Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Topic dedicat lui Pavel Corut

In jos 
+7
DRAGOS
Apopii
Black velvet
Soimos
Dumadu
Cyberman
livius
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 10:20 am

Dumadu a scris:
Shocked In primele 2 secole crestinism=criminalitate? Mai Soimos/Sykarian, ai ramas la fel de ''sarmant'' ca pe Raportal.
Desi nu mi dau seama care era nick-ul tau pe Ropo, totusi constat ca inca nu stii ca in primele 2 secole dupa Isus ...nu exista nicio religie crestina ...ci doar secte ale religiei iudaice!


Citat :
Pai si un bebelus ar intelege ca ucenicii lui(daca stii ce inseamna ucenici) nu au procedat cum spui tu si ar intelege care sunt cu adevarat adeptii lui, dar se pare ca este mai inteligent un bebelus decat un matur
Unul care isi ia invataturile de la un ucenic/shogartz... si nu de la Maestru, ...nu poate fi competent sa emita rationamente de inalta calitate, pentru ca le lipseste expertiza si asta nu se primeste prin credinta!

In schimb asta inseamna ca esti pe o scara mai jos (ca sa nu folosesc cuvantul pro.. ) decat sogartzul de la care isi iei invataturile.

In aceasta situatie inferior de penibila te afli tu si toti cei care Cred Irational!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 10:27 am

Soimos a scris:
totusi constat ca inca nu stii ca in primele 2 secole dupa Isus ...nu exista nicio religie crestina ...ci doar secte ale religiei iudaice!
Sykariane, pai nu stiai ca religia crestina este o secta a iudaismului? Acei sectanti iudaici inca din primele decenii dupa moartea lui Iisus au primit numele de crestini. Ia spune-mi tu mie care sunt diferentele de dogma a sectantilor iudaici(crestini) din primele 2 secole si a crestinilor de dupa Constantin. Si te rog nu ma lua cu expresii de genul ''cum nici asta nu stii?'' ca eu vreau sa vad ce stii tu.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 10:37 am

Dumadu a scris:
Sykariane, pai nu stiai ca religia crestina este o secta a iudaismului?

Nu ...eu stiam ca este o religie de sine statatoare ... una care este atat de independenta incat se kk pe Legile religiei Iudaice.

Citat :

Ia spune-mi tu mie care sunt diferentele de dogma a sectantilor iudaici(crestini) din primele 2 secole si a crestinilor de dupa Constantin.

Nu cumva ai pretentia sa fac un studiu aprofundat in care sa descriu in amanuntime cum crestinii de azi se kk pe religia iudeilor!

Dar sunt si alte diferente fundamentale, de ex. una este intelesul titlui de Mesia in fiecare religie, tema care face diferenta esentiala intre cele 2 religii, fara sa mai povestesc de Imensa Blasfemie adusa lui Dumnezeu precum ca acesta are copii din flori!

Evident ca ma asteptam sa cunosti macar contradictiile fundamentale, si sa nu ma intrebi chestii atat de elementare.
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 10:55 am

Soimos a scris:
Nu ...eu stiam ca este o religie de sine statatoare
Si eu care credeam ca esti din ala care STIE, e uite ca nici geniile nu le stiu pe toate. Crestinismul este o secta a religiei iudaice. Ca este mai raspandita decat iudaismul stie toata lumea, dar din el s-a rupt. Ca a luat-o pe cai cai gresite, asta e vina celor care au condus-o nu a ei. Asa cum un om administreaza o firma si o aduce la sapa de lemn, e vina celui care a administrat-o, nu firmei. Dar se pare ca la tine e vina firmei.


Soimos a scris:
una este intelesul titlui de Mesia in fiecare religie
Mesiah in aramaica si Christos in greaca. Desi difera ca nume au acelasi inteles. Sau nu stiai nici la varsta asta ca un cuvant difera dintr-o limba in alta, ca forma dar ca sens e acelasi? Daca nu stiai atunci imi pare rau pentru tine


Soimos a scris:
Evident ca ma asteptam sa cunosti macar contradictiile fundamentale
Hai nu mai incepe cu atacuri de genul asta. Eu am vrut sa vad daca stii tu, dar vad ca nu stii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 11:19 am

Dumadu a scris:
Crestinismul este o secta a religiei iudaice.
Este...? Ai zis cumva ...este?
Poate este ...dar doar in imaginatia celor indoctrinati.
Crestinismul ESTE o cu totul alta religie, desi a "imprumutat" scripturile scrise de rabinii iudei si vinde aceste texte celor inculti ca fiind "Cuvantul Inspirat de Dumnezeu" ...probabil cand era in orgasm cu fecioara cu 6 copii.

Citat :

Ca a luat-o pe cai cai gresite, asta e vina celor care au condus-o nu a ei.
Si ce sa inteleg din asta?
Ca voua va da mantuirea nu Dumnezeu ... ci sarlatanii care au intors carma in functie de interesul lor ...nu?
Poi in aceste conditii, cand realizezi marsavia comisa de parintii bisericii... nu ti se pare mai corect sa te intorci la religia lui Isus ...adica cea Mozaica?
Sau nu te lasa "dumnezeul" cu coada care si-a facut cuib in cutie (aia craniana)?

Citat :
Sau nu stiai nici la varsta asta ca un cuvant difera dintr-o limba in alta, ca forma dar ca sens e acelasi? Daca nu stiai atunci imi pare rau pentru tine
Vezi tu ...asta este problema mea cu toti incultii!
Christos in limba greaca inseamna UNSUL, sa inteleg ca daca ma ung si eu (de ex cu ulei Bronzol ptr plaja) devin si eu un Christos? ... ptr ca sunt uns? ... ...asta bineinteles in intelesul redus bazat doar pe traducerea cuvantului dupa modelul lingvistic dat de tine, si nu dupa semantica diferita a acestui cuvant in cele doua religii, si nu in doua limbi diferite asa cum ai inteles tu...
Aceasta diferenta este fundamentala ptr ca ea face diferenta intre religia mozaica si secta ei mincinoasa numita crestina, dupa numele unui alt Uns, ptr ca Isus nu a fost UNS in nicio functie astfel ca sa fie denumit UNSUL!

Citat :
Hai nu mai incepe cu atacuri de genul asta. Eu am vrut sa vad daca stii tu, dar vad ca nu stii.
Tinand cont ca stiinta ta este Credinta, evident ca "nu stiu" din punctul tau de vedere ...ptr ca eu nu cred,(decat in lucruri notorii demonstrate de stiinta ca find reale) si nici nu iau credinta drept "stiinta dumnezeiasca" ...si culmea prostiei ...bazata nu pe stiinta ci tot pe credinta!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Aug 23, 2011 11:22 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 138
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 11:21 am

Like i said before, Hopeless Sad
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 11:25 am

Dumadu a scris:
Like i said before, Hopeless Sad

Asta tine cumva loc de argumente?

Sau iti lipseste bagajul de cunostinte care sa iti permita sa faci deosebirea intre intelesul cuvantului Messia in cele doua religii !

Asta ptr ca tu m-ai rugat sa iti explic care este diferenta intre Iudaism si Crestinism.
Acum te pomenesti ca iti pare rau ca m-ai intrebat asta ...

Dar constat ca nici nu esti curios sa aflii care este raspunsul!

...sau iti este iarasi clar ca ai picat pe locul 2 ?

Asa ca despre ce discutam ... sau ai uitat iarasi?


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Mar Aug 23, 2011 11:29 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 11:27 am

Dumadu a scris:
Soimos a scris:
totusi constat ca inca nu stii ca in primele 2 secole dupa Isus ...nu exista nicio religie crestina ...ci doar secte ale religiei iudaice!
pai nu stiai ca religia crestina este o secta a iudaismului? Acei sectanti iudaici inca din primele decenii dupa moartea lui Iisus au primit numele de crestini.

Cum de intelegi atat de bine acest lucru, dar nu intelegi ca Christos-Mesia nu este altceva decat o creatie a diavolului, cand este atat de evident ca numai ala s-a jucat cu soarta oamenilor dupa bunul sau plac si a creat lucruri malefice precum chipul si asemanarea sa... Cand spun asta, nu ma refer la adevaratul Diavol, reprezentat simbolic prin sarpe, care a vrut progresul oamenilor si nu indobitocirea lor prin credinta in vorbele sale. Cand spun diavol, ma refer la cel care va este voua zeu si care a creat oameni din lut si apoi le-a dat religii care-i indemna sa creada doar in el si sa-i ucida pe cei care refuzau asta!
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 11:36 am

Dumadu a scris:
Ca a luat-o pe cai cai gresite, asta e vina celor care au condus-o nu a ei. Asa cum un om administreaza o firma si o aduce la sapa de lemn, e vina celui care a administrat-o, nu firmei.

O firma fara oamenii din ea, nu este altceva decat o bucata de hartie cu niste semnaturi de aprobare a infiintarii ei! O firma este ceea ce oamenii din ea o fac sa fie!

La fel si religia, fara oamenii ei, nu este altceva decat niste foi de hartie pe care scrie ceva, ce in realitate tot oamenii au scris! Deci, nici firma si nici religia nu reprezinta nimic fara oamenii care participa la activitatile lor!

Cei ce disociaza religia de oamenii ei, o fac din necunoastere sau cu intentia de a-i manipula pe cei ce nu inteleg prea multe!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 12:15 pm

Soimos a scris:

Sau iti lipseste bagajul de cunostinte care sa iti permita sa faci deosebirea intre intelesul cuvantului Messia in cele doua religii !
Cateodata am impresia ai fost scapat in cap la maternitate. Christos este echivalentul lui Masiah/unsul, in greaca. Asa cum car este echivalentul lui masina in engleza. Sa nu imi spui ca la tine car si masina sunt 2 obiecte diferite?


Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 12:16 pm

Black velvet a scris:
Dumadu a scris:
Soimos a scris:
totusi constat ca inca nu stii ca in primele 2 secole dupa Isus ...nu exista nicio religie crestina ...ci doar secte ale religiei iudaice!
pai nu stiai ca religia crestina este o secta a iudaismului? Acei sectanti iudaici inca din primele decenii dupa moartea lui Iisus au primit numele de crestini.

Cum de intelegi atat de bine acest lucru, dar nu intelegi ca Christos-Mesia nu este altceva decat o creatie a diavolului, cand este atat de evident ca numai ala s-a jucat cu soarta oamenilor dupa bunul sau plac si a creat lucruri malefice precum chipul si asemanarea sa... Cand spun asta, nu ma refer la adevaratul Diavol, reprezentat simbolic prin sarpe, care a vrut progresul oamenilor si nu indobitocirea lor prin credinta in vorbele sale. Cand spun diavol, ma refer la cel care va este voua zeu si care a creat oameni din lut si apoi le-a dat religii care-i indemna sa creada doar in el si sa-i ucida pe cei care refuzau asta!
Asta o zici tu in calitate de? Cunosti destul de bine biblia si ai ajuns la concluzia asta, sau repeti mecaniceste tot ce spune Sykarian pe aici?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 12:30 pm

Dumadu a scris:
Asta o zici tu in calitate de?

Om care gandeste!

Citat :
Cunosti destul de bine biblia si ai ajuns la concluzia asta

Ca sa intelegi lucrurile, trebuie sa cunosti si biblia, dar in primul rand trebuie sa ai capacitatea de a vedea religia in complexitatea sa si sa stii sa observi transformarile pe care aceasta le produce in societate predica
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 12:33 pm

box
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 12:56 pm

Dumadu a scris:

Nu am venit să împac adevărul cu minciuna, înţelepciunea şi prostia, binele şi răul, dreptatea şi silnicia, bestialitatea şi omenia, inocenţa şi desfrânarea, pe Dumnezeu şi pe mamona: ci am adus sabie ca să tai şi să le despart, încât să nu se amestece

Iisus nu a adus nicio sabie. Sabia a adus-o Constantin si Papa. Daca aducea sabia, ucenicii lui procedau exact ca musulmanii lui Mohamed dar ei au procedat exact invers.

Nu au procedat deloc invers, au fost la fel, adica au urat pe toti ceilalti care nu credeau ca ei, incercand sa distruga tot ceea ce nu era in concordanta cu religia lor rea, primitiva si indreptata impotriva a tot ceea ce reprezinta cunoastere cruciat

Tacit (56 - 117 e.n, chestor, pretor, consul, senator, istoric roman) scrie în Anale, cartea 15, capitolul 44:

Nero a substituit vina și i-a pedepsit în cele mai neobișnuite feluri pe cei urâți pentru faptele lor rușinoase, pe care mulțimea îi numea „creștini”. Fondatorul acestui nume, Hristos, a fost executat de procuratorul Ponțiu Pilat în timpul domniei lui Tiberiu. Ținută în frâu pentru un timp, superstiția mortală a erupt nu numai în Iudeea, originea acestui rău, ci și în orașul [Roma], unde toate lucrurile oribile și rușinoase se întâlnesc unul cu altul și câștigă adepți. De aceea, cei care au recunoscut că au aderat la creștinism au fost arestați, apoi, pe baza informațiilor date de ei, o mare mulțime a fost osândită, nu atât pentru crima de a fi pus foc, cât pentru ura față de rasa umană.

predica
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 1:38 pm

Aiureli. Se stie cat de nebun era Nero. A dat foc Romei si a aruncat vina pe crestini, de frica gloatelor. Se pare ca la voi atarna mai mult cuvantul unui nebun decat a unui persecutat.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 2:06 pm

Dumadu a scris:
Aiureli. Se stie cat de nebun era Nero. A dat foc Romei si a aruncat vina pe crestini, de frica gloatelor. Se pare ca la voi atarna mai mult cuvantul unui nebun decat a unui persecutat.

Tacitus a fost un istoric si a descris niste fapte, in plus el spune ca acei crestini nu au fost pedepsiti, in primul rand, pentru ca au dat foc Romei ci pentru ca se faceau vinovati de ura impotriva rasei umane!

Un ”persecutat”, isi va recunoaste vreodata VINA, sau il va invinui pe cel care-l pedepseste?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 2:53 pm

Apopii a scris:
Tacitus a fost un istoric si a descris niste fapte, in plus el spune ca acei crestini nu au fost pedepsiti, in primul rand, pentru ca au dat foc Romei ci pentru ca se faceau vinovati de ura impotriva rasei umane!
Minciuni peste minciuni. Mai studiaza despre primele comunitati crestine de la acea perioada. Probabil daca nu participau si ei la orgiile care la participau romanii, erau considerati oameni care urau rasa umana. Mai aproape de ceea ce zicea Tacitus erau gnosticii. Numai aia erau impotriva materiei, considerand ca acest univers a fost creat de demiurg.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMar Aug 23, 2011 3:05 pm

Pai... continuam studiul, dar folosindu-ne de ceea ce au consemnat istoricii, ca daca ne luam dupa popi... doh
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 24, 2011 8:09 am

Apopii a scris:
Pai... continuam studiul, dar folosindu-ne de ceea ce au consemnat istoricii, ca daca ne luam dupa popi... doh
Pai confirmam istoric. Eu in popi nu am incredere.

PS: Vad ca Soimos si-a inghitit limba. Oare asa face cand nu mai are raspuns, isi pune partenerii sa raspunda in locul lui, cu un mic off topic? Laughing Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 24, 2011 8:54 am

Dumadu a scris:


PS: Vad ca Soimos si-a inghitit limba. Oare asa face cand nu mai are raspuns, isi pune partenerii sa raspunda in locul lui, cu un mic off topic? Laughing Laughing Laughing Laughing

Decat sa vorbesti in plus, mai bine ai cauta ultima mea postare, si arata-mi unde este raspunsul tau la aceasta ?


Asta ca sa nu mai imprastii minciuni care te pot discredita!

Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 24, 2011 2:52 pm

Soimos a scris:
Dumadu a scris:


PS: Vad ca Soimos si-a inghitit limba. Oare asa face cand nu mai are raspuns, isi pune partenerii sa raspunda in locul lui, cu un mic off topic? Laughing Laughing Laughing Laughing

Decat sa vorbesti in plus, mai bine ai cauta ultima mea postare, si arata-mi unde este raspunsul tau la aceasta ?


Asta ca sa nu mai imprastii minciuni care te pot discredita!

Ti-am raspuns la tot pana acum
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 24, 2011 4:37 pm

Dumadu a scris:

Ti-am raspuns la tot pana acum
N-ai raspuns nimic!

Eu te-am intrebat care este diferenta intre cele doua religii, crestina si mozaica, referitoare la intelesul cuvantului Mesia?

Evident ca din p de v lingvistic amandoua inseamna uns ...dar asta nu este o diferenta, si eu te am intrebat de diferenta intelesului!
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 24, 2011 5:33 pm

Pai eu am fost primul care te-a intrebat si nu mi-ai raspuns
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeMier Aug 24, 2011 6:38 pm

Dumadu a scris:
Pai eu am fost primul care te-a intrebat si nu mi-ai raspuns
Da !
Bine !
Atunci iti raspund!

In crestinism Mesia este fiul lui Dumnezeu care te mantuieste numai dupa ce ajungi in ceruri ...adica dupa moarte.

Iar in Iudaism Messiah este acea persoana (OM) providentiala asteptata de evrei ca sa-i mantuiasca in timpul vietii!

Adica sa-i scape de ocupatiile straine si sa le aduca belsug si bunastare!

Aceasta persoana trebuia sa fie un Rege sau un conducator spiritual, iar acestia erau UNSI in functiile lor ...de acea li se zice Unsi ...iar Isus care dorea si el saracu sa fie acel rege providential, a cazut la pamant inainte de a-si lua macar zborul!

Din aceasta cauza pe crucea lui Isus era scris "rege al iudeilor" iar daca ar fi ajuns rege (asa cum il denumesc martorii lui Iehova, care nu il recunosc ca fiu al lui Dumnezeu ci numai rege) ar fi fost UNS in functie ...dar el isi are denumirea de Christos chiar fara sa fie vreodata UNS ca rege!

Deci nu e vorba de faptul ca evreii nu l-au cunoscut sau acceptat ca Messia adica ca Uns ...ci de faptul ca ei STIAU ca Isus nu a fost niciodata UNS !

Sus In jos
DRAGOS
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 134
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti
Puncte : 147
Data de inscriere : 14/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 25, 2011 10:16 pm



Ia uitati-va pt cei care nu ati vazut cum crestinul becalii l-a injurat pe Pavel Corut intr-o emisiune de 8 ore la OTV in direct...
Sus In jos
http://fara-secrete.blogspot.com
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Aug 25, 2011 10:18 pm

Poate cre(s)tinul Becali ca un crestin nu ar face asta. Pe langa asta Becali cred ca e crestin in fata camerelor de filmat
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 8:29 am

Dumadu a scris:
Poate cre(s)tinul Becali ca un crestin nu ar face asta. Pe langa asta Becali cred ca e crestin in fata camerelor de filmat

Ma asteptam sa comentezi si raspunsul/postare pe care ti l-am postat la tema Messiah ... si sa ne spui si tu parerea ta, despre tema ce anuntau "Profetirile lui Mesia"?

De ex. parerea ta despre cel care a profetit in VT "


A fost profetit Mesia al Evreilor care trebuia sa le aduca mantuirea in timpul vietii?

sau

"Messia" al crestinilor care te mantuieste dupa ce ajungi in ceruri ...adica dupa ce mori?
Sus In jos
Dumadu
Scutier
Scutier
Dumadu


Numarul mesajelor : 138
Varsta : 35
Localizare : Costinesti
Puncte : 140
Data de inscriere : 11/08/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 10:36 am

Tu ori esti Soimos? Daca da, vreau sa-ti amintesc ca discutia asta ai mai avut-o de vreo cateva ori si aici si pe Rapo si tot asa si acolo, ti s-a explicat dar pe o ureche ti-a intrat iar pe alta ti-a iesit. Asa ca ce rost ar mai avea sa-ti explic si eu?
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Varsta : 45
Puncte : 290
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeVin Aug 26, 2011 10:46 am

Dumadu a scris:
Tu ori esti Soimos?
N-ai cam nimerit-o!

Eu sunt "soimos" junior.
Adica liviu

Scuze dar nu am gasit raspunsurile nici aici, si pe Ropo nu am participat.
Poti sa dai un link catre acele discutii?
Sus In jos
Veronel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 5
Localizare : Muntenia
Puncte : 5
Data de inscriere : 27/10/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeVin Oct 28, 2011 9:11 pm

Multumesc pentru indemnul tau Soimos. Am sa postez aici cateva impresii pe marginea cartii prietenului meu vis a vis de greselile domnului Pavel Corut. In lucrarea sa Gabriel Pascu face o recenzie la cartea "Mantuirea dupa cumplita mantuire" a scriitorului Pavel Corut. El a gasit in aceasta carte multa patima impotriva vietii si a institutiei religioase pe care domnul Pavel Corut o foloseste intr-un mod neadecvat si care oripileaza chiar si pe unii dintre cititorii sai fideli. Mesajul transmis de domnul Pavel Corut este imbracat intr-o forma neadecvata calitatii domniei sale de om de aleasa cultura. Modul deosebit de calomniator de a promova falsitatea crezului religios nu face decat sa stranga si mai mult randurile "credinciosilor" de care nici macar Dumnezeu nu are nevoie. Discutiile despre religie cred ca ar trebui sa se limiteze in ziua de azi la "Istoria credintelor si ideilor religioase" intocmai ca Mircea Eliade. Este o rusine a secolului XXI ca in societatea romaneasca moderna sa se mai permita orele de religie in scoala laica sau cum cu disperare am constatat chiar in gradinita. Am intrebat-o pe educatoarea copilului meu care incepuse sa le predea micutilor 'petarde lacrimogene expirate' daca cumva gradinita sa transformat in seminar si sa uitat la mine ciudat. Cel mai ciudat insa mi sa parut atitudinea ei care, in zilele noastre, sa apuca sa faca educatie religioasa intro institutie de stat laica. Raportarea noastra la cei mai evoluati ca noi care au sustinut si influentat evolutia societatii umane lasa de dorit chiar si in acest secol XXI in care unii traiesc doar cu fizicul.
In a demonstra ineptiile si imoralitatea institutiei religioase si a sustinatorilor ei trebuie procedat cu mare atentie si tact, astfel incat victoria impotriva celor care doar "cred" sa fie definitiva. Impreuna cu prietenul meu cred ca pentru aceasta trebuie procedat intocmai ca Mahatma Gandhi atunci cand a organizat marsul sarii protestand impotriva colonistilor englezi "foarte crestini in masacrurile lor" mai ales in cel de la Amritsar din 13 aprilie 1919! Tact si intelepciune se cere in aceasta lupta impotriva "aberatiilor celor ce cred" . Violenta starneste si mai multa violenta. Educatia umanista a vremurilor actuale ne ofera destule instrumente inteligente prin care putem "mantui"lumea de flagelul credintei oarbe.
Bertnard Russel, un matematician si filosof ateu avea o vorba:" Viata ideala este cea inspirata de iubire si calauzita de cunoastere" si acesta este motto-ul meu. Sa-i lasam pe "crestinii" contemporani sa fiarba in sucul propriu al neputintei de a se inalta in randul fiilor lui Dumnezeu si sa folosim indemnurile de pace si intelepciune ale unor oameni luminati care chiar au facut ceva pentru semenii lor din empatie fata de conditia umana, universal valabila.
Pentru un om cult si bine intentionat nu sunt necesare cuvintele urate si invectivele folosite de domnul Pavel Corut. Ele nu duc la nimic constructiv si demonstreaza doar o stare de frustrare in fata celor care au o priza mai mare la multimea manipulabila sentimental. Lupta este ideologica si trebuie folosita inteligenta nu "bata" agresiunii verbale. Cel mai bun exemplu il da Umbero Eco pe care atat eu cat si prietenul meu il apreciem foarte mult pentru modul subtil si precis de a devitaliza falsele idei si conceptii despre lume, care au dus la atatea tragedii si rataciri.
Se vorbeste prea mult despre "ratacirile religiei" haide-ti sa mai vorbim si despre paleoastronautica lui Erich von Danichen in acest mod numarul ratacitilor in trecut se va diminua considerabil.
Sanatate va doresc tuturor si multumiri pentru rabdarea avuta.
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 8:23 am

Stii unde pot citi si eu cartea ''greselile lui Corut'' ? Se gaseste pe internet?
Sus In jos
Veronel
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 5
Localizare : Muntenia
Puncte : 5
Data de inscriere : 27/10/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeSam Oct 29, 2011 9:38 pm

Salut Mihai12. Cred ca se mai gaseste prin librariile virtuale, "Idei in dezvoltare. Greselile lui Pavel Corut". Prietenul meu a scos un tiraj limitat si fiind ocupat cu romanul nu a mai publicat si editia a doua.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 30, 2011 10:11 am

Veronel a scris:
In lucrarea sa Gabriel Pascu face o recenzie la cartea "Mantuirea dupa cumplita mantuire" a scriitorului Pavel Corut. El a gasit in aceasta carte multa patima impotriva vietii si a institutiei religioase pe care domnul Pavel Corut o foloseste intr-un mod neadecvat si care oripileaza chiar si pe unii dintre cititorii sai fideli. Mesajul transmis de domnul Pavel Corut este imbracat intr-o forma neadecvata calitatii domniei sale de om de aleasa cultura.
Va multumim ptr postare !
Eu personal gasesc aceasta patima a D-lui Corut ca fiind justificata, ptr ca totusi ea se refera la cea mai criminala institutie din istoria omenirii .... si legat de aceasta insitutie a bisericii crestine este vorba de zeci de milioane de vieti nevinovate pe care aceasta institutie mafiota si-a permis sa le curmeze in numele Dumnezeului-CLONAS ...doar ptr ca institutiei bisericesti nu-i convenea ... fie stiinta sau libertatea de a gandi si de a te exprima!
Tinand cont de aceasta cruda realitate ... nu mi se pare exagerata nicio atitudine care combate aceasta imensa nedreptate comisa de o organizatie mafiot-criminala!
Citat :

Modul deosebit de calomniator de a promova falsitatea crezului religios nu face decat sa stranga si mai mult randurile "credinciosilor" de care nici macar Dumnezeu nu are nevoie.
Inteleg prea bine ceea ce spui tu ...doar ca uiti ca credinciosii sunt deja atat de imbroboditi incat nu-i mai poti aduce nicicum cu picioarele pe pamant si la realitate oricat de multe argumente logice sau stiintifice le-ai pune in fata ptr ca ei deja sunt ca si pierduti ptr lumea asta!
Lupta se da ptr tineret ...si pe acesta trebuie sa-l sochezi prezentandu-i adevarul despre crestinism ... iar acest soc are menirea sa-l scutere si sa-l aduca la realitate ... atat ptr faptul ca in scoala s-a incercat indoctrinarea acestora, cat si ptr faptul ca intrand in viata orice tanar are nevoie de o sustinere morala bazata pe inteligenta sa si cunoasterea realitatii ... in niciun caz pe fantasmagorii mitologice cu personje supranaturale.

Citat :

Discutiile despre religie cred ca ar trebui sa se limiteze in ziua de azi la "Istoria credintelor si ideilor religioase" intocmai ca Mircea Eliade.
Asta doar in cadrul orele de scoala ... in "lecturi suplimentare" carti despre fenomenul religios, ca cele ale lui Pavel Corutz ...sunt extrem de bine venite ... ptr ca acestea tocmai prin faptul ca "socheaza" prin felul in care este prezentata o realitate ...dau de gandit tinerilor, si asta este ceva pozitiv!
Citat :

Este o rusine a secolului XXI ca in societatea romaneasca moderna sa se mai permita orele de religie in scoala laica sau cum cu disperare am constatat chiar in gradinita.

Asa este !
Dar aceasta "politica educativa" de prostire a maselor este si ea justificata prin interesele celor care o permit ...si anume clasa politica care are ca exemplu "modelul crestin ortodox" in care nu ti se ofera nimic pe lumea asta ci doar dupa ce ai murit ...si in modelul de coruptie ortodoxa in care ii dai bani popii sa-l mituiasca pe Dumnezeu ... model aplicat cu succes in societatile ortodoxe.
Citat :

Tact si intelepciune se cere in aceasta lupta impotriva "aberatiilor celor ce cred" . Violenta starneste si mai multa violenta. Educatia umanista a vremurilor actuale ne ofera destule instrumente inteligente prin care putem "mantui"lumea de flagelul credintei oarbe.

Ma rog ...iti respect parerile ...desi nu sunt de acord cu ele ... ptr motivul deja impartasit mai sus in care sustineam parerea mea ca cei odata indoctrinati ... sunt deja pierduti ptr lumea asta...ptr ca nu le mai poti scoate din cap doctrina religioasa!

Citat :

Bertnard Russel, un matematician si filosof ateu avea o vorba:" Viata ideala este cea inspirata de iubire si calauzita de cunoastere" si acesta este motto-ul meu. Sa-i lasam pe "crestinii" contemporani sa fiarba in sucul propriu al neputintei de a se inalta in randul fiilor lui Dumnezeu si sa folosim indemnurile de pace si intelepciune ale unor oameni luminati care chiar au facut ceva pentru semenii lor din empatie fata de conditia umana, universal valabila.
Tot aceasi idee o impartasesc si eu!
Doar ca eu si probabil si Dl. Pavel Corutz ...nu crestinilor doreste sa se adreseze ...ci tinerilor in cautarea drumului corect in viata ...si acestia trebuie adusi la realitate tocmai prin faptul ca sunt pusi la curent cu bestialitatea institutiei religioase care are la baza FURTUL (Bibliei) MINCIUNA (despre Isus) si CRIMA (in impunerea religiei crestine) ...care si astazi traieste din minciuna si sarlatanie ... deci nici pe departe nu se poate accepta faptul ca o asemenea institutie criminala are calitatile necesare de a face o educatie corecta!

Citat :

Pentru un om cult si bine intentionat nu sunt necesare cuvintele urate si invectivele folosite de domnul Pavel Corut.
Un om cult este un om care a inteles ca religia este o sarlatanie...deci cartile D-lui Corut nu sunt adresate celor culti ...ci probabil acelor tineri care doresc sa devina culti si astfel sa cunoasca adevarul despre religie!
Citat :

Lupta este ideologica si trebuie folosita inteligenta nu "bata" agresiunii verbale.
Pare corect ceea ce spui tu, draga Veronel, dar tu uiti ca si religia a folosit crima si tortura ca sa se impuna... asa ca a folosi "bata verbala" este si ea un instrument de trezire la realitate ...tot asa cum si religia a folosit aparate de tortura ...nu verbale ...ci REALE ...ca sa te duca pe calea pe care au dorit-o ei!
Spun asta ca sa intelegi ca "lupta" intre crestinism si ateism ...se duce pe mai multe nivele ... si nu numai pe cel spiritual, tocmai din cauza ca majoritatea tinerilor sunt pragmatici si nu au vreme si nici interes sa-l citeasca pe Umberto Eco ... dar ideile dure ale D-lui Pavel Corut pot fi atat de socante incat la discutiile intre tineri ... uni sa ii "dea gata" pe altii cu exemple din acele carti ale D-lui Corut!
Citat :

Cel mai bun exemplu il da Umbero Eco pe care atat eu cat si prietenul meu il apreciem foarte mult pentru modul subtil si precis de a devitaliza falsele idei si conceptii despre lume, care au dus la atatea tragedii si rataciri.
Draga Veronel, tocmai felul in care ai p[quote]blema si aici pe forum, ne dovedeste ca sunteti un om cult si cu preocupari catre adevarata spiritualitate si nu catre spiritualismul prezentat ca spiritualitate ...dar oare cati din tineri Romaniei de azi sunt atrasi catre lectura si spiritualitate?

Citat :

Se vorbeste prea mult despre "ratacirile religiei" haide-ti sa mai vorbim si despre paleoastronautica lui Erich von Danichen in acest mod numarul ratacitilor in trecut se va diminua considerabil.
Sunt doua teme distincte ... in timp ce paleoastronautica este un subiect ce tine de culturalizare ...religia este o arma de indoctrinare si fanatizare ...asa ca trebuie sa facem distinctia atat intre ele cat si in rolul lor ...asa ca nu se pot substitui una alteia ... dar dupa cum ati observat pe acest forum le propunem pe amandua ...desi forumul nostru se doreste a fi unul ptr demascarea religiei.
Citat :

Sanatate va doresc tuturor si multumiri pentru rabdarea avuta.
La fel va dorim si Dvs.. si va multumim ptr propunerea de bun simtz pe care ne-ati facut-o ...si asteptam cu curiozitate idei pe aceasta linie ...ptr ca noi dorim sa ne adresam (prin Dvs) si tinerilor studiosi cu interes ptr cultura si adevarata spiritualitate!
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitimeDum Oct 30, 2011 12:07 pm

Soimos a scris:
credinciosii sunt deja atat de imbroboditi incat nu-i mai poti aduce nicicum cu picioarele pe pamant si la realitate oricat de multe argumente logice sau stiintifice le-ai pune in fata ptr ca ei deja sunt ca si pierduti ptr lumea asta!

Am vazut ca daca-i iei la mishto ori te spurca si-ti zic ca ai pe satana in tine ori se uita chioras,dar incep sa-si puna intrebari.Nu le place cand le spui ca se inchina la evrei si tot nu le place cand le ceri sa-ti dovedeasca ca dumnezeu e bun, parca isi ies din minti ce oameni
Sus In jos
Continut sponsorizat





Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Topic dedicat lui Pavel Corut   Topic dedicat lui Pavel Corut - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Topic dedicat lui Pavel Corut
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Pavel primul ERETIC ...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: