Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 O declaratie socanta a unui preot

In jos 
+10
livius
Armyww
meghido
DRAGOS
Fernando
Mihai12
EmaLovesJesus
Apopii
Black velvet
Soimos
14 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeMier Dec 12, 2012 4:11 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:




Acesta a fost scopul cu care a venit Domnul Isus, ca sa moara pentru pacatele noastre.
Si cand colo nu a murit Isus ca Dumnezeii nu mor ...ci au murit zeci de milioane de oameni nevinovati !
Ai dreptate ...exact "acesta este scopul pentru care a venit Domnul Isus Christos" adica Domnul Dracu!!

Citat :

Crucea nu putea sa fie evitata.

Evident ca nu ...dar ma intreb din ce cauza voi pocaitii evitati cruicea ???
Oare din cauza ca va e frica de blestemul ei?


In Vechiul Testament gasim multe profetii despre nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Gen.49:10 ,, Toiagul de domnie nu se va depărta din Iuda, nici toiagul de cârmuire dintre picioarele lui, până va veni Şilo, şi de El vor asculta popoarele.” Numeri 24:17 ,,Îl văd, dar nu acum, Îl privesc, dar nu de aproape. O stea răsare din Iacov, un toiag de cârmuire se ridică din Israel. El străpunge laturile Moabului şi prăpădeşte pe toţi copiii lui Set. ”Deutronom 18:15,, Domnul Dumnezeul tău îţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un proroc ca mine: să ascultaţi de el!”Isaia 7:14,,De aceea, Domnul însuşi vă va da un semn: „Iată, fecioara va rămâne însărcinată, va naşte un Fiu şi-I va pune numele Emanuel.” Ieremia 23:5,,Iată vin zile, zice Domnul, când voi ridica lui David o Odraslă neprihănită. El va împărăţi, va lucra cu înţelepciune şi va face dreptate şi judecată în ţară.” Osea 6:3,, Să cunoaştem, să căutăm să cunoaştem pe Domnul! Căci El Se iveşte ca zorile dimineţii şi va veni la noi ca o ploaie, ca ploaia de primăvară care udă pământul!” Psalmul 72:10,, Împăraţii Tarsisului şi ai ostroavelor vor plăti biruri, împăraţii Sebei şi Sabei vor aduce daruri.” Isaia 9:6,7,Căci un Copil ni S-a născut, un Fiu ni S-a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Îl vor numi: „Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veşniciilor, Domn al păcii .El va face ca domnia Lui să crească, şi o pace fără sfârşit va da scaunului de domnie al lui David şi împărăţiei lui, o va întări şi o va sprijini prin judecată şi neprihănire, de acum şi-n veci de veci; iată ce va face râvna Domnului oştirilor.”
Vedem ca aceste profetii s-au implinit intocmai asa cum au fost scrise, pentru ca Gura Domnului a vorbit. Cuvantul lui Dumnezeu este Da si amin. Se apropie cea mai importanta sarbatoare pe care toti crestinii, indiferent de confesiune sau de culoarea religioasa o sarbatoresc cu multa bucurie si fericire. Din pacate, unii crestini sarbatoresc craciunul, dar noi sarbatorim nasterea Domnului nostru Isus Hristos. El a venit pe acest pamant cu scopul ca sa salveze lumea din felul desert de vietuire, ca sa ierte pacatele si sa elibereze de boala si neputinta. Prin jertfa Lui,Isus impaca cerul cu pamantul. El este darul lui Dumnezeu pentru omenire. Acest copilas din Betleem care ne-a fost dat a venit sa aduca o pace fara sfarsit pentru fiecare dintre noi. Prin El primim viata vesnica. Numele lui Emanuel inseamna ”Dumnezeu este cu noi”. Ce promisiune minunata, sa stii ca Dumnezeu cel atotputernic este cu tine, te calauzeste, iti da protectie, te ajuta, Ii pasa de tine si iti poarta de grija. Cu totii ne pregatim pentru aceste sarbatori, gospodinele vor prepara tot felul de mancaruri gustoase ,vor face prajituri speciale pentru colindatori. Exista pericolul ca in valtoarea pregatirilor , urmand niste datini si obiceiuri sa pierdem din vedere esentialul. Sa nu ne trezim ca tinem sarbatorile si sa uitam de cel mai important Sarbatoritul. Va felicit cu ocazia acestei sarbatori minunate si va doresc tuturor celor care faceti parte echipa ,,Crestin Total’ ‘administratorului Iacob Emanuel, tuturor celor care si-au adus contributia intr-un fel sau altul pentru ca sa fie un site de calitate, tuturor cititorilor fideli si tuturor crestinilor, va doresc ca bucuria nasterii Domnului Isus sa va patrunda in suflet sa va aduca pace si iubire, intelepciune si speranta. Doresc ca El sa se nasca in fiecare inima de roman. Si nu numai!

Citat :
Citat :

el stia ce I se va intampla
Evident ca stia ce se va intampla ...tu ai cumva impresia ca ucigasul Ramaru nu stia ce i se va intampla?

Citat :

El este Jertfa de ispasire.


Asa este ... el este doar boul care a fost jertfit asa cum se jertfesc ritual toate vitele sacrificate!

Citat :

Aceasta era o parte din planul pe care El si Tatal L-au facut inainte de crearea lumii.
Foarte interesant!
Acum ati ajuns sa stiti si ce planuia Dumnezeul din ceruri ...dar nu stiti nici macar unde este cerul!
Ti s-au terminat pilulele sau ce?

Citat :

El a declarat:,, Şi, după cum a înălţat Moise şarpele în pustiu, tot aşa trebuie să fie înălţat şi Fiul omului,,
Aha ,,,foarte interesant .... acum Isus nu mai este Fiul Duhului ...ci este fiul omului!
Inseamna asta oare ca Dumnezeu stia ca Maria a fost regulata de soldatul roman Abdes Pandira si ca atare nu era fecioara ci curva?(bineinteles in acceptul acelor contemporani care au vrut sa o omoare prin lapidare (aruncare de pietre) ...lapidare de la care a salvat-o mos Iosif!

Citat :

Crestinii adevarati nu ucid ,nu fac decat bine semenilor lor!
Este adevarat ...ei nu ucid ci numai omoara ...si asta am vazut clar in istorie!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 10:44 am

EmaLovesJesus a scris:


In Vechiul Testament gasim multe profetii despre nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Gen.49:10 ,,



Iarasi minti ca o gazeta pocaita!

Isus nu a avut niciun sceptru si cu atat mai putin "toiagul de carmuitor" a lui Iuda!
Aceasta profetie se refera la acel Messiah asteptat de evrei ...si numai dorinta de a minti va determina sa o puneti in seama lui Christos ... adica a lui Dracu!

Citat :

El a venit pe acest pamant cu scopul ca sa salveze lumea din felul desert de vietuire,
Ce vorbesti!
A ucide zeci si a schingiui ijn mod bestial zeci de milioane de oameni inseamna "a salva lumea" oare cat de intunecat la minte trebuie sa fie cineva care afirma asta?

Citat :

ca sa ierte pacatele si sa elibereze de boala si neputinta.

Oare nu te gandesti din ce cauza Dracu te iarta de pacate?
Pentru ca ii iubeste pe pacatosi si se bucura ca pacatosii vin catre el ...adica catre Iad!

Cat despre boala ...ma faci sa rad!
De cand lumea se trateaza in bisericile lui Christos prin puterea lui Christos ...ptr ca si un bebelus stie ca oamenii se vindeca in spitale cu ajutorul tratamentelor medicale prescrise de medici si nu de preoti!
Chiar nu ti-e rusine sa incerci sa ne iei de prosti in halul asta si sa ne minti in fata prin uriciunea caracterului tau de vanduta aflata in slujba Tatalui Minciunii ...adica a Diavolului?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 2:32 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:


In Vechiul Testament gasim multe profetii despre nasterea Domnului nostru Isus Hristos. Gen.49:10 ,,



Iarasi minti ca o gazeta pocaita!

Isus nu a avut niciun sceptru si cu atat mai putin "toiagul de carmuitor" a lui Iuda!
Aceasta profetie se refera la acel Messiah asteptat de evrei ...si numai dorinta de a minti va determina sa o puneti in seama lui Christos ... adica a lui Dracu!

Citat :

El a venit pe acest pamant cu scopul ca sa salveze lumea din felul desert de vietuire,
Ce vorbesti!
A ucide zeci si a schingiui ijn mod bestial zeci de milioane de oameni inseamna "a salva lumea" oare cat de intunecat la minte trebuie sa fie cineva care afirma asta?

Citat :

ca sa ierte pacatele si sa elibereze de boala si neputinta.

Oare nu te gandesti din ce cauza Dracu te iarta de pacate?
Pentru ca ii iubeste pe pacatosi si se bucura ca pacatosii vin catre el ...adica catre Iad!

Cat despre boala ...ma faci sa rad!
De cand lumea se trateaza in bisericile lui Christos prin puterea lui Christos ...ptr ca si un bebelus stie ca oamenii se vindeca in spitale cu ajutorul tratamentelor medicale prescrise de medici si nu de preoti!
Chiar nu ti-e rusine sa incerci sa ne iei de prosti in halul asta si sa ne minti in fata prin uriciunea caracterului tau de vanduta aflata in slujba Tatalui Minciunii ...adica a Diavolului?

dracu nu are putere sa ierte pacatele ci te ispiteste sa pacatuiesti.El este un micinos.Asa ca tine.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 6:28 pm

Nu dracu ispiteste pe om.Ci;In inima omului sint gindurile rele ,uciderile curvia etc etc etc.acest pasaj este luat din Tanach unde zice;Duhul meu nu va raminea pururea in om.Vezi Geneza .De ce sa invinuim atita pe Satan ca el nu este vinovat,de cite rele arunca oamenii asupra sa.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 7:44 pm

Anticristul a scris:
Nu dracu ispiteste pe om.Ci;In inima omului sint gindurile rele ,uciderile curvia etc etc etc.acest pasaj este luat din Tanach unde zice;Duhul meu nu va raminea pururea in om.Vezi Geneza .De ce sa invinuim atita pe Satan ca el nu este vinovat,de cite rele arunca oamenii asupra sa.

da,dar satan vine cu ispita.vedem ca el l-a ispitit pe Domnul Isus.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 13, 2012 9:15 pm

Vine cu ispita pofta inimii,si oamenii o pun in circa lui Satan.
Daca acceptam ispitirea lui Isus ,atunci vedem acolo o lupta pentru cuvint.Este exat lupta care o duc eu cu tine.Isus spunea ;Este scris;etc Si dadea citat din Lege.
Caci Legea este cuvintul lui Dumnezeu.Satamn venea cu un citat din psalmi care sufera interpretare dupa fiecare.
Si in urma Isus ii spune; Inapoia mea Satano.Acesta este momentul versetului 1 din Apoc cap 20.
Oare stii ce reprezinta apoc cap 20?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord



Numarul mesajelor : 2014
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:01 am

Anticristul a scris:
Vine cu ispita pofta inimii,si oamenii o pun in circa lui Satan.
Daca acceptam ispitirea lui Isus ,atunci vedem acolo o lupta pentru cuvint.Este exat lupta care o duc eu cu tine.Isus spunea ;Este scris;etc Si dadea citat din Lege.
Caci Legea este cuvintul lui Dumnezeu.Satamn venea cu un citat din psalmi care sufera interpretare dupa fiecare.
Si in urma Isus ii spune; Inapoia mea Satano.Acesta este momentul versetului 1 din Apoc cap 20.
Oare stii ce reprezinta apoc cap 20?


Satana va fi legat pentru o mie de ani.Si cei care vor muri din pricina marturiei lui Isus (martirii),vor invia si a doua moarte nu va mai avea putere asupra lor(moartea spirituala).
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:19 am

EmaLovesJesus a scris:
Anticristul a scris:
Nu dracu ispiteste pe om.Ci;In inima omului sint gindurile rele ,uciderile curvia etc etc etc.acest pasaj este luat din Tanach unde zice;Duhul meu nu va raminea pururea in om.Vezi Geneza .De ce sa invinuim atita pe Satan ca el nu este vinovat,de cite rele arunca oamenii asupra sa.

da,dar satan vine cu ispita.vedem ca el l-a ispitit pe Domnul Isus.

Poate il vezi tu in delirulile tale mistice!
Ispita vine de la Christos-Diavolul caruia i te rogi in rugaciunea Tatal Nostru cu textul " Sa nu ne f=duci pe noi in ispita"!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:24 am

Anticristul a scris:
Nu dracu ispiteste pe om.Ci;In inima omului sint gindurile rele ,uciderile curvia etc etc etc.acest pasaj este luat din Tanach unde zice;Duhul meu nu va raminea pururea in om.Vezi Geneza .De ce sa invinuim atita pe Satan ca el nu este vinovat,de cite rele arunca oamenii asupra sa.

Dupa parerea mea tu faci o mare greseala ...si anume aceea ca pui semnul de egalitate intra Dracu si Satana!
Dracu este un personaj care a aparut odata cu Noul Testament , adica cu Christosul care se autorecunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului in timp ce Satan ingerul de incredere a lui Dumnezeu actioneaza doar cu aprobarea lui Dumnezeu...ceea ce ne dovedeste ca nu el este Potrivnicu ci Christosul care desfinteaza Legea lui Dumnezeu pe motivul ca ea este un Gunoi vezi 3.6 Filipeni
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 10:30 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Nu dracu ispiteste pe om.Ci;In inima omului sint gindurile rele ,uciderile curvia etc etc etc.acest pasaj este luat din Tanach unde zice;Duhul meu nu va raminea pururea in om.Vezi Geneza .De ce sa invinuim atita pe Satan ca el nu este vinovat,de cite rele arunca oamenii asupra sa.

Dupa parerea mea tu faci o mare greseala ...si anume aceea ca pui semnul de egalitate intra Dracu si Satana!
Dracu este un personaj care a aparut odata cu Noul Testament , adica cu Christosul care se autorecunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului in timp ce Satan ingerul de incredere a lui Dumnezeu actioneaza doar cu aprobarea lui Dumnezeu...ceea ce ne dovedeste ca nu el este Potrivnicu ci Christosul care desfinteaza Legea lui Dumnezeu pe motivul ca ea este un Gunoi vezi 3.6 Filipeni


Nt!Nt! Tu ai o problema serioasa pentru ca faci o mare confuzie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 4:59 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Nu dracu ispiteste pe om.Ci;In inima omului sint gindurile rele ,uciderile curvia etc etc etc.acest pasaj este luat din Tanach unde zice;Duhul meu nu va raminea pururea in om.Vezi Geneza .De ce sa invinuim atita pe Satan ca el nu este vinovat,de cite rele arunca oamenii asupra sa.

Dupa parerea mea tu faci o mare greseala ...si anume aceea ca pui semnul de egalitate intra Dracu si Satana!
Dracu este un personaj care a aparut odata cu Noul Testament , adica cu Christosul care se autorecunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului in timp ce Satan ingerul de incredere a lui Dumnezeu actioneaza doar cu aprobarea lui Dumnezeu...ceea ce ne dovedeste ca nu el este Potrivnicu ci Christosul care desfinteaza Legea lui Dumnezeu pe motivul ca ea este un Gunoi vezi 3.6 Filipeni


Nt!Nt! Tu ai o problema serioasa pentru ca faci o mare confuzie.
Problema mea serioasa este ca am de-a face cu incultii lipsiti de logica si certati cu adevarul!
Stii la cine ma refer?
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeVin Dec 14, 2012 7:54 pm

Soimos a scris:
EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:


Dupa parerea mea tu faci o mare greseala ...si anume aceea ca pui semnul de egalitate intra Dracu si Satana!
Dracu este un personaj care a aparut odata cu Noul Testament , adica cu Christosul care se autorecunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului in timp ce Satan ingerul de incredere a lui Dumnezeu actioneaza doar cu aprobarea lui Dumnezeu...ceea ce ne dovedeste ca nu el este Potrivnicu ci Christosul care desfinteaza Legea lui Dumnezeu pe motivul ca ea este un Gunoi vezi 3.6 Filipeni


Nt!Nt! Tu ai o problema serioasa pentru ca faci o mare confuzie.
Problema mea serioasa este ca am de-a face cu incultii lipsiti de logica si certati cu adevarul!
Stii la cine ma refer?

NU! Cred ca la persoana ta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 8:34 am

Gresit!
Vezi asa se intampla cand CREZI si nu STII nimic, si nici tu te duce capul sa intelegi ceva pentru ca nu accepti sa fi RATIONALA!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 15, 2012 4:59 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Anticristul a scris:
Vine cu ispita pofta inimii,si oamenii o pun in

Satana va fi legat pentru o mie de ani.Si cei care vor muri din pricina marturiei lui Isus (martirii),vor invia si a doua moarte nu va mai avea putere asupra lor(moartea spirituala).
Asa inteleg toti crestinii ca Satan va fi legat deacuma .
Ca nu stiti sa cititi.
Isus a zis;Inapoia mea Satano.
Apoi in Matei cap 12 zice;Cum poate sa intre cineva in casa celui tare, daca nu la legat pe cel tare mai intii.
Rezulta de aici ca daca Isus a inceput sa implanteze imparatia in casa celui tare ;atunci cind a zis ;Inapoia mea Satano ,,Satan a fost legat.Aduca Isus si a aratat superioritatea.
Aceasta vrea sa zica Apoc cap 20.Daca cutestu versetele 6,7 deja vei observa ca Satan este deslegat si si face lucrarea pentru care a fost legat .
Pentru ce a fost legat insa asta nu e de domeniul crestinilor sa stie.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:47 am

Anticristul a scris:

Aceasta vrea sa zica Apoc cap 20.Daca cutestu versetele 6,7 deja vei observa ca Satan este deslegat si si face lucrarea pentru care a fost legat .
Pentru ce a fost legat insa asta nu e de domeniul crestinilor sa stie.
[b]

Poi atunci spune-mi macar mie, chiar si pe mesageria privata, ca doar stii bine ca eu nu sunt crestin!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:01 am

Eeeeei.Stiu eu .Dar e secretul vietii mele.
Poate .Mai vedem.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 10:05 am

Anticristul a scris:
Eeeeei.Stiu eu .Dar e secretul vietii mele.
Poate .Mai vedem.

Vezi? Fiecare om are secretele lui!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 12:55 pm

Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 1:19 pm

Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 2:37 pm

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!


Cat de orb poti sa fii.Tu nu faci diferenta intre bine si rau.Domnul Isus ne invata sa facem numai binele iar satan face raul. Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 3:23 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!


Cat de orb poti sa fii.Tu nu faci diferenta intre bine si rau.Domnul Isus ne invata sa facem numai binele iar satan face raul. Nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi în privinţa aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiţii,
10 nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreţii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.
11 Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:13 pm

Da intuitia ta e foarte bun trebuie doar s o fundamentezi.
Cristosul nu e chiar Dracu(cu D mare)dar e teoria lui,in care la imbracat pe Isus.E si aici o taina ,pe care pot sa ti o servesc.
Ap Pavel cind se refera la Satan ca se va imbraca in inger de lumina ,el stia exact la ce se refera.Scopul a fost sa i poata insela pe cei alesi (adica Israelul).
Deci tine minte ;Scopul principal al lui Satan sa inventeze crestinismul,a fostl numai pentru ai face pe evrei sa creada intr un alt Dumnezeu.
Asa cum scopul lui Balaam a fost sa i amageasca sa se inchine la dumnezeii Moabitilor ,Bal PEOR.Satan stie ca daca Israel se inchina la alt dumnezeu e de jale.Atunci a fost la scara mica dar acum a incercat s o aplice la scara planetara.
Dar nu ia reusit stratagema ca Israel are Deuteronom cap 13.
Si acolo este scris;Pe aici nu se trece.
Daca ai nevoie de amanunte sint aici.LA Ierusalim.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:27 pm

[quote="EmaLovesJesus"][quote="EmaLovesJesus"]
Soimos a scris:
[]
Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.
Hai sa detailam.
Biserica din cuvintul eclesia,civint grecesc.Corect.
Daca Biserica sa infiintat in imperiul roman de cultura greaca totul e OK.
Problema se pune ca Biserica ar vrea sa si aseze originea pe V Testament si pe invataturile iudeilor ,care nu stiau ce e aceea biserica.
Si ca sa para totul ok,se mai spune ca Isus ar fi zis;
Dar iata ca nu putea zice.
Mai Petre.El nu era Petru atunci (era Chifa)de aia am zis ca nu putea zice.
Isus nu stia nici macar ca se va numi vreodata Petru.
Ei vezi?Asa se desmeticesc lucrurile.
Deci;Tu esti Chifa(opaaaaaaa)ca nu e petru sa semene numele cu piatra.
Pe aceasta chifla(piatra)voi zidi .......ce?
Ca bISERICA NU ERA INVENTATA INCA?
Au trecut peste 30 de ani pina sa gasit o denumire;biserica.
Intrebarea mea e .Ce cuvint a folosit Isus cind a zis lui Chifa ca va zidi ceva.
Ce au inteles ucenicii,ca doar daca nu ar fi inteles l ar fi intrebat .;Ce ai zis?
Iar daca nu l au intrebat si nu l au inteles ,inseamna ca el nu a zis nimic.
Ci cei ce au infiintat Biserica muuuuuuult mai tirziu au vrut sa i dea origine divinasi au inventat povestea lui Petru .Dar Petru nu era si cuvintul biserica ,nu era .Ce era.
Eu sint totusi foarte sincer.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 4:28 pm

A.Uitam.Capitolul Rapirea bisericii vreau sa facem un capitol special din el.Daca se poate.Ori deschideti un topic separat ori cum credeti de cuviinta.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 7:39 pm

Anticristul a scris:
A.Uitam.Capitolul Rapirea bisericii vreau sa facem un capitol special din el.Daca se poate.Ori deschideti un topic separat ori cum credeti de cuviinta.

Cuvântul "răpire" nu apare ca atare în Biblie. Cu toate acestea, conceptul de Răpire este clar prezentat în Sfânta Scriptură. Răpirea Bisericii este evenimentul prin care Dumnezeu va lua pe toţi credincioşii de pe pământ pentru a face posibilă administrarea judecăţii Sale asupra pâmântului în perioada Necazului cel Mare. Răpirea este descrisă în mod deosebit în 1 Tesaloniceni 4:13-18 şi 1 Corinteni 15:50-54. 1 Tesaloniceni 4:13-18 descrie Răpirea ca fiind actul de înviere a tuturor credincioşilor de pe pământ de către Dumnezeu, care le dă acestora trupuri de glorie, urmată de luarea de pe pământ a credincioşilor aflaţi în viaţă la acel moment, cărora tot El le va da trupuri de glorie de asemenea. "Căci Însuşi Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întâi vor învia cei morţi în Hristos. Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul" (1 Tesaloniceni 4:16-17).

1 Corinteni 15:50-54 se focalizează pe natura instantanee a Răpirii şi pe trupurile glorificate pe care le vom primi. "Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi, într-o clipă, într-o clipeală din ochi, la cea din urmă trambiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii, şi noi vom fi schimbaţi" (1 Corinteni 15:51-52). Răpirea este un eveniment glorios pe care noi toţi ar trebui să îl aşteptăm. Astfel vom fi definitiv eliberaţi de păcat. Vom fi veşnic în prezenţa lui Dumnezeu. Există multe dezbateri şi opinii cu privire la înţelesul şi anvergura Răpirii, însă nu credem că polemica este ceea ce Dumnezeu doreşte. Dimpotrivă, în ceea ce priveşte Răpirea, Dumnezeu vrea ca noi “să ne încurajăm reciproc cu aceste cuvinte.
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 16, 2012 9:15 pm

Pentru a da un raspuns corect la rapire ne trebuie cam o saptamina sa analizam toate textele care vorbesc despre ceva asemanator.Ca nici unul nuvorbeste clar si nu da de inteles ca ar fi vorba de o rapire in sensul corect al cuvintului.Si daca l luam in sensul de rapire al Bisericii atunci tot Tanachul se da peste cap.Plus explicatiile clare cele zise a lui Isus.
Eu voi afisa citeva mai principale ca sa le analizam.
Isus cind este vorba despre invierespune asa;
Adevarat adevarat va spun ca vine ceasul si acuma si venit cind cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu,iar cei ce l vor asculat vor invia.
Apoi continua.Nu va mirati de lucrul acesta ca vine ceasul cind cei din morminte vor auzi glasul lui sivor invia cei ce au facut binele la viata iar cei ce au facut raul la judecata.Aici in cuvintele lui Isus nu exista loc pe bntru o rapire.Toti vor invia la un singur ceas.
Apocalipsa cap 20;12 arata tot asa ;Am vazut pe mortii mari si mici stind inaintea scaunului de domnie etc etc Deci invierea generala Toti la un singir ceas.
Nu este loc de o rapire.
Textul de la Tesaloniceni nu ne ar da dreptul sa facem caz de o rapire separata a unor sfinti ,ca nu le gasim un loc unde sa i duca.Vor fi rapiti in nor in vazduh (romaneste)Si vor fi tot desauna cu Domnul.
In vazduh?
in nori?
Unde va fi locasul acela ?
traducerea corecta.Luati in nori in vazduh ,ca sa intimpine pe Domnul.
Nu toti crestinii observa diferenta.Luati in nori in vazduh sa intimpine pe Domnul undeva bineinteles.
Si alt inteles .Luati in nori sa intimpine pe Domnul in vazduh.
Unde insa domnul promite o intilnire cu credinciosii in vazduh si ce ar face ei acolo ,sa zic o mie de ani.Desi nue vorba de Mia de ani aici desi majoritataea asa o interpreteaza.
O alta nepotrivire la rapire se iveste avind in vedere ca nu pot fi luati doar o parte dintre credinciosi si plimbati prin vazduh fara sa fie acolo si sfintii V TESTAMENT.Ori acestia au promisiunea facuta ca se vor scula in partea lor de mostenire.Iar Isus spune ca doreste sa manince pastele cu Avraam cu iSAK SI iACOV IN IMPARATOA ACESTORA.
,ai avem textul care spune In noaptea aceea ,uNUL VA FI LUAT ALTUL LASAT dOUA femei vor macina impreuna .una luata alta lasata,doi vor fi la cimp etc etc.Intrebarea se pune ,unde vor fi luati cei luati?ca cei ce ramin vad doar ca prietenul lor nu mai e dar nu ar fi vorba de un sfirsit al lumii adica judecata.
Acelasi inteles il are si Pilda celor 10 fecioare.Dupa intrarea feciorelor la nunta nu are loc sfirsitul,ca cei ce vindeau untdelemn erau inca la Piata sa zucem asa.si desi vindeau untdelemn ei nu aveau habar de o nunta oarecare.
Deci cit de dificil este sa spunem Rapirea Bisericii.Ce e aceea Biserica in fond/
Pe care cresdinciosi ii contine?
si unde se vor ducedespartiti de sfintii cunoscuti etc etc etc etc etc fara sfirsit
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 8:49 am

Anticristul a scris:
Pentru a da un raspuns corect la rapire ne trebuie cam o saptamina sa analizam toate textele care vorbesc despre ceva asemanator.Ca nici unul nuvorbeste clar si nu da de inteles ca ar fi vorba de o rapire in sensul corect al cuvintului.Si daca l luam in sensul de rapire al Bisericii atunci tot Tanachul se da peste cap.Plus explicatiile clare cele zise a lui Isus.
Eu voi afisa citeva mai principale ca sa le analizam.
Isus cind este vorba despre invierespune asa;
Adevarat adevarat va spun ca vine ceasul si acuma si venit cind cei morti vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu,iar cei ce l vor asculat vor invia.
Apoi continua.Nu va mirati de lucrul acesta ca vine ceasul cind cei din morminte vor auzi glasul lui sivor invia cei ce au facut binele la viata iar cei ce au facut raul la judecata.Aici in cuvintele lui Isus nu exista loc pe bntru o rapire.Toti vor invia la un singur ceas.
Apocalipsa cap 20;12 arata tot asa ;Am vazut pe mortii mari si mici stind inaintea scaunului de domnie etc etc Deci invierea generala Toti la un singir ceas.
Nu este loc de o rapire.
Textul de la Tesaloniceni nu ne ar da dreptul sa facem caz de o rapire separata a unor sfinti ,ca nu le gasim un loc unde sa i duca.Vor fi rapiti in nor in vazduh (romaneste)Si vor fi tot desauna cu Domnul.
In vazduh?
in nori?
Unde va fi locasul acela ?
traducerea corecta.Luati in nori in vazduh ,ca sa intimpine pe Domnul.
Nu toti crestinii observa diferenta.Luati in nori in vazduh sa intimpine pe Domnul undeva bineinteles.
Si alt inteles .Luati in nori sa intimpine pe Domnul in vazduh.
Unde insa domnul promite o intilnire cu credinciosii in vazduh si ce ar face ei acolo ,sa zic o mie de ani.Desi nue vorba de Mia de ani aici desi majoritataea asa o interpreteaza.
O alta nepotrivire la rapire se iveste avind in vedere ca nu pot fi luati doar o parte dintre credinciosi si plimbati prin vazduh fara sa fie acolo si sfintii V TESTAMENT.Ori acestia au promisiunea facuta ca se vor scula in partea lor de mostenire.Iar Isus spune ca doreste sa manince pastele cu Avraam cu iSAK SI iACOV IN IMPARATOA ACESTORA.
,ai avem textul care spune In noaptea aceea ,uNUL VA FI LUAT ALTUL LASAT dOUA femei vor macina impreuna .una luata alta lasata,doi vor fi la cimp etc etc.Intrebarea se pune ,unde vor fi luati cei luati?ca cei ce ramin vad doar ca prietenul lor nu mai e dar nu ar fi vorba de un sfirsit al lumii adica judecata.
Acelasi inteles il are si Pilda celor 10 fecioare.Dupa intrarea feciorelor la nunta nu are loc sfirsitul,ca cei ce vindeau untdelemn erau inca la Piata sa zucem asa.si desi vindeau untdelemn ei nu aveau habar de o nunta oarecare.
Deci cit de dificil este sa spunem Rapirea Bisericii.Ce e aceea Biserica in fond/
Pe care cresdinciosi ii contine?
si unde se vor ducedespartiti de sfintii cunoscuti etc etc etc etc etc fara sfirsit


Ai citat primele texte. in care este vorba despre invierea generala si rasplatire pe baza faptelor.Eu nu vorbesc despre invierea generala in care vor invia si cei care n-au avut o Lege si nici n-au auzit de Hristos Adica ceilalti dintre neamuri care au trait inainte de a fi aceste lucruri.La invierea generala a oamenilor,acestia vor fi judecati pentru a fi sau nu mantuiti.Pentru cei rapiti (crestinii nascuti din nou,adica cei care cred in Hristos)nu se mai pune problema rasplatirii cu viata vesnica,pentru ca ei au primit-o prin credinta in aceasta viata.ioan 5:24 spune:,, Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.,,
Acesta nu vine la judecata trebuie inteles ca acestia nu mai vin la judecata pentru viata vesnica intrucat ei au dobandit-o.dar crestinii vor merge la o alta judecata cand vor fi rapiti pentru a fi rasplatiti tot pe baza faptelor.2Cor.5:10,, Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup.,,
Aici primesti rasplata nu plata.In functie de aceste lucruri vor straluci ca soarele ca luna,stelele.Va fi o stralucire diferentiata ca stralucire in functie de cat au lucrat in Hristos(nu in Lege).Textul din Tesaloniceni.Faptul ca Il intampinam in nori pe Isus nu trebuie sa fie un impediment ;principalul principalul lucru este ca apoi vom fi totdeauna cu El.Interpretarea de o mie de ani in vazduh nu sta in picioare.Aceasta domnie va fi apoi pe pamant unde va guverna in Ierusalimul cel nou.Este adevarat ca noi vom invia si Avram Isaac si Iacov si vom sta la masa cu ei.La rapire este adevarat ca unul va fi luat ,altul lasat si asta inaintea necazului cel mare,cand se va produce rapirea.Cand interpretam pildele trebuie sa urmarim adevarul central al Ei.In functie de acest lucru interpretam elementele ei cu specificatia ca nu toate elementele dintr-o pilda pot fi semnificative in interpretare.Pilda celor zece fecioare a fost spusa ca o lectie in ce priveste vegherea credinciosilor pana va veni Domnul.Pentru aceasta trebuie sa ne pregatim lucrand pentru Domnul Hristos si sa ne pastram curatia primita prin El.Biserica Domnului este totalitatea credinciosilor chemati de Domnul Isus din lume,sfintiti prin sangele jertfei lui Hristos (nu a jertfelor de animale)pusi deoparte ca sa Ii slujeasca Lui.Vei avea surpriza sa vezi (daca vei ajunge acolo)ca sfintii amintiti Avraam,Isaac si Iacov sunt oameni care au slujit prin credinta nu prin Lege,de aceea fac parte din Biserica.Avraam este nimit Parintele credinciosilor si samanta lui Avraam nu sunt evreii si nici neamurile ci credinciosii dintre evrei si neamuri.Biserica nu este zidita de Petru sau de Papa de la Roma.Biserica erau credinciosii in Hristos ,poporul lui Dumnezeu din Noul Testament .Ei existau inainte ca Domnul Isus sa faca afirmatia lui Petru.In greceste spune:Tu esti Petros (o piatra) si pe aceasta Petra(stanca) voi zidi Biserica.-Un joc de cuvinte? Nu,Stanca este El,Hristos.profetita in Isaia 28:16,, de aceea, aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Iată, pun ca temelie în Sion o piatră, o piatră încercată, o piatră de preţ, piatră din capul unghiului clădirii, temelie puternică; cel ce o va lua ca sprijin nu se va grăbi să fugă.,,Aceasta piatra au lepadat-o cei ce trebuiau sa zideasca (evreii in marea lor majoritate) dar au respins-o,s-au impiedicat de ea,a ajuns o pricina de poticnire.Dar Dumnezeu a pus-o la baza Bisericii poporului lui Dumnezeu care crede in Hristos ca Fiul lui Dumnezeu care crede in Hristos ca FIUL LUI DUMNEZEU DE ACEASI NATURA CU TATAL.
Sus In jos
EmaLovesJesus
Lord
Lord
EmaLovesJesus


Numarul mesajelor : 2014
Localizare : In Rai
Puncte : 2092
Data de inscriere : 14/12/2011

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 9:15 am

Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!


SOIMOS DE CE JOCI MURDAR? DACA NU IMI SCOTI IGNORUL DE PE TPU NICI EU NU MAI RASPUND PE ACEST SITE!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 1:33 pm

EmaLovesJesus a scris:
Soimos a scris:
Anticristul a scris:
Pai da ca pina la ora actuala din 2 miliarde de crestini nu sa gasit unul sa si deschida ochii si sa vada.
Desi sint scrise toate,dar fiecare e orfit de jertfa lui Cristos ca sa nu vada adevaru.

Poi n u e chiar asa!
Uite eu ca si fost cresin ... mi-am dat seama singur ca Christosul este de fapt Diavolul ...fapt care nu este acceptat de 2 miliarde de crestini care refuza sa gandeasca!
Si uite imi impartasesc "descoperirea mea secreta" pe acest forum ...tocmai ca sa trezesc la realitate cat mai multi tineri care risca sa devina victime ale acestei organizatii criminale care a facut atat rau umanitati ...cat nici DRACU in PERSOANA nu a facut!


SOIMOS DE CE JOCI MURDAR? DACA NU IMI SCOTI IGNORUL DE PE TPU NICI EU NU MAI RASPUND PE ACEST SITE!
Cred ca realizezi ca nu am nimic de pierdut daca nu cedez santajului tau!
Acesta se vrea a fi un site de documentatie si de informare,,,asa ca tu nu ai dovedit pina acum ca poti aduce un argument documentat!
In plus de asta ti-am dat ignore pe TPU ptr ca m-am saturat sa imi repeti mereu aceleasi raspunsuri ilogice!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeLun Dec 17, 2012 8:27 pm

[quote="EmaLovesJesus"]
Anticristul a scris:
Pentru a da un raspuns corect la rapire ne


Ai citat primele texte. in care este vorba despre invierea generala si rasplatire pe baza faptelor.Eu nu vorbesc despre invierea generala in care vor invia si cei care n-au avut o Lege si nici n-au auzit de Hristos Adica ceilalti dintre neamuri care au trait inainte de a fi aceste lucruri.La invierea generala a oamenilor,acestia vor fi judecati pentru a fi sau nu mantuiti.Pentru cei rapiti (crestinii nascuti din nou,adica cei care cred in Hristos)nu se mai pune problema rasplatirii cu viata vesnica,pentru ca ei au primit-o prin credinta in aceasta viata.ioan 5:24 spune:,, Adevărat, adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţa veşnică şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.,,
Acesta nu vine la judecata trebuie inteles ca acestia nu mai vin la judecata pentru viata vesnica intrucat ei au dobandit-o.dar crestinii vor merge la o alta judecata cand vor fi rapiti pentru a fi rasplatiti tot pe baza faptelor.2Cor.5:10,, Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut când trăia în trup.,,
Aici primesti rasplata nu plata.In functie de aceste lucruri vor straluci ca soarele ca luna,stelele.Va fi o stralucire diferentiata ca stralucire in functie de cat au lucrat in Hristos(nu in Lege).Textul din Tesaloniceni.Faptul ca Il intampinam in nori pe Isus nu trebuie sa fie un impediment ;principalul principalul lucru este ca apoi vom fi totdeauna cu El.Interpretarea de o mie de ani in vazduh nu sta in picioare.Aceasta domnie va fi apoi pe pamant unde va guverna in Ierusalimul cel nou.Este adevarat ca noi vom invia si Avram Isaac si Iacov si vom sta la masa cu ei.La rapire este adevarat ca unul va fi luat ,altul lasat si asta inaintea necazului cel mare,cand se va produce rapirea.Cand interpretam pildele trebuie sa urmarim adevarul central al Ei.In functie de acest lucru interpretam elementele ei cu specificatia ca nu toate elementele dintr-o pilda pot fi semnificative in interpretare.Pilda celor zece fecioare a fost spusa ca o lectie in ce priveste vegherea credinciosilor pana va veni Domnul.Pentru aceasta trebuie sa ne pregatim lucrand pentru Domnul Hristos si sa ne pastram curatia primita prin El.Biserica Domnului este totalitatea credinciosilor chemati de Domnul Isus din lume,sfintiti prin sangele jertfei lui Hristos (nu a jertfelor de animale)pusi deoparte ca sa Ii slujeasca Lui.Vei avea surpriza sa vezi (daca vei ajunge acolo)ca sfintii amintiti Avraam,Isaac si Iacov sunt oameni care au slujit prin credinta nu prin Lege,de aceea fac parte din Biserica.Avraam este nimit Parintele credinciosilor si samanta lui Avraam nu sunt evreii si nici neamurile ci credinciosii dintre evrei si neamuri.Biserica nu este zidita de Petru sau de Papa de la Roma.Biserica erau credinciosii in Hristos ,poporul lui Dumnezeu din Noul Testament .Ei existau inainte ca Domnul Isus sa faca afirmatia lui Petru.In greceste spune:Tu esti Petros (o piatra) si pe aceasta Petra(stanca) voi zidi Biserica.-Un joc de cuvinte? Nu,Stanca este El,Hristos.profetita in Isaia 28:16,, de aceea, aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu: „Iată, pun ca temelie în Sion o piatră, o piatră încercată, o piatră de preţ, piatră din capul unghiului clădirii, temelie puternică; cel ce o va lua ca sprijin nu se va grăbi să fugă.,,Aceasta piatra au lepadat-o cei ce trebuiau sa zideasca (evreii in marea lor majoritate) dar au respins-o,s-au impiedicat de ea,a ajuns o pricina de poticnire.Dar Dumnezeu a pus-o la baza Bisericii poporului lui Dumnezeu care crede in Hristos ca Fiul lui Dumnezeu care crede in Hristos ca FIUL LUI DUMNEZEU DE ACEASI NATURA CU TATAL.
Nu vei putea dovedi biblic ca mai exista vre o inviere afara de invierea generala.
Celelalte cazuri care sint amintite sint prost intelese.Atita tot.Ori este vorba despre invierea spirituala cala Ioan cap 5 24-25.ori parte din stringerea lui Israel care vin pe nori ca sa intimpine pe Domnul aici la Ierusalim sau alte si alte interpretari.Dar im\mvieri din mormint nu exista decit una singura pentru toti oamenii,buni si rai.
Asta un ce priveste ,istorisirea bibliei .
Pareri omenesti am intilnit multe.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 27, 2012 12:07 pm

Anticristul a scris:
Da intuitia ta e foarte bun trebuie doar s o fundamentezi.
Cristosul nu e chiar Dracu(cu D mare)dar e teoria lui,in care la imbracat pe Isus.E si aici o taina ,pe care pot sa ti o servesc.
Ap Pavel cind se refera la Satan ca se va imbraca in inger de lumina ,el stia exact la ce se refera.Scopul a fost sa i poata insela pe cei alesi (adica Israelul).
Deci tine minte ;Scopul principal al lui Satan sa inventeze crestinismul,a fostl numai pentru ai face pe evrei sa creada intr un alt Dumnezeu.
Asa cum scopul lui Balaam a fost sa i amageasca sa se inchine la dumnezeii Moabitilor ,Bal PEOR.Satan stie ca daca Israel se inchina la alt dumnezeu e de jale.Atunci a fost la scara mica dar acum a incercat s o aplice la scara planetara.
Dar nu ia reusit stratagema ca Israel are Deuteronom cap 13.
Si acolo este scris;Pe aici nu se trece.
Daca ai nevoie de amanunte sint aici.LA Ierusalim.

Te-as ruga sa dai amanuntele promise!
Sus In jos
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeJoi Dec 27, 2012 8:51 pm

Deci vrei sa mi deconspir secretele?
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Anticristul
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 686
Varsta : 62
Localizare : Israel
Puncte : 628
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeSam Dec 29, 2012 8:14 pm

Textul autentic ar suna cam asa;Tu esti Chefa su pe aceasta chefla voi zidi ceva ce deocamdata nu are nume dar vor veni romanii peste voi si vor da nume la gramada construita pe Chefla.
Sus In jos
http://anticristul.ablog.ro
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitimeDum Dec 30, 2012 9:27 am

A zis rabinul Isus asa ceva?
Sus In jos
Continut sponsorizat





O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Empty
MesajSubiect: Re: O declaratie socanta a unui preot   O declaratie socanta a unui preot - Pagina 11 Icon_minitime

Sus In jos
 
O declaratie socanta a unui preot
Sus 
Pagina 11 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Somnul ratiunii naste monstrii :: Adevarata fata a bisericii-
Mergi direct la: