Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Islamismul, religie sau politica?

In jos 
+4
Soimos
Ada_Pal
No Name
Zeus
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 10:30 am

http://www.quranexplorer.com/quran/

aici puteti asculta Quran.
In islam ,prin rugaciune ,omul ai vorbeste si se plinge celui Milostiv insa recitarea Quranului este dialogul lui Allah cu noi insine.

Sunt straini de limba araba care atunci cind asculta Quranul pling,sau simt infiorari,indescriptibile.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 10:32 am

..........
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 11:52 am

Ada_Pal a scris:

Sunt straini de limba araba care atunci cind asculta Quranul pling,sau simt infiorari,indescriptibile.

Saracii de ei ...chiar asa au ajuns ?

Oare cum ar reactiona bietii credinciosi daxa ar auzi Quranul in limba tiganeasca (rroma)
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 12:41 pm

Med a scris:
Ada_Pal a scris:

Sunt straini de limba araba care atunci cind asculta Quranul pling,sau simt infiorari,indescriptibile.

Saracii de ei ...chiar asa au ajuns ?



Oare cum ar reactiona bietii credinciosi daxa ar auzi Quranul in limba tiganeasca (rroma)

Primul impuls a fost sa va raspund cam la fel...in doi peri......insa vedeti d-voastra ca pina si dorinta asta nebuna de-a da raspunsul automat la cel ce te "raneste"am reusit sa mi-o inabus tot datorita Quranului siinvataturilor islamice.
Va invit si pe d-voastra sa-l ascultati in l.araba.Sper sa va miste inima la fel ca altora.
Sunt cuvintele lui Allah si e imposibil sa ramineti "rece".

Nu stiu despre Qoran in l.tiganeasca ,tot ce va pot spune este ca orice traducere care oricit d ebuna ar fi ,nu reda mai mult de 30 % din minunatia expresiilor din l.araba.
Sus In jos
Med
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 20/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 6:33 pm

Ada_Pal a scris:


Primul impuls a fost sa va raspund cam la fel...in doi peri......insa vedeti d-voastra ca pina si dorinta asta nebuna de-a da raspunsul automat la cel ce te "raneste"am reusit sa mi-o inabus tot datorita Quranului siinvataturilor islamice.
Va invit si pe d-voastra sa-l ascultati in l.araba.Sper sa va miste inima la fel ca altora.
Cum sa iti miste inima ceva ceea ce nu intelegi, pana si faptul ca ati avut primul instinct sa reactionati "automat" este o dovada ca numai ce intelegi iti misca inima!
Citat :

Sunt cuvintele lui Allah si e imposibil sa ramineti "rece".
Cuvintele lui Allah ?????
Pai ce Allah e om (adica o maimuta evoluata) ca sa se exprime prin cuvinte ca oamenii???
Sau te pomenesti ca atunci cand vorbeste cu padurea sau cu camilele saracu Allah tot in araba se exprima ...exact ca Ibrahim pazitorul de capre?

Pai de la un Dumnezeu de talia lui Allah ma astepatam sa comunice prin telepatie sau empatie ...asa cum le sta bine fintelor superioare omului ...si nu in araba ...limba unor triburi care de 500 de ani fac umbra degeaba pamantului!

Citat :

Nu stiu despre Qoran in l.tiganeasca ,tot ce va pot spune este ca orice traducere care oricit d ebuna ar fi ,nu reda mai mult de 30 % din minunatia expresiilor din l.araba.
Pai depinde cine face traducerea ...daca traducerea o face Allah ...sunt convins ca va fi o traducere perfecta! ...daca nu o traduce Allah ...inseamna ca Allah nu a scris Quranul decat ptr arabi !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 6:40 pm

Ada_Pal a scris:

Primul impuls a fost sa va raspund cam la fel...in doi peri......insa vedeti d-voastra ca pina si dorinta asta nebuna de-a da raspunsul automat la cel ce te "raneste"am reusit sa mi-o inabus tot datorita Quranului siinvataturilor islamice.
Va invit si pe d-voastra sa-l ascultati in l.araba.Sper sa va miste inima la fel ca altora.
Sunt cuvintele lui Allah si e imposibil sa ramineti "rece".
Dar dacă eu nu cred chiar nimic nimic nimic!
Cu mine cum rămâne?
Eu nu cred chiar nimic.
Poate mă ajuţi tu să mai cred câte ceva.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 6:48 pm

Pai daca nu crezi in nimic ...adica esti un om rational care prefera sa stie decat sa creada ...si a sti e mult mai greu decat a crede ...ca si tzatza Veta proasta satului crede tot ...dar nu stie nimic ...cu musulmanii ai cam incurcat-o ...pentru ei nu esti om ci animal ...ca sa fi om ...trebuie sa ajungi si tu o tzatza Veta...adica sa fi prost ca bata si sa nu sti nimic ...dar sa crezi ca prostu tot ce ti se spune la biserica!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Data de inscriere : 22/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 7:55 pm

remussatala a scris:
Ada_Pal a scris:

Primul impuls a fost sa va raspund cam la fel...in doi peri......insa vedeti d-voastra ca pina si dorinta asta nebuna de-a da raspunsul automat la cel ce te "raneste"am reusit sa mi-o inabus tot datorita Quranului siinvataturilor islamice.
Va invit si pe d-voastra sa-l ascultati in l.araba.Sper sa va miste inima la fel ca altora.
Sunt cuvintele lui Allah si e imposibil sa ramineti "rece".
Dar dacă eu nu cred chiar nimic nimic nimic!
Cu mine cum rămâne?
Eu nu cred chiar nimic.
Poate mă ajuţi tu să mai cred câte ceva.

Eu pot sa fiu o punte de trecere spre o lunga munca ce va trebui s-o depui singur.
Du-te singur la plimbare intr-un parc la marginea unui lac,intr-o padure ,pe un cimp intins.Priveste! Asculta tacerea,caci TACEREA VORBESTE mai mult decit vorbele pot s-o faca.Simti?!Tresalti?!Simti o bucurie linititoare de parca ai vrea sa zbori?!

Fi sigur atunci ca cel ce ti-a dat o sansa sa vi aici,pe pamint,nu-si incheie planul cu tine transformindu-te in viermi (materie-energie si iar energie).Tot asa cum in pintecele mamei tale nu stiai ce te va astepta dupa ce te vei naste(si vezi minunatia dar si uritenia sub ochii tai)tot asa in aceasta lume nu poti percepe bucuria ce te poate astepta sau tristetea vesnica in cazul in care Nu-L cauti pe EL.
Ti-a dat o sansa -viata intrauterina-viata paminteasca.
Acum e rindul tau sa hotarasti ce alegi pe Vesnicie.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 8:08 pm

Ada_Pal a scris:


Eu pot sa fiu o punte de trecere spre o lunga munca ce va trebui s-o depui singur.

Poate doar in imaginatia dumitale !
Citat :

Du-te singur la plimbare intr-un parc la marginea unui lac,intr-o padure ,pe un cimp intins.Priveste! Asculta tacerea,caci TACEREA VORBESTE mai mult decit vorbele pot s-o faca.Simti?!Tresalti?!Simti o bucurie linititoare de parca ai vrea sa zbori?!

Tacerea e tot in limba araba?

Eu inteleg tacerea naturii prin empatie ...si consider ca nici unde nu simti mai bine Demiurgul ca in Natura care este chiar manifestarea Sa!
... sa fie asta un semn ca sunt mai superior decat Allah care vorbeste doar in limba araba?
Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Moz-screenshot-5
Citat :

Fi sigur atunci ca cel ce ti-a dat o sansa sa vi aici,pe pamint,nu-si incheie planul cu tine transformindu-te in viermi (materie-energie si iar energie).Tot asa cum in pintecele tale nu stiai ce te va astepta cind te vei naste(si vezi minunatia dar si uritenia sub ochii tai,tot asa in aceasta lume nu poti percepe bucuria ce te poate astepta sau tristetea vesnica in cazul in care Nu-L cauti pe EL.
Ti-a dat o sansa -viata intrauterina-viata paminteasca.
Acum e rindul tau sa hotarasti ce alegi pe Vesnicie.
Si e mai mult decat foarte usor sa hotarasti!
Chiar Dumnezeu te ajuta la aceasta!
Adica ti-a dat posibilitatea sa cunosti legile lumii acesteia ...si tu trebuie sa le inveti si sa le cunosti ...apoi ti-a taiat total posibilitatea sa cunosti legile de pe lumea aialalta ...si stie EL de ce a facut-o asa !
Asta fiind REALITATEA ...iti mai ramane sa te feresti de mincinosii care prezinta cartile bisericilor lor diabolice ...ca si carti sfinte ...desi nici un sfant nu le-a confirmat vreodata!

... asa ca e bine sa ramanem la ceea ce ne-a dat Dumnezeu ...si nu la ce incearca sa ne "vanda" oamenii !!!!!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 8:22 pm

Sper ca ati observat ca nu-va raspund indiferent de efortul depus,Soimos?

D-l Remus mi s-a adresat personal. E nevoie sa interveniti? Nu cred.Doar in cazul in care ati avea ceva personal cu parerile mele islamiste(islamofobia fiind raspindita in vest prin propaganda binecunoscuta).

Stiti ce va deranjeaza cel mai mult de fapt....faptul ca va raspund politicos la toate "cuvintele necavaleresti" ce mi le adresati.Am observat ca in discutia cu Evrit care are cam acelasi viziuni politice cu mine ,i-ati raspuns cu mult mai multa grija cu toate ca a fost dura.Stiti de ce? Va deranjeaza ca iau partea altei culturi ,diferite de-a d-voastra.Urati tot ce este (rasa umana)sarman,slab,negru,murdar,cu haine rupte,pricajit.Iubiti frumosul blond,nobil,curat si parfumat cu papiota elegant aranjata........minoritatile islamiste(africane) va dezgusta,merita arsa si uitata sau transformata in sclavi.Apartheidul din viziunile d-voastra ma inspaiminta de cite ori va citesc.

Altruismul este o calitate,si sa fi de partea celui sarac.orfan,slab atunci cind ai de ales ceva mai bun..........este greu insa te implineste ca OM, DOMNULE SOIMOS.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 8:48 pm

Ada_Pal a scris:
Sper ca ati observat ca nu-va raspund indiferent de efortul depus,Soimos?

D-l Remus mi s-a adresat personal. E nevoie sa interveniti? Nu cred.Doar in cazul in care ati avea ceva personal cu parerile mele islamiste(islamofobia fiind raspindita in vest prin propaganda binecunoscuta).

Stiti ce va deranjeaza cel mai mult de fapt....faptul ca va raspund politicos la toate "cuvintele necavaleresti" ce mi le adresati.Am observat ca in discutia cu Evrit care are cam acelasi viziuni politice cu mine ,i-ati raspuns cu mult mai multa grija cu toate ca a fost dura.Stiti de ce? Va deranjeaza ca iau partea altei culturi ,diferite de-a d-voastra.Urati tot ce este (rasa umana)sarman,slab,negru,murdar,cu haine rupte,pricajit.Iubiti frumosul blond,nobil,curat si parfumat cu papiota elegant aranjata........minoritatile islamiste(africane) va dezgusta,merita arsa si uitata sau transformata in sclavi.Apartheidul din viziunile d-voastra ma inspaiminta de cite ori va citesc.

Altruismul este o calitate,si sa fi de partea celui sarac.orfan,slab atunci cind ai de ales ceva mai bun..........este greu insa te implineste ca OM, DOMNULE SOIMOS.
Staţi! Staţi! Staţi puţin domule Ada_Pal!
Eu am fost puţin cam sarcastic dar asta se întâmplă destul de rar. Eu de obicei nu sunt aşa. Dar ce aţi scris dumneavoastră mai sus eu nu prea înţeleg ce vreţi să spuneţi şi cui vă adresaţi.
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeLun Mai 19, 2008 9:00 pm

Raspunsul e pt d-l Soimos.

Raspunsul pt d-voastra e putin mai sus.

Sunt D-na si nu domn.Sorry pt intelegere gresita........
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitimeMar Mai 20, 2008 8:31 pm

Ada_Pal a scris:
Sper ca ati observat ca nu-va raspund indiferent de efortul depus,Soimos?
Am observat ...dar inteleg si motivele!
Cu probleme astfel puse ...orice musulman este KO ...si cine doreste asa ceva ...mai usor este sa fugi!
Citat :

D-l Remus mi s-a adresat personal. E nevoie sa interveniti?
]
Da cred ...si asta se intampla ptr ca discutia se poarta pe un forum public si nu pe PM !
Citat :

Doar in cazul in care ati avea ceva personal cu parerile mele islamiste(islamofobia fiind raspindita in vest prin propaganda binecunoscuta).
Si pe buna dreptate ... nu cumva crezi ca occidentali sunt niste inconstienti care nu inteleg ce fac?
Si eu am fost martor direct la unele probleme ...si inteleg perfect fenomenul!
Citat :

Va deranjeaza ca iau partea altei culturi ,diferite de-a d-voastra.
Gresit !
Citat :

Urati tot ce este (rasa umana)sarman,slab,negru,murdar,cu haine rupte,pricajit.
Asta poti sa spui atunci cand vezi la telejurnal ca am decapitat un musulman venit la lucru ion Germania ...asa cum faceti voi cu cei veniti in Irak la munca!

Citat :

Iubiti frumosul blond,nobil,curat si parfumat cu papiota elegant aranjata.......
O fi asta ceva negativ?
Citat :

.minoritatile islamiste(africane) va dezgusta,merita arsa si uitata sau transformata in sclavi.Apartheidul din viziunile d-voastra ma inspaiminta de cite ori va citesc.
Atitudinea mea nu este altceva decat o reactie fireasca de autoaparare fata de unele bestii care ucid copii nevinovati in statia de autobuz ...si fata de capatinele decapitate ...bineinteles de prea multa dragoste si omenie islamica!
Citat :

Altruismul este o calitate,si sa fi de partea celui sarac.orfan,slab atunci cind ai de ales ceva mai bun..........este greu insa te implineste ca OM, DOMNULE SOIMOS.
Cu atat mai greu cand acel sarac nui este om asa cum se crede ... ci bestie, adica atunci cand isi inavata copii sa ucida si ii ridica in slavi pe "eroii" de criminali!
Care rapesc femei si decapiteaza barbati care nu trec la religia lor ...asta atunci cand nu pun bombe in scoli si omoara sute si sute de elevi ....pe motivul ca tara lor e ocupata (probabil de prostie )!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Islamismul, religie sau politica?   Islamismul, religie sau politica? - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Islamismul, religie sau politica?
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Ce este islamismul
» Influenţa bisericii şi religiei în politică
» YOGA , MISA, Tantra... religie sau orgii?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: