Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
(sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 (sondaj) Zeii si originea lor

In jos 
3 participanți

Credeti ca la originea lor, Zeii au fost oameni deosebiti si/sau simboluri ale unor fenomene, extraterestri sau pura fictiune?
 1- Zeii au fost candva oameni deosebiti si/sau simboluri ale unor fenomene
 2- Zeii au fost extraterestrii care au vizitat pamantul si au ramas in memoria oamenilor ca fiind fiinte venite din cer
 3- Zeii sunt pura fictiune
Vezi rezultatele
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

(sondaj) Zeii si originea lor Empty
MesajSubiect: (sondaj) Zeii si originea lor   (sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 9:59 am

Credeti ca la originea lor, Zeii au fost oameni deosebiti si/sau simboluri ale unor fenomene, extraterestri sau pura fictiune?
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

(sondaj) Zeii si originea lor Empty
MesajSubiect: Re: (sondaj) Zeii si originea lor   (sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 2:57 pm

In mai toate legendele lumii, putem intalni Zei, unii dintre ei fiind veniti din cer. Acesti Zei aratau ca oamenii si se amestecau efectiv in viata lor. Chiar si iudeii sustin ca Zeul lor YHWH este un zeu care-si are imparatia in cer si care i-a ales pe ei ca fiind poporul lui si de care a avut grija de-a lungul timpului. Diferenta fata de alti zei este ca acesta nu li sa aratat iudeilor sub forma de om, ci sub forma de tufa in flacari grin Poate si din aceasta cauza, mai tarziu i s-a spus Domnul-Zeu grin

Eu cred ca Zeii sunt de mai multe tipuri si au fost, atat oameni deosebiti, cat si extraterestri, iar uneori si simbolurile unor astre sau fenomene au fost folosite, in unele culturi, pe post de zeitati.
Sus In jos
Cyberman
Lancier
Lancier
Cyberman


Numarul mesajelor : 401
Localizare : In mintea ta
Puncte : 428
Data de inscriere : 25/05/2010

(sondaj) Zeii si originea lor Empty
MesajSubiect: Re: (sondaj) Zeii si originea lor   (sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitimeLun Feb 27, 2012 5:10 pm

Eu ma gandesc ca imparatii din antichitate, cand se proclamau Zei, nu se proclamau extraterestri grin Aia vroiau sa arate ca-s niste dintr-aia mai deosebiti si chiar daca nu erau, se autoproclamau. In evul mediu oamenii ajunsesera sa creada ca zeii sunt supranaturali si divini, iar regii visau ca au sange colorat, albastru ca cerul aratat cu degetul de parca in loc sa invete ar fi baut cerneala tavaleala
Sus In jos
Continut sponsorizat





(sondaj) Zeii si originea lor Empty
MesajSubiect: Re: (sondaj) Zeii si originea lor   (sondaj) Zeii si originea lor Icon_minitime

Sus In jos
 
(sondaj) Zeii si originea lor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Probleme curioase referitoare la originea Islamului
» Cum a aparut omul? (sondaj)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Alte culte sau religii-
Mergi direct la: