Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Subiecte similare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Stiinta, un pericol pentru societate?

In jos 
AutorMesaj
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Stiinta, un pericol pentru societate? Empty
MesajSubiect: Stiinta, un pericol pentru societate?   Stiinta, un pericol pentru societate? Icon_minitimeMar Sept 13, 2011 1:41 am

Peste jumatate din cetatenii europeni cred ca oamenii de stiinta sunt periculosi

Stiinta, un pericol pentru societate? Laborator

Ultimul Eurobarometru al Comisiei Europene arata ca circa 80% dintre locuitorii statelor membre UE sunt interesati de stiinta si tehnologie, insa 57% sunt de parere ca oamenii de stiinta ar trebui sa-si comunice rezultatul cercetarilor mai pe intelesul tuturor, 53% cred ca acestia sunt periculosi datorita cunostiintelor lor avansate si 66% cred ca guvernele ar trebui sa indrume mai mult tinerii inspre domeniile specifice.

Intr-un numar covarsitor, europenii recunosc beneficiile stiintei, insa multi dintre ei se arata ingrijorati de riscurile impuse de noile tehnologii si de puterea dobandita de oamenii de stiinta prin cunoastere, scrie The Guardian. 58% dintre respondentii din cadrul ultimului Eurobarometru au convenit ca: „Nu mai putem avea incredere ca oamenii de stiinta spun adevarul in legatura cu subiectele stiintifice si tehnologice controversate pentru ca ei depind din ce in ce mai mult de banii veniti de la industrii”. Mai ales in contextul in care industriile vor pompa tot mai multi bani in cercetarile stiintifice.

Ingrijorator este si faptul ca 53% dintre respondentii europeni sunt de parere ca, datorita cunostintelor lor avansate, oamenii de stiinta „beneficiaza de o putere care ii face periculosi”, iar 57% cred ca acestia ar trebui sa se straduiasca mai mult cand vine vorba de informarea publicului cu privire la noile dezvoltari stiintifice si tehnologice.

Pe de alta parte, 63% dintre cetatenii statelor membre UE au impresia ca oamenii de stiinta care lucreaza in laboratoare universitare sau guvernamentale sunt cei mai calificati sa explice dezvoltarile stiintifice si tehnologice. Doar 32% dintre ei cred ca oamenii de stiinta care lucreaza pentru industrie sunt bine plasati si numai 16% ca jurnalistii sunt pregatiti sa explice dezvoltarile stiintifice.

Fata de studiul din 2005, tot mai multi oameni incep sa aiba incredere mai mare in oamenii de stiinta in explicarea noilor tehnologii, in detrimentul jurnalistilor. La nivel general, sondajul recent arata ca cetatenii europeni sunt optimisti cand vine vorba de beneficiile stiintei si ale tehnologiei pentru economie. In jur de 75% dintre respondenti cred ca gratie stiintei si tehnologiei, vor exista mai multe oportunitati pentru generatiile viitoare, desi se inregistreaza un grad de scepticism mai ridicat decat in 2005 privind impactul stiintei asupra vietii oamenilor.

Sursa
Sus In jos
http://www.paganism.ro
 
Stiinta, un pericol pentru societate?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ciocolata, buna pentru moral si pentru inima
» Stiinta conduce spre Qoran
» Ioan Philoponus, marele filozof care a arătat că din creştinism se poate naşte ştiinţa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Istoria, Politica si Societatea, sub vremuri :: Societate :: Stiinta si oamenii-
Mergi direct la: