Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 O declaratie socanta a unui preot

In jos 
+10
livius
Armyww
meghido
DRAGOS
Fernando
Mihai12
EmaLovesJesus
Apopii
Black velvet
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeMier Dec 07, 2011 8:25 pm

Cea mai şocantă declaraţie a unui preot: Iadul e o invenţie a Bisericii care vrea să controleze minţile oamenilo

Mai mult: Iadul a fost inventat de biserica pentru a manipula oamenii




Un preot american îşi mărturiseşte credinţa în Dumnezeu şi în viaţa de după moarte, dar contestă conceptele fundamentale ale Bisericii.
"Iadul e invenţia Bisericii"

"Nu cred că Iadul există. Cred că există viaţă după moarte, dar nu cred că are nimic de-a face cu pedeapsa cruntă. Religia este, dintotdeauna, o chestiune de control al maselor, iar acesta este un lucru pe care puţini oameni îl înţeleg. [...] Aşa că, dacă există Raiul în care eşti răsplătit pentru bunătatea ta, iar Iadul e locul în care eşti pedepsit pentru răutate, atunci obţii un fel de control asupra populaţiei. Aşa că au inventat acest loc înfricoşător (care este Iadul, nr) şi care îngrozeşte, la propriu, o mulţime de creştini. Iar aceasta nu e decât parte a unei tehnici de control".
"Bisericile au nevoie de oameni imaturi pe care să îi poată controla"

Iar preotul continuă cu declaraţiile şocante: "Biserica nu vrea ca oamenii să se maturizeze, pentru că nu îi mai poate controla. De-asta credincioşilor li se tot spune "să se nască din nou".. Când te naşti din nou, fie şi în credinţă, eşti tot un copil. Dar oamenii nu au nevoie să renască, oamenii trebuie să crească, să-şi accepte responsabilităţile. [...] Fiecare biserică susţine că deţine adevărul... Dumnezeu nu e creştin! Dumnezeu nu e evreu sau musulman sau budist.. Toate acestea sunt sisteme create de om pentru a putea înţelege misterul Divinităţii. Nu cred că tradiţiile îl definesc pe Dumnezeu, cred că te ajută să găseşti calea spre El"


sursa
Sus In jos
Black velvet
Arcas
Arcas
Black velvet


Numarul mesajelor : 896
Localizare : Pretutindeni
Puncte : 955
Data de inscriere : 27/03/2010

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 09, 2011 1:04 pm

Soimos a scris:
Cea mai şocantă declaraţie a unui preot: Iadul e o invenţie a Bisericii care vrea să controleze minţile oamenilo

Mai mult: Iadul a fost inventat de biserica pentru a manipula oamenii

Da, un popa care s-a trezit putin din cosmarul in care fusese adancit de catre religie. Cand se va trezi complet, va observa ca toata religia nu este altceva decat inventie omeneasca, facuta pentru a manipula oamenii! Atunci va intelege si ceea ce este mai greu de inteles de catre majoritatea oamenilor, ca dumnezeul biblic nu este altceva decat un mit, adica un zeu preluat de pe la vecinii egipteni si transformat in zeu unic si creator. grin
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 09, 2011 5:21 pm

Cu completarea ca a ajuns din mic zeu al unui trib de pastori, Marele Dumnezeu al planetei, prin ajutorul unui imparat roman ucigas in serie, care l-a ucis pina si pe Dumnezeul imperiului roman, unu numit Soll Invinctus, ptr a-i lua puterile si a i le acorda acestui mic zeu al unui trib, si astfel il avem azi pe Atoputernicu Impotent Yehowa!
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 10, 2011 4:05 pm

In plus, oamenii vazand ca un astfel de dumne-zeu nu exista nicaieri si neexistand nici nu are cum sa se arate, au inceput sa fabuleze, fiecare dupa propria imaginatie, atribuindu-i fel de fel de caracteristici, care mai de care mai pompoase si mai fistichii clovn

Unii zic ca ar fi pe deasupra dimensiunilor, altii ca ar fi transcedental, unii zic chiar ca ar putea fi pe undeva pe deasupra, probabil prin niste ceruri de poveste si poate ca au si dreptate, nefiind decat un personaj de poveste, doar prin astfel de ceruri mitice isi poate gasi locul... Sa te tavalesti de ras, nu alta! rostogol
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 6:48 pm

Nu ai specificat ce fel de preot. Poate era satanist.
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeMier Dec 14, 2011 7:32 pm

Din moment ce crede in domnul-zeu, nu are cum sa fie satanist grin

”Acest preot american îşi mărturiseşte credinţa în Dumnezeu şi în viaţa de după moarte, dar contestă conceptele fundamentale ale Bisericii.”
Sus In jos
http://www.paganism.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 7:50 am

Apopii a scris:
Din moment ce crede in domnul-zeu, nu are cum sa fie satanist grin

”Acest preot american îşi mărturiseşte credinţa în Dumnezeu şi în viaţa de după moarte, dar contestă conceptele fundamentale ale Bisericii.”


Un preot adevarat nu poate sa conteste adevarul fundamental al Bisericii. El trebuie sa accepte bazele fundamentale care sunt puse. Nu este el in masura sa le schimbe dupa bunul sau plac.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 8:02 am

EmaLovesJesus a scris:
...adevarul fundamental al Bisericii. El trebuie sa accepte bazele fundamentale care sunt puse. Nu este el in masura sa le schimbe dupa bunul sau plac.
In primul rand iti spun BINE AI VENIT , si sper sa iti aici gasesti raspunsuri corecte la problemele care te framanta!
Acum sa te intreb< Ce consideri tu ca fiind Adevaruri Fundamentale ale Biserici?
Eu stiu ca Biserica crestina nu are nici-un adevar fundamental ci doar Interese!
Imi justific afirmatia prin faptul ca in crestinism Isus nu este Zumnezeu sau Mantuitor nici macar ptr toti crestinii si iti dau exemplul Martorilor lui Iehova care il considera pe Isus ca Rege!
Tot asa nici tema Treimii nu este acceptata de toate curentele bisericesti, de ex. vezi Unitarianismul!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 8:45 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
...adevarul fundamental al Bisericii. El trebuie sa accepte bazele fundamentale care sunt puse. Nu este el in masura sa le schimbe dupa bunul sau plac.
In primul rand iti spun BINE AI VENIT , si sper sa iti aici gasesti raspunsuri corecte la problemele care te framanta!
Acum sa te intreb< Ce consideri tu ca fiind Adevaruri Fundamentale ale Biserici?
Eu stiu ca Biserica crestina nu are nici-un adevar fundamental ci doar Interese!
Imi justific afirmatia prin faptul ca in crestinism Isus nu este Zumnezeu sau Mantuitor nici macar ptr toti crestinii si iti dau exemplul Martorilor lui Iehova care il considera pe Isus ca Rege!
Tot asa nici tema Treimii nu este acceptata de toate curentele bisericesti, de ex. vezi Unitarianismul!

BINE V-AM GASIT! Iti multumesc pentru amabilitatea pe care ai avut-o, aceea de a ma ajuta sa imi creez un cont pe acest forum.
Biserica este zidita de Domnul Isus Hristos. Dumnezeu a daruit pe Fiul Sau la cruce pentru ca a dorit sa ne daruiasca mantuirea , prin jertfa Lui. Indepartandu-se de Dumnezeu, prin neascultare omul a pierdut binecuvantarea si protectia lui Dumnezeu si a cazut sub blestem si puterea diavolului. Astfel diavolul a putut sa aduca asupra trupului uman mai multe forme de durere, de slabiciune, de boala. Totusi, Dumnezeu in mila Sa doreste sa il binecuvanteze pe om, sa il mantuiasca. De aceea Domnul Isus Hristos a purtat pe cruce nu numai bolile noastre, ci si pacatele noastre.
Acesta este adevarul. Omul este pacatos si are nevoie de iertarea lui Dumnezeu prin Fiul Sau Isus Hristos!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 8:56 am

Black velvet a scris:
Soimos a scris:
Cea mai şocantă declaraţie a unui preot: Iadul e o invenţie a Bisericii care vrea să controleze minţile oamenilo

Mai mult: Iadul a fost inventat de biserica pentru a manipula oamenii

Da, un popa care s-a trezit putin din cosmarul in care fusese adancit de catre religie. Cand se va trezi complet, va observa ca toata religia nu este altceva decat inventie omeneasca, facuta pentru a manipula oamenii! Atunci va intelege si ceea ce este mai greu de inteles de catre majoritatea oamenilor, ca dumnezeul biblic nu este altceva decat un mit, adica un zeu preluat de pe la vecinii egipteni si transformat in zeu unic si creator. grin

Un preot adevarat crede Cuvantul lui Dumnezeu. Apocalipsa 22 spune:,,Şi, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta.” Cat despre existenta iadului, sunt foarte multe versete in Biblie care atesta acest lucru. ,,8 Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua.”
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 9:01 am

EmaLovesJesus a scris:


Biserica este zidita de Domnul Isus Hristos.
Cat se poate de GRESIT!
Isus nu a construit nicio biserica, ba chiar dispretuia lacasele de cult din piatra si pe carturarii si invatatii de carte, care propovaduiau minciuni pe acolo!
Isus a fost cel mai aprig dusman al bisericii, motiv ptr care mergea din casa in casa sa propovaduiasca LEGEA adica Tora, si invataturile sale(care nu erau nici Porunci si nici Lege, ci doar invataturi)
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 11:40 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


Biserica este zidita de Domnul Isus Hristos.
Cat se poate de GRESIT!
Isus nu a construit nicio biserica, ba chiar dispretuia lacasele de cult din piatra si pe carturarii si invatatii de carte, care propovaduiau minciuni pe acolo!
Isus a fost cel mai aprig dusman al bisericii, motiv ptr care mergea din casa in casa sa propovaduiasca LEGEA adica Tora, si invataturile sale(care nu erau nici Porunci si nici Lege, ci doar invataturi)

Capul bisericii este doar Unul, Isus Cristos însuşi!
"El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea." Coloseni 1:18
Isus Cristos nu va împărţi gloria şi autoritatea Sa cu nimeni, Cristos are preeminenţă în toate lucrurile! "Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numeşte gelos, este un Dumnezeu gelos." Exodul 34:14
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 5:12 pm

EmaLovesJesus a scris:

Capul bisericii este doar Unul, Isus Cristos însuşi!

Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Biserica este opera lui Christos, adica Diavolul expediat pe pamant de Tatal sau in Apocalipsa 12.12 acel Diavol stapan al cheilor Iadului cel care i-a poruncit din IAD falsului apostol Pavel sa faca o biserica care sa-i poarte numele!
Si iata ca biserica se numeste CRESTINA, nu de la cuvantul Isus sau de la Nazaritean, ci de la Christos!
Cred ca intelegi clar ca Isus habar nu avea ce inseamna cuvantul grecesc Christos, ptr ca in limba ivrita suna cu totul altfel!

Citat :

"El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea." Coloseni 1:18
Astea sunt texte mincinoase inventate de sarlatanii din biserica!

Citat :

"Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numeşte gelos, este un Dumnezeu gelos." Exodul 34:14
Asa este, asa vorbeste de fapt Yahwe cand va spune sa nu va inchinati lui Christos!
Mai vezi ce scrie despre asta in Deuteronom 13; 1 - 10
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeJoi Dec 15, 2011 7:47 pm

Soimos a scris:
Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Exact. Nu stia ca termenul adunare se va numi biserica( care provine din ekklesia=adunare) in limba romana, sau poate stia. Vad ca am discutat subiectele astea si am crezut ca le-am lamurit, dar tu in continuare o tii pe a ta
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 6:26 am

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:

Capul bisericii este doar Unul, Isus Cristos însuşi!

Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Biserica este opera lui Christos, adica Diavolul expediat pe pamant de Tatal sau in Apocalipsa 12.12 acel Diavol stapan al cheilor Iadului cel care i-a poruncit din IAD falsului apostol Pavel sa faca o biserica care sa-i poarte numele!
Si iata ca biserica se numeste CRESTINA, nu de la cuvantul Isus sau de la Nazaritean, ci de la Christos!
Cred ca intelegi clar ca Isus habar nu avea ce inseamna cuvantul grecesc Christos, ptr ca in limba ivrita suna cu totul altfel!

Citat :

"El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea." Coloseni 1:18
Astea sunt texte mincinoase inventate de sarlatanii din biserica!

Citat :

"Să nu te închini înaintea unui alt dumnezeu; căci Domnul se numeşte gelos, este un Dumnezeu gelos." Exodul 34:14
Asa este, asa vorbeste de fapt Yahwe cand va spune sa nu va inchinati lui Christos!
Mai vezi ce scrie despre asta in Deuteronom 13; 1 - 10


Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani.Cine sa te mai inteleaga?Ori crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu,ori nu crezi.
Cat despre Hristos face parte din trinitate.
Dumnezeu spune despre El,,Acesta este Fiul Meu preaiubit,,!El este de la inceput.,,La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.,,
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 11:16 am

EmaLovesJesus a scris:


Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,

Eu le interpretez exact asa cum sunt scrise?
Ai vre-o dovada biblica din care sa reiese ca interpretarea ta este cea corecta si a mea gresita?

Citat :


iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani.

Asa este!
Eu iau de buna numai ceea ce spune Isus si Dumnezeu, dar si asta doar in contextul invataturilor pe care le-a propovaduit Isus!
Asa din cauza ca sarlatanul Pavel, stia ca cea mai buna minciuna este aceea care este amestecata cu jumatati de adevaruri!
Eu cunoscand doctrina lui Isus si pe cea falsa a lui Pavel, selectez si accept doar acele afirmatii puse pe seama lui Isus, care corespund liniei ideologice pe care o propovaduia!
Simplu ...NU?
Citat :


Cine sa te mai inteleaga?Ori crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu,ori nu crezi.

Cum sa cred o asemenea tampenie cand textele Bibliei sunt ASUMATE ca fiind scrise de rabini?

Citat :


Cat despre Hristos face parte din trinitate.

Asta doar in credinta ta a proasta!
In Biblie nu vei gasi NICIUNDE o asemenea prostie blasfemiatoare!

Citat :

Dumnezeu spune despre El,,Acesta este Fiul Meu preaiubit,,!El este de la inceput.,,La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.,,
Dumnezeu nu spune NIMIC!
Ce povestesti tu spun doar sarlatanii care vor sa te prosteasca!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 1:29 pm

[quote="Soimos"]
EmaLovesJesus a scris:


Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,

Eu le interpretez exact asa cum sunt scrise?
Ai vre-o dovada biblica din care sa reiese ca interpretarea ta este cea corecta si a mea gresita?

Citat :


iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani.

Asa este!
Eu iau de buna numai ceea ce spune Isus si Dumnezeu, dar si asta doar in contextul invataturilor pe care le-a propovaduit Isus!
Asa din cauza ca sarlatanul Pavel, stia ca cea mai buna minciuna este aceea care este amestecata cu jumatati de adevaruri!
Eu cunoscand doctrina lui Isus si pe cea falsa a lui Pavel, selectez si accept doar acele afirmatii puse pe seama lui Isus, care corespund liniei ideologice pe care o propovaduia!
Simplu ...NU?
Citat :


Cine sa te mai inteleaga?Ori crezi ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu,ori nu crezi.

Cum sa cred o asemenea tampenie cand textele Bibliei sunt ASUMATE ca fiind scrise de rabini?

Citat :


Cat despre Hristos face parte din trinitate.

Asta doar in credinta ta a proasta!
In Biblie nu vei gasi NICIUNDE o asemenea prostie blasfemiatoare!

Citat :

Dumnezeu spune despre El,,Acesta este Fiul Meu preaiubit,,!El este de la inceput.,,La inceput era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.,,
Dumnezeu nu spune NIMIC!
Ce povestesti tu spun doar sarlatanii care vor sa te prosteasca![/quDumnezeu spune ca Domnul Isus este Fiul SAu.La fel si Domnul Isus vorbeste despre Tatal.Daca nu vrei sa recunosti,este alta mancare de peste.ote]
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 8:19 pm

EmaLovesJesus a scris:
Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani
Uite ca tu la cateva zile de la crearea contului, ai reusit sa realizezi cum lucreaza Soimos. Mie mi-au trebuit cateva saptamani sa ma prind de faza. Iti zic de pe acum, iti pierzi vremea cu Soimos. E maestru in a duce discutiile in derizoriu, in a cita ce ii convine. Daca vede ca nu ii merge cu tine, te va provoca in asa fel incat sa-l jignesti( nu ai cum sa nu jignesti un asemenea specimen Laughing ) si sa te suspende sau sa te baneze.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 9:28 pm

[quote="Mihai12"]
EmaLovesJesus a scris:
Vad ca te folosesti de unele versete si le dai alta conotatie,iar altele care te deranjeaza spui ca au fost scrise de sarlatani
Uite ca tu la cateva zile de la crearea contului, ai reusit sa realizezi cum lucreaza Soimos. Mie mi-au trebuit cateva saptamani sa ma prind de faza. Iti zic de pe acum, iti pierzi vremea cu Soimos. E maestru in a duce discutiile in derizoriu, in a cita ce ii convine. Daca vede ca nu ii merge cu tine, te va provoca in asa fel incat sa-l jignesti( nu ai cum sa nu jignesti un asemenea specimen Laughing ) si sa te suspende sau sa te baneze.[/quo Eu nu fac altceva decat imi fac datoria.Sunt datoare din momentul in care am gasit adevarul sa duc vestea cea buna a Evangheliei mai departe,astfel ca Soimus nu se va putea dezvinovati.Eu sunt curioasa daca acest om ar putea sa intre intr-o biserica neoprotestanta.Eu cred ca nu.Cat despre desfiintarea contului,eu nu pierd nimic.Tot el pierde.Dar,tu cum ai rezistat? te]
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeVin Dec 16, 2011 9:30 pm

Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Exact. Nu stia ca termenul adunare se va numi biserica( care provine din ekklesia=adunare) in limba romana, sau poate stia. Vad ca am discutat subiectele astea si am crezut ca le-am lamurit, dar tu in continuare o tii pe a ta
Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 10:21 am

EmaLovesJesus a scris:
Mihai12 a scris:
Soimos a scris:
Fooooarte gresit!
Isus habar nu avea ce e aia biserica!
Exact. Nu stia ca termenul adunare se va numi biserica( care provine din ekklesia=adunare) in limba romana, sau poate stia. Vad ca am discutat subiectele astea si am crezut ca le-am lamurit, dar tu in continuare o tii pe a ta
Şi Eu îţi spun: tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea, şi porţile Locuinţei morţilor nu o vor birui.

Biserica lui Isus la fel ca si cea a lui Petru, se numeste si astazi tot SINAGOGA si nu BISERICA!

Biserica in numele lui Isus, (ptr. ca Isus nu a venit nici sa faca biserici si nici sa inventeze noi religii) a inventat-o sarlatanul Pavel si discipolii lui intru Diavol!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 11:46 am

Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani). Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui, iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:20 pm

Mihai12 a scris:
Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani).
Eu sunt sarlatan doar ptr ca ma numesti tu asa, si apoi daca ar fi sa ne luam dupa "ratiunea ta", si tu esti tot un sarlatan, si tot ptr motivul ca ma faci pe mine sarlatan, si ce debiteaza un sarlatan nu are absolut nicio valoare!

Citat :

Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui,
Ma minte infantila, ce spui tu este o minciuna gogonata debitata de niste infantili lipsiti de logica si iti mai repet odata motivul ptr care afirmatia ta este o prostie ilogica!

Odata ca Isus propovaduia venirea imparatiei lui Dumnezeu, si nu avea pretentia sa crezi in el, omul Isus, ca fiind Dumnezeu, ptr ca el nu s-a crezut niciodata Dumnezeu ci a venit sa predice apropiata Imparatie a lui Dumnezeu!
Isus stia ca este om, nimeni nu il credea Dumnezeu ci doar pe un om care lucreaza cu puterile lui Belzebub!

Asa ca nu mai tot debita nonsensul cu care m-ai stressat pina acum ptr ca e total ilogic si nu corespunde cu ceea ce spune Isus!

Citat :

iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?

Nu numai ca iti lipseste o doaga, dar te si avertizez ca forumul asta nu este ceva ca biserica ta plina de cacat ca sa-l murdaresti cu spurcaciunile gurii tale.
in al doilea rand ma bucur ptr ca iti vor colcaii serpii prin gura ta aia spurcata ptr ca tocmai prin comportamentul tau ti-ai aranjat viitorul:

Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului.

Macar acuma sti ce te asteapta daca te caci in supa ta crestina pe care zilnic "o sorghiesti" desi supa ta e plina de muci ce-ti curg din creierul tau puroiat si de kkti care iti curg pe gura!
Sus In jos
Mihai12
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 757
Varsta : 55
Localizare : Calarasi
Puncte : 832
Data de inscriere : 17/07/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:27 pm

Hai ca esti prea prost sa te mai bag in seama
Sus In jos
Fernando
Scutier
Scutier
Fernando


Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Localizare : Tulcea
Puncte : 102
Data de inscriere : 16/10/2011

O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitimeSam Dec 17, 2011 1:47 pm

Mihai12 a scris:
Soimos esti un mare mare mare sarlatan( ca tot esti obisnuit sa faci pe X si pe Y sarlatani). Dupa toate discutiile cu toti care s-au perindat pe aici si care ti-au explicat, ca la copiii mici, ca biserica de care vorbea Iisus reprezinta totalitatea credinciosilor lui, iar tu in continuare spui ca contrariul, denota faptul ca tu esti cel mai mare excroc de pe forum. App. cu cat va plateste seful vostru Haym de la Israel sa mancati cacat pe forum?

Am observat ca religia naste intoleranta fata de ideile celorlalti oameni.Orice ar spune un necredincios,trebuie considerat de credinciosi a fi de la diavol si a insemna vanzare de suflet.Bunul simt al oamenilor dispare atunci cand religia le ia mintile.
Sus In jos
Continut sponsorizat





O declaratie socanta a unui preot Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot Icon_minitime

Sus In jos
 
O declaratie socanta a unui preot
Sus 
Pagina 1 din 13Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: