Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Noi si altii

In jos 
+21
dorina
Sanja-Adriana
Arianeshv
Anton_LaVey
Anticristul
sikaryan
cactus
remussatala
Rada
Gelupanda
similica
Vlad
`emy
LeoLuke
No Name
Socrate
FairGame
Ada_Pal
HaymHerman
Claudya-Pollyanna Happy
Soimos
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:07 pm

Pai probabil ca atunci cand popa ne descrie pe satana ...o face uitandu-se in oglinda
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:26 pm

Eu m-am dus la satanisti pe forum si acum le trimit PM-uri sa vina sa ne spuna aci cum e cu Satana... Twisted Evil
Si unii imi trimit mesaje cifrate si nu stiu ce spun! Laughing

Voi stiati ca exista o Biserica satanista?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:38 pm

Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:40 pm

no name a scris:
problema e alta ...

cine i-a pus pe goimi sa pazeasca SABATUL ?

iti cere DUMNEZEU ...sa te faci din NEGRU in ALB ?

EXOD 31;16-17.

COLOS 2;16-17.
..............................................................................................................................
No name ,ca om cu mult studiu la activ ,dupa cite am inteles.Cum de in anumite imprejurari judeci asa de scurt cuvintul lui Dumnezeu?Iata citeva exemple.Dumnezeu a facut un legamint cu Israelulasa cum tu arati in exod.Acest legamint este vesnic,si tu recunosti asta.Atunci de ce toti crestini cauta sa dovedeasca ca Isus a venit sa desfiinteze Sabatul?La neamuri(tu zici goim)Dumnezeu nu le a cerut nici sabat nici taiere imprejur si nici mincari curate dupa lege.Esta e adevarat ,dar daca Isus sa zicem ,ca a vrut sa extinda mintuirea peste neamuri,or Ap.Pavel se pare ca a intuit bine cind a spus ,ca neamurile sint altoite in maslinul cel bun ,in locul ramurilor uscate.Nu este vorba de nici o biserica infiintata de Isus,ci doar de o complectare a numarului ,sa zicem a ramurilor uscate.Dar daca ramurile au fost taiate ca nu au ascultat,oare cele altoite fara vreun merit dinainte,nu ar trebui sa faca exact ce nu au facut ramurile care au fost taiate?Judeca putin si analizeaza.Dumnezeu a mai spus ca toate neamurile vor fi binecuvintate in Avraam.Dar cum?Vezi la Moise ca Dumnezeu ii spune ca daca un bastinas va vrea sa faca pastele,adica sa intre in poporul lui Dumnezeu ,sa se taie imprejur si numai atunci va putea sa faca pastele si sa continue a pazi Legea lui Dumnezeu.Daca Neamurile nu au obligatia de a respecta sabatul si a minca dupa regulile biblice,atunci nu au nici o obligatie biblica,si nici una din poruncile lui Dumnezeu nu sint obligatorii pentru el.Scuza ma ca am facut o postare mai lunga dar trebuie sa analizezi cind scoti ceva din gura.Daca Isus a desfiintat una din cele mai mici porunci ,va fi chemat cel mai mic in imparatia cerurilor.El Isus a spus-o clar.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:45 pm

da, aceea! Esti si tu pe acolo? Twisted Evil
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:46 pm

dar de biserica suedeza ati auzit? Acolo au voie si femeile sa slujeasca, in plus sunt permise casatoriile intre sexe. Pare-mi-se ca e o biserica lutherana..
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 7:59 pm

David a scris:
da, aceea! Esti si tu pe acolo? Twisted Evil

Te inseli ...nu sunt pe acolo!

dar de biserici in care se casatoresc cainii ati auzit?
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Data de inscriere : 19/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 8:21 pm

LeoLuke a scris:
......D-le Haym apostolii le-au spus membrilor bisericii sa stranga indeosebi ajutoare
materiale in ziua 1 a ...... si se mai si dadeau bani Sambata adica in ziua a
7 a la Templu.......sau mai bine zis unde scrie ca pt. a face bine si mai ales in scopul
sprijinirii lucrarii Evangheliei nu se pot dona bani la biserica Sambata?.......sau am ramas
tot la modul gresit de tinere al Sambetei asa cum faceau fariseii care nu-si prindeau
nici macar un ac pt. ca ziceau ca e greutate carata in Sabat.......sau nu-si aprind focul
Sambata ci pun pe vecini s-o faca in locul lor.......
.......Adventistii respecta Sambata asa cum a aratat Isus ca trebuie ......adica nu
intr-un mod ,, fanatic ,,........aducand slava lui D-zeu insa aplicand si regula lui Hristos......
in cazuri de forta majora......intr-ajutorare ......sau alte necesitati stricte si ,, umane ,, de
fapt ajutand ......asa cum ar fi vrut D-zeu sa se tina ziua de odihna........
.......Trebuie sa intelegi ca in VT satana a cautat sa faca Sabatul cat mai urat si
greu de tinut......pt. ca nu-l putea schimba......iar in NT a cautat sa-l schimbe si
chiar a reusit in mare parte aducand in mintea oamenilor idei cum ca era
doar pt. evrei.......sau ca daca Isus a modificat modul de ,, pazire ,, al Sabatului
de fapt inseamna ca l-a si schimbat cu alta zi.......
........Problema majora e insa alta.......desi profetiile s-au implinit cu acuratete in
dreptul lui Hristos......insotite de puterea Invierii Lui......conducatorii evrei nu au
vrut sa-L recunoasca.....si nu vor nici astazi......de ce oare ?........ce ii deranjeaza
la Hristos ?........ce rau ii invata oare sa faca ?.......ce pierd daca i-L recunosc?
......................................................................................................................................
Cine va invatat pe voi ca Satana a cautat sa faca Sabatul urit?Urit pentru cine?Pentru neamuri poate.Dar pentru evrei totdeauna a fost sabatul o binecuvintare ca si pentru Isus care dupa obiceiul sau mergea in Sabat la sinaoga.Isus nu a modificat felul de pazire a sabatului,si nu e adevarat ce spui tu cu privire la o greutate purtata in sabat.Acestea sint adaugate derauvoitori care nu vreau sa pazeasca sabatul si ponegresc ca evrei nu stiu si nu pot sa-l pazeasca.Pentru ce ar trebui ca conducatori evrei sa-l recunoasca pe Isus?Ce le da asta in plus?Daca se ia in considerare,ca prin Isus se desfiinteaza una din poruncile lui Dumnezeu atunci trebuie ucis cu pietre si cine cauta sa vesteasca invatatura lui ,la fel Vezi Deut.13.Nu exista o lege morala si una ceremoniala ,numai in invatatura adventista.Legea jertfelor nu sa desfiintat prin Isus ci printr-un nelegiuit.Dar se va repune inapoi,caci este scri.Poporul Israel va ramine multa vreme fara imparat fara templu fara jertfa si mai multe lucruri.Multa vreme nu inseamna totdauna ci multa vreme iar dupa aia se revine la ce a fost.Daca Isus a fost cel ce a intrerupt jertfa necurmata ,atunci el a fost nelegiuitul din Daniel.Dar Isus nu a intrat in saptamina a 70 a Or despre jertfa este scris ca la jumatatea saptamini va inceta iar razboiul va tinea pina la sfirsit ,adica la sfirsitul saptamini.Sigur ca nu vei accepta ce spun eu , ca nu ti da voie invatatura lui EG Wite.Dar voi nu trebuie sa incremeniti in punctul unde va lasat ia ,ci sa mergeti inainte ca invatatura se dezvolta si cunostinta creste.Daca adventismul nu ar fi procedat ca luteranismul sau ca ceilalti reformatori ,ar fi ajuns departe.Dar daca vei ananliza putin ,poate nu e tirziu sa te trezesti.Poti sa ramii adventist dar sa vezi ceva mai departe.Pe vremea ei nu se credea ca Poporul Israel se va mai ridica vreodata. Nu numai ea a gresit .Au gresit multi ,ca nu au putut intelege scriptura ,ca nu era vremea.Daniel spune ca numai in vremea din urma se va intelege cartea.Deci daca ea nu a ajuns sa inteleaga totul ,nu e o rusine sa recunoasteti aceasata.Var face cinste sa reluati calculele si interpretarea profetiilor in lumina timpului nostru.A -ti fi la mare inaltime fata de sectele crestine care se lupta impotriva legi lui Dumnezeu.Defapt aceasta a fost totdeauna teoria zeului Soare care-l intruchipeaza pe Cristos.Cu stima din Israel.
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Data de inscriere : 26/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 9:18 pm

Basketball ....da ca e SFARSITUL LUMII ..ati auzit ?
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeMier Mai 07, 2008 9:33 pm

Soimos a scris:
David a scris:
da, aceea! Esti si tu pe acolo? Twisted Evil

Te inseli ...nu sunt pe acolo!

dar de biserici in care se casatoresc cainii ati auzit?
Laughing Laughing Laughing
Mi-am amintit ca a fost o telenovela pentru copilasi, tare draguta, care se numea "Ingerasul", unde casatoreau cateii... Ati vazut? Era telenovela spaniola si cateii aveau voci de copii si erau tare dulci... Smile
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Polemici si raspunsuri la alte forumuri   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 08, 2008 10:03 am

Citat :
author=`emy link=topic=570.msg4974#msg4974 date=1210231471

Soimos, uneori ma intristeaza, alteori ma amuza ideile tale. Mesajul e mai sus e tragi-comic.

Imi pare rau pentru felul in care privesti crestinismul: doar dintr-un singur unghi, bineinteles acela fiind unicul unghi in stare sa alimenteze "argumentele" tale anti-Dumnezeu.
Ma bucur ca te amuza ideile mele si te asigur ca nu ai motive sa te intristezi ...eu nu postez anti Dumnezeu Creatorul (eu ii spun Demiurg) ci doar antipropaganda religioasa ...caci intre religie si Dumnezeu nu este nici o legatura directa.
Spre deosebire de Stinta care o dovedeste zilnic clar!

Citat :

Stii ce imi dau seama? Ca tocmai RATIUNEA pe care pui atata accent, tocmai asta iti lipseste... Daca ai sta sa meditezi putin (OBIECTIV!!!), ti-ai da seama ca nu spiritul lui Hristos este cel care s-a impotrivit stiintei si evolutiei umane... ci satan, cel care lupta din rasputeri impotriva lui Hristos.

Aici ridici o problema foarte dificila ...odata ca uiti ca evolutia umana este total combatuta de religii ...si alta este "cazul" bietului Mare Invatator Isus care a dorit sa revolutioneze religia din care facea si el parte ...si alt "personaj" este "Isus Dumnezeul", cel care a ajuns "dumnezeu" la comanda unui imparat criminal care l-a impus astfel in biserica inventata de el. ...(aceasta parere nu imi apartine mie si o poti gasi si la neoprotestanti cei mai apropiati de voi ... adica la Martorii lui Iehova cei care exact din motivele pomenite de mine nu il accepta pe Isus ca Dumnezeu ci ca rege!...deci vezi ca eu nu sunt atat de original cum ai crede! in plus de asta ...voi cinstiti sabatul caci recunoasteti ca acel imparat criminal a impus la acelasi conciliu la Niceea si Duminica in loc de sabat ...dar nu va mai convine sa acceptati ca tot acolo s-a impus si o alta minciuna ..."dumnezeirea lui Isus" ...spre deosebire de "martori" care stiind si acest lucru il accepta!

Evident ca ai dreptate atunci cand afirmi ca Satana este impotriva stintei si a cunoasterii si ca Satan a stiut dintotdeauna ca stiinta reala Il descopera pe Dumnezeu ca Creator al tuturor lucrurilor dar vedem ca pana si in ziua de azi singurul dusman al stintei (adica satana) este religia institutionalizata in biserici unde religiile se bazeaza pe "scripturi sfinte"...indiferent daca religia e crestina sau islamica si indiferent daca scriptura care a fost scuza pentru a comite raul imens impotriva oamenilor este Biblia sau Quranul ... e vorba de cele doua fetze ale aceleiasi monede diabolice.
..si culmea este ca exact despre natura diabolica a religiei instituti despre care se vorbeste in Biblie precum ca a ajuns sa conduca Biserica si exact diavolul sa fie considerat ca Dumnezeu (vezi 2 Tesal. 2.4 + 2 Corin. 11-13,14,15,) .

Citat :

Care biserica? Biserica crestina? Pai asa ceva nu mai exista de multa vreme... Exista doar slujitori ai lui Dumnezeu si slujitori ai satanei (dintre acestia din urma: unii isi zic crestini, altii atei, altii musulmani etc.)
Ar fi adevarat ce afirmi tu ...in cazul in care ai recunoaste faptul ca pe Dumnezeu nu il slujesti cu nimic rugandu-te sau mergand la biserica ....ci EXCLUSIV daca intelegi sa te modelezi pe tine insuti prin SOCIALIZARE si INVATATURA permanenta ... ca sa ajungi la CONSTINTA ...iar ptr a ajunge la acestea in mod sigur trebuie ocolite biserica si religia ...care te exclud sau marginalizeaza social si iti impun cenzura in insusirea altor adevararuri decat cel religis iar timpul pierdut petrecut in biserici in acestea sa fie inlocuit cu acumularea de INFORMATII si cu asumarea de responsabilitati sociale!

Deci degeaba ma condamni pe mine ...caci pe calea gresita si antinaturala ...esti tot tu ...draga prietene Emy!


Ultima editare efectuata de catre Soimos in Dum Iun 08, 2008 4:10 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
No Name
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 170
Localizare : romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 26/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 4:22 pm

HaymHerman a scris:
no name a scris:
problema e alta ...

cine i-a pus pe goimi sa pazeasca SABATUL ?

iti cere DUMNEZEU ...sa te faci din NEGRU in ALB ?

EXOD 31;16-17.

COLOS 2;16-17.
..............................................................................................................................
No
name ,ca om cu mult studiu la activ ,dupa cite am inteles.Cum de in
anumite imprejurari judeci asa de scurt cuvintul lui Dumnezeu?Iata
citeva exemple.Dumnezeu a facut un legamint cu Israelulasa cum tu arati
in exod.Acest legamint este vesnic,si tu recunosti asta.Atunci de ce
toti crestini cauta sa dovedeasca ca Isus a venit sa desfiinteze
Sabatul?La neamuri(tu zici goim)Dumnezeu nu le a cerut nici sabat nici
taiere imprejur si nici mincari curate dupa lege.Esta e adevarat ,dar
daca Isus sa zicem ,ca a vrut sa extinda mintuirea peste neamuri,or
Ap.Pavel se pare ca a intuit bine cind a spus ,ca neamurile sint
altoite in maslinul cel bun ,in locul ramurilor uscate.Nu este vorba de
nici o biserica infiintata de Isus,ci doar de o complectare a numarului
,sa zicem a ramurilor uscate.Dar daca ramurile au fost taiate ca nu au
ascultat,oare cele altoite fara vreun merit dinainte,nu ar trebui sa
faca exact ce nu au facut ramurile care au fost taiate?Judeca putin si
analizeaza.Dumnezeu a mai spus ca toate neamurile vor fi binecuvintate
in Avraam.Dar cum?Vezi la Moise ca Dumnezeu ii spune ca daca un
bastinas va vrea sa faca pastele,adica sa intre in poporul lui Dumnezeu
,sa se taie imprejur si numai atunci va putea sa faca pastele si sa
continue a pazi Legea lui Dumnezeu.Daca Neamurile nu au obligatia de a
respecta sabatul si a minca dupa regulile biblice,atunci nu au nici o
obligatie biblica,si nici una din poruncile lui Dumnezeu nu sint
obligatorii pentru el.Scuza ma ca am facut o postare mai lunga dar
trebuie sa analizezi cind scoti ceva din gura.Daca Isus a desfiintat
una din cele mai mici porunci ,va fi chemat cel mai mic in imparatia
cerurilor.El Isus a spus-o clar.

sunt multe versete care te contrazic ,SABATUL este exclusiv ptr.EVREI
..exact ca si taierea imprejur ,sunt semne firesti ,adica carnale
,ptr.evrei deja a devenit o mandrie si formalism ,deja erau
dezumanizati ...respectand fanatic ,lucruri pe care nu le intelegeau
duhovniceste .

citeste Matei 12;1-8.
LUCA 6;7-9. Basketball
Sus In jos
`emy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Localizare : Pe drum...
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 5:54 pm

In primul rand, vreau sa imi spui clar care este scopul care ti se ascunde in spatele discutiei cu mine. Ca sa stiu daca are rost sa mai raspund sau nu...
Sus In jos
http://www.feed-box.com
Vizitato
Vizitator




Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 5:56 pm

'Emy, bun venit!!! Smile

Scopul este de a te avea printre noi, deoarece te iubim mult!!! Pe NoName s-ar putea asemeni sa-l cunosti... Wink E cu Branham! Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 6:22 pm

`emy a scris:
In primul rand, vreau sa imi spui clar care este scopul care ti se ascunde in spatele discutiei cu mine. Ca sa stiu daca are rost sa mai raspund sau nu...

Unu singur!

Aflarea ADEVARULUI!

Sau te feresti de acest lucru?
Sus In jos
`emy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Localizare : Pe drum...
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 6:49 pm

David a scris:
'Emy, bun venit!!! Smile

Scopul este de a te avea printre noi, deoarece te iubim mult!!!

Bun gasit! Insa un lucru mi-e clar: nu poti iubi pe cine nu cunosti. tongue

Soimos a scris:
Aflarea ADEVARULUI!

Adevarul asa cum e el, sau cum vrei tu/vreau eu sa fie? Si, pe langa asta, ce te face sa iti doresti sa afli adevarul? Ce ai avea de castigat daca l-ai afla? Smile
Sus In jos
http://www.feed-box.com
Vizitato
Vizitator




Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 6:59 pm

`emy a scris:
David a scris:
'Emy, bun venit!!! Smile

Scopul este de a te avea printre noi, deoarece te iubim mult!!!

Bun gasit! Insa un lucru mi-e clar: nu poti iubi pe cine nu cunosti. tongue

Eu sunt Alin ... Laughing
Pai, apostolii nu crezi ca ar fi vorbit din Evanghelie in Sabat? La fel si Isus? Asa ca si tu poti veni aici, ca nu e pacat! Wink
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 7:16 pm

`emy a scris:


Adevarul asa cum e el, sau cum vrei tu/vreau eu sa fie? Si, pe langa asta, ce te face sa iti doresti sa afli adevarul? Ce ai avea de castigat daca l-ai afla? Smile
Si una si alta ...adica mai exact asa cum vreau eu sa fie ...adica cel real bazat pe dovezi ... nu "adevarul meu" personal sau cel placut mie!

Ce as avea de castigat ? ...ENORM ... LUMINA !!! .... adica pe Dumnezeu ...caci Dumnezeu e mai ales Adevar si Lumina
Sus In jos
`emy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Localizare : Pe drum...
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 7:22 pm

David a scris:

Eu sunt Alin ... Laughing
Pai, apostolii nu crezi ca ar fi vorbit din Evanghelie in Sabat? La fel si Isus? Asa ca si tu poti veni aici, ca nu e pacat! Wink

1. Chestia asta cu multi-user, multi-identitati, multi-... la aceeasi persoana, o consider exact aceeasi cu chestia aia careia in popor i se zice: "... Embarassed cu doua feţe". Eu ii zic mai frumos: minciuna. Si o urasc, si detesc sa stau de vorba cu persoane care incearca sa para ca sunt ceea ce nu sunt.

2. Mi-am amintit ca in DEX exista un cuvant simpatic: "paranoia".

Am zis eu ca cred ca`i pacat sa studiez evanghelia in Sabat? Nu-mi amintesc, dar... poate ca-s eu dus cu capul, cine stie. Very Happy
Sus In jos
http://www.feed-box.com
`emy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Localizare : Pe drum...
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 7:24 pm

Soimos a scris:

Ce as avea de castigat ? ...ENORM ... LUMINA !!! .... adica pe Dumnezeu ...caci Dumnezeu e mai ales Adevar si Lumina

Bun. Imi place raspunsul. In cazul asta, putem sta de vorba. Smile
Sus In jos
http://www.feed-box.com
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeVin Mai 09, 2008 7:35 pm

`emy a scris:
Soimos a scris:

Ce as avea de castigat ? ...ENORM ... LUMINA !!! .... adica pe Dumnezeu ...caci Dumnezeu e mai ales Adevar si Lumina

Bun. Imi place raspunsul. In cazul asta, putem sta de vorba. Smile
Esti binevenit !
Sus In jos
`emy
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 6
Localizare : Pe drum...
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 10:48 am

Soimos, care crezi ca e cea mai mare nevoie a oricarui om? Ce anume crezi ca il poate face fericit? Fericit in sensul adevarat/profund al cuvantului.
Sus In jos
http://www.feed-box.com
Vlad
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 41
Localizare : Arad
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 11:09 am

Crezi ca poti afla adevarul in Emy?
Fiecare avema devarul nostru...adevarul meu nu este neaparat si adevarul tau...
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeSam Mai 10, 2008 11:23 am

Atunci cand Adevarul dovedit ca atare nu mai este acceptat ca Adevar pentru ca nu e "adevarul meu" suntem de fapt niste sustinatori in slujba satanismului ...ceva gen sustinatori ai lui Hitler ...ca si el Hitler avea "adevarul sau" ...si actiona determinat de acesta!
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 10:17 am

Duhovniceste nu se poate intelege nimic ... caci duhurile ...nu au inteligenta ptr ca le lipseste obiectul muncii ...un creier material  ...

Exact asta nu inteleg cei care dau sfaturi duhovnicesti !
Sus In jos
similica
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 4
Varsta : 44
Puncte : 2
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeDum Mai 11, 2008 8:15 pm

De unde sti tu cum se inteleg duhurile intre ele?
Sus In jos
HaymHerman
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 86
Varsta : 68
Localizare : Israel
Puncte : 7
Data de inscriere : 19/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeLun Mai 12, 2008 8:58 pm

No name ,in anul 2ooo politia din Ierusalim a avut de luptat cu multi exaltati din multe colturi ale lumi ,care au venit sa-l intimpine pe Isus.Tu crezi ca ei nu erau ferm convinsi ca au dreptate?Si tu crezi ca detii adevarul total.Dar pe linga tine mai sint vre-o 2 milioane.Ce diferenta e intre unul si altul?Ca fiecare ,crede ca detine adevarul.DAR CUM DEMONSTREZI SI CINE TE CREDE,DIN MOMENT CE FIECARE SE CREDE PE EL.
Sus In jos
Gelupanda
Pedestras
Pedestras



Numarul mesajelor : 26
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 25/04/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:15 am

Zeciuiala este un principiu spiritual biblic foarte sanatos si eficient.Americanii il practica de foarte mult timp.Totusi zeciuiala este biblica numai atunci cand banii ajung la organizatii umanitare si de caritate nu in limuzinele pastorilor sau pentru propaganda religioasa.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:21 am

Gelupanda a scris:
Zeciuiala este un principiu spiritual biblic foarte sanatos si eficient.Americanii il practica de foarte mult timp.Totusi zeciuiala este biblica numai atunci cand banii ajung la organizatii umanitare si de caritate nu in limuzinele pastorilor sau pentru propaganda religioasa.

Asa este, Gelupanda!

Dumnezeu este izvorul oricarui bun(Iacov 1,17) si el este cel care ne da putere de a ne castiga averea (Deut 8, 18 ) . Pentru a ne reaminti aceasta, el instituie un sistem de zeciuili si daruri. Sistemul respectiv avea ca rezultat sustinerea financiara a preotiei templului israelit. Unele biserici crestine au adoptat aceasta metoda pentru raspandirea evangheliei. Este o metoda sanatoasa, biblica, iar noi devenim colaboratori neegoisti. Dumnezeu Insusi a oranduit ca aceasta sa se realizeze prin eforturile poporului si darurile sale. (Zeciuala este acceptata in toata Scriptura. De la Avraam(Geneza 14, 20), Iacov(Gen 28, 22); In Lev.27,30-32, Num 18,24.26.28 , Deut 12, 6.11.17 -legea zeciuielii este reafirmata ca institutie divina. Isus Insusi o aproba si condamna pe cei care o violeaza Matei 23, 23 )
Exista o binecuvantare personala, adica, partea ce ne ramane dupa ce platim zeciuiala, o folosim in mod mult mai eficient, ajuta la propria crestere spirituala.

NU in aceasta administrare e problema, ci in existenta capilor bisericilor. Preotia este a tuturor credinciosilor si Dumnezeu sau Isus nu au reprezentanti pe pamant.
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 7:49 am

Ar fi bine dacă s-ar pune doar problema zeciuielii. Dacă ăsta ar fi singurul impozit ar fi paradis fiscal.
Totuşi eu aş zice să se poate construi o societate cu tot cu legi şi instituţii pentru acele legi şi cu impozit ZERO. Dar nu ştiu dacă aş putea vorbi despre asta aici în acest subiect. Poate îmi recomandaţi voi un subiect.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:07 am

remussatala a scris:
Totuşi eu aş zice să se poate construi o societate cu tot cu legi şi instituţii pentru acele legi şi cu impozit ZERO. Dar nu ştiu dacă aş putea vorbi despre asta aici în acest subiect. Poate îmi recomandaţi voi un subiect.
Cred ca poti pune tu bazele unei astfel de societati ideatice... De ce nu? Exclamation Eu cred ca ar merge la Filosofie o astfel de tema... Ori vrei sa o incadrezi la alte stiinte? Smile
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:20 am

Rada a scris:
remussatala a scris:
Totuşi eu aş zice să se poate construi o societate cu tot cu legi şi instituţii pentru acele legi şi cu impozit ZERO. Dar nu ştiu dacă aş putea vorbi despre asta aici în acest subiect. Poate îmi recomandaţi voi un subiect.
Cred ca poti pune tu bazele unei astfel de societati ideatice... De ce nu? Exclamation Eu cred ca ar merge la Filosofie o astfel de tema... Ori vrei sa o incadrezi la alte stiinte? Smile
Păi hade că mă uit să văd ce am mai scris prin vechi despre asta. Eu am mai scris despre asta în alt forum dar acolo nu prea aveam cu cine sta de vorbă despre aşa ceva. Dar este de speriat ce am scris acolo. Eu chiar am argumentat şi am dovedit acolo destule avantaje şi dezavantaje de te sperii.
Totuşi cel mai pe scurt spus este vorba despre o eliminare a impozitelor dar şi o eliminare a moştenirilor care ar urma să ia locul impozitelor asigurând asfel o egalitate între nişte cetăţeni care ar putea să se îmbogăţească mult mai uşor din cauza paradisului fiscal absolut.
Sus In jos
Rada
Scutier
Scutier



Numarul mesajelor : 101
Localizare : Romania
Puncte : 0
Data de inscriere : 02/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 15, 2008 8:33 am

Remus, e inca la inceput forumul, dar daca ar veni niste specialisti in economie(nu doar simpli economisti), ori specializati la granita dintre economie si filosofie(ceea ce cred ca e mai greu de gasit... adica unul care sa fie atat cu capul in nori, cat si cu picioarele ep pamant), cred ca ar iesi ceva deosebit... Schimbul de idei este constructiv!
Sus In jos
cactus
Pedestras
Pedestras
cactus


Numarul mesajelor : 63
Localizare : nu spui
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/05/2008

Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitimeJoi Mai 22, 2008 10:03 am

Uite ce mail am primit...

"Un moment de reflectie:
Cum ar fi daca am trata Biblia ca pe telefoanele mobile ? Oare am purta-o cu noi mereu, in posete sau in buzunare ? Oare ne-am intoarce dupa ea daca am uitat-o ? Am umbla prin ea de cateva ori pe zi ? Am folosi-o ca sa primim mesaje din textul biblic? Am trata-o ca si cum nu am putea trai fara ea? Oare am darui-o ca pe un cadou copiilor nostri? Am folosi-o cand calatorim? Am folosi-o in caz de urgente?
Spre deosebire de telefoanele mobile, nu trebuie sa ne facem griji ca am putea fi deconectati: Isus a platit deja factura in avans!
Unde este Biblia ta ?
Daca esti crestin adevarat trimte gindul mai departe, nu-ti fie rusine. EL a spus: "Cine se va rusina de Mine si eu ma voi rusina de el"
Sus In jos
Continut sponsorizat





Noi si altii - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Noi si altii
Sus 
Pagina 3 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dueluri de pe alte forumuri-
Mergi direct la: