Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Stiinta conduce spre Qoran

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 9:25 am

Luna si pamantul orbiteaza (ambele) in jurul centrului de masa comun. Combinatia intre forta de atractie a lunii si forta centrifuga datorata orbitarii pamantului in jurul centrului comun de masa produce deformarea/alungirea oceanului planetar pe directia axei luna-pamant. Asa apare fenomenul de maree (flux/reflux).

Aceste maree, deplasandu-se cu o viteza diferita (mai mica) de viteza de rotatie a pamantului in jurul axei proprii, creeaza prin frecare un moment de torsiune care tinde sa incetineasca rotatia pamantului si deci, tinde sa mareasca durata unei zile (>24h). In acelasi timp, acelasi fenomen tinde sa mareasca viteza de revolutie a lunii in jurul pamantului; ca urmare, aceasta se departeaza de pamant. Fenomenul este foarte lent... dar conduce catre asazisa orbita sincrona: perioada de revolutie=perioada de rotatie.

In trecut, luna a fost mai apropiata de pamant si in stare aprox. fluida. Pamantul fiind mai mare si distanta fiind mai mica decat in prezent, mareele provocate de catre pamant lunii erau foarte mari si asta a dus la o sincronizare destul de 'rapida' a celor doua perioade (revolutie-rotatie) ale lunii si o departare a ei fata de pamant. Pe masura ce luna s-a racit, ea s-a solidificat intr-o forma alungita pe directia axei luna-pamant.

Foarte multe 'luni' din sistemul solar au o astfel de miscare sincrona. Spre exemplu, Jupiter are 16 'luni'. Din ele, 8 se rotesc sincron (arata aceeasi fata catre jupiter). Celelalte 8 sunt asteroizi capturati ulterior si care, fiind de la inceput in stare solida (au forme neregulate), nu au putut fi sincronizati de catre maree.


Iar cerul l-am înălţat cu puterea Noastră şi Noi îl lărgim.
Coran, 51:47

ex:asemeni unui balon unde sunt desenate forme...cu cat se umfla in el si acesta se extinde ,distanta intre formele desenate se mareste-asemeni Universului



Capitolul az-Zariat din Qoran, de asemenea, pare că se refera la una
din cele mai impunatoare descoperiri ale stiintei moderne – expansiunea
Universului.
Expansiunea Universului a fost sugerata mai intai de teoria genarala a
relativitatii şi este dovedita de calculele astrofizice. Miscarea regulata a
luminii galactice fata de sectiunea rosie a spectrului este explicata de
distantarea unei galaxii de alta. Astfel, marimea Universului pare sa fie
in crestere progresiva.


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Joi Mai 01, 2008 9:52 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 9:36 am

„De ce există această ordine în natură? Universul pare că a fost calculat cu o
exactitate infinită. Ea este cea care a permis apariţia materiei organizate,
apoi a vieţii şi, în cele din urmă, a raţiunii. Dacă legile fizicii, care au
guvernat apariţia Universului, nu ar fi avut exactitatea pe care au avut-o, nu
am fi putut vorbi acum aici. Dacă legile atracţiei gravitaţionale, vitezei
luminii şi alte legi ale fizicii ar fi fost la început diferite, chiar şi într-o
măsură neînsemnată, de cele de acum, Universul nu ar fi putut să fie aşa cum
este astăzi sau probabil că nu ar fi existat niciodată. Această organizare
uimitor de precisă poate să fie rezultatul hazardului? Sau este rezultatul unei
cauze primordiale, al inteligenţei unui organizator care a precedat
existenţa?”
Grichka Bogdanov, Fizician astronom


Cele şapte ceruri nu sunt lângă Scaun decât ca un inel aruncat într-un
deşert, iar Tronul faţă de Scaun este ca deşertul faţă de acest inel”.
(Hadis Nobil)
„El a creat cerurile şi pământul cu adevăr! El este mai înalt decât ceea ce Îi
asociază Lui!” (An-Nahl: 3)-Quran
" Allah creaza cerul si pamantul unite 21/30" Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit"
Cerul este ca o hartie (care e necesar sa fie rulat ca un sul de hartie) 21/104 "In ziua aceea vom intinde Noi cerul, asa cum se intind sulurile cu scripturi"


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Joi Mai 01, 2008 10:19 am, editata de 4 ori
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 9:48 am

“Eu cred că Universul este un mesaj scris într-un cod secret, un cod cosmic,
iar misiunea omului de ştiinţă este să-i descifreze simbolurile”
Heintz Pagel Fizician contemporan
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 10:15 am

Ada_Pal a scris:
“Eu cred că Universul este un mesaj scris într-un cod secret, un cod cosmic,
iar misiunea omului de ştiinţă este să-i descifreze simbolurile”
Heintz Pagel Fizician contemporan

E bine ca omul a zis CRED! ...probabil ca el considera ca la inceput a fost Cuvantuil ...dar si aia a FOST la inceput!

In mod real Universul nu e un mesaj scris ... ci realitate ale carei taine omenirea incearca sa le desluseasca ... dupa cum ne e dat sa vedem!
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 10:26 am

3 - Cerul si pamantul sunt separate 21/30" Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit"---Quran

Stiinta conduce spre Qoran 20041016015239_ast-01-1

Stiinta conduce spre Qoran 20041016015245_ast-01-2

Stiinta conduce spre Qoran 20041016015253_ast-01-3
stiinta spune:

Expansiunea metrică a spaţiuluivezi articolele
Conform părerilor lui Stephen Hawking[1], universul a avut o evoluţie foarte regulată, în conformitate cu anumite legi. Astăzi, oamenii de ştiinţă descriu universul în termenii a două teorii parţiale fundamentare – teoria generală a relativităţii şi mecanica cuantică.
Universul este spaţiu-timp şi este în expansiune continuă. Aceasta se demonstrează plecând de la teoria relativităţii generale, prin care se explică un fenomen curios : spectrele galaxiilor îndepărtate prezintă un decalaj spre roşu, fenomen ce se produce atunci când sursa emiţătoare este în mişcare în raport cu observatorul
Savantul Hubble a descoperit că aproape toate galaxiile se depărtează de noi, că mărimea deplasării nu este întâmplătoare ci este proporţională cu distanţa de la noi la galaxie şi că, deci, cu alte cuvinte, cu cât galaxia este mai depărtată, cu atât mai repede se depărtează de noi. Deci universul se extinde, distanţele dintre diferitele galaxii crescând continuu.
„Ceea ce ştim este că universul se extinde cu 5 până la 10 procente la fiecare miliard de ani. Unele observaţii recente indică faptul că rata expansiunii universului nu scade, ci creşte. Este foarte straniu, pentru că efectul materiei în spaţiu, fie că are densitate mică, fie că are densitate mare, poate doar să încetinească expansiunea. La urma urmei, gravitaţia este atractivă. O expansiune cosmică accelerată este ceva în genul suflului unei explozii care sporeşte în loc să se disipeze după explozie. Ce forţă ar putea fi responsabilă pentru a împinge tot mai rapid cosmosul către expansiune? Nimeni nu este încă sigur. Comportarea universului în epoca târzie: universul va continua să se extindă cu o rată mereu crescătoare. (Stephen Hawking – din cartea „O mai scurtă istorie a timpului” apărută în 2007).
Cauza expansiunii accelerate pare să fie din nou manifestarea caracterului repulsiv al gravitaţiei; s-ar repeta astfel împrejurarea similară din trecutul universului când acesta a trecut printr-o perioadă de dilatare gigantică. Forţa care a determinat comportarea „inflaţionară” a universului ar fi fost gravitaţia care, în acele condiţii, s-a manifestat repulsiv, creând o aşa zisă „presiune negativă”.
Fără expansiunea universului nu s-ar fi putut forma nici o legătură stabilă, nici un sistem, nici o organizare a materiei / substanţei / energiei (atomi, molecule, celule, stele, planete, galaxii).


Ultima editare efectuata de catre Ada_Pal in Joi Mai 01, 2008 11:21 am, editata de 3 ori
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 10:50 am

Ada_Pal a scris:
3 - Cerul si pamantul sunt separate 21/30" Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit"---Quran

Da e adevarat ...nu il vedem!

Apropo unde e Cerul ? ...tu stii?
Sus In jos
Ada_Pal
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 297
Varsta : 53
Localizare : ...........
Puncte : 0
Data de inscriere : 22/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 2:09 pm

Soimos a scris:
Ada_Pal a scris:
3 - Cerul si pamantul sunt separate 21/30" Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit"---Quran

Da e adevarat ...nu il vedem!

Apropo unde e Cerul ? ...tu stii?
sunt 7 tocmai deasupra noastra...........si nu ai cum sa le vezi....iar proverbul cu "cel ce nu crede pina nu vede"sunt convinsa ca l cunosti lol!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 01, 2008 6:20 pm

Deasupra noastra sunt ceruri ...pai de cce atunci ca sa ajungem in cer nu luam avionul ...si trebuie sa murim?

Nu e mai simplu sa te plaseze pe orbita ca sa ajungi in cer?

Sau moartea e o nava cosmica intergalactica ...si noi inca nu am aflat asta?
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 4:30 pm

Ce legatura este intre QURAN si descoperirile oamenilor de stiintaeuropeni si americani?Sa nu mi spui ca musulmani sint indopati in maoschei cu astfel de lucruri.Ca eu ii vad in fiecare zi.Eu merg cu masina Audi si ei calatoresc cite 2 pe magar.si cara frunze de vita de vie.Probabil sa si hraneasca citeva capre.Si eu lucrez cu ei si vad cit sint de astronomi.Nu mai aduce citate celebre ca ti tai craca de sub picioare.Cu stima din Israel.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeMar Mai 06, 2008 6:12 pm

Las-o saraca e...si ea o victima ...vb.ce a fost invatata de imami ...un fel de popi ortodocsi ..cu multe legende . Arrow
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 6:40 pm

Cum sa fie un preot ortodox ca un imam?

Ia vezi filmuletul ...ca merita ...si fa o comparatie!

Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 9:12 pm

Dezastru ATOMIC .... Twisted Evil
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 4:44 pm

Sa revenim la topic!

Quranul conduce catre stinta ...tot asa cum pedofilia duce la "moralitate islamica"
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:46 pm

3 - Cerul si pamantul sunt separate 21/30" Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit"---Quran
,....................................................................................
Cine au fost acesti -noi?Alah si profetul sau profetul si voi toti?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitimeSam Mai 17, 2008 12:51 pm

HaymHerman a scris:
3 - Cerul si pamantul sunt separate 21/30" Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit"---

Saraca planeta ...ma gandesc ca pana la aparitia islamului si scrierea Cur-anului ...toti oamenii erau reptilieni si arheoptericsi si traiau ba pe fundul apei ba in tariile cerului cand aveau chef de zbor!

Acum inteleg din ce cauza noi cei de azi am inventat avioanele ...din nostalgie ptr timpurile in care inca nu au taiat musumanii atza!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Stiinta conduce spre Qoran Empty
MesajSubiect: Re: Stiinta conduce spre Qoran   Stiinta conduce spre Qoran Icon_minitime

Sus In jos
 
Stiinta conduce spre Qoran
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Problema mafiei care conduce democrat tara (din Parlament)
» Un mare mit modern: stiinta l-a omorat pe Dumnezeu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Fenomenul religios :: Religiile lumii :: Monoteiste :: Islamul-
Mergi direct la: