Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
    Căutare
     
     

    Rezultate pe:
     
    Rechercher Cautare avansata
    Ultimele subiecte
    » Texte in sprijinul ateilor
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

    » Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

    » De ce anti-religie si anti-biserica?
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

    » Melodii ascultate cu mare placere
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

    » Introducere in Sistemele magice
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

    » Satan ...ce stim despre el
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

    » Dedicatii muzicale
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

    » Sa ne mai si amuzam putin :)
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

    » Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

    Navigare
     Portal
     Index
     Membri
     Profil
     FAQ
     Cautare
    Forum
    Parteneri
    forum gratuit

     

     Ce idiotenii debiteaza pocaitii

    In jos 
    +9
    Rayna
    totyo
    Cyberman
    stuttgart
    buburuzu
    Black velvet
    buburuza
    Apopii
    Soimos
    13 participanți
    Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
    AutorMesaj
    Black velvet
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 896
    Data de inscriere : 27/03/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 4:37 am

    Fiindca tot veni vorba despre geniu, nebunie si inteligenta:

    "Aristotel a fost primul care a spus că "nu a existat niciodată vreun geniu fără puţină nebunie", iar G.B.White a spus cam acelaşi lucru: "Geniul se găseşte mai degrabă într-un vas spart decît în unul întreg." Pentru John Adams, "geniul este copilul suferinţei", iar Browning adaugă: "De cînd a ajuns geniul să fie considerat respectabil?"
    Geniul este altceva decît talentul. A.Meredith spunea că "Geniul face ceea ce trebuie, iar Talentul face ceea ce poate". Doyle considera că "mediocritatea nu cunoaşte nimic mai înalt decît pe ea însăşi, dar talentul recunoaşte imediat geniul". Goethe a spus că "talentul învaţă totul, geniul ştie totul". Însă pentru scopuri practice, geniul este mai puţin de folos decît talentul; după cum spunea Schopenhauer, "pentru viaţa de zi cu zi, geniul este la fel de folositor precum un telescop imens într-un teatru".
    Cuvîntul 'geniu' provine, evident, din limba latina, însă în Roma antica avea un sens destul de diferit de cel pe care îl are astăzi pentru noi. Termenul apare pentru prima oară la Plaut, în jurul secolului al III-lea î.Hr., indicînd un fel de spirit tutelar existent în fiecare om, nu complet identic cu el, dar intim legat de personalitatea lui - probabil ceva de genul 'daimon'-ului grecesc (al lui Socrate, de exemplu). Ceea ce înţelegem NOI prin geniu provine mai degraba din latinescul 'ingenium', însemnînd atît 'dispoziţie naturală' cît şi 'abilitate înnăscută', un termen precursor al noţiunii generale, de mai tîrziu, a lui Spearman, de abilitate sau inteligenţă. (Termenul 'intelligentia' al lui Cicero se referea mai degrabă la cunoaşterea acumulată.)"
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeMier Mar 31, 2010 9:01 pm

    buburuzu a scris:
    nebunului nu-i este de invatatura, ci vrea sa arete ce stie el.
    Asta ai mai spus-o ...si ti-am raspuns si eu cu:
    "Idiotii sunt mereu certati cu stinta caci aia nu le intra in dovleacul de pe umeri ...dar iubesc tare mult credinta ... pentru ca inca nu exista om atat de idiot pe planeta pamant incat sa nu poata Crede Totul si asta fara sa trebuiasca sa stie nimic

    Citat :

    Nebun este acel care se crede geniu !
    Mai nebun decat cel care se crede geniu sunt acei nebuni care chiar cred nebunia lor ca Dumnezeu cel adevarat s-a nascut din pantecul unei femeii care a ramas insarcinata chiar cu viitorul ei copil ... inca nenascut !!!!

    Pe bune ...ai auzit prostie sau blasfemie mai mare decat tampenia asta?


    Citat :

    mai ai 9 mm, shapoi trebuie sa sun la Beclean, devii deja pericol social.

    Eu te-as sfatui sa te duci benevol acolo, caci ai avea posibilitatea sa vorbesti personal chiar cu Isus cel care traieste in acelasi pavilion cu Napoleon... si poate iti povesteste cum a postit-o pe viitoarea sa mama cand inca era nenascut ...adica Lucifer!


    Ultima editare efectuata de catre Soimos in Vin Apr 02, 2010 5:25 pm, editata de 1 ori
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 4:20 pm

    nebun, d-omle... nebun.
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Apr 02, 2010 5:29 pm

    buburuza a scris:
    nebun, d-omle... nebun.
    Trebuie sa fi ca sa crezi ca o Treime de Dumnezeu s-a dus impreuna cu alta Treime de Dumnezeu (dar adevarat) ca sa lase gravida o fecioara ...si culmea din Treimea sa se nasca tot cel care a lasat-o gravida ...adica Christos ...care ulterior ajuns in Iad recunoaste ca tot e acel Lucifer care a fost in ceruri dar ca acum in Iad este stapanul mortii si al Iadului !

    Zau ca si mie mi se pare aiurea, ca sa nu zic ...dracovenie dumnezeiasca!
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 9:00 am

    e interpretarea ta, mei (si acelora care te cred, ca de dovedit... ce sa mai vorbim!)

    sunt multi care debiteaza numa nebunii, nu esti singurul! Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_idea
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie



    Numarul mesajelor : 7108
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Apr 03, 2010 4:54 pm

    buburuza a scris:
    e interpretarea ta, mei (si acelora care te cred, ca de dovedit... ce sa mai vorbim!)

    sunt multi care debiteaza numa nebunii, nu esti singurul!

    Pai sa sti ca ai dreptate ... ce ma mira este faptul ca unii se duc la biserica ca sa le auda ...in loc sa steie cuminti acasa la televizor.

    Da ia spune-mi te rog daca eu interpretez gresit ...este Treimea Separabila sau nu?

    Daca Da ...atunci de unde stim ca Isus este Fiul si nu doar tovarasul de boacane cu care Dumnezeu mergea la coorbe

    Daca nu ...atunci se poate vorbi de "posta Divina" ... dar si aici trebuie sa ni spui cine e Tata lui Isus-Omul ...nu cumva tot el ? ...chiar si cu o treime de spermatozoid ?

    Spun asta plecand de la rationamentul ca daca Dumnezeu se poate diviza in trei ...probabil ca si spermatozoizi divini au aceasta proprietate ?
    Sus In jos
    buburuza
    Scutier
    Scutier



    Numarul mesajelor : 106
    Data de inscriere : 20/02/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Apr 04, 2010 8:51 pm

    mah, tu stii ca NU sunt pregatit sa iti raspund la asemenea intrebari?
    Sus In jos
    stuttgart
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 45
    Data de inscriere : 09/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 2:47 pm

    nvnvn


    Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:37 am, editata de 2 ori (Motiv : Editat mesajul si eliminat cuvintele nepotrivite :))
    Sus In jos
    Cyberman
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 401
    Data de inscriere : 25/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 4:57 pm

    stuttgart a scris:
    Recunosti buburuzo ca dupa ce crapi si ajungi in cer s-ar putea sa ai o surpriza din cauza unei greseli de tipar?

    S-ar putea sa aiba mai multe! Hahaha!
    Dupa evanghelia lui Iuda, Itzicul rastignit s-ar parea ca si-a pus singur la care batutul in cuie Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_twisted Acum intrebarea este: pentru ceea ce a facut (suicid) ajunge intr-un cazanel cu termoreglarea temperaturii sau baga lemne dracusorii in modul lor caracteristic, adica indracit, iar Itzicul se uita la cheile iadului pe care le tine in mana si fluiera a paguba Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Affraid ca-s false Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_pale
    Sus In jos
    totyo
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 256
    Localizare : geea
    Puncte : 317
    Data de inscriere : 16/04/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 6:39 pm

    ...


    Ultima editare efectuata de catre totyo in Lun Iun 21, 2010 5:53 am, editata de 2 ori (Motiv : Editat mesajul si eliminat cuvintele nepotrivite :))
    Sus In jos
    Rayna
    Lancier
    Lancier
    Rayna


    Numarul mesajelor : 350
    Localizare : Romania
    Puncte : 388
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 6:52 pm

    Shocked Shocked Shocked
    confused confused confused

    Sper ca nu intra Apopii aci, ca io imi dau demisia! Mai greseste omu' mai ales ca e sambata seara. Si io am beut 2 beri si simt ca vreau sa ingiur pe cineva... Daca il penalizati pe Totyo, chiar o fac! Twisted Evil
    Sus In jos
    totyo
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 256
    Localizare : geea
    Puncte : 317
    Data de inscriere : 16/04/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 7:06 pm

    nu ma mai las calcat in picioare, pana aici.

    .....

    Apopii sa decida ce-o vrea.
    Sus In jos
    Rayna
    Lancier
    Lancier
    Rayna


    Numarul mesajelor : 350
    Localizare : Romania
    Puncte : 388
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 7:16 pm

    Credinta noastra este foarte importanta. Fara ea suntem doar niste biete animalute. De fapt, toti ne-am confruntat cu credinta, desi nu recunoastem. Credinta ca sotia nu ne inseala, credinta ca firma nu va da faliment ori ca cineva drag se va vindeca. E vorba despre acel sentiment de incredere netarmuita in triumful Binelui si neindoire... cand stam si meditam si ceva interior ne linisteste, iar noi CREDEM ca asa va fi si toata teama dispare.

    Poate credeti ca aceste vorbe vor atrage userii aci, numai ca ma indoiesc ca "golanii" vorbesc pe teme de religie... Mai mult vor fugi cei interesati de spiritualitate. Eu una as adauga in Panoul de administrare restrictii la anumite cuvinte...
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 04, 2010 8:56 pm

    Rayna a scris:
    Credinta noastra este foarte importanta.

    Doar atunci cand credem in lucruri bine cunoscute de exemplu ca undele electromagnetice iti permit sa vezi un program tv sau sa vorbesti la celular.

    Citat :

    Fara ea suntem doar niste biete animalute.
    Ba din contra.
    Tocmai animalele sunt credule (de ex porcii) si cred ca omul nu le face nici un rau din moment ce le hranesc si ingrijes ...dar pana la Ignat.

    Citat :

    De fapt, toti ne-am confruntat cu credinta, desi nu recunoastem. Credinta ca sotia nu ne inseala, credinta ca firma nu va da faliment ori ca cineva drag se va vindeca.
    Astea nu sunt credinte ...ci sperante sustinute prin autosugestie.

    Citat :

    Mai mult vor fugi cei interesati de spiritualitate.
    Cine este atras de adevarata spiritualitate, fuge de minciuna si intelege ca religia care e nascuta din furt (intelectual) bazata pe minciuna, impusa prin crima si traieste din sarlatanie ...nu poate avea nici cea mai mica legatura cu spiritualitatea ...ci eventual cu spiritismul ...ptr ca tot pomensesti de niste "Sfintii" care au murit deja de mult!

    Citat :

    Eu una as adauga in Panoul de administrare restrictii la anumite cuvinte...

    Se inregistreaza sugestia ...si se va pune curand in aplicare!
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 05, 2010 4:09 am

    Rayna a scris:
    Credinta  noastra este foarte importanta. Fara ea suntem doar niste biete animalute.

    Gandirea l-a facut pe om sa se desprinda de regnul animal si sa evolueze! Credinta l-a facut doar intolerant fata de ceilalti si dispus sa comita crime oribile in numele acesteia!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Rayna
    Lancier
    Lancier
    Rayna


    Numarul mesajelor : 350
    Localizare : Romania
    Puncte : 388
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 05, 2010 5:03 am

    Nu ma refeream la CREDINTA asa cum o inteleg crestinii. Gresit ca ma judecati astfel, Soimos si Apopii! Eu inteleg prin CREDINTA altceva. Cand am cate o problema, ma retrag in mine insami si meditez, vorbesc cu Sinele meu. El nu da gres si ma calauzeste corect spre ceea ce trebuie sa fac, imi ofera siguranta si solutia corecta. Cam asa ceva cred ca ar trebui sa simta cel care spune ca are credinta. In schimb, nu ascult de nimeni, de nici o carte sau nici un om ori altcineva decat Sinele meu.
    Cred ca psihologii ar numi asta autosugestie, ori ar avea alta explicatie bazata pe stiinta.
    Ma refeream la sentimentul CREDINTEI si nu la credulitatea religiosilor, comparata cu si a porcului de la Ignat!
    Eu una nu am acceptat niciodata suferinta ca si ceva necesar, precum masochistii crestini, ci m-am "convorb it" cu Sinele meu, pe care il numesc Dumnezeu, si am iesit cu bine, triumfator, din incercari!
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 05, 2010 9:45 am

    Rayna a scris:
    Cam asa ceva cred ca ar trebui sa simta cel care spune ca are credinta. In schimb, nu ascult de nimeni, de nici o carte sau nici un om ori altcineva decat Sinele meu.
    Ceea ce faci tu nu are nicio legatura cu credinta religioasa, se poate numi mai mult introspectie. Deci n-o mai numi credinta ca ne induci in eroare Smile . Daca vrei tu sa-ti numesti sinele (eul) cu numele de dumnezeu, din punctul meu de vedere este problema ta ce nume ii pui, dar crestinii, in mod automat, vor considera ca te referi la dumnezeul biblic!
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    Rayna
    Lancier
    Lancier
    Rayna


    Numarul mesajelor : 350
    Localizare : Romania
    Puncte : 388
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 05, 2010 9:57 am

    Eu cred ca sunt multi asa zis crestini care fac la fel si, vazand ca are efect introspectia, pun pe seama Dumnezeului biblic, ori chipului lui Iisus impregnat la botez. Aceasta se datoreaza faptului ca biserica le spune ca ar fi pacat sa practici sugestie/autosugestie ori alta practica care are la baza tot tehnicile psiho-mentale.
    Sus In jos
    Rayna
    Lancier
    Lancier
    Rayna


    Numarul mesajelor : 350
    Localizare : Romania
    Puncte : 388
    Data de inscriere : 12/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 05, 2010 8:19 pm

    Stuttgard, uite un cadou pentru tine Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 728234

    Uite si altele pe gustul matale:
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 973687 Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 80579
    Sus In jos
    totyo
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 256
    Localizare : geea
    Puncte : 317
    Data de inscriere : 16/04/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Iun 05, 2010 9:39 pm

    sper ca n-are "dinti", cel din stanga! Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_smile)
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 7:20 am

    Poate sa aibe si dinti ...daca si-a inghitit proteza!
    Sus In jos
    Bogdan Stanoiu
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 43
    Varsta : 52
    Localizare : Bucuresti
    Puncte : 61
    Data de inscriere : 30/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 6:54 pm

    Taote religile au aberaţia legată de faptul că fac din credinţă oarbă/necritică o virtute. Dincolo de acest aspect general există şi aberaţii specifice. Luând în considerare diverse componente ale creştinismului, la ortodocşi există aberaţiile legate de etnicism, de antisecularism visceral şi de confuzia noţiunilor de cetăţenie, etnie, atitudine faţă de fenomenul religios, la catolici există aberaţia legată de primatul papal, la neoprotestanţi/pocăiţi (baptişti, penticostali, adeventişti) există aberaţia legată de creaţionismul fundamentalist (sub acest aspect nici ortodocşii nu diferă prea mult în raport cu pocăiţii), la Martotii lui Yehova există aberaţia legată de transfuzii etc.
    Sus In jos
    Apopii
    Pagan
    Pagan
    Apopii


    Numarul mesajelor : 2372
    Varsta : 62
    Localizare : Aici
    Puncte : 2582
    Data de inscriere : 06/08/2009

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iun 07, 2010 4:20 am

    Bogdan Stanoiu a scris:
    Taote religile au aberaţia legată de faptul că fac din credinţă oarbă/necritică o virtute. Dincolo de acest aspect general există şi aberaţii specifice. Luând în considerare diverse componente ale creştinismului, la ortodocşi există aberaţiile legate de etnicism, de antisecularism visceral şi de confuzia noţiunilor de cetăţenie, etnie, atitudine faţă de fenomenul religios, la catolici există aberaţia legată de primatul papal, la neoprotestanţi/pocăiţi (baptişti, penticostali, adeventişti) există aberaţia legată de creaţionismul fundamentalist (sub acest aspect nici ortodocşii nu diferă prea mult în raport cu pocăiţii), la Martotii lui Yehova există aberaţia legată de transfuzii etc.

    Insasi religia este o aberatie! Credinciosii o amplifica si o diversifica in functie de propria personalitate, creindu-si o imagine nerealista a lumii in care traiesc si sfarsind, cei ce se implica mai profund, in delir mistic.


    Oricum ai analiza, ajungi la o singura concluzie: religia este nociva atat pentru individ cat si pentru relatiile pe care le stabileste cu societatea.
    Sus In jos
    http://www.paganism.ro
    stuttgart
    Pedestras
    Pedestras
    stuttgart


    Numarul mesajelor : 45
    Localizare : earth
    Puncte : 65
    Data de inscriere : 09/05/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Iun 10, 2010 10:23 pm

    ghfh


    Ultima editare efectuata de catre stuttgart in Lun Iun 21, 2010 11:23 am, editata de 1 ori
    Sus In jos
    totyo
    Lancier
    Lancier



    Numarul mesajelor : 256
    Localizare : geea
    Puncte : 317
    Data de inscriere : 16/04/2010

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeVin Iun 11, 2010 4:49 am

    Esti mereu la fel de "inteligent", sau azi este vreo ocazie speciala?
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Mar 03, 2011 12:02 pm

    Martorii lui Iehova .... vorbesc despre Legea lui Cristos ... desi el nu are o lege ci doar Predica de pe Munte....dar nici pe aia nu o asculta ...pentru ca se duc la biserica si nu se roaga de acasa asa cum le cre Isus in predica mai sus pomenita!
    Pai daca e "Lege" ...oare de ce nu o asculta ?


    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 05, 2011 7:47 pm

    Pastor pedofil:


    Sus In jos
    elvar
    Pedestras
    Pedestras



    Numarul mesajelor : 87
    Localizare : Finland
    Puncte : 30
    Data de inscriere : 04/05/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 05, 2011 7:51 pm

    Adventist criminal:

    Sus In jos
    buburuzu
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 749
    Localizare : ardeal
    Puncte : 884
    Data de inscriere : 13/12/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeSam Mar 05, 2011 9:13 pm

    bom
    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mar 06, 2011 10:23 pm


    Inchinare penticostala ,in "duh si adevar".


    Sus In jos
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 7:14 pm

    Black velvet a scris:
    Daca ar citi Talmudul, s-ar lamuri multi in privinta fundamentului religios al crestinismului Smile


    http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud

    http://ro.wikipedia.org/wiki/613_porunci  
    ce treaba are Talmudul cu crestinismul? Talmudul este al evreilor. in el scrie ca doar evreii sunt oameni iar restul popoarelor arata ca oamenii, doar ca evreii sa nu fie nevoiti sa fie slujiti de animale. mai scrie in el ca Iisus acum se afla in iad si arde in excrement. Deci daca lumea s-ar documenta mai mult nu ar mai scoate atatea aberatii pe gura Very Happy
    Sus In jos
    Anticristul
    Arcas
    Arcas



    Numarul mesajelor : 686
    Varsta : 62
    Localizare : Israel
    Puncte : 628
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 7:45 pm

    Si vasa zica ai citit in Talmud?
    Dar ai vazut cum arata unul macar?
    Stii macar din cite volume are?Stii ca in Talmud nu scrie de Isus mai mult de 20 de cuvinte ,si acolo nu se stie exact la cine se refera.
    ASA CA DACA AI INVATA MACAR O FRAZA DIN tALMUD AI VORBI ALTFEL.
    Sus In jos
    http://anticristul.ablog.ro
    GaSpAr
    Arcas
    Arcas
    GaSpAr


    Numarul mesajelor : 850
    Varsta : 33
    Localizare : Iasi
    Puncte : 966
    Data de inscriere : 13/05/2011

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeDum Mai 29, 2011 9:23 pm



    heheee dar ce sari ca ars? nu cumva Talmudul arata adevarata fata a evreilor?

    Sus In jos
    Soimos
    mantuitor de religie
    mantuitor de religie
    Soimos


    Numarul mesajelor : 7108
    Varsta : 58
    Localizare : pe drum
    Puncte : 6685
    Data de inscriere : 20/04/2008

    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 30, 2011 1:55 pm

    GaSpAr a scris:


    heheee dar ce sari ca ars? nu cumva Talmudul arata adevarata fata a evreilor?


    Talmudul nu este numai scriptura unui popor ... ci si a unei religii care il are ca Dumnezeu exact pe Yahwe, adica ala in care zici ca crezi si tu ...
    si nu cred ca esti tu in masura (ca reprezentat al unei religii care le-a furat lor scriptura ... si pe baza scripturii furate si marsavite, coreligionarii tai (mai exact cei din banda ta) au comis sute de milioane de crime ... si astfel prin faptele lor bicisnice, ti-au taiat si tie calitatea de a-i vorbi sau judeca competent chiar tu, pe evrei si religia lor!


    Sus In jos
    Continut sponsorizat





    Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Empty
    MesajSubiect: Re: Ce idiotenii debiteaza pocaitii   Ce idiotenii debiteaza pocaitii - Pagina 2 Icon_minitime

    Sus In jos
     
    Ce idiotenii debiteaza pocaitii
    Sus 
    Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
     Subiecte similare
    -
    » Cine sunt pocaitii?

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dialog cu pocaitii ?-
    Mergi direct la: