Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie

Forum ptr cei care indraznesc sa gandeasca liber
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare    
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Texte in sprijinul ateilor
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeMar Oct 20, 2020 11:14 pm Scris de livius

» Rugaciune Ajutatoare in indeplinirea dorintelor
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Oct 27, 2016 2:50 pm Scris de CatalinConstantinGheorghe

» De ce anti-religie si anti-biserica?
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeLun Oct 24, 2016 12:42 pm Scris de Rayna

» Melodii ascultate cu mare placere
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:55 am Scris de Rayna

» Introducere in Sistemele magice
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Mai 13, 2016 9:53 am Scris de Rayna

» Satan ...ce stim despre el
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeMar Feb 09, 2016 12:18 pm Scris de Rayna

» Dedicatii muzicale
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeJoi Feb 04, 2016 12:37 pm Scris de Soimos

» Sa ne mai si amuzam putin :)
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 06, 2015 9:35 pm Scris de Soimos

» Este Isus Christos acel Satan numit si Lucifer?
Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 05, 2015 1:17 am Scris de Rora9

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Forum
Parteneri
forum gratuit

 

 Noi si altii

In jos 
+21
dorina
Sanja-Adriana
Arianeshv
Anton_LaVey
Anticristul
sikaryan
cactus
remussatala
Rada
Gelupanda
similica
Vlad
`emy
LeoLuke
No Name
Socrate
FairGame
Ada_Pal
HaymHerman
Claudya-Pollyanna Happy
Soimos
25 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorMesaj
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Noi 16, 2008 3:07 pm

Probabil ca si ea a vrut sa faca acelasi lucru ...si poate ca are chiar propriile ei motive...de pe vremea cand Marea Moderatoare in cauza ... isi facea veacul pe aici!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 13, 2008 8:24 am

... si totusi moartea exista
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 13, 2008 5:37 pm

nelu a scris:
... si totusi moartea exista
Da aşa este...

Di perspectiva creştinismului ea trebuie să fie un sacrificiu exemplar care să ajungă model de viaţă. Simbolul creştinismului e crucea.

Creştinismul şi religiile ăstea sunt un lucru rău pentru lume pentru că pe noi ne aşteaptă vremuri grele, iar acest creştinism e un vampir al resurselor umane.

Cam peste două generaţii va fi o criză a resurselor energetice.

Gazele vor dispărea ele cam peste vreo 4 sau 5 generaţii dar petrolul nu va mai fi cam peste două generaţii.

Va trebui cât mai rpede să se renunţe la combustibilii fosili.

Eu nu ştiu câtă poluare va fi peste 50 de ani sau peste 100 de ani. Nici n-aş vrea să-mi imaginez.

Mai ales cărbunele şi lemnul sunt printe cele mai păcătoase resurse elergetice.

Creştinismul şi religiile în general sunt un vampir al resurselor umane, însă nu un vampir al oricărui fel de resurse umane. Religiile sunt un vampir al acelor resurse umane care sunt aplecate spre obsesia viitorului îndepărtat şi foarte îndepărtat.

Religia vine şi le zice acestor oameni obsedaţi de viitorul îndepărtat: "Va avea grijă Domnul!" ! Religiile suprimă din faşă toate tendinţele omului de a putea avea o obsesie privind viitorul îndepărtat al omenirii.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Data de inscriere : 13/12/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 13, 2008 6:47 pm

si crezi ca poti schimba ceva cu "navala" asta de idei?

pot fi de folos semenului tau!?
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 13, 2008 7:00 pm

Evident ca da!

Vremea prostirii si indobitocirii oamenilor prin religii a apus !

Insusi Dumnezeu este de partea Cunoasterii si nu a Credintei ...si asta vedem dupa cat de harnic se implica El zilnic sa ajute oamenii prin Spitale ... si cat de profund tace el invizibil de 2000 de ani in bisericile voastre!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Dec 13, 2008 8:02 pm

nelu a scris:
si crezi ca poti schimba ceva cu "navala" asta de idei?

pot fi de folos semenului tau!?
Cel puţin aici pe forum cred că se poate schimba ceva.

Pe oameni însă nu îi prea mai interesează în general ideile. Fiecare slujeşte mâinii care îi dă să mănânce indiferent care sunt ideile.

În mesajul de pe adresa https://forum-anti-christi.forumgratuit.ro/glume-si-sex-f7/este-buna-sau-rea-legalizarea-prostituiei-t192.htm#3674 care se referă la prostituţie şi sclavagism am explicat mai multe despre asta.

Prostituţia este într-adevăr un lucru rău pentru că prostituţie înseamnă ca adevărul şi dreptatea să le aibă numai mâna care îţi dă să mănânci.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie



Numarul mesajelor : 7108
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 14, 2008 6:16 pm

Nu uita ca exista ceva mai rau ca prostitutia ...si anume inregimentarea prin indoctrinare!
Daca o prostituata isi vinde doar corpul (ceea ce totusi produce placere unora) un imbrobodit Vandut (citeste fanatic religios)...isi vinde si trupul si sufletul ptr a face un rau tuturor (vezi teroristii)

Iata de ce curvaria ideologica este de natura diabolica !
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 434
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 14, 2008 10:08 pm

Eu nu prea cred în îndoctrinare. Cred că prostituţia este la putere iar doctrinele sunt numai nişte biete mijloace propagandistice. Doctrine nu există în realitate ci doar se simulează asta pentru ca să fie astfel ţinută în viaţă posibilitatea de propagandă care să propulseze la putere pe cel ce mizează pe acea doctrină la fel cum se mizează la cursele de cai.
Sus In jos
livius
Lancier
Lancier



Numarul mesajelor : 289
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 6:06 pm

Uiti ca in numele unor doctrine s-au comis cele mai grozave atrocitati ?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 11:59 pm

livius a scris:
Uiti ca in numele unor doctrine s-au comis cele mai grozave atrocitati ?

Nu uit ci sunt foarte de acord!

Dar vreau să subliniez că nu doctrinele au cauzat atrocităţile ci ele sunt doar o unealtă. E ca şi cum am face confuzie între pistol şi om.

Cauza e dorinţa de stăpânire şi nu doctrinele. Doctrinele sunt doar nişte mijloace de a ajunge la putere care vor fi abandonate imediat ce nu vor mai funcţiona.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeMier Dec 17, 2008 8:15 pm

oare?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 7:54 am

nelu a scris:
oare?
Dorinţa de putere nu poate fi socotită drept doctrină din cauză că ea eveche de când lumea şi nu are nevoie de campanii pentru ca ea să poată exista.

Putere în principiu înseamnă să ai posibilitatea de ai face pe oameni să facă ce vrei tu, dar mai poate înseamna şi dreptul de a obliga oamenii, recunoscut şi acceptat mai mult sau mai puţin.

Doctrinele reprezintă pretextul obţinerii puterii, iar ceea ce fac mai apoi oamenii cu puterea e cu totul altceva şi ţine de subiectivism.
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 1:10 pm

tu in ce lume traiesti?

orice invatatura/ doctrina isi are ca scop o pregatire cat mai buna a aceluia care o urmeaza

normal, ca sunt o gramada de invataturi.... atat pe plan social, spiritual samd

de ex:

vrei sa urmezi medicina... pai nu inveti mecanica, nu!?
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 4:19 pm

Atunci pe ce principiu PDL-ul s-a aliat cu PSD+PC-ul la guvernare ăăă? Tu nu şti pe ce lume trăieşti! Ce principii doctrinare vezi tu partidele din România de exemplu? Dacă mai îmi zici încă o dată că nu ştiu pe ce lume trăiesc nu îţi mai răspund!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Dec 21, 2008 8:59 pm

scuze.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 02, 2009 9:24 am

remussatala a scris:
Atunci pe ce principiu PDL-ul s-a aliat cu PSD+PC-ul la guvernare ăăă? Tu nu şti pe ce lume trăieşti! Ce principii doctrinare vezi tu partidele din România de exemplu? Dacă mai îmi zici încă o dată că nu ştiu pe ce lume trăiesc nu îţi mai răspund!
Nu cumva crezi tu ca pe motive ce tin de doctrina?
Evident ca e vorba de o cardasie pentru un interes!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 02, 2009 10:54 am

Doctrinele sunt o uneltă de obţinere a puterii. Docrtinele sunt acele principii care oferă pretestul legitimităţii unei autorităţi. Dorinţa egoistă oamenilor de putere e ceva situat deasupra doctrinelor. Fiecare politician îşi alege culoarea politică la fel cum ar miza pe un cal. Docrtinele sunt pentru ca să te ducă de nas cu zăhărelul. Dacă distrugi azi o doctrină mâine va apărea alta! Asta vreau să spun! Dacă oamenii îşi doresc să mîntă vor face o altă minciună. Dacă demaşti acum o minciună dar dorinţa şi nevoia de minciună rămâne în continuare, asta nu înseamnă că ai reuşit mare lucru.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 02, 2009 2:14 pm

Ai dreptate ... dar mai exista si alte unelte de obtinere a puterii .....a impune o doctrina ...este mai greu decat a castiga cu ea puterea
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 02, 2009 3:08 pm

Soimos a scris:
Ai dreptate ... dar mai exista si alte unelte de obtinere a puterii .....a impune o doctrina ...este mai greu decat a castiga cu ea puterea
Asta doar pentru că nu mai interesează pe nimeni doctrinele. Astăzi cultul personalităţii funcţionează din ce în ce mai bine pentru obţinerea puterii şi acest cult al personalităţii e ceva mai primitiv decât doctrina.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 02, 2009 6:57 pm

Evident!
Doctrina inseamna si o baza filozofica consistenta ...pe cand cultul personalitatii cere doar bani si aparitii platite la TV ..ca Jiji Berbecali!
Sus In jos
remussatala
Lancier
Lancier
remussatala


Numarul mesajelor : 434
Varsta : 44
Localizare : Focsani
Puncte : 245
Data de inscriere : 12/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeVin Ian 02, 2009 11:30 pm

Soimos a scris:
Evident!
Doctrina inseamna si o baza filozofica consistenta ...pe cand cultul personalitatii cere doar bani si aparitii platite la TV ..ca Jiji Berbecali!
Dar nu doar la noi în ţară e aşa. Mai ales în SUA de exemplu funcţionează acest cult al personalităţii. Sau acest cult al starurilor. Criza asta economică de acolo vine. Gigi Becali e doar un gândac. Dar şi religiile se bazează pe asta, şi atunci când acţioneză la firul ierbii dar şi atunci când acţionează instituţionalizat. Contează cât de mult e popular liderul religios în bisericuţa lui sau în faţa mulţimilor poate chiar mai mult decât doctrina. Doctrina e doar un pretext pentru instituţionalizarea religiei. Convertirile religioase rare ori se fac prin instituţii. Oricine îşi poate imagina un dumnezeu în capul lui fără să ştie să citească. Convertirile acestea se fac mai ales acţionând la firul ierbii. Instituţia e şi ea o umbrelă care cică îţi dă o autorizaţie de funcţionare sau de practică, dar asta e mai mult un sistem de apărare. Aparatul reproducător e la firul ierbii şi la nivel de individ. Protestanţii stau cel mai bine cu erecţia la aparatul reproducător. Biserica Ortodoxă şi Catolică doar se pot apăra mai bine însă vârsta îşi spune cuvântul.
Sus In jos
Soimos
mantuitor de religie
mantuitor de religie
Soimos


Numarul mesajelor : 7108
Varsta : 58
Localizare : pe drum
Puncte : 6685
Data de inscriere : 20/04/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Ian 03, 2009 1:08 pm

Interesant punct de vedere!
Sus In jos
buburuzu
Arcas
Arcas



Numarul mesajelor : 749
Localizare : ardeal
Puncte : 884
Data de inscriere : 13/12/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeDum Ian 04, 2009 9:06 pm

foarte... Very Happy
Sus In jos
Arianeshv
Scutier
Scutier
Arianeshv


Numarul mesajelor : 117
Localizare : In al 7-lea Cer
Puncte : 9
Data de inscriere : 02/05/2008

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Noi 13, 2010 5:46 am

remussatala a scris:
Trebuia să-mi învăţ lecţia, adică să mă învăţ să mint frumos.
Altfel cică rănesc.
Rănesc evident cine ştie ce fel de orgolii care mai de care mai abuzive.

Problema oamenilor care vor cu orice preţ să fie mulţumiţi de sine e că ei involuează.

Tot ce a construit omenirea bun sau rău a construit datorită nemulţumirii şi nu datorită mulţumirii.
Trebuie să fi nemulţumit de sine pentru ca să poţi evolua.

Dar trebuie în general să fi nemulţumit pentru ca să îţi poţi pune întrerbări.
A ne pune întrebări înseamnă a-i cere minţii să gândească, iar dacă noi nu ne punem întrebări, nu îi mai cerem minţii să gândească.

Sunt foarte mulţi "intelectuali" care se laudă cu cât de multe ştiu şi sunt foarte aroganţi din pricina asta, iar dacă le ceri puţin să gândească o dau imediat cu stângul în drept şi fug cu coada între picioare ruşinaţi.
Mulţi din aceşti "intelectuali" sunt foarte orgolioşi şi aroganţi.
Însă tot ceea ce fac ei, fac cu un singur scop şi anume acela de de a fi minţiţi frumos.

Eu sunt cam conflictual puţin cu acest gen de oameni care vor să fie minţiţi frumos pentru că le demasc intenţiile. Dar fac asta doar pentru că n-am nimic de pierdut.
Eu dacă vorbesc cu cineva pe un forum aş vrea ca acela să gândească atunci când vorbesc cu el. Eu nu găsesc niciun farmec la nişte discuţii între nişte oameni care nu gândesc.
Very Happy
Sus In jos
Apopii
Pagan
Pagan
Apopii


Numarul mesajelor : 2372
Varsta : 62
Localizare : Aici
Puncte : 2582
Data de inscriere : 06/08/2009

Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitimeSam Aug 13, 2011 1:43 pm

Pe acest topic, putem posta de acum incolo si pareri referitoare la comentarii de pe alte forumuri, dar fara a incalca dreptul de proprietate a forumurilor respective asupra postarilor, deci fara copy-paste! In plus, userii acestui forum se pot adresa aici, in mod direct, userilor altor forumuri ok
Sus In jos
http://www.paganism.ro
Continut sponsorizat





Noi si altii - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: Noi si altii   Noi si altii - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
Noi si altii
Sus 
Pagina 7 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Cruciada ptr dovedirea adevarului despre religie :: Dialoguri :: Dueluri :: Dueluri de pe alte forumuri-
Mergi direct la: