Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Botezul (sondaj)

In jos 
+5
Cyberman
Fernando
Soimos
Mihai12
Apopii
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

De ce biserica boteaza oamenii inainte ca acestia sa fie majori si sa poata decide singuri asupra apartenentei religioase?
 1- Credeti ca biserica boteaza copiii in primele luni de viata, pentru ca acestia sa nu se poata opune si astfel religia sa aiba cat mai multi adepti, pentru a incasa si cat mai multi bani de la bugetul statului?
 2- Credeti ca biblia cere ca botezul sa se faca inaintea majoratului?
 3- Nu stiu!
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 11:27 am

Fernando a scris:
Botezul oamenilor care nu pot sa spuna ce vor(copii ca nu stiu ce vor si daca vor)este ca si cum ar fi luati cu forta in curtea Bisericii pentru a fi exploatati la credinta si la buzunar.Mama masi de treaba,cum sa fiu eu vinovat ca si-au traso Adam cu Eva si daca sint vinovat de ceva se spala cu apa:)?

La crestini se spala bre grin pot sa faca ei orice dracovenii uimire ca se dau cu apa chioara si gata doamne-doamne i-a iertat, sunt curati ca lacrima si gata sa faca altele doh Cum credeai ca religia asta a putut spala creierele oamenilor intr-atat incat sa se omoare intre ei crezand ca fac un bine? Doar Regele Minciunii putea sa-i abureasca in halul asta! Uita-te in geneza si vezi cine-i ala, daca Sarpele le-a spus adevarul ”mancati si nu veti muri” si n-au murit, ca daca ar fi murit azi nu mai existau oameni, atunci ”manastire-ntr-un picior, ghici ciuperca ce-i”, cine-i Regele Minciunii, care le-a spus ca daca ”vor manca vor muri”?
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 11:30 am

EmaLovesJesus a scris:
Iti multumesc ca mi-ai tradus.
Ti-a tradus bine, pentru ca exact la o persoana ipotetica m-am referit si nu la tine. Daca ma refeream la tine, as fi spus EmaLovesJesus si nu EmaLovesNWO!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 11:37 am

Da,sunt convinsa ca mi-a tradus bine.Dor eu ma gandem ar fi asa, o mica aluzie!
De ce n-ai scis spre exemplu:Black velvetNWO?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 1:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,sunt convinsa ca mi-a tradus bine.Dor eu ma gandem ca ar fi asa, o mica aluzie!
De ce n-ai scis spre exemplu:Black velvetNWO?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 1:45 pm

EmaLovesJesus a scris:
Da,sunt convinsa ca mi-a tradus bine.Dor eu ma gandem ca ar fi asa, o mica aluzie!
De ce n-ai scis spre exemplu:Black velvetNWO?

Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 896
Data de inscriere : 27/03/2010

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 1:49 pm

EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Da,sunt convinsa ca mi-a tradus bine.Dor eu ma gandem ca ar fi asa, o mica aluzie!
De ce n-ai scis spre exemplu:Black velvetNWO?


Pentru ca eu nu sustin o organizatie cu scopuri malefice! Tu sustii o religie a raului, indiferent cate argumente ti s-ar aduce si indiferent cate crime s-au comis urmand invataturile acestei religii! Tot asa, o ipotetica EmaLovesNWO, ar sustine ca fiind buna o organizatie care vrea sa puna gabja pe intreaga planeta, o organizatie care vede peste tot teroristi, asa cum vedeti voi peste tot pe Satana grin
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 2:17 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Da,sunt convinsa ca mi-a tradus bine.Dor eu ma gandem ca ar fi asa, o mica aluzie!
De ce n-ai scis spre exemplu:Black velvetNWO?


Pentru ca eu nu sustin o organizatie cu scopuri malefice! Tu sustii o religie a raului, indiferent cate argumente ti s-ar aduce si indiferent cate crime s-au comis urmand invataturile acestei religii! Tot asa, o ipotetica EmaLovesNWO, ar sustine ca fiind buna o organizatie care vrea sa puna gabja pe intreaga planeta, o organizatie care vede peste tot teroristi, asa cum vedeti voi peste tot pe Satana Botezul (sondaj) - Pagina 4 2222139670
Da si ce este gresit ca il vad pe satana in spatele celor care fac raul?Si biserica nu are scopuri malefice.Se vede ca nu frecventezi vreo biserica.Esti departe rau de ceea ce inseamna biserica.
Sus In jos
Urzi23
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 192
Data de inscriere : 28/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 4:51 pm

[quote="Soimos"]
Mihai12 a scris:


Botezul l-a facut Ioan ...cel care spunea ca dupa el vine UNUL care va boteza nu cu apa (murdara in care isi spala toti curul si labele) ....ci cu FOC!

Si vad ca nu v-ati prins pana acum ...ca acela este Christosul ...adica tot acela care va va boteza pe voi cu ....FOC ....


Haide bre ca tu te pregatesti pentru emisiunea "copii spun lucruri traznite"
Auzi "domle"ce sustine asta ca botezul se face cu foc ,mai ai putin si spui ca vine nasul cu lampa instalatorului si pirleste copilul la fund sa sara "tacsu" la bataie ca il schilodeste pe ala micu tavaleala .

Uite ma ia aminte si invata ce inseamna Sf Botez la noi la Crestini :
Matei 28:19
"Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,"
Ce marturisesc Crestinii :
Mărturisim o singură credinţă, un singur Domn Iisus.un singur Botez

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 5:22 pm

[quote="Urzi23"][quote="Soimos"]
Mihai12 a scris:


Botezul l-a facut Ioan ...cel care spunea ca dupa el vine UNUL care va boteza nu cu apa (murdara in care isi spala toti curul si labele) ....ci cu FOC!

Si vad ca nu v-ati prins pana acum ...ca acela este Christosul ...adica tot acela care va va boteza pe voi cu ....FOC ....


Haide bre ca tu te pregatesti pentru emisiunea "copii spun lucruri traznite"
Auzi "domle"ce sustine asta ca botezul se face cu foc ,mai ai putin si spui ca vine nasul cu lampa instalatorului si pirleste copilul la fund sa sara "tacsu" la bataie ca il schilodeste pe ala micu tavaleala .

Ma tavaleala
asta nu o zic eu ci o spune unu din gasca ta!

Matei.3. 11. Eu unul vă botez cu apă spre pocăinţă, dar Cel ce vine după mine este mai puternic decât mine; Lui nu sunt vrednic să-I duc încălţămintea; Acesta vă va boteza cu Duh Sfânt şi cu foc.

Citat :

Uite ma ia aminte si invata ce inseamna Sf Botez la noi la Crestini :
Matei 28:19
"Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh,"
Ce marturisesc Crestinii :
Mărturisim o singură credinţă, un singur Domn Iisus.un singur Botez
Asta o zic popii in Biserica ...nu si Isus care era mereu impotriva bisericii si a popilor!

Isus zice asta:
Ioan3.3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 9:56 pm

Black velvet a scris:
EmaLovesJesus a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Da,sunt convinsa ca mi-a tradus bine.Dor eu ma gandem ca ar fi asa, o mica aluzie!
De ce n-ai scis spre exemplu:Black velvetNWO?


Pentru ca eu nu sustin o organizatie cu scopuri malefice! Tu sustii o religie a raului, indiferent cate argumente ti s-ar aduce si indiferent cate crime s-au comis urmand invataturile acestei religii! Tot asa, o ipotetica EmaLovesNWO, ar sustine ca fiind buna o organizatie care vrea sa puna gabja pe intreaga planeta, o organizatie care vede peste tot teroristi, asa cum vedeti voi peste tot pe Satana Botezul (sondaj) - Pagina 4 2222139670

Credinta in Domnul Isus este singura mantuitoare.,,Caci nu este un alt nume nici in cer nici pe pamant in care sa capeti mantuirea,,.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 10:07 pm

EmaLovesJesus a scris:


Credinta in Domnul Isus este singura mantuitoare.,,
asa suna o minciuna spusa de un UCIGAS, adica un neom lipsit de caracter!

Citat :

Caci nu este un alt nume nici in cer nici pe pamant in care sa capeti mantuirea,,.
Evident ca mantuirea nu se primeste prin nume ci prin fapte!
Iar singurul mantuitor este asta:
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

Iar asta care vorbeste este Dumnezeul Vechiului Testament ...adica Creatorul care judeca si cantareste dupa FAPTE, nu dupa nume sau credinta!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 10:10 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:


Credinta in Domnul Isus este singura mantuitoare.,,
asa suna o minciuna spusa de un UCIGAS, adica un neom lipsit de caracter!

Citat :

Caci nu este un alt nume nici in cer nici pe pamant in care sa capeti mantuirea,,.
Evident ca mantuirea nu se primeste prin nume ci prin fapte!
Iar singurul mantuitor este asta:
11. Eu, Eu sunt Domnul şi nu este izbăvitor afară de Mine!

Iar asta care vorbeste este Dumnezeul Vechiului Testament ...adica Creatorul care judeca si cantareste dupa FAPTE, nu dupa nume sau credinta!
[/quot

Numai prin credinta in Domnul Isus poti sa fi mantuit.Nu este sub cer alt nume,decat Isus.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 10:25 pm

EmaLovesJesus a scris:

Numai prin credinta in Domnul Isus poti sa fi mantuit.Nu este sub cer alt nume,decat Isus.
te gasisi tu sa-l contrazici pe Dumnezeu!
Pai nu ai vazut ca am dat un verset spus de Dumnezeu prin prorocul Isaia ...si nu un verset care apartine lui Ioan izamanarupta.

Tie chiar nu ti-e frica sa-l contrazici pe Dumnezeu Creatorul?
da ce esti tu ca nu iti pasa de cuvantul Atotputernicului Creator?
Nu cumva o satanista in blana de miel?

Tu chiar realizezi ce calamitat debitezi?

Poi cum crezi tu in Dumnezeu daca faci lipsa pe El?

Nu erai tu aia care spuna ca asculta de Cuvantul lui Dumnezeu??????
Cum spui tu ca te mantuieste Isus cand Dumnezeu iti spune clar cine este mantuitorul?

Sa nu te mai aud ca spui ca il iubesti pe Dumnezeu si ca asculti de Cuvantul lui Dumnezeu! ...ca vad ca nici mucii nu tii arunci pe Creator si Cuvintul Sau!

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 10:29 pm

Chiar Dumnezeu Il recunoaste pe Isus ca Fiu al Sau!Eu il cred pe Dumnezeu,nu pe Soimos!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 10:37 pm

Nu trebuie sa ma crezi pe mine ci ce spune Dumnezeu !
Si despre tema asta cu Fiul ...DUMNEZEU nu zice NIMIC!

Zice in schimb Ioan Izmanarupta ..si tu il crezi Dumnezeu...probabil din cauza ca se vede ceva "dumnezeiesc" din izamana lui rupta ...altfel nu imi explic de unde atata incapatanare in minciuna

Nu ti-am spus ca Dumnezeul vechiului testament NU il recunoaste pe Isus ca Fiu ba chiar spune ca:
Isaia 43.10. Voi sunteţi martorii Mei, zice Domnul, ca să ştiţi, să credeţi şi să pricepeţi că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost Dumnezeu şi nici după Mine nu va mai fi!

Intelegi ce spune Dumnezeu?
poi atunci cine este "dumnezeul"tau Fiul?

Nu cumva Dracu?

Tesaloniceni 2:4 potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se
numeşte "Dumnezeu", sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.


Tu nu vezi mai fata ca te ratacesti si ca esti pe calea gresita????
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 10:55 pm




  • Iar a Aceluia care poate să vă
    păzească de orice cădere şi să vă facă să vă înfăţişaţi fără prihană şi
    plini de bucurie înaintea slavei Sale,



  • 25
    singurului Dumnezeu, Mântuitorul
    nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere
    şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.

Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeDum Ian 08, 2012 11:03 pm

EmaLovesJesus a scris:

singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.

Hopa ...te-ai apropiat de Adevar !
Deci vedem ca ai recunoscut ca nu Isus este mantuitorul, ci singurul Dumnezeu adica Yahwe, si ca Iahwe mantuieste prin invaturile lui Isus!
Eh ...asta este altceva!

Si ne si confirma ca Isus nu este nici mantuitor si nici Dumnezeu !
Cred ca in urma acestui verset trebuie sa iti schimbi toata conceptia religioasa de pana acum!

Ura ...in sfarsit ai aflat si cred ca ai si recunoscut ... adevarul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 7:45 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

singurului Dumnezeu, Mântuitorul nostru, prin Isus Hristos, Domnul nostru, să fie slavă, măreţie, putere şi stăpânire, mai înainte de toţi vecii, şi acum şi în veci. Amin.

Hopa ...te-ai apropiat de Adevar !
Deci vedem ca ai recunoscut ca nu Isus este mantuitorul, ci singurul Dumnezeu adica Yahwe, si ca Iahwe mantuieste prin invaturile lui Isus!
Eh ...asta este altceva!

Si ne si confirma ca Isus nu este nici mantuitor si nici Dumnezeu !
Cred ca in urma acestui verset trebuie sa iti schimbi toata conceptia religioasa de pana acum!

Ura ...in sfarsit ai aflat si cred ca ai si recunoscut ... adevarul!

Tu ai citit atent versetul?Mantuirea vine de la Dumnezeu.Cum,prin cine?-Prin Isus Hristos!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 8:25 am

EmaLovesJesus a scris:


Tu ai citit atent versetul?Mantuirea vine de la Dumnezeu.Cum,prin cine?-Prin Isus Hristos!
Mantuirea vine de la Dumnezeu ptr toti cei care respecta Legea, deci si iudeii din religia daruita de Dumnezeu lui Moise vor fi mantuiti prin Legea Faptelor lor!
Adica prin FAPTE conform Legii!

Voi crestinii aveti norocul sa il aveti pe Isus ca invatator si intermediar!
Dar Isus tot prin Legea Faptelor va intermediaza mantuirea in fata adevaratului si singurului Mantuitor care este Dumnezeu!

Problema este ca voi crestinii nu il ascultati pe Isus cel care nu a venit sa schimbe Legea, ci pe Pavel care o schimba!

Si iata ca si tu esti atat de oarba incat urmezi "legile" sarlatanului Pavel care te prosteste ptr ca el, ucigas fiind nu mai putea sa propovaduiasca Legea celor care il urmau ...ptr ca tocmai el pavel a incalcat Legea lui Dumnezeu iar mantuitorul este totusi NUMAI Dumnezeu chiar daca mantuiteste prin intermediul invataturilor lui Isus, care din nefericire sunt modificate de Pavel, ptr noua sa biserica ... biserica facuta de el in numele lui Isus!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 8:29 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Tu ai citit atent versetul?Mantuirea vine de la Dumnezeu.Cum,prin cine?-Prin Isus Hristos!
Mantuirea vine de la Dumnezeu ptr toti cei care respecta Legea, deci si iudeii din religia daruita de Dumnezeu lui Moise vor fi mantuiti prin Legea Faptelor lor!
Adica prin FAPTE conform Legii!

Voi crestinii aveti norocul sa il aveti pe Isus ca invatator si intermediar!
Dar Isus tot prin Legea Faptelor va intermediaza mantuirea in fata adevaratului si singurului Mantuitor care este Dumnezeu!

Problema este ca voi crestinii nu il ascultati pe Isus cel care nu a venit sa schimbe Legea, ci pe Pavel care o schimba!

Si iata ca si tu esti atat de oarba incat urmezi "legile" sarlatanului Pavel care te prosteste ptr ca el, ucigas fiind nu mai putea sa propovaduiasca Legea celor care il urmau ...ptr ca tocmai el pavel a incalcat Legea lui Dumnezeu iar mantuitorul este totusi NUMAI Dumnezeu chiar daca mantuiteste prin intermediul invataturilor lui Isus, care din nefericire sunt modificate de Pavel, ptr noua sa biserica ... biserica facuta de el in numele lui Isus!
Dar iata ca Pavel nu ma invata nimic de la el.Galateni:,, Fraţilor, vă
mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obârşie omenească;


12. pentru că,
n-am primit-o, nici n-am învăţat-o de la vreun om, ci prin descoperirea lui Isus
Hristos.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:01 am

EmaLovesJesus a scris:

Dar iata ca Pavel nu ma invata nimic de la el.Galateni:,,[font=Arial] Fraţilor, vă
mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obârşie omenească;
adica daca mincinosul zice ca minciuna sa este adevar ...gata din clipa aia MINCIUNA este adevar!
dar cum ramane cu faptul ca Dumnezeu este mantuitorul si el mantuieste prin Lege ... iar Isus nu a venit sa schimbe Legea ci sa o implineasca?

Si atunci cum ramane cu Pavel ... este cumva Isus mincinosul care nu schimba Legea ci a venit sa o implineasca
Sau o fi mincinos Pavel care schimba Legea ...ca stia ca este ucigas si nu mai are nici un sens sa propovaduiasca Legea pe care a incalcat-o din greu!
Ha?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:10 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Dar iata ca Pavel nu ma invata nimic de la el.Galateni:,,[font=Arial] Fraţilor, vă
mărturisesc că Evanghelia propovăduită de mine, nu este de obârşie omenească;
adica daca mincinosul zice ca minciuna sa este adevar ...gata din clipa aia MINCIUNA este adevar!
dar cum ramane cu faptul ca Dumnezeu este mantuitorul si el mantuieste prin Lege ... iar Isus nu a venit sa schimbe Legea ci sa o implineasca?

Si atunci cum ramane cu Pavel ... este cumva Isus mincinosul care nu schimba Legea ci a venit sa o implineasca
Sau o fi mincinos Pavel care schimba Legea ...ca stia ca este ucigas si nu mai are nici un sens sa propovaduiasca Legea pe care a incalcat-o din greu!
Ha?
Pai daca era un criminal si mai avea si putere de ce ar fi fost nevoit sa isi schimbe modul de viata sa se pocaiasca sa fie batut si batjocorit pentru credinta lui.
Deseori am fost in calatorii, in primejdii pe rauri, in primejdii
din partea talharilor, in primejdii din partea celor din neamul meu, in
primejdii din partea paganilor, in primejdii in cetati, in primejdii in
pustiu, in primejdii pe mare, in primejdii intre fratii mincinosi;
27. in osteneli si necazuri, in privegheri adesea, in foame si sete, in posturi adesea, in frig si lipsa de imbracaminte!

28. Si, pe langa lucrurile de afara, in fiecare zi ma apasa grija pentru toate bisericile.

29. Cine este slab, si sa nu fiu si eu slab? Cine cade in pacat, si eu sa nu ard?

30. Daca e vorba sa ma laud, ma voi lauda numai cu lucrurile privitoare la slabiciunea mea.

31. Dumnezeu, Tatal Domnului nostru Isus Hristos, care este binecuvantat in veci, stie ca nu mint!…,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:14 am

EmaLovesJesus a scris:

Pai daca era un criminal si mai avea si putere de ce ar fi fost nevoit sa isi schimbe modul de viata sa se pocaiasca sa fie batut si batjocorit pentru credinta lui.
Pentru ca ieseau mai multi bani!uite dovada cum curgeau banii:

Faptele apostolilor 4
34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute

35 si-l puneau la picioarele apostolilor.

Adica apostolul era el Pavel!

Orice criminal nu mai ucide daca poate trai ca un miliardar din prostia fraierilor !
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:28 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Pai daca era un criminal si mai avea si putere de ce ar fi fost nevoit sa isi schimbe modul de viata sa se pocaiasca sa fie batut si batjocorit pentru credinta lui.
Pentru ca ieseau mai multi bani!uite dovada cum curgeau banii:

Faptele apostolilor 4
34 Si nimeni intre ei nu era lipsit, pentru ca toti cati aveau tarini sau case le vindeau si aduceau pretul celor vandute

35 si-l puneau la picioarele apostolilor.

Adica apostolul era el Pavel!

Orice criminal nu mai ucide daca poate trai ca un miliardar din prostia fraierilor !
El avea toate cele treuincioase,era un om invatat,facea poarte dintr-o familie foarte bogata.Si atunci crestinii erau priviti ca fiind pleava societatii,nu cred ca poate sa fie decat de o pocainta autentica.Daca tu esti un om simplu si nu ai face pentru nimic in lume un asemenea gest,cu atat mai putin el,care avea totul.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 9:44 am

EmaLovesJesus a scris:

El avea toate cele treuincioase,era un om invatat,facea poarte dintr-o familie foarte bogata.Si atunci crestinii erau priviti ca fiind pleava societatii,nu cred ca poate sa fie decat de o pocainta autentica.Daca tu esti un om simplu si nu ai face pentru nimic in lume un asemenea gest,cu atat mai putin el,care avea totul.
Oare cat de rupt de realitate trebuie sa fi incat sa nu vezi ca bogatanii vor sa fie tot mai bogati ...si exact pe spatele saracilor?

Este oare suficient sa fi pocait incat sa nu intelgi acest lucru elementar

In privinta mea ai dreptate, eu nu as pretinde saracilor sa isi vanda tot ce au si sa imi aduca mie ...Dar ai dreptate ...eu nu sunt nici criminal si nici sarlatan ca Pavel!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:10 am

Pai nu vad rostul.Daca facea parte din inalta societate ce rost avea sa se umileasca si sa se faca crestin?El spune despre toate bogatiile si studiile,posesiunile ,putere,ca le considera ca un gunoi fata de pretul nespus de mare al mantuirii.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:27 am

EmaLovesJesus a scris:
Pai nu vad rostul.Daca facea parte din inalta societate ce rost avea sa se umileasca si sa se faca crestin?El spune despre toate bogatiile si studiile,posesiunile ,putere,ca le considera ca un gunoi fata de pretul nespus de mare al mantuirii.
Mai fata ...iarasi nu gandesti?
Poi tu crezi ca ptronul firmei Mercedez sau BMW care fac parte din inalta societate nu mai acumuleaza si astazi bani din munca saaracilor care trudesc pentru ei?

Eu zic ca tu esti rupta rau de realitate!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:38 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Pai nu vad rostul.Daca facea parte din inalta societate ce rost avea sa se umileasca si sa se faca crestin?El spune despre toate bogatiile si studiile,posesiunile ,putere,ca le considera ca un gunoi fata de pretul nespus de mare al mantuirii.
Mai fata ...iarasi nu gandesti?
Poi tu crezi ca ptronul firmei Mercedez sau BMW care fac parte din inalta societate nu mai acumuleaza si astazi bani din munca saaracilor care trudesc pentru ei?

Eu zic ca tu esti rupta rau de realitate!
Si ce,s-au pocait cumva,tocmai acest aspect vreau sa il privesti.Ca daca un om este plin de el,are totul,nu ar face acest pas decat daca ar fi cu adevarat o realitate.Ar fi deplin convins ca ceea ce alege merita. mult mai mult decat tot ceea ce are.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 12:52 pm

Da ce tu ai vazut ca pocaitii isi vand tot ce au de dragul poruncilor lui Isus si al saracilor?

ce tot indrugi intruna la prostii fara sa gandesti ?

De asta ce spune Isus ai auzit?

21. Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie.

vezi ma ca nu este destul sa te pocaiesti ci mai trebuie sa vinzi tot ce ai si sa dai saracilor, ... numai atunci poti spune ca il urmezi!

Voi e fapt santeti atat de orbiti de Biblie ca il urmati pe Diavol !
Isus nu va spune nici macar sa cititi Biblia, da sa va mai randuiti viata dupa ea!

Isus va cere sa urmati Legea ...si voi il urmati cacandu-va pe Lege (scuze ptr exprimare dar exct asta faceti) si in orbirea voastra mai si asteptati ca Dumnezeu sa va mantuiasca ca rasplata ca i-ati incalcat fagaduinta de a-l urma si asculta!
Ce dreaq aveti de nu intelegeti astea?

Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 1:35 pm

Soimos a scris:
Da ce tu ai vazut ca pocaitii isi vand tot ce au de dragul poruncilor lui Isus si al saracilor?

ce tot indrugi intruna la prostii fara sa gandesti ?

De asta ce spune Isus ai auzit?

21. Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îţi mai lipseşte: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor şi vei avea comoară în cer; şi apoi, luând crucea, vino şi urmează Mie.

vezi ma ca nu este destul sa te pocaiesti ci mai trebuie sa vinzi tot ce ai si sa dai saracilor, ... numai atunci poti spune ca il urmezi!

Voi e fapt santeti atat de orbiti de Biblie ca il urmati pe Diavol !
Isus nu va spune nici macar sa cititi Biblia, da sa va mai randuiti viata dupa ea!

Isus va cere sa urmati Legea ...si voi il urmati cacandu-va pe Lege (scuze ptr exprimare dar exct asta faceti) si in orbirea voastra mai si asteptati ca Dumnezeu sa va mantuiasca ca rasplata ca i-ati incalcat fagaduinta de a-l urma si asculta!
Ce dreaq aveti de nu intelegeti astea?

Faci exact aceeasi greseala.Aici Domnul Isus ii cunostea inima acestui tanar bogat care era lipita de averile lui.Si stia ca o iubea prea mult.De aceea i-a spus asa.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 4:42 pm

Soimos a scris:
Isus zice asta:
Ioan3.3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.

Si cum nimeni nu este nascut de sus... nu v-a vedea nimeni acea imparatie! In plus Isus detine doar cheile Iad-ului, deci asta este singurul loc unde pot ajunge crestinii!
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 5:49 pm

EmaLovesJesus a scris:

Faci exact aceeasi greseala.Aici Domnul Isus ii cunostea inima acestui tanar bogat care era lipita de averile lui.Si stia ca o iubea prea mult.De aceea i-a spus asa.
lasa tu povestile tale mincinoase ptr credinciosi care te asculta.
Eu nu te ascult cand vorbesti fara sa dai linkuri care sa iti sustina afirmatia
Unde este linkul rin care imi dovedesti ca ce spui tu nu este MINCIUNA?

Mie sa imi spui din ce cauza nu isi vand casele toti pocaitii asa cum le cere Isus, si nu dau banii saracilor?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 6:48 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Faci exact aceeasi greseala.Aici Domnul Isus ii cunostea inima acestui tanar bogat care era lipita de averile lui.Si stia ca o iubea prea mult.De aceea i-a spus asa.
lasa tu povestile tale mincinoase ptr credinciosi care te asculta.
Eu nu te ascult cand vorbesti fara sa dai linkuri care sa iti sustina afirmatia
Unde este linkul rin care imi dovedesti ca ce spui tu nu este MINCIUNA?

Mie sa imi spui din ce cauza nu isi vand casele toti pocaitii asa cum le cere Isus, si nu dau banii saracilor?
Draga de unde stii tu ca nu dau?Nu tu ne acuzai ca dam zeciuiala?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitimeLun Ian 09, 2012 10:41 pm

EmaLovesJesus a scris:

Draga de unde stii tu ca nu dau?Nu tu ne acuzai ca dam zeciuiala?
De ce zeciuiala vorbesti tu mai fata?
Scrie Isus de zeciuiala?
El iti cere sa VINZI CASA si banii sa ii imparti saracilor!

Ce nu ti-e clar ...sau nu intelegi ce citesti?

Si dupa aia sa iti iei crucea si sa il urmezi ...probabil pe Dealul Golgotei ... sa te impunga si pe tine soldatul Longinus sa vada daca mai te chinui ...sau ai ajuns in culmea fericirii langa Dumnezeul tau ...adica in Iad, ptr ca cheile Raiului nu le are!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Botezul (sondaj) - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Botezul (sondaj)   Botezul (sondaj) - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Botezul (sondaj)
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Cum a aparut omul? (sondaj)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: