Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Bazarul la Sfanta Treime

In jos 
+5
Apopii
Arcangelo
Zian
totyo
Soimos
9 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 5:59 pm

Aici se pot pune anunturi de mica publicitate!

Am pus acest nume ptr ca in jermanica locuiesc langa barul ... Sfanta Treime ...fara gluma!

Pai daca se poate la birt ...de ce sa nu mearga la pravalie.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 7:40 pm

nu te cred

sau trebuie sa te cred?

ca de stiut, n-am de unde sa stiu!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMar Iun 01, 2010 8:05 pm

Daca iti zic ,,,asa este ...nu am de ce sa inventez ....acest birt se afla langa biserica Sfanta Treime ...si se numeste exact asa ...adica "La Sfanta Treime"
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 7:19 am

Dau 5 ani de viata plina de experienta (unde va mai da cineva asa ceva?) ...contra 5 ani de tinerete exuberanta ...adica fara experienta + diferenta !
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 3:08 pm

n-am inteles ce-ai vrut sa spui
Sus In jos
Zian
Lancier
Lancier
Zian


Numarul mesajelor : 214
Localizare : Bucuresti
Puncte : 258
Data de inscriere : 09/02/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 3:34 pm

Poate ca se numeste birt-ul "Sfanta Treime", deoarece tatal bea impreuna cu fiul si ii cuprinde "duhul sfant", adica ...mahmureala cea sfanta.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Iun 06, 2010 4:59 pm

Indiferent de ce se numeste asa ...trebuie sa accepti ideea ca si la birt e ca la biserica pentru ca se preocupa tot de chestii spirituase ...caci ce-mi este spirtul, sau falsa spiritualitatea religioasa care te duce in extaz mistic la fel ca si opiumul sau ciupercile magice.
Nu spuneau cumva marii filozofi ai omenirii ca "religia este opiu pentru popor"?

Ne vezi ...decat opiu care da dependenta ...mai bine una mica la birtul de langa biserica!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Iul 18, 2010 6:12 am

Sus In jos
Arcangelo
Pedestras
Pedestras
Arcangelo


Numarul mesajelor : 67
Localizare : Heaven
Puncte : 76
Data de inscriere : 09/05/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 8:10 am

Soimos a scris:
falsa spiritualitatea religioasa care te duce in extaz mistic la fel ca si opiumul sau ciupercile magice.
Nu spuneau cumva marii filozofi ai omenirii ca "religia este opiu pentru popor"?

Ne vezi ...decat opiu care da dependenta ...mai bine una mica la birtul de langa biserica!
Ce bine ar fi ca religia sa conduca la extaz mistic si experiente similare opiului si ciupercilor halcinogene! -macar am putea vorbi de niste mistici,de oameni care au trait experiente extraordinare.
Nu e cazul.Credinciosii nu ajung la extaz mistic si experiente extraordinare...doar repeta scripturi si dogme,ca niste papagali teribil de plictisitori.Fac asta deja de mii de ani...dar credintele sunt foarte reconfortante pentru prostanaci -ii scutesc sa-si foloseasca inteligenta,sa puna intrebari,sa cauta raspunsuri.Ii scutesc de indoiala -adica de inteligenta.Ii apara de necunoscut -adica ii pazesc de "pericolul" de a intelege ceva.
Credintele-refugiu,sunt insasi prostia in actiune,si nu e nimic extraordinar in prostie.
Sus In jos
totyo
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 256
Localizare : geea
Puncte : 317
Data de inscriere : 16/04/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 9:53 am

mereu si mereu, expui aceleasi lucruri... mei Soimica!!!

aceasi marie dar cu....

nimic nou sub soare! Idea
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeDum Oct 10, 2010 2:58 pm

Arcangelo a scris:

Ce bine ar fi ca religia sa conduca la extaz mistic
Din nefericire conduce doar la delir mistic Very Happy

”In delirul mistic, bolnavul are convingerea ca este purtatorul unei misiuni de ordin moral, religios, spiritual. El este „menit” fie sa „reinstaureze armonia si pacea in lume” si sa „raspandeasca pacea si credinta”, fie „sa-i curete de pacate pe semenii sai” si „sa indeparteze demonii”. In tesatura delirului, de inspiratie biblica, apar adeseori tulburari de perceptie de tipul halucinatiilor vizuale sau auditive, in care bolnavul aude si vede ingeri, diavoli sau sfinti si profeti.

Ca si in alte deliruri, debutul delirului mistic este de cele mai multe ori insidios, progresiv, putand dura saptamani, luni sau chiar ani. In faza predeliranta, bolnavul are tendinta de a se izola, poate deveni suspicios, iritabil, preocupat excesiv de semnificatia unor evenimente, gesturi, simboluri, schimbandu-si treptat felul obisnuit de a trai pana atunci. Este receptiv la orice ar putea sa-i serveasca drept argument pentru sustinerea falselor sale credinte. Treptat, ajunge sa fie inabordabil in fata unor explicatii logice. In debutul brusc, bolnavul are revelatia, „intuitia” principalei sale idei delirante in jurul careia construieste apoi delirul.”

http://grajdaru.3x.ro/e107_plugins/content/content.php?content.93
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMar Oct 12, 2010 9:15 am

totyo a scris:
mereu si mereu, expui aceleasi lucruri... mei Soimica!!!

aceasi marie dar cu....

nimic nou sub soare! Idea

Io-te-te de unde au aparut "noutatile"tale?!
Cum de nu le-a observat nimeni timp de 2000 de ani!...si le observa lumea de abia acum ...dupa ce a fost dovedit Big Bangul?


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeMier Noi 03, 2010 5:35 pm

Despre instrumentele lucrarii si contradictia etica dintre stinta si credinta!
Iata o tema interesanta !

Dupa cum stim Stiinta "lucreaza" numai cu adevaruri dovedite ... dar si repetabile ...deci materia prima a STIINTEI ... este ADEVARUL demonstrat!

Credinta ... "lucreaza" cu "adevaruri nedovedite" ... bazate pe imaginatie, de ex cand tuna cica se cearta Sf. Petru cu Pavel...asa o fi?

Oare nu este fulgerul si tunetul un fenomen fizic ce tine de fizica capitolul fenomene electromagnetism?
Vezi Wikipedia:
(Fulgerul este un arc luminos rezultat în urma unui proces de descărcare electrică (trăsnet) cauzat de o diferență de potențial electrostatic. Acest fenomen meteorologic are loc în natură între nori încărcați cu sarcini electrice diferite sau între nor și pământ.)

Pai hai sa vedem care din aceste doua este mai etica?

O fi stiinta ca ne invata Adevaruri Dovedite!
Sau
O fi religia ...ca ne invata prostii bazate pe fantezie a proasta ...ca sa nu-i zic ... nestiinta !
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 12:02 pm

Arcangelo a scris:
Ce bine ar fi ca religia sa conduca la extaz mistic si experiente similare opiului si ciupercilor halcinogene! -macar am putea vorbi de niste mistici,de oameni care au trait experiente

Poate te intereseaza http://www.dynionmwyn.net/

Ei ajung la extaz mistic prin sex. Smile
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 4:39 pm

Numai sex sa fie ca metode de extaz apoi gasesc ei ,fiecare in felul lui.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 7:36 pm

Parca n-ar putea sa faca sex si fara sa-l imbarlige cu religia sau misticismul lol!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 7:52 pm

Asa au acoperire.
Il binecuvinteaza inainte.Vezi ce zic preotii la spovedanie;Sa faca trei cruci inainte.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeJoi Noi 04, 2010 8:06 pm

Eu as fi preferat sa fie fara sex. Daca va uitati putin la chestionarul pentru admiterea la scoala lor, veti vedea ca suna cam eliminator conditia legata de sex.(sa fii un gen de pervers care le face pe toate, inteleg eu... )
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeVin Noi 12, 2010 4:49 am

Reiau discutia...
Sfintii(ma refer la cei ortodocsi) sunt si ei un fel de credinciosi care ajung la extaz mistic. Desi ortodoxismul ii ridica la rang de sfinti(model de spiritualitate, de credinta crestina), daca cineva doreste sa le urmeze exemplu, nu are incuviintarea bisericii.
Daca cineva doreste sa se retraga in singuratate, sa practice rugaciunea pe cont propriu, sa posteasca si sa se rupa de lume, trebuie sa primeasca dezlegare.( In cazul in care este calugar, ca altfel nici nu poate fi vorba despre asa ceva!) Si calugarii nu primesc dezlegare mai niciodata! Sunt obligati sa munceasca si sa repete in minte rugaciunea lui Iisus, sa asculte de staret(acesta e cel mai important lucru:ascultarea, taierea voii proprii). "Pana acum vorbeam cu Dumnezeu, acum invat a ascult ce spune Dumnezeu prin gura staretului, a fratilor..."

Nu e chiar asa usor cum se crede, sa fii calugar veritabil! Ca a ajuns acum calugaria in Romania un loc unde isi fac loc toti care doneaza ceva Bisericii si doresc sa o rupa cu lumea, sa fie "sub acoperire", e altceva!
Au din ce in ce mai mult tupeu ortodocsii. Si de ce nu ar avea, cand Romania este tara tuturor sectelor?! Patriarhul sustinea ca ar fi bine ca cei care "pacatuiesc" dintre calugari sa fie judecati de cler. Adica sa aiba clerul ortodox putere in Romania de a-si face dreptate. Si cred ca va ajunge Biserica ortodoxa astfel, deoarece majoritatea din conducerea statului sunt ortodocsi. Mana in mana, manipulatorii lucreaza mai bine sa tina "prostimea" in frau. Exclamation

Daca esti laic si vrei sa faci asta, esti considerat posedat. La fel si cand doresti sa faci acte de caritate pe cont propriu, fara biserica. Cica Satan te determina sa faci asta. Singura solutie este sa stai la sfanta liturghie duminica, sa fii in comuniune cu ceilalti credinciosi, in prostie, bineinteles.

Sa revenim la sfinti, care sunt si ei tot un fel de credinciosi. Credinciosi insa care nu prea au de a face cu ce se propovaduieste in biserica. Ei nu repetau din scripturi fraze. Erau pur si simplu asceti care practicau rugaciunea(un gen de meditatie pe Anahata pe care am pute-o numi Bakti in yoga). Si postul. Nu se rugau la alti sfinti si nu cereau nimanui sa se inchine la altcineva decat la Dumnezeu. Si aceste practici(rugaciunea, postul) se regasesc in toate religiile, diferind doar forma. Sfintii nu coborau in biserica la liturghie. Stateau in "desert". "Desertul" poate fi si lumea, deoarece incercarile sunt mult mai mari aici decat departe de lume.

Comparand diverse tehnici crestine mistice cu alte tehnici din magie sau alte religii, le gasesc o explicatie, credinciosii, insa, (ma refer la cei care trebuie sa inghita fara sa cerceteze) inghit totul si astepata "capsula superdensa". Exemplu, pelerinajul la asa zis "locurile sfinte" poate face minuni si aceste "locuri sfinte" pot fi reale. "Loc sfant", numit in shamanism "loc de putere" este un loc unde au loc acumulari de energii, create fie de catre Natura insasi, datorita unor zacaminte interioare.(Si sunt mai multe locuri pe glob recunoscute ca asemenea locuri de putere, unde oamenii merg pentru vindecare, reintinerire..) Ori pot fi create de grupari de oameni care practica rugaciunea, tehnici de meditatie(ex Muntele Athos, Tibet).

Lucrurile impregnate cu putere sunt si ele adevarate. Osemintele unei persoane care a practicat meditatia poate fi in astfel de lucru, dar si oricare altul, pe care cineva puternic il impregneaza cu energie, in mod constient sau nu.
Ritulurile pentru sfintirea apei sau obiectelor, purificarea de spatii este reala(cu exceptia afirmatiei ca Duhul Sfant ar cobori peste toate obiectele, apa, indiferent care ar fi popa...) Nu! Doar in cazul in care persoana este capabila sa practice acest ritual magic. Un practicant Reiki veritabil poate face uneori mai mult decat un preot magician. Nu orice ...Mikidutza, insa, practicant Reiki si avand niste cristale, poate face asta!
Se stie ca poti schimba nivelul de vibratie al apei, locului, citind asupra lor rugaciuni sau altceva frumos. Aceasta s-a demonstrat prin observarea structura apei(spre ex) in cazul in care se aplica cromoterapie, ori muzica de Mozart sau altceva spiritual...

Inainte de a se pune accent atat pe Biblie(indiferent daca e vorba de Crestinism, Iudaism), ar trebui sa se analizeze daca este veritabila. Nu ma refer ca ar fi furata biblia de la evrei sau ca ar fi fost tradusa prost etc... ci la autenticitatea cartii, la bazele Scripturii, la natura ei divina. Scriptura este o carte ca oricare alta, scrisa de diversi care au crezut intr-o forta supranaturala si au primit un soi de revelatii. Toti care au mers pe aceeasi linie de credinta, au strans textele impreuna. Cred ca revelatia este personala si directa. Daca invatam sa avem aceasta revelatie, nu mai avem nevoie sa ne ghidam nici dupa minte si nici dupa emotii(care ambele ne pot insela). Atunci avem cunoasterea directa. Aceasta cunoastere poate fi dobandita atunci cand mintea si emotiile sunt reduse la tacere, cand se obtine echilibru perfect al corpurilor noastre.

Credinta nu este un soi de... a te increde in ce scrie in Biblie ca ar fi real, in faptul ca o icoana iti va rezolva problema daca tu o venerezi. Credinta este baza si in ritualurile magice, e prima conditie in vrajitorie sa obtii rezultate. Credinta este o lege mentala.
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeVin Noi 12, 2010 7:06 pm

Inteleg eu ca te pricepi sa faci si aghiazma? Wink
Sus In jos
Rayna
Lancier
Lancier
Rayna


Numarul mesajelor : 350
Localizare : Romania
Puncte : 388
Data de inscriere : 12/05/2010

Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitimeVin Noi 12, 2010 7:09 pm

Terro a scris:
Inteleg eu ca te pricepi sa faci si aghiazma? Wink

Vorbeste cu Anticristul sa iti trimita apa sfanta din Iordan mai bine. Poate faceti vreo afacere impreuna. El trimite apa si tu mergi sa o vinzi la credinciosi si primesti procent 2% din vanzari. sunny
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bazarul la Sfanta Treime Empty
MesajSubiect: Re: Bazarul la Sfanta Treime   Bazarul la Sfanta Treime Icon_minitime

Sus In jos
 
Bazarul la Sfanta Treime
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Era maica domnului sfanta ...sau o femeie oarecare?
» Noi si altii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Cultura, Loisir, Bla Bla :: Cafeneaua "La Sfanta Treime" :: Cafeneaua "La Sfanta Treime"-
Mergi direct la: