Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Icoana - arta sau obiect de cult?

In jos 
+4
Arianeshv
vali
Terro
Soimos
8 participanți
AutorMesaj
Fair
Vizitator




Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeMar Apr 22, 2008 12:06 pm

Ortodocsii suntin ca:

Cinstirea icoanelor are o baza si in Scriptura Vechiului Testament. Astfel, Moise a primit porunca din partea lui Dumnezeu sa puna chipurile heruvimilor la chivotul legii (Exod, 25, 18-22; 36, 8 ), in fata carora poporul se inchina cazand cu fata la pamant, in fata carora se aduceau jertfe (III Regi 3, 15) ; preotii le tamaiau inaintea lor (Exod 30, 8 ) si inaintea lor se aprindeau candele (Exod 27,20-21) .
Odata cu intruparea Domnului, cand descoperirea dumnezeiasca s-a implinit, Biserica crestina a continuat si amplificat cinstirea icoanelor intr-un context nou, superior.

Intruparea Domnului le-a dat dreptul sa-l picteze in icoane, fara ca aceasta sa insemneze ca se desparte trupul Sau de dumnezeirea Sa, intrucat icoana ortodoxa il infatiseaza intr-o forma care sa conduca pe cel ce o priveste ca Hristos cel intrupat este Dumnezeu adevarat si om adevarat.

Daca nu s-ar infatisat Iisus Hristos in icoane ar insemna ca s-ar nega firea Sa cea omeneasca, viata Sa pe pamant si rastignirea.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeSam Apr 26, 2008 5:47 pm

La care Domn intruchipat te referi ...nu de alta dar nu la toti neoprotestantii Isus este Dumnezeu ...de ex la unii este REGE !
Cand tu zici Domn ...la cine te referi? ... la rege?
Sus In jos
Terro
Pedestras
Pedestras
Terro


Numarul mesajelor : 98
Localizare : Germania
Puncte : 16
Data de inscriere : 25/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeMar Apr 29, 2008 8:50 pm

Este vorba despre intruparea lui Dumnezeu prin Isus Hristos in acel fragment
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 11:24 am

Vizitato a scris:
Ortodocsii suntin ca:

Cinstirea icoanelor are o baza si in Scriptura Vechiului Testament. Astfel, Moise a primit porunca din partea lui Dumnezeu sa puna chipurile heruvimilor la chivotul legii (Exod, 25, 18-22; 36, 8 ), in fata carora poporul se inchina cazand cu fata la pamant, in fata carora se aduceau jertfe (III Regi 3, 15) ; preotii le tamaiau inaintea lor (Exod 30, 8 ) si inaintea lor se aprindeau candele (Exod 27,20-21) .
Odata cu intruparea Domnului, cand descoperirea dumnezeiasca s-a implinit, Biserica crestina a continuat si amplificat cinstirea icoanelor intr-un context nou, superior.

Intruparea Domnului le-a dat dreptul sa-l picteze in icoane, fara ca aceasta sa insemneze ca se desparte trupul Sau de dumnezeirea Sa, intrucat icoana ortodoxa il infatiseaza intr-o forma care sa conduca pe cel ce o priveste ca Hristos cel intrupat este Dumnezeu adevarat si om adevarat.

Daca nu s-ar infatisat Iisus Hristos in icoane ar insemna ca s-ar nega firea Sa cea omeneasca, viata Sa pe pamant si rastignirea.


pe bune si versetul care spune sa nu iti faci chip cioplit la ce se refera . heruvimii si restul sint dictate de dumnezeu dar tu nu ai dreptul sa faci asa ceva si mai ales sa te inchini si sa le slujesti ca sa nu mai vorbim de rugaciuni catre sfinti etc. etc.
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Arianeshv
Scutier
Scutier
Arianeshv


Numarul mesajelor : 117
Localizare : In al 7-lea Cer
Puncte : 9
Data de inscriere : 02/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 11:33 am

Sunt biserici unde in cadrul de inchinare al credinciosilor se gasesc statui, sculpturi, icoane reprezentand fie pe Isus, pe Maria, ingeri, sfinti etc.
Facand o paralela intre Exod, cu vitelul de aur si icoane sau mijlocirea sfintilor, la fel sunt interpretate acum, ca si atunci. La fel ca si atunci cand au construit vitelul, nu este vorba sa-l abandoneze pe Dumnezeu ci, dandu-i aceasta forma, oamenii s-au gandit ca-l vor vedea zilnic si isi vor aduce aminte de El.

Intentia este buna in ambele cazuri, numai ca Dumnezeu interzice categoric reprezentarea lui sub o forma anume.

Evrei 11:1: “Iar credinţa este încredinţarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.”

Referitor la inchinarea la sfinti si la ingeri,

In Faptele Apostolilor 10, 25-26, insusi Petru spune referitor la onorurile si inchinarea aduse altcuiva in afara de Creator:

“ Şi când a fost să intre Petru, Corneliu, întâmpinându-l, i s-a închinat, căzând la picioarele lui.
Iar Petru l-a ridicat, zicându-i: Scoală-te. Şi eu sunt om.”
Tot in Faptele Apostolilor 14, 11-15, Pavel si Barnaba, cand oamenii care i-au considerat zei, au dorit sa le aduca jertfe (sa le aduca cinste si onoruri), au raspuns astfel:

“Şi auzind Apostolii Pavel şi Barnaba, şi-au rupt veşmintele, au sărit în mulţime, strigând,
Şi zicând: Bărbaţilor, de ce faceţi acestea? Doar şi noi suntem oameni, asemenea pătimitori ca voi, binevestind să vă întoarceţi de la aceste deşertăciuni către Dumnezeu cel viu, Care a făcut cerul şi pământul, marea şi toate cele ce sunt în ele,”


In Apocalipsa 19:10, Apostolul Ioan vrea sa se inchine la inger, dar acesta nu accepta:

“Şi am căzut înaintea picioarelor lui, ca să mă închin lui. Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, care au mărturia lui Iisus. Lui Dumnezeu închină-te, căci mărturia lui Iisus este duhul proorociei”
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 11:37 am

uite cine stie cunoaste .
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Arianeshv
Scutier
Scutier
Arianeshv


Numarul mesajelor : 117
Localizare : In al 7-lea Cer
Puncte : 9
Data de inscriere : 02/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 11:43 am

A fost un extras din studiul meu din anul I la Studii biblice... Laughing

Dar sa nu crezi ca eu as fi sectant... departe de mine... cautarile au inceput cu buddhismul, apoi crestinismul si inca nu m-am decis, ca acum m-am apucat de Iudaism... Sper sa nu devin ateu! pirat

Semnatura ta ce inseamna?

السلام عليكم
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 12:55 pm

inseamna salamu aleikum - pace voua e in araba

sper sa nu devii . dar nici sa te legi de vro religie detaseaza-te . credinta in dumnezeu e mai importanta ca religia
eu privesc religia ca pe constitutia une tari
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 1:02 pm

Ca sa cunosti modul de inchinare corect ,inaintea lui Dumnezeu care este invizibil (Ioan 4;24),trebuie ca Dumnezeu sa ti se descopere si sa-ti faca de cunoscut voia Lui cu privire la inchinare .Inchipuirile si inchinarea idolatrica a aparut tocmai din necunostinta de voia lui Dumnezeu ,iar oamenii au tendinta de a se inchina fapturii in locul Creiatorului ...(Romani 1;18-25)!
Sus In jos
Arianeshv
Scutier
Scutier
Arianeshv


Numarul mesajelor : 117
Localizare : In al 7-lea Cer
Puncte : 9
Data de inscriere : 02/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 1:07 pm

no name a scris:
Ca sa cunosti modul de inchinare corect ,inaintea lui Dumnezeu care este invizibil (Ioan 4;24),trebuie ca Dumnezeu sa ti se descopere si sa-ti faca de cunoscut voia Lui cu privire la inchinare .Inchipuirile si inchinarea idolatrica a aparut tocmai din necunostinta de voia lui Dumnezeu ,iar oamenii au tendinta de a se inchina fapturii in locul Creiatorului ...(Romani 1;18-25)!

Este foarte adevarat ceea ce spui! Asta a inceput chiar din gradina Eden-ului, cand Adam a ascultat de Eva, iar Eva de Sarpe(creatura) in locul lui Dumnezeu...

Ne bucuram adeseori de creatie, dar uitam cine este Creatorul si ne atasam atat de mult de aceasta, incat uitam ca nimic nu este vesnic in lume in afara de Unicul Dumnezeu... Si suferim cand pierdem ...creatia ...
Sus In jos
Socrate
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 63
Puncte : 0
Data de inscriere : 24/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 2:12 pm

vali a scris:
Vizitato a scris:
Ortodocsii suntin ca:

Cinstirea icoanelor are o baza si in Scriptura Vechiului Testament. Astfel, Moise a primit porunca din partea lui Dumnezeu sa puna chipurile heruvimilor la chivotul legii (Exod, 25, 18-22; 36, 8 ), in fata carora poporul se inchina cazand cu fata la pamant, in fata carora se aduceau jertfe (III Regi 3, 15) ; preotii le tamaiau inaintea lor (Exod 30, 8 ) si inaintea lor se aprindeau candele (Exod 27,20-21) .
Odata cu intruparea Domnului, cand descoperirea dumnezeiasca s-a implinit, Biserica crestina a continuat si amplificat cinstirea icoanelor intr-un context nou, superior.

Intruparea Domnului le-a dat dreptul sa-l picteze in icoane, fara ca aceasta sa insemneze ca se desparte trupul Sau de dumnezeirea Sa, intrucat icoana ortodoxa il infatiseaza intr-o forma care sa conduca pe cel ce o priveste ca Hristos cel intrupat este Dumnezeu adevarat si om adevarat.

Daca nu s-ar infatisat Iisus Hristos in icoane ar insemna ca s-ar nega firea Sa cea omeneasca, viata Sa pe pamant si rastignirea.


pe bune si versetul care spune sa nu iti faci chip cioplit la ce se refera . heruvimii si restul sint dictate de dumnezeu dar tu nu ai dreptul sa faci asa ceva si mai ales sa te inchini si sa le slujesti ca sa nu mai vorbim de rugaciuni catre sfinti etc. etc.

Ai dreptate.Trebuie sa ne inchinam si sa ne rugam in ascuns doar lui DUMNEZEU.

Intrebari:
-Cine este DUMNEZEU?
-Cine suntem noi?
-Care este rugaciunea care trebuie sa o facem lui DUMNEZEU?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 2:19 pm

Socrate a scris:


Ai dreptate.Trebuie sa ne inchinam si sa ne rugam in ascuns doar lui DUMNEZEU.

Intrebari:
-Cine este DUMNEZEU?

Copacul!

Citat :

-Cine suntem noi?
frunzele acestui copac
Citat :

-Care este rugaciunea care trebuie sa o facem lui DUMNEZEU?
da doamne minte putere si sanatate sa indeplinim VOIA TA!

Care este voia SA?

Acea de a ne dezvolta darurile cu care ne-a pricopsit la nastere ...adica dezvoltatrea fizica armonioasa (Mens sana in corpore sano) a ne dezvolta intelectul si constiinta ...plus a lasa urmasi pe care trebuie sa ii asezam pozitiv in viata!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 4:00 pm

Soimos a scris:

Care este voia SA?

Acea de a ne dezvolta darurile cu care ne-a pricopsit la nastere ...adica dezvoltatrea fizica armonioasa (Mens sana in corpore sano) a ne dezvolta intelectul si constiinta ...plus a lasa urmasi pe care trebuie sa ii asezam pozitiv in viata!

Pai si eu sunt de aceeasi parere ,aici.....nu inteleg de ce arunci cu castane mereu doar pt ca ma inchin la ceva ce tu consideri fals?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 4:08 pm

E adevarat ...in principiu este cum zici tu ...adica ceva pozitivist!


Dar !!!...si mai exista un mare DAR!

Tu o faci nu de pe pozitia flexibila si deschisa catre nou si adevar ...pozitie pe care o sustine stinta ...ci o faci de pe pozitia unei religii exclusiviste !
Gen ...numai religia mea e buna ...restul e ...Lockum! Si asta este primul pas catre neintelegere,intoleranta apoi ura si conflict.
Si vezi bine ca in dialogul dintre noi ...tu te-ai suparat ...nu eu!
deci daca Quranul confirma ca stinta e calea corecta (si asta ai incercat tu sa imi explici) ...pai urmati calea adevarului descoperit de stinta ...si nu al religiilor INTOLERANTE!

Ai inteles care e diferenta intre noi care de fapt cautam aceleasi rezultate pozitive? ...e CALEA prin care o facem!

Evoident ca esti libera sa crezi ...dar trebuie sa ai prioritati corecte ...si anume mai IMPORTANT decat ceea ce CREZI ...e ceea ce STII!

Intelegi?
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 5:44 pm

Ceea ce ma mira pe mine foarte mult este ca, desi Ada-Pal pare o evolutionista si sustine ca adevarul este dat prin diversi profeti si oamnei ai lui Dumnezeu...Moise, Isaia, Maleahi....Isus...Mohamed... se opreste totusi la Mohamed si face un fix. De acolo nu mai poate fi aceeasi persoana care considera ca adevarul apartine fiecarei epoci, adica este relativ la un anume timp din istorie...

Nu este obligatoriu ca, daca o femeie se casatoreste cu un musulman sa invete pe dinafara Coranul sau limba araba... Daca el o iubeste, se va converti el la credinta ei... Asa voi proceda eu cu iubitul meu...Basketball
Sus In jos
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 6:05 pm

edit


Ultima editare efectuata de catre vali in Dum Mai 04, 2008 6:21 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
vali
Pedestras
Pedestras
vali


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 51
Localizare : acolo unde prostia si rautatea omeneasca ajung mai greu
Puncte : 21
Data de inscriere : 04/05/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 6:20 pm

Rada a scris:
Ceea ce ma mira pe mine foarte mult este ca, desi Ada-Pal pare o evolutionista si sustine ca adevarul este dat prin diversi profeti si oamnei ai lui Dumnezeu...Moise, Isaia, Maleahi....Isus...Mohamed... se opreste totusi la Mohamed si face un fix. De acolo nu mai poate fi aceeasi persoana care considera ca adevarul apartine fiecarei epoci, adica este relativ la un anume timp din istorie...

Nu este obligatoriu ca, daca o femeie se casatoreste cu un musulman sa invete pe dinafara Coranul sau limba araba... Daca el o iubeste, se va converti el la credinta ei... Asa voi proceda eu cu iubitul meu...Basketball


da trebuie sa respecti ceilalti profeti daca nu faci asta nu esti musulman.
ceea ce spui nu e valabil pentru femeia care sa casatoreste cu un musulman ea putand ramane in religia ei (iudaism crestinisam)
numai barbatul care se casatoreste cu o femeie musulmana trebuie sa se converteasca la islam.
si acum sa revenim la icoane .
cine se inchina la icoane sfinti moaste sfinte face idolatrie
Sus In jos
http://subvers.forumgratuit.ro/forum.htm
Vizitato
Vizitator




Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeDum Mai 04, 2008 6:27 pm

Pacat ca nu e nici un ortodox pe aici sa-ti demonstreze ca ei nuuuu se inchina la icoane... ci doar isi aduc aminte de Dumnezeu... Nu o vei scoate la capat cu ei, fii convins!

Interesant este modul de pictare al icoanei, daca ai citit cat suflet pune artistul veritabil in aceasta munca, cum este insotita de post si rugaciune.

De fapt, daca il slavim prin cantec, de ce nu l-am slavi si prin pictura, Sculpura? Doar sa nu ne inchinam la aceste obiecte, atat! Arta autentica este revelata de Dumnezeu. Frumosul, Binele, Armonia sunt atribute al unuiasi si aceluiasi Creator.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitimeSam Mai 08, 2010 5:40 pm

Vizitato a scris:

De fapt, daca il slavim prin cantec, de ce nu l-am slavi si prin pictura, Sculpura? Doar sa nu ne inchinam la aceste obiecte, atat!

Si daca ar fi sa crezi in puterea unei icoane, aceasta va avea intotdeauna valoarea de zero barat, pentru motivul ca te familiarizeaza cu un chip care nu are nimic in comun cu aspectul real al personalitatii pe care doreste sa o reprezinta, motiv ptr care rugaciunea adresata acelui chip ajunge la un "adrisant necunoscut" care in mod sigur nu va avea puterea sa ajute pe nimeni cu nimic!

Citat :

Arta autentica este revelata de Dumnezeu.
Da, dar de Dumnezeul de care zice Isus ca este in noi insine ... sau ai vazut ca vre-un popa foarte credincios si cu contacte bune cu cel din cer, deci sa fie inspirat de cel din ceruri sa picteze la fel de frumos ca Rembrandt doar pe baza revelatiei divine?

Citat :

Frumosul, Binele, Armonia sunt atribute al unuiasi si aceluiasi Creator.
Gresit!
Binele, Armonia si frumosul sunt doar notiuni culturale, adeseori ce este bun si frumos ptr unii, poate fi ceva urat josnic si murdar ptr cei apartinand unei alte culturi.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Icoana - arta sau obiect de cult? Empty
MesajSubiect: Re: Icoana - arta sau obiect de cult?   Icoana - arta sau obiect de cult? Icon_minitime

Sus In jos
 
Icoana - arta sau obiect de cult?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Icoana facatoare de minuni -Sfanta Maria de Guadalupe
» SA TRAIESTI ESTE ARTA!
» Crestinismul originar este cult demonic

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: