Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Einstein credea in Dumnezeu

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 6:09 pm

Ce ziceti de asta? Era Einstein prost?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 6:49 pm

GaSpAr a scris:
Ce ziceti de asta? Era Einstein prost?

Nu se poate spune despre Einstein ca era prost, in niciun caz!

”Albert Einstein si religia

O scrisoare redactata de Albert Einstein in ultimul an de viata arata ca savantul considera ca religiile sunt "legende primitive, copilaresti", fapt care contrazice teoria potrivit careia acesta ar fi crezut in existenta unui creator.”

Sursa: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Incredibil/92046/Albert-Einstein-si-religia.html
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 6:58 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Ce ziceti de asta? Era Einstein prost?

Nu se poate spune despre Einstein ca era prost, in niciun caz!

”Albert Einstein si religia

O scrisoare redactata de Albert Einstein in ultimul an de viata arata ca savantul considera ca religiile sunt "legende primitive, copilaresti", fapt care contrazice teoria potrivit careia acesta ar fi crezut in existenta unui creator.”

Sursa: http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Incredibil/92046/Albert-Einstein-si-religia.html
totusi, care este posibilitatea ca aceasta stire sa fie adevarata? crezi ca nu era posibil sa i se puna in carca aceasta scrisoare? de unde stim cu adevarat, ca Einstein chiar a trimis aceasta scrisoare?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 7:43 pm

GaSpAr a scris:
totusi, care este posibilitatea ca aceasta stire sa fie adevarata? crezi ca nu era posibil sa i se puna in carca aceasta scrisoare? de unde stim cu adevarat, ca Einstein chiar a trimis aceasta scrisoare?

Ma uimesti cu logica ta cu dubla masura!


Adica o afirmatie facuta de un contemporan cu notorietate ... o iei drept o minciuna ... dar vorbele puse in gura lui Isus de niste persoane care nu l-au vazut sau auzit vreodata ... si asta cu 2000 de ani in urma ...le iei drept adevarate!
Nu ti se pare curios?

Nu ti-am zis eu ca ai oarice probleme la resortul ce tine de "logica unitatilor de masura" ...ca vad ca ti s-a defectat ... si nu mai esti in stare sa masori egal!



Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 05, 2011 9:01 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeDum Iun 05, 2011 8:53 pm

Soimos a scris:

Ma uimesti cu logica ta cu dubla masura!

Adica o afirmatie facute de un contemporan cu notorietate ... o iei drept o minciuna ... dar vorbele puse in gura lui Isus de niste persoane care nu l-au vazut sau auzit vreodata ... si asta cu 2000 de ani in urma ...le iei drept adevarate!
Nu ti se pare curios?

Nu ti-am zis eu ca ai oarice probleme la resortul ce tine de "logica unitatilor de masura" ...ca vad ca ti s-a defectat ... si nu mai esti in stare sa masori egal!


Frumos spus si este valabil pentru toti credinciosii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 11:02 am

dar ce este asa greu sa pui in carca unui om, lucruri pe care nu le-a zis?
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 12:17 pm

GaSpAr a scris:
dar ce este asa greu sa pui in carca unui om, lucruri pe care nu le-a zis?

Uite, incepi sa intelegi modul in care a luat nastere crestinismul, dar si celelalte religii!

Incepi sa intelegi si ca nu i-a fost deloc greu lui Moise sa spuna ca a primit poruncile de la Yahweh, mai ales ca era singur atunci... Laughing
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 12:31 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
dar ce este asa greu sa pui in carca unui om, lucruri pe care nu le-a zis?

Uite, incepi sa intelegi modul in care a luat nastere crestinismul, dar si celelalte religii!

Incepi sa intelegi si ca nu i-a fost deloc greu lui Moise sa spuna ca a primit poruncile de la Yahweh, mai ales ca era singur atunci... Laughing
sa zicem ca este asa, dar recunosti ca ca posibil ca Einstein sa nu fi zis asta? poate era deist, credea intr-o divinitate care nu avea legatura cu religiile
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitimeLun Iun 06, 2011 1:12 pm

GaSpAr a scris:
sa zicem ca este asa, dar recunosti ca ca posibil ca Einstein sa nu fi zis asta? poate era deist, credea intr-o divinitate care nu avea legatura cu religiile

Eu nu pot sa recunosc sau sa nu recunosc ceva ce nu tine de ceea ce cunosc! Eu pot doar sa constat ca Einstein avea o conceptie a sa despre divinitate si religii in general si pe care si-a exprimat-o intr-o scrisoare:

”"Cuvantul -dumnezeu- nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti". Einstein, care a murit in anul urmator, la varsta de 76 de ani, nu a scutit iudaismul de criticile sale, fiind de parere ca evreii nu sunt, in niciun caz, "alesii" lui Dumnezeu.”

Daca incercam sa presupunem ce a gandit Einstein, nu facem decat sa intram pe taramul speculatiilor si recunoaste si tu ca speculatiile nu sunt benefice nimanui.
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Einstein credea in Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Einstein credea in Dumnezeu   Einstein credea in Dumnezeu Icon_minitime

Sus In jos
 
Einstein credea in Dumnezeu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dumnezeu si Dumnezei...
» Dumnezeu zeu extraterestru?
» Omul ...ucenic de Dumnezeu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Stinta versus Credinta :: Stinta vs Credinta :: Evolutie sau Creatie-
Mergi direct la: