Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Dumnezeu zeu extraterestru?

In jos 
+8
Cyberman
Urzi23
EmaLovesJesus
Mihai12
Black velvet
GaSpAr
Apopii
Soimos
12 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 10:40 am

S-ar putea raspunde cu da daca ar fi sa consideram ca orice mitologie are un sambure de adevar.

Oricum, resedinta Lui fiind in cer ... rezulta implicit ca nu este pamantean ci extraterestru.

Socant este faptul ca si Papa de la Roma recunoaste chiar oficial posibilitatea existentei unor fiinte extratrerestre!

Va propun sa discutam pe acest topic despre aceasta tema fascinanta!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 12:08 pm

Soimos a scris:
S-ar putea raspunde cu da daca ar fi sa consideram ca orice mitologie are un sambure de adevar.

Da, exista si posibilitatea ca la ideea de Zeu suprem sa fi contribuit si miturile create in urma observarii unor fiinte venite din spatiul cosmic!

Citat :
Oricum, resedinta Lui fiind in cer ... rezulta implicit ca nu este pamantean ci extraterestru.

Este normal ca dumnezeu sa locuiasca in cer, deoarece acolo ”locuieste” Aton (discul solar). Akhenaton a transformat discul solar in Zeu suprem, idee preluata mai apoi de Moise si transformata in Zeu suprem de tip YHWH. Este posibil ca pentru mintea bolnava a lui Akhenaton (sindrom Marfan), ideea de fiinte venite din cosmos sa fi avut o importanta deosebita si sa fi facut combinatii...
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 12:38 pm

cultul lui Aten/Aton e complet diferit de cel a lui Yahweh, chiar daca Akenaton crease o religie monoteista, diferentele dintre Aten si Yahweh sunt enorme. Ignorantii ca voi ignora profetiile facut de Yahweh prin profetii VT. zeci de profeti implinite si care se implinesc si in ziua de azi si multe alte lucruri care dovedesc existenta lui Yahweh. Dar ce sa le ceri unora care au fost prea mult afectati de comunism si mai noi afectati de Occident.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Moise

Uite un articol de pe wikipedia, unde mint astia cu nerusinare. In ritmul asta, evreii voi fi singurul popor fara istorie,fara cultura, caci se pare ca ''istoricii'' au grija de asta si au grija si naivii ca voi, care credeti orice rahat impachetat frumos. RUSINE
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMar Iul 12, 2011 7:01 pm

GaSpAr a scris:
cultul lui Aten/Aton e complet diferit de cel a lui Yahweh, chiar daca Akenaton crease o religie monoteista, diferentele dintre Aten si Yahweh sunt enorme.

Intr-adevar diferentele sunt enorme, Soarele (Aten)a lui Akhenaten este mare si vizibil pe tot cerul, iar ideea ca el este Creatorul este oarecum indreptatita, deoarece Soarele joaca un rol major in viata oamenilor si probabil fara el, existenta ar deveni imposibila! Pe cand pe YHWH nu l-a vazut decat Moise, dar si atunci acest ”Mare zeu” statea pitit pe dupa tufe pentru a-i spune acestuia cum sa scrijeleasca pe niste table de piatra, poruncile sale! Halal zeu atotputernic care sta pa dupa boscheti pentru a pacali un lider tribal!

Citat :
Ignorantii ca voi ignora profetiile facut de Yahweh prin profetii VT. zeci de profeti implinite si care se implinesc si in ziua de azi si multe alte lucruri care dovedesc existenta lui Yahweh.

Iar vii cu aiurelile astea de profetii? Te intreb pentru a nu stiu cat-a oara: care-s profetii si care-s profetiile lor implinite? Ca de vorbe-n vant sunt satul!!!


Ultima editare efectuata de catre Black velvet in Dum Iul 17, 2011 1:33 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 1:31 am

Ia sa-mi spuna mie credinciosii, evident daca stiu, de ce a creat dumnezeu virusul HIV, virusul gripei aviare si porcine, ebola si antrax-ul.

PS: dau fundita celui care va da raspunsul cel mai apropiat de realitate! Smile Nu voi baga in seama raspunsuri crestinesti, de genul: ”antraxul a fost creat de Allah pentru a fi folosit de Bin Laden”.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 6:33 am

Poi vei primi raspunsuri gen Holera si Ciuma au fost create de masonerie ...asta ptr ca in vremurile cand acestea bantuiau inca nu se descoperise America ...ca altfel bineinteles ar fi fost de vina aceasta!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 10:39 am

Black velvet a scris:
Ia sa-mi spuna mie credinciosii, evident daca stiu, de ce a creat dumnezeu virusul HIV, virusul gripei aviare si porcine
din ce stiu eu, aceste virusuri nu existau in evul mediu. cel mai probabil au fost create in laborator, in special HIV, pentru populatia din Africa, iar virusul gripei porcine si aviare, au fost create pentru a scoate bani din vaccinuri. unele voci spune ca ultimile 2 virusuri din urma nici macar nu au existat ci au fost o mare farsa.
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 1:37 pm

Soimos a scris:
Poi vei primi raspunsuri gen Holera si Ciuma au fost create de masonerie ...asta ptr ca in vremurile cand acestea bantuiau inca nu se descoperise America ...ca altfel bineinteles ar fi fost de vina aceasta!

Corect!

Mihai12 a scris:
Black velvet a scris:
Ia sa-mi spuna mie credinciosii, evident daca stiu, de ce a creat dumnezeu virusul HIV, virusul gripei aviare si porcine
din ce stiu eu, aceste virusuri nu existau in evul mediu. cel mai probabil au fost create in laborator, in special HIV, pentru populatia din Africa, iar virusul gripei porcine si aviare, au fost create pentru a scoate bani din vaccinuri. unele voci spune ca ultimile 2 virusuri din urma nici macar nu au existat ci au fost o mare farsa.

Mare dreptate ai in ceea ce spui!

Si acum ca o concluzie: putem observa usor cum oamenii pot crea forme noi de viata, care mai apoi evolueaza singure, cum Natura creeaza continuu viata, dar pe dumnezeul religiilor nu-l vedem nicaieri si nici vreo forma de viata nu poarta amprenta sa, ci doar pe cea specifica pentru ceea ce este considerat viu!

In ideea acestui topic, putem presupune ca exista posibilitatea ca o civilizatie extraterestra sa fi intervenit, la un moment dat, in evolutia maimutelor, transformandu-le in oameni... sau, poate, mult mai tarziu incercand sa ne influenteze evolutia. Este doar o ipoteza, bazata pe diverse picturi, sculpturi si texte vechi, care par a descrie fiinte anacronice cu acele vremuri si avand caracteristici evident evoluate din punct de vedere tehnic!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 7:25 pm

Black velvet a scris:
Mare dreptate ai in ceea ce spui!

Si acum ca o concluzie: putem observa usor cum oamenii pot crea forme noi de viata, care mai apoi evolueaza singure
omul nu va crea niciodata viata de la zero. aceste virusuri sunt doar modificate genetic de catre oamenii de stiinta a elitelor.




Black velvet a scris:
, cum Natura creeaza continuu viata, dar pe dumnezeul religiilor nu-l vedem nicaieri si nici vreo forma de viata nu poarta amprenta sa, ci doar pe cea specifica pentru ceea ce este considerat viu!
daca t-il inchipui pe Dumnezeu ca pe un batranel ce sta in ceruri, atunci nu ai sa-l vezi niciodata. Dumnzeu este o forta inteligenta fara margini, care exista dincolo de materie, care nu este afectat de timp. putem spune ca acest Dumnezeu nu are forma




Black velvet a scris:
In ideea acestui topic, putem presupune ca exista posibilitatea ca o civilizatie extraterestra sa fi intervenit, la un moment dat, in evolutia maimutelor, transformandu-le in oameni... sau, poate, mult mai tarziu incercand sa ne influenteze evolutia. Este doar o ipoteza, bazata pe diverse picturi, sculpturi si texte vechi, care par a descrie fiinte anacronice cu acele vremuri si avand caracteristici evident evoluate din punct de vedere tehnic!
aceasta teorie este cea mai cunoscuta in ziua de azi, deoarece ea este promovata de oameni ca Zecharia Sitchin sau David Icke. dar ei nu vor decat sa scoata bani asa ca teoria lor ma lasa rece. probabil stii si tu poveste cu reptilienii Anunaki, care ne-au creat si acum conduc lumea. bineinteles o poveste din care se scoate milioane de dolari.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeDum Iul 17, 2011 8:11 pm

Mihai12 a scris:
Dumnzeu este o forta inteligenta fara margini, care exista dincolo de materie, care nu este afectat de timp. putem spune ca acest Dumnezeu nu are forma

Asta este parerea ta, dar asta nu inseamna ca reprezinta o realitate!

Atat timp cat nimeni nu poate demonstra existenta vreunui dumnezeu, el ramane doar la nivelul de idee ce anima doar imaginatia credinciosilor sai!

Poate unii scot bani din specularea ideilor de dumnezeu extraterestru, biserica a scos bani si inca mai scoate din specularea ideii de dumnezeu atotputernic...

Mie mi se pare plauzibila ipoteza ca extraterestrii s-ar fi putut amesteca in evolutia civilizatiei umane, totusi mi se pare destul de improbabil ca ideile monoteiste sa fi avut o sursa ET, mai degraba sa fi fost generate de boala de care suferea Akhenaten!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 12:45 pm

Apopii a scris:
Atat timp cat nimeni nu poate demonstra existenta vreunui dumnezeu, el ramane doar la nivelul de idee ce anima doar imaginatia credinciosilor sai!
daca te referi la dovezi stiintifice, oamenii de stiinta, stau cu elefantul in mijlocul camerei, dar prefera sa-l ignore. elefantul fiind dovezile creatiei. asta a fost spusa de cativa, dar mai pe ascuns si nici nu se face mare valva pe seama asta. Dumnezeu nu este materie sau vreun om care sa fie descoperit ascuns in vreo pestera pe Marte, ci este spirit, aflat in afara materiei.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 12:54 pm

GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Atat timp cat nimeni nu poate demonstra existenta vreunui dumnezeu, el ramane doar la nivelul de idee ce anima doar imaginatia credinciosilor sai!
daca te referi la dovezi stiintifice, oamenii de stiinta, stau cu elefantul in mijlocul camerei, dar prefera sa-l ignore. elefantul fiind dovezile creatiei. asta a fost spusa de cativa, dar mai pe ascuns si nici nu se face mare valva pe seama asta. Dumnezeu nu este materie sau vreun om care sa fie descoperit ascuns in vreo pestera pe Marte, ci este spirit, aflat in afara materiei.

Adica este extramaterial, in plus, nefiind nici terestru este evident extraterestru!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 12:59 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
Apopii a scris:
Atat timp cat nimeni nu poate demonstra existenta vreunui dumnezeu, el ramane doar la nivelul de idee ce anima doar imaginatia credinciosilor sai!
daca te referi la dovezi stiintifice, oamenii de stiinta, stau cu elefantul in mijlocul camerei, dar prefera sa-l ignore. elefantul fiind dovezile creatiei. asta a fost spusa de cativa, dar mai pe ascuns si nici nu se face mare valva pe seama asta. Dumnezeu nu este materie sau vreun om care sa fie descoperit ascuns in vreo pestera pe Marte, ci este spirit, aflat in afara materiei.

Adica este extramaterial, in plus, nefiind nici terestru este evident extraterestru!
poate fi numit si asa. extra-terestru= in afara Terrei. oricum nu poate fi definit de maruntele noastre fiinte. e ca si cum niste furnici se plimba pe piciorul unui elefant iar apoi incearca fiecare sa-l defineasca, in functie de zona cercetata. bineinteles odata ce ele au explorat doar o mica parte a elefantului, nu vor reusi niciodata sa-l defineasca in totalitate
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 1:16 pm

GaSpAr a scris:
poate fi numit si asa. extra-terestru= in afara Terrei. oricum nu poate fi definit de maruntele noastre fiinte. e ca si cum niste furnici se plimba pe piciorul unui elefant iar apoi incearca fiecare sa-l defineasca, in functie de zona cercetata. bineinteles odata ce ele au explorat doar o mica parte a elefantului, nu vor reusi niciodata sa-l defineasca in totalitate

La ce-i foloseste unei furnici sa se inchine la un elefant, in conditiile in care acesta o poate zdrobi din intamplare, adica fara sa-si dea seama?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 1:17 pm

Apopii a scris:
GaSpAr a scris:
poate fi numit si asa. extra-terestru= in afara Terrei. oricum nu poate fi definit de maruntele noastre fiinte. e ca si cum niste furnici se plimba pe piciorul unui elefant iar apoi incearca fiecare sa-l defineasca, in functie de zona cercetata. bineinteles odata ce ele au explorat doar o mica parte a elefantului, nu vor reusi niciodata sa-l defineasca in totalitate

La ce-i foloseste unei furnici sa se inchine la un elefant, in conditiile in care acesta o poate zdrobi din intamplare, adica fara sa-si dea seama?
nu ai inteles. nu ii serverste sa se inchine, eu doar am facut o comparatie dintre noi si Dumnezeu si furnici si elefant.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeMier Iul 20, 2011 1:19 pm

GaSpAr a scris:
nu ai inteles. nu ii serverste sa se inchine, eu doar am facut o comparatie dintre noi si Dumnezeu si furnici si elefant.

Am inteles foarte bine comparatia si prin prisma ei am pus intrebarea!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:17 pm

”Elohim tradus fara justificare in unele Biblii prin cuvantul Dumnezeu. Elohim provine din ebraica veche si inseamna ´´cei ce vin din cer´´ si cu atat mai mult , cuvantul reprezinta o forma de plural , singularul lui find Eloha

Elohim (Eloah) (ebr. „cei ce vin din cer”), nume dat în Vechiul Testament lui Dumnezeu și folosit în locul celui de Iahve, a cărui pronunțare este interzisă de religia mozaică.”
Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:19 pm

Dumnezeu locuieste in cer,iar pamantul este astenutul picioarelor Lui.Isus s-a inaltat la cer.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:27 pm

EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu locuieste in cer,iar pamantul este astenutul picioarelor Lui.Isus s-a inaltat la cer.

Adica a fost luat intr-o nava spatiala, iar toata religia nu este de fapt decat o inscenare a unor extraterestri?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 12:51 pm

Apopii a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Dumnezeu locuieste in cer,iar pamantul este astenutul picioarelor Lui.Isus s-a inaltat la cer.

Adica a fost luat intr-o nava spatiala, iar toata religia nu este de fapt decat o inscenare a unor extraterestri?
Din pacate (ptr credinciosi) Biblia chiar ilustreaza verbal aceasta parere!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:04 pm

El nu are nevoie de o nava spatiala,El are un Trup nesupus timpului,materiei ,spatiului.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:15 pm

EmaLovesJesus a scris:
El nu are nevoie de o nava spatiala,El are un Trup nesupus timpului,materiei ,spatiului.
Iarasi ai visat frumos?

Cum de stii tu ceea ce nu stia toata Stiinta cu expertii ei in toate domeniile si dotati cu cele mai moderne aparata de masura si cercetare?
te gasisi tocmai tu sa stii de ce are sau nu are nevoie Dumnezeu?

Nu vezi ca la tine aberatia a lut asemenea proportii incat tot ce visezi sau iti imaginezi crezi ca este realitate!

Nu te supara ...dar eu iti recomand cu tot respectul si cu toata simpatia ...sa te duci la un psihiatru sa ii explici faptul ca tu nu mai esti capabila sa faci diferenta intre inchipuire si realitate!
Zic asta nu sa te supar ...dar si in familia nevestimii tot asa s-a intamplat, apoi biata soacra a ajuns la dementa ...si acuma este vie cat o leguma!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 1:20 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
El nu are nevoie de o nava spatiala,El are un Trup nesupus timpului,materiei ,spatiului.
Iarasi ai visat frumos?

Cum de stii tu ceea ce nu stia toata Stiinta cu expertii ei in toate domeniile si dotati cu cele mai moderne aparata de masura si cercetare?
te gasisi tocmai tu sa stii de ce are sau nu are nevoie Dumnezeu?

Nu vezi ca la tine aberatia a lut asemenea proportii incat tot ce visezi sau iti imaginezi crezi ca este realitate!

Nu te supara ...dar eu iti recomand cu tot respectul si cu toata simpatia ...sa te duci la un psihiatru sa ii explici faptul ca tu nu mai esti capabila sa faci diferenta intre inchipuire si realitate!
Zic asta nu sa te supar ...dar si in familia nevestimii tot asa s-a intamplat, apoi biata soacra a ajuns la dementa ...si acuma este vie cat o leguma!
Stai linistit,eu personal ajut oamei,la un cabinet de consiliere.Si chiar sunt persoane care se simt mult mai bine.Nu trebuie sa consult un psihiatru pentru ca sunt crestina si cred ca Biblia are dreptate.Asta se numeste CREDINTA nu nebunie.Este scris ca intelepciunea lui Dumnezeu este o nebunie pentru cei ce sunt pe calea pierzarii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeJoi Ian 05, 2012 8:51 pm

EmaLovesJesus a scris:

Si afirmatiile tale sunt minciuni.
Poi dovedeste-ti afirmatia!
Citat :

Atat Noul Si Vechiul Testament este Cuvantul lui Dumnezeu
Asta doar in inchipuirea ta!
In realitate VT este un text cronica scris de rabinii Marii Sinagoge si asumat ca autorii acestor texte iar NT este scris de 4 oameni numiti Evanghelisti ...dar si aia nu au fost inspirati de Dumnezeu ci de Diavol prin puterile pe care Isus le-a dat sa lucreze cu demonii!Uite aici:
Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demoni


Ia citeste te rog propozitia asta si arata-mi si mie unde scrie de Dumnezeu?

Citat :

Apostolul Pavel este Iertat,mantuit si folosit de Dumnezeu.
MINCIUNA!
Arata-mi veresetul prin care Iehova zice ca l-a iertat pe Pavel!
Daca nu imi arati acest verset te fac din nou "propagandista a minciunii aflata in slujba ...sti cui!

Cum sa-l ierte Iehova pe un criminal care a abatut oamenii de la religia Sa si care invata lumea sa faca lipsa mare pe Legile date de El, ...adica Legile Torei?
Tu chiar nu gandesti ...ci numai crezi?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitimeVin Ian 06, 2012 11:40 am

[quote="Soimos"]
Da-mi tu un verset un apostolul Pavel face pipi pe Legea lui Dumnezeu.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dumnezeu zeu extraterestru? Empty
MesajSubiect: Re: Dumnezeu zeu extraterestru?   Dumnezeu zeu extraterestru? Icon_minitime

Sus In jos
 
Dumnezeu zeu extraterestru?
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Dumnezeu si Dumnezei...
» Este Dumnezeu ATEU ????
» Einstein credea in Dumnezeu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Ezoterism, Mistere, Conspiratii :: Mistere :: Extraterestrii-
Mergi direct la: