Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Din Istoria "Iubirii" crestine

In jos 
+3
Black velvet
GaSpAr
Soimos
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Iun 19, 2011 8:45 am

In acest scurt filmulet (de numai 1,5 min.) vedeti cateva scene pline de dragoste crestina:



Bineinteles si niste concluzii referitoare la crestinism ...adica la ceea ce in filmuletz este denumit "Cea mai mare inselatorie a erei noastre"!
Sus In jos
GaSpAr
Arcas
Arcas
GaSpAr


Numarul mesajelor : 850
Varsta : 33
Localizare : Iasi
Puncte : 966
Data de inscriere : 13/05/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeLun Iun 20, 2011 12:25 pm

sa zicem ca eu in numele forumului tau si informatiilor gasite in el, fac milioane de crime si dupa aceea lumea va spune ca forumul tau e malefic, cum te-ai simti?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 1:18 am

GaSpAr a scris:
sa zicem ca eu in numele forumului tau si informatiilor gasite in el, fac milioane de crime si dupa aceea lumea va spune ca forumul tau e malefic, cum te-ai simti?

crazy Daca ai face asa ceva, inseamna ca ai putea sa te iei de mana cu inchizitorii grin deoarece singurele informatii din acest forum, care ar putea sa te determine sa comiti crime, sunt chiar versetele din biblie care au fost postate aici. Versete de genul:

Numerii, Capitolul 31:

”17.Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.”
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 12:06 pm

Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
sa zicem ca eu in numele forumului tau si informatiilor gasite in el, fac milioane de crime si dupa aceea lumea va spune ca forumul tau e malefic, cum te-ai simti?

crazy Daca ai face asa ceva, inseamna ca ai putea sa te iei de mana cu inchizitorii grin deoarece singurele informatii din acest forum, care ar putea sa te determine sa comiti crime, sunt chiar versetele din biblie care au fost postate aici. Versete de genul:

Numerii, Capitolul 31:

”17.Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.”
Daca nu procedai ca orice sectant sa selectezi ce iti convine, iti dadeai seama ca acest indemn a fost dat impotriva Madianiţilor. Nu era un indemn valabil multa vreme. Dar inca odata ati demonstrat ca nu stiti nimic despre biblie. Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 2:08 pm

Dumadu a scris:
Black velvet a scris:
GaSpAr a scris:
sa zicem ca eu in numele forumului tau si informatiilor gasite in el, fac milioane de crime si dupa aceea lumea va spune ca forumul tau e malefic, cum te-ai simti?

crazy Daca ai face asa ceva, inseamna ca ai putea sa te iei de mana cu inchizitorii grin deoarece singurele informatii din acest forum, care ar putea sa te determine sa comiti crime, sunt chiar versetele din biblie care au fost postate aici. Versete de genul:

Numerii, Capitolul 31:

”17.Ucideţi dar toţi copiii de parte bărbătească şi toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideţi-le.
18.Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsaţi-le pe toate vii pentru voi.”
Daca nu procedai ca orice sectant sa selectezi ce iti convine, iti dadeai seama ca acest indemn a fost dat impotriva Madianiţilor. Nu era un indemn valabil multa vreme. Dar inca odata ati demonstrat ca nu stiti nimic despre biblie. Wink

Ce spui vere?
Poi Dumnezeu nu se mai exprima in pilde...si te pomenesti ca da instructiuni precise ptr fiecare eveniment?
Tu chiar glumesti ... sau vrei sa ne dovedesti ca absenta aceasta a unui Dumnezeu care da sfaturi concrete si la obiect se datoreaza faptului ca Dumnezeu A MURIT pe cruce?
Poi tu nu faci la fel ca si sectantii interpretand doar in avantajul tau?
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 3:27 pm

Citat :
sa zicem ca eu in numele forumului tau si informatiilor gasite in el, fac milioane de crime si dupa aceea lumea va spune ca forumul tau e malefic, cum te-ai simti?

Gaspar, acest forum nu incita la violenta, dar biblia o face prin multele ei versete cu caracter rasist si criminal... nu prea are logica comparatia.... parerea mea...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 4:32 pm

Soimos a scris:
Ce spui vere?
Poi Dumnezeu nu se mai exprima in pilde...si te pomenesti ca da instructiuni precise ptr fiecare eveniment?
De ce vrei sa arati lumii intregi ca esti un anticrist nepregatit? Nu stii sa citesti si sa faci diferenta intre pilde si instructiuni clare??
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 4:40 pm

Dumadu a scris:
Nu stii sa citesti si sa faci diferenta intre pilde si instructiuni clare??

Si care sunt instructiunile lui dumnezeu pentru crestini sau pentru cei de alta semintie decat cea iudee?


Ultima editare efectuata de catre Black velvet in Sam Aug 20, 2011 4:41 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 4:41 pm

Citat :
De ce vrei sa arati lumii intregi ca esti un anticrist nepregatit? Nu stii sa citesti si sa faci diferenta intre pilde si instructiuni clare??

Dumadu, "ANTI-christ" cum ii spuneti majoritatea e unu care in opinia voastra s-ar opune lui isus, o persoana negativa... dar ce te faci ca isus nu e singurul zeu adorat, de fapt ei nu erau rai, acesti zei, se vede clar cum vorbeau, nu vorbeau cu rautate, nu de asta ma iau eu, ci de faptul ca ii spuneti anti-christ, de parca isus ar fi fost singurul zeu al iubirii si al intelepciunii avem asa pe mithra din persia, pe dionisos din grecia, pe zamolxe din dacia, pe khrisna din india si multi altii. Pe mine nu ma deranjeaza ei, atat timp cat ei sunt singurii care nu au incitat la violenta, pe mine ma deranjeaza dumnezeul biblic, evangheliile apostolilor care sunt numai 4, restul nu sunt bune, de parca acestea 4 ar fi scrise de insasi apostoli, NU, caci se precizeaza clar evanghelia DUPA luca de exemplu, adica nu evanghelia LUI LUCA, ci DUPA, adica scrisa dupa moartea sa, e ca si cum as zice cartea lui X si cartea DUPA X, e o diferenta si intre pronumele personal posesiv "a lui" si "dupa" nu existat niciun punct comun, ele nefiind SINONIME...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 6:04 pm

DRAGOS a scris:
avem asa pe mithra din persia, pe dionisos din grecia, pe zamolxe din dacia, pe khrisna din india si multi altii.
Tu ce faci acum, imi dai exemple din Zeitgeist? Oare mai este la moda Zeitgeist in ziua de azi? Eu credeam ca numai copii mai cred ce vad in documentarul ala.




DRAGOS a scris:
evangheliile apostolilor care sunt numai 4, restul nu sunt bune
Care restul? Te referi la apocrife? DRAGOS ia spune-mi si mie ce stii despre evanghelii: apocrife si canonice


DRAGOS a scris:
NU, caci se precizeaza clar evanghelia DUPA luca de exemplu, adica nu evanghelia LUI LUCA, ci DUPA, adica scrisa dupa moartea sa, e ca si cum as zice cartea lui X si cartea DUPA X, e o diferenta si intre pronumele personal posesiv "a lui" si "dupa" nu existat niciun punct comun, ele nefiind SINONIME...
Sa stii ca ele au fost scrise chiar in timpul lui: Luca, Ioan, Marcu etc. Dar hai sa-ti zic ceva. In bibliografia scrierilor lui Plutarch nu apare numele lui si totusi alti autori cand citau din ele si mentionau sursa: Plutarch.


Astept raspuns de la DRAGOS.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeSam Aug 20, 2011 6:47 pm

Dumadu a scris:
Soimos a scris:
Ce spui vere?
Poi Dumnezeu nu se mai exprima in pilde...si te pomenesti ca da instructiuni precise ptr fiecare eveniment?
De ce vrei sa arati lumii intregi ca esti un anticrist nepregatit? Nu stii sa citesti si sa faci diferenta intre pilde si instructiuni clare??
Eu remarcam doar lipsa ta de logica, adica in acele timpuri in care inca nu exista Isus-Christos(adica Diavolul), Dumnezeu participa personal si direct la toate evenimentele ... si de cand a umblat cu Christos la femei si a fost rastignit pe cruce ...gata pauza ...numai vedem nici un semn al prezentei sale, daramite o interventie directa!
P.S.
Mai bine un antichrist nepregatiti (adica anti Diavol) decat un satanist inconstient care s-a VANDUT diavolului asa cum sunt toti credtinii si cum ... esti chiar si tu (sory ...no ofence, but reality)

Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 9:49 am

Soimos a scris:
P.S.
Mai bine un antichrist nepregatiti (adica anti Diavol) decat un satanist inconstient care s-a VANDUT diavolului asa cum sunt toti crestinii si cum ... esti chiar si tu (sory ...no ofence, but reality)

Iar vrei sa sochezi Smile) Te crezi cunoscator, dar mai intai trebuie sa dovedesti asta. Pana acum nu ai dovedit decat ca vorbesti pe langa subiect. De unde Hristos=diavol, nu stiu. A stiu, din biblie. Ei bine dragule, ce iei tu din biblie nu numai ca nu intelegi si rupi din context sau ii dai alta semnificatie, dar sunt si alte citate care iti infirma ideea, iar cum la tine nu mai exista alte citate... Very Happy Very Happy


PS: DRAGOS astept raspuns
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 11:03 am

Dumadu a scris:
Soimos a scris:
P.S.
Mai bine un antichrist nepregatiti (adica anti Diavol) decat un satanist inconstient care s-a VANDUT diavolului asa cum sunt toti crestinii si cum ... esti chiar si tu (sory ...no ofence, but reality)

Iar vrei sa sochezi Smile) Te crezi cunoscator, dar mai intai trebuie sa dovedesti asta.
Poi vad ca tu imi cer sa dovedesc o afirmatia facuta de Dumnezeu Tatal?
Poi daca nici pe Dumnezeu nu-l crezi pe cuvant ...atunci ce rost are sa pretinzi sa iti aduc eu dovezi?
Poi ce ...tu crezi ca Dumnezeu este mincinos? Asta sa fie oare "credinta" ta?
Citat :

... dar sunt si alte citate care iti infirma ideea, iar cum la tine nu mai exista alte citate...
Ai tu tupeul sa pui la indoiala o afirmatie directa a lui Dumnezeu pentru "alte citate"care sunt vorebele proaste ale unor cioflingari de neica nimeni?
Si cum Dumnezeu nu are decat acest singur verset de "apreciere" in care se refera la coborarea/azvarlirea pe pamant a lui Isus-Christos denumit de EL ca Diavol ... trebuie sa-l credem pe cuvant ...ca doar el este Dumnezeul adevarului si nu se contrazice ...nu?


Si eu astept rRASPUNS referitor la tema dezbatuta anterior: >de ce Dumnezeu s-a implicat in VT direct in evenimente ...si acuma tace ca porcu-n cucuruz!?
Crezi cumva ca s-a scarbit de biserica crestina si nu mai vrea sa auda de ea ca i se face greata?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 11:09 am

Soimos a scris:
Si cum Dumnezeu nu are decat acest singur verset de "apreciere" in care se refera la coborarea/azvarlirea pe pamant a lui Isus-Christos denumit de EL ca Diavol ... trebuie sa-l credem pe cuvant ...ca doar el este Dumnezeul adevarului si nu se contrazice ...nu?
doh Vezi ca zici tu acolo a fost scris de Ioan, prin revelatie desigur. Le incurci coane Soimos box Pe langa asta in Apocalipsa explica clar pentru toata lumea cine a fost azvarlit: Satan Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 11:51 am

Dumadu a scris:
Soimos a scris:
Si cum Dumnezeu nu are decat acest singur verset de "apreciere" in care se refera la coborarea/azvarlirea pe pamant a lui Isus-Christos denumit de EL ca Diavol ... trebuie sa-l credem pe cuvant ...ca doar el este Dumnezeul adevarului si nu se contrazice ...nu?
doh Vezi ca zici tu acolo a fost scris de Ioan, prin revelatie desigur.

Deci ce scrie in apocalipsa nu are nimic cu Dumnezeu?????

Citat :

Le incurci coane Soimos box Pe langa asta in Apocalipsa explica clar pentru toata lumea cine a fost azvarlit: Satan Wink
Deci nu pe Diavol ci pe Satan?

Poi desi nu este nicio diferenta in religia crestina ... nici macar aici nu ai dreptate.
12. Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt
.

Unde este in acest verset cuvantul Satana ...ca nu-l vad?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 12:11 pm

Soimos a scris:
Deci ce scrie in apocalipsa nu are nimic cu Dumnezeu?????
doh doh doh doh Greu de cap esti Very Happy Ba da are, dar nu doar versetul ala apartine lui Dumnezeu(acela de care ziceai tu) ci toate Wink



Soimos a scris:
Poi desi nu este nicio diferenta in religia crestina ... nici macar aici nu ai dreptate.
12. Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt
.

Unde este in acest verset cuvantul Satana ...ca nu-l vad?
Desi este o pierdere de timp ce am sa fac acum, totusi nu am nimic de facut azi asadar:


9. Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el

Daca citeai 3 versete inainte, vedeai ca zice de Satan. Dar stai ca la tine nu functioneaza asa. Tu iei in considerare doar citatele care iti convin, iar restul nu mai conteaza. Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 12:43 pm

Dumadu a scris:


9. Şi a fost aruncat balaurul cel mare, şarpele de demult, care se cheamă diavol şi satana, cel ce înşeală pe toată lumea, aruncat a fost pe pământ şi îngerii lui au fost aruncaţi cu el
Sti ce-mi place la tine?

Ca ma combati dandu-mi dreptate!

Si eu tot la acel balaur cel care inseala pe toata lumea (prin bisericile sale) ma refeream ...adica la Christos ...
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 12:53 pm

Soimos a scris:

Si eu tot la acel balaur cel care inseala pe toata lumea (prin bisericile sale) ma refeream ...adica la Christos ...

Da, si nici prea mult timp n-a avut la dispozitie, ca l-au batut astia repede in cuie grin

Din Istoria "Iubirii" crestine Cina2

Iar cat de furioasa a fost religia facuta in numele lui, s-a vazut prin milioanele de crime savarsite pana acum.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 1:01 pm

Bingo!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 1:30 pm

Soimos a scris:
Sti ce-mi place la tine?

Ca ma combati dandu-mi dreptate!
Nu imi mai interpreta cum vrei tu cuvintele. Stii bine ca nu iti dau dreptate. Iti dai singur suturi in fund. De cand e satan/balaurul/diavolul, Hristos? Cumva scrie in biblia dupa Soimos, ca in asta a mea nu gasesc nicio referire la afirmatia ta.





Soimos a scris:
Si eu tot la acel balaur cel care inseala pe toata lumea (prin bisericile sale) ma refeream ...adica la Christos ...
doh doh E greu cu cititul asta. Hai sa-ti zic ceva si sa-ti arat uriasa ta lipsa de logica. Apocalipsa a fost scrisa de Ioan, prin revelatie de la Hristos(diavolul dupa lipsa logicii tale). Ce diavol e ala care se da singur de gol, asta in caz ca recunoaste singur ca este diavol(zic asta ca sa-ti fac pe plac).
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 1:39 pm

Dumadu a scris:
Apocalipsa a fost scrisa de Ioan, prin revelatie de la Hristos(diavolul dupa lipsa logicii tale). Ce diavol e ala care se da singur de gol, asta in caz ca recunoaste singur ca este diavol(zic asta ca sa-ti fac pe plac).

Aici este manipularea facuta de religie, pe care este foarte greu sa o inteleaga credinciosii...

Revelatia lui Ioan, a fost facuta de catre Isus si atrage atentia asupra Satanei Christos, care nu este altceva decat o inventie a raului, adica a unei gasti de indivizi care l-au inventat folosindu-se de numele lui Isus. De aceea mai spune in apocalipsa ca diavolul se va da drept Dumnezeu (Isus) si va incerca sa-i ia locul. Asta se va intampla in viitorul lui Ioan, nu in viitorul nostru, adica acum aproximativ 2000 de ani in urma! Ceea ce s-a si intamplat!

Ti-e greu sa intelegi, deoarece manipulatorii, adica biserica, a alaturat numele Isus si Christos, iar tu ii consideri a fi unul si acelasi lucru, ceea ce este gresit!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 1:51 pm

Cyberman a scris:
Revelatia lui Ioan, a fost facuta de catre Isus si atrage atentia asupra Satanei Christos
doh doh doh doh doh PFFFF. In Apocalipsa Iisus este acelasi cu Hristos Very Happy Very Happy Mor de ras cu voi
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 1:58 pm

Dumadu a scris:
doh doh doh doh doh PFFFF. In Apocalipsa Iisus este acelasi cu Hristos Very Happy Very Happy Mor de ras cu voi

Nu ma asteptam sa intelegi, chiar daca ti-am explicat clar, ca Isus si Christos sunt doua personaje diferite, dar puse impreuna de biserica pentru a pacali oamenii! Ce ai vrea sa-ti spuna clar acest lucru intr-un text modificat de biserica? Ioan a incercat sa atraga atentia si a spus ca vor intelege doar cei care au minte sa inteleaga.
Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 2:21 pm

Iarasi repet, se vede clar ca in biblia crestinilor diavol e facut cel care indeamna pe om la cunoastere si dumnezeul intelept e facut cel care le zice "saraci cu duhul" adica prosti, nu vreau sa jignesc pe nimeni prin asta, eu doar explic conotatia expresiei: "sarac cu duhul".
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitimeDum Aug 21, 2011 3:07 pm

Dumadu a scris:
. De cand e satan/balaurul/diavolul, Hristos?
Poi asta intreaba-l pe autorul Apocalipsei.


Citat :
Apocalipsa a fost scrisa de Ioan, prin revelatie de la Hristos(diavolul dupa lipsa logicii tale). Ce diavol e ala care se da singur de gol, asta in caz ca recunoaste singur ca este diavol(zic asta ca sa-ti fac pe plac).

Este un Diavol care se adreseaza cu mesajul sau, celor care i s-au vandut!

Probabil din cauza ca doreste sa evite conflictele cu cei pe care i-a pacalit sa-si vanda sufletul, si asa are ocazia sa le puna sub nas "contractul de vanzare" pe care l-au semnat

Nu stiu ce poate fi atat de greu de inteles?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Din Istoria "Iubirii" crestine Empty
MesajSubiect: Re: Din Istoria "Iubirii" crestine   Din Istoria "Iubirii" crestine Icon_minitime

Sus In jos
 
Din Istoria "Iubirii" crestine
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cum este Dumnezeu?
» Editoriale pe teme crestine
» Ura si denigrarea religiei iudeo-crestine fata de Femeie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: