Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Aspecte ciudate ale religiei catolice

In jos 
+3
Anticristul
buburuzu
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeVin Feb 25, 2011 6:56 pm

O imagine care îl prezintă pe Isus ţinând într-o mână o bere şi în cealaltă o ţigară a fost publicată în manuale din India, provocând indignarea Bisericii Catolice din India, relatează AFP. Imaginea a fost descoperită într-o carte pentru elevii din şcolile primare conduse de Biserica catolică în statul Meghalaya. Imaginea era folosită pentru a ilustra litera "i" din cuvântul "idol".

Iata câteva aspecte deosebite ale catolicismului.

Ciliciul
Aspecte ciudate ale religiei catolice Cilice3
Este un obiect purtat pe piele pentru a provoca durere sau discomfort penitenţilor. La început ciliciul era un brâu sau o cămaşă din păr aspru. În prezent este un lanţ cu ţepi. Cliliciul nu pătrunde în piele, ci doar cauzează discomfort. De obicei este purtat în jurul coapsei.


Flagrum (biciul roman)
Aspecte ciudate ale religiei catolice Flagellants

Este un bici care are mai multe curele, iar la capătul fiecăreia erau legate bucăţi de plumb sau oase mici. Este folosit la autoflagelare şi este întâlnit în mod obişnuit la ordinele religioase conservatoare.


Indulgenţele
Aspecte ciudate ale religiei catolice 220px-Harlaching_St.-ANNAE_Bund_1747
Sunt acţiuni pe care o persoană trebuie să la efectueze pentru a scurta sau îndepărta pedepsele temporare (cele la care pacătoşii sunt supuşi pe pământ sau în Purgatoriu) la care ar fi condamnată pentru păcatele săvârşite. Indulgenţele sunt acordate de către Papă.

Infailibilitatea papală

Romano-catolicii cred că, în anumite circumstanţe, Papa este infailibil. Cu alte cuvinte, dacă Papa, poate greşi, atunci când vorbeşte despre ştiinţă, atunci când emite decizii despre probleme de religie sau morală, în calitatea sa de reprezentant al Bisericii Catolice, atunci aceste decizii sunt echivalente Cuvântului lui Dumnezeu, şi respectate ca atare.



Scapularul
Aspecte ciudate ale religiei catolice 220px-TeresadiLisieux
Scapularul monastic este o bucată de stofă purtată de unele ordine călugăreşti peste veşminte. Scapularul devoţional poate fi purtat de orice catolic. Acesta este format din două bucăţi dreptunghiulare de ţesătură, lemn sau hârtie laminată, pe care sunt imprimate imagini sau texte religioase. Scapularul este purtat pentru ca Maica Domnului să-l protejeze pe cel care îl poartă de o moarte oribilă.



Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Apr 03, 2011 12:21 pm, editata de 6 ori
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 9:10 am

ioooooooi... mah soimica, nu mai ai ce discuta?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 2:54 pm

Nu am cu cine ...ca vaz ca pe tine nu te duce capusorul !
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeSam Feb 26, 2011 7:26 pm

Este interzis sa dezvalui aceste lucruri?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 5:37 am

noooooooooo!

pe cine intereseaza?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 8:35 am

Poate pe tine nu ... dar nu vorbi tu ptr altii ...ca nu ai devenit purtatorul lor de cuvant!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 1:47 pm

am inteles sa traiti! drunken
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 3:51 pm

Sa traiesti si tu!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 8:23 pm

Vreau sa traiesc si eu,deci Hai la Multi ani.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeDum Feb 27, 2011 8:27 pm

Sa traiesti si tu tizule ....dar nu oricum ...ci foarte bine ...si La Multi Ani!
Sus In jos
IQ100
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 10
Localizare : bucuresti
Puncte : 10
Data de inscriere : 11/12/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 1:55 pm

parerea mea: ciliciul si autoflagelarea arata inrudirea extazului religios cu cel Sado-Matzochist pt obtinerea unei "bucurii" deviate, dar deosebit de pamantesti; e posibil sa fie combinat si cu sadismul privitororilor, cu voyeurismul si cu gang-bang-ul, autoflagelarea fiind facuta deseori in public;dar si flagelarea propiu zisa si arderea pe rug a "vrajitoarelor" si torturile Inchizitiei au legatura cu exercitarea Dominatiei si Puterii, de esenta sado-matzochista (cu sau fara latura se.xuala )
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeLun Dec 19, 2011 2:39 pm

Ai dreptate!
Si una si alta sunt uneltele Diavolului!
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMar Dec 20, 2011 12:46 am

deci prieteni, si azi ne-ar arde pe rug vaticanul pt cea ce vorbim aici. daca rahatu ala de biserica, ar fi avut 1 minim de remuscare, s-ar fi desfiintat, dar nu, NU EXISTA ASA-CEVA. stiti ce e cu adevarat penibil??? vaticanu are arhiva secreta, intreb un crestin: de ce e nevoie de secrete, cand te consideri transparent ca slujitor al domnului???? sigur voi primii un raspuns penibil de la vreun religios, ma rog.... apoi multi ortodoxi spun ca vaticanu e ceva RAU, nemernic etc. pai si ORTODOXISMU ce naiba e??? ideea e ca multe SECTE religioase se acuza intre ele, pt cei ce nu stiu SECTA e si ortodoxismu, si catolicismu, islamismu etc. SECTE, cine nu stie etimologia cuvantului secta sa dea o cautare in dictionar, daca nu ar fi fost secte, ar fi trebuit sa existe o singura religie la nivel PLANETAR, cea ce nu exista o singura religie, ma rog asta vor cei din noua ordine mondiala, dar pana atunci, SECTE SUNT SI VOR RAMANE, 1-2 ani, ca mai mult nu-i dau religiei yahoo
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMar Dec 20, 2011 11:06 am

DRAGOS a scris:
deci prieteni, si azi ne-ar arde pe rug vaticanul pt cea ce vorbim aici.

Ai ai ! ...nici nu stii cata dreptate ai ...si cate blesteme pline de "iubire crestina" primesc in privat pe E-mailul meu si cate amenintari cu Iadul ...si asta intr-o societate deschisa in care fiecare om are dreptul la libera exprimare, darami-te in Lumea Intunericului a evului mediu cand acesti satrapi bicisnici detineau puterea!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMar Dec 20, 2011 12:10 pm

Poate ca acei care iti trimit mesajele,sunt interesati de soarta ta si chiar iti doresc binele spiritual.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMar Dec 20, 2011 1:20 pm

EmaLovesJesus a scris:
Poate ca acei care iti trimit mesajele,sunt interesati de soarta ta si chiar iti doresc binele spiritual.

Sunt sigur, mi-ar dori soarta si binele pe care si-o imagineaza ei!

Invata un lucru: si anume ca spiritualitatea nu are de loc de-a face cu religia ci cu Spiritualismul, pentru c si religia ca si spiritualismul se preocupa de Duh adica de suflet si eventual de spiritele care haladuiesc pe lumea asta ca fantome !!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 12:20 pm

Bine,hai sa vedem care este perspectiva ta?Ce crezi tu ca o sa se intample cu tine dupa moarte?
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 12:22 pm

EmaLovesJesus a scris:
Bine,hai sa vedem care este perspectiva ta?Ce crezi tu ca o sa se intample cu tine dupa moarte?
Se va duce la dumnezeul lui pe care il slaveste atunci cand nu scrie pe forum. Soimos e mason sau slujitor al acestora.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 12:23 pm

Dar,tu unde iti vei petrece vesnicia,ai siguranta mantuirii?Sper sa ne intalnim in cer si sa ne intalnim si cu Soimos.Dumnezeu poate sa faca minuni.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 1:50 pm

EmaLovesJesus a scris:
Bine,hai sa vedem care este perspectiva ta?Ce crezi tu ca o sa se intample cu tine dupa moarte?
Exact ceea ce "s-a intamplat" cu mine inainte de viata!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 1:52 pm

Mihai12 a scris:
Se va duce la dumnezeul lui pe care il slaveste atunci cand nu scrie pe forum. Soimos e mason sau slujitor al acestora.
Poi nu vezi ca eu spre deosebire de masoni nu am niciun Dumnezeu, in afara de Constiinta mea si bineinteles afara de Creatorii mei care sunt parintii mei
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 1:55 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dar,tu unde iti vei petrece vesnicia,ai siguranta mantuirii?Sper sa ne intalnim in cer si sa ne intalnim si cu Soimos.Dumnezeu poate sa faca minuni.

Eu imi voi petrece vesnicia exact acolo de unde am venit din vesnicie !
Nu tin minte sa te fi cunoscut pe tine acolo si nici pe altii, deci sunt sanse nule sa ne intalnim acolo din cauza ca eu din vesnicie am venit din alt "Cer" decat ai venit tu!
Eu am venit din cerul din interiorul parintilor mei, in timp ce tu ai venit din cerul care sunt parintii tai, deci fiecare din noi are alt drum!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeMier Dec 21, 2011 2:19 pm

Daca te pocaiesti o sa ai ocazia sa ne intalnim in raiul lui Dumnezeu unde este fericirea eterna.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 7:00 am

Descoperirea care ar putea DESTRĂMA creştinismul:

Isus a PROFEŢIT venirea lui Mahomed

Vaticanul a făcut o cerere oficială pentru a examina o Biblie veche de 1.500 de ani, în posesia căreia Turcia a intrat cu 12 ani în urmă. Volumul, cunoscut sub numele de "Evanghelia după Barnabas", conţine informaţii care ar putea duce la victoria islamului asupra creştinătăţii.
ibila se pare că ar conţine primele învăţături ale lui Isus Hristos şi este scrisă cu litere de aur pe piele din animal. Cartea este scrisă în aramaică, limba natală a lui Isus.

Turcia a confiscat Biblia de la o bandă de contrabandişti de antichităţi care operau în Marea Mediterană, scrie Huffington Post. Se pare că Biblia ar fi o copie a Evangheliei lui Barnabas, un text controversat considerat a fi nedemn de a sta alături de cele patru evanghelii ale Noului Testament: cea a lui Matei, Marcu, Luca şi Ioan.

În această scriere, Barnabas se prezintă a fi unul dintre cei 12 apostoli ai lui Isus şi susţine că acesta a prezis venirea profetului Mahomed, scrie huffingtonpost.com.

Datorită valorii ei culturale şi religioase, fotocopiile paginilor Bibliei ar putea valora aproximativ două milioane de dolari.

sursa

Credeti aceasta poveste ciudata?
Sau credeti ca este vorba de o "manarie" islamica?

Iata aici un link catre Evanghelia lui "Barnabas"

http://www.barnabas.net/
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 3:51 pm

Se sustine, se spune, bla bla bla. Cate astfel de apocrife parca dadeau peste cap crestinismul? Si pe langa asta am citit ca a fost scrisa acum 1500 de ani, asta cand biblia era deja pusa la punct.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Aspecte ciudate ale religiei catolice Empty
MesajSubiect: Re: Aspecte ciudate ale religiei catolice   Aspecte ciudate ale religiei catolice Icon_minitime

Sus In jos
 
Aspecte ciudate ale religiei catolice
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Din problemele Bisericii Catolice
» Cele mai ciudate 50 de legi din lume
» Oameni celebrii impotriva religiei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Teme religioase diverse :: Teme religioase diverse-
Mergi direct la: