazul prostului !]

    Astuia nu-i este niciodata de invatatura ca nu-l duce mintea ...dar este cu credinta ca aceia nu cere efort intelectiual!

    Nebunia prostului incepe acolo unde vrea sa-si prezinte ceea ce crede dar nu stie ca fiind Stiinta Dumnezeiasca ...si prost fiind a luat Cronicile evreilor si crede in nebunia sa ca a gasit Cuvantul Domnului!

    Ai mai vazut
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 8:29 pm

    opaaaaaaaaaa, se crede si geniu!!!

    acuma ce esti, geniu sau nebun?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 8:35 pm

    Nebun este acel care se crede geniu !

    Eu ma consifer un om normal si bine informat
    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMar Mar 30, 2010 9:27 pm

    nebunului nu-i este de invatatura, ci vrea sa arete ce stie el.

    Probabil ca asa o fi ...probabil de aia se zice ca intre geniu si nebunie este doar un cm diferenta

    Nebun este acel care se crede geniu !

    mai ai 9 mm, shapoi trebuie sa sun la Beclean, devii deja pericol social. Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_idea
    Sus In jos
    Black velvet
    Arcas
    Arcas
    Black velvet


    Numarul mesajelor : 896
    Localizare : Pretutindeni
    Puncte : 955
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 4:37 am

    Fiindca tot veni vorba despre geniu, nebunie si inteligenta:

    "Aristotel a fost primul care a spus că "nu a existat niciodată vreun geniu fără puţină nebunie", iar G.B.White a spus cam acelaşi lucru: "Geniul se găseşte mai degrabă într-un vas spart decît în unul întreg." Pentru John Adams, "geniul este copilul suferinţei", iar Browning adaugă: "De cînd a ajuns geniul să fie considerat respectabil?"
    Geniul este altceva decît talentul. A.Meredith spunea că "Geniul face ceea ce trebuie, iar Talentul face ceea ce poate". Doyle considera că "mediocritatea nu cunoaşte nimic mai înalt decît pe ea însăşi, dar talentul recunoaşte imediat geniul". Goethe a spus că "talentul învaţă totul, geniul ştie totul". Însă pentru scopuri practice, geniul este mai puţin de folos decît talentul; după cum spunea Schopenhauer, "pentru viaţa de zi cu zi, geniul este la fel de folositor precum un telescop imens într-un teatru".
    Cuvîntul 'geniu' provine, evident, din limba latina, însă în Roma antica avea un sens destul de diferit de cel pe care îl are astăzi pentru noi. Termenul apare pentru prima oară la Plaut, în jurul secolului al III-lea î.Hr., indicînd un fel de spirit tutelar existent în fiecare om, nu complet identic cu el, dar intim legat de personalitatea lui - probabil ceva de genul 'daimon'-ului grecesc (al lui Socrate, de exemplu). Ceea ce înţelegem NOI prin geniu provine mai degraba din latinescul 'ingenium', însemnînd atît 'dispoziţie naturală' cît şi 'abilitate înnăscută', un termen precursor al noţiunii generale, de mai tîrziu, a lui Spearman, de abilitate sau inteligenţă. (Termenul 'intelligentia' al lui Cicero se referea mai degrabă la cunoaşterea acumulată.)"
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 9:01 pm

    buburuzu a scris:
    nebunului nu-i este de invatatura, ci vrea sa arete ce stie el.
    Asta ai mai spus-o ...si ti-am raspuns si eu cu:
    "Idiotii sunt mereu certati cu stinta caci aia nu le intra in dovleacul de pe umeri ...dar iubesc tare mult credinta ... pentru ca inca nu exista om atat de idiot pe planeta pamant incat sa nu poata Crede Totul si asta fara sa trebuiasca sa stie nimic

    Citat :

    Nebun este acel care se crede geniu !
    Mai nebun decat cel care se crede geniu sunt acei nebuni care chiar cred nebunia lor ca Dumnezeu cel adevarat s-a nascut din pantecul unei femeii care a ramas insarcinata chiar cu viitorul ei copil ... inca nenascut !!!!

    Pe bune ...ai auzit prostie sau blasfemie mai mare decat tampenia asta?


    Citat :

    mai ai 9 mm, shapoi trebuie sa sun la Beclean, devii deja pericol social.

    Eu te-as sfatui sa te duci benevol acolo, caci ai avea posibilitatea sa vorbesti personal chiar cu Isus cel care traieste in acelasi pavilion cu Napoleon... si poate iti povesteste cum a postit-o pe viitoarea sa mama cand inca era nenascut ...adica Lucifer!


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Apr 02, 2010 5:25 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Localizare : .........
    Puncte : 146
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 4:20 pm

    nebun, d-omle... nebun.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 5:29 pm

    buburuza a scris:
    nebun, d-omle... nebun.
    Trebuie sa fi ca sa crezi ca o Treime de Dumnezeu s-a dus impreuna cu alta Treime de Dumnezeu (dar adevarat) ca sa lase gravida o fecioara ...si culmea din Treimea sa se nasca tot cel care a lasat-o gravida ...adica Christos ...care ulterior ajuns in Iad recunoaste ca tot e acel Lucifer care a fost in ceruri dar ca acum in Iad este stapanul mortii si al Iadului !

    Zau ca si mie mi se pare aiurea, ca sa nu zic ...dracovenie dumnezeiasca!
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Localizare : .........
    Puncte : 146
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 9:00 am

    e interpretarea ta, mei (si acelora care te cred, ca de dovedit... ce sa mai vorbim!)

    sunt multi care debiteaza numa nebunii, nu esti singurul! Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_idea
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 4:54 pm

    buburuza a scris:
    e interpretarea ta, mei (si acelora care te cred, ca de dovedit... ce sa mai vorbim!)

    sunt multi care debiteaza numa nebunii, nu esti singurul!

    Pai sa sti ca ai dreptate ... ce ma mira este faptul ca unii se duc la biserica ca sa le auda ...in loc sa steie cuminti acasa la televizor.

    Da ia spune-mi te rog daca eu interpretez gresit ...este Treimea Separabila sau nu?

    Daca Da ...atunci de unde stim ca Isus este Fiul si nu doar tovarasul de boacane cu care Dumnezeu mergea la coorbe

    Daca nu ...atunci se poate vorbi de "posta Divina" ... dar si aici trebuie sa ni spui cine e Tata lui Isus-Omul ...nu cumva tot el ? ...chiar si cu o treime de spermatozoid ?

    Spun asta plecand de la rationamentul ca daca Dumnezeu se poate diviza in trei ...probabil ca si spermatozoizi divini au aceasta proprietate ?
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Localizare : .........
    Puncte : 146
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 8:51 pm

    mah, tu stii ca NU sunt pregatit sa iti raspund la asemenea intrebari?
    Sus In jos
    stuttgart
    Pedestras
    Pedestras
    stuttgart


    Numarul mesajelor : 45
    Localizare : earth
    Puncte : 65
    Data de inscriere : 09/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 2:47 pm

    nvnvn


    Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:37 am, editata de 2 ori (Motiv : Editat mesajul si eliminat cuvintele nepotrivite :))
    Sus In jos
    Cyberman
    Lancier
    Lancier
    Cyberman


    Numarul mesajelor : 401
    Localizare : In mintea ta
    Puncte : 428
    Data de inscriere : 25/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 4:57 pm

    stuttgart a scris:
    Recunosti buburuzo ca dupa ce crapi si ajungi in cer s-ar putea sa ai o surpriza din cauza unei greseli de tipar?

    S-ar putea sa aiba mai multe! Hahaha!
    Dupa evanghelia lui Iuda, Itzicul rastignit s-ar parea ca si-a pus singur la care batutul in cuie Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_twisted Acum intrebarea este: pentru ceea ce a facut (suicid) ajunge intr-un cazanel cu termoreglarea temperaturii sau baga lemne dracusorii in modul lor caracteristic, adica indracit, iar Itzicul se uita la cheile iadului pe care le tine in mana si fluiera a paguba Ce idiotenii debiteaza pocaitii Affraid ca-s false Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_pale
    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Ce idiotenii debiteaza pocaitii Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii
    Sus 
    Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
     Subiecte similare
    -
    » Cine sunt pocaitii?

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
    Mergi direct la: