Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Ce este Iudaismul Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Ce este Iudaismul Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Ce este Iudaismul Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Ce este Iudaismul Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Ce este Iudaismul Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Ce este Iudaismul Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Ce este Iudaismul Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Ce este Iudaismul

In jos 
+3
Black velvet
Anticristul
Soimos
7 participanți
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeSam Mai 07, 2011 8:52 pm

Il lasdam pe prietenul nostru Antichrist sa ne explice
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 6:37 pm

Iudaismul este calea prin care omul poate deveni om.
Abaterile de la aceasta cale sint aberatii.
Legea are scopul de a calauzi viata oamenilor sa traiasca in pace.
Adica ;Ce tie nu ti place altuia nu face.Aceasta este esenta iudaismului.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 6:48 pm

Frumos !
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeDum Mai 08, 2011 9:50 pm

Anticristul a scris:

Abaterile de la aceasta cale sint aberatii.
Asta deja suna a dictatura si, in plus, deschide calea catre pedeapsirea celor ce se abat de la aceasta cale!
Apropo, cine stabileste calea?
Citat :
Legea are scopul de a calauzi viata oamenilor sa traiasca in pace.
Oamenii nu pot sa-si calauzeasca singuri viata, au cumva nevoie de o calauza de gen Yahweh pentru asta?

Din doctrina iudaica fac parte Torah si Talmudul... iar inceputurile acestei religii tin de legamantul dintre Dumnezeu (Yahweh) si Abraham, deci dintre un dumnezeu inexistent, dar inventat de Moise (Moshe) si primul patriarh al acestui zeu Very Happy

Ce zici, aduci niste lamuriri si eventual traduceri ale Talmudului sau le luam de bune pe cele publicate pe NET http://bloguri.piatza.net/talmudul-evreiesc-demascat-o-carte-ce-prolifereaza-crima-rasismul-si-pedofilia/ si incercam sa deducem in ce fel Legea din acesta stabileste calea vietii credinciosilor!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 5:45 pm

Talmudul nu face parte din doctrina iudaica.
Doctrina iudaica este doar legea.
Talmudul nici nu este socotit o carte sfinta.
Talmud inseamna invataturaTalmid inseamna elevsau invatacel.
Talmudul doar explica cum se pune legea in aplicare.
Adica exact ce face un avbocat cind are un client si vrea saa-l apere.
Foarfeca toata legea ca sa vada pe ce criterii se poate sprijini in apararea clientului.
Acesta este Talmudul ;un tratat avocatesc.
Legea,ea la rindul ei este morala si pe deplin acceptata de socoietate.Sa nu furi sa nu maerturisesti strimb,sa nu ucizi etc.
Ori ce societate bine dezvoltata va avea cel putin 80 la suta din legea morala iudaica.
De ce ?
Pentru ca legea nu e iudaica ci e omeneasca.
Iudeii au acceptat-o asta e altceva.
Daca va fi nevoie voi veni cu lamuriri.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 6:18 pm

Anticristul a scris:
Talmudul nu face parte din doctrina iudaica.
”Pe lângă textul talmudic definitivat până la sfârșitul secolului V e.n. au fost adăugate diferite comentarii care, cu timpul, au ajuns să fie considerate ca o parte integrantă a studiului talmudic. Opiniile docte enunțate în Talmud tratează toate aspectele vieții umane prin perspectiva normativă a iudaismului.

Axioma fundamentală a iudaismului este că Tora este divină, unică, eternă și irefutabil supremă. Tora este formată din primele cinci cărți din Sfintele Scripturi ebraice și arameice scrise de Moise. "Pentateuch" este termenul grec referitor la primele cinci cărți ale lui Moise. Etimologic, noțiunea de Tora este complexă și include "înțelepciune", "învățătură" precum și un sens arhaic de "lege". Textul talmudic explică aplicarea practică a celor 613 porunci, care formează cultul mozaic.”

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud

Citat :
Ori ce societate bine dezvoltata va avea cel putin 80 la suta din legea morala iudaica.
”Vom reproduce mai jos un fragment dintr-un discurs al evreului Cremieux. Acesta, în calitate de conducător al Alianţei Israelite Universale, afirma în 1861:

Alianţa pe care am întermeiat-o nu este nici franţuzească, nici englezească, nici nemţească… ea e jidovească, ea e universală.

Împrăştiaţi în mijlocul unor popoare care sunt duşmane drepturilor şi intereselor noastre, vom rămîne jidovi, membri ai “poporului ales”… Naţionalitatea nostră este religia părinţilor noştri, şi nu recunoaştem alta…

Trăim în ţări străine, şi nu ne putem interesa de interesele vremelnice ale acestor ţări, întrucît interesele noastre morale şi materiale sunt în primejdie.

Religia jidovească trebuie să cuprindă într-o zi pămîntul întreg. Catolicismul, duşmanul nostru secular, zdrobit în luptă, e pe cale să îngenunche.

Pe zi ce trece, reţeaua pe care evreii o aruncă asupra pămîntului se va întinde – şi măreţile profeţii ale cărţilor noastre sfinte se vor îndeplini… Nu e departe timpul în care toate bogăţiile pămîntului vor aparţine numai jidovilor…

O nouă împrăştiere mesianică, un nou Ierusalim, trebuie să se ridice în locul dublei cetăţi a împăraţilor şi a Papilor.”

Sursa: “Arhives israelites”, XV, p. 651, 1861.

“Le juif” de Mousseaux, pagina 226.

Sursa: http://cahalul.wordpress.com/

Citat :

De ce ?
Pentru ca legea nu e iudaica ci e omeneasca.

Te inseli! Legea a fost impusa de religiile monoteiste, incepand cu cea iudaica si terminand cu cea crestina si apoi prin manipulare a fost considerata omeneasca!

Sa luam la puricat Torah pentru a vedea cati evrei si neevrei au fost omorati pentru neascultarea Legii lui Yahweh?
Cam cati pagani si nu numai a omorat Inchizitia pentru ca nu vroiau sa accepte asa-numita Lege a unui dumnezeu inventat de Moise?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 6:43 pm

Anticristul a scris:
Legea are scopul de a calauzi viata oamenilor sa traiasca in pace.
Adica ;Ce tie nu ti place altuia nu face.Aceasta este esenta iudaismului.

”Dupa intoarcerea in Ierusalim, din robia babiloniana, evreii au dorit sa isi reconstruiasca Templul, daramat de Nabucodonosor (597 i.Hr), lucru pe care il vor infaptui in anul 538 i.Hr. Samaritenii au cerut voie evreilor ca sa fie primiti si ei in comunitatea alcatuita spre ridicarea din nou a Templului. Datorita elementelor pagane, pastrate de acestia de la asirieni, cat si pentru amestecarea sociala cu aceia, evreii i-au refuzat.
Manase, fiul unui arhiereu, se casatoreste cu o samariteanca, motiv pentru care si este alungat de evreii din Ierusalim, fiind nevoit sa se stabileasca in cetatea Samaria. Aici, pe un munte de langa cetate, numit "Garizim", el isi va ridica un templu propriu, diferit de cel din Ierusalim. Autointitulandu-se arhiereu, el va aplica Legea lui Moise in popor, inlaturand practicile pagane asiriene. Intr-o noapte, evreii vor distruge acest templu, vazut ca rival al celui din Ierusalim.

Sursa: http://www.crestinortodox.ro/pelerinaje/muntele-garizim-muntele-sfant-samaritenilor-124651.html

”Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise

33. Dar Domnul Dumnezeul nostru 1-a dat în mâinile noastre şi l-am bătut pe el şi pe fiii lui şi tot poporul lui.
34. În vremea aceea am luat toate cetăţile lui şi am nimicit toate cetăţile lui, bărbaţi, femei şi copii, şi n-am lăsat pe nimeni viu.
35. Numai vitele lor şicele jefuite din cetăţile cuprinse de noi ni le-am luat.”

No comment...
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 8:43 pm

Black velvet a scris:
Anticristul a scris:
Talmudul nu face parte din doctrina iudaica.
”Pe lângă textul talmudic definitivat până la sfârșitul secolului V e.n. au fost adăugate diferite comentarii care, cu timpul, au ajuns să fie considerate ca o parte integrantă a studiului talmudic. Opiniile docte enunțate în Talmud tratează toate aspectele vieții umane prin perspectiva normativă a iudaismului.

Axioma fundamentală a iudaismului este că Tora este divină, unică, eternă și irefutabil supremă. Tora este formată din primele cinci cărți din Sfintele Scripturi ebraice și arameice scrise de Moise. "Pentateuch" este termenul grec referitor la primele cinci cărți ale lui Moise. Etimologic, noțiunea de Tora este complexă și include "înțelepciune", "învățătură" precum și un sens arhaic de "lege". Textul talmudic explică aplicarea practică a celor 613 porunci, care formează cultul mozaic.”

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud

Citat :
Ori ce societate bine dezvoltata va avea cel putin 80 la suta din legea morala iudaica.
”Vom reproduce mai jos un fragment dintr-un discurs al evreului Cremieux. Acesta, în calitate de conducător al Alianţei Israelite Universale, afirma în 1861:

Alianţa pe care am întermeiat-o nu este nici franţuzească, nici englezească, nici nemţească… ea e jidovească, ea e universală.

Împrăştiaţi în mijlocul unor popoare care sunt duşmane drepturilor şi intereselor noastre, vom rămîne jidovi, membri ai “poporului ales”… Naţionalitatea nostră este religia părinţilor noştri, şi nu recunoaştem alta…

Trăim în ţări străine, şi nu ne putem interesa de interesele vremelnice ale acestor ţări, întrucît interesele noastre morale şi materiale sunt în primejdie.

Religia jidovească trebuie să cuprindă într-o zi pămîntul întreg. Catolicismul, duşmanul nostru secular, zdrobit în luptă, e pe cale să îngenunche.

Pe zi ce trece, reţeaua pe care evreii o aruncă asupra pămîntului se va întinde – şi măreţile profeţii ale cărţilor noastre sfinte se vor îndeplini… Nu e departe timpul în care toate bogăţiile pămîntului vor aparţine numai jidovilor…

O nouă împrăştiere mesianică, un nou Ierusalim, trebuie să se ridice în locul dublei cetăţi a împăraţilor şi a Papilor.”

Sursa: “Arhives israelites”, XV, p. 651, 1861.

“Le juif” de Mousseaux, pagina 226.

Sursa: http://cahalul.wordpress.com/

Citat :

De ce ?
Pentru ca legea nu e iudaica ci e omeneasca.

Te inseli! Legea a fost impusa de religiile monoteiste, incepand cu cea iudaica si terminand cu cea crestina si apoi prin manipulare a fost considerata omeneasca!

Sa luam la puricat Torah pentru a vedea cati evrei si neevrei au fost omorati pentru neascultarea Legii lui Yahweh?
Cam cati pagani si nu numai a omorat Inchizitia pentru ca nu vroiau sa accepte asa-numita Lege a unui dumnezeu inventat de Moise?

De fapt legea e universala:
Ea exista de cand lumea si animalele,Poti spune cumva ca legea dupa care se administreaza singur un musuroi de furnici e scrisa in vreo carte???
Si pana la urma eu cred ca legea apartine clar paganilor ,prin simpla lege universala de convietuire a tuturor speciilor in armonie daca e sa o luam in adevaratul sens al cuvantului.
iar daca veti urmarii veti vedea ca in spatele fiecarei religii(monoteiste sau politeiste) exista o gramada de sacrificii umane , bazate pe zeul/zeii mei sunt mai pternici decat zeul/zeii tai, fara sa stie ca de fapt s-ar putea sa fie vorba de una si aceeasi Fiinta. Ar fi nedrept sa luam in calcul doar religiile monoteiste.
Ca o fii bing bang-ul lui Soimos, Mama Geea lui Apopii,etc etc cf cu fiecare religie s-ar putea sa avem surpriza ca e una si aceeasi persoana.

Si ar trebui sa fie o singura lege ,,,ceea a musuroiului de furnici,

Ar mai fii ceva ; Nu cred ca e drept sa incerci sa iti sprijini revolta si afirmatiile pe seama unor crime petrecute cu sute sau mii de ani in urma. Ar trebui cunoscute mult mai multe variabile(cultura, contextul politic, elementul social) care astazi sunt prezentate subiectiv.
Pana la urma nici nu stim cum ar fi fost lumea fara aceste crime, noi am mai fii existat asa cum suntem acum????? etc,
Asa ca prea multa polemica, cautati armonia cu natura , cu oamenii cu tot ceea ce inseamna natura ................si ganditi-va ca nu am avea nici o sansa sa vedem un tigru frumos daca nu ar exista caprioare, care nu ar exista daca nu ar fii iarba, care nu ar exista daca nu ar fii etc etc.

Legea pana la urma e natura inconjuratoare .....


Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeLun Mai 09, 2011 10:54 pm

Alin Soimosi a scris:
[
De fapt legea e universala:
Ea exista de cand lumea si animalele,
Care e acea lege a animalelor?
O fi cumva ortodoxia ...sau o fi neoprotestantismul?

Nu de alta dar si oile din turma Domnului ...sunt tot niste biete animale ...nu???

Citat :

Poti spune cumva ca legea dupa care se administreaza singur un musuroi de furnici e scrisa in vreo carte???
De unde sti ca e "lege" si nu instinct conditionat si perfectionat prin evolutie ... in zeci si sute de milioane de ani ?
Citat :

Si pana la urma eu cred ca legea apartine clar paganilor

Pai daca am ajuns in situatia aceasta ...in mod sigur ca Christos este de vina ...pentru ca el Isus ..este sfarsitul legii !!

Citat :

Legea pana la urma e natura inconjuratoare .....

Te referi cumva la Legea lui Dumnezeu?
Nu de alta dar vad ca uni folosesc natura drept WC !
...sa fie aceasta o blasfemie sau o binecuvantare ...stiut fiind faptul ca nimic nu ingrasa mai bine natura decat ingrasamintele naturale!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Mai 10, 2011 8:48 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 12:38 am

Alin Soimosi a scris:

De fapt legea e universala:
Asta e vrajeala care pride doar la credinciosi Smile cei ce gandesc inteleg foarte bine ca este vorba de o ”lege” care sta la baza religiilor monoteiste ce au ca radacina mozaismul. Aceasta ”lege” a fost scrisa de oameni, in speta Moise, si pusa in carca unui zeu inexistent, numit Yahweh si mai apoi Domne Deus adica Dumnezeu!
Citat :
Ea exista de cand lumea si animalele,
Moise a trait acum 3500 de ani, daca nu stiai Smile
Citat :
Poti spune cumva ca legea dupa care se administreaza singur un musuroi de furnici e scrisa in vreo carte???
Nu, nu pot spune asa ceva! Lumea animala traieste dupa reguli dezvoltate prin evolutie si evident adaptare la mediu si nu dupa legi impuse de oameni in scopul manipularii si a tinerii turmei in limitele posibilitatii de exploatare a ei!

Citat :
Si pana la urma eu cred ca legea apartine clar paganilor
Spui bine CREZI, adica nu stii! Paganii nu au legi religioase si nici n-au avut vreodata.
Citat :
,prin simpla lege universala de convietuire a tuturor speciilor in armonie daca e sa o luam in adevaratul sens al cuvantului.
Nu amesteca lucrurile! De cand au aparut religiile monoteiste, numai crime si atrocitati s-au comis in numele lor!
Citat :
iar daca veti urmarii veti vedea ca in spatele fiecarei religii(monoteiste sau politeiste) exista o gramada de sacrificii umane
De acord! Atunci cand Zeii devin Divinitati, iar oamenii incep sa se inchine lor, apare si ideea sacrificiului in vederea obtinerii de foloase de pe urma acelor Zeitati!

Citat :
, bazate pe zeul/zeii mei sunt mai pternici decat zeul/zeii tai, fara sa stie ca de fapt s-ar putea sa fie vorba de una si aceeasi Fiinta.
Nu e vorba de nicio fiinta! Zeii divini si supra-naturali sunt doar inventii sau rodul delirului mistic!
Citat :
Ca o fii bing bang-ul lui Soimos,
Big-Bangul este o teorie din fizica si ca orice teorie suporta imbunatatiri, pana in momentul in care va descrie cu exactitate momentul ”0” al formarii Universului!
Citat :
Mama Geea lui Apopii
Nu este a mea, cu toate ca tin foarte mult la ea si o respect, ca un pagan ce sunt!
Mama Geea sau Mama Terra sau Mama Natura sau Mama Pamant sunt una si aceeasi planeta albastra si propice vietii, atat cat o mai rezista sa fie...

Citat :
Ar mai fii ceva ; Nu cred ca e drept sa incerci sa iti sprijini revolta si afirmatiile pe seama unor crime petrecute cu sute sau mii de ani in urma. Ar trebui cunoscute mult mai multe variabile(cultura, contextul politic, elementul social) care astazi sunt prezentate subiectiv.
Pana la urma nici nu stim cum ar fi fost lumea fara aceste crime, noi am mai fii existat asa cum suntem acum????? etc,
Crima e crima, indiferent de justificare!!! In plus, acele crime nu sunt orice fel de crime, SUNT CRIME COMISE IN NUMELE RELIGIEI!
Citat :
ganditi-va ca nu am avea nici o sansa sa vedem un tigru frumos daca nu ar exista caprioare, care nu ar exista daca nu ar fii iarba, care nu ar exista daca nu ar fii etc etc.
Ai uitat de vanatori, defrisari si poluare!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 7:50 pm

Apopii
Curios punctul tau de vedere:
Pacat ca pierzi esentialul paganului, Te transformi intr-un ecologist care taie toti copacii de pe marginea drumului ca sa blocheze camioanele forestiere iar la finalul drumului sta cu o pancarda mare de CARTON pe care scrie : Opriti defrisarile de paduri.Dupa care se urca in masina si pleaca sa manance la un fast food!!!!!

Pamantul , Mama Geea e o fiinta in sine(cine stie poate lua forma umana ca si in Captain Planet nu???),reactioneaza la tot ceea ce facem noi. Are legile ei scrise care functioneaza si guverneaza existenta lui de la inceputuri, CA tu ca si pagan nu o simti vie , e nasol. Sper doar ca nu esti pagan doar ca sa nu fii altceva.
Probabil Moise a spicuit din ceea ce a vazut in natura sau o fii vorbit cu forma umana a pamantului,asta nu inseamna ca stim sau nu ce s-a intamplat acum. E ca si cum tu furnica fiind vrei sa ai puterile unui tigru. Razz Razz Razz Very Happy.
MAsacre asa cum pana la urma recunosti si tu au fost si inaintea religiilor monoteiste.
Nu e rau neaparat sa fii anticrestin atata vreme cat poti fii echidistant.
Dar sa revin: Uitandu-te in doctrina oricarei religii, vei descoperii o seirie de reguli legi etc etc care au darul de a preoteja natura si sanatatea .
Nu vad in schimb nici o diferenta intre tine ca si pagan si milioanele de crestini care ajung la biserica doar de Pasti si de Craciun. Faptul ca iti culegii resturile dupa picnic nu te face pagan, te face doar bine crescut!!!
Power Flower to you!!!!
soimos cu cat iti citesc mai mult postarile cu atat mai mult vad o asemanare intre tine si CV Tudor,sau VC Tudor!!!!!
Esti Simpatic oricum, la fel ca el!!!!De aceea mai si citesc forumul !!
Medicamenteeeeeeeeeeeeeee!!!!iti doresc shi tie.El de cand s-au scumpit(medicamentele) deraiaza mai tare.






Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 8:45 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii
Curios punctul tau de vedere:
Pacat ca pierzi esentialul paganului, Te transformi intr-un ecologist care taie toti copacii de pe marginea drumului ca sa blocheze camioanele forestiere iar la finalul drumului sta cu o pancarda mare de CARTON pe care scrie : Opriti defrisarile de paduri.Dupa care se urca in masina si pleaca sa manance la un fast food!!!!!
Ca orice crestin confunzi ceea ce crezi tu cu realitatea si tot la fel ca orice crestin, crezi gresit Smile
Unde locuiesc eu, majoritatea oamenilor sunt educati sa protejeze Natura si sa o respecte, cat despre fast-food-uri... nu prea au clienti pe aici.
Citat :

Pamantul , Mama Geea e o fiinta in sine(cine stie poate lua forma umana ca si in Captain Planet nu???),reactioneaza la tot ceea ce facem noi. Are legile ei scrise care functioneaza si guverneaza existenta lui de la inceputuri, CA tu ca si pagan nu o simti vie , e nasol. Sper doar ca nu esti pagan doar ca sa nu fii altceva.
Mama Geea este intr-adevar o planeta vie! Oricine o priveste in ansamblul sau poate sa constate acest lucru, este suficient sa-i urmaresti doar miscarile tectonice pentru a intelege ca este un urias organism.
Sunt pagan cu adevarat si nu delirant mistic!
Citat :
Probabil Moise a spicuit din ceea ce a vazut in natura sau o fii vorbit cu forma umana a pamantului,asta nu inseamna ca stim sau nu ce s-a intamplat acum. E ca si cum tu furnica fiind vrei sa ai puterile unui tigru. Razz Razz Razz Very Happy.
Daca ai citi biblia, nu ai mai face astfel de afirmatii.
[/quote]
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Mai 10, 2011 9:04 pm

Alin Soimosi a scris:

soimos cu cat iti citesc mai mult postarile cu atat mai mult vad o asemanare intre tine si CV Tudor,sau VC Tudor!!!!!
Da?
Oare ne apreciezi din cauza ca amandoi avem lucrare de doctorat in domeniul religiilor?
Pai si atunci e diferenta mare intre noi ...el e doctor in religie ...iar eu in antireligie
Citat :

Esti Simpatic oricum, la fel ca el!!!!De aceea mai si citesc forumul !!
Si eu as vrea sa pot spune acelasi lucru despre tine ...dar vad ca nu ai argumente fundamentate sa ma combati ...si de acea probabil, vad ca te rezumi la a face comentarii lpenibile a adresa persoanei mele
Citat :

Medicamenteeeeeeeeeeeeeee!!!!iti doresc shi tie.El de cand s-au scumpit(medicamentele) deraiaza mai tare.
Nu confunda iarasi Romania cu Germania ... la mine acasa in Germania nu e nici criza de medicamente ...si ele oricat s-ar scumpi ele tot sunt compensate ptr toata lumea si asta inseamna ca indiferent de cate sute sau mii de EUR costa o reteta ... nimeni nu plateste mai mult de 10 EUR!

In concluzie ...nu ti fa griji ptr medicamentele mele ...ca nici eu nu imi fac griji despre cultura ta generala ...si tare ma mir cand te vad ca nu esti ingrijorat de lipsa acesteia ... macar din cauza raspunsurilor "culte" pe care le postezi aici pe forum.
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 8:53 pm

Apopii a scris:
Alin Soimosi a scris:
Apopii
Curios punctul tau de vedere:
Pacat ca pierzi esentialul paganului, Te transformi intr-un ecologist care taie toti copacii de pe marginea drumului ca sa blocheze camioanele forestiere iar la finalul drumului sta cu o pancarda mare de CARTON pe care scrie : Opriti defrisarile de paduri.Dupa care se urca in masina si pleaca sa manance la un fast food!!!!!
Ca orice crestin confunzi ceea ce crezi tu cu realitatea si tot la fel ca orice crestin, crezi gresit Smile
Unde locuiesc eu, majoritatea oamenilor sunt educati sa protejeze Natura si sa o respecte, cat despre fast-food-uri... nu prea au clienti pe aici.
Citat :

Pamantul , Mama Geea e o fiinta in sine(cine stie poate lua forma umana ca si in Captain Planet nu???),reactioneaza la tot ceea ce facem noi. Are legile ei scrise care functioneaza si guverneaza existenta lui de la inceputuri, CA tu ca si pagan nu o simti vie , e nasol. Sper doar ca nu esti pagan doar ca sa nu fii altceva.
Mama Geea este intr-adevar o planeta vie! Oricine o priveste in ansamblul sau poate sa constate acest lucru, este suficient sa-i urmaresti doar miscarile tectonice pentru a intelege ca este un urias organism.
Sunt pagan cu adevarat si nu delirant mistic!
Citat :
Probabil Moise a spicuit din ceea ce a vazut in natura sau o fii vorbit cu forma umana a pamantului,asta nu inseamna ca stim sau nu ce s-a intamplat acum. E ca si cum tu furnica fiind vrei sa ai puterile unui tigru. Razz Razz Razz Very Happy.
Daca ai citi biblia, nu ai mai face astfel de afirmatii.
[/quote]


Pai nu stiu de ce ma indrumi sa citesc Biblia, Ciudat ca totusi ma numesti crestin, si vad asta din punctul de vedere al adevarantului pagan si nu al delirantului mistic. te cam incurci singur , ori sunt crestin deci am citit Biblia ori nu sunt cfrestin si vcrei sa citesc Biblia.....

e a mia oara cand va spun nu imi place tonul dupa care catalogati voi atotstiutorii lumea.
Asa ca nu am alta sansa decat sa citesc Biblia.
Apropos as aprecia o parere de la oameni care totusi locuiesc in Romania,restul cei care ati plecat,si ati ales calea usoara si totusi greu ca de nu e usor sa fii Auslander.pastrati-va parerile pentru voi.Sunt satul de capsunari spanioli si desfundatori de buzi nemtesti care vin acasa cu BMW X3 inchiriat.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 8:58 pm

Alin Soimosi a scris:

......pastrati-va parerile pentru voi.Sunt satul de capsunari spanioli si desfundatori de buzi nemtesti care vin acasa cu BMW X3 inchiriat.

Da de ce nu esti satul de brutele lenese si incompetente din Romania?

Aia care se vand ptr o galeata portocalie si au transformat Romania intr-un imens WC public ...

O fi cumva pentru ca si tu esti ca ei ...si de acea ti-s dargi?
Sus In jos
Alin Soimosi
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 254
Localizare : Romania
Puncte : 273
Data de inscriere : 23/04/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 9:21 pm

Soimos a scris:
Alin Soimosi a scris:

......pastrati-va parerile pentru voi.Sunt satul de capsunari spanioli si desfundatori de buzi nemtesti care vin acasa cu BMW X3 inchiriat.

Da de ce nu esti satul de brutele lenese si incompetente din Romania?

Aia care se vand ptr o galeata portocalie si au transformat Romania intr-un imens WC public ...

O fi cumva pentru ca si tu esti ca ei ...si de acea ti-s dargi?

Nu ,nu imi sunt dragi:
dar daca totusi ai vrea ceva si daca totusi te intereseaza soarta ROMANIEI de ce nu vii tu sa schimbi ceva.Esti pana la urma asa cum afirmam mai in toate postarile mele tot un roman comun, Stii sa bagi de vina, si,sa fugi de responsabilitate!!!!!
dar cand vine vorba de responsabilitate te asucnzi dupa ce frumos e in germanica

Ma lasi...
hai sictir!!!!!!!!Sunt satul de pareri din afara care nu cunosc realitatea.de oameni incompetenti care cred ca daca au citit manualul de utilizare a unui produs se transforma asa cum ziceai tu in specialisti. Crezi prea mult in "adevarurile fundamentale"
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMier Mai 11, 2011 10:39 pm

Alin Soimosi a scris:
Apopii a scris:
Daca ai citi biblia, nu ai mai face astfel de afirmatii.
Pai nu stiu de ce ma indrumi sa citesc Biblia
Unde ai vazut tu indemnul in ceea ce am spus?
Hai sa-ti explic la nivelul tau de gandire prescolara, daca ti-as fi spus: ”citeste biblia pentru a nu mai face astfel de afirmatii” atunci ar fi fost un indemn, dar asa cum am spus-o in postarea respectiva a fost doar exprimarea unei sperante in imbunatatirea nivelului tau de cunostiinte.
Citat :
Apropos as aprecia o parere de la oameni care totusi locuiesc in Romania
Mergi pe strada si cere-le parerea, s-ar putea sa intalnesti destui care sa-ti vorbeasca pe intelesul tau! Laughing (asta-i un indemn!).
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeJoi Mai 12, 2011 12:03 am

Alin Soimosi a scris:
Sunt satul de capsunari spanioli si desfundatori de buzi nemtesti care vin acasa cu BMW X3 inchiriat.
Eu nu-s dintr-aia, da aia macar muncesc ba nu stau in genunchi curgandu-le balele prin biserici si asteptand sa munceasca altii pentru ei si apoi sa zica, ”Da doamne” ca eu mi-s smecher si fudul ca sa muncesc. Cu dintr-astia de-alde voi s-a dus tara de rapa.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeJoi Mai 12, 2011 5:44 am

Alin Soimosi a scris:

Nu ,nu imi sunt dragi:
dar daca totusi ai vrea ceva si daca totusi te intereseaza soarta ROMANIEI de ce nu vii tu sa schimbi ceva."
Afla ca am facut si asta.
Dar de cand cu ciuma portocalie ... m-am vindecat de patriotism si m-am gandit sa nu ma mai joc dea Don Quijote si morile de vant ...am vandut absolut tot ce am avut pe acolo ...si din Ianuarie m-am reintors in tara conationalilor mei... Germania !

Si zau ca nu-mi pare rau nici mie si nici intregii mele familii ...

Asa ca am renuntat la luxul de a trai intre cele mai mari genii ale omenirii (asa cum te crezi si tu) ... asta bineinteles in lumea virtuala din capul vostru lobotomizat de biserica si securisti
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMar Iul 19, 2011 11:35 am

Practic, Moise a inventat un Zeu rau, dictator, atotputernic si razbunator! Pentru asta s-a folosit de ideile lansate de Akhenaten in religia monoteista pe care o crease si care purta numele de Atenism. In Atenism se sustinea ideea unui singur Zeu atotputernic si creator al Lumii, Zeu ce-si avea imparatia in Cer, era si normal, deoarece acest Zeu era tocmai Aten, adica Soarele! Moise a dat numele de YHWH acestui nou Zeu al religiei sale, preluand acest nume de la alt Zeu (acest lucru a fost demonstrat, inclusiv cu dovezi arheologice amanuntite).

Moise (Moshe), avea nevoie de aceasta noua religie ca de aer, deoarece ea avea ca scop sa tina unite triburile neamului sau, pentru a putea scapa din sclavia in care era tinut la egipteni si mai apoi sa-si creeze un popor unit si o tara proprie.

In concluzie, aceasta religie a fost perfect justificata pentru evrei si, in plus, avea si un scop nobil; Unitatea Nationala!

Evreii, de-a lungul timpului, nu s-au dus niciodata peste altii in scopul de a-i tortura si ucide pentru a-si impune propria religie, asa cum au procedat crestinii in cruciade, inchizitie si crestinari fortate, ei au incercat, cat mai mult, sa-si pastreze religia doar pentru ei! Zeul rau pe care l-a creat Moise, avea doar scop National!

”Mărturii arheologice

În Biblie, YHVH este folosit în exclusivitate pentru Dumnezeul lui Israel. În Orientul antic numele este însă întâlnit ca parte constituentă a unor numelor de persoane (mai ales în forma sa prescurtată).

Un document egiptean conținând o listă de nume de locuri, descoperită în templul lui Amon din Soleb din timpul lui Amenhotep III. (1402–1363 î. C.) se referă la „țara lui Șasu-YHV“. Și în timpul lui Ramses Ramses III. (1198–1166 î. C.) apare această expresie, ea referindu-se atât la muntele din partea de est a Iordanului, cât și la beduinii care trăiau acolo. Pe tăblițele de lut (Ostraka) din Ugarit apare un YV ca ”fiu al lui El”.

Piatra Mesa (cca. 840 î. C.) este considerată ca cea mai veche folosire a Tetragramei înt-un document nebiblic: Și-am luat vasele lui YHVH și le-am pus înaintea lui Chemos. O altă tăbliță descoperită recent redă numele divin cu literele feniciene YOD, HE, V, HE.

Cele mai vechi atestări ale numelui din regiunea regatului Israel provin din secolul 8 î. C.: un sigiliu preoțesc care poartă inscripția Aparținând lui Miqneyav, slujitorul lui YHVH. Pe o inscripție funerară în Lachiș este scris: Binecuvântat să fie Uriahu de către JHWH. Ambele nume personale menționate sunt teofore, ele conținând numele divin (în forma sa prescurtată).

Formulele de salut ale scrisorilor din Lachiș (secolul 6 î. C.) conțin: YHVH să-i dea vești bune stăpânului meu / să-l lase să trăiască în sănătate. Chiar și formula de jurământ bibilc: așa cum JHWH este viu este întâlnită aici. Folosirea ca salut este confirmată de tăblițe de lut din Arad, de ex. Fie ca YHVH să caute pacea pentru tine.

Fragmente din perioada timpurie a regilor israeliți, găsite la Kuntilet Ajrud, în peninsula Sinai, alătură numele YHVH de dumnezeul Baal utilizând scrierea feniciană. Aceasta pare a indica un sincretism local, pe atunci la modă. Chiar și numele zeiței fertilității Așera este combinat cu YHVH.

Pe lângă forma lungă YHVH se întâlnesc, începând cu exilul babilonian (terminat în 529 î. C. după cucerirea Babilonului de regele persan Cirus) din ce în ce mai mult forme prescurtate ca YHV sau YHH.

În colonia militară evreiască din Elephantine în Egipt au fost găsite ambele forme prescurtate în scrisori, formule de jurământ și texte de cult, de ex. Te binecuvintez prin YHH și CHNM. Această formulă este un alt exemplu de sincretism, combinând Dumnezeul evreu cu un zeu local egiptean.

Imagine al unui fragment de oală ceramică găsit la Kuntillet Ajrud deasupra inscripției „Berakhti etkhem l’YHVH Shomron ul’Asherato”

Atât dovezile arheologice cât și textele biblice redau tensiunile dintre grupuri care acceptau adorarea lui Iahveh împreună cu zeități locale, ca Așerah si Baal, și cei care țineau la a-l adora numai pe Iahveh, în perioada monarhică.[7] Sursa deuteronomistă oferă dovezi ale existenței unei puternice facțiuni monoteiste în timpul domniei regelui Iozia, spre sfârșitul secolului al VII-lea î.e.n., dar puterea și prevalența unei adorări monoteiste anterioare a lui Iahveh este pe larg pusă la îndoială, având la bază interpretări despre cât de mult se bazează istoria deuteronomistă pe surse anterioare ei și cât de mult a fost reformulată ea de redactorii deuteronomiști în scopul de a-și impune punctele lor de vedere teologice.[8] Mărturiile arheologice indică un politeism larg răspândit în Israel și în jurul său în perioada monarhiei.[9]

De exemplu, un stâlp cultic din secolul al X-lea î.e.n. din Taanach (un oraș din Israelul de Nord, lângă Megiddo) are implicații politeiste evidente. Stâlpul are patru nivele sau regiștri. În registrul de jos, sau pe nivelul patru este o figură de femeie cu mâinile așezate pe capetele a doi lei care stau așezați la dreapta și la stânga ei. Figura de femeie poate fi interpretată drept zeiță, fie Așerah, Astarte, sau Anat. Al treilea registru are două figuri de sfinx aripi cu un loc liber între ele. Al doilea nivel conține un arbore sacru flancat de ambele părți de ibiși care stau pe picioarele lor din spate. Registrul de sus arată un patruped (fie o bovină fie un cal) cu un disc solar deasupra lui. Nu este cert dacă Taanach a fost fie sub control israelit fie sub control canaanit când a fost produs stâlpul, iar interpretările lui diferă.[10] Dacă patrupedul de pe nivelul de sus este luat drept bovină, el poate fi identificat fie cu Iahveh fie cu Baal. Discul solar de deasupra patrupedului reprezintă fie zeul Soarelui fie cerul.[11] Cei mai mulți autori sunt de acord că arborele sacru din al doilea registru trebuie identificat cu o așerah, deși arborele stilizat este adesea văzut drept obiect de cult mai degrabă decât imagine a unei zeițe.[12] Figurile de tipul sfinxului înaripat de pe al doilea nivel au fost interpretate drept heruvimi iar spațiul dintre ele îl reprezintă pe invizibilul Iahveh ca „stând pe tronul făcut din heruvimi” deși spațiul liber poate fi de asemenea interpretat ca permițând observatorilor să vadă un foc sau o figurină dinăuntrul stâlpului.[13] Deși sunt posibile o varietate de interpretări, Mark S. Smith conchide că „Pe scurt, asumând datarea corectă a acestui stâlp în secolul al zecelea, stâlpul atestă politeismul din zonă.”[14]

Alt exemplu de politeism din Levantul de Sud a fost descoperirea unei combinații de iconografii și inscripții la un centru religios/loc de poposire pentru călători de la Kuntillet Ajrud, în nordul deșertului Sinai, care datează din secolul al VIII-lea î.e.n.[15] Printre multe alte artefacte se afla un mare vas de păstrat care a atras multă atenție. Fața vasului conține iconografie arătând trei figuri antropomorfice și o inscripție care se referă la „Yahweh … și a sa așerah”. Inscripțiile conduc la identificarea rapidă a două din figurile care stau în prim-plan ca reprezentându-l pe Iahveh și soția lui, Așerah, dar cercetări ulterioare le-au identificat drept figuri Bes.[16] Câțiva cercetători, inclusiv William G. Dever,[17] și Judith Hadley[18] continuă să interpreteze inscripția într-un mod în care ea se referă la Așerah drept zeiță israelită și soția lui Iahveh. William Dever a scris o carte numită „Did God Have a Wife?” (A avut Dumnezeu o soție?) care se referă la dovezile arheologice, printre care multe figurine femeiești dezgropate din Israelul antic, care susțin ipoteza sa că Așerah a funcționat drept zeiță și soție a lui Iahveh în religia populară israeliană din perioada monarhică. Un recenzent consideră că teoria lui Dever „este plin de lacune iar cartea e plină de dezinformări.”[19] Opus interpetării „așerei” drept zeiță în inscripțiile din Kuntillet ‘Ajrud inscriptions, alți câțiva autori, inclusiv Mark S. Smith,[20] John Day,[21] și Andre Lemaire,[22] văd așerah din aceste inscripții obiect de cult, arbore stilizat sau loc de închinare prin care binecuvântările lui Iahveh erau comunicate, mai degrabă decât o zeiță care ar putea funcționa drept soție.[23] „Nici iconografia nici textele nu ne pot obliga să interpretăm relația dintre ‘Yahweh ... și a sa așerah’ din Epoca Fierului IIB în sensul unei relații (determinată sexual) dintre două forțe care ar fi împerecheate și să ne oblige astfel să acceptăm că așerah ar avea statut de parteneră. ‘Așerah lui Yahweh’ nu era egală în rang cu Iahveh ci este mai degrabă o entitate mediatoare care aduce binecuvântările lui și este concepută mental sub forma unui arbore stilizat, care îi era astfel subordonat lui Iahveh.”[24]”


Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH



Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 12:21 pm

Apopii a scris:
Practic, Moise a inventat un Zeu rau, dictator, atotputernic si razbunator! Pentru asta s-a folosit de ideile lansate de Akhenaten in religia monoteista pe care o crease si care purta numele de Atenism. In Atenism se sustinea ideea unui singur Zeu atotputernic si creator al Lumii, Zeu ce-si avea imparatia in Cer, era si normal, deoarece acest Zeu era tocmai Aten, adica Soarele! Moise a dat numele de YHWH acestui nou Zeu al religiei sale, preluand acest nume de la alt Zeu (acest lucru a fost demonstrat, inclusiv cu dovezi arheologice amanuntite).

Moise (Moshe), avea nevoie de aceasta noua religie ca de aer, deoarece ea avea ca scop sa tina unite triburile neamului sau, pentru a putea scapa din sclavia in care era tinut la egipteni si mai apoi sa-si creeze un popor unit si o tara proprie.

In concluzie, aceasta religie a fost perfect justificata pentru evrei si, in plus, avea si un scop nobil; Unitatea Nationala!

Evreii, de-a lungul timpului, nu s-au dus niciodata peste altii in scopul de a-i tortura si ucide pentru a-si impune propria religie, asa cum au procedat crestinii in cruciade, inchizitie si crestinari fortate, ei au incercat, cat mai mult, sa-si pastreze religia doar pentru ei! Zeul rau pe care l-a creat Moise, avea doar scop National!

”Mărturii arheologice

În Biblie, YHVH este folosit în exclusivitate pentru Dumnezeul lui Israel. În Orientul antic numele este însă întâlnit ca parte constituentă a unor numelor de persoane (mai ales în forma sa prescurtată).

Un document egiptean conținând o listă de nume de locuri, descoperită în templul lui Amon din Soleb din timpul lui Amenhotep III. (1402–1363 î. C.) se referă la „țara lui Șasu-YHV“. Și în timpul lui Ramses Ramses III. (1198–1166 î. C.) apare această expresie, ea referindu-se atât la muntele din partea de est a Iordanului, cât și la beduinii care trăiau acolo. Pe tăblițele de lut (Ostraka) din Ugarit apare un YV ca ”fiu al lui El”.

Piatra Mesa (cca. 840 î. C.) este considerată ca cea mai veche folosire a Tetragramei înt-un document nebiblic: Și-am luat vasele lui YHVH și le-am pus înaintea lui Chemos. O altă tăbliță descoperită recent redă numele divin cu literele feniciene YOD, HE, V, HE.

Cele mai vechi atestări ale numelui din regiunea regatului Israel provin din secolul 8 î. C.: un sigiliu preoțesc care poartă inscripția Aparținând lui Miqneyav, slujitorul lui YHVH. Pe o inscripție funerară în Lachiș este scris: Binecuvântat să fie Uriahu de către JHWH. Ambele nume personale menționate sunt teofore, ele conținând numele divin (în forma sa prescurtată).

Formulele de salut ale scrisorilor din Lachiș (secolul 6 î. C.) conțin: YHVH să-i dea vești bune stăpânului meu / să-l lase să trăiască în sănătate. Chiar și formula de jurământ bibilc: așa cum JHWH este viu este întâlnită aici. Folosirea ca salut este confirmată de tăblițe de lut din Arad, de ex. Fie ca YHVH să caute pacea pentru tine.

Fragmente din perioada timpurie a regilor israeliți, găsite la Kuntilet Ajrud, în peninsula Sinai, alătură numele YHVH de dumnezeul Baal utilizând scrierea feniciană. Aceasta pare a indica un sincretism local, pe atunci la modă. Chiar și numele zeiței fertilității Așera este combinat cu YHVH.

Pe lângă forma lungă YHVH se întâlnesc, începând cu exilul babilonian (terminat în 529 î. C. după cucerirea Babilonului de regele persan Cirus) din ce în ce mai mult forme prescurtate ca YHV sau YHH.

În colonia militară evreiască din Elephantine în Egipt au fost găsite ambele forme prescurtate în scrisori, formule de jurământ și texte de cult, de ex. Te binecuvintez prin YHH și CHNM. Această formulă este un alt exemplu de sincretism, combinând Dumnezeul evreu cu un zeu local egiptean.

Imagine al unui fragment de oală ceramică găsit la Kuntillet Ajrud deasupra inscripției „Berakhti etkhem l’YHVH Shomron ul’Asherato”

Atât dovezile arheologice cât și textele biblice redau tensiunile dintre grupuri care acceptau adorarea lui Iahveh împreună cu zeități locale, ca Așerah si Baal, și cei care țineau la a-l adora numai pe Iahveh, în perioada monarhică.[7] Sursa deuteronomistă oferă dovezi ale existenței unei puternice facțiuni monoteiste în timpul domniei regelui Iozia, spre sfârșitul secolului al VII-lea î.e.n., dar puterea și prevalența unei adorări monoteiste anterioare a lui Iahveh este pe larg pusă la îndoială, având la bază interpretări despre cât de mult se bazează istoria deuteronomistă pe surse anterioare ei și cât de mult a fost reformulată ea de redactorii deuteronomiști în scopul de a-și impune punctele lor de vedere teologice.[8] Mărturiile arheologice indică un politeism larg răspândit în Israel și în jurul său în perioada monarhiei.[9]

De exemplu, un stâlp cultic din secolul al X-lea î.e.n. din Taanach (un oraș din Israelul de Nord, lângă Megiddo) are implicații politeiste evidente. Stâlpul are patru nivele sau regiștri. În registrul de jos, sau pe nivelul patru este o figură de femeie cu mâinile așezate pe capetele a doi lei care stau așezați la dreapta și la stânga ei. Figura de femeie poate fi interpretată drept zeiță, fie Așerah, Astarte, sau Anat. Al treilea registru are două figuri de sfinx aripi cu un loc liber între ele. Al doilea nivel conține un arbore sacru flancat de ambele părți de ibiși care stau pe picioarele lor din spate. Registrul de sus arată un patruped (fie o bovină fie un cal) cu un disc solar deasupra lui. Nu este cert dacă Taanach a fost fie sub control israelit fie sub control canaanit când a fost produs stâlpul, iar interpretările lui diferă.[10] Dacă patrupedul de pe nivelul de sus este luat drept bovină, el poate fi identificat fie cu Iahveh fie cu Baal. Discul solar de deasupra patrupedului reprezintă fie zeul Soarelui fie cerul.[11] Cei mai mulți autori sunt de acord că arborele sacru din al doilea registru trebuie identificat cu o așerah, deși arborele stilizat este adesea văzut drept obiect de cult mai degrabă decât imagine a unei zeițe.[12] Figurile de tipul sfinxului înaripat de pe al doilea nivel au fost interpretate drept heruvimi iar spațiul dintre ele îl reprezintă pe invizibilul Iahveh ca „stând pe tronul făcut din heruvimi” deși spațiul liber poate fi de asemenea interpretat ca permițând observatorilor să vadă un foc sau o figurină dinăuntrul stâlpului.[13] Deși sunt posibile o varietate de interpretări, Mark S. Smith conchide că „Pe scurt, asumând datarea corectă a acestui stâlp în secolul al zecelea, stâlpul atestă politeismul din zonă.”[14]

Alt exemplu de politeism din Levantul de Sud a fost descoperirea unei combinații de iconografii și inscripții la un centru religios/loc de poposire pentru călători de la Kuntillet Ajrud, în nordul deșertului Sinai, care datează din secolul al VIII-lea î.e.n.[15] Printre multe alte artefacte se afla un mare vas de păstrat care a atras multă atenție. Fața vasului conține iconografie arătând trei figuri antropomorfice și o inscripție care se referă la „Yahweh … și a sa așerah”. Inscripțiile conduc la identificarea rapidă a două din figurile care stau în prim-plan ca reprezentându-l pe Iahveh și soția lui, Așerah, dar cercetări ulterioare le-au identificat drept figuri Bes.[16] Câțiva cercetători, inclusiv William G. Dever,[17] și Judith Hadley[18] continuă să interpreteze inscripția într-un mod în care ea se referă la Așerah drept zeiță israelită și soția lui Iahveh. William Dever a scris o carte numită „Did God Have a Wife?” (A avut Dumnezeu o soție?) care se referă la dovezile arheologice, printre care multe figurine femeiești dezgropate din Israelul antic, care susțin ipoteza sa că Așerah a funcționat drept zeiță și soție a lui Iahveh în religia populară israeliană din perioada monarhică. Un recenzent consideră că teoria lui Dever „este plin de lacune iar cartea e plină de dezinformări.”[19] Opus interpetării „așerei” drept zeiță în inscripțiile din Kuntillet ‘Ajrud inscriptions, alți câțiva autori, inclusiv Mark S. Smith,[20] John Day,[21] și Andre Lemaire,[22] văd așerah din aceste inscripții obiect de cult, arbore stilizat sau loc de închinare prin care binecuvântările lui Iahveh erau comunicate, mai degrabă decât o zeiță care ar putea funcționa drept soție.[23] „Nici iconografia nici textele nu ne pot obliga să interpretăm relația dintre ‘Yahweh ... și a sa așerah’ din Epoca Fierului IIB în sensul unei relații (determinată sexual) dintre două forțe care ar fi împerecheate și să ne oblige astfel să acceptăm că așerah ar avea statut de parteneră. ‘Așerah lui Yahweh’ nu era egală în rang cu Iahveh ci este mai degrabă o entitate mediatoare care aduce binecuvântările lui și este concepută mental sub forma unui arbore stilizat, care îi era astfel subordonat lui Iahveh.”[24]”


Sursa textului: http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH



Editat pentru atac la persoana! La urmatorul, te suspend!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce este Iudaismul Empty
MesajSubiect: Re: Ce este Iudaismul   Ce este Iudaismul Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce este Iudaismul
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cine este Isus si cine este Hristos?
» Cine este "seriosul" şi cine este "distratul" în polemica credinţei şi necredinţei?
» Cum este Dumnezeu?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Mozaismul-
Mergi direct la: